در ایران جهت ثبت رسمی و قانونی ازدواج می بایست به یک محضر و دفتر ازدواج مراجعه کرد اما هزینه عقد در محضر و دفاتر ازدواج چقدر است ؟ تعرفه دفاتر ازدواج در سال 99- 1400 اندکی افزایش قیمت نسبت به سال گذشته داشته است.

تعرفه دفاتر ازدواج

ازدواج یکی از اعمال نیک و پسندیده‌ای است که بزرگان دین نیز حدیث‌های زیادی در مورد آن بیان کرده‌اند. به واسطه سنت‌ها بعد از آشنایی و دوران نامزدی، نوبت به عقد می‌رسد. اگر دوست دارید مراسم خود را خوب برگزار کنید؛ بهتر است با هزینه عقد در محضر بیشتر آشنا شوید. در این مطلب شما را با هر چیزی که باید برای عقد محضری و حق التحریر آن به آن توجه کنید را بیان می‌کنیم.

خلاصه مطالب این مقاله :

هزینه عقد در محضر و ثبت ازدواج در دفاتر در سال 1400 یک میزان مشخص است و در تمام دفاتر ازدواج رسمی و دارای مجوز کشور این رقم ثابت است.

این مقدار برای سال 1400 مبلغ 408 هزار تومان در نظر گرفته شده است و تا کنون نرخ جدیدی نسبت به سال 99 اعلام نشده است. البته در نظر داشته باشید این قیمت مربوط به هزینه عقد در محضر و ثبت آن می باشد که به طور کاملاً ساده و بدون تشریفات و سالن عقد انجام می‌شود.

اگر میخواهید سالن برای مراسم و جشن داشته باشید :

پیشنهاد تالارکده
سالن عقد قصر هورام

سالن عقد قصر هورام

شرق تهران (خیابان دماوند)
دسترسی آسان با دو سالن عقد با دیزاین متفاوت مناسب با سلیقه شما
سالن عقد کویین لانژ

سالن عقد کویین لانژ

شمال و غرب تهران
یک سالن مجلل با روف گاردن و فضای باز در 5 طبقه با سه طبقه پارکینگ

مراسم و رسوم زیادی در حین ازدواج برای اجرا وجود دارد. مراسم عقد کنان یکی از این مراسمات است. معمولاً خانواده‌ها با توجه به رسومی که دارند و بودجه‌ای که برای اجرای مراسم در نظر گرفته‌اند مراسم را برگزار می‌کنند و این مراسم با توجه به بودجه و آداب و رسوم می تواند متفاوت باشد.

هزیه عقد در دفتر ازدواج

در زمان‌های گذشته که هزینه‌ها و قیمت‌ها تا این حد گران نبودند و مراسمات ساده‌تر برگزار می‌شدند خانواده داماد هزینه مراسم عقدکنان و عروسی را با هم پرداخت می‌کردند.

این روزها اما پرداخت این هزینه به صورت توافقی درآمده است. به طوری که ممکن است یکی از خانواده‌ها به آن را پرداخت کند و یا هزینه‌های مربوط به تعرفه دفاتر ازدواج و مراسم عقدکنان را به صورت اشتراکی پرداخت کنند.

در حقیقت همانطور که می‌دانید با گذشت زمان و دور شدن بیشتر خانواده‌های ایرانی از رسم و رسومات و همچنین علاوه بر این موضوع افزایش زیاد فشارهای اقتصادی بسیاری از هزینه‌ها نظیر هزینه محضر عقد و در کل چنین هزینه‌هایی خانواده‌ها بر اساس توافقات بین خود تصمیم به تقبل بخشی از هزینه‌ها به صورت اشتراکی می‌‌گیرند.

این موضوع سبب شده است تا خانواده‌های زیادی از نظر فشارهای مالی و اقتصادی راحتی بیشتری در امر برگزاری مراسم‌هایی چون عقد و جشن عروی داشته باشند و به کمک هم بتوانند هزینه‌هایی چون هزینه محضر ازداوج با سفره عقد را به خوبی مدیریت کنند.

البته باید در نظر داشت که همچنان بسیاری از خانواده‌های ایرانی در امر هزینه‌ها به صورت اشتراکی عمل نمی‌کنند و صرفا به دسته‌بندی هزینه‌ها و پرداخت جدای هر خانواده بسنده می‌کنند. همانطور که در ادامه مقاله بیشتر به این موضوع پرداخته خواهد شد باید دانست که ایران کشوری با آداب و رسوم‌های بسیار خاص و متفاوت است و در هیچ دو شهری نمی‌توان نحوه اجرای چنین موضوعاتی را یکسان دانست.

هزینه عقد و سفره عقد

در واقع به همین دلیل نمی‌توان هزینه‌های عقد و هزینه محضر ازدواج را به طور کامل دسته‌بندی کرد و هر خانواده‌ای را ملزم به پرداخت هر کدام از دسته‌بندی‌های هزینه دانست. به همین جهت عروس و دامادها و زوج‌های جوان باید در نظر داشته باشند که قبل از هرگونه دسته‌بندی و برنامه‌ریزی برای پرداخت انواع هزینه‌ها به فرهنگ و آداب و رسوم خانواده‌های خود به طور کامل مسلط و آگاه باشند.

به یاد داشته باشید ایران سرزمینی با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مختلف است. برگزاری هرگونه مراسم به خصوص مراسم عقد کنان تابع رسومات بوده و هر خانواده حتی رسم و رسوم خاص خود را دارند. در نتیجه شما هم به عنوان عروس و داماد می‌توانید رسوم را بشناسید و در صورت مناسب بودن با توجه به آن عمل کنید.

ثبت رسمی ازدواج در دفتر ازدواج اجباری بوده و داماد باید آن را ثبت کند. در غیر این صورت مجرم شناخته خواهد شد. برای ثبت رسمی عقد در دفاتر ازدواج نیاز به مدارک زیر می‌باشد.

مدارک عقد محضری

 • شناسنامه عکس دار عروس و داماد به همراه فتوکپی تمام صفحات آن‌ها
 • کارت ملی عروس و داماد به همراه فتوکپی هر دو طرف
 • برگه جواب آزمایشگاه مبنی بر نتیجه آزمایشاتی که قبل از ازدواج باید توسط زوجین در آزمایشگاه انجام بشود (مانند آزمایش عدم اعتیاد، تالاسمی، بیماری های مقاربتی و دریافت واکسن کزاز)
 • در صورتی که زوجه دوشیزه باشد، باید شناسنامه یا کارت ملی پدر وی نیز ارائه شود. البته در صورتی که پدر فوت کرده باشد، باید گواهی فوت ایشان به علاوه شناسنامه یا کارت ملی جد پدری ارائه گردد. لازم به ذکر است که حضور پدر یا جد پدری در ازدواج خانم‌های دوشیزه ضروری بوده و یا اینکه باید وکالتنامه آنها مبنی بر اجازه ازدواج به دختر خانم، ارائه دفتر ثبت ازدواج گردد.
 • در صورتی که زوجه دوشیزه نبوده و قبلا ازدواج کرده است، رضایت پدر یا جد پدری برای ازدواج ضروری نیست؛ در عوض بایستی گواهی فوت شوهر یا طلاق نامه به دفتر ثبت ازدواج ارائه شود.
 • حضور سه نفر شاهد مرد بالغ و عاقل به همراه شناسنامه و کارت ملی آن‌ها جهت امضا تحت عنوان شهود کاملا واجب است.

برای اطلاع از تعرفه دفتر ازدواج و همچنین هزینه تمام شده عقد باید اول مکانی که مراسم را می‌خواهید در آن برگزار کنید را مشخص کنید.

هزینه عقد در محضر 99

شما برای عقد می‌توانید به دو صورت اقدام کنید. به یک محضر ثبت ازدواج و طلاق مراجعه کنید. یا می‌توانید به سالن عقد مراجعه کنید.

سالن عقد همان طور که از نامش پیداست، یک سالن اختصاصی برای مراسم عقد شماست که موارد زیادی در قیمت آن تأثیر گذار هستند. موارد زیر تأثیر مستقیمی بر روی هزینه تمام شده مراسم شما دارند.

هزینه عقد در محضر یا سالن عقد به موارد زیر بستگی دارد:

فاکتورهای زیادی در قیمت و هزینه عقد در محضر تاثیر گدارند که استفاده از سالن عقد یکی از مهمترین این فاکتورهاست.

_ اختلاف قیمت بر اساس نوع سالن عقد و موقعیت آن

قطعاً در شهر تهران سالن‌های عقد زیادی وجود دارد که بسته به موقعیتی که دارند هزینه‌های متفاوتی نیز دارند. قطعاً هرچه سالن در منطقه خوش آب و هواتر و بالاتری باشد؛ هزینه اجاره آن نیز بالاتر خواهد بود.

برای مثال هزینه عقد در محضر شمال تهران با غرب تهران کاملاً متفاوت خواهد بود. از این رو اگر می‌خواهید یک سالن بسیار لوکس و لاکچری برای مراسم عقد خود در نظر بگیرید به مناطق شمال تهران حتماً سری بزنید.

_ امکانات و اکسسوری های دفتر ازدواج

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در نظر داشته باشید این است که برخی از دفاتر ازدواج سالن‌های عقد یک پارکینگ اختصاصی در اختیار مهمانان شما قرار می‌دهند. یا حداقل فضای مناسبی برای پارک ماشین مهمانان شما دارند.

پارکینگ اختصاصی برای مهمانان بسیار مهم است. ممکن است مراسم شما در شب هنگام بوده و یا حتی مهمان‌هایی از شهرهای دیگر داشته باشید که با ماشین شخصی به مراسم شما آمده‌اند. پس یک پارکینگ اختصاصی بسیار مهم است.

البته برخی از سالن‌ها هزینه جداگانه‌ای برای استفاده از پارکینگ از شما دریافت خواهند کرد. این گزینه را می‌توانید به صورت اختیاری در نظر بگیرید.

عروس و دامادها و زوج‌های جوان باید به خاطر داشته باشند که هزینه‌های هر سالن عقد همیشه بر اساس امکاناتی است که آن مجموعه به زوجین ارائه می‌کند و به همین جهت باید توجه داشت که سالن عقد و دفتر ازدواج مورد نظر ایشان از چه امکانات و مزایایی برخوردار است و متناسب با آن‌ها اقدام به انتخاب و رزرو مجموعه مورد نظر کنند.

_ فضای داخلی سالن عقد

از جمله فاکتورهای تأثیر گذار بر روی قیمت یک سالن عقد این است که سالن فضای باز یا بسته دارد. سالن‌هایی که دارای فضای بسته هستند قیمت متفاوتی نسبت به سالن‌هایی با فضای باز دارند.

بسته به فصل برگزاری مراسم می‌توانید یکی از این دو سالن را انتخاب کنید. برای فصول سرد سال، سالن‌های سرپوشیده با فضای بسته بسیار مناسب است.

قمیت سالن عقد تهران

اما در فصول گرم سال حتماً دوست دارید از نور طولانی روز و گرمای طبیعی روز استفاده کنید. بدون شک کسی دوست ندارد نرمی چمن‌ها و بوی مطبوع گل‌های فضای باز را در فصل بهار یا تابستان از دست دهد.

_ خدمات تشریفات مانند موسیقی زنده، گل آرایی و شمع آرایی

دوست دارید مراسم عقد خود را چطور برگزار کنید؟ یک آهنگ زنده با نوازنده‌هایی که آهنگ عاشقانه‌ای برای شما می‌نوازند و یا آهنگ‌های شاد و جذابی که از سیستم موسیقی سالن عقد پخش می‌شود؟

هزینه عقد و تشریفات

سبک و حجم گل آرایی یکی از فاکتورهایی است که در قیمت تمام شده عقد شما تاثیر گذار است. طبیعتا گل ارایی مراسم شما را زیباتر و جذاب تر میکند ولی تعرفه و هزینه جشن عقد شما در محضر نیز افزایش می یابد.

هر کدام از این‌ها هزینه‌های جداگانه‌ای برای شما خواهند داشت. هرچند که شاید موسیقی زنده و اجرای آن برای شما کمی گران‌تر در بیاید اما قطعاً ارزش آن را خواهد داشت.

_ سفره عقد شما چطور باشد؟

مهم‌ترین بخشی که در یک مراسم عقد به آن توجه می‌شود؛ سفره عقد است. سالن‌های عقد و عروسی لاکچری هم به صورت آماده و هم به صورت اختصاصی برای شما سفره عقد جذابی ترتیب می‌دهند.

معمولاً هزینه یک سفره عقد معمولی در سالن‌های عقد از 500 هزار تومان شروع می‌شود اما هرچه جزئیات سفره شما بیشتر باشد؛ هزینه آن نیز بالاتر است. مثلاً برخی از سالن‌ها در ظروف کریستال و نقره برای شما سفره را آماده می‌کنند. هزینه اجاره سالن در این محضرها این سفره‌ها تا 5 میلیون تومان هم محاسبه می‌شود.

_ حضور عاقد در مراسم

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که تأثیر مستقیمی بر روی هزینه عقد در محضر دارد؛ حضور عاقد در مراسم سالن عقد است. شما می‌توانید خود از یک عاقد وقت بگیرید و او را به سالن دعوت کنید.

 

اما برخی از سالن‌های عقد به صورت اختصاصی خدماتی این چنینی را به شما ارائه کرده و جهت راحتی حال شما از یک عاقد جهت حضور در مراسم شما و خواندن خطبه عقد دعوت می‌کنند.

_ تشریفات برگزاری مراسم عقد و افزایش قیمت و تعرفه عقد

مواردی که در بالا بیان شدند جزو واجبات هر مراسم هستند. هرچند که هر سالن بسته به هزینه نهایی که از شما می‌گیرد کیفیت متفاوتی نیز برای آن‌ها ارائه می‌کند. اما برخی از سالن‌ها خدمات ویژه‌ای با هزینه‌های جداگانه برای شما در نظر می‌گیرند. اگر دوست دارید یک مراسم خاص داشته باشید می‌توانید در منوی اختصاصی سالن در زمان رزرو، خدمات زیر را نیز درخواست کنید.

 • گل آرایی فضا و سفره
 • شمع آرایی
 • حریر آرایی
 • اسکورت
 • مه سرد
 • بار عطر
 • نور پردازی
 • فیلم برداری از مراسم
 • میز یادبود
 • آتش بازی

هزینه محضر ازدواج در سال 1400

_ بخش پذیرایی

مراسم شما چه به صرف عصرانه باشد و چه یک وعده شام یا نهار، باید به فکر پذیرایی خوبی از مهمانان باشید. بسته به تعداد مهمانانی که می‌خواهید دعوت کنید؛ مساحت سالن عقد را انتخاب کنید.

پذیرایی به دو بخش تقسیم می‌شود. پذیرایی به صرف عصرانه / پذیرایی به صرف نهار یا شام.

در بخش عصرانه از مهمانان شما با انواع دسر، کیک، چای، قهوه، نوشیدنی‌های مخصوص فصل و انواع فینگر فودها پذیرایی می‌شود. هرچه کیفیت خدمات و منوی شما بزرگتر باشد؛ قطعا هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود.

پذیرایی برای صرف شام یا نهار نیز به همان ترتیب شامل پذیرایی با انواع دسر، نوشیدنی و وعده‌های اصلی است. حتی می‌توانید به صورت سلف سرویس نیز درخواست پذیرایی کنید. قطعا هر کدام از این موارد بسته به نوع غذا و نوع سرویس دهی نیز هزینه جداگانه‌ای برای شما خواهد داشت.

دقت کنید که عاقد و روحانی که خطبه عقد را جاری می‌کند باید صاحب امتیاز دفتر رسمی ازدواج و طلاق باشد. همان طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم؛ هزینه عقد در محضر 400 هزار تومان است.

اما هزینه عقد در منزل و یا حتی در سالن عقد همان 400 هزار تومان است اما در کنار آن باید هزینه ایاب و زهاب نیز به روحانی که خطبه عقد را می‌خواند پرداخت می‌شود. برخی از خانواده‌ها خود مقداری هزینه به عنوان شیرینی ازدواج و مبارکی خطبه عقد تقدیم حضور روحانی می‌کنند. در نهایت هزینه نهایی چیزی حدود 500 الی 600 هزار تومان خواهد بود.

یکی دو سال پیش مراسمی تحت عنوان عقد آریایی رسم شده بود که در برخی از سالن‌های عقد برگزار می‌شد. در آن زمان چیزی حدود 100 الی 200 هزار تومان هزینه جدا تحت عنوان عقد آریایی از شما گرفته شده و بعد از عقد رسمی این عقد نیز انجام می‌شد.

در این عقد دکلمه‌ای بین عروس و داماد رد و بدل می‌شد که گویا در ایران باستان به این صورت ازدواج می‌کردند. برخی از محضرها و سالن های عقد در کنار ثبت عقد رسمی عقد آریایی را نیز انجام می دهند و ممکن است قیمت و هزینه جداگانه ای برای آن دریافت نمایند.

قیمت و هزینه عقد آریایی تعرف مشخصی ندارد و ممکن است سالن ها با توجه به نحوه اجرا و کیفیت مجموعه هزینه ای جداگانه دریافت نمایند.

قیمت سالن عقد در تهران

سالن عقد با فضای باز ماکان

یکی از موضوعاتی که باید عروس و داماد و زوج‌های جوان در نظر داشته باشند و به آن در برنامه‌ریزی‌های خود برای برگزاری مراسم و جشن عقد و عروسی توجه داشته باشند، مسئله قیمت سالن عقد در تهران است.

عوامل زیادی در قیمت سالن عقد در تهران موثر است که هر کدام از آن ها می‌توانند به تنهایی در افزایش یا کاهش قیمت سالن عقد در تهران تاثیرگذار باشند و به نوعی تصمیات عروس و دامادها و زوج‌های جوان را تحت تاثیر خود قرار دهند.

یکی از از این موضوعات که در مقالات بعد بیشتر به آن خواهیم پرداخت موقعیت مکانی سالن عقد مورد نظر است. این مسئله تقریبا در تمامی مشاغل و اصناف امروزه در شهر تهران موثر است و اثرات ان به وفور قابل مشاهده است. اختلافات قیمت اجناس در مغازه‌های مختلف در مناطق گوناگون حاکی از این نکته است که موقعیت مکانی می‌تواند در حتی قیمت سالن عقد در تهران نیز تاثیر خود را به خوبی بگذارد.

همچنین موضوع دیگری که در قیمت سالن عقد می‌تواند موثر باشد و چنین نیز است، ارائه خدمات‌های مختلف و متفاوت از جهت‌های کیفی و کمی از سمت سالن عقد است. عروس و داماد ها باید در نظر داشته باشند که توجه ویژه و اساسی به این موضوع است که لازمه‌ی برگزاری یک جشن عروسی و عقد خوب و بی‌نظیر را فراهم می‌کند. در واقع زمانی هزینه و قیمت سالن عقد متناسب است که خدمات و امکانات ارائه شده توسط آن با قیمت‌های آن ها در تناسب کامل و درست باشد.

سخن آخر

برگزاری مراسم عقد در یک سالن عقد شیک و مجلل می‌تواند خاطره خوبی برای شما تا سالیان زیادی بر جای بگذارد. به خصوص که سالن‌های حرفه‌ای و مجلل فکر همه جا را کرده و تمام استرس و نگرانی پیش از مراسم را از بین می‌برند. امیدوارم این مطلب راهنمای خوبی برای شما باشد.

اگر در فکر برگزاری مراسم عقد در منزل هستید هم می‌توانید از این مراسمات و تزئیات‌ ایده گرفته و از مهمانان خود در منزل به بهترین نحو پذیرایی کنید. امیدوارم خوشبخت و شاد باشید.


 
 

ساخت کارت دعوت عروسی دیجیتال

کارت عروسی آنلاین رایگان


 

 
 

پیشنهادات تالارکده

$$$$
باغ تالار مهران عقد فضای باز
10% روی کل قرارداد

باغ تالار مهران

تهران، انتهای همت غرب، بعد از تقاطع جنت آباد، انتهای شهید باکری شمالی، تقاطع سیمون بولیوار، خیابان بام زسک
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
پذیرایی از میهمانان تالار هتل پرشین پلازا
پکیج ویژه

تالار پذیرایی هتل پرشین پلازا

خیابان سهروردی خیابان میرزایی زینالی شرقی
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-روف‌گاردن-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
باشگاه نیاوران برگزار کننده جشن عروسی
تخفیف ویژه

باشگاه تشریفاتی نیاوران

میدان تجریش، خیابان دربند(فناخسرو)، خیابان اسداللهی، خیابان حسینی، باشگاه تشریفاتی نیاوران
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-محل‌بازی‌کودک-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
تالار پریسا بلوار پروین
10% تخفیف

تالار پذیرایی پریسا

تهرانپارس، بلوار شاهد (پروین)، نبش خیابان ۲۱۲(شهید عمارستانی)
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-طرح‌ازدواج‌آسان-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :


 

۶ دیدگاه