وظایف خانواده داماد در مراسم عقد و عقد محضری

وظایف خانواده داماد محضر عقد

شاید در نگاه اول این طور به نظر برسد که فهمیدن وظایف هر کدام از خانواده های عروس و داماد خیلی مسئله مهمی به نظر نرسد. اما یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید پیش از برگزاری مراسم عقد یا عروسی کاملا مشخص و روشن شود تقسیم وظایف خانواده های عروس و داماد به خصوص وظایف خانواده داماد خواهد بود.

وظایف خانواده داماد در  مراسم عقد و محضر عقد

امروزه با گذر زمان، رسم و رسومات سنتی و قدیمی بیشتر و بیشتر فراموش می‌شوند؛ زیرا سختی انجام دادن تمام رسومات گذشتگان از یک سو و همچنین دردسرها و هزینه‌های هنگفت امروزی آنها از سویی دیگر باعث شده خانواده‌ها کمتر از پیش به این نوع مسائل بپردازند. این امر در تقسیم وظایف خانواده‌ها در انجام امور برگزاری جشن هم به صراحت دیده می‌شود.

در گذشته موضوعاتی که باید خانواده ها و عروس و داماد به آنها می‌پرداختند و انجام می‌دادند، بیشتر شکل قراردادی داشت و از پیش تعیین شده بود. اما در زمان حال خانواده‌ها بیش از پیش به دنبال راحتی و سرعت انجام کارها هستند. به همین منظور قبل از شروع جشن و همچنین مراسم عقد عروس و داماد در مراسم خواستگاری و یا در جلسه های دیگری که خانواده‌ها برای آشنایی گرد هم جمع می‌شوند، ضمن برنامه ریزی برای تاریخ مراسم‌ها و در نهایت برگزاری جشن، به تقسیم وظایف قابل انجام بین خود می‌پردازند.

همانطور که گفته شد در گذشته  این وظایف طبق رسم و رسومات تا جزئی ترین چیزها کاملا از پیش مشخص بود اما امروزه بیشتر وظایف و انجام آنها به نوعی بین خانواده‌ها شخصی سازی شده و خود اعضای خانواده با هم به این مسائل می‌پردازند و با در نظر گرفتن توانایی‌های خود، انجام اموری را به دلخواه به عهده میگیرند.

حال طبق گفته‌های مذکور و مقدمه مقاله، در اینجا به برخی از وظایف خانواده داماد که به طور معمول و شایع و همچنین با در نظر گرفتن رسومات و سنت قدیمی بین مردم در جریان است و به آنها تا حد زیادی پایبند هستند اشاره و میپردازیم.

حلقه عروس و داماد

خرید حلقه نامزدی

یکی از وظایفی که از دیر باز خانواده‌ها به آن توجه داشته اند خرید حلقه برای عروس بوده است.

دقت زیاد در خرید حلقه بیشتر بدین جهت است که هم مورد پسند عروس واقع شود و همین که به نوعی اولین یادگاری و در اصل ماندگار ترین آن‌ها برای عروس و داماد در زندگی مشترک خواهد بود. اینکه از چه زمانی این رسم در بین مردم رواج پیدا کرد موضوع قابل توجه و مهمی نیست اما طبق واکاوی بیشتر این امر که خانواده داماد آن را به عهده دارند، به این می‌رسیم که انجام این وظیفه پر بی راه هم نیست. زیرا منطقی است که خانواده داماد و خود داماد دست به خرید حلقه برای عروس بزنند و البته این متقابلا هم انجام می‌شود چون هزینه خرید حلقه داماد هم به عهده خانواده عروس است؛ اما طبق مطالعاتی که در رسومات شهرهای مختلف کشور انجام شده، ممکن است که خانواده هایی طبق رسومات محلی خودشان تمام هزینه های خرید حلقه را به عهده خانواده داماد قرار دهند. پس متغیر بودن این موضوع بسته به تصمیم خانواده ها و عروس و داماد خواهد بود.

هدیه داماد به عروسخرید هدیه از طرف داماد و خانواده داماد

رسومات برای خانواده های ایرانی به تعدادی بی شمار میرسد البته این امر متاسفانه برای مردم تمام کشور های جهان صادق است. اما یکی از موضوعاتی که در برگزاری جشن عروسی و عقد عروس و داماد تقریبا در تمام کشورها و همچنین در طول تاریخ بدان پرداخته شده تدارک دیدن هدیه ای برای عروس بوده است.

این امر رسمی بایدی و حتمی نیست اما خیلی از خانواده‌ها برای اینکه جشن عروسی به یادماندنی و خاطره انگیز را برای فرزندانشان (عروس و داماد) رقم بزنند هدیه‌ای ویژه را برای عروس در نظر می‌گیرند که یا در جشن عروسی و در حضور همه میهمانان به او پیش کش می‌کنند و یا در مراسم عقد و داخل محضر به او می‌دهند.

جشن عروسی، عروس و داماد

انتخاب سالن عقد

انتخاب سالن برای مراسم عقد یکی از مهمترین قسمت های این مراسم می باشد با توجه به اینکه این مراسم باید به شکل خاطره انگیز و رمانتیک برگزار شود و سال ها در ذهن عروس و داماد و خانواده ها بماند باید سالنی را متناسب با تعداد مهمان ها و همچنین دسترسی راحت با امکانات مجلل انتخاب کنید

اگر شما به دنبال انتخاب مکان برای برگزاری مراسم خود هستید، بهتر است با صفحه “سالن عقد” آشنا شوید. این صفحه حاوی تمام اطلاعات لازم در مورد مکان‌های مناسب برای برگزاری مراسم عقد می‌باشد

رسومات رایج دیگر

متناسب با هر شهری که در آن زندگی می‌کنید سنت ها و رسم های متفاوت و گوناگونی در جریان است و در حین برگزاری جشن عروسی تقریبا هر خانواده‌ای پایبند به رسومات خودش است.

تعداد بی شماری از این رسومات بر عهده خانواده داماد و در حقیقت جزو وظایف آن‌ها خواهد بود. برای مثال خرید سرویس طلا و لباس عقد و نامزدی، هزینه های محضر و همچنین شام عقد بر عهده و جزو وظایف خانواده داماد است که باز هم طبق گفته‌های مذکور این وظایف در دنیای امروز و در بین برگزاری جشن های عروسی قابلیت کامل شخصی سازی دارند و همچنین خانواده‌ها می‌توانند در قرارهای آشنایی با یکدیگر ضمن برنامه ریزی برای تدارکات جشن و همینطور مراسم‌های مد نظر وظایف یکدیگر را نیز به طور کامل شرح دهند.

شاید برای شما هم سوال باشد ...

سکه ها و هدایای عقد برای کیست؟

متناسب با هر شهری که در آن زندگی می‌کنید سنت ها و رسم های متفاوت و گوناگونی در جریان است و در حین برگزاری جشن عروسی تقریبا هر خانواده‌ای پایبند به رسومات خودش است.

هدایای خانواده داماد به عروس چیست؟

این امر رسمی بایدی و حتمی نیست اما خیلی از خانواده‌ها برای اینکه جشن عروسی به یادماندنی و خاطره انگیز را برای فرزندانشان (عروس و داماد) رقم بزنند هدیه‌ای ویژه را برای عروس در نظر می‌گیرند که یا در جشن عروسی و در حضور همه میهمانان به او پیش کش می‌کنند و یا در مراسم عقد و داخل محضر به او می‌دهند.


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
تالار پذیرایی عمارت یاکند در جاجرود
20% تخفیف

باغ تالار یاکند

جاجرود شهرک صنعتی خرمدشت نبش ۲۴ متری سینا
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار عروسی باشگاه نیاوران تجریش دربند
10% تخفیف

باشگاه تشریفاتی نیاوران

تجريش- خيابان دربند - خيابان اسدالهى - خيابان حسينى- باشگاه تشریفاتی نیاوران
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-محل‌بازی‌کودک-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ تالار کلاسیک
15% تخفیف

باغ تالار کلاسیک

انتهای اتوبان زین الدین شرق، خیابان بیمارستان لواسانی، خیابان رشیدی، پلاک ۲۶
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ تالار آسو جاجرود
پکیج ویژه

باغ تالار آسو

جاجرود - جاده سد لتیان - پلاک ۱۲۱
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :

۴ دیدگاه