عقد آریایی نوعی عقد صوری و تشریفاتی است که چند سال اخیر در بین ایرانیان و زوج های جوان رواج پیدا کرده است. این عقد جنبه غیر رسمی دارد و در دین اسلام قبل از آن باید عقد رسمی و شرعی که به زبان عربی خوانده می شود را انجام داد تا عروس و داماد به همدیگر محرم شوند. پس از آنکه اسامی عروس و داماد به صورت رسمی در شناسنامه ثبت شد، می توان عقد آریایی را برگزار کرد.

نحوه انجام عقد آریایی

خلاصه آنچه که در این مطلب می‌خوانید:

عقد آریایی

در واقع عقد آریایی در سالن عقد باعث حلال شدن زن و شوهر نمی شود و کار کاملا تشریفاتی است و تا قبل از انجام صیغه عقد رسمی زن و شوهر به یکدیگر محرم نبوده و صرفا جنبه تشریفاتی دارد و البته که جنبه قانونی نیز در جامعه ندارد.

نحوه انجام عقد آریایی

متن عقد ایرانی/ آشنایی با متن خطبه ایرانی

علت اینکه چرا عقد و ازدواج آریایی در بین ایرانیان اینقدر رواج پیدا کرده و روزبروز طرفداران آن زیادتر می شود را جدای از مسأله چشم و هم چشمی و مد شاید بتوان به فضای ضد اسلامی و ضد عربی حاکم بر این روزهای جامعه ایران دانست. البته تعداد کسانی که به دلایل ناسیونالیستی و ضد اسلامی اقدام به عقد آریایی می کنند اندک است. بیشتر افراد دلیل تمایلشان به اجرای عقد آریایی را فارسی بودن آن می دانند و اینکه متوجه معنی کلماتی که بر زبان می آورند می شوند. بسیاری افراد نیز به دلیل اینکه می خواهند در فیلم عروسی آنها مراسم عقد آریایی که یک مراسم زیبا و خاطره انگیز است وجود داشته باشد اقدام به برگزاری عقد آریایی می نمایند.

البته تمایل خانواده‌های ایرانی به بزرگ نمایی و فربه کردن مناسک های بی‌شمار ازدواج و سایر جشن‌ها هم یکی از عوامل دیگر مد شدن چنین مراسماتی است. چراکه جامعه ایرانی به جشن‌ها و مراسمات و گردهمایی ها علاقه ویژه و توجهی وافر دارند و نسبت به فربه کردن و تنوع بخشیدن به آن از هیچ امری فروگذار نخواهند کرد.

طبق بررسی‌های روان‌شناختی و جامعه‌شناسی؛ تب چنین مراسمات و عادت‌هایی که یکباره همه گیر می‌شوند و اساس تاریخی و سنتی ندارند زود می‌خوابد و بعد از مدتی فروکش می‌کند، مگر اینکه با واکنش تند مواجه شوند و در قبال آن از خود مقاومت نشان دهند و در اجرای چنین مراسماتی مصمم باشند. ازدواج آریایی از لحاظ قانونی نیز هیچ مشروعیتی ندارد و نمیتوان به آن استناد کرد و قطعا برای رسمیت پیدا کردن ازدواج و احقاق حقوق باید صیغه به زبان عربی جاری شود و در یک دفتر ازدواج ثبت شود.

پیشنهاد تالارکده
خانه عقد لکسون

خانه عقد لکسون

تهران، زعفرانیه
سالن عقدی شیک و بی نظیر در زعفرانیه تهران در فضای دنج و زیبا
سالن عقد و عروسی عمارت ایرانی

سالن عقد و عروسی عمارت ایرانی

تهران، الهیه، فرشته
یک عمارت با شکوه با چندین سالن عقد با امکان برگزاری در فضای باز
عمارت عقد سور

عمارت عقد سور

تهران - کاشانک
با داشتن فضایی دل‌باز و حیاطی سرسبز و زیبا
روف گاردن و سالن عقد حیدر بابا

روف گاردن و سالن عقد حیدر بابا

تهران - پونک
با چیدمان روستیک دارای سفره عقد بسیار زیبا

طریقه برگزاری مراسم عقد و ازدواج آریایی به این صورت است که عروس و داماد روبروی یکدیگر ایستاده و دستان همدیگر را می گیرند. سپس عاقد یا پیمان بان شروع به خواندن خطبه عقد آریایی می کند. معمولاً جملاتی مانند دادن تعهد و وفاداری به همسر، مکرراً در متون عقد تکرار می‌شود.

ابتدا سوگندهایی از عروس و داماد مبنی بر وفادار بودن آنها به زندگی مشترکشان از عروس و داماد گرفته می شود. متنی که به صورت صوتی بایند خوانده شود و سوگندها به صورت زیر است:

سوگند پیمان داماد

در نزد انجمن (نام داماد برده می‌شود) آیا به طراوت بهاران سوگند یاد میکنی تا هماره آنچه بر خود روا می داری بر همسر خویش روا داری و آنچه بر خود نمی پسندی بر او نیز نپسندی ؟! برای او شوئی وفادار و برای فرزندانت پدری خردمند و راهگشا باشی ؟!

داماد می‌گوید : سوگند یاد می‌کنم.

سوگند پیمان عروس

در نزد انجمن (نام عروس برده می‌شود) آیا به سرسبزی و باروری تابستان سوگند یاد میکنی تا با همسر خویش مهربان و همدل باشی و غرور و احترام او را همواره به جای آوری ؟! نیاز او را نیاز خود و در بی نیازی و بی آزی همسازو همگام وی باشی ؟!

عروس می‌گوید : سوگند یاد می‌کنم.

سوگند دوباره داماد

در نزد انجمن (نام داماد برده می‌شود) آیا به رنگارنگی پائیز سوگند یاد می‌کنی تا هماره پشتیبان و یاور وی باشی در شادی‌ها، غم‌ها، دارا و ناداری‌ها، تندرستی و بیماری، منزلت بانوی خویش را در تنهائی و در میان انجمن چون گوهری یگانه پاس داری ؟!

داماد می گوید : سوگند یاد می‌کنم.

سوگند دوباره عروس

در نزد انجمن (نام عروس برده می‌شود) آیا به سپیدی وپاکی زمستان سوگند یاد می‌کنی که همواره اجاق گرمی بخش، بختتان را روشن و پر فروغ نگه داری و برای او همسری وفادار و برای فرزندانت مادری دلسوز و مهربان باشی؟! به خانه ات شادی و گرمی بخشیده و هر آنچه در توان داری را در آذین بندی و پاکی آن به کار گیری ؟!

عروس می‌گوید: سوگند یاد می‌کنم.

عقد آریایی

سپس پیمان بان متن پیمان را که به صورت شعری زیبا است خوانده و داماد پس از او تکرار می کند:

به نام نامی یزدان

تو را من برگزیدم از میان این همه خوبان

برای زیستن با تو، میان این همه گواهان

بر لب آرم این سخن با تو، وفادار خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا، پذیرا می‌شوی آیا ؟

تو با من این چنین هستی که من با تو؟

پس از آن عروس متن پیمان را به صورت زیر پس از پیمان بان تکرار می کند:

به نام نامی یزدان

پذیرا می‌شوم، مهر تو را از جان، هم اکنون

باز می گویم میان انجمن با تو، وفادار تو خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا برای زیستن با تو

تو هم با من چنان با مهر پیمان کن، که من با تو

عروس و داماد جملات زیر را پس از پیمان بان همزمان با هم تکرار می کنند:

تو چون هم آشیان خواهی شد با من

تمام عمر خواهم بود یک جان در دو بدن با تو

بهشت عشق سازم خانه را

سرشار از مهرو نور و عطر و یاسمن با تو

گواهان این پیوند: همایون باد این پیمان

همایون باد این پیوند

گرامی باد این سوگند

همایون باد، همایون باد، همایون باد

پس از آن پیمان بان جمله زیر را بیان می کند:

شادباش ما و انجمن را پذیرا باشید

نحوه انجام عقد آریایی

پس از بسته شدن پیمان، پیمان بان نیایش زیر را می خواند:

به نام دادار نیک اندیش

پروردگار دانا و توانا، ای یزدان پاک، ای دگرگون ساز دلها و روشنی بخش چشم‌ها، ای به آئین گرداننده‌ی شبان و روزان، ای سامان بخش نابسامانی‌ها و ای زداینده‌ی پریشانی‌ها، ای هستی ده و هستی بخش

تو را سپاس می‌گوئیم که به این دو یار مهربان‌، مهر خویش ارزانی داشتی تا زندگی‌شان را با پیوند دست‌ها و دلهای‌شان آغاز نمایند.

ای آگاه‌ترین آگاهان

سختی‌ها، ناپاکی‌ها، ستیزها، رنج‌ها و شکنج‌های زمانه را از ایشان دور ساز و دروازه‌های نیکی، خوشبختی و به زیستی را به رویشان بگشای.

هر روزشان را چون امروز گرم و درخشان و شادمان ساز.

سفره‌ی زندگی‌شان را همواره گسترده و پر برکت بدار.

به آنان فرزندانی ببخش تا با نیکی در پندار، کردار و گفتار در بهبود خانواده و جهان خویش کوشا باشند. عشق و مهر این خانواده را به استواری دماوند، به لطافت گل‌ها و روشنائی خورشید، به زلالی دریاها، به طراوت باران، به نسیم بهاری، به سرسبزی جهان همواره استوار و پایدار بدار.

پروردگارا

جام عشق، احترام، دوستی، گذشت، پیروی، همدردی، همراهی، همسازی و مهرورزی را میان این دو یار نشکن و آن را همواره لبریز و جاوید نگه دار

پروردگارا

هر روزشان را روزی نو و شب‌هایشان را پر ستاره و چون مهتاب پائیزی درخشان ساز. طلوع هر بامداد زرین‌ت را به نگاه پر مهرشان ببخش تا با عشق خویش، گرما‌بخش وجود یکدیگر باشند. سال‌های زیستن‌شان را پایدار و وفاداری به همسر را در نهادشان جاوید و ابدی بدار.

پروردگارا

بخت‌شان را بلندای آبی رنگ آسمان، غرورشان را شکوه ستیغ‌های بی‌راه البرز، آرامش‌شان را به نرمی گندم‌زارهای دشت مغان و مهرشان به یکدیگر را به ژرفای دریای پارس همانند گردان تا در پرواز زندگی هم‌بال یکدیگر چون عقابان تیز پرواز زاگرس، پشتیبان و یکدل باشند و آشیان خویش را از دسترس بدخواهان دور نگه دارند.

پروردگارا

چونان فرمای تا شقایق‌های خود رویِ دشت‌های دور در هنگامه‌ی رقص با نسیم بهاران قصه‌گوی مهرشان باشند و گل‌های کوهی روئیده در کنار سنگ‌های تفته از آفتاب در چشم‌انداز جویبارهای زلال و لغزنده یاد آور پیمان و وفاداری‌شان به یکدیگر گردند.

پروردگارا

کین، ناسازگاری، دروغ و کج اندیشی و اهریمنی را از نهادشان دور ساز و مشعل مهر و راستی، همدلی و خرمی اهورائی را در دل‌هایشان بیفروز. باشد که چون نیاکام مهر آئین خویش ستایشگر تو باشند و نیکی‌ها، سپیدی‌ها، پاکی‌هاو زیبائی‌هایت را هماره به خاطر سپارند.

بهتر است سه بانوی حاضر در مراسم به عنوان نمادی از سپندارمذ (الهه مادر زمین)، آناهیتا (الهه آب و نعمت) و میترا (الهه پیمان دوستی و مهر) برای سابیدن قند و بر زبان راندن پیمان، در حالی که یکی کاسه عسل در دست، یکی حلقه‌ی داماد در دست و سومی حلقه عروس در دست دارد، در کنار عروس و داماد حضور داشته باشند و با پیمان‌بان (عاقد) همراهی کنند. پس از سوگند یاد کردن عروس و داماد جمله زیر را تک تک بر زبان می آورند.

گواهی می‌دهم پیمان بستن شما را

برخی از دفاتر ازدواج، سالن عقد ها و محضر ازدواج آریایی در سطح شهر تهران، برای برگزاری مراسم عقد آریایی هزینه ای نمی گیرند و به خواست عروس و داماد پس از خوانده شدن خطبه عقد رسمی و شرعی، مراسم عقد آریایی را نیز برگزار می کنند. البته دفترخانه هایی هم هستند که بابت این مراسم هزینه دریافت می کنند. باید خاطر نشان کرد که اجرای عقد آریایی نیاز به مجوز خاص یا عاقد رسمی ندارد و هر کس که به آئین و نحوه برگزاری عقد آریایی آشنا باشد می تواند این عقد را انجام دهد.

بیشتر عروس و دامادها پس از انجام دادن عقد محضری در یک محضر ازدواج و سالن عقد و ثبت اسامی در شناسنامه‌ها، در منزل یا تالار عروسی سفره عقد پهن کرده و اقدام به جاری کردن عقد آریایی می‌کنند. اغلب اوقات نیز خطبه یا متن عقد آریایی توسط یکی از بزرگان فامیل خواه زن یا مرد خوانده می‌شود. زیرا در انجام آن توسط عاقد اجباری وجود ندارد.

طبق شواهد و تجربه خودمان از شرکت در مراسمات عقد و عروسی؛ بیشتر خانواده‌ها و زوجین جوان در کنار عقد شرعی در محضر ازدواج آریایی و یا سالن عقد آریایی، عقد فرمالیته آریایی را نیز انجام می‌دهند. بنا بر گفته بعضی از زوجین جوان که پیشتر این آیین را انجام داده‌اند؛ اجرای عقد آریایی حس خوبی در آنها ایجاد کرده است. که هم‌چنان پس از گذشتن چند سال از برگزاری آن، به نیکی و خوبی از آن یاد می‌کنند.

در برخی از دفترخانه ها، محضر عقد آریایی و بعضی از سالن عقد ازدواج آریایی بعد از جاری کردن عقد شرعی، ترجمه آن به صورت فارسی همراه با اشعاری از مولانا و حافظ خوانده می‌شود تا حضار متوجه معنی و مفهوم متنی که در عقد خوانده شده است، شوند.

محیط برگزاری عقد آریایی و ازدواج آریایی نیز اندکی با عقد شرعی متفاوت است. عقد آریایی و ازدواج آریایی باید در محیطی آرام با نور کم، شمع آرایی شده و مه اندود برگزار شود. برخلاف عقد شرعی که عروس و داماد در کنار یکدیگر می نشینند، در عقد آریایی و ازدواج آریایی عروس و داماد روبروی یکدیگر ایستاده و دستان یکدیگر را می گیرند و جملات جاری شده از زبان پیمان بان را تکرار می‌کنند. پس از آن عاقد یا پیمان بان شروع به خواندن خطبه عقد آریایی می کند. بهتر است عاقد این مراسم دارای صدایی زیبا و آهنگین باشد زیرا باید یک متن طولانی را با صدایی رسا و بلند بخواند.

در این متن دعایی به زبان فارسی برای عروس و داماد خوانده خواهد شد. جملات عروس و داماد نیز که شعرهایی زیبا هستند به صورت پرسشی خوانده می‌شود.

البته در برخی موارد نیز در همان جایگاه عقد شرعی، سوگندنامه آریایی قرائت می‌شود. به طوری که بعد از جاری شدن صیغه عقد و محرم شدن دختر و پسر به هم، متن عقد آریایی خوانده شده و اروس با همان شیوه گل چیدن و گلاب آوردن بله را برای نوشاد به ارمغان می‌آورد!

نحوه انجام عقد آریایی

 • عدم پذیرش قانونی ازدواج
 • عدم تعهد طرفین از نظر قانونی
 • کم شدن عزت و وقار زنان در جامعه و نزد همسر
 • جملاتی بدون ریشه تاریخی در ایران

هرچند خواندن عقد و صیغه آریایی از نظر اسلام باعث محرمیت زوجین نمی شود، ولی خواندن این عبارات زیبا، مثبت و با مفهوم و تلاش برای تعهد به آنها می تواند خالی از لطف نباشد.

در همین رابطه ببینید :

ممنوعیت انجام عقد آریایی در محضر دفاتر ازدواج

آپدیت 18 آبان 98: به گزارش تالارکده به نقل از تابناک با توجه به اعلام معاونت محترم رئیس قوه قضائیه و رئیس محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور عقد آریایی جنبه شرعی و قانونی اصلا ندارد؛ از این رو، هر دفترخانه ای که این اقدام صورت گیرد بسته می‌شود. تا کنون برخی از دفاتر ازدواج که عقد آریایی انجام می داده اند شناسایی شده و با آنها برخورد شده است.

جهت شناسایی این دفاتری که عقد آریایی انجام می دهند بازرسان بصورت نامحسوس مراجعه کرده و در صورت مشاهده برخود صورت میگیرد و دفتر مورد نظر بسته می شود.

البته دین زرتشتی در قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شده است، و آنها آزاد هستند تا بر اساس سنت هایشان خطبه عقد آریایی را اجرا کنند.

بسیاری از جامعه شناسان بر این باورند که بسیاری از جوانان ایرانی به ازدواج آریایی به عنوان ابزاری برای حفظ هویت ملی خود روی آورده اند.

آیا انجام عقد آریایی باعث حلال شدن زن و شوهر می شود؟

عقد آریایی به زبان فارسی خوانده می شود. اگر بخواهید به ریشه مراسم عقد آریایی و جملاتی که در این عقد خوانده می شود پی ببرید باید گفت که عقد آریایی ریشه تاریخی ندارد و زبان و محتوای آن نشان دهنده مفاهیم امروزی و مدرن است.

کلماتی که در عقد آریایی خوانده می شود از نظر ساختار جملات و زبان کاملاً امروزی است و با جابجا کردن کلمات مانند به کار بردن آیا در انتهای جمله سعی شده است تا ظاهر و حس یک متن قدیمی به گوینده و شنونده القا شود. حتی عقد زرتشتیان که آیین ایرانیان باستان بوده است با عقد آریایی به صورتی که امروزه رواج پیدا کرده است متفاوت می باشد.

عقد آریایی فریدون مشیری

در پایان مقاله لازم به توضیح است که عقد آریایی فریدون مشیری و متن مذکور به شاعر فقید کشورمان زنده‌یاد فریدون مشیری اختصاص دارد. عقد آریایی فریدون مشیری

یادآوری می‌کنیم اگر قرار است مد و تشریفاتی باب شود که قداست و الوهیت رسالت ازدواج را تضعیف کند بهتر است که انجام نگیرد تا موجبات تضعیف کانون خانواده ایجاد نشود. چون که ضامن اجرای عقد نکاح و ازدواج، خداوند متعال است و هر رسومی که موجب تضعیف و به حاشیه راندن آن شود اشتباه می‌باشد. البته در حقیقت باید گفت که این گفته مذکور مربوط به دین اسلام است و در طی این مقاله هیچ حرفی در جهت تایید و یا رد این موضوع به میان نیامده است.

شاید برای شما هم سوال باشد ...

عقد آریایی چیست؟

عقد آریایی نوعی عقد صوری و تشریفاتی است که چند سال اخیر در بین ایرانیان و زوج های جوان رواج پیدا کرده است. این عقد جنبه غیر رسمی دارد و در دین اسلام قبل از آن باید عقد رسمی و شرعی که به زبان عربی خوانده می شود را انجام داد تا عروس و داماد به همدیگر محرم شوند.

آیا عقد آریایی حلال است؟

رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق در رابطه با رواج مراسم عقد ایرانی در بین زوج های جوان تاکید کرد: ما در قانون و شرع چیزی به نام عقد آریایی نداریم و دفاتری که این مراسم را اجرا می‌کنند، غیر مجاز هستند.

آیا در عقد آریایی می توان مهریه مشخص نمود؟

نیاکان و پیشینیان ما که برای اولین بار مراسم عقد آریایی را برگزار می‌کردند مهریه خود را عشق و محبت در نظر می‌گرفتند و عقیده داشتند که همین هدیه برای پیمان زناشویی کافی است. البته که این روزها در این مراسم آریایی تعداد سکه‌ها به اندازه سال میلادی به‌عنوان مهریه تعیین می‌شود!

متن عقد آریایی توسط چه کسی خوانده می شود؟

نحوه برگزاری مراسم عقد آریایی به این صورت است که نخست با جملات عاقد آغاز و بعد متن عقد آریایی و سوگندها به ترتیب توسط داماد و عروس خوانده می‌شود و پس از سوگندها متنی را عروس و داماد با هم می‌خوانند که پس از آن حضار با گفتن همایون باد این پیوند این مراسم زیبا را جشن می‌گیرند عاقد نیز در آخر جمله‌هایی را از متن عقد آریایی تکرار و پس از آن این مراسم به پایان می‌رسد

شادکام و خوشبخت باشید


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 
 

محصولات تالارکده


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$$$$

تالار پذیرایی باغ سعادت

تهران- سعادت آباد- بین میدان کاج و قیصر امین پور- خ صرافها- نبش ۱۷غربی
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
قصر ملک
23% تخفیف

باغ تالار قصر ملک

احمد آباد مستوفی، میدان پیامبر اعظم
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
باغ تالار در جاجرود
پکیج ویژه

باغ تالار گل یاس

میدان ونک - ابتدای میر داماد - آموزش و پرورش منطقه ۳ - تالار گل یاس
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
باغ تالار آسو جاجرود
پکیج ویژه

باغ تالار آسو

جاجرود - جاده سد لتیان - پلاک ۱۲۱
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :


 

۱۳۲ دیدگاه

قبلی

 • ناشناس:

  اصلا سندیت نداره 😅 همچین عقدی وقتی تاریخ بلد نباشی همین میشه


   

 • یه بنده خدا:

  دوستان عزیزی که گفتید ما قبل از ایرانی بودن مسلمونیم … لطفا خودتون رو با بقیه یکی نکنید … من به شخصه مسلمون نیستم ولی دین مزدیسنا (شما به اسم زرتشت میشناسید) رو هم قبول ندارم چون مال بیش از ۵ هزار سال قبله و به طور کامل در دسترس نیست اما ما ایرانی ها همگی قبل از هرچیزی نکته مشترکی داریم و اون هم اریایی بودنه…چه بخوای چه نخوای تو از نسل اریایی ها هستی . اگر ترجیح میدی به خاطر مسلمون بودنت خطبه عربی بخونی خب حرفی نیست ولی من به شخصه اگر روزی تصمیم بر ازدواج گرفتم چه این خطبه قبول بشه چه نه من همین خطبه عقد رو میپذیرم….مرسی که وقت گذاشتی و مطالعه کردی


   

 • میلاد:

  درود بر ایران و ایرانی.
  واقعا چرا وقتی ایرانی هستیم و زبان فارسی داریم باید عربی ازدواج کنیم؟؟
  چقدر عقد آریایی قشنگه میفهمی چی میگی به دلت میشینه ن عربی که اصلا معنیش نمیدونی چیه داره میخونه برات


   
 • اصلاً بحث دین و تاریخ نیست، یه عده با این عقدآریایی و چیزای اینطوری دکون بساط واسه خودشون درست کردن و بابت همین متن کلی پول از عروس و داماد بیچاره میگیرن… امان از عقده و چشم و هم چشمی :///


   
 • باسلام،
  رواج چنین عقدهایی باعث حذف تدریجی عقدهای شرعی خواهد شد.
  هر دین و آیینی مراسمی بر پایه مضامین شرعی برای شروع حلال زندگی پیروان خود تدوین کرده است. (حال شاید انحرافاتی هم از اصل خویش به مرور پیدا کرده باشد، اما پایه ای شرعی دارد)
  اما با تعریف عقدهای جدید (که زیبا هم به نظر میرسند) دو نفر به هم محرم نخواهند شد و نسلی مجهول خواهند داشت.
  بنابراین دقت کافی در امری با این اهمیت، خیلی مهم است. شاد و تندرست باشید


   

  • فولادوند:

   در متن عقد اسلامی عروس میگه: در مقابل مهریه ای که از تو گرفتم خودم را در اختیار تو می‌گذارم و این اصلا جالب نیست با متن آریایی هم موافق نیستم چون آریایی ها معلوم نیست کی و کجایی بودند و زبانشان چی بوده و چنین چیزی به عنوان عقد آریایی در تاریخ ثبت نشده ولی زیباست که عروس و داماد بگن: من تو را به عنوان همسر قانونی خود از این روز، هنگام بالا و پایین زندگی، فقر و ثروتمندی، بیماری و سلامتی، دوست و گرامی میدارم تا زمانیکه مرگ ما را از هم جدا کند.


    
 • لطفا ادرس این متن عقدمن دراوردی ایرانی رابگذارید مثلا در شاهنامه ص… یا اوستا….


   
 • با سلام و احترام. من ایرانی هستم با تمام افتار (در واقع بخوام به تنها چیزی که دارم افتخار کنم به این که در کشور ایران متولد شدم و ایرانی هستم ، در کشوری که خاکش بیننده روزگار تلخ شیرین با قدمتی تاریخی کهن).
  و مذهبم شیعه 12 امامه هست. خیلی متعجب شدم از بعضی دیدگاه های عزیزان. نمیشه مذهب شیعه رو برگزید ولی خواستار ایجاب یک ایین دیگه بود.به قول بزرگان باید یک مسیر بود. (باید پذیرفت که عقد اریای مال مذهب زرتشت هست) تا بحال دیدیت یک مسیح و یا یهودی که متولدین ایران هستن هم خودش هم خانوادش پیمان عقد اریای بخونن؟ خوب معلوم جواب خیر.
  حالا در کل در تمامی ایین ها و کشورها میخواد جایگاه ویژه پیوند را اعلام کنه و همچنین یک متنی هست برای پیمان زندگی که به تمامی افراد دور و نزدیک و اشنایان و همچنین قریبه ها اعلام شود در بین زنان که این مرد زن گرفت و متاهل شد، و در تمامی مردان اعلام شود که این زن شوهر کرد و به گوش خانواده ها برسه. حالا دور از تعصب (خیلی بهتر است که هر کسی طبق ایین مذهبی خود عمل کند)چرا اینو میگم چون تمامی کشور ها طبق ایین مذهبی خود و قانون کشور خود عمل میکنند. ولی به عینه خودم از متن که برگزیدن برای پیمان عقد اریای خیلی خوشم امد همش نیایش و دعاست برای زوج و زوجه و همچنین حضار محترم در مجلس.


   

 • روژان:

  طبق گفته هایی که خواندم در مورد بی ارزش نشان دادن عقد آرایایی باید خاطر نشان کنم اتفاقا عقد آریایی فقط صحبت از وفاداری محبت و خوشبختیست ما آریایی هستیم و فارسی زبان پس دلیلی برای خطبه عقد عربی واقعا نیست بنظرم هرکشوری باید با رسم و رسوم دیرینه خودش زوجین ازدواج کنن ما ایرانی هستیم آریایی هستیم پس باید عقد خودمان همین عقد آریایی انجام دهیم به قول معروف شهری و رسمی
  در ضمن من قصد بی احترامی به عرب و عقد عربی ندارم فقط هر کشوری باید با رسم و رسوم اجدادی و دیرینه خود زندگی کند
  عقد عربی برای کشور عربی ها قابل احترام و عقد آریایی ها هم برای ما بسیار قابل احترام هست
  فرجامتان نیییک 🙏🏻🌹✌🏻


   

  • ناشناس:

   سلام بسیار با سخنان شما موافقم


    
  • درود بر شما. به نگرش من پیمانه ی پارسی بسیار زیباست و همه ی کسانی که در این جشن هستند چَم (= معنی و مفهوم) واژه را درمی یابند و مانند واژگان تازی نیست که هیچکس چَم آنرا نمی داند و می پذیرند. مانا باشید


    
  • این متن ها ربطی به تاریخ و ریشه ایران ندارن خواهشا یکم تاریخ مطالعه کنید ، همه چیز را با چشم بسته قبول نکنید. بهتر هم هست اینقدر عرب و فارس و… نکنیم سعی کنیم انسان باشیم.نه نژاد پرست


    

  • خسروی:

   قبل از اینکه ما ایرانی باشیم ، مسلمان هستیم و فرقی نمیکند مسلمان کجایی باشد حتی یک آمریکایی هم که مسلمان شده باید به دین اسلام عمل کند و عقد رسمی که به زبان عربی هست برایش خوانده شود.
   نمیدانم چرا ما ایرانیها خیلی در همه چیز افراط میکنیم پا روی دینمون میگذاریم و ایرانی بودن را به رخ میکشیم
   در قیامت به ایرانی و اروپایی و …بها نمیدهند به انسان بودن و اسلام داشتن بها میدهند
   اللهم الرزقنا عواقب امرنا خیرا


    
  • عزیزم ما ایرانیا دینمون اسلامه اونم به زبان عربی ربطی به ریشه ونژاد نداره مگه خدا این دین فقط برای عرب ها داده این دین برای همه برای همه نژادها و همه رنگ ها و زبانها اگه هرکی دین اسلام انتخاب کرد باید پایبندش باشه هم به زبانش هم به عقایدش
   و حدود اون دین که خیلی کامل هست بدون نقص لازم بهاضافه کردن نیست نه هرکی از راه برسه وجوگیره می خواد قوانین خودش بزاره یکی می خواد به زبان خودش باشه یکی می خواد به عرف جامعه خودش باشه این طوره نشده که دین اسلام بالای یک ملیاردوچند ملیون نفر این دین رو انتخاب کردش اون مردم ازیه فرهنگ نیستن که از تمام جهانه اونم از تمام فرهنگ ها اگه هرکی اومد اسلام رو به فرهنگ خودش آمیخت انگار هرکی دین خودش رو داره اسلام اسلام نمیمونه مگه تقصیر عربا ها که دین بخداوند به زبان آنها فرموده بین مردم


    
 • چ زیباست این عقد وبایستی درایران رواج داشته باشه چون ب زبان پارسی خوانده میشه وبا روحیات ملت ایران سازگاره. جاوید ایران اریایی


   
 • اگه با عقد آریایی محرمیتی صورت نمی‌گیره پس اجداد ما قبل از اسلام چطوری محرم میشدن و اما نکته بعدی اینکه اشاره کردین تب اینجور مراسم بعد از مدتی می‌خوابه چون ریشه تاریخی و سنتی نداره خب عزیز من اسمش ریشه ش رو داد میزنه چطوری ریشه تاریخی نداره وقتی قدمت چند هزار ساله داره
  لطفاً با دقت بیشتری بنویسید و به شعور مخاطب هم احترام بذارید
  با تشکر


   
 • سلام
  من صوت عقد آریایی با صدای فریدون مشیری رو میخواستم.
  صدای فریدون مشیری که عقد آریایی رو خونده.


   

 • آرمان:

  روی چه حسابی میگی با عقد آریایی زن و شوهر به هم محرم نمی‌شوند در حالی که عقد عربی 500 سال بیشتر نیست رواج پیدا کرده یعنی قبل از این تمام عقدها باطله؟


   

  • تالارکده:

   بر اساس دین و اعتقاد مسلمانان


    

  • ناشناس:

   عقد اسلامی همیشه بوده ۵۰۰ سال چیه؟ اتفاقاً این عقد آریایی هست که جعلی و سرکاریه در واقع فقط یه دیالوگه که حتی ۵۰ سال هم قدمت نداره. ضمن اینکه ایران پر از اقوام غیرآریایی هستش و جمع کل آریایی ها شاید هزار نفر هم نباشد(از ۸۰ میلیون). آدمهایی با موهای فرفری و دماغ بزرگ و صورت دراز و…( مثل نقوش تخت جمشید) نه با گونه پروتز و دماغ عملی و مو دکلره و…
   خدا کنه آدم ها حتی اگه از اسب می‌افتن از اصل نیوفتن!


    

  • بتوچه:

   همینو بگو یعنی خارجی هایی که عقد میکنن حرام هستن بهم پس تو اون دنیا خدا آتیششون میزنه پوف مسخرس اول اینکه هیچکی از دنیای مردگان برنگشته اونایی هم که میگن یه تجربه نزدیک به مرگ داشتن و یا از مرگ برگشتن خود دنیای مردگانو ندیدن ای کاش اونقدر آتش داشتم که بهشتو آتش بزنم و دریایی آب داشتم تا آتش جهنم رو خاموش کنم تا مردم بخاطر بهشت و جهنم کار خوب یا بد نکنن و نماز و روزه نخونن
   تمام زندگی ما تو دست خودمونه هرچقدر رفتار و پندار و گفتارمون نیک باشه زندگیمون به اندازه فکر ها رفتار ها و حرف هامون نیکه و قشنگه یعنی سرنوشتمون دست خودمونه


    

 • ناشناس:

  سلام ودرود
  با تشکر وقدر دانی
  می شود خواهش کنم ترجمه متن عربی عقد شرعی را هم بگذارید تا ببینیم کدام یک ازمتن ها احساس واقعی وبهتر ایجاد می کند.
  با تشکر وقدر دانی


   
 • خیلی عقد خوب و زیباییه منکه عاشقشم حس خوبی میده به آدم بنظر من اشکالی نداره از روسومات نیاکانمون دوباره استفاده کنیم خیلی هم عالیه خودم دوس دارم موقع ازدواج بعد از عقد شرعی عقد زرتشتی هم بخونن برامون 😍


   

  • بالسیتیک:

   این یعنی اینکه عقد اسلامی رو به رسمیت نشناختی و کافی نمی دونی! ضمنا با وجاهت دادن به همچبن مراسمات خود خواسته و پوچی بیشتر به اضمحلال و از هم گسیختگی اجتماع رای دادید.مراقب وسوسه های شیطان باشید.


    

 • ناشناس:

  دوست عزیز مطالب مفید بود ولی در دین اسلام نکات و اصولی داره که باید رعایت بشه و اگر دستور خداوند هستش پس صلاح در این هست که به صورت عربی خوانده شود این چه رسوماتیه واقعا بعضی از مردم در کشور رواج دادن


   
 • واای چقدر عقد آریایی پراز عشقه😍پراز احساس کجا رفت این همه زیباییه😍


   
 • بنظرم این مراسم های آریایی خیلی قشنگه
  عقد عربی هم خوبه ولی ترجیح میدم از نژاد خودم پیروی کنم نه اعراب
  کاش عقد آریایی هم در کشور قانونی و رایج بشه


   

  • ناشناس:

   با سلام در متن عربی وفارسی وترکی وژاپنی ومسیحی وهر دیدگاهی وهر زبانی ،،،در مراسم ازدواج همش تعهد و وفاداری هستش فرقی نمیکنه عربی باشه یا فارسی هیچ کدومش شرعی نیست جنبه ی قانونی داره،،،اگه فرق میکرد زرتشت یکی از کهن ترین دین در دنیای عهد قدیم هستش ،حتی اگه دقت کنین دین اسلام ومسیحیت خیلی از فرهنگاشون رو از ایرانی های زرتشتی اقتباس کردن ولی هر دیدگاهی محترمه وشایسته احترام


    

  • ناشناس:

   مگر ما نژادپرستیم
   در این عباراتی که بالا به عنوان عقد آریایی مطرح بود کلی کلمات عربی از جمله «برکت» وجود داشت مسئله دین مسئله نژادی نیست ایرانیان قدیم بهتر فهمیدن زرتشتی گری دینی است که دچار تحریفات متعدد شده در همان زمان ساسانیان در دل زرتشتی گری دین هایی تحت عنوان مزدا میثم و مانوی و بعد آتش پرستی شکل گرفت بنا بر نوشته مورخان قدیم ایرانیان تمایل به مسیحیت پیدا کرده بودند اگر اسلام وارد ایران نمی شد جذب مسیحیت می شدند چون زرتشتی گری و دینداری در آن شده بود طبقاتی فقط اشراف و بزرگان لیاقت داشتنند به معابد بروند برای عبادت.


    

 • فرشاد:

  امیدوارم یاد بگیریم به اعتقادات، تفکرات همدیگه احترام بگذاریم.
  یکی اینو میپسنده چه درست چه غلط باید بهش احترام بگذارن دیگران.
  نمیدونم این اخلاق ایرانی ها که فضولی تو کار و دین و اخلاق و سیاست و فکر و دانشگاه و زندگی و … است کی میخواد تموم بشه آخه ؟
  یه مقدار کشورهای دیگه رو نگاه کنید. زن محجبه و زن با لباس برهنه کنار هم تو دریا هستن حرف میزنن و زندگی و گاهی رفاقت دارند.
  این چه وضعیه آخه ما داریم ؟؟؟


   

 • حسین دوستی:

  کم شدن عزت و وقار زنان!!!!!اراجیف میبافی مرتیکه.تو دین اسلام به زن میگن ضعیفه،بعد تو داری ارییایی رو میبری زیر سوال ،جمع


   

  • ناشناس:

   اولاً در دین اسلام به زن ضعیفه نمیگن
   افراد بی ادبی مثل تو کلمه مرتیکه رو استفاده می کنند به موقعش به زن هم میگن ضعیفه.
   امام علی علیه السلام به زن می گوید ریحانه یعنی گل زیبا و خوشبو.
   بهترین زنان در اسلام حضرت فاطمه حضرت خدیجه حضرت زینب حضرت معصومه حضرت مریم حضرت آسیه حضرت هاجر و….
   در کدام قوم و نژادی زنانی برتر از اینه سراغ داری اینها زنان متدین دیندار و مورد تعریف خدا بودند.
   اینها زنانی هستند که در قران برخی از آنها نام برده شدند و خدا از آنها به عظمت یاد کرده و نژادی را نام ببر که از زن با این عظمت یاد کرده باشد اسلام هم گرفتار افراد نادانی مثل تو شده که فقط دهانشان را باز میکنند و حرف میزنن فکری پشت سر حرف زدن شان نیست.


    

   • روژان:

    اولا پاسخی میخوایید بدید با توهین ندید لطفا
    دوما خب درست گفتن شما نباید عقد آریایی رو زیر سوال ببرید چرا که عقد آریایی از زمان نیاکان ما ایرانی هاست
    حالا شما اگر عرب هستید خب قابل احترامید ولی حق بی احترامی به عقد و رسم و رسوم آریایی ها ندارید
    گفتم عرب هستید چون به شدت جبهه گرفتید در مورد ایرانی و رسم و رسومات ما ایرانی ها، من به هیچ وجه به عرب بی احترامی نمی کنم
    بخاطر اینکه کلام خداوند بزرگ که قرآن هست عربی نوشته شده و پیغمبران و امامان عرب بودند اما اینکه عقد آریایی ها رو زیر سوال ببرید واقعا رفتار زشتیه
    کشور ایران همیشه یکتا پرست بوده همیشه آیین و رسومات زیبایی داشتیم و هیچ کسی حق بی احترامی و بی حرمتی به ایران و ایرانی و رسم رسوماتمان نداره در موقع توضیحات
    لطفا احترام گذاشتن فراموش نشه
    با تشکر


     

    • ناشناس:

     دین محدود به قومیت نیست،
     قومیت دلیل بر رد و تعیین دینی نیست،
     آریایی و غرب و هندی و چینی بودن فضیلت نیست،
     اگر به وحدانیت خالق باور دارید، خدای این ملت وملت همسایه اش دو تا نیییست…

     چرا مباحثو با هم قاطی کردید؟


      
  • تو دین اسلام به زن نمی گن ضعیفه..بلکه اصطلاح رایج اتفاقا همین مردم اریایی خودمونه…پامبر اسلام گفتن زن ریحانه است مثل گل است…پس تو اراجیف نباف مردک


    

 • Mr. Editor:

  ب شخصه خودم عقدی رو ترجیح میدم ک معنیشو اقلا بفهمم. ب ریشه و تاریخش کاری نداریم، تعهد با چارتا کلمه ی عربی یا فارسی حاصل نمیشه،


   

 • روژان:

  اگه اگه عقد اسلامی به خاطر عربی بودنش بده پس این عقد جعلی آریایی که به زبان دری نوشتن هم برای من کورد بده. عقد ما باید کوردی باشه.