هدیه و کادو سر عقد محضری

کادو سر عقد محضری

عقد در محضر آداب و رسوم خاص خود را دارد و زوجین برای ثبت رسمی ازدواج باید به یک دفتر ازدواج مراجعه نمایند، اما چه هدیه و کادویی هنگام عقد در محضر باید داد و چه کسانی باید این هدیه را بدهند ؟

خلاصه آنچه که در این مطلب میخوانید :

دوران عقد و نامزدی جزو شیرین‌ترین دوران زندگی هر عروس و دامادی است که خاطرات آن دوره برای همیشه در ذهن زوج جوان و خانواده‌ها باقی خواهد ماند.

مراسمات عقد و ازدواج ایرانیان دارای آداب و رسومات و سبک‌های مختلف بوده که با گذر سال‌ها، اکثراً این رسم‌ها به دست فراموشی سپرده شده‌اند. ولی هدیه دادن سر عقد جزو رسوماتی می‌باشد که همچنان پابرجا مانده است. امروزه خانواده ها در کنار عقد در محضر مراسمی نیز برگزار میکنند که اخیرا سالن عقد هایی که برخی از دفاتر ازدواج دارند محلی مناسب برای این مراسم است.

اگر قصد گرفتن مراسم در یک سالن عقد را دارید:

پیشنهاد تالارکده
خانه عقد لکسون

خانه عقد لکسون

تهران، زعفرانیه
سالن عقد شیک و مجلل در شمال تهران
سالن عقد و عروسی عمارت ایرانی

سالن عقد و عروسی عمارت ایرانی

تهران، الهیه
مجموعه ای مجلل با امکان فضای باز و سالن های شیک

طبق اکثر رسومات و مراسمات ما ایرانی‌ها، باید هنگام عقد تا عروسی و خصوصاً سر عقد محضری هدایا و کادوهایی برای عروس و داماد در نظر گرفته شود. البته گاهی اوقات و طی برخی رسومات، خانواده‌ها نیز به رسم صمیمیت سر عقد هدایایی را میان همدیگر رد و بدل می‌کنند.

همچنین ببینید : عقد در فضای باز

آداب و رسوم دوران عقد و نامزدی در میان عامه مردم متفاوت می‌باشد. هر خانواده و منطقه‌ای از ایران، دارای رسومات و سنت‌های خاص خود برای هدایا و مراسمات دوران عقد و عروسی است.

کادو عقد محضری

در ادامه مطلب در جهت راهنمایی شما درباره اصول و روش دادن چنین هدیه‌هایی، راهکارهایی ارائه داده خواهد شد.

کادو دادن سر عقد یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های جشن عقد کنان است. در این مواقع خانواده‌ها و نزدیکان درجه اول عروس و داماد هنگام جاری شدن خطبه عقد باید هدیه‌ای به عروس و داماد تقدیم کنند. همچنین ببینید : عروسی بازیگران

چراکه هدیه و کادو سر عقد یکی از مهم‌ترین هدایای دوران عقد و عروسی عروس و داماد است. بنابراین با توجه به سنت و رسومات خانوادگی و منطقه زندگی خودتان و با در نظر داشتن وسع مالی و شرایط اقتصادی و میزان بودجه در نظر گرفته شده، هدیه‌هایی تهیه کنید که مهر و علاقه و میزان صمیمیت شما به زن و شوهر جوان را نشان دهد.

یادتان باشد که هدیه و کادوی سر عقد جدای از نشان دادن محبت و ارزش معنوی عروس و داماد پیش خانواده‌ها، پشتوانه‌ای مالی برای شروع زندگی مشترک آنها نیز است.

اغلب اوقات برادران عروس و داماد با در نظر گرفتن توان مالی خود، نیم ست طلا یا النگو هدیه می‌دهند.

خواهران عروس و داماد نیز با توجه به شرایط اقتصادی خودشان النگو یا سکه طلا یا سکه پارسیان را به عنوان کادو به عروس و داماد تقدیم می‌کنند.

خواهر و برادران مجرد نیز اکثراً سکه گرمی یا پول نقد هدیه می‌دهند.

بزرگان فامیل و اقوام نزدیک نیز سکه طلا یا کارت هدیه یا کادوهایی دیگر را تهیه می‌کنند.

هدیه دادن سر عقد به دو مناسبت می‌باشد، یکی همان هدیه سر عقد و دیگری زیر لفظی!

کادو عقد محضر

عروس خانم برای بله دادن به داماد زیر لفظی می‌خواهد! زیر لفظی به هدیه‌ای اطلاق می‌شود که برای بله گرفتن از عروس، توسط داماد یا پدر و مادر داماد به عروس داده خواهد شد. طبق رسومات سنتی هنگام عقد بعد از سه بار خواندن خطبه عقد توسط عاقد، زیر لفظی توسط پدر و مادر داماد یا شخص داماد به عروس داده میشود تا اصطلاحا بله را از عروس خانم بگیرند. هدیه  زیر لفظی با توجه به بودجه در نظر گرفته شده از سوی خانواده داماد تهیه می‌شود.

انتخاب و تهیه زیر لفظی همیشه یکی از دغدغه‌های خانواده داماد بوده است. در ادامه مطلب در مورد نوع هدیه زیر لفظی به نکاتی چند اشاره خواهیم کرد.

شاید این سوال که برای زیر لفظی چی هدیه بدهیم یکی از دلهره آورترین دغدغه‌های خانواده‌ها باشد. برای سهولت در انتخاب کادو سر عقد و زیر لفظی عروس چند مورد هدیه را پیشنهاد می‌کنیم.

اگر طبق رسومات و سنت پیش می‌روید و خواهان هدیه‌ای هستید که به یادماندنی باشد طلای سبک انتخاب کنید.( شامل دست بند ، انگشتر یا گوشواره )

کادو هنگام عقد محضر

طبق رسم رایج ما ایرانیان طلا دادن به عروس مرسوم است حتی اگر قطعه‌ای بسیار کوچک باشد.

برای زیر لفظی عروس با توجه به رسم خانواده‌ها اگر محدودیتی برای خرید نداشته باشند معمولاً طلا ( گوشواره، نیم ست طلا، ساعت، انگشتر، گردنبند یا سکه طلا ) هدیه داده می‌شود. البته برخی خانواده‌ها قبل از تهیه زیر لفظی عقد از قبل با عروس مشورت می‌کنند و هدیه‌ای درخور توان خود و مورد پسند و نیاز عروس تدارک می‌بینند. در صورت نداشتن توانایی خرید طلا، زیور آلات نقره و سکه نقره نیز انتخاب خوبی می‌باشد.

اگر هم اطلاعاتی از سلیقه عروس در دسترس نمی‌باشد، شما می‌توانید با هدیه دادن سکه طلا‌ عروس را شگفت زده کنید. پول نیز می‌تواند انتخاب دیگری برای هدیه دادن زیر لفظی باشد البته نه به صورت نقدی و در پاکت! برای ارائه چنین کادویی از کارت‌های هدیه تزیین شده استفاده کنید. البته هدیه نقدی و کارت هدیه برای زیر لفظی زیاد پسندیده نیست. ولی اگر انتخاب شما می‌باشد بهتر است با تزییناتی شکیل آن را اهدا کنید.

لازم به ذکر است که نوع و میزان هدیه  زیر لفظی در اصل اهمیت چندانی ندارد و از قبل تعیین نشده است. فراموش نکنید که هدیه دادن زیر لفظی بیشتر جنبه هیجانی و تفننی دارد و جذابیت و گرمی عقد را افزایش می‌دهد. بنابراین شکل و نوع  و میزان کادوی زیر لفظی به بودجه و سلیقه داماد و خانواده او بستگی دارد. از این جهت برای تهیه آن خانواده‌ها تحت فشار قرار نخواهند گرفت.

همچنین ببینید : چه نوع حلقه ای برای حلقه نامزدی یا حلقه عروسی مناسب است ؟

هدیه و کادو سر عقد در محضر

هنگام برگزاری مراسمات عقد و عروسی، خانواده‌ها و فامیل دور و نزدیک دعوت شده به محفل، در قسمت‌هایی از مراسم که به کادو دادن به عروس و داماد اختصاص داده شده است هدیه و کادو های خودشان را تقدیم عروس و داماد می‌کنند.‌ از همین جهت هدیه سر عقد جزو رسم‌های مهم جامعه ایرانی است و برای خانواده‌ها و عروس و داماد بسیار با اهمیت است.

سالن عقد

یکی از جذاب ترین قسمت‌های مراسم عقد و عروسی برای عروس و داماد هنگام کادو دریافت کردن است.

با توجه به شرایط اقتصادی و اوضاع مالی جامعه ما، باید هدیه‌ای انتخاب کنید که هم مقرون به صرفه باشد و هم اینکه برای عروس و داماد کاربرد داشته باشد.

همچنین ببینید : ازدواج سفید در ایران

سکه یک انتخاب مناسب برای هدیه دادن سر عقد محضری است. با توجه به وسع خودتان می‌توانید سکه تمام، نیم سکه یا ربع سکه یا حتی طرح ربع سکه هدیه دهید.

اگر در انتخاب هدیه دستتان باز است، سرویس طلا گزینه‌ای دیگر برای هدیه خواهد بود. سرویس طلا با توجه به قیمت بالای آن برای آینده عروس و داماد بسیار کارایی خواهد داشت. در واقع اغلب اوقات سرویس طلا توسط عروس نگهداری می‌شود و از تقدس ویژه‌ای برخوردار است.

توجه داشته باشید که یک آپشن عالی برای هدیه سر عقد تورهای مسافرتی است!

برای زوج‌های جوان سفر رفتن جزو بهترین هدیه‌ها خواهد بود که هرگز فراموش نخواهند کرد. البته برخلاف باور عموم، تورهای مسافرتی و سفرهای چند روزه همیشه گران قیمت نیستند. با یک سرچ کوچک در اینترنت، بهترین هتلها و تورهای مسافرتی که تخفیف ویژه خورده‌اند را می‌توانید برای آنها رزرو کنید.

یادتان باشد که همیشه مجبور نیستید سر عقد و حتی عروسی کادو های گران بدهید. با توجه به میزان وسع مالی خودتان اسکناس های پنج، ده و پنجاه هزار تومانی را به شکلی زیبا و لاکچری به شکل گل و سبد گل تزیین کنید و سلیقه خودتان را به رخ کسانی که دنبال چشم و همچشمی هستند بکشید! و البته عروس و داماد را نیز به وجد بیاورید!

یکی دیگر از آپشن‌های هدیه سر عقد شاخه گل‌های نقره‌ای است. این گل‌ها خاصیت تزییناتی داشته و شکل زیبایی دارند. با توجه به میزان نقره به کار رفته در ساخت آن دارای قیمت های گوناگونی هستند و به عنوان کمک هزینه نیز مورد استفاده عروس و داماد قرار خواهند گرفت.

هدیه عروس عقد محضر

کارت هدیه نیز گزینه‌ای دیگر برای هدیه سر عقد می‌باشد.

بسته به توانایی مالی تان کارت هدیه را شارژ کنید. روی کارت، جمله یا شعری زیبا درج کنید و با تزییناتی شکیل و زیبا به عروس و داماد تقدیم کنید.

سکه نقره نیز انتخابی فوق‌العاده خواهد بود چرا که بعداً نقد می‌‌شود.

ساعت نیز گزینه‌ای هیجان انگیز است. معمولاً قبل از عقد برای عروس و داماد ست ساعت مچی اصل و شیک تهیه می‌شود. ولی اگر شما چنین رسمی ندارید می‌توانید سر عقد به داماد ساعت هدیه بدهید.

اگر برای تهیه موارد ذکر شده در بالا در جهت هدیه دادن در مضیقه هستید گزینه‌های دیگری برای کادو دادن وجود دارند که بسیار مورد استفاده و کاربردی هستند.

نگران نباشید با توجه به مقدار بودجه‌ای که در نظر گرفته اید می‌توان کادو های مفیدی تهیه کرد.

کادو عقد محضر

آلبوم عکس خانوادگی گزینه خوبی است. تهیه چمدان برای ماه عسل نیز انتخابی جالب و فراموش نشدنی می‌باشد.

کمک هزینه خرید یکی از وسایل خانه آپشنی دیگر برای هدیه دادن است.

خریدن اجزای کوچک جهاز عروس نیز بسیار مفید و مقرون به صرفه خواهد بود.

برای هدیه به عروس و داماد دنبال چیزهای غیر معقول و چشم و همچشمی نباشید. از قبل عقد با عروس و داماد مشورت کنید و با توجه به نیاز و خواسته آنان کادویی تهیه کنید و سایر حاضران در محضر را حیرت زده کنید.

این سوالی است که برای بیشتر عروس و دامادها و خانواده های آنان مطرح می‌شود.

معمولاً بعد از پایان مراسم عقد کنان این سوال مطرح می‌شود که هدیه‌های پای عقد برای کی باشد؟

بنا به رسوم بعضی از خانواده‌ها هدیه‌های دریافت شده از طرف اقوام داماد به خانواده داماد تعلق می‌گیرند و برای هزینه عروسی و مسکن عروس و داماد هزینه می‌شود. کادو های دریافتی از طرف فامیل عروس نیز به عروس و خانواده اش تعلق گرفته و صرف هزینه‌های جهیزیه و خرج عقد کنان خواهد شد.

طبق رسم برخی دیگر از خانواده‌ها کادوهایی مانند سرویس‌ طلا، نیم ست و گوشواره ، النگو و دست بند و انگشتر برای عروس است. هدایای نقدی و سکه، پلاک و زنجیر طلا و ساعت نیز از آن داماد می‌باشد.

شاباش عروس نیز اکثراً برای عروس و بعضی اوقات برای مادر عروس میباشد. شاباش داماد نیز برای داماد و پدر داماد می‌باشد البته اگر هزینه برگزاری مراسم بر عهده ایشان بوده باشد.

ولی در کل هدیه سر عقد و عروسی متعلق به شخص عروس و داماد است و باید برای ساختن زندگی مشترک کنار بگذارند.

خاطر نشان می‌سازیم که در چنین مواقعی باید از گفتن من و تو پرهیز کنید و موجبات دلخوری و مشکلاتی دیگر را فراهم نسازید. چرا که بعضی اوقات مشکلاتی از این دست، موجبات جدایی و بهم خوردن ازدواج جوانان را فراهم کرده است. بنابراین به منظور جلوگیری از چنین پیامدهایی قبل از عقد و در هنگام مراسم بله برون در مورد رسومات خانوادگی خود و توقعات از طرفین و چگونگی تقسیم و مدیریت هزینه‌ها مشورت کنید و به توافقات لازم برسید.

یادتان باشد که هدیه و کادو سر عقد به هر کسی که تعلق بگیرد در آخر صرف ساختن زندگی مشترک عروس و داماد می‌شود و برای آینده آنان صرف خواهد شد. البته ناگفته نماند که بعضی از هدیه‌های عقد و عروسی در شرایط مشابه در مراسمات به عنوان هدیه باز پس داده می‌شود.

همچنین ببینید : گیفت عروسی

شاید برای شما هم سوال باشد ...

برای عقد محضری به عنوان مهمان چی ببریم؟

با توجه به سنت و رسومات خانوادگی و منطقه زندگی خودتان و با در نظر داشتن وسع مالی و شرایط اقتصادی و میزان بودجه در نظر گرفته شده، هدیه‌هایی تهیه کنید که مهر و علاقه و میزان صمیمیت شما به زن و شوهر جوان را نشان دهد.

سکه های عقد مال کیست؟

طبق رسم برخی دیگر از خانواده‌ها کادوهایی مانند سرویس‌ طلا، نیم ست و گوشواره ، النگو و دست بند و انگشتر برای عروس است. هدایای نقدی و سکه، پلاک و زنجیر طلا و ساعت نیز از آن داماد می‌باشد.


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 
 

محصولات تالارکده


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
تالار عروسی ایرانیان نیاوران جماران
15% تخفیف

باغ تالار پذیرایی ایرانیان

نیاوران، خیابان جماران، خیابان حسن پور، انتهای ششم، باغ تالار پذیرایی ایرانیان
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تشریفاتی ستاره طلایی
10%

باغ تالار تشریفاتی ستاره طلایی

کیلومتر ۱۶ جاده مخصوص
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ تالار مهران غرب
پکیج ویژه

باغ تالار مهران

تهران، انتهای همت غرب، بعد از تقاطع جنت آباد، انتهای شهید باکری شمالی، تقاطع سیمون بولیوار، خیابان بام وسک
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
پردیس
10% تخفیف

تالار پذیرایی پردیس

شهر ری، میدان بسیج، خ ابن بابویه، نبش خ شهید نبی پور، تالار پردیس
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-نورپردازی-سیستم‌صوتی-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :

۵ دیدگاه


 • محمد:

  پدر خانم ما که به بهانه این که برای عقد یه تالار داغون گرفت که حتی غذاش رو هم نتونستیم بخوریم تمام کادوهای عقد رو صاحب شد فقط یه سکه رو به عنوان کادوی عروسی به خودمون برگردوند


   

  • ناشناس:

   پسر گلم کسی اگه توان مالی خوبی داشته باشه ،حتی شده برای آبروی خودش تالار داغون نمی گیره که،درسته.کادو ها هر چقدر هم باشن فردا برای تهیه ی جهیزیه ی دخترش چندین برابرش رو خرج می کنه.قسمت پر لیوان رو ببینید.


    

 • لیلا کریمی:

  همه چی گفته شده الا جواب تیتر مطلب…… هدایایی که به عروس داماد داده میشود توسط فامیل عروس جمع اوری میشود یا فامیل داماد!!!!!!؟؟؟؟؟؟


   

  • ناشناس:

   سلام دوست عزیز درهر صورت به عروس وداماد تعلق میگیره البته اگه روابط عالی باش و خانواده ها سراین موضوع حساسیت نداشته باشن


    

   • ناشناس:

    مگه کل هدایا چقدر می شه؟به نظرتون ارزش ناراحت کردن طرف مقابل رو داره؟!به نظر من که نداره.در گذر زمان به چشم نمی یان.ولی ناراحتی و اوقات تلخی اصلا از یاد آدم نمی ره.اگه دیدین طرف مقابل خیلی اصرار می کنه که کادو ها به ما تعلق داره ،بهتره برای جلوگیری از اوقات تلخی و نشان دادن محبت تون بهش از این حق بگذرید.مطمئن باشید در جریان زندگی جبران می شه.