یکی از موضوعاتی که در سال های قبل‌تر شاهد آن بودیم، دلخوری‌هایی بود که از هزینه‌های برگزاری مراسم عقد چه در محضر عقد و یا چه در یک سالن عقد بین خانواده‌های عروس و داماد پیش می‌آمد و به نوعی می‌توان گفت هیچ کدام از دو طرف مقصر نبودند.

بسیاری از زوج‌های جوان و به خصوص عروس و دامادهایی با سنین کمتر و جوان‌تر به طبع تجربه‌ای از این قبیل موضوعات ندارند و باید چنین اتفاقاتی را انتظار داشت اما باید در نظر داشت که عروس و دامادهای محترم و در کل زوج‌های جوان باید اطلاعات بیشتری در زمینه هزینه کسب کنند.

همچنین ببینید : سالن عقد فضای باز تهران

یکی از مسائلی که در بین خانواده‌های عروس و داماد و تمامی زوج‌های جوان برای برگزاری مراسم عقد مورد بحث قرار می‌گیرد تقبل هزینه‌هایی همانند هزینه عقد است که در همه سال‌ها بحث‌های فراوانی بین خانواده‌ها بر سر این موضوع رخ داده است.

پیشنهاد تالارکده
سالن عقد عمارت ایرانی

سالن عقد عمارت ایرانی

تهران - الهیه
یکی از زیباترین مجموعه ها در امر برگزاری مجالس عقد
سالن عقد باغ بهاران

سالن عقد باغ بهاران

تهران - شهریار
سالن عقد، باغ عکاسی و روف گاردن به بهترین شکل
خانه عقد لکسون

خانه عقد لکسون

تهران - زعفرانیه
یکی از زیباترین مکان ها برای مراسم عقد
سالن عقد و دفتر ازدواج مهرآذین

سالن عقد و دفتر ازدواج مهرآذین

تهران - پاسداران
یکی از سالن های خوب و با کیفیت تهران

هزینه عقد را می‌توان جزو یکی از مهم‌ترین هزینه‌ها برای برگزاری مراسم عقد و عروسی و همچنین در کنار بله برون دانست زیرا در حقیقت در این مراسم است که عروس و داماد به طور رسمی زن و شوهر اعلام می‌شوند.

عروس و داماد و در کل زوج‌های جوان باید در نظر داشته باشند اگر اطلاعات جامع و درستی از چگونگی برگزاری چنین مراسم‌هایی نداشته باشند ممکن است که در خلال برگزاری مراسم‌های مختلف مثل جشن عروسی و مراسم عقد و بله برون مشکلاتی پیش بیاید.

از منابع گوناگون و مختلفی می‌توان راجع به تقبل انواع هزینه‌های برگزاری مراسم عروسی اطلاعات زیادی کسب کرد که ما هم به نوبه خود در ادامه مقاله به موضوع مهم هزینه عقد با کیست و چه خانواده‌ای از عروس  و داماد باید آن را متقبل شوند خواهیم پرداخت.

مقدمه‌ای بر برگزاری مراسم عقد

هزینه عقد به عهده کیست

برگزاری مراسم عقد را همانطور که به آن اشاره شد از این جهت مهم باید شمرد که در واقع در این مراسم و جشن است که در فرهنگ ایرانی عروس و داماد و زوجین به طور رسمی زن و شوهر اعلام می‌شوند و در حقیقت از همین جهت است که مورد توجه قرار می‌گیرد.

مراسم عقد از دیرباز جزو رسم و رسومات قدیمی و به نوعی پیوند درازی با تاریخ و فرهنگ اسلامی ایرانی دارد و باید پیش از برگزاری چنین مراسم‌هایی تمامی اطلاعات مورد نیاز را کسب و بعد از آن به برگزاری مراسم عقد پرداخت.

یکی از موضوعاتی که همیشه در تاریخ این فرهنگ مورد توجه نیز بوده است تقبل هزینه عقد است و در واقع باید گفت این موضوع در طول تاریخ بارها و به عناوین مختلف تغییر کرده  و همچنین باید گفت که در مناطق مختلف ایران متفاوت بوده است.

در حقیقت باید در نظر داشت همه رسم و رسومات در طی تاریخ تغییرات زیادی تا به امروز داشته‌اند و تقبل هزینه عقد نیز در فرهنگ ایران دچار تحولات زیادی شده است که امروزه در بین خانواده‌های ایرانی از تمامی مناطق جغرافیایی ایران تفاوت‌های موجود در آن را می‌توان مشاهده کرد.

همچنین باید به این موضوع توجه داشت که تقبل هزینه عقد و در مجموع برگزاری مراسم عقد که یکی از رسم و رسومات قدیمی ایرانی به شمار می‌رود از قائده گفته شده مستثنی نیست و در واقع این موضوع نیز در موازای تغییرات اجتماعی اقتصادی دستخوش تغییرات بسیاری شده است که در ادمه مقاله به تغییرات و همچنین تاثیر آن بر برگزاری مراسم‌های عروسی بیشتر می‌پردازیم.

هزینه عقد به عهده کیست عروس یا داماد؟

عروس و داماد و هزینه های عقد

در واقع در همین ابتدا باید گفت که هیچ  قانون نوشته و نانوشته‌ای دال بر این که هزینه عقد بر عهده کدام یک از خانواده‌های عروس و داماد است و در واقع کدام خانواده از عروس و داماد باید آن را متقبل شده و در مجموع پرداخت کند در دست نیست.

اما باید در نظر داشت که در مناطق بسیاری از ایران و همچنین شهرهای مختلف و متعدد در در نواحی ایران خانواده عروس این هزینه را به عهده می‌گیرند و هزینه عقد بر دوش خانواده عروس  می‌افتد اما در طرف مقابل نیز در تعداد زیادی از شهرهای مختلف ایران خانواده داماد هزینه عقد را متحمل می‌شوند.

همچنین با گذشت زمان و با توجه به شرایط اقتصادی بد جامعه که بسیاری از خانواده‌ها از جهات زیادی برای برگزاری مراسم‌هایی نظیر و جشن عقد و عروسی در تنگناهای زیادی قرار می‌گیرند و به نوعی می‌توان گفت فشارهای اقتصادی از هر طرف آن ها را احاطه کرده است؛ تعداد زیاد و بسیاری از خانواده‌ها تصمیم بر این موضوع می‌گیرند که متناسب با توانایی‌های مالی خود هزینه عقد و سایر هزینه‌های برگزاری مراسم عقد و عروسی و بله برون را بین خود تقسیم کنند.

یک پیشنهاد : باغ تالار عقیق یک باغ عورسی زیبا در احمدآباد مستوفی

در حقیقت این امر سبب می‌شود که هر دو خانواده با توجه به توانایی‌های مالی و اقتصادی خود دست به انتخاب موارد مورد نیاز بزنند و همچنین به راحتی بیشتری به برگزاری مراسم عقد و عروسی و همچنین بله برون بپردازند.

تقسیم هزینه عقد بین خانواده‌های عروس و داماد به خصوص در سال‌های اخیر که مشکلات اقتصادی زیادی مردم را محاصره کرده است، راه حلی است برای برگزاری مراسم عقد و عروسی و بله برون که می‌توان گفت تا به امسال بیشتر خانواده‌ها حتی از هر قشری این گزینه را انتخاب می‌کنند زیرا توسط این راه‌های زیادی برای برگزاری مراسم عقد و در کل هزینه عقد در اختیارشان قرار می‌گیرد.

نکاتی درباره هزینه عقد

هزینه مراسم عروسی و عقد با کیست

هزینه عقد و سفره عقد همانطور که گفته شد از موضوعات مهمی است که عروس و داماد و خانواده‌های آن ها باید به آن توجه زیادی در زمینه برگزاری مراسم و جشن عقد و عروسی کنند زیرا این موضوع توانایی این را دارد که در ادامه مشکلات و دلخوری‌های متفاوتی را برای عروس و داماد به همراه بیاورد.

همچنین باید در نظر داشت که هزینه عقد و این که این هزنیه دقیقا به عهده کیست در فرهنگ‌های مختلف در جریان کشور ایران متفاوت و مختلف است و همانطور که باز هم به آن اشاره شد در ابتدای مقاله، خانواده‌های مختلف راه‌های زیاد و متفاوتی را برای این نوع مسائل در بین خود پیش می‌گیرند.

در ادامه مقاله به گذشته عقد در ایران و همچنین مطالبی از این قبیل در مورد مراسم و رسم و رسوم کلی برگزاری مراسم عقد در ایران می‌پردازیم.

برگزاری مراسم عقد در تهران

عروس و داماد هزینه عروس عقد

یکی از موضوعاتی که بسیاری از زوج‌های جوان و در کل عروس و دامادها از اطلاعات زیادی ندارند و همچنین به خوبی با آن آشنا نیستند شیوه‌های مختلف برگزاری مراسم عقد در شهرهای مختف و متفاوت ایران است و در واقع باید گفت به خصوص عروس و دامادهایی با سنین کمتر اصلا اطلاعاتی در این زمینه‌ها ندارند و به مشکلات این موضوع در ادامه مقاله بیشتر می‌پردازیم.

موضوعی که باید همه عروس و دامادها و همچنین تمامی زوج‌های جوان در مجموع به آن توجه زیادی داشته باشند این است که برگزاری مراسم‌هایی نظیر عقد در شهرهای مختلف کشور می‌تواند تفاوت‌های زیادی را به عنوان مثال با برگزاری مراسم عقد در تهران شامل شود که خود این موضوع باید نزد عروس و دامادها و زوج‌های جوان از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

برگزاری مراسم عقد در تهران را به جرئت می‌توان به طور میانگین جزو به روزترین مراسم عقدهای در سطح کشور دانست زیرا همانطور که بدیهی است اهالی این شهر نسبت به شهرهای دیگر کشور حتی کلان شهرهای دیگر و استان‌های بزرگ کمی به روز و به اصطلاح همگام‌تر با فرهنگ‌های اروپایی و در سطح جهان هستند.

این موضوع نه تنها هیچ مزیتی برای ساکنین تهران ایجاد نکرده بلکه به نوعی می‌توان گفت که مردم این شهر دچار مشکلات بسیار بزرگ اجتماعی و فرهنگی شده‌اند؛ به گونه‌ای که حتی ردپاهایی از فرهنگ اصیل ایرانی دیگر در چنین شهری قابل مشاهده نیست.

برگزاری مراسم عقد نیز که یکی از مراسم‌های سنتی و قدیمی و همچنین باستانی در فرهنگ ایران به شمار می‌رود نیز در شهر تهران دچار تحولات زیادی شده است که امروزه بسیار زیاد در تمام طبقات اجتماعی این شهر قابل مشاهده است.

همچنین باید در نظر داشت که شهرهای دیگر ایران نیز متاسفانه در حال فاصله گرفتن از فرهنگ‌های اصیل خودشان هستند و به گونه‌ای می‌توان گفت در حال تهرانی شدن هستند. این موضوع سبب گشته تا خرده فرهنگ‌هایی نظیر برگزاری مراسم عقد و عروسی نیز در این شهرها کمی دچار تغییرات بنیادی و اساسی همانند برگزاری مراسم عقد و جشن عروسی در شهر تهران شوند.

اما با این حال باید در نظر داشت که همچنان بسیاری از شهرهای ایران چنین مراسم‌های سنتی و قدیمی را نظیر برگزاری مراسم عقد و عروسی را به مانند سال‌های دور تاریخ ایران برگزار می‌کنند و میتوان در نظر داشت که چنین مراسم‌هایی تا چه حد از فرهنگ ایرانی اصیل غنی هستند.

متاسفانه با گذشت سال‌ها و به روزتر شدن تقلبی مردم تهران و در کل شهر تهران، برگزاری مراسم عقد در تهران را می‌توان از جمله خرده فرهنگ‌هایی نام برد که به طرز روز افزونی در حال نابودی نسبت به فرهنگ ایرانی و سنتی است .

شاید در نگاه اول زوج‌های جوان و همچنین عروس و دامادها متوجه نشوند برگزاری مراسم عقد در تهران چگونه به این وضع دچار شده است و همچنین ارتباط آن را با این که باید این اطلاعات را پیش از برگزاری هر جشنی همانند برگزاری مراسم عقد در تهران و یا جشن عروسی  ندانند اما در ادامه به باقی مانده اصلی این موضوعات می‌پردازیم.

تفاوت برگزاری مراسم عقد در شهرهای مختلف

مراسم عقد و عروسی و عروس و داماد

موضوعی که باید نزد عروس و دامادها و در کل زوج‌های جوان از اهمیت بالایی برخوردار باشد، چگونگی برگزاری مراسم عقد در تهران و همچنین شهرهای دیگر ایران است که به نوعی میتوان گفت این اطلاعات از لازمه‌های اصلی برای برگزاری مراسم عقد و چنین مراسم‌هایی به شمار می‌رود.

همانطور که به آن اشاره شد برگزاری مراسم عقد در شهرهای مختلف کشور به خصوص شهرهای کوچک و با اهالی محلی‌تر شیوه‌های برگزاری این نوع مراسم‌ها در آن ها به فرهنگ ایرانی سنتی خیلی نزدیک‌تر بوده است و در واقع باید در نظر داشت که اطلاع از این تفاوت‌ها باعث می‌شود خانواده و طرز فکرهای خانواده همسر خود را در کل بهتر بشناسید و بدانید باید به چه نحوی دست به برگزاری مراسم عقد در هر شهری بزنید.

مراسم عقد در شهرهای جنوبی، مرکزی، شمالی، غربی و شرقی نواحی ایران متفاوت است و خانواده‌هایی که اصالتا به این نواحی و یا شهرها می‌رسند برای برگزاری مراسم عقد فرزندشان به طور حتم از رسم و رسومات جاری در فرهنگشان استفاده خواهند کرد.

همچنین ببینید : وظایف خانواده عروس در محضر عقد

در حقیقت این اطلاعات باعث می‌شود که خانواده همسر خود را بهتر بشناسید و در حین برگزاری جشن عروسی و مراسم عقد با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم آن ها تا حد زیادی آشنایی پیدا کرده باشید تا در برگزاری مراسم عقد و عروسی خود تا حد ممکن به مشکلی برنخورید.

این که هزینه عقد باید به عهده کدام یک از خانواده‌های عروس و داماد باشد و در واقع کدام یک از آن ها باید همه هزینه عقد را پرداخت کند در بین تمامی خانواده‌ها ممکن است که تفاوت‌های زیادی را شامل شود اما موضوع مهم اصلی این است که عروس و داماد و در کل تمامی زوج‌های جوان باید متناسب با توانایی‌ها  و وقت و حوصله خود به دنبال کسب اطلاعات بیشتر و بیشتری درباره برگزاری این نوع مراسم‌ها از قبیل جشن عقد و عروسی و در مجموع چنین موضوعاتی باشند.

همچنین موضوع مهم دیگری که در خلال این مقاله راجع به برگزاری مراسم عقد بارها با تاکید به آن اشاره شد کسب کردن اطلاعاتی راجع به شیوه‌های برگزاری مراسم عقد در شهرهای مختلف و در فرهنگ‌های مختلف در کشور است که باید زوج‌های جوان و در مجموع تمامی عروس و دامادهایی که به خصوص در سنین کمتری قرار دارند، از آن ها تا حد ممکن اطلاع داشته باشند.

در حقیقت این اطلاعات در نهایت امر باعث می‌شود در برگزاری جشن عقد و چنین مراسم‌هایی بهترین انتخاب‌ها در هر موضوعی در زیر مجموعه آن ها برگزیده شود و همچنین عروس و داماد بتوانند بهترین شب زندگی مشترک خود را به خوبی تجربه کنند.

هزینه عقد محضری با کیست؟

هزینه عقد محضری در سال ۱۴۰۱​، بر اساس تعرفه و قیمت محضر برای ازدواج دائم​ و موقت، مبلغ 400 هزار تومان می‌باشد. هزینه عقد محضری، در دفترخانه، صرف نظر از هزینه های فرعی، نظیر جشن و هدایا، صرفا شامل هزینه ثبت واقعه ازدواج بوده و مسئول پرداخت آن، عرفا، مرد و خانواده او هستند، اما، الزامی بر آن نیست و قابل توافق است.


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 
 

محصولات تالارکده


 
 

پیشنهادات تالارکده

$$$$
تالار هتل شیان لویزان
10% تخفیف

تالار هتل دهکده شیان

اتوبان امام علی، بعد از پل همت، خروجی لویزان (شیان)، پارک جنگلی شیان، هتل شیان
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
تالار پذیرایی رویال آنتیک
10% تخفیف

تالار پذیرایی رویال آنتیک

خانی آباد نو، خیابان لطیفی، کوچه شهامت
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
سالن عقد سور نیاوران عقد شیک استخر
پکیج ویژه

عمارت عقد سور

نیاوران - محدوده شمال تهران
اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
باغ تالار فلامینگو
پکیج ویژه

باغ تالار پذیرایی فلامینگو

آزادگان - اتوبان تهران ساوه - نرسیده به اولین عوارضی - کنار اتوبان جنب فیروز بهرام
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :