جشنواره رمضان

هدیه و کادو سر عقد محضری

در باغ پرطراوت عشق، نغمه ی آغاز یک پیوند جاودانه به گوش می رسد، جایی که دو قلب در هم می آمیزند و سفر مشترکشان را آغاز می کنند. در این میان، رسم هدیه دادن در مراسم عقد، جلوه ای از مهر و محبت و آرزوی خوشبختی برای زوج جوان است.

انتخاب هدیه ای مناسب برای این روز به یاد ماندنی، دغدغه ای شیرین برای بسیاری از مهمانان، به ویژه افراد درجه یک محسوب می شود. شاید این سوال که “برای عقد محضری چی ببریم؟” در ذهن بسیاری از دعوت شدگان نقش ببندد و گاه انتخاب را به چالشی تبدیل می کند.

ما در این مطلب، با در نظر گرفتن سلیقه های مختلف و نیازهای زوج های جوان، ایده های متنوعی برای هدیه عقد محضری یا کادو سر عقد که توسط خانواده داماد و عروس به زوج داده می شوند ارائه خواهیم داد. هدایایی که نه تنها در این روز خاص، لبخند بر لبان زوج جوان می نشاند، بلکه تا سالها به عنوان خاطره ای شیرین از آغاز زندگی مشترکشان، در ذهن آنها باقی خواهد ماند.

کادو سر عقد محضری

خلاصه آنچه که در این مطلب میخوانید:

دوران عقد و نامزدی جزو شیرین‌ترین دوران زندگی هر عروس و دامادی است که خاطرات آن دوره برای همیشه در ذهن زوج جوان و خانواده‌ها باقی خواهد ماند.

مراسمات عقد و ازدواج ایرانیان دارای آداب و رسومات و سبک‌های مختلف بوده که با گذر سال‌ها، اکثراً این رسم‌ها به دست فراموشی سپرده شده‌اند. ولی هدیه دادن سر عقد جزو رسوماتی می‌باشد که همچنان پابرجا مانده است. امروزه خانواده ها در کنار عقد در محضر مراسمی نیز برگزار میکنند که اخیرا سالن عقد هایی که برخی از دفاتر ازدواج دارند محلی مناسب برای این مراسم است.

طبق اکثر رسومات و مراسمات ما ایرانی‌ها، باید هنگام عقد تا عروسی و خصوصاً سر عقد محضری هدایا و کادوهایی برای عروس و داماد در نظر گرفته شود. البته گاهی اوقات و طی برخی رسومات، خانواده‌ها نیز به رسم صمیمیت سر عقد هدایایی را میان همدیگر رد و بدل می‌کنند.

آداب و رسوم دوران عقد و نامزدی در میان عامه مردم متفاوت می‌باشد. هر خانواده و منطقه‌ای از ایران، دارای رسومات و سنت‌های خاص خود برای هدایا و مراسمات دوران عقد و عروسی است. برای آشنایی با آداب و رسوم مراسم عقد محضری می توانید از این صفحه دیدن کنید

کادو عقد محضری

 

کادو دادن سر عقد یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های جشن عقد کنان است. در این مواقع خانواده‌ها و نزدیکان درجه اول عروس و داماد هنگام جاری شدن خطبه عقد باید هدیه‌ای به عروس و داماد تقدیم کنند. این هدیه معمولا از میان نیم ست طلا، گوشواره، النگو، انگشتر، ساعت، دستبند، زنجیر و پلاک، سکه، پول نقد و کارت هدیه انتخاب بسته به وضع اقتصادی خانواده ها به عروس و داماد پیشکش خواهد شد

هدیه و کادو سر عقد یکی از مهم‌ترین هدایای دوران عقد و عروسی عروس و داماد است. بنابراین با توجه به سنت و رسومات خانوادگی و منطقه زندگی خودتان و با در نظر داشتن وسع مالی و شرایط اقتصادی و میزان بودجه در نظر گرفته شده، هدیه‌هایی تهیه کنید که مهر و علاقه و میزان صمیمیت شما به زن و شوهر جوان را نشان دهد.

 • یادتان باشد که هدیه و کادوی سر عقد جدای از نشان دادن محبت و ارزش معنوی عروس و داماد پیش خانواده‌ها، پشتوانه‌ای مالی برای شروع زندگی مشترک آنها نیز است.
 • اغلب اوقات برادران عروس و داماد با در نظر گرفتن توان مالی خود، نیم ست طلا یا النگو هدیه می‌دهند.
 • خواهران عروس و داماد نیز با توجه به شرایط اقتصادی خودشان النگو یا سکه طلا یا سکه پارسیان را به عنوان کادو به عروس و داماد تقدیم می‌کنند.
 • خواهر و برادران مجرد نیز اکثراً سکه گرمی یا پول نقد هدیه می‌دهند.
 • بزرگان فامیل و اقوام نزدیک نیز سکه طلا یا کارت هدیه یا کادوهایی دیگر را تهیه می‌کنند.

هدیه دادن سر عقد به دو مناسبت می‌باشد، یکی همان هدیه سر عقد و دیگری زیر لفظی!

کادو عقد محضر

عروس خانم برای بله دادن به داماد زیر لفظی می‌خواهد! زیر لفظی به هدیه‌ای اطلاق می‌شود که برای بله گرفتن از عروس، توسط داماد یا پدر و مادر داماد به عروس داده خواهد شد. طبق رسومات سنتی هنگام عقد بعد از سه بار خواندن خطبه عقد توسط عاقد، زیر لفظی توسط پدر و مادر داماد یا شخص داماد به عروس داده میشود تا اصطلاحا بله را از عروس خانم بگیرند. هدیه  زیر لفظی با توجه به بودجه در نظر گرفته شده از سوی خانواده داماد تهیه می‌شود.

انتخاب و تهیه زیر لفظی همیشه یکی از دغدغه‌های خانواده داماد بوده است. در ادامه مطلب در مورد نوع هدیه زیر لفظی به نکاتی چند اشاره خواهیم کرد.

شاید این سوال که برای زیر لفظی چی هدیه بدهیم یکی از دلهره آورترین دغدغه‌های خانواده‌ها باشد. برای سهولت در انتخاب کادو سر عقد و زیر لفظی عروس چند مورد هدیه را پیشنهاد می‌کنیم.

اگر طبق رسومات و سنت پیش می‌روید و خواهان هدیه‌ای هستید که به یادماندنی باشد طلای سبک انتخاب کنید. (شامل دست بند ، انگشتر یا گوشواره)

کادو هنگام عقد محضر

طبق رسم رایج ما ایرانیان طلا دادن به عروس مرسوم است حتی اگر قطعه‌ای بسیار کوچک باشد.

برای زیر لفظی عروس با توجه به رسم خانواده‌ها اگر محدودیتی برای خرید نداشته باشند معمولاً طلا (گوشواره، نیم ست طلا، ساعت، انگشتر، گردنبند یا سکه طلا) هدیه داده می‌شود. البته برخی خانواده‌ها قبل از تهیه زیر لفظی عقد از قبل با عروس مشورت می‌کنند و هدیه‌ای درخور توان خود و مورد پسند و نیاز عروس تدارک می‌بینند. در صورت نداشتن توانایی خرید طلا، زیور آلات نقره و سکه نقره نیز انتخاب خوبی می‌باشد.

اگر هم اطلاعاتی از سلیقه عروس در دسترس نمی‌باشد، شما می‌توانید با هدیه دادن سکه طلا‌ عروس را شگفت زده کنید. پول نیز می‌تواند انتخاب دیگری برای هدیه دادن زیر لفظی باشد البته نه به صورت نقدی و در پاکت! برای ارائه چنین کادویی از کارت‌های هدیه تزیین شده استفاده کنید. البته هدیه نقدی و کارت هدیه برای زیر لفظی زیاد پسندیده نیست. ولی اگر انتخاب شما می‌باشد بهتر است با تزییناتی شکیل آن را اهدا کنید.

لازم به ذکر است که نوع و میزان هدیه  زیر لفظی در اصل اهمیت چندانی ندارد و از قبل تعیین نشده است. فراموش نکنید که هدیه دادن زیر لفظی بیشتر جنبه هیجانی و تفننی دارد و جذابیت و گرمی عقد را افزایش می‌دهد. بنابراین شکل و نوع  و میزان کادوی زیر لفظی به بودجه و سلیقه داماد و خانواده او بستگی دارد. از این جهت برای تهیه آن خانواده‌ها تحت فشار قرار نخواهند گرفت.

بیشتر بخوانید: شیک‌ترین مدل حلقه نامزدی را در این صفحه ببینید و بهترین مدل را برای خود انتخاب کنید

هدیه و کادو سر عقد در محضر

هنگام برگزاری مراسمات عقد و عروسی، خانواده‌ها و فامیل دور و نزدیک دعوت شده به محفل، در قسمت‌هایی از مراسم که به کادو دادن به عروس و داماد اختصاص داده شده است هدیه و کادو های خودشان را تقدیم عروس و داماد می‌کنند.‌ از همین جهت هدیه سر عقد جزو رسم‌های مهم جامعه ایرانی است و برای خانواده‌ها و عروس و داماد بسیار با اهمیت است.

سالن عقد

یکی از جذاب ترین قسمت‌های مراسم عقد و عروسی برای عروس و داماد هنگام کادو دریافت کردن است.

با توجه به شرایط اقتصادی و اوضاع مالی جامعه ما، باید هدیه‌ای انتخاب کنید که هم مقرون به صرفه باشد و هم اینکه برای عروس و داماد کاربرد داشته باشد.

سکه یک انتخاب مناسب برای هدیه دادن سر عقد محضری است. با توجه به وسع خودتان می‌توانید سکه تمام، نیم سکه یا ربع سکه یا حتی طرح ربع سکه هدیه دهید.

اگر در انتخاب هدیه دستتان باز است، سرویس طلا گزینه‌ای دیگر برای هدیه خواهد بود. سرویس طلا با توجه به قیمت بالای آن برای آینده عروس و داماد بسیار کارایی خواهد داشت. در واقع اغلب اوقات سرویس طلا توسط عروس نگهداری می‌شود و از تقدس ویژه‌ای برخوردار است.

توجه داشته باشید که یک آپشن عالی برای هدیه سر عقد تورهای مسافرتی است!

برای زوج‌های جوان سفر رفتن جزو بهترین هدیه‌ها خواهد بود که هرگز فراموش نخواهند کرد. البته برخلاف باور عموم، تورهای مسافرتی و سفرهای چند روزه همیشه گران قیمت نیستند. با یک سرچ کوچک در اینترنت، بهترین هتلها و تورهای مسافرتی که تخفیف ویژه خورده‌اند را می‌توانید برای آنها رزرو کنید.

یادتان باشد که همیشه مجبور نیستید سر عقد و حتی عروسی کادو های گران بدهید. با توجه به میزان وسع مالی خودتان اسکناس های پنج، ده و پنجاه هزار تومانی را به شکلی زیبا و لاکچری به شکل گل و سبد گل تزیین کنید و سلیقه خودتان را به رخ کسانی که دنبال چشم و همچشمی هستند بکشید! و البته عروس و داماد را نیز به وجد بیاورید!

یکی دیگر از آپشن‌های هدیه سر عقد شاخه گل‌های نقره‌ای است. این گل‌ها خاصیت تزییناتی داشته و شکل زیبایی دارند. با توجه به میزان نقره به کار رفته در ساخت آن دارای قیمت های گوناگونی هستند و به عنوان کمک هزینه نیز مورد استفاده عروس و داماد قرار خواهند گرفت.

هدیه عروس عقد محضر

کارت هدیه نیز گزینه‌ای دیگر برای هدیه سر عقد می‌باشد.

بسته به توانایی مالی تان کارت هدیه را شارژ کنید. روی کارت، جمله یا شعری زیبا درج کنید و با تزییناتی شکیل و زیبا به عروس و داماد تقدیم کنید.

سکه نقره نیز انتخابی فوق‌العاده خواهد بود چرا که بعداً نقد می‌‌شود.

ساعت نیز گزینه‌ای هیجان انگیز است. معمولاً قبل از عقد برای عروس و داماد ست ساعت مچی اصل و شیک تهیه می‌شود. ولی اگر شما چنین رسمی ندارید می‌توانید سر عقد به داماد ساعت هدیه بدهید.

اگر برای تهیه موارد ذکر شده در بالا در جهت هدیه دادن در مضیقه هستید گزینه‌های دیگری برای کادو دادن وجود دارند که بسیار مورد استفاده و کاربردی هستند.

نگران نباشید با توجه به مقدار بودجه‌ای که در نظر گرفته اید می‌توان کادو های مفیدی تهیه کرد.

کادو عقد محضر

آلبوم عکس خانوادگی گزینه خوبی است. تهیه چمدان برای ماه عسل نیز انتخابی جالب و فراموش نشدنی می‌باشد.

کمک هزینه خرید یکی از وسایل خانه آپشنی دیگر برای هدیه دادن است.

خریدن اجزای کوچک جهاز عروس نیز بسیار مفید و مقرون به صرفه خواهد بود.

برای هدیه به عروس و داماد دنبال چیزهای غیر معقول و چشم و همچشمی نباشید. از قبل عقد با عروس و داماد مشورت کنید و با توجه به نیاز و خواسته آنان کادویی تهیه کنید و سایر حاضران در محضر را حیرت زده کنید.

این سوالی است که برای بیشتر عروس و دامادها و خانواده های آنان مطرح می‌شود.

معمولاً بعد از پایان مراسم عقد کنان این سوال مطرح می‌شود که هدیه‌های پای عقد برای کی باشد؟

بنا به رسوم بعضی از خانواده‌ها هدیه‌های دریافت شده از طرف اقوام داماد به خانواده داماد تعلق می‌گیرند و برای هزینه عروسی و مسکن عروس و داماد هزینه می‌شود. کادو های دریافتی از طرف فامیل عروس نیز به عروس و خانواده اش تعلق گرفته و صرف هزینه‌های جهیزیه و خرج عقد کنان خواهد شد.

طبق رسم برخی دیگر از خانواده‌ها کادوهایی مانند سرویس‌ طلا، نیم ست و گوشواره ، النگو و دست بند و انگشتر برای عروس است. هدایای نقدی و سکه، پلاک و زنجیر طلا و ساعت نیز از آن داماد می‌باشد.

شاباش عروس نیز اکثراً برای عروس و بعضی اوقات برای مادر عروس میباشد. شاباش داماد نیز برای داماد و پدر داماد می‌باشد البته اگر هزینه برگزاری مراسم بر عهده ایشان بوده باشد.

ولی در کل هدیه سر عقد و عروسی متعلق به شخص عروس و داماد است و باید برای ساختن زندگی مشترک کنار بگذارند.

خاطر نشان می‌سازیم که در چنین مواقعی باید از گفتن من و تو پرهیز کنید و موجبات دلخوری و مشکلاتی دیگر را فراهم نسازید. چرا که بعضی اوقات مشکلاتی از این دست، موجبات جدایی و بهم خوردن ازدواج جوانان را فراهم کرده است. بنابراین به منظور جلوگیری از چنین پیامدهایی قبل از عقد و در هنگام مراسم بله برون در مورد رسومات خانوادگی خود و توقعات از طرفین و چگونگی تقسیم و مدیریت هزینه‌ها مشورت کنید و به توافقات لازم برسید.

یادتان باشد که هدیه و کادو سر عقد به هر کسی که تعلق بگیرد در آخر صرف ساختن زندگی مشترک عروس و داماد می‌شود و برای آینده آنان صرف خواهد شد. البته ناگفته نماند که بعضی از هدیه‌های عقد و عروسی در شرایط مشابه در مراسمات به عنوان هدیه باز پس داده می‌شود.

سوالات متداول
برای عقد محضری به عنوان مهمان چی ببریم؟
با توجه به سنت و رسومات خانوادگی و منطقه زندگی خودتان و با در نظر داشتن وسع مالی و شرایط اقتصادی و میزان بودجه در نظر گرفته شده، هدیه‌هایی تهیه کنید که مهر و علاقه و میزان صمیمیت شما به زن و شوهر جوان را نشان دهد.

طبق رسم برخی دیگر از خانواده‌ها کادوهایی مانند سرویس‌ طلا، نیم ست و گوشواره ، النگو و دست بند و انگشتر برای عروس است. هدایای نقدی و سکه، پلاک و زنجیر طلا و ساعت نیز از آن داماد می‌باشد.

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

بهترین نقاط و لوکیشن های عکاسی در استانبول کجاست؟
مراحل ساخت کارت عروسی با گوشی ایفون و ios
لیست بهترین دفاتر ازدواج و طلاق گوهردشت کرج
متن کارت عروسی دیجیتال

آخرین دیدگاه‌ها

میترا حیدرلنی
تالار پذیرایی خانجان

سلام درخواست توضیح در مورد امکانات سالن براز مراسم یادبود درگذشته و قیمت و منو پذیرایی را دارم

مجید
باغ تالار عمارت هیلان

قیمت برای ۲۰۰ نفر میفرمایید

حاج مهدی
باغ تالار عمارت هیلان

خدا پدر و مادر مدیر تالارو بیامرزه عروسی پسرم بود خداییش همه حرفاشو مو به مو انجام داد روز اول گفتم پسرم آبروی ما دست شماست دیگه آبرومونو بخر خداییش هم چیزی کم نگذاشت از لحاظ غذا پذیرایی عالی بود

ولي الله فرد
باغ تالار عمارت الوین

عالي بود واقعا خوش گذشت به همه پيشنهاد ميكنم. (صرافي سعادت اباد)

جلیل موسوی
خانه عقد و تالار رومنس

سلام برای گرفتن عقدومراسم کوچک باموزیگ زنده باشام وموزیک زنده به تعداد80نفردرشهریورماه سال۱۴۰۳اماده چه مبلغی باشیم. باتشکرازراهنمایتان

صنعتی-شیرازی
تالار تشریفاتی ساعی

سلام و درود . تشکر از مدیریت و پرسنل محترم تالار ساعی. نحوه پذیرایی و رفتار با مهمانان و کیفیت غذا بسیار عالی بود و مهمانی ناهار ما با رضایت کامل مهمانان ، به خوبی برگزار شد. با تشکر از آقایان حبیب الهی و محمدبیگی.

سینا ميرزايي
باغ تالار عمارت ریورساید

سلام. بسيار ممنون از اقاي طوفان عزيز. ما هم راضي بوديم انشاالاه هميشه همه راضي برند از اين مجموعه خوب اسفند ١٤٠٢

بدون نام
تالار تشریفات تهرانپارس

سلام من در خصوص این تالار میخواستم اطلاعات به دست بیارم. تالار تشریفات مربوط به وزارت کشور و وزارت خارجه است درسته ؟

بدون نام
باغ تالار عمارت کبیر شهریار

سلام. من میخواستم این باغ رو رزرو کنم حدود یک ماه قبل برای بازدید رفتم ولی الان حضور ذهن ندارم با کی بود و متاسفانه شماره ش رو هم ندارم. ممکنه راهنمایی کنید چطور میتونم برای رزرو باغ تالار کبیر اقدام کنم ؟ و اینکه قیمت منو نسبت به یک ماه قبل برای همون اردیبهشت و خرداد تغییر کرده ؟

نظرات کاربران

 • ترنم

  سلام روزتون بخیر شاباش ها و هدیه های عروسی مال کیه؟ خانواده عروس یا داماد؟ شاباش بله برون برای کیه ؟ من فکر کردم نامزدم همه رو بمن میده طلا بخرم اما همه رو خودش برداشت

  پاسخ
  • پشتیبان سایت

   سلام روزخوش همه چیز میتون توی اینگونه مراسم ها توافقی باش. شاباش و هدیه ای که به عروس میدن مال عروسه. شاباش و هدیه ی داماد هم مال داماد. گاهی اوغات دوماد همه رو جمع میکن و بعنوان کادو به عروس میده گاهی وقتا هم خرج مراسمو ازش درنیاره:) زیاد سخت نگیرید

   پاسخ
 • محمد

  پدر خانم ما که به بهانه این که برای عقد یه تالار داغون گرفت که حتی غذاش رو هم نتونستیم بخوریم تمام کادوهای عقد رو صاحب شد فقط یه سکه رو به عنوان کادوی عروسی به خودمون برگردوند

  پاسخ
  • بدون نام

   پسر گلم کسی اگه توان مالی خوبی داشته باشه ،حتی شده برای آبروی خودش تالار داغون نمی گیره که،درسته.کادو ها هر چقدر هم باشن فردا برای تهیه ی جهیزیه ی دخترش چندین برابرش رو خرج می کنه.قسمت پر لیوان رو ببینید.

   پاسخ
 • لیلا کریمی

  همه چی گفته شده الا جواب تیتر مطلب...... هدایایی که به عروس داماد داده میشود توسط فامیل عروس جمع اوری میشود یا فامیل داماد!!!!!!؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • بدون نام

   سلام دوست عزیز درهر صورت به عروس وداماد تعلق میگیره البته اگه روابط عالی باش و خانواده ها سراین موضوع حساسیت نداشته باشن

   پاسخ
   • بدون نام

    مگه کل هدایا چقدر می شه؟به نظرتون ارزش ناراحت کردن طرف مقابل رو داره؟!به نظر من که نداره.در گذر زمان به چشم نمی یان.ولی ناراحتی و اوقات تلخی اصلا از یاد آدم نمی ره.اگه دیدین طرف مقابل خیلی اصرار می کنه که کادو ها به ما تعلق داره ،بهتره برای جلوگیری از اوقات تلخی و نشان دادن محبت تون بهش از این حق بگذرید.مطمئن باشید در جریان زندگی جبران می شه.

    پاسخ
لیست بهترین سالن عقد و محضر عقد