هرآنچه که لازم است درباره انتخاب منوی تالار عروسی بدانید

بدون انتخاب منوی غذای تالار عروسی شک غذا یکی از مهم‌ترین موارد جشن عروسی شما به شمار می‌رود. فرقی نمی‌کند که چه نوع منویی را برای پذیرایی در تالار عروسی یا باغ تالار انتخاب کنید، یک شام رسمی باشد یا یک پذیرایی به سبک کوکتل انجام دهید، به‌هرحال منو باید انعکاسی از هردوی شما به عنوان یک زوج باشد بنابراین انتخاب منوی تالار عروسی تبدیل به یکی از چالش‌های زوجین شده است زیرا بر قیمت باغ تالار و یا قیمت تالار عروسی نیز بسیار مؤثر است. در ادامه راهنمایی‌های لازم را برای شما عزیزان فراهم کرده‌ایم.

منوی تالار عروسی

انتخاب نوع منوی تالار عروسی یا باغ تالار

باید این‌گونه تصور کنید که مردم را به خاص‌ترین شامی که می‌توانید ارائه کنید دعوت کرده‌اید. طبق نظر همین کارشناس برگزاری شام به این صورت که مهمانان می‌نشینند و شام را در بشقاب‌هایی میل می‌کنند، متداول‌ترین شیوه ارائه شام در جشن است اما این تنها راه ممکن نیست. ما برای شما در اینجا توصیه‌هایی درباره نحوه اجرای هر نوع وعده‌غذایی مثلاً یک شام خوب متناسب فصل، فراز و نشیب‌های مربوط به هر سبک و هزینه‌های مربوطه را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم پس با ما همراه باشید.

منوی غذای تالار عروسی

پذیرایی در تالار پذیرایی به شیوه ظرفی

این سبک پذیرایی بیشتر در گذشته متداول بوده است. این نوع به این صورت است که تمام میهمانان در تالار عروسی یا باغ تالار می‌نشینند و شام به صورت رسمی سرو می‌شود. معمولاً در این سبک از پیش‌غذا و غذای اصلی و گاهی نیز از دسر استفاده می‌شود. معمولاً به همه یک نوع پیش‌غذا داده می‌شود و همچنین می‌توان به روش‌های مختلفی که در زیر آمده است ارائه می‌شود:

 1. به میهمانان غذای اصلی غیرگیاهی یا یک جایگزین گیاهی مناسب گیاه‌خواران داده می‌شود
 2. میهمانان می‌توانند غذای خود را از منو انتخاب کنند، که معمولا گوشت یا ماهی در کنار یک پیش‌غذاست.
 3. میهمانان قبل از حضور درجشن غذای اصلی خود را انتخاب کرده‌اند.

انتخاب منوی غذای عروسی : پذیرایی رسمی

مزایا

 • جنبه رسمی‌تری دارد
 • بیشترین کنترل را روی ظاهر و حس کردن وعده‌غذایی دارید.
 • می‌توانید با کسی که مسئول غذاست همکاری کنید تا دیدگاه شما نسبت به غذاهای موردعلاقه‌تان را بداند.
 • یک راه موثر برای سرو غذاست و برنامه‌ها در این روش طبق برنامه‌ریزی اجرا می‌شوند.
 • صرفه جویی در قیمت و هزینه‌ها را در بر دارد

معایب

 • تنوع حداقلی و چالش‌برانگیز بودن برای میهمانانی که محدودیت رژیمی دارند
 • به نیروی کاری بیشتری برای سرو غذا لازم است و این در قیمت تالار عروسی نیز موثر است.

هزینه و قیمت منو

این روش می‌تواند بسیار به‌صرفه باشد زیرا می‌توانید قیمت منو را کنترل کنید. از لحاظ هزینه غذا و هزینه‌های اجاره، برگزاری شام به این روش نسبت به برگزاری شام به سبک سلف سرویس یا بوفه هزینه کمتری دارد زیرا به موادغذایی کمتری نیاز است(از نظر تنوع و موادغذایی خالص) اما هزینه خدمات کمی بالاتر خواهد بود.

نکات مهم

به گفته پراگ که یک مدیر تشریفات عروسی است ، معمولا زوج‌ها برای این نوع میهمانی یک پیش‌غذا و یک غذای‌اصلی در نظر می‌گیرند. ما علاقه داریم کاری کمی متفاوت انجام دهیم و زوج‌ها یک پیش‌غذا و یک غذای‌اصلی برای تمام میهمانان انتخاب کنند، علاوه بر اینکه همواره یک گزینه گیاه‌خواری/بدون گیاه وجود خواهد داشت. این یک تجربه خوب برای میهمانان است. شما هنگامی که مردم را برای شام به منزل خود دعوت می‌کنید از آن‌ها نمی‌پرسید که چه چیزی می‌خواهند. علاوه بر این، این موضوع در حوزه زباله‌های غذایی نیز مفید است که برای ما اولویت خاصی دارد.

انتخاب منوی غذای تالار و باغ تالار بصورت دیس‌پرس

پذیرایی و منوی غذای تالار عروسی بصورت دیس‌پرس دقیقا به همان شکلی است که به نظر می‌رسد: همه افراد نشسته‌اند و بشقاب‌های بزرگ و کاسه‌های غذا در اطراف میز چیده شده‌اند. دقیقا شبیه همان کاری که در خانه خود با خانواده خود می‌کنید. این سبک برای حالتی که می‌خواهید میهمانان برای شام بنشینند اما همه چیز به اندازه حالت قبلی رسمی نباشد یک گزینه عالی است. معمولا یک یا دو نوع پیش‌غذا وجود دارد و غذای اصلی می‌تواند شامل یک وعده پروتئینی و دو چیز جانبی یا چند وعده پروتئینی و چند وعده جانبی باشد.

انتخاب منوی غذای عروسی : پذیرایی خانوادگی

مزایای پذیرایی بصورت دیس‌پرس

 • تنوع مناسب غذا، انتخاب‌های زیادی وجود دارد و برای میهمانان سخت‌پسند یا کسانی که آلرژی غذایی دارند راحت‌تر است.
 • پذیرایی به این صورت احساس راحتی و صمیمیت بیشتری به همراه دارد.
 • برای جمع‌های اجتماعی‌تر بهتر است، مردم در هنگام میل کردن غذا و ردوبدل کردن غذاهای روی میز باهم حرف می‌زنند و گپ می‌زنند
 • یک روش موثر برای سرو کردن وعده‌غذایی است. لازم نیست در صف بایستید یا منتظر سرو غذا باشید. همه چیز تقریبا در همان زمان روی میز قرار می‌گیرد و کار مردم راحت‌تر می‌شود.
 • برای افرادی که سن بالاتری دارند مناسب است.

معایب

 • برگزاری شام به این سبک پرهزینه‌تر و گران تر خواهد بود زیرا هزینه خدمات بالاتر است، به مقادیر بیشتری ماده‌غذایی نیاز است و هزینه‌های اجاره هم بالاتر است.
 • ظروف و بشقاب‌های بزرگ جای زیادی روی میز می‌گیرند و اگر می‌خواهید میز را با موارد دیگری مانند گل‌های کاغذی تزیین کنید، این مورد انتخاب خوبی برای شما نخواهد بود.

هزینه و قیمت منو

طبق نظر کارشناس باید انتظار هزینه‌ای 10 تا 30 درصد بیشتر از برگزاری شام به روش قبلی را داشته باشید زیرا موارد بیشتری در منو خواهید داشت و کنترل کمتری نیز روی میزان غذای میهمان‌ها دارید. قطعا نمی‌خواهید غذا کم بیاورید، پس همیشه بیشتر از مقدار کافی سفارش دهید.

