هزینه عقد به عهده چه کسی است؟

یکی از موضوعاتی که در سال های قبل‌تر شاهد آن بودیم، دلخوری‌هایی بود که از هزینه‌های برگزاری مراسم عقد چه در محضر عقد و یا چه در یک سالن عقد بین خانواده‌های عروس و داماد پیش می‌آمد و به نوعی می‌توان گفت هیچ کدام از دو طرف مقصر نبودند. در این مقاله می‌خواهیم با هم به جواب این سوال که هزینه عقد به عهده چه کسی است؟ بپردازیم پس با تالارکده مانند همیشه همراه باشید.

بسیاری از زوج‌های جوان و به خصوص عروس و دامادهایی با سنین کمتر و جوان‌تر به طبع تجربه‌ای از این قبیل موضوعات ندارند و باید چنین اتفاقاتی را انتظار داشت اما باید در نظر داشت که عروس و دامادهای محترم و در کل زوج‌های جوان باید اطلاعات بیشتری در زمینه هزینه کسب کنند.

همچنین ببینید : سالن عقد فضای باز تهران

یکی از مسائلی که در بین خانواده‌های عروس و داماد و تمامی زوج‌های جوان برای برگزاری مراسم عقد مورد بحث قرار می‌گیرد تقبل هزینه‌هایی همانند هزینه عقد است که در همه سال‌ها بحث‌های فراوانی بین خانواده‌ها بر سر این موضوع رخ داده است.

پیشنهاد تالارکده
سالن عقد و عروسی عمارت ایرانی

سالن عقد و عروسی عمارت ایرانی

تهران - الهیه
یکی از زیباترین مجموعه ها در امر برگزاری مجالس عقد
سالن عقد پدرخوانده

سالن عقد پدرخوانده

تهران - اشرفی اصفهانی
یکی از زیباترین و خاص‌ترین سالن‌های عقد و عروسی سراسر تهران
خانه عقد لکسون

خانه عقد لکسون

تهران - زعفرانیه
یکی از زیباترین مکان ها برای مراسم عقد
سالن عقد وی

سالن عقد وی

تهران - شهریار
یکی از بهترین سالن‌های عقد، تولد و نامزدی در نزدیک به تهران

آنچه در این مقاله که درباره هزینه مراسم عقد است؛ می‌خوانید:

هزینه عقد را می‌توان جزو یکی از مهم‌ترین هزینه‌ها برای برگزاری مراسم عقد و عروسی و همچنین در کنار بله برون دانست زیرا در حقیقت در این مراسم است که عروس و داماد به طور رسمی زن و شوهر اعلام می‌شوند.

عروس و داماد و در کل زوج‌های جوان باید در نظر داشته باشند اگر اطلاعات جامع و درستی از چگونگی برگزاری چنین مراسم‌هایی نداشته باشند ممکن است که در خلال برگزاری مراسم‌های مختلف مثل جشن عروسی و مراسم عقد و بله برون مشکلاتی پیش بیاید.

از منابع گوناگون و مختلفی می‌توان راجع به تقبل انواع هزینه‌های برگزاری مراسم عروسی اطلاعات زیادی کسب کرد که ما هم به نوبه خود در ادامه مقاله به موضوع مهم هزینه عقد با کیست و چه خانواده‌ای از عروس  و داماد باید آن را متقبل شوند خواهیم پرداخت.

هزینه عقد به عهده کیست

برگزاری مراسم عقد را همانطور که به آن اشاره شد از این جهت مهم باید شمرد که در واقع در این مراسم و جشن است که در فرهنگ ایرانی عروس و داماد و زوجین به طور رسمی زن و شوهر اعلام می‌شوند و در حقیقت از همین جهت است که مورد توجه قرار می‌گیرد.

مراسم عقد از دیرباز جزو رسم و رسومات قدیمی و به نوعی پیوند درازی با تاریخ و فرهنگ اسلامی ایرانی دارد و باید پیش از برگزاری چنین مراسم‌هایی تمامی اطلاعات مورد نیاز را کسب و بعد از آن به برگزاری مراسم عقد پرداخت.

یکی از موضوعاتی که همیشه در تاریخ این فرهنگ مورد توجه نیز بوده است تقبل هزینه عقد است و در واقع باید گفت این موضوع در طول تاریخ بارها و به عناوین مختلف تغییر کرده  و همچنین باید گفت که در مناطق مختلف ایران متفاوت بوده است.

در حقیقت باید در نظر داشت همه رسم و رسومات در طی تاریخ تغییرات زیادی تا به امروز داشته‌اند و تقبل هزینه عقد نیز در فرهنگ ایران دچار تحولات زیادی شده است که امروزه در بین خانواده‌های ایرانی از تمامی مناطق جغرافیایی ایران تفاوت‌های موجود در آن را می‌توان مشاهده کرد.

همچنین باید به این موضوع توجه داشت که تقبل هزینه عقد و در مجموع برگزاری مراسم عقد که یکی از رسم و رسومات قدیمی ایرانی به شمار می‌رود از قائده گفته شده مستثنی نیست و در واقع این موضوع نیز در موازای تغییرات اجتماعی اقتصادی دستخوش تغییرات بسیاری شده است که در ادمه مقاله به تغییرات و همچنین تاثیر آن بر برگزاری مراسم‌های عروسی بیشتر می‌پردازیم.

عروس و داماد و هزینه های عقد

در واقع در همین ابتدا باید گفت که هیچ  قانون نوشته و نانوشته‌ای دال بر این که هزینه عقد بر عهده کدام یک از خانواده‌های عروس و داماد است و در واقع هزینه جشن عقد با کدام خانواده است و در مجموع کدام خانواده باید پرداخت کند در دست نیست.

اما باید در نظر داشت که در مناطق بسیاری از ایران و همچنین شهرهای مختلف و متعدد در در نواحی ایران خانواده عروس این هزینه را به عهده می‌گیرند و هزینه عقد بر دوش خانواده عروس می‌افتد اما در طرف مقابل نیز در تعداد زیادی از شهرهای مختلف ایران خانواده داماد هزینه عقد را متحمل می‌شوند؛ از این رو نمی‌توان جواب ثابتی برای سواله این که هزینه جشن عقد با کدام خانواده است داد.

همچنین با گذشت زمان و با توجه به شرایط اقتصادی بد جامعه که بسیاری از خانواده‌ها از جهات زیادی برای برگزاری مراسم‌هایی نظیر و جشن عقد و عروسی در تنگناهای زیادی قرار می‌گیرند و به نوعی می‌توان گفت فشارهای اقتصادی از هر طرف آن ها را احاطه کرده است؛ تعداد زیاد و بسیاری از خانواده‌ها تصمیم بر این موضوع می‌گیرند که متناسب با توانایی‌های مالی خود هزینه عقد و سایر هزینه‌های برگزاری مراسم عقد و عروسی و بله برون را بین خود تقسیم کنند.

یک پیشنهاد : باغ تالار عقیق یک باغ عروسی زیبا در احمدآباد مستوفی

در حقیقت این امر سبب می‌شود که هر دو خانواده با توجه به توانایی‌های مالی و اقتصادی خود دست به انتخاب موارد مورد نیاز بزنند و همچنین به راحتی بیشتری به برگزاری مراسم عقد و عروسی و همچنین بله برون بپردازند.

تقسیم هزینه عقد بین خانواده‌های عروس و داماد به خصوص در سال‌های اخیر که مشکلات اقتصادی زیادی مردم را محاصره کرده است، راه حلی است برای برگزاری مراسم عقد و عروسی و بله برون که می‌توان گفت تا به امسال بیشتر خانواده‌ها حتی از هر قشری این گزینه را انتخاب می‌کنند زیرا توسط این راه‌های زیادی برای برگزاری مراسم عقد و در کل هزینه عقد در اختیارشان قرار می‌گیرد.

هزینه مراسم عروسی و عقد با کیست

هزینه عقد و سفره عقد همانطور که گفته شد از موضوعات مهمی است که عروس و داماد و خانواده‌های آن ها باید به آن توجه زیادی در زمینه برگزاری مراسم و جشن عقد و عروسی کنند زیرا این موضوع توانایی این را دارد که در ادامه مشکلات و دلخوری‌های متفاوتی را برای عروس و داماد به همراه بیاورد.

همچنین باید در نظر داشت که هزینه عقد و این که این هزنیه دقیقا به عهده کیست در فرهنگ‌های مختلف در جریان کشور ایران متفاوت و مختلف است و همانطور که باز هم به آن اشاره شد در ابتدای مقاله، خانواده‌های مختلف راه‌های زیاد و متفاوتی را برای این نوع مسائل در بین خود پیش می‌گیرند.

در ادامه مقاله به گذشته عقد در ایران و همچنین مطالبی از این قبیل در مورد مراسم و رسم و رسوم کلی برگزاری مراسم عقد در ایران می‌پردازیم.

عروس و داماد هزینه عروس عقد

یکی از موضوعاتی که بسیاری از زوج‌های جوان و در کل عروس و دامادها از اطلاعات زیادی ندارند و همچنین به خوبی با آن آشنا نیستند شیوه‌های مختلف برگزاری مراسم عقد در شهرهای مختف و متفاوت ایران است و در واقع باید گفت به خصوص عروس و دامادهایی با سنین کمتر اصلا اطلاعاتی در این زمینه‌ها ندارند و به مشکلات این موضوع در ادامه مقاله بیشتر می‌پردازیم.

موضوعی که باید همه عروس و دامادها و همچنین تمامی زوج‌های جوان در مجموع به آن توجه زیادی داشته باشند این است که برگزاری مراسم‌هایی نظیر عقد در شهرهای مختلف کشور می‌تواند تفاوت‌های زیادی را به عنوان مثال با برگزاری مراسم عقد در تهران شامل شود که خود این موضوع باید نزد عروس و دامادها و زوج‌های جوان از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

برگزاری مراسم عقد در تهران را به جرئت می‌توان به طور میانگین جزو به روزترین مراسم عقدهای در سطح کشور دانست زیرا همانطور که بدیهی است اهالی این شهر نسبت به شهرهای دیگر کشور حتی کلان شهرهای دیگر و استان‌های بزرگ کمی به روز و به اصطلاح همگام‌تر با فرهنگ‌های اروپایی و در سطح جهان هستند.

این موضوع نه تنها هیچ مزیتی برای ساکنین تهران ایجاد نکرده بلکه به نوعی می‌توان گفت که مردم این شهر دچار مشکلات بسیار بزرگ اجتماعی و فرهنگی شده‌اند؛ به گونه‌ای که حتی ردپاهایی از فرهنگ اصیل ایرانی دیگر در چنین شهری قابل مشاهده نیست.

عروس و داماد

برگزاری مراسم عقد نیز که یکی از مراسم‌های سنتی و قدیمی و همچنین باستانی در فرهنگ ایران به شمار می‌رود نیز در شهر تهران دچار تحولات زیادی شده است که امروزه بسیار زیاد در تمام طبقات اجتماعی این شهر قابل مشاهده است.

همچنین باید در نظر داشت که شهرهای دیگر ایران نیز متاسفانه در حال فاصله گرفتن از فرهنگ‌های اصیل خودشان هستند و به گونه‌ای می‌توان گفت در حال تهرانی شدن هستند. این موضوع سبب گشته تا خرده فرهنگ‌هایی نظیر برگزاری مراسم عقد و عروسی نیز در این شهرها کمی دچار تغییرات بنیادی و اساسی همانند برگزاری مراسم عقد و جشن عروسی در شهر تهران شوند.

اما با این حال باید در نظر داشت که همچنان بسیاری از شهرهای ایران چنین مراسم‌های سنتی و قدیمی را نظیر برگزاری مراسم عقد و عروسی را به مانند سال‌های دور تاریخ ایران برگزار می‌کنند و میتوان در نظر داشت که چنین مراسم‌هایی تا چه حد از فرهنگ ایرانی اصیل غنی هستند.

متاسفانه با گذشت سال‌ها و به روزتر شدن تقلبی مردم تهران و در کل شهر تهران، برگزاری مراسم عقد در تهران را می‌توان از جمله خرده فرهنگ‌هایی نام برد که به طرز روز افزونی در حال نابودی نسبت به فرهنگ ایرانی و سنتی است .

شاید در نگاه اول زوج‌های جوان و همچنین عروس و دامادها متوجه نشوند برگزاری مراسم عقد در تهران چگونه به این وضع دچار شده است و همچنین ارتباط آن را با این که باید این اطلاعات را پیش از برگزاری هر جشنی همانند برگزاری مراسم عقد در تهران و یا جشن عروسی  ندانند اما در ادامه به باقی مانده اصلی این موضوعات می‌پردازیم.

مراسم عقد و عروسی و عروس و داماد

موضوعی که باید نزد عروس و دامادها و در کل زوج‌های جوان از اهمیت بالایی برخوردار باشد، چگونگی برگزاری مراسم عقد در تهران و همچنین شهرهای دیگر ایران است که به نوعی میتوان گفت این اطلاعات از لازمه‌های اصلی برای برگزاری مراسم عقد و چنین مراسم‌هایی به شمار می‌رود.

همانطور که به آن اشاره شد برگزاری مراسم عقد در شهرهای مختلف کشور به خصوص شهرهای کوچک و با اهالی محلی‌تر شیوه‌های برگزاری این نوع مراسم‌ها در آن ها به فرهنگ ایرانی سنتی خیلی نزدیک‌تر بوده است و در واقع باید در نظر داشت که اطلاع از این تفاوت‌ها باعث می‌شود خانواده و طرز فکرهای خانواده همسر خود را در کل بهتر بشناسید و بدانید باید به چه نحوی دست به برگزاری مراسم عقد در هر شهری بزنید.

مراسم عقد در شهرهای جنوبی، مرکزی، شمالی، غربی و شرقی نواحی ایران متفاوت است و خانواده‌هایی که اصالتا به این نواحی و یا شهرها می‌رسند برای برگزاری مراسم عقد فرزندشان به طور حتم از رسم و رسومات جاری در فرهنگشان استفاده خواهند کرد.

همچنین ببینید : وظایف خانواده عروس در محضر عقد

در حقیقت این اطلاعات باعث می‌شود که خانواده همسر خود را بهتر بشناسید و در حین برگزاری جشن عروسی و مراسم عقد با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم آن ها تا حد زیادی آشنایی پیدا کرده باشید تا در برگزاری مراسم عقد و عروسی خود تا حد ممکن به مشکلی برنخورید.

این که هزینه عقد باید به عهده کدام یک از خانواده‌های عروس و داماد باشد و در واقع کدام یک از آن ها باید همه هزینه عقد را پرداخت کند در بین تمامی خانواده‌ها ممکن است که تفاوت‌های زیادی را شامل شود اما موضوع مهم اصلی این است که عروس و داماد و در کل تمامی زوج‌های جوان باید متناسب با توانایی‌ها  و وقت و حوصله خود به دنبال کسب اطلاعات بیشتر و بیشتری درباره برگزاری این نوع مراسم‌ها از قبیل جشن عقد و عروسی و در مجموع چنین موضوعاتی باشند.

همچنین موضوع مهم دیگری که در خلال این مقاله راجع به برگزاری مراسم عقد بارها با تاکید به آن اشاره شد کسب کردن اطلاعاتی راجع به شیوه‌های برگزاری مراسم عقد در شهرهای مختلف و در فرهنگ‌های مختلف در کشور است که باید زوج‌های جوان و در مجموع تمامی عروس و دامادهایی که به خصوص در سنین کمتری قرار دارند، از آن ها تا حد ممکن اطلاع داشته باشند.

در حقیقت این اطلاعات در نهایت امر باعث می‌شود در برگزاری جشن عقد و چنین مراسم‌هایی بهترین انتخاب‌ها در هر موضوعی در زیر مجموعه آن ها برگزیده شود و همچنین عروس و داماد بتوانند بهترین شب زندگی مشترک خود را به خوبی تجربه کنند.

قیمت محضر برای عقد ۱۴۰۱ در یک محضر عقد ساده و معمولی با یک سالن عقد و محضر عقد شیک و لاکچری متفاوت است. همان‌طور که از نام این مجموعه‌ها مشخص است این سالن‌ها شیک و لاکچری تمامی شرایط برگزاری یک مراسم عقد بسیار مناسب را برای شما دارند. این مجموعه‌ها دارای شیرینی، فینگر فود، نوشیدنی‌های طبیعی و سرو شام و ناهار هستند. این سالن عقدها همچنین دارای آتلیه‌های مخصوصی نیز هستند که می‌توانند عکس‌های زیبای شما را در هنگام عقد به ثبت برسانند به هر حال قیمت محضر ازدواج شیک در تهران که خدمات معمولی به شما ارائه کند بین دو میلیون و پانصد تا پنج میلیون تومان می‌باشد که باز حال باید دید که با توجه به چه خدماتی قیمت محضر برای عقد ۱۴۰۱ محاسبه می‌شود و تماماً بستگی به خود سالن و محضر عقد دارد.

جشن عقد با کدام خانواده است

هزینه عقد محضری در سال ۱۴۰۱​، بر اساس تعرفه و قیمت محضر برای ازدواج دائم​ و موقت، مبلغ 400 هزار تومان می‌باشد. هزینه عقد محضری، در دفترخانه، صرف نظر از هزینه های فرعی، نظیر جشن و هدایا، صرفا شامل هزینه ثبت واقعه ازدواج بوده و مسئول پرداخت آن، عرفا، مرد و خانواده او هستند، اما، الزامی بر آن نیست و قابل توافق است. هزینه شام عقد محضری هم معمولا با خانواده عروس می‌باشد.

سخن آخر

همان‌طور که پیش تر اشاره کردیم به طور دقیق نمی‌توان جواب سوال این که هزینه عقد با کیست ؟ را داد به دلیل اینکه این امر ارتباط مستقیم با فرهنگ مرسوم هر منطقه دارد و در کنار این موضوع خانواده‌ها می‌توانند بر سر این موضوع که مراسم عقد با کیه؟ شام عقد محضری به عهده کیست؟ هزینه عقد با کیست؟ و … به توافق برسند.

اما در این مطلب سعی بر این داشتیم برای شما عزیزان نکاتی را شرح دهیم تا بتوانید با تکیه بر این مطالب به سوال مهم مراسم عقد به عهده کیست؟ دست پیدا کنید.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید و توانسته باشید سالن و محضر عقد شیکی با توجه به بودجه خود انتخاب کنید/ تالارکده


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 
 

محصولات تالارکده


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
تالار عروسی ایرانیان نیاوران جماران
15% تخفیف

باغ تالار پذیرایی ایرانیان

نیاوران، خیابان جماران، خیابان حسن پور، انتهای ششم، باغ تالار پذیرایی ایرانیان
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تشریفاتی ستاره طلایی
10%

باغ تالار تشریفاتی ستاره طلایی

کیلومتر ۱۶ جاده مخصوص
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ تالار مهران غرب
پکیج ویژه

باغ تالار مهران

تهران، انتهای همت غرب، بعد از تقاطع جنت آباد، انتهای شهید باکری شمالی، تقاطع سیمون بولیوار، خیابان بام وسک
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
پردیس
10% تخفیف

تالار پذیرایی پردیس

شهر ری، میدان بسیج، خ ابن بابویه، نبش خ شهید نبی پور، تالار پردیس
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-نورپردازی-سیستم‌صوتی-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :

۴ دیدگاه


 • پشتیبان سایت:

  سلام روز بخیر و اوقات بخوشی
  ممنون از مطلب خوبتون.. من روز عید فطر مراسم بله برونم بود و در حال حاضر بدنبال رزرو سالن عقد برای آخر ماه هستم اگر امکانش هست در مورد هزینه های مراسم عقد در تالار نیز صحبت کنید


   

 • المیرا صادقی:

  سلام خسته نباشید
  من به تازگی نشون کردم و قراره به همین زودی مراسم و جشن عقدمو برگزار کنیم اما صحبتی که با نامزدم داشتم میگه معمولا هزینه جشن عقد با خانواده عروس! اما سوالی که از شما داشتم می خواستم بدونم واقعا مراسم عقد با کیه ؟ ممنون میشم منو راهنمایی کنید


   

  • پشتیبان سایت:

   با سلام و درود و آرزوی خوشبختی.
   همانطور که در متن این مقاله توضیح داده شد قانون خاصی در این زمینه وجود ندارد و اینکه پرسیده می شود جشن عقد با کدام خانواده است ؟ اساسا سوال غلطی است! چون در فرهنگ ها و اقوام مختلف هزینه های این گونه مراسم براساس توافق طرفین صورت میگیرد و یا ممکن است هزینه مراسم عقد با خانواده داماد یا عروس و یا با مشارکت طرفین پرداخت شود