شاید همین الان که دارید این مطلب را می خوانید در حال آماده شدن برای ازدواج و مراسم بله برون هستید. هرچند که می دانم خودتان هم می دانید این راه طولانی و پر از دست انداز است، اما فکر می کنم به راهنمایی نیاز دارید. خب البته نیاز به نگرانی نیست. قدم به قدم با هم رماسم بله برون و هر چیزی که لازم دارید را با هم بررسی می کنیم.

بله برون خواستگاری

**برای مشاهده قیمت و خرید ست بله برون عروس بر روی لینک زیر کلیک کنید**

خرید ست بله برون | خرید دیگر لوازم بله برون

اصلا مراسم بله برون چیست؟

برگزاری مراسم عقد و بله برون

مراسم های اولیه قبل از مراسم بله برون وجود دارند. مثلا یک خانم و آقا با هم آشنا می شوند و در کنار آن خانواده ها هم به یک شناخت نسبی خواهند رسید. بعد از این که کمی از این رفت و آمد ها گذشت خانواده عروس باید جواب نهایی خود را به خانواده داماد اعلام کنند.

خب اگر جواب خانواده عروس خانم مثبت باشد، بهتر است خودتان را برای برگزاری مراسم آماده کنید.

چه کسانی را به مراسم بله برون دعوت کنیم؟

خب اگر بخواهیم بیشتر در مورد مراسم بله برون صحبت کنیم، این مراسم نسبت به مراسم خواستگاری و آشنایی های اولیه رسمی تر است. پس انتظار می رود که افراد بزرگ خانواده و ریش سفید ها در مراسم بله برون حاضر باشند.

اما به طور کلی این مراسم را تنها با حضور چند فرد بزرگ از هر دو خانواده عروس و داماد برگزار می کنند و از  شلوغ کردن مراسم خودداری می کنند.

لباس مناسب بله برون

لباس مراسم بله برون

یکی از مهمترین بخش هایی که باید در مراسم مهم و رسمی مانند بله برون به آن توجه کنید، انتخاب لباس مناسب است. هرچند که معتقدم که باید عروس و داماد باید مانند الماس در مراسم بدرخشند ولی به این هم عقیده دارم که داشتن لباس آراسته می تواند به دیده شدن بیشتر شما کمک کند.

در همین رابطه ببینید : در دفتر بله برون چه چیزی نوشته می شود ؟

پس سعی کنید دور لباس های پر زرق و برق را خط کشیده و از لباسی که مناسب رسومات و فرهنگ شما است استفاده کنید. همین طور بهتر است از رنگ هایی استفاده کنید که نه آنقدر تیره باشند که توی ذوق بزنند و نه آنقدر روشن مانند رنگ سفید که برای روز عروسی یا نامزدی سورپرایز زیادی برای لباس خود نداشته باشید.

برای مراسم باید چه هدایایی ببریم؟

هدایای مراسم بله برون

طبق رسومات قدیمی که در بیشتر خانواده ها به جای مانده، خود مراسم بله برون در خانه خانواده عروس خانم برگزار می شود.

بنابراین خانواده آقای داماد باید برای عروس خانم هدیه، حلقه، کیک و گل مخصوص مراسم بله برون تهیه کنند.

بستگی به توان مالی و یا طبق توافق بین عروس و داماد هدایا می توانند متفاوت باشند. برای مثال می توانید پارچه، لباس، کفش، کیف و خیلی چیز های دیگر را به عنوان هدیه انتخاب کنید. همچنین مطلب ازدواج سفید را ببینید

اما خرید حلقه، کیک و گل مخصوص بله برون واجب بوده و کمتر تغییر می کند و بر عهده خانواده داماد است.

حلقه را مادر داماد بر دست عروس می نشاند. گل ها نیز بهتر است به سلیقه عروس خانم بوده و قبلا با او در مورد گل ها صحبت شود. در نهایت یک کیک جذاب می تواند مراسم را زیباتر کند.

پذیرایی مخصوص مراسم بله برون

پذیرایی مراسم بله برون

برای پذیرایی مراسم بله برون نیز رسوم خاصی وجود دارد. اول این که مرسوم نیست که برای این مراسم شام یا نهار تهیه شود. بنابراین فقط به چای و شیرینی و یا کیک بسنده می شود. در کنار این موارد با میوه های تزئین شده و مخصوص فصل بهتر است خانواده عروس از خانواده داماد پذیرایی کنند.

بهتر است که لوازم و خوراکی های مخصوص پذیرایی روی یک میز تزئین شده چیده شوند. هم به مراسم رسمیت داده می شود و هم این که بیشتر زیبا می شوند.

حرف نهایی

به عنوان سخن آخر باید بگویم که هر منطقه و هر شهر مراسم خاص خود را دارد. برخی پر زرق برق و برخی دیگر ساده و آرام. اما هر رسمی که دارید می توانید طبق آن رفتار کنید. اما برخی از مواردی که در این جا بیان شد تقریبا در تمام مناطق ایران مشترک است و می توانید به عنوان راهنمای خوبی از آن استفاده کنید.

در واقع بسیاری از عروس و دامادها و زوج‌های جوان به علت گذشت زمان و نبود منابع معتبر نمی‌توانند به درستی و به صورت کامل و جامع درباره برخی از رسم و رسومات رایج در ایران به خوبی اطلاعات کسب کنند و همین موضوع باعث شده است تا در سال‌های اخیر به خصوص تعداد زیادی از مراسم‌های عقد و جشن عروسی در ایران بدون هیچ کدام از این رسم و رسومات برگزار شوند.

حلقه نشان بله برون

شاید در نگاه اول خیلی ساده به نظر برسد اما باید توجه داشت که بسیاری از جشن عقد و عروسی‌هایی که در حال حاضر در ترهان و حتی دیگر شهرهای ایران برگزار می‌شوند دیگر همانند گذشته نگاهی به مراسم‌ها و رسم و رسومات اصیل ایرانی نظیر مراسم بله برون ندارند و به جای آن‌ها برخی از فرهنگ‌های دور غربی و اشتباه جایگزین شده‌اند.

عروس و دامادها و زوج‌های جوان باید در نظر داشته باشند که می‌توانند در حین برنامه‌ریزی‌های خود برای برگزاری مراسم عقد و جشن عروسی می‌توانند زمان هر چند اندکی را به تحقیق راجع به برخی از رسم و رسومات خاطره‌انگیز ایرانی بدهند و درباره برخی از مهم‌ترین‌های آن‌ها نظیر بله برون و مثال‌های آن بیشتر مطالعه کنند.

مراسم بله برون در ایران

این‌گونه مطالعات و تحقیق‌های هر چند کوتاه و سطحی در نهایت سبب می‌شود تا عروس و داماد و زوج‌های جوان درباره برگزاری مراسم عقد و جشن عروسی خود اطلاعات کافی داشته باشند و با دیدی باز و درست در رابطه با انجام برخی از امور رسم و رسوماتی نظیر بله برون در آخر به درستی تصمین بگیرند و بتوانند برگزاری مراسم عقد و جشن عروسی خاطره‌انگیز و به یادماندنی را برای خود در کنار برخی از رسم و رسومات اصیل و سنتی ایرانی رقم بزنند.

راستی شما در شهر خود چه رسوماتی دارید؟ چقدر این رسومات شبیه چیز هایی است که اینجا به شما گفتم؟ می توانید آن ها را با من در میان بگذارید.

توافقات مراسم بله برون

همچنین بزرگان و افراد درجه یک عروس و داماد در مراسم بله برون درباره میزان مهریه، شیربها، وضعیت شغل داماد، ادامه تحصیل و کار عروس بعد از ازدواج، مسکن و تاریخ عقد و عروسی و سایر جزئیات آن گفتگو می‌کنند. این توافقات معمولا مکتوب شده و به امضای بزرگان حاظر در مجلس می‌رسد. البته فراموش نکنید قبل از برگزاری مجلس بله برون با پدر و مادر خود در باره موارد مهم، صحبت کنید و به توافق برسید. یکی از بزرگان یا اعضای خانواده خود را به عنوان نماینده  انتخاب کنید تا نظرات و خواسته‌های شما را مطرح کند. زیرا صورت خوشی ندارد هر یک از بدون هماهنگی نظر و خواسته خود را مطرح کند و نظم مجالس برهم بزند.

تعیین تاریخ تقریبی عقد و ازدواج

اغلب مواقع اگر توافقات صورت گرفته در بله برون به خوبی پیش برود تاریخ برگزاری عقد و عروسی مشخص می‌شود. سعی کنید در هنگام تعیین زمان عقد، نامزدی و عروسی زمانبندی مناسبی داشته باشید. ماه‌های عزا و مناسبت‌های دینی را در نظر بگیرید و سعی کنید تمامی برنامه‌ها را در این شب قطعی کنید. اگر خواهان برگزاری یکی از مراسمات رسمی خود در مناسبت‌های مذهبی یا ملی هستید نسبت به انتخاب آن اقدام کنید. در مورد چگونگی اجرای مراسمات و تعداد میهمانان و رسم و رسومات خاص خود نیز صحبت کنید و از پیش آمدن سوءتفاهمات احتمالی جلوگیری کنید. راجع به جزئیات سایر کارها همچون تقسیم کار و مسئولیت‌های دو خانواده نیز به توافقات لازم برسید.

خرید آنلاین کلیه لوازم عروس و انواع ست و لوازم بله برون از فروشگاه تالارکده

خرید ست بله برون | خرید دیگر لوازم بله برون

شاید برای شما هم سوال باشد ...

بله برون چیست؟

در ادامه صحبت های بالا در مورد اینکه اصلا بله برون چیست باید گفت که بله برون مراسمی است که پس از بله عروس خانم به میزبانی خانواده عروس برگزار می شود و خانواده داماد هم با هدایا این بله گفتن را جشن می گیرند

چه نکاتی در دفتر بله برون نوشته می‌شود؟

در مراسم بله برون که بزرگترهای فامیل هم حضور دارند نکاتی مثل جهیزیه و مهریه بیان می شود. این هزینه و مواردی که بین دو طرف تعیین می شود در دفتر بله برون نوشته می شود در ادامه مطلب در تالارکده به جزئیات بیشتر پرداخته شده است


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 
 

محصولات تالارکده


 
 

پیشنهادات تالارکده

$$$$
تالار پذیرایی پارسیس
15% تخفیف

تالار پذیرایی پارسیس

بزرگراه آیت اله سعیدی
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محل‌بازی‌کودک-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
باغ تالار دارایی
20% تخفیف

مجموعه تالارهای پذیرایی دارایی

اتوبان بابایی شرق، بعد از اتوبان باقری، خروجی استخر تهرانپارس، باغ تالار دارایی
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
پذیرایی در تالار

تالار پذیرایی هتل بزرگ ارم

تهران - میدان ونک - بزرگراه شهید حقانی - بعد از کتابخانه ملی، تالار پذیرایی هتل ارم
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
تالار پذیرایی باشگاه صاحبقرانیه
10% تخفیف

تالار پذیرایی باشگاه صاحبقرانیه

تهران، خیابان اقدسیه (موحد دانش)، نرسیده به سه راهی اقدسیه، مقابل پاساژ صدف
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :