لیست خرید عقد و عروسی

چنانچه قصد خواندن این مقاله را دارید، احتمالا در شرف ازدواج می‌باشید و خواهان کسب آگاهی از رسومات عقد و عروسی و آداب مختص به آن هستید. ضمن عرض تبریک و شادباش به شما، در ادامه مقاله جهت کسب آشنایی با لیست خرید عقد و نامزدی با نکات کلیدی در زمینه هزینه‌های عقد با ما همراه باشید.

لیست خرید عقد و نامزدی

لیست خریدهای عقد و عروسی عروس و داماد

همانطور که مطلع هستید، جشن عقد بدون تشریفات و آداب برگزار نمی‌شود. حتی اگر بخواهید به طور ساده آن را برگزار کنید.

برای تهیه لیست خرید عقد؛ فهرست از پیش تعیین شده‌ای وجود دارد که بیشتر با توجه به همان لیست‌، خریدهای عقد انجام می‌شود. این فهرست شامل اقلامی می‌باشد که هر دو خانواده عروس و داماد باید نسبت به تهیه و خریداری آنها اقدام کنند.

لیست خرید عقد که بر عهده داماد است و  اقلام ذکر شده در آن متداول می‌باشد به شرح زیر است:

 • قرآن و جانماز
 • آینه و شمعدان
 • لباس عقد
 • حلقه طلا برای عروس
 • سرویس طلا یا قطعه‌ای از طلاجات
 • چمدان عروس که شامل لباس خانه، چادر، لباس بیرونی، لباس مجلسی، لباس زیر، لباس خواب و ست حوله حمام می‌باشد به علاوه لوازم آرایشی مورد استفاده و وسایل برقی مورد نیاز خانم‌ها

البته موارد مذکور با توجه به وسع مالی و رسومات خانواده‌ها تهیه خواهند شد.

مراسم عقد و سفره عقد

لیست خرید عقد که تهیه و خریداری آن برای داماد بر عهده عروس می‌باشد بدین شرح است:

 • حلقه داماد
 • ساعت
 • ست لباس دامادی شامل کت و شلوار به اضافه پیراهن دامادی، ست کیف و کمربند، کفش و کراوات همراه با ست لباس زیر، لباس خواب و ست حوله حمام
 • چمدان داماد شامل ست اصلاح و لوازمی که در بالا به آنها اشاره کردیم می‌باشد

البته باید اضافه کنیم که لیست خرید عقد با گذشت زمان با تغییر و تحولات زیادی مواجه شده است. این لیست بیشتر با توجه به نیازهای عروس و داماد تهیه می‌شود و رسم و عادات خانواده‌ها و منطقه زندگی آنان نیز در مقدار و میزان و نوع آنها دخیل است.

لازم به یادآوری است تهیه لیست خرید عقد ربطی به مکان برگزاری آن ندارد و عقدکنان در سالن عقد باشد یا در خانه، در هر صورت لیست خرید عقد باید تهیه شود.

هزینه‌های عقد و نامزدی و پرسشی به نام چه کسی هزینه های عقد رو باید بپردازد

هزینه های عقد و عروسی رو چه کسی میده

جشن عقد چه در منازل برگزار شود و چه در سالن عقد و محضر ازدواج و یا عقد در فضای باز، شامل هزینه‌هایی می شود. این هزینه‌ها برای بسیاری افراد این پرسش را مطرح می‌کند که چه کسی مسئول پرداخت آنان خواهد بود.

در بعضی از مناطق کشور هزینه برگزاری مراسم عقد بر عهده خانواده دختر است و جشن عروسی با هزینه‌های خانواده داماد برگزار می‌شود.

اما بیشتر خانواده‌ها در ابتدا با هم به توافق می‌رسند که فهرست کارها و هزینه‌های مربوط به آنها را با هم تقسیم کنند و هر کدام یک قسمت از آن را پرداخت نمایند.

در نتیجه هزینه‌های عقد محضری در سالن عقد و دفاتر ازدواج به صورت شراکتی توسط هر دو خانواده عروس و داماد پرداخت خواهند شد. بدین شکل بار هزینه‌ها روی دوش یک خانواده به تنهایی سنگینی نمی‌کند.

