جشنواره رمضان

7 سنت جالب که درباره عقد مسلمانان عرب باید بدانید

7 سنت جالب که درباره ی عقد مسلمانان عرب باید بدانید

اگر به عقد مسلمانان عرب دعوت شده اید، به هیچ عنوان این مقاله را از دست ندهید. هر آنچه که باید بدانید در این مطلب آورده شده است. عقد مسلمانان عرب، جشن باشکوهی در تاریخ و سنت است. با اینکه رسوم خاص در کشورهای مختلف مشرق از لبنان یا فلسطین گرفته تا مراکش، متفاوت هستند اما آداب و رسوم مذهبی و فرهنگی خاصی نیز وجود دارد که یکسان هستند.

طبق گفته شیخ مین القاده

” اگر برای بار اول می‌خواهید در جشن عقد مسلمانان عرب شرکت کنید بهتر است نسبت به فرهنگ‌های مختلف و نحوه جشن گرفتن دیدی باز داشته باشید. “

آشنایی با کارشناس

تمامی سنت هایی که در این نوشتار به آن ها می پردازیم توسط دکتر مین القاده بیان شده اند. دکتر مین القاده، یک شیخ ساکن هیوستون و یک استادریار مطالعات اسلامی در دانشگاه آزاد امریکا است. او دانشمند فقه اسلامی و حقوق خانوادگی مسلمانان است. حالا که از اعتبار مطالب مطمئن شدید بهتر است به سراغ سنت های جالب در ازدواج مسلمانان عرب برویم. همچنین ببینید : ازدواج آریایی

آداب و روسم عروسی اعراب

سنت های جالب که درباره ی عقد مسلمانان عرب

تولبه (tolbe)

عقد مسلمانان عرب : تولبه
عقد مسلمانان عرب : تولبه

تولبه یک جشن قبل از عقد است که در آن داماد به طور رسمی، عروس را از خانواده عروس خواستگاری کرده است. اگر خانواده‌ها موافقت خود را اعلام کنند، هرکسی که در مجلس حاضر باشد سوره فاتحه را می‌خواند. این مراسم با صرف چای، قهوه یا شربت و شیرینی و خوش و بش کردن خانواده‌ها با یکدیگر ادامه پیدا می‌کند.

کتب الکتاب

عقد مسلمانان عرب : کتب الکتاب
عقد مسلمانان عرب : کتب الکتاب

کتب الکتاب، جشن ازدواج است. در طول جشن، شیخ شرایط ازدواج را اعلام می‌کند و یک قرارداد توسط طرفین امضا می‌شود. در این جشن مهم است که میهمانان محافظه‌کارانه لباس بپوشند. مردان و زنان باید بازو و پاهای خود را بپوشانند و زنان باید روسری داشته باشند.

بریدن کیک

عقد مسلمانان عرب : بریدن کیک
عقد مسلمانان عرب : بریدن کیک

بریدن کیک یکی از رسوم عقد است که در بیشتر فرهنگ‌ها وجود دارد اما همانند بیشتر چیزها، عرب‌ها کمی متفاوت هستند. زوج مسلمان عرب، کیک چند طبقه عروسی خود را با یک شمشیر که از خانواده داماد به داماد رسیده است برش می‌دهند. در جشن‌های تجملی‌تر ممکن است آتش‌بازی یا جرقه‌هایی با برش کیک همراه باشد.

ماهر یا مهریه در آداب و روسم اعراب (maher)

عقد مسلمانان عرب : ماهر
عقد مسلمانان عرب : ماهر

ماهر در اسلام، مهریه یا پولی است که داماد باید به عروس خود بپردازد. ماهر در طول کاتب الکتاب انجام می‌شود. ماهر نشان‌دهنده عشق، احترام و حسن‌نیت داماد نسبت به عروس است. مهریه چیز ارزشمندی است که عروس در صورت جدایی می‌تواند همراه خود ببرد.

زافه (zaffe)

عقد مسلمانان عرب : زافه
عقد مسلمانان عرب : زافه

زافه ورود باشکوه زوج تازه ازدواج کرده است که برای احترام به آن‌ها انجام می‌شود. این رسم عموما اینطور شروع می‌شود که پدر عروس دختر خود را به سمت داماد می‌برد. در ادامه گروهی از درامرها، موسیقی سنتی و خوش‌ذوق عربی را اجرا می کنند. در طی این مراسم‌ حلقه‌ها از دست راست به دست چپ انداخته می‌شوند. زنان حاضر در جشن کل می‌کشند که نشان شادمانی از جشن است.

دبکه (dabke)

در بیشتر جشن عقد‌های عربی، مهمانان زیادی را نمی‌بینید که سر جای خود نشسته باشند. یک رقص فولکلور معروف به نام دبکه توسط رقاصان حرفه‌ای و سپس توسط میهمانان اجرا می‌شود.

رقص عربی گروهی
رقص عربی گروهی رقص دبکه

میهمانان با یکدیگر و به صورت شانه به شانه روی یک دایره فرضی می‌رقصند. اگر به جشن عقد مصری دعوت شده باشید، احتمالا میهمانان رقاصان را تماشا خواهند کرد.

Barmet Al-aroos (عروس کشان)

عقد مسلمانان عرب : عروس کشان
عقد مسلمانان عرب : عروس کشان

این سنت آخرین وداع با زوج تازه ازدواج کرده است قبل از آنکه جشن عقد خود را با یک وسیله نقلیه که به خوبی تزیین شده است (ماشین عروس) ترک کنند. خانواده و دوستان زوج، با ماشین‌های خودشان دنبال ماشین عروس حرکت می‌کنند و عروس و داماد را تا منزلشان یا تا هتل همراهی می‌کنند و تمام مسیر موسیقی با صدای بلند پخش می‌کنند تا به جهان بگویند زوجی که در جلوی کارناوال در حال حرکت هستند به تازگی ازدواج کرده‌اند.

سوالات رایج در مورد عقد مسلمانان عرب

سوالات رایج در مورد عقد مسلمانان عرب
سوالات رایج در مورد عقد مسلمانان عرب

در اینجا سوالاتی آمده است که غالبا درباره جشن عقد مسلمانان عرب پرسیده می‌شود. اگر آداب و رسوم ازدواج در جهان نیز برایتان جالب است پیشنهاد می کنم سری به مقاله ی رسوم مختلف در مراسم ازدواج در سرتاسر جهان نیز بزنید.

جشن عقد مسلمانان عرب چقدر طول می‌کشد؟

جشن عقد مسلمانان عرب کوتاه و شیرین است و معمولا بیشتر از بیست دقیقه طول نمی‌کشد. هرچند جشن عقد مسلمانان عرب می‌تواند تمام شب نیز ادامه داشته باشد. کفش‌های رقص خود را با خود به همراه داشته باشید و اشتهای خوبی نیز برای خوردن تاببوله، کیبه و باقلوا داشته باشید.

برای شرکت در جشن عقد مسلمانان عرب باید چه پوشید؟

اگر به جشن عقد عربی دعوت شدید لباسی بپوشید که دیگران را تحت تاثیر قراردهد. عروسی‌های عرب، به خصوص در غرب، با کراوات مشکی همراه هستند. به هر حال توجه کنید که خانواده‌های عروس و داماد چقدر مذهبی هستند. در اجتماعات قدیمی‌تر یا محافظه‌کارانه‌تر، مردان لباس‌های سفید بلند به نام دیشداشا می‌پوشند و زنان لباس‌های بلند رنگی به نام ابایاس همراه با روسری یا کلاه حجاب می‌پوشند. انتظار نمی‌رود که مهمانان نیز چنین لباس‌هایی بپوشند.

آیا در جشن عقد مسلمانان عرب از الکل استفاده می‌شود؟

از آنجا که الکل در اسلام حرام است در این جشن نیز مشروبات الکلی سرو نمی‌شود.

آیا بیشتر ازدواج‌های مسلمانان عرب برنامه‌ریزی شده است؟

امروزه ازدواج‌های برنامه‌ریزی شده بسیار نادر هستند. در برخی موارد، ممکن است پدر دختر، پسری را ببیند و به نظرش برسد که این فرد برای دخترش مناسب است، به این دلیل گاهی برخی افراد این مورد را یک ازدواج برنامه‌ریزی شده تلقی می‌کنند.

برای کادو به زوج مسلمان عرب باید چه چیزی هدیه داد؟

مسلمانان عرب عموما برای جشن عقد خود فهرست‌نویسی ندارند. به همین خاطر بهتر است در این روز ویژه به آن‌ها پول نقد هدیه دهید .

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

مراحل ساخت کارت عروسی با گوشی ایفون و ios
لیست بهترین دفاتر ازدواج و طلاق گوهردشت کرج
متن کارت عروسی دیجیتال
بهترین آتلیه عروس چیتگر

آخرین دیدگاه‌ها

ملکی
باغ تالار پرنیان

قیمت ورودی باغ تالار پرنیان رو میخواستم و همچین منوهای تالار . برای ۲۵۰ نفر اسفند ماه. تشکر از شما.\

بدون نام
متن عقد آریایی به نام نامی یزدان

حرف مجانی میزنید.. کدوم مردم؟ مردم ما مسلمان، عاقل و مهربان اند که سنت رسول خدا را از هرچیز بیشتر می‌ستایند..

خرسندي
تالار پذیرایی قصر فراز

سلام و خسته نباشید امشب عروسی داشتیم و واقعا از تالار راضی بودیم دکوراسیون زیبایی داره و بسیار غذای با کیفیت و خیلی راضی بودیم

مجیدمهدیون
باغ تالار قصر ملک

ازنظر غذا واقعا عالی و درمورد عذا هیچگونه دزدی نداره این تالار

بینام
باغ تالار vip شهریار

ما مراسم یکی از فامیلامون اینجا بود خیلی وضع پذیراییشون افتضاح هست خصوصا پرسنل خیلی بی ادبانه پذیرایی میکنند و هی میوه و شیرینی از سر میز ما برمی‌داشتند میزاشتن یجا دیگ و خیلی بد رفتار کردن و اینکه باید قبل از ورود مهمان میوه و شیرینی باشه نه بعد از اینکه مهمون میاد میشینه

بدون نام
تصاویر ازدواج حسن یزدانی و همسرش

ان شاءالله خوشبخت بشه و درکنار هسرش سلامت باشن با آرزوی سلامتی 🧡🐣

آرام
تالار پذیرایی ارغوان طلایی

مدیریت بسیار دلسوز و توانا. پرسنل خوش برخورد و مجرب. غذای فوق العاده و با کیفیت. ممنون از جناب آقای خاکباز

بدون نام
10 آهنگ تانگو خارجی

بسیار ممنون از نویسنده و سایت خوب تالارکده. واقعا کار ماها رو راحت میکنید با یک کلیک به کل نیازمون میرسیم. آهنگ ها رو خیلی دوست داشتم خدا به شما برکت بده ... من ۳ آهنگ برای رقص تانگو انتخاب کردم قبلش باید با همسرم تمرین کنم جالب اینکه قبلا هم ویدیوی آموزش رقص تانگو هم تو سایت خودتون دیدم.

نظرات کاربران