از آنجایی که جواهرات طلا و نقره در میان عامه مردم از محبوبیت و اهمیت بالایی برخوردار هستند‌ و اکثراً به صورت مداوم مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ به مرور زمان با استفاده مداوم دچار کدری و لک و جرم می‌شوند. ما نحوه تمیز کردن و برق انداختن طلا و جواهرات و همچنین نقره را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

چون کاملاً واقفیم که تمیز و براق نگه داشتن طلا و جواهرات و نقره برای خانم ها ارزش زیادی دارد و اکثرا خانم ها میخواهد جواهرات آنها هر چه بیشتر بدرخشد و جلا داشته باشد . وقتی که میخواهید به یک مهمانی بروید و سرویس و طلا و دیگر جواهرات و یا نقره جات خود را از کمد خارج می کنید و مشاهده میکنید که آنها مثل قبل درخشش ندارند و کدر و کثیف شده اند.

نگران می‌شوید. ترس شما کاملاً قابل درک است چون می‌خواهید همیشه طلا و جواهراتی درخشنده و براق داشته باشید. برای ممکن شدن چنین امر خطیری باید از روشهای صیقل و جلا دادن طلاجات استفاده کنید.

یکی از راه های برق انداختن طلا و دیگر جواهرات پرداخت کردن آنها توسط دستگاه های پرداخت در برخی از طلاسازی هاست. اما شاید همیشه وقت آن نباشد که جواهرات و یا نقره جات خود را بخواهید به این مجموعه ها بسپارید . از طرفی ممکن است بخواهید برخی از ظروف نقره و یا آینه شمعدان (که بیشتر از عروسی افراد به جای می ماند) نقره خود را جلا داده و تمیز کنید. ما در ادامه روش هایی را مورد بررسی قرار می دهیم که شما در خانه بتوانید کلیه لوازم و جواهرات خود را به نوعی پرداخت کرده و باعث درخشش و زیبایی بیشتر آنها شوید.

برق ا نداختن طلا جواهر برلیان

با براق کردن سرویس های طلا و دیگر جواهرات در مهمانی ها بدرخشید

یک سرویس طلا و یا سنگ های زینتی مثل برلیان زمانی جذابیت زیاد دارند که براق باشند و درخشش لازم را
داشته باشند و این شاید دغدغه بسیاری از خانواده ها باشد که چگونه می توانم طلا و جواهرات و نقره جات را در منزل درخشان و زیبا کنم و باعث براقی بیشتر آنها شوم ؟

طلا جواهرات و نقره همواره جزو مهم ترین و اساسی ترین لوازماتی است که خانوم ها به طور مداوم از آنها استفاده می کنند و باعث می شود طلا جواهرات و نقره جات ها به مرور زمان کدر و آلوده شوند و اثری از تمیز بودن  و براقندگی اولیه نباشد .

برق انداختن نقره در منزل
با براق کردن نقره جلوه و زیبایی خاصی به آن ببخشید

بدون شک بیشتر خانوم ها تا کنون با مشکل کثیفی و یا کدر شدن طلاجواهرات و نقره های خود رو به رو شده اند و راهی برای پاک کردن کثیفی موجود بر روی جواهرات و یا براق کردن آنها پیدا نکرده اند .

ما در این مقاله سعی داریم تا شما رو با 5 روش ساده قدرتمند برای پاک کردن و براق کردن طلا جواهرات و نقره آشنا کنیم تا از این به بعد در منزل خود به راحتی جواهرات خود را برق بندازید .

طلا و نقره

5 روش برای پاک کردن و براق کردن طلا جواهرات و نقره در منزل :

  • روش اول :استفاده از جوش شیرین برای پاک کردن و براق کردن :

یکی از راه های آسان و راحت برای براق و پرداخت کردن طلا جواهرات و نقره در منزل استفاده از جوش شیرین است .

در این روش ابتدا یک فویل آلومینیومی را داخل یک کاسه قرار دهید . سپس مقداری نمک و یک قاشق چایی خوری جوش شیرین به آن اضافه کنید . سپس حدود 10 قطره مایع ظرف شویی را داخل کاسه بریزید. بعد از مایع ظرفشویی مقداری آب جوش داخل کاسه بریزید و سپس طلا و نقره خود را به داخل کاسه بی اندازید .

