نکاتی مهم در مورد نوشتن متن کارت دعوت عروسی

بعد از انجام مقدمات لازم برای برگزاری جشن عروسی، اکنون نوبت به انتخاب کارت عروسی و متنی زیبا برای دعوت از مهمانان فرا رسیده است. انتخاب کلمات و متن مناسب برای نوشتن کارت از اهمیت بسیاری برخوردار است و شاید تا حدودی دشوار به نظر برسد. حتی نکات جزئی مانند پشت‌نویسی کارت عروسی و نحوه خطاب کردن مهمان‌ها نیز اصولی دارد که رعایت کردن آنها لازم و ضروری است.

کارت عروسی

پشت کارت عروسی چی بنویسیم ؟ سبک نوشتن متن دعوت کارت عروسی، بستگی به سلیقه و خلاقیت خودتان دارد. برخی از زوجین سبک سنتی و کلاسیک را انتخاب می‌کنند. اما برخی دیگر ترجیح می‌دهند کارت عروسی‌شان متفاوت و فانتزی‌تر باشد، بنابراین در نوشتن متن دعوت کارت عروسی از چاشنی خلاقیت استفاده می‌کنند.

در هر دو حالت، چند نکته اساسی و پایه برای نوشتن متن دعوت کارت عروسی وجود دارد که رعایت آنها ضروری است و تحت هر شرایطی نباید این اصول نادیده گرفته شوند.

قبل اینکه برید برای ادامه مطلب توجه کنید : 

کارت عروسی آنلاین بسازید. کلیک کنید :

کارت عروسی آنلاین رایگان

امکان انتخاب متن کارت از متون آماده

از ابتدای سال 1400 امکانات زیادی به کارت عروسی اضافه شد که این موضوع باعث هرچه بیشتر خاص شدن کارت دعوت سایت تالارکده شد که به جرات می توان گفت قابل رقابت با بهترین سایت های خارجی است.

توجه: اگر میخواهید یک کارت دعوت به مراسم عروسی خاص و متفاوت داشت باشید صفحه کارت دعوت عروسی آنلاین را ببینید .

در این مقاله نکات ضروری برای نوشتن متن کارت دعوت و پشت‌نویسی آن ارائه‌شده است. بنابراین تا پایان مقاله با ما همراه باشید

متن دعوت کارت عروسی

صرف‌نظر از کلاسیک یا فانتزی بودن، مواردی وجود دارند که باید در نوشتن یا نگارش متن دعوت از مهمان‌ها در همه کارت‌های عروسی در نظر گرفته شوند.

این موارد شامل:

 1. متنی زیبا در خصوص مقدس بودن پیوند زناشویی
 2. متن دعوتی محترمانه برای درخواست از مهمانان جهت حضور در مراسم
 3. اسم عروس و داماد
 4. تاریخ برگزاری مراسم عروسی
 5. زمان شروع و پایان مراسم عروسی
 6. آدرس و مکان برگزاری مراسم

همچنین ببینید : کارت دعوت عروسی شیک ۱۴۰۲

 

متن دعوت از مهمان ها در کارت های عروسی

اگر نگاهی به متن کارت‌های عروسی سایر کشورها و فرهنگ‌ها بیندازیم، آیتم‌های دیگری مانند تعیین تم لباس مهمانان و درخواست از آنها جهت اطلاع‌رسانی بابت حضور یا عدم حضور در مراسم عروسی، به چشم می‌خورد.

اگرچه ممکن است این آیتم‌ها با فرهنگ ما همخوانی نداشته باشند، اما با توجه به هزینه‌های بسیار بالایی که با برگزاری مراسم عروسی به زوجین و خانواده‌هایشان تحمیل می‌شود، درصورتی‌که مهمانان به هر دلیلی فرصت یا امکان حضور در مراسم عروسی را ندارند، می‌توانند عدم حضور خود را به اطلاع میزبان یا میزبانان مراسم برسانند.

همچنین ببینید : متن کارت عروسی

زمانی که مهمان عدم حضور خود را اعلام می‌کند، میزبان این امکان را دارد تا مهمان دیگری را جایگزین او کرده یا نام او را از لیست مهمانان مدعو حذف کند و به‌این‌ترتیب هزینه اضافی بر زوجین تحمیل نشود.

بنابراین می‌توانیم در مورد این موضوع برخورد واقع‌بینانه و انعطاف‌پذیرتری داشته باشیم و از فرهنگ‌های صحیحی که تا پیش‌ازاین در کشور ما مرسوم نبوده‌اند، به شیوه صحیحی الگوبرداری کنیم.

آیتم های موجود در متن کارت عروسی

پشت کارت عروسی چی بنویسیم

پشت نویسی کردن کارت عروسی

 1. متن پشت کارت عروسی باکلاس برای دعوت کردن از یک زوج:

برای دعوت از یک زوج جهت شرکت در مراسم عروسی‌تان، بهتر است ابتدا عنوان “جناب آقای” به همراه نام خانوادگی آقا و در ادامه عبارت‌هایی مانند “به همراه همسر گرامی” یا ” به همراه بانو” آورده شوند. روش دیگر، خطاب کردن زوج به همراه نام خانوادگی آقا می‌باشد.

همچنین ببینید : متن تبریک ازدواج

به‌عنوان‌مثال:

 • جناب آقای شایگان به همراه بانو
 • جناب آقای شایگان به همراه همسر گرامی‌شان
 • آقا و خانم شایگان

نحوه خطاب کردن مهمان ها در کارت عروسی

2. پشت‌نویسی کارت عروسی برای دعوت کردن از نامزدها:

درصورتی‌که قصد دعوت کردن زوجی را دارید که در دوران نامزدی‌شان هستند، ابتدا نام خانوادگی کسی را بنویسید که دوستی نزدیک‌تری با او دارید و در ادامه نام خانوادگی نامزدش را ذکر کنید. به‌عنوان‌مثال اگر خانم دوست نزدیک شماست، نحوه دعوت از این زوج به این شکل خواهد بود:

 • سرکار خانم احمدی به همراه آقای سبحانی

پشت نویسی کارت عروسی و دعوت از نامزدها

3. پشت‌نویسی کارت عروسی برای دعوت کردن از مجردها:

دعوت کردن از افراد مجرد برای شرکت در مراسم عروسی ساده‌تر از سایر افراد است. درصورتی‌که مهمانتان یک خانم یا آقای مجرد است، کافی است نام و نام خانوادگی او را به همراه عنوان مناسب در پشت کارت عروسی قید کنید. در این صورت می‌توانید از عناوینی مانند “سرکار خانم” و “دوشیزه‌خانم” برای دعوت کردن از یک خانم مجرد و “جناب آقای” برای دعوت کردن از یک آقای مجرد استفاده کنید.

به‌عنوان‌مثال:

 • سرکار خانم نسرین صابری
 • جناب آقای ایمان معتمدی

کارت دعوت عروسی شیک و زیبا

4. پشت‌نویسی کارت عروسی با استفاده از عنوان شغلی افراد:

روش دیگر برای پشت‌نویسی کارت عروسی، خطاب کردن مهمان‌ها با استفاده از عنوان شغلی یا مدرک تحصیلی آنها می‌باشد.

به‌عنوان‌مثال:

 • آقای دکتر احمدی به همراه همسر گرامی‌شان
 • آقای مهندس صبوری به همراه بانو
 • آقای مهندس رضایی به همراه خانم دکتر امیری

کارت عروسی و متن مناسب آن

5. پشت‌نویسی کارت عروسی برای دعوت کردن از خانواده‌ها به همراه فرزند یا فرزندانشان:

برای دعوت از خانواده‌های بچه‌دار، می‌توانید از عباراتی مانند “خانواده محترم به همراه نام خانوادگی پدر خانواده ” یا ” نام خانوادگی پدر خانواده به همراه عبارت خانواده گرامی” استفاده کنید.

به‌عنوان‌مثال:

 • خانواده محترم علوی و فرزندان
 • جناب آقای علوی به همراه خانواده گرامی‌شان

پشت نویسی کارت دعوت عروسی

آخرین نکته که نباید از آن غافل شوید زمان تحویل کارت‌های عروسی به مهمانان است. بهترین زمان برای ارسال کارت عروسی تقریباً چند هفته قبل از فرارسیدن مراسم عروسی است. بنابراین فراموش نکنید که در اولین فرصت کارت‌ها را به‌دست مهمانان برسانید تا زمان لازم برای برنامه‌ریزی و آماده شدن جهت شرکت در مراسمتان را داشته باشند.

توجه : یک پیشنهاد ویژه :

کارت عروسی آنلاین رایگان

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

وسایل بله برون از کجا بخرم
چقدر قبل عروسی باید کارت دعوت پخش کرد?
تالار بزرگ پامچال (جاده اصفهان - شیراز)
قصر امپراطور یکی از بزرگ‌ترین تالارهای عروسی در هرات

آخرین دیدگاه‌ها

شمشیری
باغ تالار تک درخت

منو سیلور برای ۲۵۰ نفر چقد میشود

شمشیری
باغ تالار مجنون

هزیمت برای ۲۵۰ نفر مهمان برای مهرماه چقد میشه

بدون نام
خرید بازار و چمدان عروس و داماد

به نظر من اشتباهه که خانواده عروس یا داماد این موارد رو تهیه کنن. عروس و دامادی که نتونن روی پای خودشون وایسن بعدا دچار مشکلات زیادی میشن. بهتره عروس و داماد با درآمد شخص خودشون این وسایل رو به تدریج تهیه کنن.

نقدیان
تالار پذیرایی میثاق ارتش

ماتالارمیثاق 1مراسم داشتیم،همه چیزعالی بود،حتی به کارکنان انعام دادیم،نگرفتن،کلیه ی غذاهاومیوه و شیرینی ماروکامل بعدازمراسم تحویل شد.

بدون نام
تالار پذیرایی باشگاه نیاوران

سلام ایشالله همیشه مراسم عروسی باشه و خوشی ما چند وقت پیش مهمان این تالار بودیم،برخورد پرسنل مجموعه خوب بود تنها عیب اون شب سردی غذا بود واقعا با وجود کلی منو و سلف سرویس همه ی غذا ها سرد سرد بودن

نوشین
باغ تالار عمارت فاخر

سلام هزینه ها برای حدود ۱۵۰ نفر شهریور ماه رو میخواستم بدونم

آرمان
کلاس های رقص عروس و داماد برای جشن عروسی

سلام رقص‌دو نفره برای عروس و داماد لطفا مسیر ارتباطی را اعلام‌بفرمایید

سارا
عروسی های مختلط در باغ تالارهای تهران

سلام چند کمله حرف منطقی یک مقدار به نظر کلمه مختلط غلطه. ممکنه هر خانواده ای با تعداد زیاد در یک مهمانی دور هم جمع باشند آیا بگیم مختلط درسته ؟ استخر مختلط قطعا بد و با فرهنگ ما سازگار نیست. این یک باغ تالار رو که ممکنه بخشی از مراسم مهمانان و محارم دور هم باشند انقدر ازش بد گفته بشه هم صحیح نیست. اینکه پوشش ها نامناسب و زننده باشه و آقایان مشروبات الکلی مصرف کنند و جو ناسالم برای خانواده باشه اصلا مطلوب خانواده ها نیست و قطعا هیچکس این شرایط رو نمیپسنده. من این بخش رو جدا میکنم ولی اینکه بعضی ها با رعایت اصول و عقاید و احترام بخواهند یک مراسم مهمانی داشته باشند آیا باید مواضع تند گرفت ؟ آیا نباید به دیدگاه و تفکر مردم احترام گذاشت ؟ ممنو از اینکه دیدگاه من رو منتشر میکنید و ممنون از اینکه وقت گذاشتید و مطالعه کردید.

نظرات کاربران

 • نیلی

  سلام در کارت عروسی اول اسم عروس یا داماد ؟ من هرچی به همسرم میگم اسم اول منو بنویس گوش نمیده میگم خوش آهنگترم میشه ( نیلی و نیما ) ، میگه نه!!!

  پاسخ
  • بدون نام

   مبارکتون باشه ولی نیلی و نیما خیلی بهتر از نیما و نیلی ست

   پاسخ
  • پشتیبان سایت

   با سلام احترام بیشتر سلیقه ای و یا ممکن براساس فرهنگ های مختلف متفاوت باش.. اما بطور معمول میگن خانما مقدم تر هستن و اول اسم عروس رو می نویسند.. بهتره از مراسم لذت ببرید و به این جزئیات کم اهمیت توجه نکنید

   پاسخ