آداب و رسوم مراسم عقد محضری

مراسم عقدکنان یکی از مراحل ازدواج جوانان ایرانی است که بعد از خواستگاری رسمی و قرار و مدارهای بله برون اجرا می‌شود. این مراسم شیرین و دلنشین، برای زوجین بسیار خاطره انگیز می‌باشد. تا جایی که اکثر ما خاطرات آن روز بیاد ماندنی را از زبان پدربزرگ و مادربزرگ هایمان بسیار شنیده ایم.

جشن عقد نیز مانند همه جشن‌ها و سایر مراسمات عروسی، دارای رسم و رسومات خاص خود است که بایستی خانواده‌ها به آن توجه داشته باشند و تا حدی آداب و رسوم عقد در محضر آن را رعایت کنند.

آداب مراسم عقد

خلاصه آنچه که در این مطلب میخوانید :

با توجه به اینکه اکثریت خانواده‌ها خود برای برگزاری چنین مراسماتی اطلاعاتی نسبی دارند ولی باز در این میان همه ما خواهان برگزاری یک مراسم عالی بدون کم و کاست هستیم. برای محقق شدن چنین امری باید دست به دامن بزرگان با تجربه  فامیل و اقوام شویم که تجاربشان با برگزاری مراسم های امروزی زیاد همخوانی ندارد. یا باید با دوست و آشناهای تازه مزدوج شده مشورت کنیم که باز شاید نتوانند جوابگوی نیازهای ما باشند.

پیشنهادات تالارکده

الهیه، فرشته
تخفیف لحظه آخری
خیلی بالا $$$$ 25 - 175 مهمان
جنت آباد مرکزی - خیابا...
متوسط $$$$ 25 - 300 مهمان
شهرک غرب - فاز یک - خی...
تخفیف لحظه آخری
متوسط $$$$ 25 - 100 مهمان
10% تخفیف ویژه برای کسانی که در اولین بازدید قرارداد امضا می کنند
سعادت اباد،خیابان ۳۱ ا...
تخفیف لحظه آخری
بالا $$$$ 25 - 125 مهمان
اتوبان ستاری جنوب (روب...
متوسط $$$$ 25 - 75 مهمان
جلال آل احمد، بین پل آ...
متوسط $$$$ 25 - 300 مهمان
اشرفی اصفهانی جنوب به ...
متوسط $$$$ 25 - 150 مهمان
خیابان دماوند، ایستگاه...
ازدواج آسان
اقتصادی $$$$ 25 - 400 مهمان
محدوده غرب تهران - ابت...
بالا $$$$ 25 - 200 مهمان
تهران - جردن
تخفیف لحظه آخری
متوسط $$$$ 25 - 300 مهمان

ما در این مقاله مراسم عقد محضری را بطور کامل مورد بررسی خواهیم داد. در ادامه مطلب پاسخ همه سوالات شما را در رابطه با چند و چون عقد کنان و اطلاعات مربوط به آن را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

در بیشتر خانواده‌ها و اقوام مختلف ایرانی، جشن عقد را در تاریخی که از پیش تعیین شده برگزار می‌کنند. تاریخ روز عقد  معمولاً در جشن بله برون انتخاب می‌شود. اگر خواستار برگزاری مراسم عقد در روزهای مقارن با اعیاد مذهبی و ملی هستید باید حداقل یک ماه پیش‌تر محضر خانه مورد نظر را رزرو کنید. قدم بعدی انتخاب تعداد میهمانان حاظر در محفل عقدتان است؛ بزرگان هر دو خانواده حضور داشته باشند کافی است.

لازم نیست همه بچه‌ها و نزدیکان جوانتر را دعوت کنید. به خاطر داشته باشید که دفترخانه را از تعداد میهمانان مطلع کنید. سعی کنید ساعت مقرر به محضر مراجعه کنید و‌ رأس ساعت در آنجا حضور داشته باشید تا در مکان مدنظر ازدحام و بی نظمی ایجاد نشود.

آداب و رسوم عقد محضری

برای هزینه‌های عقد در محضر نیز باید بدانید که محضرهای عقد نرخ‌های از قبل تعیین شده‌ای دریافت می‌کنند. البته با توجه به خدمات اضافه‌ای چون اتاق عقد مجزا، سفره عقد، پذیرایی از میهمانان شما، عکاسی و فیلمبرداری، شام و غیره، هزینه‌های آن متغیر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: هزینه عقد محضری ، همراه با جزئیات کامل تعرفه ها

اولین نکته برای عقد محضری که باید به آن توجه داشته باشید آماده کردن مدارک لازم برای عقد و رزرو یک سالن عقد خوب است. قبل از رزر سالن عقد، به دسترسی  آسان و نزدیک بودن آن به محل زندگی خودتان و امکانات اولیه محضر دقت کنید. بعد از مراجعه و رزرو کردن محضر، فرم لازم برای مراجعه به مرکز بهداشت را جهت انجام آزمایشات قبل از ازدواج دریافت کنید.

معمولاً پشت برگه نشانی آزمایشگاه‌های نزدیک درج شده است. یادتان باشداز لحظه دریافت فرم تا سی روز وقت دارید تاییدیه های مربوطه را دریافت کنید.

البته این مراحل نسبت به دوندگی‌های آن زیاد نگران کننده و پیچیده نیست. بعد از نتیجه آزمایشات و گذارندن جلسات مشاوره، مدارک برای ارائه به دفتر خانه مذکور آماده خواهد شد. بهتر است حداقل دو هفته زودتر برای آزمایش اقدام کنید تا در صورت کم خونی و مشکلاتی از این قبیل، مجبور به تغییر تاریخ برگزاری عقد تان نشوید.

لازم به ذکر است که آزمایش قبل از ازدواج شامل آزمایش خون، ادرار و ژنتیک است که همانند سایر آزمایشات دیگر انجام می‌شود.‌ برای آزمایش ازدواج لازم نیست ناشتا باشید فقط از ۷۲ ساعت قبل از آزمایش از مصرف داروهای کدئین دار اجتناب کنید.

قبل از مهر کردن برگه در مرکز بهداشت، برای عروس واکسن کزاز نیز تزریق می‌شود. برای داماد هم در صورتیکه ده سال از خدمت سربازی نگذشته باشد ضروری نیست و تزریق نخواهد شد.

بعد از آزمایشات ذکر شده؛ طی چند نوبت جلسات مشاوره که در مباحث روانشناسی، دینی، حقوقی و زناشویی برگزار می‌شوند به پایان خواهند رسید و مدارک مهر شده را تحویل دفترخانه مدنظر قرار دهید.

مدارک مورد نیاز برای محضر شامل اصل شناسنامه زوجین و فتوکپی آن، کارت ملی زوجین با فتوکپی ، عکس ۳*۴ ، برگ جواب آزمایشگاه مبنی بر جوابیه آزمایشات ازدواج (شامل آزمایش اعتیاد، ایدز، تالاسمی، بیماری‌های مقاربتی و …) فراموش نکنید که جوابیه آزمایشات یک ماه اعتبار دارد.

مدارک مورد نیاز برای محضر

بیشتر بخوانید: مدارک لازم برای عقد ، همراه با جزئیات کامل و شرایط شهود

 

برای رسیدگی به همه کارهای روز عقد و وظایف مربوط به آن، از قبل کامل برنامه‌ریزی کنید. و حساب و کتاب همه جزئیات را در دست داشته باشید تا بهترین روز خودتان را آرمانی و به بهترین شکل به پایان برسانید.

از قبل بودجه‌ای برای تهیه ملزومات تعیین کنید و با توجه به آن خریدهای خود را انجام دهید. برای خرید عقد؛ عروس و داماد خودشان با هم به بازار می‌روند. البته گاهی مادرها نیز آنان را همراهی خواهند کرد.

 • لباس مناسب عروس و داماد برای عقد
 • حلقه ازدواج
 • استند حلقه
 • انتخاب و تزیینات سفره عقد
 • آینه و شمعدان عروس؛ که طبق توصیه بزرگ‌ترها باید برای هر عروس و دامادی اختصاصی باشد.
 • گیفت عقد
 • جام عسل
 • کله قند های کوچک تزیین شده
 • دسته گل عروس
 • نقل و نبات
 • شیرینی برای پذیرایی
 • شیرینی برای محضر دار

لیست خرید عقد برای عروس و داماد

بیشتر بخوانید: خرید عقد محضری ، آشنایی با لیست خرید عروس و داماد برای عقد
 1. رزرو سالن عقد متناسب با سلیقه و بودجه شما
 2. نزدیکترین دفتر یا سالن عقد به مکان زندگی یکی از خانواده‌ها را انتخاب کنید که امکانات و شرایط ویژه شما را داشته باشد.
 3. انتخاب عکاس و فیلمبردار برای مراسم متناسب با بودجه شما
 4. خرید لباس عقد برای محضر متناسب با سلیقه عروس و داماد
 5. انتخاب و عقد قرار داد یا سالن زیبایی مد نظر برای خدمات آرایش عقد

کادوی سر عقد چه در خانه چه در یک سالن عقد باشد توسط خانواده‌ها به عروس و داماد اهدا می‌شود. در این هنگام توسط بزرگان هدایایی چون طلا و سکه به عروس و داماد تقدیم می‌شود.

مادر عروس به دست داماد ساعتی شیک در حد توان خود می‌بندد. مادر داماد نیز نیم ست یا گردنبند و گوشواره طلا هدیه می‌دهد.

خواهر و برادران عروس و داماد پول یا سکه طلا یا طلای سبک مانند انگشتر و زنجیر هدیه می‌کنند.

زیر لفظی عروس هم که بعد از جاری کردن خطبه سوم برای بله گرفتن از عروس باید داده شود توسط مادر داماد به عروس اهدا خواهد شد.

بزرگان حاضر در مراسم عقد همچون عمه و خاله و دایی و عموها نیز هدیه‌ای در خور توان خود تهیه خواهند کرد. چرا که اکثراً دعوت کردن شخصی به منزله این است که توقع هدیه‌ای از جانب او نیز می‌رود!

بیشتر بخوانید: برای عقد محضری چی ببریم ؟ بهترین هدیه و کادو برای عقد محضری

در این مسیر پرماجرا از بله برون تا عروسی، همدلی و همکاری دو خانواده نقشی اساسی در برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم عقد و عروسی ایفا می‌کند.

در این میان، خانواده داماد وظایف مهمی بر عهده دارند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخاب و خرید حلقه نامزدی
 • تهیه هدیه برای عروس خانم
 • خرید سرویس طلا و لباس عقد
 • پرداخت هزینه‌های محضر
 • برگزاری شام عقد

لازم به ذکر است که این وظایف کلی هستند و می‌توانند با توجه به رسم و رسومات و توافق دو خانواده تغییر کنند.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر و آشنایی کامل با این وظایف مقاله ” وظایف خانواده داماد در مراسم عقد ” را مطالعه کنید

در کنار نقش مهم خانواده داماد در برگزاری مراسم عقد، خانواده عروس نیز وظایف خطیری بر عهده دارند تا این رویداد مهم به بهترین نحو رقم زده شود.

خانواده عروس با در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند تعداد میهمانان، بودجه، سلیقه عروس و داماد و همچنین دسترسی آسان، مکانی شایسته برای برگزاری این مراسم زیبا را انتخاب می‌کنند.

خانواده عروس با تدارک غذایی در شان، میوه، شیرینی و نوشیدنی، از میهمانان به بهترین نحو پذیرایی می‌کنند و فضایی گرم و صمیمی را برای جشن گرفتن این پیوند مبارک فراهم می‌کنند.

خانواده عروس با سلیقه و ذوق خود و با در نظر گرفتن تم و رنگ مورد نظر عروس و داماد، فضایی زیبا و دلنشین را برای برگزاری مراسم تدارک می‌بینند

وظایف خانواده ها در مراسم عقد

در حضور بزرگان و خانواده‌ها هنگام جاری کردن صیغه عقد، روی سر عروس و داماد قند‌های از پیش تزیین شده ساییده می‌شود.

توری تزیین شده را خانم‌های جوان‌تر به دست می‌گیرند و کله قند های تزیینی هم توسط خانمی جوان و ترجیحاً مجرد ساییده می‌شوند. فرقی نمی‌کند از کدام خانواده باشند ولی معمولاً زیر لفظی گفتن و عروس رفته گل بچینه توسط خواهر عروس یا خانمی از خانواده عروس گفته خواهد شد!

بنا بر دلایل سنتی و خرافه، زنهای مطلقه و بیوه را به پشت سر عروس و داماد راه نمی‌دهند و اغلب به مراسم نیز دعوت نخواهند شد که البته این موضوع از بطن اشتباه و خرافه می‌باشد.

در پایان مراسم عقد محضری در دفتر ازدواج و هنگام تبریکات خانواده و نزدیکان؛ به رسم یادبود هدایایی به آن‌ها تقدیم کنید. با سلیقه خودتان و وسایل دم دستی گیفت هایی را به شکل گل، جعبه، جا سوییچی، قاب عکس برای میهمانان تهیه کنید و به عنوان یادبود نثار آنان کنید.

برای آرایش عروس نیازی به انتخاب میکاپ غلیظ ندارید؛ یک آرایش ساده و یکدست که ظاهر شما را زیباتر و شاداب تر نشان دهد کافی است.

اگر خودتان در آرایش کردن مهارت ندارید از دو هفته قبل آرایشگاه خوبی که در کار خود حرفه‌ای هستند را رزرو کنید.

به داماد بگویید که روز عقد حتماً با دسته گل بیاید آرایشگاه دنبالتان! چراکه بعضی از خانواده‌ها فکر می‌کنند هر کدام از خانواده‌ها و عروس و داماد باید جداگانه به محضر بروند.

در انتخاب مدل لباس عقد محضری وسواس به خرج ندهید چونکه برای عقد محضری، کت و شلوار و لباس های رسمی مناسب هستند.

عقد محضر دفتر ازدواج

برای رنگ مدل لباس عقد محضری می‌توانید از رنگ‌هایی نظیر سفید، شیری، لیمویی، صورتی، فیروزه‌ای یا رنگ‌های آرامی از این دست را انتخاب کنید.

برای سفره عقد، از قبل با محضری که رزرو کرده‌اید هماهنگی ایجاد کنید و از روی آلبومهایی که تمامی محضر داران و سالن‌های مجالس دارند، سفره عقدی مناسب با رویاها و معیارهای خودتان انتخاب کنید. تنوع سفره عقد معمولاً در تم آن و ظروف به کار برده شده در سفره است. ب

دانید که هزینه و مدل سفره عقد کاملاً به بودجه شما بستگی دارد. البته هر چه که گل آرایی و شمع آرایی سفره بیشتر باشد هزینه آن نیز بیشتر خواهد شد. اگر خواستار پهن کردن سفره عقد خودتان هستید از قبل با سالن عقد هماهنگ کنید.

سنت است برای میمنت و مبارکی قبل از جاری شدن صیغه عقد دعا و اذکاری توسط عروس و داماد خوانده می‌شود که در ادامه آورده شده است.

إن الحمدلله  نحمده و نستعینه و نستغفره و نعوذ به من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا. من يهده الله فلا مضل له و من يضلل الله فلا هادي له وأشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له وأشهد أن محمدا عبده ورسوله». در این دعا زوجین بعد از حمد و ستایش خدا، از خداوند طلب راهنمایی و کمک می کنند. و اینکه خدا آنها را برای دوری از گناه و اعمال زشت، یاری کند و آنها را از گمراهی برهاند، در نهایت با شهادت بر یگانگی خدا و یکتاپرستی ، و شهادت بر پیامبر او حضرت محمد (ص) فرستاده و بنده اوست، دعای خود را به اتمام می رسانند.

دعای قبل از خطبه عقد

یکی از رسوم و آدابی است که در برخی مراسم عقد، به خصوص در برخی شهرهای ایران، رعایت می‌شود. در این رسم، عروس و داماد، با هم شیرینی و نمک به اشتراک می‌گذارند و این رسم به معنای پایداری و ثبات رابطه آن‌ها است. در برخی مناطق، برای رعایت این رسم، عروس و داماد به طور جداگانه به میزی نشسته و پس از قرائت فاتحه و انجام دیگر مراسم، آب عقد یا عقد نمک به آن‌ها سرو می‌شود و آن‌ها با هم آن را می‌نوشند. در برخی دیگر از مناطق، آب عقد به عنوان جدایی ناپذیری و وفاداری زوج‌های نامزد شده به یکدیگر تلقی می‌شود.

شاد و خوشبخت و کامروا باشید / تالارکده

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

مهمترین کارهای قبل از عروسی
نکات عروسی آخر هفته
منو عروسی دیس پرس سلف رویس
انجام برنامه ریزی برای اجرای رقص عروسی خود

آخرین دیدگاه‌ها

معتمد
تالار پذیرایی ارغوان طلایی

با عرض سلام و احترام. بدینوسیله از کادر مجرب و محترم تالار ارغوان طلایی تشکر مینمایم. ما برای دومین مرتبه بود در این تالار مراسم برگزار کردیم.‌همه موارد پذیرایی، طعم غذا، ادب و پاکیزگی و برخورد بسیار عالی تمامی کادر تالار بسیار عالی و مورد تائید و تعریف میزبان و تمامی مهمانان بود. قطعا دفعات بعدی نیز همین تالار را در نظر خواهیم گرفت.‌ مالک تالار بسیار انسان محترم، متشخص و در حرفه خویش مجرب هستند. سپاس فراوان

علی
تالار پذیرایی یزدان

عالی و کم نظیر با پرسنل عالی

عاطفه
تالار پذیرایی یزدان

ممنون واقعا از مراسم و پرسنل راضی بودم

بدون نام
تالار مجلل ایساتیس پلاس

پذیرایی وغذا ومکان عالی. عالی. عالی

فرناز
تالار پذیرایی قصر پردیس

خیلی خیلی کیفیت غذا افتضاح بود خیلی محیط،گرم بود خدمات صفر

امید
عمارت قصر پایتخت کرج

مدیریت بسیار ضعیف ،پرسنل پذیرایی نمی‌کردند و طبق قرار داد عمل نمی‌کنند،برخورد بد با مهمانها وهمه چی افتضاح

بدون نام
باغ تالار قصر بهشت

با سپاس از آقای خزانی مسئول باغ تالار قصر بهشت که با صبر و حوصله به امور مربوطه رسیدگی می‌کنند. میخواستم مواردی از مجلس ولیمه ای که در آنجا داشتیم متذکر شوم. متاسفانه پرسنل رفتار نامناسبی داشتند، نظافت کامل سالن ها رعایت نشده بود و در کمال تاسف برای خانم ها برنج نپخته سرو کردند. فاصله میز و صندلی ها خیلی بهم نزدیک بود، بطوریکه رفت و آمد مهمان ها دچار مشکل می شد. هوای سالن خانم ها گرم بود، چون فقط دو تا از کولرهای گازی کار می‌کرد. سیستم صوتی قبل از شروع مجلس آماده نشده بود و سالن خانم‌ها اصلا صدا نداشت. البته فضای خارج سالن خوب بود و در محوطه جای کافی برای پارک ماشین ها وجود داشت. کلا اگه میخواهید در این باغ تالار برنامه ای داشته باشید باید حواستون به همه چیز باشه. تیرماه۱۴۰۳

بدون نام
تالار پذیرایی باشگاه فرمانیه

سلام تالار شروع به فعالیت کرده

فهیمی
باغ تالار شمس العماره

سلام وقتتون بخیر لطف میکنید برای ۱۰۰ نفر مهمان برای مراسم عقد هزینه اعلام

نظرات کاربران

 • مرجان

  مرسی مفید بود

  پاسخ
 • بدون نام

  مطالبتون عااالی بود پسر من تا چند هفته دیگه عقدش هست یکسریع از مطالبی رو که اینجا خوندم نمیدونستم ممنون از شما

  پاسخ
 • شبنم

  اطلاعات کاملی بود . برای ما که تازه در شرف ازدواج هستیم هیچی از این آداب رو رسوم نمیدونیم خیلی خوب بود. ممنون از شما

  پاسخ
 • ناشناس

  باسلام همه ایناکه گفتیدصحیح هست من وهمسرم میخوایم مراسم عقدمون خیلی ساده برگذارکنیم بنظرم به این همه تشکیلات نیازنیست من متعقدهستم مراسم هرچقدرساده باشه بیشترزیباتردیده میشه وزندگی خوبی هم به همراه مون به وجودمیادخوشبختی باتجملات به دست نمیادفقط میتونه یه شکل نمایشی داشته باشه البته این نظرمن وهمسرم ماتوزندگی فقط همین دیگه روداریم پدرومادرمون هم فوت کرده دوست داریم ساده برگزارکنیم.

  پاسخ
  • سما

   سلام نظرتون کاملا محترم ولی بعد تمام اینها برا ادم تبدیل میشه به ی عقده بزرگ وجبران ناپذیر کسی که اجازه نداد ما ی مراسم خوب داشته باشیم وحتی اجازه نداد حتی ی عکس وفیلم از مراسم ساده داشته باشیم ولی برای دخترش تمام این چیزا رو واجب میدونست وتا محیا نکردن اجازه نداد دخترش وبه خونه خونه بخت ببرن

   پاسخ
   • بدون نام

    سلام مادر شما هم باید اجازه نمیداد باید به دخترش ارزش میداد ساده گی از خوانواده شماست

    پاسخ
 • بدون نام

  بسیار مفید بود، ممنون

  پاسخ
 • معصومه

  ممنون از زحمتی که برای تهیه مطالب مفیدتون کشیدید

  پاسخ
  • تالارکده

   سپاس از شما. خوشحالیم که مورد استفاده قرار گرفته.

   پاسخ
 • فاطمه

  بسیار مفید وکاربردی بود ،سپاسگزارم

  پاسخ
 • Mahin

  مرسی از شما مفید بود

  پاسخ
 • بدون نام

  دستتون درد نکنه مفید بود

  پاسخ
 • بدون نام

  عالی ممنون

  پاسخ
 • بدون نام

  عالی بود بهره بردیم

  پاسخ
  • تالارکده

   خوشحالیم که مورد استفاده قرار گرفته

   پاسخ
   • Abolfazll

    عالی بود مرسی ممنون

    پاسخ
 • سعید محمدی

  بسیار عالی مطالب بسیار خوبی بود خیلی کمک کننده بود

  پاسخ
  • تالارکده

   خوشحالیم که مطالب سایت تالارکده مورد استفاده شما قرار گرفته. تشکر از همراهی شما با تالارکده

   پاسخ