7 نکته کلیدی در هزینه‌های عقد و نامزدی

نکته های کلیدی در هزینه های عقد

مسلما هنگامی که به فکر تشریفات برگزاری مراسم عقد خودتان هستید، بودجه از پیش تعیین شده‌ای را در نظر گرفته‌اید. برای اینکه بتوانید با همان میزان بودجه، جشن عقد شیکی رو در سالن عقد و محضر لوکسی که در نظر دارید برگزار کنید، به نکاتی که ذکر می‌کنیم، توجه داشته باشید.

برنامه‌ریزی دقیق برای عقدی باشکوه

برنامه‌ریزی برای یک جشن عقد باشکوه

قبل از هر کاری، باید برای تمامی هزینه‌ها و کارهای عقد برنامه‌ریزی دقیق و مرحله به مرحله داشته باشید.

برای این امر سپردن کارهای عقد به تشریفات و خدمات مجالس بهترین گزینه است. با سپردن تمامی کارهای جشن عقد خودتان به مؤسسات خدمات مجالس، مسلما مراسم عقد بی عیب و نقص و فراموش نشدنی خواهید داشت.

ولی اگر خودتان قصد دارید کارهای عقد را انجام دهید، بهتر است قلم و کاغذی تهیه کنید و با تمرکز و آرامش دست به کار شوید.

تمامی کارهایی که قرار است انجام شود را یک به یک در لیست مذکور وارد کنید. به هر کدام از اعضای خانواده و یا دوستان نزدیک خود کاری را محول کنید تا زودتر و بهتر کارها انجام شود. برای کمک خواستن از دوستان و اقوام خودتان خجالت نکشید.

برگزاری مراسم عقد

بسیاری از عروس و دامادها و زوج‌های جوان متاسفانه در برنامه‌ریزی‌های خود برای برگزاری مراسم عقد و جشن عروسی از اقوام و دوستان نزدیک خود کمک نمی‌گیرند و همین امر در نهایت باعث می‍شود تا در انجام برخی از امور مهم نتوانند به خوبی عمل کنند و در بعضی از موارد حتی به برنامه‌های از پیش تعیین شده نیز رسیدگی نکنند.

یکی از دلایل این موضوع تجربه برخی از دوستان عروس و داماد است که می‌تواند تا حد زیادی به آن‌ها در برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم عقد و جشن عروسی یاری دهد و علاوه بر این موضوع زوج‌های جوان باید در نظر داشته باشند که اگر برنامه‌های زیادی را در برنامه‌ریزی خود داشته باشند، شاید به انجام برخی از آن‌ها نرسند و کمک گرفتن از برخی از اقوام نزدیک به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا انجام برخی از امور را به دوست دیگری بسپارند و با خیالی آسوده به انجام کارهای مهم‌تر بپردازیند.

برای هر کدام از مواردی که یادداشت کرده‌اید هزینه‌ای تقریبی را در نظر بگیرید و با توجه به آن به سایر کارهای دیگر بپردازید.

سالن عقد شیک

سالن عقد شیک برگزاری عقد و عروسی

هیچ چیزی مانند برگزاری یک عقد باشکوه در یک سالن عقد لوکس خاطره‌انگیز نمی‌شود.

به اتفاق نامزدتان لیستی از بهترین دفاتر ازدواج و سالن‌های عقد نزدیک به محل زندگی‌تان را تهیه کنید. هر کدام از دفترخانه‌های ازدواج را با کمک خانواده و نامزد خود از طریق امکانات و ویژگی‌هایی که دارد و با توجه به بودجه‌ای که کنار گذاشته‌اید بسنجید.

شاید نگران باشید که هزینه عقد در دفاتر ازدواج گران تمام می‌شود، باید بگوییم که چنین نیست. با توجه به فراوانی محضر عقد و سالن‌های ازدواج در سطح شهرها بخصوص شهر تهران، شما هر محضری را می‌توانید با توجه به بودجه و معیارهای خودتان پیدا کنید.

هزینه سالن عقد و محضر ازدواج با توجه به خدمات و تشریفاتی که شما درخواست می‌کنید تعیین می‌شود. وگرنه برای تمامی محضرهای ثبت ازدواج تعرفه ثبت ازدواج از پیش تعیین شده‌ای به آنها ابلاغ شده است که طبق قانون فقط همان نرخ را دریافت می‌کنند. مگر اینکه با احتساب فعال شدن سایر خدمات و تشریفات عقد به این نرخ افزوده شود.

خرید‌های عقد: حلقه

حلقه های ازدواج و نامزدی و خرید حلقه عروسی

فهرست لیست خرید عقد که متداول می‌باشد را در ابتدای مقاله ذکر کردیم. برای تهیه این اقلام باید بودجه‌ای را در نظر گرفته باشید.

مهم‌ترین اجزای این لیست خرید حلقه می‌باشد. برای تهیه انگشتر نشان ازدواج دو گزینه وجود دارد.

 • حلقه ساده
 • حلقه نگین کاری شده

حلقه‌های نگین کاری شده همانطور که مشخص است از ارزش مادی بیشتری برخوردار هستند، پس مسلما گران‌تر می‌باشند.

حلقه‌های ساده بیشتر از طلا، نقره و پلاتین تهیه می‌شوند. برخی افراد با توجه به اینکه حلقه آنها گران بها می‌باشد، نمی‌خواهند به آن صدمه وارد شود و یا گم کنند، بنابراین فقط در مناسبت‌ها از آن استفاده می‌کنند. برای استفاده روزمره نیز یک حلقه ساده و نزدیک به همان طرح را تهیه و استفاده می‌کنند.

به هرحال شما بایستی با توجه به بودجه‌ای که دارید انگشتر نشان را تهیه کنید. اگر خواستار حلقه‌ای هستید که وزن کمی داشته باشد، ولی به چشم بیاید از حلقه‌هایی استفاده کنید که بزرگتر از وزن خود طراحی شده‌اند.

فراموش نکنید حلقه از نظر معنوی بسیار با ارزش است و وسیله‌ای است که به طور مداوم استفاده می‌شود. در نتیجه برای تهیه آن با توجه به وضعیت اقتصادی‌تان دست و دل باز باشید.

همچنین در این رابطه می‌توانید مقاله نکات بسیار مهم در انتخاب و خرید حلقه عروسی را مطالعه کنید.

سفره عقد

سفره عقد و تزیین سفره عقد

اگر محضر ازدواج را برای جشن عقد انتخاب کرده‌اید، خریدهای شما به طور چشم‌گیری کاهش می‌یابند. چون مجبور نیستید برای تهیه سفره عقد و لیست خرید عقد و اجزای بی شمارش هزینه کنید. سالن‌های عقد و دفاتر ازدواج خودشان سفره‌های عقد سنتی و مدرن بسیار شیک و لوکسی  را در مجموعه خود دارند. شما کافی است یکی از آنها را با توجه به سلیقه خودتان انتخاب کنید. حتی در بعضی از سالن‌های عقد مجلل می‌توانید در نحوه چیدمان سفره عقد با سلیقه خودتان دخل و تصرف کنید.

چیدمان و دکوراسیون سفره عقد را می‌توان از بخش‌های مهم در برگزاری مراسم عقد و جشن عروسی دانست. به همین دلیل عروس و دامادها و زوج‌های جوان باید در نظر داشته باشند که برای این بخش از قبل از شروع و برگزاری مراسم و جشن برنامه‌ریزی دقیق و صحیحی داشته باشند. همچنین زوج‌های جوان توجه کنند که برای این بخش یعنی طراحی و دکوراسیون سفره عقد می‌توانند از طراحان حرفه‌ای در این موضوع کمک بگیرند تا در نهایت بتوانند سفره عقد شیک و زیبایی را برای برگزاری مراسم عقد و جشن عروسی خود چیدمان کنند.

تهیه لیست خرید عقد

لیست خرید و هزینه های عقد

بعد از برنامه‌ریزی‌ها و انتخاب سالن عقد شیک و مناسب، برای لیست خرید عقد و اقلام  عقد باید خود را آماده کنید! تهیه چمدان داماد و ملزومات آن همراه با چمدان عروس و اقلامش هم وقت گیر است و هم هزینه‌ زیادی را در پی خواهد داشت.

پس باید برای این مورد برنامه‌ریزی جداگانه با بودجه تخصیص داده شده را انجام داده باشید. پیشنهاد می‌کنیم اگر عرف و رسوم خانواده شما اجازه می‌دهد؛ عروس و داماد خودشان به اتفاق این اقلام را خریداری نمایند.

دکوراسیون و چیدمان سفره عقد و خرید عقد

مسلما اگر آنها خودشان با هم این خرید‌ها را انجام دهند؛ هم برای آنها خاطره‌ای زیبا ثبت می‌شود و هم برای روبرو شدن با هزینه‌های زندگی مشترک و صرفه‌جویی تجربه‌ای خواهد شد.

لازم نیست همه مواردی که در لیست خرید عقد شما آورده شده است را از مکان‌هایی که فقط اجناس اصل و گران قیمت را عرصه می‌کنند، تهیه کنید.

با چند دور در میان مغازه‌ها می‌توانید با قیمت مناسب که با توان اقتصادی هردوی شما  همخوانی داشته باشد، وسیله‌هایی را که باید تهیه کنید را با قیمت مناسب بخرید. کافی است سطح توقعات خودتان را پایین بیاورید و همدیگر را درک کنید. البته بی توجهی به چشم و هم چشمی هم در این مواقع کمک زیادی به شما می‌کند.

هدیه سر عقد

هدیه و کادوی مراسم و جشن عقد و عروسی

هدیه سر عقد با هدیه‌هایی که تحت عنوان خرید عقد برای شما خریداری شده‌اند متفاوت می‌باشد. هنگامی که صیغه عقد در محضر عقد جاری می‌شود، اعضای خانواده و اقوام نزدیک به عروس و داماد مخصوصا عروس هدایایی را تقدیم می‌کنند.

از آنجایی که وضعیت معیشت جامعه چندان مناسب نیست، خانواده‌ها برای برگزاری مراسمات ازدواج فرزندان شان  تحت فشار قرار می‌گیرند. از طرفی دیگر نیز خواستار هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن مجالس ازدواج فرزندان خود هستند.

بنابراین برای اینکه خانواده‌های خود را برای تهیه هدیه سر عقد تحت فشار مالی بیشتر قرار نداده باشید، در باره کادوی سر عقدتان و نحوه و میزان آن با آنها گفتگو کنید.

به طور مثال اعضای خانواده شما می‌توانند به طور شراکتی برای کادوی سر عقد شما طلای سبک را خریداری نمایند. شارژ کردن در حد توان کارت‌های هدیه بانکی نیز گزینه‌ی دیگری می‌باشد.

 لیست خریدهایی که به محضر می‌برید

لیست خریدهای محضر عقد و عروسی

برای روز عقد که در محضر انجام می‌شود خریدهای دیگری وجود دارد که معمولا خانواده داماد تهیه می‌کنند و به محضر ازدواج می‌برند.

این لیست خرید عقد می‌تواند شامل ظرف عسل، گل و شیرینی، پارچه برای قند ساییدن روی سر عروس با کله قند‌های تزئینی همراه با هدایای سر عقد و زیر لفظی باشد.

البته مواردی که ذکر شد کلی نیست و ممکن است با آداب و رسومات بعضی از خانواده‌ها و مناطق کشور متفاوت باشد.


 
 

ساخت کارت دعوت عروسی دیجیتال

کارت عروسی آنلاین رایگان


 

 
 

پیشنهادات تالارکده

$$$$
تالار تشریفاتی ستاره طلایی
10%

باغ تالار تشریفاتی ستاره طلایی

کیلومتر ۱۶ جاده مخصوص، ابتدای کمربندی اندیشه
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
تالار هتل پرشین پلازا سهروردی شمالی
تخفیف ویژه

تالار پذیرایی هتل پرشین پلازا

خیابان سهروردی خیابان میرزایی زینالی شرقی
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-روف‌گاردن-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
گل آرایی و شمع آرایی تالار شیان
15% تخفیف

مجموعه پذیرایی شیان

اتوبان بابایی شرق - ورودی هنگام رسالت - پارک جنگلی لویزان - مجموعه پذیرایی شیان
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محل‌بازی‌کودک-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
خانه عقد دفتر ازدواج زعفرانیه

خانه عقد لکسون

تهران، خیابان زعفرانیه، خیابان یکتا
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-سفره‌عقد-استیج‌رقص-کافی‌شاپ-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :