نحوه انجام عقد آریایی با متن و توضیحات کامل

عقد آریایی نوعی عقد صوری و تشریفاتی است که چند سال اخیر در بین ایرانیان و زوج های جوان رواج پیدا کرده است. این عقد جنبه غیر رسمی دارد و در دین اسلام قبل از آن باید عقد رسمی و شرعی که به زبان عربی خوانده می شود را انجام داد تا عروس و داماد به همدیگر محرم شوند. پس از آنکه اسامی عروس و داماد به صورت رسمی در شناسنامه ثبت شد، می توان عقد آریایی را برگزار کرد.

نحوه انجام عقد آریایی

خلاصه آنچه که در این مطلب می‌خوانید:

در واقع عقد آریایی در سالن عقد باعث حلال شدن زن و شوهر نمی شود و کار کاملا تشریفاتی است و تا قبل از انجام صیغه عقد رسمی زن و شوهر به یکدیگر محرم نبوده و صرفا جنبه تشریفاتی دارد و البته که جنبه قانونی نیز در جامعه ندارد.

نحوه انجام عقد آریایی

متن عقد ایرانی/ آشنایی با متن خطبه ایرانی

علت اینکه چرا عقد و ازدواج آریایی در بین ایرانیان اینقدر رواج پیدا کرده و روزبروز طرفداران آن زیادتر می شود را جدای از مسأله چشم و هم چشمی و مد شاید بتوان به فضای ضد اسلامی و ضد عربی حاکم بر این روزهای جامعه ایران دانست. البته تعداد کسانی که به دلایل ناسیونالیستی و ضد اسلامی اقدام به عقد آریایی می کنند اندک است. بیشتر افراد دلیل تمایلشان به اجرای عقد آریایی را فارسی بودن آن می دانند و اینکه متوجه معنی کلماتی که بر زبان می آورند می شوند. بسیاری افراد نیز به دلیل اینکه می خواهند در فیلم عروسی آنها مراسم عقد آریایی که یک مراسم زیبا و خاطره انگیز است وجود داشته باشد اقدام به برگزاری عقد آریایی می نمایند.

البته تمایل خانواده‌های ایرانی به بزرگ نمایی و فربه کردن مناسک های بی‌شمار ازدواج و سایر جشن‌ها هم یکی از عوامل دیگر مد شدن چنین مراسماتی است. چراکه جامعه ایرانی به جشن‌ها و مراسمات و گردهمایی ها علاقه ویژه و توجهی وافر دارند و نسبت به فربه کردن و تنوع بخشیدن به آن از هیچ امری فروگذار نخواهند کرد.

طبق بررسی‌های روان‌شناختی و جامعه‌شناسی؛ تب چنین مراسمات و عادت‌هایی که یکباره همه گیر می‌شوند و اساس تاریخی و سنتی ندارند زود می‌خوابد و بعد از مدتی فروکش می‌کند، مگر اینکه با واکنش تند مواجه شوند و در قبال آن از خود مقاومت نشان دهند و در اجرای چنین مراسماتی مصمم باشند. ازدواج آریایی از لحاظ قانونی نیز هیچ مشروعیتی ندارد و نمیتوان به آن استناد کرد و قطعا برای رسمیت پیدا کردن ازدواج و احقاق حقوق باید صیغه به زبان عربی جاری شود و در یک دفتر ازدواج ثبت شود.

پیشنهاد تالارکده
سالن عقد و عروسی عمارت ایرانی

سالن عقد و عروسی عمارت ایرانی

تهران - الهیه
خانه عقد لکسون

خانه عقد لکسون

تهران - زعفرانیه
خانه عقد نگارین

خانه عقد نگارین

تهران - شهرک غرب
سالن عقد باغ بهاران

سالن عقد باغ بهاران

تهران - شهریار
عمارت عقد و عروسی پدری

عمارت عقد و عروسی پدری

تهران - اشرفی اصفهانی
سالن عقد وی

سالن عقد وی

تهران - باغستان
عمارت عقد سور

عمارت عقد سور

تهران - باغستان

طریقه برگزاری مراسم عقد و ازدواج آریایی به این صورت است که عروس و داماد روبروی یکدیگر ایستاده و دستان همدیگر را می گیرند. سپس عاقد یا پیمان بان شروع به خواندن خطبه عقد آریایی می کند. معمولاً جملاتی مانند دادن تعهد و وفاداری به همسر، مکرراً در متون عقد تکرار می‌شود.

ابتدا سوگندهایی از عروس و داماد مبنی بر وفادار بودن آنها به زندگی مشترکشان از عروس و داماد گرفته می شود. متنی که به صورت صوتی بایند خوانده شود و سوگندها به صورت زیر است:

سوگند پیمان داماد

در نزد انجمن (نام داماد برده می‌شود) آیا به طراوت بهاران سوگند یاد میکنی تا هماره آنچه بر خود روا می داری بر همسر خویش روا داری و آنچه بر خود نمی پسندی بر او نیز نپسندی ؟! برای او شوئی وفادار و برای فرزندانت پدری خردمند و راهگشا باشی ؟!

داماد می‌گوید : سوگند یاد می‌کنم.

سوگند پیمان عروس

در نزد انجمن (نام عروس برده می‌شود) آیا به سرسبزی و باروری تابستان سوگند یاد میکنی تا با همسر خویش مهربان و همدل باشی و غرور و احترام او را همواره به جای آوری ؟! نیاز او را نیاز خود و در بی نیازی و بی آزی همسازو همگام وی باشی ؟!

عروس می‌گوید : سوگند یاد می‌کنم.

سوگند دوباره داماد

در نزد انجمن (نام داماد برده می‌شود) آیا به رنگارنگی پائیز سوگند یاد می‌کنی تا هماره پشتیبان و یاور وی باشی در شادی‌ها، غم‌ها، دارا و ناداری‌ها، تندرستی و بیماری، منزلت بانوی خویش را در تنهائی و در میان انجمن چون گوهری یگانه پاس داری ؟!

داماد می گوید : سوگند یاد می‌کنم.

سوگند دوباره عروس

در نزد انجمن (نام عروس برده می‌شود) آیا به سپیدی وپاکی زمستان سوگند یاد می‌کنی که همواره اجاق گرمی بخش، بختتان را روشن و پر فروغ نگه داری و برای او همسری وفادار و برای فرزندانت مادری دلسوز و مهربان باشی؟! به خانه ات شادی و گرمی بخشیده و هر آنچه در توان داری را در آذین بندی و پاکی آن به کار گیری ؟!

عروس می‌گوید: سوگند یاد می‌کنم.

عقد آریایی

سپس پیمان بان متن پیمان را که به صورت شعری زیبا است خوانده و داماد پس از او تکرار می کند:

به نام نامی یزدان

تو را من برگزیدم از میان این همه خوبان

برای زیستن با تو، میان این همه گواهان

بر لب آرم این سخن با تو، وفادار خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا، پذیرا می‌شوی آیا ؟

تو با من این چنین هستی که من با تو؟

پس از آن عروس متن پیمان را به صورت زیر پس از پیمان بان تکرار می کند:

به نام نامی یزدان

پذیرا می‌شوم، مهر تو را از جان، هم اکنون

باز می گویم میان انجمن با تو، وفادار تو خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا برای زیستن با تو

تو هم با من چنان با مهر پیمان کن، که من با تو

عروس و داماد جملات زیر را پس از پیمان بان همزمان با هم تکرار می کنند:

تو چون هم آشیان خواهی شد با من

تمام عمر خواهم بود یک جان در دو بدن با تو

بهشت عشق سازم خانه را

سرشار از مهرو نور و عطر و یاسمن با تو

گواهان این پیوند: همایون باد این پیمان

همایون باد این پیوند

گرامی باد این سوگند

همایون باد، همایون باد، همایون باد

پس از آن پیمان بان جمله زیر را بیان می کند:

شادباش ما و انجمن را پذیرا باشید

نحوه انجام عقد آریایی

پس از بسته شدن پیمان، پیمان بان نیایش زیر را می خواند:

به نام دادار نیک اندیش

پروردگار دانا و توانا، ای یزدان پاک، ای دگرگون ساز دلها و روشنی بخش چشم‌ها، ای به آئین گرداننده‌ی شبان و روزان، ای سامان بخش نابسامانی‌ها و ای زداینده‌ی پریشانی‌ها، ای هستی ده و هستی بخش

تو را سپاس می‌گوئیم که به این دو یار مهربان‌، مهر خویش ارزانی داشتی تا زندگی‌شان را با پیوند دست‌ها و دلهای‌شان آغاز نمایند.

ای آگاه‌ترین آگاهان

سختی‌ها، ناپاکی‌ها، ستیزها، رنج‌ها و شکنج‌های زمانه را از ایشان دور ساز و دروازه‌های نیکی، خوشبختی و به زیستی را به رویشان بگشای.

هر روزشان را چون امروز گرم و درخشان و شادمان ساز.

سفره‌ی زندگی‌شان را همواره گسترده و پر برکت بدار.

به آنان فرزندانی ببخش تا با نیکی در پندار، کردار و گفتار در بهبود خانواده و جهان خویش کوشا باشند. عشق و مهر این خانواده را به استواری دماوند، به لطافت گل‌ها و روشنائی خورشید، به زلالی دریاها، به طراوت باران، به نسیم بهاری، به سرسبزی جهان همواره استوار و پایدار بدار.

پروردگارا

جام عشق، احترام، دوستی، گذشت، پیروی، همدردی، همراهی، همسازی و مهرورزی را میان این دو یار نشکن و آن را همواره لبریز و جاوید نگه دار

پروردگارا

هر روزشان را روزی نو و شب‌هایشان را پر ستاره و چون مهتاب پائیزی درخشان ساز. طلوع هر بامداد زرین‌ت را به نگاه پر مهرشان ببخش تا با عشق خویش، گرما‌بخش وجود یکدیگر باشند. سال‌های زیستن‌شان را پایدار و وفاداری به همسر را در نهادشان جاوید و ابدی بدار.

پروردگارا

بخت‌شان را بلندای آبی رنگ آسمان، غرورشان را شکوه ستیغ‌های بی‌راه البرز، آرامش‌شان را به نرمی گندم‌زارهای دشت مغان و مهرشان به یکدیگر را به ژرفای دریای پارس همانند گردان تا در پرواز زندگی هم‌بال یکدیگر چون عقابان تیز پرواز زاگرس، پشتیبان و یکدل باشند و آشیان خویش را از دسترس بدخواهان دور نگه دارند.

پروردگارا

چونان فرمای تا شقایق‌های خود رویِ دشت‌های دور در هنگامه‌ی رقص با نسیم بهاران قصه‌گوی مهرشان باشند و گل‌های کوهی روئیده در کنار سنگ‌های تفته از آفتاب در چشم‌انداز جویبارهای زلال و لغزنده یاد آور پیمان و وفاداری‌شان به یکدیگر گردند.

پروردگارا

کین، ناسازگاری، دروغ و کج اندیشی و اهریمنی را از نهادشان دور ساز و مشعل مهر و راستی، همدلی و خرمی اهورائی را در دل‌هایشان بیفروز. باشد که چون نیاکام مهر آئین خویش ستایشگر تو باشند و نیکی‌ها، سپیدی‌ها، پاکی‌هاو زیبائی‌هایت را هماره به خاطر سپارند.

بهتر است سه بانوی حاضر در مراسم به عنوان نمادی از سپندارمذ (الهه مادر زمین)، آناهیتا (الهه آب و نعمت) و میترا (الهه پیمان دوستی و مهر) برای سابیدن قند و بر زبان راندن پیمان، در حالی که یکی کاسه عسل در دست، یکی حلقه‌ی داماد در دست و سومی حلقه عروس در دست دارد، در کنار عروس و داماد حضور داشته باشند و با پیمان‌بان (عاقد) همراهی کنند. پس از سوگند یاد کردن عروس و داماد جمله زیر را تک تک بر زبان می آورند.

گواهی می‌دهم پیمان بستن شما را

برخی از دفاتر ازدواج، سالن عقد ها و محضر ازدواج آریایی در سطح شهر تهران، برای برگزاری مراسم عقد آریایی هزینه ای نمی گیرند و به خواست عروس و داماد پس از خوانده شدن خطبه عقد رسمی و شرعی، مراسم عقد آریایی را نیز برگزار می کنند. البته دفترخانه هایی هم هستند که بابت این مراسم هزینه دریافت می کنند. باید خاطر نشان کرد که اجرای عقد آریایی نیاز به مجوز خاص یا عاقد رسمی ندارد و هر کس که به آئین و نحوه برگزاری عقد آریایی آشنا باشد می تواند این عقد را انجام دهد.

بیشتر عروس و دامادها پس از انجام دادن عقد محضری در یک محضر ازدواج و سالن عقد و ثبت اسامی در شناسنامه‌ها، در منزل یا تالار عروسی سفره عقد پهن کرده و اقدام به جاری کردن عقد آریایی می‌کنند. اغلب اوقات نیز خطبه یا متن عقد آریایی توسط یکی از بزرگان فامیل خواه زن یا مرد خوانده می‌شود. زیرا در انجام آن توسط عاقد اجباری وجود ندارد.

طبق شواهد و تجربه خودمان از شرکت در مراسمات عقد و عروسی؛ بیشتر خانواده‌ها و زوجین جوان در کنار عقد شرعی در محضر ازدواج آریایی و یا سالن عقد آریایی، عقد فرمالیته آریایی را نیز انجام می‌دهند. بنا بر گفته بعضی از زوجین جوان که پیشتر این آیین را انجام داده‌اند؛ اجرای عقد آریایی حس خوبی در آنها ایجاد کرده است. که هم‌چنان پس از گذشتن چند سال از برگزاری آن، به نیکی و خوبی از آن یاد می‌کنند.

در برخی از دفترخانه ها، محضر عقد آریایی و بعضی از سالن عقد ازدواج آریایی بعد از جاری کردن عقد شرعی، ترجمه آن به صورت فارسی همراه با اشعاری از مولانا و حافظ خوانده می‌شود تا حضار متوجه معنی و مفهوم متنی که در عقد خوانده شده است، شوند.

محیط برگزاری عقد آریایی و ازدواج آریایی نیز اندکی با عقد شرعی متفاوت است. عقد آریایی و ازدواج آریایی باید در محیطی آرام با نور کم، شمع آرایی شده و مه اندود برگزار شود. برخلاف عقد شرعی که عروس و داماد در کنار یکدیگر می نشینند، در عقد آریایی و ازدواج آریایی عروس و داماد روبروی یکدیگر ایستاده و دستان یکدیگر را می گیرند و جملات جاری شده از زبان پیمان بان را تکرار می‌کنند. پس از آن عاقد یا پیمان بان شروع به خواندن خطبه عقد آریایی می کند. بهتر است عاقد این مراسم دارای صدایی زیبا و آهنگین باشد زیرا باید یک متن طولانی را با صدایی رسا و بلند بخواند.

در این متن دعایی به زبان فارسی برای عروس و داماد خوانده خواهد شد. جملات عروس و داماد نیز که شعرهایی زیبا هستند به صورت پرسشی خوانده می‌شود.

البته در برخی موارد نیز در همان جایگاه عقد شرعی، سوگندنامه آریایی قرائت می‌شود. به طوری که بعد از جاری شدن صیغه عقد و محرم شدن دختر و پسر به هم، متن عقد آریایی خوانده شده و اروس با همان شیوه گل چیدن و گلاب آوردن بله را برای نوشاد به ارمغان می‌آورد!

نحوه انجام عقد آریایی

 • عدم پذیرش قانونی ازدواج
 • عدم تعهد طرفین از نظر قانونی
 • کم شدن عزت و وقار زنان در جامعه و نزد همسر
 • جملاتی بدون ریشه تاریخی در ایران

هرچند خواندن عقد و صیغه آریایی از نظر اسلام باعث محرمیت زوجین نمی شود، ولی خواندن این عبارات زیبا، مثبت و با مفهوم و تلاش برای تعهد به آنها می تواند خالی از لطف نباشد.

در همین رابطه ببینید:

ممنوعیت انجام عقد آریایی در محضر دفاتر ازدواج

آپدیت 18 آبان 98: به گزارش تالارکده به نقل از تابناک با توجه به اعلام معاونت محترم رئیس قوه قضائیه و رئیس محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور عقد آریایی جنبه شرعی و قانونی اصلا ندارد؛ از این رو، هر دفترخانه ای که این اقدام صورت گیرد بسته می‌شود. تا کنون برخی از دفاتر ازدواج که عقد آریایی انجام می داده اند شناسایی شده و با آنها برخورد شده است.

جهت شناسایی این دفاتری که عقد آریایی انجام می دهند بازرسان بصورت نامحسوس مراجعه کرده و در صورت مشاهده برخود صورت میگیرد و دفتر مورد نظر بسته می شود.

البته دین زرتشتی در قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شده است، و آنها آزاد هستند تا بر اساس سنت هایشان خطبه عقد آریایی را اجرا کنند.

بسیاری از جامعه شناسان بر این باورند که بسیاری از جوانان ایرانی به ازدواج آریایی به عنوان ابزاری برای حفظ هویت ملی خود روی آورده اند.

آیا انجام عقد آریایی باعث حلال شدن زن و شوهر می شود؟

عقد آریایی به زبان فارسی خوانده می شود. اگر بخواهید به ریشه مراسم عقد آریایی و جملاتی که در این عقد خوانده می شود پی ببرید باید گفت که عقد آریایی ریشه تاریخی ندارد و زبان و محتوای آن نشان دهنده مفاهیم امروزی و مدرن است.

کلماتی که در عقد آریایی خوانده می شود از نظر ساختار جملات و زبان کاملاً امروزی است و با جابجا کردن کلمات مانند به کار بردن آیا در انتهای جمله سعی شده است تا ظاهر و حس یک متن قدیمی به گوینده و شنونده القا شود. حتی عقد زرتشتیان که آیین ایرانیان باستان بوده است با عقد آریایی به صورتی که امروزه رواج پیدا کرده است متفاوت می باشد.

عقد آریایی فریدون مشیری

در پایان مقاله لازم به توضیح است که عقد آریایی فریدون مشیری و متن مذکور به شاعر فقید کشورمان زنده‌یاد فریدون مشیری اختصاص دارد.

یادآوری می‌کنیم اگر قرار است مد و تشریفاتی باب شود که قداست و الوهیت رسالت ازدواج را تضعیف کند بهتر است که انجام نگیرد تا موجبات تضعیف کانون خانواده ایجاد نشود. چون که ضامن اجرای عقد نکاح و ازدواج، خداوند متعال است و هر رسومی که موجب تضعیف و به حاشیه راندن آن شود اشتباه می‌باشد. البته در حقیقت باید گفت که این گفته مذکور مربوط به دین اسلام است و در طی این مقاله هیچ حرفی در جهت تایید و یا رد این موضوع به میان نیامده است.

شاید برای شما هم سوال باشد ...

عقد آریایی چیست؟

عقد آریایی نوعی عقد صوری و تشریفاتی است که چند سال اخیر در بین ایرانیان و زوج های جوان رواج پیدا کرده است. این عقد جنبه غیر رسمی دارد و در دین اسلام قبل از آن باید عقد رسمی و شرعی که به زبان عربی خوانده می شود را انجام داد تا عروس و داماد به همدیگر محرم شوند.

آیا عقد آریایی حلال است؟

رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق در رابطه با رواج مراسم عقد ایرانی در بین زوج های جوان تاکید کرد: ما در قانون و شرع چیزی به نام عقد آریایی نداریم و دفاتری که این مراسم را اجرا می‌کنند، غیر مجاز هستند.

آیا در عقد آریایی می توان مهریه مشخص نمود؟

نیاکان و پیشینیان ما که برای اولین بار مراسم عقد آریایی را برگزار می‌کردند مهریه خود را عشق و محبت در نظر می‌گرفتند و عقیده داشتند که همین هدیه برای پیمان زناشویی کافی است. البته که این روزها در این مراسم آریایی تعداد سکه‌ها به اندازه سال میلادی به‌عنوان مهریه تعیین می‌شود!

متن عقد آریایی توسط چه کسی خوانده می شود؟

نحوه برگزاری مراسم عقد آریایی به این صورت است که نخست با جملات عاقد آغاز و بعد متن عقد آریایی و سوگندها به ترتیب توسط داماد و عروس خوانده می‌شود و پس از سوگندها متنی را عروس و داماد با هم می‌خوانند که پس از آن حضار با گفتن همایون باد این پیوند این مراسم زیبا را جشن می‌گیرند عاقد نیز در آخر جمله‌هایی را از متن عقد آریایی تکرار و پس از آن این مراسم به پایان می‌رسد

 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
باغ تالار نیان برای عروسی
15% تخفیف

مجموعه باغ تالارهای نیان

گرمدره - خیابان سعادتیه - خیابان واعظی
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ عروسی ترانه
10% تخفیف

مجموعه باغ تالارهای ترانه

احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا ،خیابان انقلاب، انتهاي كوچه درختي، باغ تالار ترانه
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ عمارت رویال
پکیج ویژه

باغ تالار عمارت رویال

شعبه اول: گرمدره | شعبه دوم: سعید آباد شهریار
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :

۲۳۵ دیدگاه

قبلی
 • با این جمله که میفرماید تورا برگزیدم میان این همه خوبان موافق نیستم چرا اخه باید اینطوری بیان کنه که بین بقیه که خوب هم هستن معشوق خودشو انتخاب کنه جمله یکم ناپسنده وگرنع قافیه عالیه و رسم و رسوم جالبیم هستش


   

 • ناشناس:

  توجه توجه
  عقد آریایی پس از انجام عقد شرعی خونده میشه اولا
  بعد هم چه ایرادی داره این جملات زیبای :وفادار تو خواهم ماند در هر لحظه در هرجا؟؟؟
  در دنیایی ک بی‌وفایی و خیانت موج میزنه
  شاید این جملات و ادای اون توسط عروسو داماد بتونه به این خیانت ها و از هم پاشیدن خانواده ها و طلاق ها پایان بده
  یا دست کم آمارشو کم کنه


   
 • بسیار عالی و خیلی خوبه چرا که زن و مرد بیشتر به هم دیگه عشق می ورزند
  وجالب تر اینه که تو این عقد حضور پررنگ خدا هست
  وای وای چی بشه این زندگی
  وخودم دوست دارم تقدم به این صورت باشه خدایا تورا سپاس میگویم و عاشقانه دوستت دارم


   
 • دوستان عزیز ایرانی که خیلی علاقه داربد ،به سنت های گذشتگانتون برگردید،ایرانی های اصیل و اریایی ها مردمانی به شدت پاک دامن و مقید به حجاب بودند ،
  نمی دونم پای مد که میادوسط همه میخوان اروپایی امریکایی باشند یه نگاه به سبک زندگیتون بندازید ببینید چیتون شبیه ایرانی های اصیله ،بعد برای امر ازدواج که انقدر مهم هست یهو‌اریایی شدن ان هم با شعری که قدمتش به ۵۰ سال هم نمی رسه ،خدایی یه کم فکر کنید خودتون رو ملعبه ی دست اجنبی کردید خبر ندارید ،


   
 • جالبتر اینکه به انگلیسی حرف زدن کلاسه و اصلا اریایی بودن زیر سوال نمی ره ،بعد زبان عربی که زبان قران که کلمات افریدگارت هست ،کاملا رد میشه مگه همین فریدون مشیری بنده ی همین خدا نیست ؟ کلمات بنده اشو قبول داری ،کلمات خود خدا چون به زبان عربی هست نه ؟ اگر انگلیسی هم بود قبول نمیکردی ،؟
  کلا قضیه یه چیز دیگه اس ،نفوذ کردن تو‌مغزت خبر ندارید چه خواب هایی براتون دیدن ،
  در اسلام چیزی داریم باعنوان شراکت شیاطین و اجنه در نکاح و تشکیل نطفه لطفا در این مورد تحقیق کنید ،نوع کلماتی که به کار برده میشه از سمت خداوند به انسان رسیده برای جلوگیری از دخالت شیاطین دراین امور هست ،شما با ادای این کلمات در حصاری قرار می گیرید بنابراین فرزندانی پاک بدنیا میاوردید،مگر نه اینکه گفتند ،امام حسین را زنا زادگان کشتند ،وقتی حلال خدا حرام شود راه برای شیاطین و اجنه باز میشود،وروح افراد ناپاک و ناخالص میشود ،ومیبینیم انچه امروز از سنگدلی و کشتارکه در جهان حاکم شده


   

 • فلانی:

  باشه،ولی من نمیفهمم،وقتی خطبه عربی خوندن دیگه محرم همدیگه شدن،چرا عقد آریایی ممنوع شده؟
  بده به جز عقد عربی،به زبان خودمون سوگند می خورند که تا آخر عمر باهم دیگه خوب باشن؟
  من واقعا متوجه نمیشم ایرادش چیه زن و شوهر دست همو بگیرن جلو همه چند تا عبارت زیبا و احساسی بخونن؟بعد یه سوال دیگه،چرا گفته عقد آریایی باعث کم شدن عزت و وقار زنان در جامعه و نزد همسر هست؟یعنی اینکه هیچی از عقد عربی نفهمن و هی الکی بگن بله عزیزشون میکنه ولی دوتا جمله فارسی بگن ذلیل میشن؟قصد توهین ندارم،فقط دارم میپرسم،اگه کسی بلده بهم جواب بده ممنون میشم


   

  • مائده:

   ما مسیحی قرون وسطی نیستیم اونا طلاق رو قبول نداشتن و ازدواج رو یه پیمان ابدی میدونستن پس یه سوگند ابدی میخوردن
   آیا وقتی شما داری داری سوگند یاد میکنی که تا آخر عمر با فلانی باشی قسم درستی میخوری وقتی اصل طلاق رو قبول داری ؟


    

 • ایرانی:

  در کشورهای اروپایی بنای ازدواج بر اساس آیه ای از انجیل حضرت مسیح است آنها بعد از رحلت پیامبر عظیم الشانشان جناب عیسی مسیح ترقی نکرده و بنا و ستون دین خود را بر مبنای زمان پیامبرشان قرار داده غافل از آنکه دنیا پیشرفت کرده و پیامبر خاتم کامل کننده دین مسیح بودند و پایه مسیحیت پوسیده و افکار قدیمی در آن است ولی جوامع مسیحیت و یهودیت این را نپذیرفتند و در همان افکار زنگ زده و پوسیده گذشته مانده اند در حالیکه خداوند توسط پیامبران و اولیای منتخب خود بر اساس تغییر زمان و‌ دوره و روحیات و تحولات زمان برنامه تکامل بشر را مشخص و معین و آن را اجرا کرده است و می کند عقد ازدواج در بین مسیحیت و یهود درست است چون آنها از نظر مذهبی در فقر فرهنگی و‌ عقب ماندگی از زمان پیامبر خود عیسی مسیح و موسی کلیم الله قرار دارند و در این زمینه به تکامل و پیشرفت نرسیدند و فقط به زندگی و مفهوم زود گذر که هر روز در حال تغییر است و پیشبینی نشده است دلبسته اند برای همین همیشه به دنبال جوامعی می گردند که غنی و ریشه دار و بر اساس پایه و اساس خاصی طرح ریزی شده باشد اما در بین کسانی که ادعای اسلام می کنند و تمایل به قبل از اسلام دارند این عقد صحیح نیست چون آنها به تکامل رسیده اند و قصد برگشت به عقب را دارند که آیین زرتشت است و آتش پرستی و جسد را به خاک نمی‌سپارند در حالیکه بزرگ و پادشاه مقتدر ایرانیان کوروش کبیر جایگاه و قبر ایشان بر همه جهان پوشیده نیست و تا امروزه نیز زیارت گاه بوده است در واقع بوجود آمدن دین ساختگی زرتشت و تمایل جوانان ایران که ریشه مسلمانی دارند به این آیین بخاطر پدران آنها هست که نگذاشتند مفهوم مذهب و پیامبر و خدا و فطرت و فلسفه آفرینش انسان و پیدایش انسان بر اساس تعریف اسلام را فرزندانشان بدانند و بفهمند و لقمه را جویده در دهان فرزندان خود گذاشته اند و این فرزندان فقط از روی تقلید و طوطی وار اسلام را فهمیدند و دوست دارند شبیه اروپا و جوامع غربی رفتار کنند و نمی‌دانند که اسلام لهجه یا ملیت و یا قومیت و مختص فقط به آسیا نیست که بگوییم مثلا ما نمی‌خواهیم شبیه فلان طایفه باشیم اسلام تمدن بشر است و مختص به ایران و ایرانی و یا عرب و ترک و کرد و لر و اروپا و آمریکا و یا آفریقا و شیعه و سنی نیست تمدن و برنامه آفریننده انسان و جهان است که خداوند و قدرت مطلق جهان هستی است.


   

  • پرسشگر:

   اسلام یک راه است یک را تکمیل
   بنای این راه بر اساس محبت و ادب میباشد
   ستون این بنا تفکر
   و خشت آن تعهد و اعتقاد
   اسلام ریشه در تخریب هویت و تاریخ و تمدن هیچ ملیتی نیست
   شما موظف هستی تاریخ و تمدن و زبان خویش را پاس بداری و بر تمام اقوام ادب گذاری و راه محمد رسول خدارا پیش بگیری
   خداوند سلامت دارد آنکه خود و قوم خود را بزرگ دارد و قبل سخن گفتن تفکر کند


    

 • سیمین:

  کلمات لحظه و وفا که کلمات عربی هستن
  شعر هم که مال فریدون مشیریه
  متنشم که کاملا امروزیه
  مفهوم جملات متنشم که کپی برداری غربیها
  مثل خارجیا هم دست همو میگیرن رو به روی هم وایمیستن
  دیگه این متن چه چیز ی باید داشته باشه که بهش نگید عقد آریایی ؟


   

 • ناشناس:

  از حجاب اسلامی فرار میکنه ولی مهریه اسلامی ضامن آینده شه!
  لعنتی معتقد


   
  • مهریه الان شده راهی برای کسب درآمد در مملکت برای استحکام بنیان خانواده باید از قانون قدیم تبعیت کنیم تا هیچ مرد یا زنی جرات خیانت و خرابیه زندگی دیگری رو نداشته باشه نه اینکه زن خیانت میکنه زندگی مرد رو نابود میکنه و پس از آن قانون به جای مجازات زن، مهریه رو هم از حلقوم مرد بیرون میکشه این کجاش عدالته


    
 • خطبه عقد ایرانی کاملا قانونی و بین مردم پسندیده است. مهم اینه دو نفر در حضور چند شاهد همدیگرو بارهر زبون و جمله و احساسی برای ازدواج بپذیرن. عربی یا فارسی یا انگلیسی فرقی نمیکنه اگر قانونی نیست پس باید همه خارجیها به هم حروم باشن چون اونا هم عربی ازدواج نمیکنن.اصل و ریشه ازدواج دو نفر علاقه اونا به هم هستش که حتی با زبان اشاره هم بگن فبوله


   
  • یعنی اگه یکی از دختر شما خوشش اومد و دختر شما همینطور، قبوله. دیگه بقیه تعهدات و مسوولیتها هیچی. ضمن اینکه که هر کسی موظفه بر اساس دین خودش عمل کنه. لازم نیست مسیحی هم مثل ما عقد بخونه. حالا چرا ما باید فارسی هم بخونیم خدا میدونه. گرچه همش چشم و هم چشمیه، هیچ اعتقادی پشت عقد اریایی نیست


    

 • موحده:

  دوستان شمایی که رو به اینجور عقدها آوردید و میخواید با شعر فریدون مشیری خدابیامرز محرم شید و فقط آریایی آریایی میکنید و میگید به جای قرآن مثلا شاهنامه بخونید و از این حرفا
  عزیزان حافظ و سعدی و فردوسی همگی مسلمون بودن و تو شعرهاشون کاملا مشخصه .
  مثلا حافظ خودش حافظ قرآن بوده و قرآن رو به قرائت های مختلف میخونده و توی یکی از غزلاش میگه :
  به فریاد خمار مفلسان رس
  خدا را گر می‌دوشینه داری
  ندیدم خوشتر از شعر تو حافظ
  به قرآنی که اندر سینه داری

  فردوسی و سعدی و خیلی از شاعرای دیگه هم همینطور بودن میتونید درباره شعرهای دینی و مدح صحابه توسط شاعرای مختلف ایرانی تحقیق کنید مطمئنا ما از اونا ایراندوست تر نیستیم که هم مسلمان بودن و هم ایرانی

  حتی اگه کتب حدیث یا همون صحاح سته اهل سنت رو دربارش تحقیق کنید همه گرد آورندگان احادیثش اهل ایران بودن
  اجداد ما فقط به خاطر حمله اعراب اسلام نیاوردن
  با جنگ و جهاد فقط میشه راه هایی که مانع رسیدن پیام دین میشه رو برداشت و دین رو تبلیغ کرداما نمیشه بزور دین کسیو تغییر داد اجداد ما خودشون با جون و دل اسلام قبول کردن و تسلیم شدن در برابر خدا و پیامبرش رو انتخاب کردن و چقدرم در راه تبلیغ مفاهیمش سعی و تلاش کردن اونوقت شماها کاسه داغ تر از آش شدین
  افتخار به نسل و نژاد اصلا درست نیست آریایی بودن من چه برتری خاصی هست ؟ کی انتخاب کرده تو چه سرزمین و در دامان چه خانواده ای رشد کنه ؟ نژاد پرست نباشید
  يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ
  اي مردم! ما شما را از يك مرد و زن آفريديم، و تيره‏ ها و قبيله‏ ها قرار داديم، تا يكديگر را بشناسيد، ولي گراميترين شما نزد خداوند باتقواترين شماست، خداوند دانا و خبير است.


   

  • ناشناس:

   شما چرا ترش کردی؟
   خب جملات فارسی را متوجه میشیم و مفهومش درک میکنیم
   ولی از عربی چیزی نمیفهمم
   شما که خودت فارسی زبانی چرا اصرار داری به زبانی حرف بزنی که نمیفهمی؟؟؟!!!


    

   • موحده:

    بحث سر فارسی و عربی نیست عده ای میخوان اسلام گرایی و ملی گرایی رو در تقابل با هم قرار بدن و بگن نمیشه همزمان هم دینت رو دوست داشته باشی و انجامش بدی و هم عاشق کشورت و فرهنگش باشی
    حتی حاضرن یه متنی که هیچ ربطی به آریایی ها نداره و داخلش کلمات عربی به کار رفته رو با شعر فریدون مشیری میکس کنن و بگن مال آریایی ها بوده تا اونو جایگزین عقد اسلامی کنن
    در ضمن تاکید خاصی رو عربی بودن عقد اسلامیم نیست مهم اینه مهریه و اینا معلوم باشه و شرایط عقد شرعی همشون برقرار باشه ولی درست کردن یه متن به اسم متن عقد آریایی و ترویجش واقعا مسخرست گرفتن دست هم و سوگند خوردن هم که کاملا تقلید از غربیهاست


     
  • خب حالا ک از قران داری میگی..خطبه عقد رو هم معنی بفرما لطفا با جزئیات..مثلا بگو که نکاح ب چه معناست


    

 • سیمین:

  مگه با شعر فریدون مشیری میشه محرم شد؟ خیلی مسخرست


   

 • ناشناس:

  وفادار تو خواهم بود در هر لحظه و هر جا / کاری به سند و اینکه از اجدامون این متن رسیده ندارم.
  چقدر خوبه که زوجین این حرف ها رو حتی شعاری در حضوری همه بگن.
  قطعا به زبان آوردن این جملات زیبا بی تاثیر نیست …


   
 • عقد اریایی وام ازدواج هم دارع؟؟؟😕😕😕


   
 • من نمیدونم چرا از عقد آریایی عیب گرفتی.چرا کلمه بی ریشه رو بکار بردی.بی ریشه زبان عربیه که بخایم تقلید کنیم .وقتی اینقد سلیس و واضع داره کلماتی بکار میبریم ک عروس و داماد میفهمن چطور نمیتونه پیوندشون رو کامل کنه و بهم محرم بشن.تجدید نطر کنین در جملاتی که بکار بردین البته اگه واقعا ایرانی هستین


   

  • یه بنده حقیر خداوند :

   بسمه تعالی
   کلمات عربی عقد ، دستور یا کلمات شرعی است که بتوسط معصومین علیهم‌السلام که آنها هم بدون کم و کاست از جانب خداوند متعال ، گفته اند.
   اما بی ریشه ،تو و امثال توی بی دین یا ضد دین هستی که منظورت را خوب ،همه می دونند


    

 • ناشناس:

  حق و حقوق زن تعیین نشده و مرد تعهد قانونی و شرعی ندارد خیلی به ضرر زن است


   

 • عبدالله :

  ماده ۱۰۶۲ قانون گذار در باب شرایط صحت نکاح میگوید:
  «نکاح واقع می شود به ایجاب و قبول به الفاظی که صریحاً دلالت بر قصد ازدواج نماید»
  در ماده ۱۰۶۳ هم می گوید.:
  « ایجاب و قبول ممکن است از طرف خود مرد و زن صادر شود و یا از طرف اشخاصی که قانوناً حق عقد دارند. »
  قانون اصلا شرط خواندن عربی یا دیگری به عنوان وکیل ندارد


   

 • ناشناس:

  خیلی رسم خوبی هست کاملا مرد و زن بهم دیگه تعهد میدن
  که خیانت نکنن ولی اونایی که میگن بده واقعا متاسفم


   
  • خوبه ولی به شرطی که اگه مسلمان هستن اول عقد شرعی انجام بشه و عقد قانونی . بعد هم این عقد رو اونا که دوست دارن انجام بدن. خوبه به شرطی که عقد شرعی رو تضعیف نکنه و به حاشیه نکشونه. چون اصل عقد ، همون عقد شرعی و قانونی هست …


    
 • در عقد آریایی حقوق مالی زن رعایت نشده ؛ مرد خیلی راحت می‌تونه بزاره کنار ؛ نمیشه زندگی رو چند تا سوگند بنا کرد ؛ الان که هزارتا قانون هست و مرد زیر عقدنامه رو امضا می‌کنه میزنه زیرش و به محض مشکل خوردن با زنش اموالشو انتقال میده ! حالا فک کن پشتوانه زن سوگند باشه؛ الان تو دادگاهها شاهد میخرن سوگند یاد کنه!!!! در کل این عقد فانتزی هست ؛ زندگی هم بعد عاطفی داره هم حقوقی!!!


   

  • یک آریایی :

   ازدواج آسان که میگن یعنی این.بدون مهریه.


    
  • شاید به خاطر همین عربی بودنشه که مرد و زن هیچ تعهدی رو حس نمیکنن چون عربی نمیفهمن باید قانونی گذاشته شود که هر کشوری به زبان و ادیان خودش متن ازدواج رو جاری کنه . وقتی شما با زبان خودتون حرف بزنید و بفهمید چی دارید میگید نمیگم احتمال طلاق نداره ولی یه حسی داره که به مرد و زن حس یه قول و عهد غیرقابل شکست میده . حقوق مالی هم که شما میگید هست چرا نباشه مگر جمله عربی ازدواج درش ذکر نشده خب در جمله عقد اریایی هم ذکر میشه و همینطور میتوان یه سند ازدواج اریایی ثبت کرد وگرنه در جمله هر چی میخوای تو جا بده ضامن اجرای قانونی نداره فقط در اون برگه سند که به امضا طرفین میرسه هرچی باشه ضامن اجرای قانونی هست . از این سند ها هم دفترخانه ها درست میکنن حالا اسمش میخواد هرچی باشه فقط اون مطالبی مهمه که میشود به طرف داد در قانون هم نگفته نمیشه اسم روی یه چند برگه گذاشت .


    
 • تشکر راه نجات همه بشریت قران است


   
 • هیچ کس جرات زن گرفتن نداره بخاطر مهریه


   
 • با عرض سلام

  دوستان توجه داشته باشید که عقد اسلامی علاوه بر مساله شرعی مساله قانونی هم مد نظره و مورد دوم اینکه عقد اسلامی منطقی تره چون حقوق خانم ها مانند مهریه و نفقه و شیربها در اون تضمین میشه و عقد آریایی رو اگه مطالعه کرده باشید سوگندهای بسیار سنیگینی هستند که آدم عاقل جوگیر نمیشه و زیر بار این همه تعهد بره
  مثلا در نزد انجمن (نام داماد برده می‌شود) آیا به طراوت بهاران سوگند یاد میکنی تا هماره آنچه بر خود روا می داری بر همسر خویش روا داری و آنچه بر خود نمی پسندی بر او نیز نپسندی ؟! برای او شوئی وفادار و برای فرزندانت پدری خردمند و راهگشا باشی ؟!" اگه از این مورد تخطی کنید اون دنیا آویزونتون میکنند :))


   
  • همون مهریه باعث شده که هیچ جوانی جرأت زن گرفتن نداره


    
   • آقایون می‌خوان هیچ مسئولیتی نداشته باشند نه مهریه ای در کار باشه که راحت هر وقت دلشون خواست با چند تا زایمان زن رو ول کنن برن !!!! حق طلاق با مرد؛ حق ولایت فرزند با مرد؛ منع خروج از کشور زن؛ منع اشتغال زن؛ ارث دو برابر شوهر از زن؛ حق چند همسری مرد؛ نمیشه که همه این ها به نفع شما باشه !!! تازه تو مهریه شما در تعیین آن مختاری و حق انتخاب داری


     
   • مهریه و حکایت مهریه دادن و نوشتن مهریه باید در توان مرد باشه که بتونه پرداخت کنه عندالمطالبه همان لحظه اگه خواست بده مهریه از مهر و محبت و هدیه میاد پس هدیه باید در توان و خور داماد و عروس باشه مهریه اون چیزی که الان در ذهن ایرانیا هست به کل اشتباه مهریه از طرف عروس و داماد فی مابین تفاهم میشه پدر و مادر دایی عمو خاله عمه حق دخالت ندارند چون مهریه بعد از نامزدی و آشنایی اولیه بنا میشه حرفی که به عمل دربیاد و از طرفی داماد باید اندازه هدیه و مهر رو طوری بزنه که برا خانمش عالی دربیاد نیت تعداد نیست عدد 14 یک عدد مقدس هست یا 144 تعداد سوره های قران یا هر چیز که تقدس الهی داره اون عدد ارزش میاره وگرنه 1400 سکه همون اول بار احمقی طرف رو نشانه میره و علی اخر


     
   • خب عزیزم آریایی باشید مهریه نگیرید ،زندگی خوش وخرمی داشته باشید،،،مهریه اسلام برا مرد سنگینه ،برا خانم لز عسل شیرینه ،،یا اسلامی یا آریایی

    ولی فک کنم ایرانی یعنی مجازی!


     
  • امان از این حق های زنها ! ک توش فقط مسایل مالیه مهریه شیربها و نفقه.انگار زن غیر از حقوق مادی هیچ حق دیگه ای نداره.این رسما خریداری کالایه نه ازدواج کردن.
   من بعنوان زن هیچ کدوم از این حقارو نمیخوام بجاش تموم حق هایی ک از زن سلب شده رو میخوام مثل حق طلاق حق حضانت حق تحصیل حق اشتغال حق خروج از کشور حق مکان و… .بعدش وقتی شما از این جملات عقد اریایی میترسین یعنی تعهد سرتون نمیشه به خودتون شک دارین ک وفادار باشین و …


    
 • اونایی که مسلمان هستند و پایبند به اعتقاداتشون و حلال خدا را حرام نمیدونند و حرام رو حلال قطعا به این جفنگیات تازه از راه رسیده پشت پا میزنند. ایرانی امریکایی هندی یا هر ملیتی که داشته باشی مسلمانی و ازدواج که سنت رسول الله است با قاعده و شکل و اصولی که دستورش از پیامبر عزیز ما رسیده و بزرگان و اولیا خدا بدان عمل کردند عمل میکنی. جماعتی که سرمزار مردگان دف میزنند محرم صفر رو مال عربا میدونن عقد اریایی میگیرند هر روز به طبل شادانه شیاطین میکوبند از رحمت خداوند بدورند. البته که در اخرالزمان نگهداشتن ایمان از نگداشتن اتش در دست سختر است. خدا مارا از گزند نااهلان در امان بدارد


   
  • اطلاعاتی که شما از عقد نکاح از اسلام داری در حد یک طوطی که فقط تقلید کرده
   ماده ۱۰۶۲ قانون مدنی ایران در رابطه با منعقد شدن عقد نکاح چنین گفته
   نکاح واقع می شود به ایجاب و قبول به الفاظی که صریحا دلالت بر قصد ازدواج نماید
   کجا گفته به صیغه عربی !!!؟
   در ضمن شما بهتر است کتاب تحریر الوسیله آیت الله خمینی مسئله ۱۲ را مطالعه کنید در باب ازدواج با دختر شیرخواره


    
   • عقد به فارسی هم گفته میشه ولی متن باید همون چیزی باشه که در عربی فی مابین عروس و داماد بیان میشه کلمات عربی کلام فصیح و کاملی هست یک جمله اون برابری می‌کنه با یک صفحه فارسی پس عربی گفته بشه و به متن کوتاه فارسی بعد از اون رضایت داده شود …. مهریه و زمان


     

  • ناشناس:

   یجوری میگید ازدواج سنت هست که انگار قبل از اون مردم از طریق قلمه زدن تکثیر میشدن!


    
 • من یه سوالی دارم عقد اریایی مهریه رو چجو میگع بعد میشه واسش مهریه ام تایین کنی دیگع؟؟؟


   

 • ناشناس:

  باسلام
  دوستان محترم چقدر خوبه هر کدوم از ما قبل از اینکه درباره تاریخ حرف بزنیم دربارش مطالعه کنیم
  بعضیا گفتین که بله چه عقد پر معنا و مفهومی چه خوبه چیه عقد عربی هیچی نمی فهمیم. دوست عزیز اولا که به نظر من هم متن زیبایی داشت ولی فقط به ادبیات و نگارشش نگاه کنید. به نظرتون در ایران باستان اینطوری و با این ادبیات عقد رو جاری می کردن‌؟ شما فقط یک کتاب ایرانی قدیمی رو مطالعه کنید در حد چند صفحه متوجه حرف من میشید. اصلا نمی تونستید معنی کلمات رو به راحتی درک کنید.
  دوم که در تمام مراسمات عقدهایی که من حضور داشتم غیر از چند کلمه عربی ای در کار نبوده. همونم میتونید بدید ترجمه کنند.
  سوما اگر یک فردی مسلمان نیست و میخواد این عقد رو اجرا کنه به نظرم عاقلانه تره که عقد رو از منبعی آگاه تر و کامل تر دریافت کنه.


   

 • سوگند:

  ببخشید من دلیل این مورد رو که نوشتید نفهمیدم ؟؟
  کم شدن عزت و وقار زنان در جامعه و نزد همسر!!!!!!!!
  دقیقا کجاش باعث این برداشت شما شده؟
  تک تک کلمات ادا شده احترام به هردوجنس زن و مرد هست


   

 • ناشناس:

  باسلام،خداوند تعالی با زبان عربی باپیامبر صحبت کرده،وحجت رابرای همه تمام کرده،برا قبول کردن دین اسلام براما انسانها،پس شما با اریایی های جدید تو جهنم مشهور شوید.


   

 • ناشناس:

  متن عقد آریایی به نام نامی یزدان شما شروع عقد رو ببینید با چه کلمه ای شروع میشه . خود گویای خیلی از مشکلات هست …


   

 • ناشناس:

  من میخواستم متن عقد آریایی کوتاه داشته باشم. کل متن رو حوصله خودم و جمع نمیکشه بخونیم.
  بجای اینکه عاقد بگه و تکرار کنیم به نظرم اگه متن عقد آریایی کوتاه رو خودمون بگیم هم قشنگ تره هم راحت تر.


   

 • ناشناس:

  اصلا سندیت نداره 😅 همچین عقدی وقتی تاریخ بلد نباشی همین میشه


   

  • ناشناس:

   پس عقد عربی برای ما آریایها سندیت داره


    

   • ناشناس:

    خیلی خوبه نه مهریه داره نه هیچ بعد هم که به درد هم نخوردیم میگیم بیخیال سرسبزی بهار و تراوت تابستان و سرمای زمستان و خداحافظ


     

    • آریایی:

     متاسفانه شما معنی سوگند و تعهد رو متوجه نشدی. چیزی به اسم مهریه هیچ وقت نمیتونه تعهد بیاره همون طور که الان با وجود مهریه های سنگین طلاق های زیادی داره شکل میگیره که ناشی از عدم تعهده. تعهد در قلب آدماست نه به پول و مهریه.
     در ایران باستان تعهد و سوگند یاد کردن چنان جایگاه بلندی داشته که شخصی که سوگند میشکست از جامعه طرد میشد. برای همین خیانت در ایران باستان به شدت نایاب بوده و اگر هم شکل میگرفت شخص خیانت کار از جامعه طرد میشده. و در صورتی که دو شخص به این نتیجه می رسیدن که نمیتونن با هم به زندگی مشترک ادامه بدن تمامی دارایی ها بین دو نفر تقسیم میشده و بعد از طلاق هم هر دو نفر مورد احترام جامعه بودن. نه این که بعد از طلاق به زن نگاه ابزاری داشته باشن و برای رفع نیاز و ترحم بهش توجه کنن و به مرد هم این نگاه رو داشته باشن که آیا چه مشکلی داشته که زنش باهاش نتونسته بسازه و طلاق گرفته. ناگفته نماند در ایران باستان ازدواج یک امر آسان برای جوانان بوده و تعهد و وفاداری و راستگویی برترین ویژگی ها. برای همین طلاق هم مانند خیانت بسیار نایاب بوده. چیزی که بعد از ورود اسلام به ایران و با گذشت زمان دقیقا بر عکس شد.


      
     • اسلام باعث سختی ازدواج شده یا تفکر غلط ایرانی ها که به خودشون سخت میگیرن … دلایل و مواضع اسلام اونقدر روشن صریح و شفاف و قابل فهم و عقلانیست که هیچ احدی توان رد کردن اون رو نداره … مهریه در اسلام بارها توصیه شده که سبک باشه قبل از اسلام هم مهریه مرسوم بوده در خود قران و اسلام به تعدادی از رسوم انسانها احترام گذاشته و اون رو تصحیح و کاملتر کرده … کلمه دین یعنی رسم زندگی از پیامبر اسلام ادم بهتر سراغ داری با سند و مدرک کسی رو بگی که 63 سال یک زره خطا نداره گناه بجای خود


       

     • ناشناس:

      چه عجب !!!یکی خوب حرف زد …عقد آریایی بیشتر برای کسانی هست که باصالت ایرانی خودشون افتخار میکنن ….زنده باد آریایی زنده باد ایران


       

     • ایرانی ام:

      درود
      بین تمام نظراتی ک گفته بودند،شما عالی جواب دادین،سپاس فراوان🙏🙏🌹🌹


       

 • یه بنده خدا:

  دوستان عزیزی که گفتید ما قبل از ایرانی بودن مسلمونیم … لطفا خودتون رو با بقیه یکی نکنید … من به شخصه مسلمون نیستم ولی دین مزدیسنا (شما به اسم زرتشت میشناسید) رو هم قبول ندارم چون مال بیش از ۵ هزار سال قبله و به طور کامل در دسترس نیست اما ما ایرانی ها همگی قبل از هرچیزی نکته مشترکی داریم و اون هم اریایی بودنه…چه بخوای چه نخوای تو از نسل اریایی ها هستی . اگر ترجیح میدی به خاطر مسلمون بودنت خطبه عربی بخونی خب حرفی نیست ولی من به شخصه اگر روزی تصمیم بر ازدواج گرفتم چه این خطبه قبول بشه چه نه من همین خطبه عقد رو میپذیرم….مرسی که وقت گذاشتی و مطالعه کردی


   

  • ایراندخت :

   من شخصه کاری با ادیان مختلف ندارم اما چرا باید ما ایرانیان با وجود تاریخ پربار و مناسک و مراسم بسیار زیبایی که داریم همچون جشن سده و مهرگان و گاهنبارها و…..
   که اگر قرار بر اجرای اداب و رسوم باشه باید این جشن ها رو جشن بگیریم
   نه اینکه به عقدی رجوع کنیم که هیچ ربطی با تمدن اریاییان نداره
   اصلا خود واژه آریای به معنای مردم شریف و آزاده است و مایی که با افتخار از نسل اریایی هستیم با پذیرش یک سند جعلی شرافت اجدادمون رو زیر سوال ببریم


    
  • شرمنده آریایی اقوامی بودن که از شمال سیبری وارد فلات مرکزی و جنوبی ایران شدند قبل از اریایی ها تاریخ رو مطالعه کرده باشی اقوام اصیل و با قدمت هشت هزار سال تمدن در ایران در مناطق مختلف زندگی کردن از جیرف تا سیستان تا لرستان تا اهواز و شیراز و کردستان تبریز و بقیه مناطق ایران دست بزاری قبل از اریایی تاریخ زیبا و پر از فهم و فرهنگ داریم پس زیاد اریایی اریایی نکن … دلیل پذیرش انسانیت و رسم زندگی هست جانشین خدا رو رها کردی چسبیدی به ادمهایی پر خطا و پر گناه قبل از تو خیلیا دنبال یک الگو پاک و منظم قوی و زیبا میگشتن ولی حیف که نسل امروزی دنبال هیچ و پوچ میگرده الگو نداری منتظر ملامت دیگران باش چون چوب روزگار بد ملامت میکند


    

  • ناشناس:

   شما رفتار نیک گفتار نیک و پندار نیک داری


    
 • درود بر ایران و ایرانی.
  واقعا چرا وقتی ایرانی هستیم و زبان فارسی داریم باید عربی ازدواج کنیم؟؟
  چقدر عقد آریایی قشنگه میفهمی چی میگی به دلت میشینه ن عربی که اصلا معنیش نمیدونی چیه داره میخونه برات


   

  • ناشناس:

   داداش اون عربی که تو میگی ماله قرآنه الکی که نیست به قرآن مگه اعتقاد نداری


    
   • داداش خدا هم واسه تموم جهانیانِ با تموم رنگ پوستا با تموم زبان ها اقوام ها ملیت ها کشور ها و…. دلیل نمیشه خدا پرست نباشه شخصی که عربی نمیخونه و نمیخاد ک بخونه


     
    • عربی چون کلام فصیح کامل بدون خطاست بهتره عقد به عربی و سنت رسول خدا باشه دین خاتم و کامل .. فارسی هم بعد از اون بیان بشه خوبه تا معنی رو بفهمیم چی میشه هرچند معنی دقیق و تفسیرش یک صفحه فارسی میبره


      
    • برا همین خود خدا خواسته همه آدمها که به دین یکتاپرستی واقعی که همون اسلام هست روی بیاورند و با یک خطبه واحد با زبان واحد (زبان عربی) خطبه عقدشون رو بخونند و این وحدت در نماز و اعمال حج و … هم هست…

     و دشمن از این وحدت می‌ترسه و به دنبال تکثر و تفرقه بین مسلمونا هست … با هر شیوه و روش. …


      

  • ناشناس:

   عقد آریایی هم به زبان آریای بوده نه فارسی که اصلا هیچ کس نمفهمه،، بازم به زبان عربی، توی خطبه عقد عربی فقط قسمتی از اون عربیه که اگه بخواید بفهمید میتونید به عاقد بگید ترجمه کنه ،،مشگل شما چیز دیه هست اسلام ودین هست،


    

   • ناشناس:

    آقا مگه زبان آریایی وجود داره؟
    بهش میگن فارسی باستان


     

   • آریایی:

    اشتباه نکن. مشکل ما اسلام و دین نیست. مشکل ما اینه که هرچیزی رو به اسم اسلام و دین به خورد مردم ندن. مشکل ما اینه که اسلام و دین برای همه مردم یکی نیست. برای آقا زاده یه جوره برای مردم عادی یه جور برای اختلاصگر یه جور برای فقیر یه جور. مشکل ما اینه که ما قبل از مسلمون بودنمون اریایی هستیم چون اسلام چندین 15 قرن (هجری قمری) که اومده ولی ایران از چندین هزار سال قبل بوده و تمدن ایران یکی از برترین تمدن ها و اولین تمدن حقوق بشر و آزادی در انتخاب دین و غیره بوده و کسی اگر بخواد عقد آریایی بخونه دلیل بر این نمیشه که با اسلام و دین مشکل داشته باشه. مشکل ما همه اینه که به همدیگه و انتخاب های همدیگه احترام نمیزاریم و بر این باوریم که همه باید مطابق میل ما عمل کنن در صورتی که طبق همون اسلام انسان آزاد افریده شده و حق انتخاب داره. مشکل اینه که من به شما که عقد عربی دوست داری احترام بزارم و شما به من که عقد آریایی دوست دارم احترام بزاری به جای این که عقاید و دلخواه خودمون رو به همدیگه تحمیل کنیم.


     
 • اصلاً بحث دین و تاریخ نیست، یه عده با این عقدآریایی و چیزای اینطوری دکون بساط واسه خودشون درست کردن و بابت همین متن کلی پول از عروس و داماد بیچاره میگیرن… امان از عقده و چشم و هم چشمی :///


   
 • باسلام،
  رواج چنین عقدهایی باعث حذف تدریجی عقدهای شرعی خواهد شد.
  هر دین و آیینی مراسمی بر پایه مضامین شرعی برای شروع حلال زندگی پیروان خود تدوین کرده است. (حال شاید انحرافاتی هم از اصل خویش به مرور پیدا کرده باشد، اما پایه ای شرعی دارد)
  اما با تعریف عقدهای جدید (که زیبا هم به نظر میرسند) دو نفر به هم محرم نخواهند شد و نسلی مجهول خواهند داشت.
  بنابراین دقت کافی در امری با این اهمیت، خیلی مهم است. شاد و تندرست باشید


   

  • فولادوند:

   در متن عقد اسلامی عروس میگه: در مقابل مهریه ای که از تو گرفتم خودم را در اختیار تو می‌گذارم و این اصلا جالب نیست با متن آریایی هم موافق نیستم چون آریایی ها معلوم نیست کی و کجایی بودند و زبانشان چی بوده و چنین چیزی به عنوان عقد آریایی در تاریخ ثبت نشده ولی زیباست که عروس و داماد بگن: من تو را به عنوان همسر قانونی خود از این روز، هنگام بالا و پایین زندگی، فقر و ثروتمندی، بیماری و سلامتی، دوست و گرامی میدارم تا زمانیکه مرگ ما را از هم جدا کند.


    

   • سهیلا:

    تا زمانی که مرگ ما رو جدا کنه ؟ خیلی از ازدواجا به جدایی ختم میشن و این متنو یه سری مسیحی هایی که معتقد بودن در یک ازدواج هیچ وقت نمیشه طلاق گرفت و ازدواج یک پیوند ابدی و ناگسستنی هست میگفتن


     

  • آریایی:

   درود
   سوال دارم. آیا در صورتی که عروس یا داماد موافق ازدواج نباشه و به زور والدین در هنگام عقد بگه بله، شرعا این عقد درسته؟ اگر مطالعه کرده باشین این عقد شرعا درست نیست و باطله. پس اصل این که دو نفر بخوان به هم محرم باشن اینه که خودشون رضایت کافی داشته باشن. عقد عربی یا آریایی مطابق گفته مراجع دینی برای به رسمیت شناختن ازدواج هست. چه بسا پیش از اسلام هزاران ازدواج با عقد هایی متفاوت صورت گرفته که شامل تمامی ادیان میشه. اگر حرف شما درست باشه همه ما نسل مجهولی هستیم چرا که ازدواج همه اجداد ما پیش از اسلام بدون عقد عربی صورت گرفته. شرط ازدواج حتی در اسلام نیز رضایت طرفین هست و بیان عبارتی که ازدواج به رسمیت در جامعه شناخته بشه میتونه عربی باشه یا آریایی یا هر زبان دیگه ای.


    
 • لطفا ادرس این متن عقدمن دراوردی ایرانی رابگذارید مثلا در شاهنامه ص… یا اوستا….


   
  • البته اساس شاهنامه هم بر اساس تخیل نوشته شده
   و کتاب اصلی اوستا هم زمانی که اسکندر در سال ۳۲۳_۳۳۴ق.م به تخت جمشید حمله و اونجا رو اتیش میزنه اوستا اصلی که در زمان هخامنشیان بر پوست گاو نوشته شده بود هم از بین میره و بعدها که در زمان ساسانیان به همراه افسانه های کهن کتابت میشه که غالبا جنبه افسانه ای داره


    
  • فردوسی بنده خدا خودش مسلمون بوده بیاد عقد آریایی بگه؟ این متنم شعر فریدون مشیریه با یه سری کلمات دیگه سرهم بندیش کردن


    
 • با سلام و احترام. من ایرانی هستم با تمام افتار (در واقع بخوام به تنها چیزی که دارم افتخار کنم به این که در کشور ایران متولد شدم و ایرانی هستم ، در کشوری که خاکش بیننده روزگار تلخ شیرین با قدمتی تاریخی کهن).
  و مذهبم شیعه 12 امامه هست. خیلی متعجب شدم از بعضی دیدگاه های عزیزان. نمیشه مذهب شیعه رو برگزید ولی خواستار ایجاب یک ایین دیگه بود.به قول بزرگان باید یک مسیر بود. (باید پذیرفت که عقد اریای مال مذهب زرتشت هست) تا بحال دیدیت یک مسیح و یا یهودی که متولدین ایران هستن هم خودش هم خانوادش پیمان عقد اریای بخونن؟ خوب معلوم جواب خیر.
  حالا در کل در تمامی ایین ها و کشورها میخواد جایگاه ویژه پیوند را اعلام کنه و همچنین یک متنی هست برای پیمان زندگی که به تمامی افراد دور و نزدیک و اشنایان و همچنین قریبه ها اعلام شود در بین زنان که این مرد زن گرفت و متاهل شد، و در تمامی مردان اعلام شود که این زن شوهر کرد و به گوش خانواده ها برسه. حالا دور از تعصب (خیلی بهتر است که هر کسی طبق ایین مذهبی خود عمل کند)چرا اینو میگم چون تمامی کشور ها طبق ایین مذهبی خود و قانون کشور خود عمل میکنند. ولی به عینه خودم از متن که برگزیدن برای پیمان عقد اریای خیلی خوشم امد همش نیایش و دعاست برای زوج و زوجه و همچنین حضار محترم در مجلس.


   

 • روژان:

  طبق گفته هایی که خواندم در مورد بی ارزش نشان دادن عقد آرایایی باید خاطر نشان کنم اتفاقا عقد آریایی فقط صحبت از وفاداری محبت و خوشبختیست ما آریایی هستیم و فارسی زبان پس دلیلی برای خطبه عقد عربی واقعا نیست بنظرم هرکشوری باید با رسم و رسوم دیرینه خودش زوجین ازدواج کنن ما ایرانی هستیم آریایی هستیم پس باید عقد خودمان همین عقد آریایی انجام دهیم به قول معروف شهری و رسمی
  در ضمن من قصد بی احترامی به عرب و عقد عربی ندارم فقط هر کشوری باید با رسم و رسوم اجدادی و دیرینه خود زندگی کند
  عقد عربی برای کشور عربی ها قابل احترام و عقد آریایی ها هم برای ما بسیار قابل احترام هست
  فرجامتان نیییک 🙏🏻🌹✌🏻


   

  • ناشناس:

   سلام بسیار با سخنان شما موافقم


    
  • درود بر شما. به نگرش من پیمانه ی پارسی بسیار زیباست و همه ی کسانی که در این جشن هستند چَم (= معنی و مفهوم) واژه را درمی یابند و مانند واژگان تازی نیست که هیچکس چَم آنرا نمی داند و می پذیرند. مانا باشید


    
  • این متن ها ربطی به تاریخ و ریشه ایران ندارن خواهشا یکم تاریخ مطالعه کنید ، همه چیز را با چشم بسته قبول نکنید. بهتر هم هست اینقدر عرب و فارس و… نکنیم سعی کنیم انسان باشیم.نه نژاد پرست


    
   • تو نژاد پرست نباش کیی نمیاد به تو بگه اینجوری باش اونجوری باش پس به اعتقاد دیگران هم کار نداشته باش هرکس بخواد هرجور بخواد هست تو اسلام خودت و قبول داشته باش


     

   • ناشناس:

    پس میفرمایید عقد عربی ریشه ایرانی دارد که کمتر کسی معنی آنرا میفهمد ولی متن عقد آریایی که متن آن بسیار زیباتر از متن عربی است ریشه ایرانی ندار ….
    اگر این متن همین امسال هم ساخته شده باشد زیباست