توجه

نمی‌دانید چقدر غذا سفارش دهید؟ کارشناس پیشنهاد کرده است یک یا دو غذای مختلف برای پیش‌غذا و دسر و یک غذای بصورت مرغی به همراه دو غذای گوشتی به عنوان غذای اصلی و یا دو غذای پروتئینی. حداکثر 4 غذا برای این نوع ممنو درنظر بگیرید. البته توجه داشته باشید که انتخاب منوی غذای عروسی بر قیمت تالار عروسی تاثیر به سزایی دارد.

نکات

پراگ میگوید:« ما همیشه با طراحان همکاری نزدیکی داریم تا از قبل چیدمان میز را در نظر داشته باشیم. هیچ چیزی بدتر از این نیست که جایی برای قراردادن غذا وجود نداشته باشد. به همین خاطر اطمینان حاصل کنید که جای کافی برای کاسه و بشقاب و هرچیزی که قرار است روی میز باشد وجود داشته باشد. این یک قانون سرانگشتی خوب است که از بشقاب‌هایی با اندازه فوق‌العاده بزرگ استفاده نکنید. علاوه بر این حتما به مسئول خدمات و کارگران بگویید که کدام بشقاب قرار است در کجای میز قراربگیرد و همه چیز با خدمات و به صورت مناسب انجام شود. »

انتخاب منوی غذای باغ تالار و تالار عروسی به سبک بوفه

بوفه شامل میزهای طولانی است که انواع مختلف و زیادی از غذاها روی آن قرار دارند. این سبک بیشترین طیف غذایی را برای میهمانان عرضه می‌کند و اگر میهمانان مختلفی دارید که سلیقه غذایی سخت و متنوعی نیز دارند، منوی تالار عروسی و باغ تالار بصورت بوفه پذیرایی به این سبک مناسب خواهد بود. چیزی که در اینجا مهم است این است که چگونه میهمانان را از طریق صف غذا به سرعت و به صورت موثر پذیرایی کنید.

انتخاب منوی غذای عروسی : پذیرایی به صورت بوفه

مزایا

 • از نظر میهمان، این سبک بهترین سبک است زیرا میهمان می‌تواند هر غذایی که می‌خواهد و هر مقدار که می‌خواهد را بردارد.
 • بوفه‌هایی که با یک تیم طراحی خوب و با تنوعی از غذاها به صورت مناسب طراحی و اجرا شده‌اند می‌توانند از نظر بصری و از نظر عکاسی بسیار جذاب و عالی باشند

معایب

 • کمیت و تنوع زیاد موادغذایی که در بوفه قرار می‌گیرد باعث هزینه زیادی می‌شود. انتخاب منوی غذای عروسی به صورت بوفه معمولا گرانترین روش پذیرایی از میهمانان می باشد.

هزینه

مانند روش پذیرایی به سبک خانوادگی باید انتظار داشته باشید برای بوفه هزینه‌ای ده تا سی درصد بیشتر از یک شام سرو شده صرف کنید زیرا موارد بیشتری در منو خواهید داشت و کنترل کمتری نیز روی میزان مصرف میهمانان دارید. هرچند یک نکته مثبت بوفه این است که هزینه کارگران با توجه به چیدمان میز و میزان خدماتی که بخواهید، حدود بیست درصد کمتر از برگزاری میهمانی به دو روش قبلی خواهد بود.

نکات

درباره تمام المان‌ها و عناصر فکر کنید و روی جنبه‌های بصری تمرکز کنید. قرار است غذاها تازه و عالی باشند، پس درباره رنگ همه‌چیز خوب فکر کنید. اگر موارد بی‌رنگ زیادی دارید سعی کنید آن‌ها را با المان‌های رنگارنگ ترکیب کنید.

چندین نقطه برای دسترسی به غذاها در نظر داشته باشید که مردم مجبور نباشند به صورت خطی و در صف منتظر بمانند. کارشناس پیشنهاد کرده است که به ازای هر 50 میهمان یک نقطه دسترسی وجود داشته باشد و تاکید کرده است که کارکنان در هر نقطه حاضر باشند تا به محض رسیدن مردم به بوفه آن‌ها را راهنمایی کنند که اطراف میز شلوغ نشود و ترافیک ایجاد نشود.

در بوفه‌ها مقدار زیادی غذاهای دلچسب به صورت زیبا به نمایش گذاشته می‌شوند. در هنگام برنامه‌ریزی منوی غذایی باید چند مورد را در خاطر داشته باشید. از آجیل استفاده نکنید! دسترسی به برخی غذاها ممکن است برای میهمان سخت باشد. در این موارد باید یک کارمند حضور داشته باشد که این موارد را برای افراد سرو کند یا آن‌ها را از بوفه بردارد. قرار است شرایطی برای میهمان فراهم کنید که به راحتی بتوانند غذای خود را بردارند.

منوهای پذیرایی تالار بصورت سلف سرویس و تشریفاتی

سلف سرویس‌ها در منوی غذای تالار عروسی وجود دارد از نظر تنوع غذایی بسیار شبیه بوفه‌ها هستند. این ایستگاه‌ها میزها یا قسمت‌هایی دارند که به غذای خاص یا نوعی خاصی از غذا اختصاص یافته‌اند. این حالت معمولا تعاملی‌تر است و افراد نسبت به بوفه بیشتر درگیر انتخاب غذا و برداشتن غذا می‌شوند.

انتخاب این منوی غذای عروسی یک فرصت عالی است که خلاق شوید و شخصیت خود را به عنوان یک زوج نشان دهید. مثلا اگر صدف دوست دارید، یک ایستگاه برای صدف در نظر بگیرید. اگر پیتزا دوست دارید یک فر پیتزا به همراه یک سرآشپز به میهمانی دعوت کنید که پیتزاهایی که افراد سفارش می‌دهند را آماده کند. به پنیر علاقمند هستید؟ یک ایستگاه شگفت‌انگیز نیز برای پنیر در نظر بگیرید.

انتخاب منوی غذای عروسی : پذیرایی به صورت سلف سرویس

مزایا

 • مانند بوفه، این ایستگاه‌ها نیز فرصتی عالی برای ایجاد جلوه‌های بصری زیبا و گرفتن عکس‌هایی زیبا فراهم می‌کنند.
 • اگر دسترسی به غذایی در بوفه برای میهمانان چالش برانگیز باشد، این ایستگاه‌ها راه‌حل خوبی هستند
 • چنین منوهایی باعث افزایش تعامل مردم با یکدیگر می‌شوند مخصوصا اگر سرآشپز نیز حضور داشته باشد و گزینه‌های مختلفی برای انتخاب وجود داشته باشد که مردم درباره این گزینه‌ها با یکدیگر مشورت خواهند کرد.

معایب

 • هزینه اجاره و هزینه خدمات می‌تواند باعث افزیش قیمت باغ تالار شوند.
 • با توجه به اینکه چه نوع ایستگاهی را انتخاب کنید، ممکن است فضای زیادی لازم باشد. به همین خاطر در هنگام برنامه‌ریزی باید اندازه اتاق و اندازه ایستگاه را در خاطر داشته باشید.

هزینه

هزینه منو مشابه هزینه بوفه یا برگزاری شام به سبک خانوادگی خواهد بود. میزان خدمات و هزینه آن تقریبا مشابه بوفه خواهد بود اما به خاطر داشته باشید که اگر ایستگاه‌های متعددی داشته باشید هزینه اجاره بالاتر خواهد بود.

نکات

چیدمان و پلان طبقه را در نظر داشته باشید و حتما سایر المان‌های محیط مانند وسایل روشنایی، میز، صندلی و سایر موارد را در نظر بگیرید. فضا را حداکثر کنید که مردم بتوانند به راحتی اطراف میز حرکت کنند و بدون هیچ مشکلی به غذا و نوشیدنی‌ها دسترسی داشته باشند.

قوانینی که درباره نقاط دسترسی میهمانان در قسمت بوفه گفتیم را در نظر داشته باشید. همان قوانین در اینجا نیز صادق هستند. میهمانان باید بتوانند به راحتی به غذاها دسترسی داشته باشند. یک قانون سرانگشتی مناسب این است که برای هر 50 میهمان یک نقطه دسترسی در نظر بگیرید. پراگ توصیه می‌کند برای جشنی با 250 میهمان می‌توانید سه ایستگاه متنوع داشته باشید. مثلا دو ایستگاه سلف سرویس، یک ایستگاه خوراک و یک ایستگاه با حضور سرآشپز.(با چند سرآشپز)

همچنین ببینید: کارت دیجیتال عروسی

برگزاری شام عروسی به سبک کوکتل

آداب و رسوم را کنار بگذارید و پذیرایی را به سبک کوکتل برگزار کنید. سبکی متفاوت در منوی تالار عروسی ایجاد کنید این سبک با بسیاری از موضوعاتی که زوج‌های جوان در هنگام برنامه‌ریزی با آن مواجه می‌شوند مقابله می‌کند، مثلا محل نشستن مناسب برای افرادی که به نظر می‌رسد هیچ میزی برایشان مناسب نیست. پذیرایی به سبک کوکتل به این معناست که هیچ صندلی یا هیچ میز پرهیایویی یا … وجود نخواهد داشت. به جای آن می‌توانید تمام شب برقصید، گپ بزنید و با بقیه میهمانان خوش بگذرانید و هروقت و هرجایی که دوست داشتید چیزهای کوچکی میل کنید ( یا پذیرایی با سینی انجام می‌شود یا روی میزهایی قرار می‌گیرد)

نکته مهم در اینجا این است که برای میهمانان طیف متنوعی از غذاها ارائه کنید، از جمله غذاهای بدون گیاه یا مناسب گیاه‌خواری، بدون لبنیات، بدون گلوتن و خلاصه برای هر کسی چیز مناسبی وجود داشته باشد.

انتخاب منوی غذای عروسی : پذیرایی به سبک کوکتل

مزایا

 • می‌توانید به سادگی اطراف میز پذیرایی بچرخید و با میهمانان صحبت کنید. این امکان در سایر سبک‌ها (مثلا پذیرایی به روش شام رسمی) وجود ندارد
 • این منوی غذای عروسی برای میهمانان تعاملی‌تر است
 • اگر می‌خواهید میهمانان زیادی دعوت کنید اما نمی‌توانید هزینه لازم برای یک وعده کامل را فراهم کنید این سبک به‌صرفه‌تر خواهد بود.

معایب

 • میهمانان مسن احتمالا نمی‌توانند تمام زمان سرپا بایستند، به همین خاطر صندلی کافی برای این موارد و برای استراحت کردن در نظر داشته باشید.
 • ممکن است میهمانان با این سبک از پذیرایی آشنایی نداشته باشند بنابراین بهتر است از قبل به آن‌ها اطلاع بدهید که بدانند انتظار چه غذاهایی را داشته باشند.

هزینه

این حالت نسبت به اینکه بخواهید یک وعده شام کامل ارائه کنید به‌صرفه‌تر است زیرا هم مواد غذایی کمتری لازم است و هم اندازه غذاها کمتر است. با توجه به اینکه جشنتان چقدر بزرگ باشد و در طول جشن بخواهید چند غذای مختلف سرو کنید، باید منتظر بالا رفتن هزینه خدمات باشید

نکات

قطعا مردم نمی‌خواهند برای چندین ساعت با یک غذا پذیرایی شوند، به همین خاطر ترکیبی از موادغذایی را ارائه کنید. منو را تغییر دهید و برای یک ساعت و نیم اول 5 آیتم مختلف سرو کنید و سپس برای ساعت بعدی یا ادامه میهمانی 5 آیتم متفاوت دیگر سرو کنید. علاوه بر این باید به نحوه پذیرایی و بشقاب‌ها نیز فکر کنید. صرفا به این خاطر که یک شام تمام عیار نمی‌دهید به این معنی نیست که در ارائه و پذیرایی نباید خلاقیتی به خرج دهید.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید / تالارکده

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

وسایل بله برون از کجا بخرم
چقدر قبل عروسی باید کارت دعوت پخش کرد?
تالار بزرگ پامچال (جاده اصفهان - شیراز)
قصر امپراطور یکی از بزرگ‌ترین تالارهای عروسی در هرات

آخرین دیدگاه‌ها

شمشیری
باغ تالار تک درخت

منو سیلور برای ۲۵۰ نفر چقد میشود

شمشیری
باغ تالار مجنون

هزیمت برای ۲۵۰ نفر مهمان برای مهرماه چقد میشه

بدون نام
خرید بازار و چمدان عروس و داماد

به نظر من اشتباهه که خانواده عروس یا داماد این موارد رو تهیه کنن. عروس و دامادی که نتونن روی پای خودشون وایسن بعدا دچار مشکلات زیادی میشن. بهتره عروس و داماد با درآمد شخص خودشون این وسایل رو به تدریج تهیه کنن.

نقدیان
تالار پذیرایی میثاق ارتش

ماتالارمیثاق 1مراسم داشتیم،همه چیزعالی بود،حتی به کارکنان انعام دادیم،نگرفتن،کلیه ی غذاهاومیوه و شیرینی ماروکامل بعدازمراسم تحویل شد.

بدون نام
تالار پذیرایی باشگاه نیاوران

سلام ایشالله همیشه مراسم عروسی باشه و خوشی ما چند وقت پیش مهمان این تالار بودیم،برخورد پرسنل مجموعه خوب بود تنها عیب اون شب سردی غذا بود واقعا با وجود کلی منو و سلف سرویس همه ی غذا ها سرد سرد بودن

نوشین
باغ تالار عمارت فاخر

سلام هزینه ها برای حدود ۱۵۰ نفر شهریور ماه رو میخواستم بدونم

آرمان
کلاس های رقص عروس و داماد برای جشن عروسی

سلام رقص‌دو نفره برای عروس و داماد لطفا مسیر ارتباطی را اعلام‌بفرمایید

سارا
عروسی های مختلط در باغ تالارهای تهران

سلام چند کمله حرف منطقی یک مقدار به نظر کلمه مختلط غلطه. ممکنه هر خانواده ای با تعداد زیاد در یک مهمانی دور هم جمع باشند آیا بگیم مختلط درسته ؟ استخر مختلط قطعا بد و با فرهنگ ما سازگار نیست. این یک باغ تالار رو که ممکنه بخشی از مراسم مهمانان و محارم دور هم باشند انقدر ازش بد گفته بشه هم صحیح نیست. اینکه پوشش ها نامناسب و زننده باشه و آقایان مشروبات الکلی مصرف کنند و جو ناسالم برای خانواده باشه اصلا مطلوب خانواده ها نیست و قطعا هیچکس این شرایط رو نمیپسنده. من این بخش رو جدا میکنم ولی اینکه بعضی ها با رعایت اصول و عقاید و احترام بخواهند یک مراسم مهمانی داشته باشند آیا باید مواضع تند گرفت ؟ آیا نباید به دیدگاه و تفکر مردم احترام گذاشت ؟ ممنو از اینکه دیدگاه من رو منتشر میکنید و ممنون از اینکه وقت گذاشتید و مطالعه کردید.

نظرات کاربران

 • محمد مفتون

  اینک تو منو نوشته باقالی پلو 50% و زرشک پلو 50% یا جوجه کباب 50% ینی چی؟

  پاسخ
  • تالارکده

   مثلا نوشته باقالی پلو 50% زرشک پلو 50% اگه مهمانان شما 100 نفر باشن 50 پرس باقالی پلو و 50 پرس زرشک پلو سرو میشه که روی میزها سرو میکنن. مثلا میز 8 نفره یک دیس به اندازه 4 پرس باقالی پلو هست و یک دیس 4 پرس زرشک پلو. به همین شکل و ظریب برای کلیه منوها محاسبه میشه.

   پاسخ