سپس بعد از چند دقیقه با مسواکی نرم بر روی آنها کشیده و با آب گرم بشورید و با دستمالی نرم آنها را خشک کنید .

  • روش دوم : استفاده از شیر ترش برای تمیز و برق اندختن جواهرات :

یکی از راه های بدون دردسر استفاده از شیر ترش برای براق کردن جواهرات است . برای این کار ابتدا شیر ترش را داق کنید ( درصورتی که شیر ترش ندارید به شیر معمولی مقداری سرکه اضافه کنید ) . سپس از داغ کردن شیر ترش طلا و نقره های خود را به مدت نیم ساعت داخل ظرف شیر ترش قرار دهید .

بعد از گذشت نیم ساعت طلا و نقره ها را برداشته و آن ها را آب و صابون بشورید و با دستمال نرم آن ها را خشک کنید.

  • روش سوم : استفاده از پودر لباسشویی برای براق کردن جواهرات و برلیان:

از دیگر روش هایی که می توان به راحتی طلا و نقره خود را تمیز و براق کرد استفاده از پودر لباس شویی است .

ابتدا برای این کار طلا و نقره خود را داخل ظرفی با آب داغ قرار دهید . سپس پودر لباسشویی را بریزید و 10 دقیقه صبر کنید . سپس طلا و نقره خود را بردارید و با مسواک نرم بر روی آنها بکشی تا جرم آنها پاک شود و سپس آنها را خشک کنید.

جواهرات

  • روش چهارم : با استفاده از خمیردندان برق بیاندازید :

خمیر دندان یکی دیگر از موادیست که قدرت بالایی برای براق کردن و پاک کردن طلا و نقره دارد و می توان به راحتی جرم های جواهرات را با استفاده از خمیر دندان پاک کرد .

برای این کار ابتدا مقداری اندک خمیر دندان را بر روی طلا و نقره قرار دهید و سپس با مسواک به آرامی بر روی آن بکشید و سپس با آب گرم آن را بشورید.

  • روش پنجم : مایع ظرفشویی باعث براق شدن نقره و طلا :

مایع ظرفشویی جزو موادی است که قدرت پاک کنندگی و براق کنندگی بالایی دارد و به راحتی می تواند طلا و نقره شما را تمیز و زیبا کند .

در این روش ابتدا مقداری آب گرم را داخل ظرفی بریزید و سپس مقداری به آن مایع ظرفشویی اضافه کنید .مقداری ضبر کنید تا مایع و آب با یدکیگر حل شوند و سپس طلا و نقره خود را به داخل آن بی اندازید .

پس از گذشت حدود 20 دقیقه طلا و نقره خود را از درون ظرف بردارید و با آب ولرم شستشو دهید .

شستشوی جواهرات

  • روش ششم برای تمیز کردن طلا و نقره و دیگر جواهرات

یک ظرف آب گرم تهیه کرده و چند قطره آمونیاک اضافه کنید، یعنی برای هر پیمانه آمونیاک شش پیمانه آب ولرم اضافه کنید. بعد از یک دقیقه جواهرات را از محلول خارج کرده و با مسواک نرمی ترجیحاً بچه‌گانه به دقت برس بکشید. بعد با آب ولرم آبکشی کنید و با حوله نرم خشک کنید.

از لحاظ شیمیایی آمونیاک یک تمیز کننده قوی است و می‌تواند خورنده باشد، توصیه می‌کنیم چند ماه یک بار از این روش استفاده کنید. اگر در جواهرات تان مروارید و پلاتین به کار برده شده است، از این روش چشم پوشی کنید.

توجه داشته باشید که طلاجات نرم هستند، با ملایمت و نرمی مسواک بکشید.

  • روش هفتم برق انداختن نقره و جواهرات نگین دار و دارای سنگ قیمتی

تمیز کردن جواهرات نگین دار

جواهراتی که نگین و سنگ قیمتی دارند، نگین با چسب به طلا چسبانده می‌شود و با غوطه‌ور کردن در آب احتمال کنده شدن نگین افزایش می‌یابد. برای تمیز کردن جواهرات نگینی دستمالی خیس آغشته به پودر صابون را به جواهر بکشید و با ملایمت برس بکشید.

روش هشتم

با ترکیب نوشابه، آب ولرم و مایع ظرفشویی نیز می‌توانید جواهرات خودتان را تمیز کرده و برق بیندازید. در این مورد قطعه جواهر را درون ترکیباتی که ذکر شد بیندازید و بعد از یک دقیقه خارج کرده و با مسواک برس بکشید و با دستمالی نرم خشک کنید.

عوامل احتمالی لک و جرم گرفتن طلا و جواهرات کدامند؟

ماده‌هایی وجود دارند که احتمال لکه دار شدن و کدری جواهرات را بالا می‌برند؛ حتی‌الامکان از استفاده از این دست مواد اجتناب کنید. یا هنگام استفاده طلا و جواهرات خود را بردارید.

صابون از هر نوعی که باشد با جواهرات میانه خوبی ندارد و باعث کدری آن می‌شود. هنگام دوش گرفتن و شستشو با صابون، جواهرات را کنار بگذارید.

کلر به ویژه در دمای بالا؛ مانند وان آب داغ می‌تواند به طلاهای شما آسیب مداوم بزند و موجب تغییر رنگ آن می‌شود.

به یاد داشته باشید هنگام تمیز کردن جواهرات با روش‌هایی که ذکر شد حتماً از قبل کلر آن را بردارید.

محصولات دیگری همچون لوسیون، عطر، روغن و عرق پوست خودمان نیز به مرور زمان از درخشش طلای ما می‌کاهد.

البته فراموش نکنید که طلا و نقره جات خالص لکه‌دار نمی‌شوند. ولی از آنجایی که تقریباً همه جواهرات آلیاژی هستند، بسته به درصد سایر فلزات ترکیب شده با جواهر شما، احتمال لکه دار شدن وجود دارد.

تمام این روش هایی که گفته شد بهترین و ساده ترین روش های پاک و براق کردن طلا جواهرات و نقره در منزل می باشد که می توانید بدون هیچ گونه دردسری از این روش ها استفاده کنید .

البته توجه داشته باشید که هنگام شستشو از آب گرم استفاده کنید زیرا آب گرم باعث رفتن جرم های طلا و نقره می شود .

نکته : قبل از استفاده از هر گونه روش های نام برده شده از کیفیت ساخت طلا و نقره خود اطمینان حاصل کنید که در هنگام شست و شو با مشکلی رو به رو نشوید.

اگر برایتان مقدور است از محلول های مخصوص پاک کردن جواهرات استفاده کنید که کاملاً مفید و کاربردی هستند. از پارچه‌های مخصوص تمیز کردن و درخشندگی جواهرات استفاده کنید که در جواهر فروشی‌ها یافت می‌شود. این پارچه‌ها سطح جواهر و داخل شیارهای آن را به خوبی تمیز می‌کند و‌ باعث درخشانتر شدن قطعه جواهر شما می‌شود.

ولی اگر چنین محصولاتی در دسترس نمی‌باشد تمام روش‌هایی که ذکر کردیم تجربه شده و بی خطر هستند؛ با خیال راحت از این ترفندها استفاده کنید. فراموش نکنید که لازم نیست زود به زود جواهرات و نقره جات را تمیز و براق کنید چون تکرار آن موجب ساییدگی و خراب شدن طلا و جواهر شما می‌شود. سالی یکی الی دو بار جواهرات خود را تمیز کنید کافی خواهد بود.

در همین رابطه بخوانید : کارهایی که نباید هنگام خرید جواهرات عروسی انجام دهید


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 
 

محصولات تالارکده


 
 

پیشنهادات تالارکده

$$$$
تالار هتل شیان لویزان
10% تخفیف

تالار هتل دهکده شیان

اتوبان امام علی، بعد از پل همت، خروجی لویزان (شیان)، پارک جنگلی شیان، هتل شیان
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
تالار پذیرایی رویال آنتیک
10% تخفیف

تالار پذیرایی رویال آنتیک

خانی آباد نو، خیابان لطیفی، کوچه شهامت
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
سالن عقد سور نیاوران عقد شیک استخر
پکیج ویژه

عمارت عقد سور

نیاوران - محدوده شمال تهران
اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
باغ تالار فلامینگو
پکیج ویژه

باغ تالار پذیرایی فلامینگو

آزادگان - اتوبان تهران ساوه - نرسیده به اولین عوارضی - کنار اتوبان جنب فیروز بهرام
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :