هزینه عقد به عهده چه کسی است؟

یکی از موضوعاتی که در سال های قبل‌تر شاهد آن بودیم، دلخوری‌هایی بود که از هزینه‌های برگزاری مراسم عقد چه در محضر عقد و یا چه در یک سالن عقد بین خانواده‌های عروس و داماد پیش می‌آمد و به نوعی می‌توان گفت هیچ کدام از دو طرف مقصر نبودند. در این مقاله می‌خواهیم با هم به جواب این سوال که هزینه عقد با کیست؟ جشن عقد با کدام خانواده است ؟ بپردازیم پس با تالارکده مانند همیشه همراه باشید.

با توجه به اینکه فرهنگ های مختلف دارای رسم و رسومات خاص خود هستند هزینه جشن عقد نسبت به آداب و رسوم خانواده ها ممکن است متفاوت باشد. ممکن است در بعضی خانواده ها هزینه های مراسم عقد بر عهده داماد باشد و یا در بعضی از خانواده های دیگر بر عهده خانواده عروس باشد. همچنین هزینه های جشن عقد تا حدودی به وضع مالی خانواده ها نیز بستگی دارد و پرداخت هزینه های این مراسم علاوه بر وضعیت مالی به توافق صورت گرفته بین خانواده ها نیز برمیگردد

پیشنهاد تالارکده
تالار پذیرایی رسپینا

تالار پذیرایی رسپینا

تهران - گیشا
محوطه ای دلنشین و رویایی برای عروس و داماد
خانه عقد لکسون

خانه عقد لکسون

تهران - زعفرانیه
یکی از زیباترین و خاص‌ترین سالن‌های عقد و عروسی سراسر تهران
سالن عقد سماع

سالن عقد سماع

تهران - ستاری
یکی از زیباترین مکان ها برای مراسم عقد
سالن عقد مجلل هورام غرب

سالن عقد مجلل هورام غرب

تهران - ستارخان
یکی از بهترین سالن‌های عقد، تولد و نامزدی در تهران

آنچه در این مقاله که درباره هزینه مراسم عقد است؛ می‌خوانید:

هزینه عقد را می‌توان جزو یکی از مهم‌ترین هزینه‌ها برای برگزاری مراسم عقد و عروسی و همچنین در کنار بله برون دانست زیرا در حقیقت در این مراسم است که عروس و داماد به طور رسمی زن و شوهر اعلام می‌شوند.

عروس و داماد و در کل زوج‌های جوان باید در نظر داشته باشند اگر اطلاعات جامع و درستی از چگونگی برگزاری چنین مراسم‌هایی نداشته باشند ممکن است که در خلال برگزاری مراسم‌های مختلف مثل جشن عروسی و مراسم عقد و بله برون مشکلاتی پیش بیاید.

از منابع گوناگون و مختلفی می‌توان راجع به تقبل انواع هزینه‌های برگزاری مراسم عروسی اطلاعات زیادی کسب کرد که ما هم به نوبه خود در ادامه مقاله به موضوع مهم هزینه عقد با کیست و چه خانواده‌ای از عروس  و داماد باید آن را متقبل شوند خواهیم پرداخت.

هزینه عقد به عهده کیست

برگزاری مراسم عقد را همانطور که به آن اشاره شد از این جهت مهم باید شمرد که در واقع در این مراسم و جشن است که در فرهنگ ایرانی عروس و داماد و زوجین به طور رسمی زن و شوهر اعلام می‌شوند و در حقیقت از همین جهت است که مورد توجه قرار می‌گیرد.

مراسم عقد از دیرباز جزو رسم و رسومات قدیمی و به نوعی پیوند درازی با تاریخ و فرهنگ اسلامی ایرانی دارد و باید پیش از برگزاری چنین مراسم‌هایی تمامی اطلاعات مورد نیاز را کسب و بعد از آن به برگزاری مراسم عقد پرداخت.

یکی از موضوعاتی که همیشه در تاریخ این فرهنگ مورد توجه نیز بوده است تقبل هزینه عقد است و در واقع باید گفت این موضوع در طول تاریخ بارها و به عناوین مختلف تغییر کرده  و همچنین باید گفت که در مناطق مختلف ایران متفاوت بوده است.

در حقیقت باید در نظر داشت همه رسم و رسومات در طی تاریخ تغییرات زیادی تا به امروز داشته‌اند و تقبل هزینه عقد نیز در فرهنگ ایران دچار تحولات زیادی شده است که امروزه در بین خانواده‌های ایرانی از تمامی مناطق جغرافیایی ایران تفاوت‌های موجود در آن را می‌توان مشاهده کرد.

همچنین باید به این موضوع توجه داشت که تقبل هزینه عقد و در مجموع برگزاری مراسم عقد که یکی از رسم و رسومات قدیمی ایرانی به شمار می‌رود از قائده گفته شده مستثنی نیست و در واقع این موضوع نیز در موازای تغییرات اجتماعی اقتصادی دستخوش تغییرات بسیاری شده است که در ادمه مقاله به تغییرات و همچنین تاثیر آن بر برگزاری مراسم‌های عروسی بیشتر می‌پردازیم.

هزینه ثبت عقد در دفتر و محضر عقد برعهده خانواده داماد قرار می‌گیرد، در حالی که سایر هزینه‌ها و برگزاری مراسم عموماً بر عهده خانواده عروس است. بین خانواده‌ها معمولاً یک توافق صورت می‌گیرد که برخی هزینه‌ها مانند هزینه عکاسی و فیلم‌برداری، هزینه میوه و شیرینی و برخی هزینه‌های دیگر بر عهده خانواده داماد باشد.

توافق‌ها و تقسیم هزینه‌ها می‌تواند بین خانواده‌ها متفاوت باشد و بسته به عادت‌ها و سنت‌های محلی و تمایلات خانواده‌ها تغییر کند. در برخی موارد، هزینه‌ها میان خانواده عروس و داماد به تساوی تقسیم می‌شود. بنابراین، ممکن است توزیع هزینه‌ها و وظایف مربوط به برگزاری جشن عقد بین خانواده‌های عروس و داماد متفاوت باشد و بر اساس توافقاتی که بین آن‌ها برقرار می‌شود تعیین شود.

در واقع در همین ابتدا در جواب هزینه مراسم عقد با کیست ؟ باید گفت که هیچ  قانون نوشته و نانوشته‌ای دال بر این که هزینه مراسم عقد بر عهده کدام یک از خانواده‌های عروس و داماد است و در واقع هزینه جشن عقد با کدام خانواده است در دست نیست.

اما باید در نظر داشت که در مناطق بسیاری از ایران و همچنین شهرهای مختلف و متعدد در در نواحی ایران خانواده عروس این هزینه را به عهده می‌گیرند و هزینه عقد بر دوش خانواده عروس می‌افتد اما در طرف مقابل نیز در تعداد زیادی از شهرهای مختلف ایران خانواده داماد هزینه عقد را متحمل می‌شوند؛ از این رو نمی‌توان جواب ثابتی برای سواله این که هزینه جشن عقد با کدام خانواده است داد.

برای مشاهده لیست بهترین سالن عقد تهران همراه با قیمت، نظرات مشتریان، خدمات و امکانات مجموعه در سایت تالارکده، شما می توانید از مجموعه های موجود در این سایت دیدن کرده و با توجه به لیست مهمانان و لوکیشن مدنظر اقدام به رزرو سالن عقد نمایید

بعد از مراسم عقد محضری، برخی خانواده‌ها بر اساس رسوم ممکن است شام عقد محضری داشته باشند که شام این مراسم بر عهده خانواده عروس است. در این میان ممکن است برخی هزینه‌های دیگر مراسم عقد به عهده خانواده داماد باشد.

تعداد زیاد و بسیاری از خانواده‌ها تصمیم بر این موضوع می‌گیرند که متناسب با توانایی‌های مالی خود هزینه عقد و سایر هزینه‌های برگزاری مراسم عقد و عروسی و بله برون را بین خود تقسیم کنند.

در حقیقت این امر سبب می‌شود که هر دو خانواده با توجه به توانایی‌های مالی و اقتصادی خود دست به انتخاب موارد مورد نیاز بزنند و همچنین به راحتی بیشتری به برگزاری مراسم عقد و عروسی و همچنین بله برون بپردازند.

تقسیم هزینه عقد بین خانواده‌های عروس و داماد به خصوص در سال‌های اخیر که مشکلات اقتصادی زیادی مردم را محاصره کرده است، راه حلی است برای برگزاری مراسم عقد و عروسی و بله برون که می‌توان گفت تا به امسال بیشتر خانواده‌ها حتی از هر قشری این گزینه را انتخاب می‌کنند زیرا توسط این راه‌های زیادی برای برگزاری مراسم عقد و در کل هزینه عقد در اختیارشان قرار می‌گیرد.

هزینه مراسم عقد با کیست

در بسیاری از شهرهای ایران برگزاری مراسم جشن عقد و هزینه‌های آن بر عهده خانواده عروس است. در این میان برخی با توافق طرفین ممکن است برخی از هزینه های جانبی مثل هزینه فیلم‌بردار و عکاس را به عهده داماد بگذارند.

جشن عقد با کدام خانواده است؟ این بزرگ‌ترین سوال و چالش عروس و دامادهایی است که در آستانه برنامه ریزی برای مراسم عقد خود هستند.

همانطور که در این مقاله اشاره شد همه چیز به توافق بین خانواده‌ها برمی‌گردد قطعا هیچ زوجی دوست ندارد روز مراسمش در لحظه ای که به رویای خود رنگ واقعیت می‌بخشد شادی را با دلایلی بیهوده به تلخی تبدیل کند. پس با توجه این که در این زمینه قانونی وجود ندارد چه بهتر اگر قبل از مراسم هر دو خانواده بر سر تمامی موارد خصوصا هزینه‌های جشن عقد به توافق کامل برسند

هزینه‌های مربوط به فیلمبرداری و عکاسی در جشن عقد و عروسی میتواند موضوعی قابل توافق بین عروس و داماد و خانواده‌هایشان باشد. هر زوج عروس و داماد میتوانند بر اساس وضعیت مالی و ترجیحات شخصی خود تصمیم‌گیری کنند که چقدر برای فیلمبرداری و عکاسی هزینه کنند.

ممکن است برخی افراد به دنبال فیلمبرداری و عکاسی حرفه‌ای باشند که هزینه بیشتری نیاز دارد، در حالی که دیگران ممکن است تمایل داشته باشند هزینه را کاهش دهند یا از خدمات ساده‌تر و با هزینه کمتر استفاده کنند.

مهمترین نکته این است که هزینه‌ها با توافق بین طرفین قبل از جشن عقد و عروسی تعیین شود تا از نظر مالی رضایت کامل حاصل شود.

هزینه فیلمبرداری عقد با کیست

هزینه عقد محضری در سال ۱۴۰۲​، بر اساس تعرفه و قیمت محضر برای ازدواج دائم​ و موقت، مبلغ ۸۰۰ هزار تومان می‌باشد. هزینه عقد محضری، در دفترخانه، صرف نظر از هزینه های فرعی، نظیر جشن و هدایا، صرفا شامل هزینه ثبت واقعه ازدواج بوده و مسئول پرداخت آن، عرفا، مرد و خانواده او هستند، اما، الزامی بر آن نیست و قابل توافق است.

هزینه عقد و سفره عقد همانطور که گفته شد از موضوعات مهمی است که عروس و داماد و خانواده‌های آن ها باید به آن توجه زیادی در زمینه برگزاری مراسم و جشن عقد کنند زیرا این موضوع توانایی این را دارد که در ادامه مشکلات و دلخوری‌های متفاوتی را برای عروس و داماد به همراه بیاورد.

همچنین باید در نظر داشت که هزینه مراسم عقد و جشن عقد با کدام خانواده است ؟ در فرهنگ‌های مختلف در جریان کشور ایران متفاوت و مختلف است و همانطور که باز هم به آن اشاره شد در ابتدای مقاله، خانواده‌های مختلف راه‌های زیاد و متفاوتی را برای این نوع مسائل در بین خود پیش می‌گیرند.

در ادامه مقاله به گذشته عقد در ایران و همچنین مطالبی از این قبیل در مورد مراسم و رسم و رسوم کلی برگزاری مراسم عقد در ایران می‌پردازیم.

هزینه مراسم عروسی و عقد با کیست

قیمت محضر برای عقد ۱۴۰۲ در یک محضر عقد ساده و معمولی با یک سالن عقد و محضر عقد شیک و لاکچری متفاوت است. همان‌طور که از نام این مجموعه‌ها مشخص است این سالن‌ها شیک و لاکچری تمامی شرایط برگزاری یک مراسم عقد بسیار مناسب را برای شما دارند.

این مجموعه‌ها دارای شیرینی، فینگر فود، نوشیدنی‌های طبیعی و سرو شام و ناهار هستند. این سالن عقدها همچنین دارای آتلیه‌های مخصوصی نیز هستند که می‌توانند عکس‌های زیبای شما را در هنگام عقد به ثبت برسانند به هر حال قیمت محضر ازدواج شیک در تهران که خدمات معمولی به شما ارائه کند بین دو میلیون و پانصد تا پنج میلیون تومان می‌باشد که باز حال باید دید که با توجه به چه خدماتی قیمت محضر برای عقد ۱۴۰۲ محاسبه می‌شود و تماماً بستگی به خود سالن و محضر عقد دارد.

جشن عقد با کدام خانواده است

مشاوره هزینه ها و انتخاب مجموعه با تالارکده

شهر محل برگزاری
نوع مراسم:
تاریخ مراسم:
نوع مجموعه:
محدوده:

سخن آخر

همان‌طور که پیش تر اشاره کردیم به طور دقیق نمی‌توان جواب سوال این که هزینه عقد با کیست ؟ را داد به دلیل اینکه این امر ارتباط مستقیم با فرهنگ مرسوم هر منطقه دارد و در کنار این موضوع خانواده‌ها می‌توانند بر سر این موضوع که مراسم عقد با کیه؟ شام عقد محضری به عهده کیست؟ هزینه عقد با کیست؟ و … به توافق برسند.

اما در این مطلب سعی بر این داشتیم برای شما عزیزان نکاتی را شرح دهیم تا بتوانید با تکیه بر این مطالب به سوال مهم مراسم عقد به عهده کیست؟ دست پیدا کنید.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید و توانسته باشید سالن و محضر عقد شیکی با توجه به بودجه خود انتخاب کنید/ تالارکده


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
باغ تالار تهران

باغ تالار تهران

اتوبان تهران-کرج، خروجی پارک چیتگر (بلوار علیمردانی)، خیابان کوهک، نسیم سوم، باغ تالار تهران
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ عمارت رویال
پکیج ویژه

باغ تالار عمارت رویال

شعبه اول: گرمدره | شعبه دوم: سعید آباد شهریار
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ تالار نیان برای عروسی
15% تخفیف

مجموعه باغ تالارهای نیان

گرمدره - خیابان سعادتیه - خیابان واعظی
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :

۴ دیدگاه


 • پشتیبان سایت:

  سلام روز بخیر و اوقات بخوشی
  ممنون از مطلب خوبتون.. من روز عید فطر مراسم بله برونم بود و در حال حاضر بدنبال رزرو سالن عقد برای آخر ماه هستم اگر امکانش هست در مورد هزینه های مراسم عقد در تالار نیز صحبت کنید


   

 • المیرا صادقی:

  سلام خسته نباشید
  من به تازگی نشون کردم و قراره به همین زودی مراسم و جشن عقدمو برگزار کنیم اما صحبتی که با نامزدم داشتم میگه معمولا هزینه جشن عقد با خانواده عروس! اما سوالی که از شما داشتم می خواستم بدونم واقعا مراسم عقد با کیه ؟ ممنون میشم منو راهنمایی کنید


   

  • پشتیبان سایت:

   با سلام و درود و آرزوی خوشبختی.
   همانطور که در متن این مقاله توضیح داده شد قانون خاصی در این زمینه وجود ندارد و اینکه پرسیده می شود جشن عقد با کدام خانواده است ؟ اساسا سوال غلطی است! چون در فرهنگ ها و اقوام مختلف هزینه های این گونه مراسم براساس توافق طرفین صورت میگیرد و یا ممکن است هزینه مراسم عقد با خانواده داماد یا عروس و یا با مشارکت طرفین پرداخت شود