     
  • قبل از اینکه ما ایرانی باشیم ، مسلمان هستیم و فرقی نمیکند مسلمان کجایی باشد حتی یک آمریکایی هم که مسلمان شده باید به دین اسلام عمل کند و عقد رسمی که به زبان عربی هست برایش خوانده شود.
   نمیدانم چرا ما ایرانیها خیلی در همه چیز افراط میکنیم پا روی دینمون میگذاریم و ایرانی بودن را به رخ میکشیم
   در قیامت به ایرانی و اروپایی و …بها نمیدهند به انسان بودن و اسلام داشتن بها میدهند
   اللهم الرزقنا عواقب امرنا خیرا


    

   • زرشید:

    همه قرار نیست مسلمون باشن جناب عالی ولی اسلام در ایران چیز مهمی نیست و خیلیا فاصله گرفتن و مسلمون نیستن و کاش خودتو با بقیه یکی ندونی بنظرم عقد عربی از ما جداست ما به عنوان انسان میمیریم نه به عنوان یه مذهبی بهشت هم مال مسلمونا نیست اهمیت شخصیت آدمیه🙂👌🏻


     

    • ناشناس:

     شما هم لطفاً نظر خودت رو با بقیه یکی ندون کی گفته اسلام در ایران چیز مهمی نیست سالهاست که اسلام با ما ایرانی ها آمیخته شدیم بعد هم طرافدار حق باید باشیم عرب و … هم نکنیم شما از کجا میدونید ایرانی و آریایی هستید برید تاریخ بخونید کشور ما سال ها آماج حملات بوده از مغول گرفته تا دوران معاصر از کجا مطمئن هستید که آریایی هستید ، بله بهشت به اعمال و رفتار میدم ولی دلیل اصلا بحث حق و باطل نیست فقط بحث نژاد هست عرب و فارس و اینها .ضمنا کسی میتونه بگه ایرانی که همه چیزی هم ایرانی باشه شما وقتی می‌خواهید خرید کنید پی هر جنسی هستید غیر از ایرانی انجام آریایی و ایرانی معنا ندارد فقط تو این چیژها معنا داره مشکل یک جای دیگه هست دوست عزیز


      

   • ناشناس:

    احسنت به شما. منهم با شما موافقم ما مسلمانیم باید طبق قانون شریعت اسلامی عمل کنیم . متاسفانه مدتی است که یه تعداد افراد چه زن وچه مرد که تحت تاثیر تبلیغات سوء دشمنان اسلام قرار گرفته اتد و تحقیق نکرده و چشم و گوش بسته فقط گوش به اخبار وصحبتهای خود فروخته های آنطرف آبی دوخته وهر آنچه که آنها بگویند عمل میکنن ویادشون رفته که که بابا تو مسلمانی چرا اجازه میدید زن ودخترت بدون پوشش و روسری با وضعیت خیلی بد از خانه خارج شوند . آخه شما چیو میخواهید ثابت کنید . بغیر اینکه برای خودتون وپدرو مادرتون گناه جمع کنید . بخدا آدم دلش میگیره از این وضعیت که دامن‌گیر کشور شده ممکن بغیر از ناراحتی وحرص خوردن کاری از دستم بر نمیاد فقط دعا میکنم که خداوند خودش هدایتشون کنه وهمه ما را براه راست هدایت کند ان‌شاءالله . ببخشید که متنم طولانی شد . از خدا میخواهم که حتی یه لحظه هم مارا به خودمون وا نگذارد.


     

    • آریایی:

     الان حجاب چه ربطی به عقد داشت؟ شما که مسلمونی میتونی برای خودت تصمیم بگیری. حجابت رو حفظ کن. عقد عربی بخون.


      

    • آریایی:

     الان حجاب چه ربطی به موضوع عقد داره؟ شما مسلمونی مطابق با دستور اسلام عقد عربی بخون. حجابت حفظ کن و زندگیت رو مطابق اون پیش ببر. ولی حق نداری برای بقیه تصمیم بگیری. خود عربستان که مهد اسلام هست هم انتخاب دین توش آزاده. حجاب آزاده. بعد تو شدی کاسه داغ تر از آش. هرکسی توی انتخاب دین آزاده. توی انتخاب روش زندگی آزاده. و تا زمانی که برای بقیه مشکلی ایجاد نمیکنه حق داره آزاده زندگی کنه. این که تو برای به گناه نیوفتادن خودت بخوای حجاب رو به بقیه تحمیل کنی اشتباهه. خیلی ادعای مسلمونی داری چشمات رو کنترل کن. به انتخاب بقیه احترام بزار. یکی مسلمونه انتخابش هست. همه بهش احترام میزارن. یکی مسیحی هست. یکی زرتشتی هست. دلیل نمیشه تو مسلمون برای همشون تصمیم بگیری و بخوای همه مثل تو باشن و مسلمون باشن. خود اسلام میگه در دین اجبار نیست و انتخاب دین آزاده. بعد تو میخوای اسلام رو به زور به خورد همه بدی.


      
  • عزیزم ما ایرانیا دینمون اسلامه اونم به زبان عربی ربطی به ریشه ونژاد نداره مگه خدا این دین فقط برای عرب ها داده این دین برای همه برای همه نژادها و همه رنگ ها و زبانها اگه هرکی دین اسلام انتخاب کرد باید پایبندش باشه هم به زبانش هم به عقایدش
   و حدود اون دین که خیلی کامل هست بدون نقص لازم بهاضافه کردن نیست نه هرکی از راه برسه وجوگیره می خواد قوانین خودش بزاره یکی می خواد به زبان خودش باشه یکی می خواد به عرف جامعه خودش باشه این طوره نشده که دین اسلام بالای یک ملیاردوچند ملیون نفر این دین رو انتخاب کردش اون مردم ازیه فرهنگ نیستن که از تمام جهانه اونم از تمام فرهنگ ها اگه هرکی اومد اسلام رو به فرهنگ خودش آمیخت انگار هرکی دین خودش رو داره اسلام اسلام نمیمونه مگه تقصیر عربا ها که دین بخداوند به زبان آنها فرموده بین مردم


    

   • آریایی:

    هرکسی مطابق آیین و دین خودش عمل کنه. کسی نگفته مسلمونا حتما بیان عقد آریایی بخونن. شما رو هم تو گور کس دیگه ای نمیخوابونن. امر به معروف با تصمیم گرفتن برای بقیه فرق داره. من مسلمونم. امر به معروفم میشه: عزیزان مسلمونا شما چون مسلمون هستین بهتره عقد عربی بخونین مطابق دینمون.
    این که بگم چون دین رسمی کشور اسلامه همه باید مسلمون باشن و همه باید عقد عربی بخونن اشتباهه. معنی اسلام رو درست درک کنین.


     

  • ناشناس:

   باسلام
   اول اینکه بگم من خودم به شخصه کشورم و دینم رو در کنار هم میخوام‌(مسلمانم) و واقعا درک نمیکنم چرا هیچ کس نمیتونه این دو رو با هم بخواد
   دوم اینکه اگه این عقد آریایی از یه منبع قابل اعتماد بود من حرفی نداشتم ولی اینی که معلوم نیست کی از خودش در آورده به نظرم کسر شأن یک ایرانیه که ازش استفاده کنه.
   دوم که دین اسلام عرب و غیر عرب نداره.
   با تشکر


    

   • آریایی:

    دوست عزیز تحقیق کن روی کتب تاریخی و کتاب های دینی و فرهنگ کشورت رو بشناس تا عقد آریایی که از منبع قابل اعتمادی هست رو بدونی و استفاده کنی. البته اگر واقعا دغدغه ات خوندن عقد آریایی اصیل هست. اگر هم که دنبال بهانه تراشی برای رد عقد آریایی هستی که کسی مجبورت نکرده عقد آریایی بخونی. عقد عربی رو بخون که به جای کلمات نایابی مثل تعهد و وفاداری از کلمه نکاح استفاده کرده.
    هرچند من ریشه این عقد آریایی رو نمیدونم. ازش هم دفاع نمیکنم. ولی برای خودم ترجیح میدم عقد آریایی رو بخونم. تا عقد عربی که خالی از تعهد و وفاداری و جملات قشنگ و محبت آمیز هست. به کسی هم تحمیل نمیکنم. هرکسی دوست داره آریایی بخونه هرکسی دوست داره عربی بخونه. به انتخاب هم احترام بزاریم.


     

   • رهگذر:

    اگر شما پیتزا قرمه سبزی دوست داری خیلی خوبه و مشکلی نیست
    اما نمیتونه اون را برای همه تجویز کنی و همه را مجبور کنی که اون کاری که تو دوست داری انجام بدن


     
 • چ زیباست این عقد وبایستی درایران رواج داشته باشه چون ب زبان پارسی خوانده میشه وبا روحیات ملت ایران سازگاره. جاوید ایران اریایی


   
 • اگه با عقد آریایی محرمیتی صورت نمی‌گیره پس اجداد ما قبل از اسلام چطوری محرم میشدن و اما نکته بعدی اینکه اشاره کردین تب اینجور مراسم بعد از مدتی می‌خوابه چون ریشه تاریخی و سنتی نداره خب عزیز من اسمش ریشه ش رو داد میزنه چطوری ریشه تاریخی نداره وقتی قدمت چند هزار ساله داره
  لطفاً با دقت بیشتری بنویسید و به شعور مخاطب هم احترام بذارید
  با تشکر


   
 • سلام
  من صوت عقد آریایی با صدای فریدون مشیری رو میخواستم.
  صدای فریدون مشیری که عقد آریایی رو خونده.