وظایف خانواده داماد محضر عقد

شاید در نگاه اول این طور به نظر برسد که فهمیدن وظایف هر کدام از خانواده های عروس و داماد خیلی مسئله مهمی به نظر نرسد. اما یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید پیش از برگزاری مراسم عقد یا عروسی کاملا مشخص و روشن شود تقسیم وظایف خانواده های عروس و داماد به خصوص وظایف خانواده داماد خواهد بود.

وظایف خانواده داماد در  مراسم عقد و محضر عقد

امروزه با گذر زمان، رسم و رسومات سنتی و قدیمی بیشتر و بیشتر فراموش میشوند؛ زیرا سختی انجام دادن تمام رسومات گذشتگان از یک سو و همچنین دردسرها و هزینه های هنگفت امروزی آنها از سویی دیگر باعث شده خانوداه ها کمتر از پیش به این نوع مساِئل بپردازند. این امر در تقسیم وظایف خانواده ها در انجام امور برگزاری جشن هم به صراحت دیده میشود.

در گذشته موضاعاتی که باید خانواده ها و عروس و داماد به آنها میپرداختند و انجام میدادند، بیشتر شکل قراردادی داشت و از پیش تعیین شده بود. اما در زمان حال خانواده ها بیش از پیش به دنبال راحتی و سرعت انجام کارها هستند. به همین منظور قبل از شروع جشن و همچنین مراسم عقد عروس و داماد در مراسم خواستگاری و یا در جلسه های دیگری که خانواده ها برای آشنایی گرد هم جمع میشوند، ضمن برنامه ریزی برای تاریخ مراسم ها و در نهایت برگزاری جشن، به تقسیم وظایف قابل انجام بین خود میپردازند.

همانطور که گفته شد در گذشته  این وظایف طبق رسم و رسومات تا جزئی ترین چیزها کاملا از پیش مشخص بود اما امروزه بیشتر وظایف و انجام آنها به نوعی بین خانواده ها شخصی سازی شده و خود اعضای خانواده با هم به این مسائل میپردازند و با در نظر گرفتن توانایی های خود، انجام اموری را به دلخواه به عهده میگیرند.

حال طبق گفته های مذکور و مقدمه مقاله، در اینجا به برخی از وظایف خانواده داماد که به طور معمول و شایع، و همچنین با در نظر گرفتن رسومات و سنن قدیمی بین مردم در جریان است و به آنها تا حد زیادی پایبند هستند اشاره و میپردازیم.

حلقه عروس و داماد

خرید حلقه نامزدی

یکی از وظایفی که از دیر باز خانواده ها به آن توجه داشته اند خرید حلقه برای عروس بوده است.

دقت زیاد در خرید حلقه بیشتر بدین جهت است که هم مورد پسند عروس واقع شود و همین که به نوعی اولین یادگاری و در اصل ماندگار ترین آنها برای عروس و داماد در زندگی مشترک خواهد بود. اینکه از چه زمانی این رسم در بین مردم رواج پیدا کرد موضوع قابل توجه و مهمی نیست اما طبق واکاوی بیشتر این امر که خانواده داماد آن را به عهده دارند، به این میرسیم که انجام این وظیفه پر بی راه هم نیست.

زیرا منطقی است که خانواده داماد و خود داماد دست به خرید حلقه برای عروس بزنند و البته این متقابلا هم انجام میشود چون هزینه خرید حلقه داماد هم به عهده خانواده عروس است؛ اما طبق مطالعاتی که در رسومات شهرهای مختلف کشور انجام شده، ممکن است که خانواده هایی طبق رسومات محلی خودشان تمام هزینه های خرید حلقه را به عهده خانواده داماد قرار دهند. پس متغیر بودن این موضوع بسته به تصمیم خانواده ها و عروس و داماد خواهد بود.

هدیه داماد به عروسخرید هدیه از طرف داماد و خانواده داماد

رسومات برای خانواده های ایرانی به تعدادی بی شمار میرسد البته این امر متاسفانه برای مردم تمام کشور های جهان صادق است. اما یکی از موضوعاتی که در برگزاری جشن عروسی و عقد عروس و  داماد تقریبا در تمام کشورها و همچنین در طول تاریخ بدان پرداخته شده تدارک دیدن هدیه ای برای عروس بوده.

این امر رسمی بایدی و حتمی نیست اما خیلی از خانواده ها برای اینکه جشن عروسی به یادماندنی و خاطره انگیز را برای فرزندانشان(عروس و داماد) رقم بزنند هدیه ای ویژه را برای عروس در نظر میگیرند که یا در جشن عروسی و در حضور همه میهمانان به او پیش کش میکنند و یا در مراسم عقد و داخل محضر به او میدهند.

جشن عروسی، عروس و داماد

رسومات رایج دیگر

متناسب با هر شهری که در آن زندگی میکنید سنت ها و رسم های متفاوت و گوناگونی در جریان است و در حین برگزاری جشن عروسی تقریبا هر خانواده ای پایبند به رسومات خودش است.

تعداد بی شماری از این رسومات بر عهده خانواده داماد و در حقیقت جزو وظایف آن ها خواهد بود. برای مثال خرید سرویس طلا و لباس عقد و نامزدی، هزینه های محضر و همچنین شام عقد بر عهده و جزو وظایف خانواده داماد است که باز هم طبق گفته های مذکور این وظایف در دنیای امروز و در بین برگزاری جشن های عروسی  قابلیت کامل شخصی سازی دارند و همچنین خانواده ها میتوانند در قرارهای آشنایی با یکدیگر ضمن برنامه ریزی برای تدارکات جشن و همینطور مراسم های مد نظر وظایف یکدیگر را نیز به طور کامل شرح دهند.


 
 

ساخت کارت دعوت عروسی دیجیتال

کارت عروسی آنلاین رایگان


 

 
 

پیشنهادات تالارکده

$$$$
باغ تالار مهران عقد فضای باز
10% روی کل قرارداد

باغ تالار مهران

تهران، انتهای همت غرب، بعد از تقاطع جنت آباد، انتهای شهید باکری شمالی، تقاطع سیمون بولیوار، خیابان بام زسک
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
پذیرایی از میهمانان تالار هتل پرشین پلازا
پکیج ویژه

تالار پذیرایی هتل پرشین پلازا

خیابان سهروردی خیابان میرزایی زینالی شرقی
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-روف‌گاردن-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
باشگاه نیاوران برگزار کننده جشن عروسی
تخفیف ویژه

باشگاه تشریفاتی نیاوران

میدان تجریش، خیابان دربند(فناخسرو)، خیابان اسداللهی، خیابان حسینی، باشگاه تشریفاتی نیاوران
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-محل‌بازی‌کودک-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
تالار پریسا بلوار پروین
10% تخفیف

تالار پذیرایی پریسا

تهرانپارس، بلوار شاهد (پروین)، نبش خیابان ۲۱۲(شهید عمارستانی)
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-طرح‌ازدواج‌آسان-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :