جشنواره رمضان

آداب و رسوم مراسم ازدواج مسیحیت و کاتولیک

بسیاری فکر می کنند آداب و رسوم مراسم ازدواج کاتولیک تنها به قرائت قسمت هایی از انجیل و پدر روحانی که مراسم را بجا می آورد محدود می شود.اما این مراسم عروسی آداب و رسوم قدیمی زیادی دارد که همیشه قابل احترام بوده و عروس و داماد و مهمانان جشن عروسی آنها را به طور کامل اجرا می کنند. اگر به یک مراسم عروسی کاتولیک دعوت شده اید و یا تنها به مطالعه درباره ی آداب و رسوم مراسم ازدواج در فرهنگ های مختلف علاقه دارید، با ادامه ی این متن خواندنی همراه شوید.

چه لباسی برای شرکت در مراسم ازدواج مسیحیت و کاتولیک مناسب تر است؟

کلیساهای مخصوص کاتولیک ها قوانین و ملاحظات خاصی را برای پوشش مهمانان در نظر نمی گیرند. اما مراسم ازدواجی که در کلیسا برگزار می شود همیشه رسمی تر از جشن عروسی در تالار پذیرایی و یا باغ تالار است. برای انتخاب لباس، به نوع دعوت عروس و داماد، ساعت مراسم و طرز پذیرایی مهمانان توجه کنید. آقایان بهتر است حداقل پیراهن مردانه به همراه کراوات و خانم ها نیز پیراهن مجلسی رسمی و پوشیده تر بپوشند.

مراسم عروسی کاتولیک

مراسم عروسی کاتولیک چقدر طول می کشد؟

برگزاری آیین های اصلی مراسم و سنت ازدواج در مسیحیت بین سی تا چهل و پنج دقیقه زمان نیاز دارد، اما دیدن دوستان و آشنایان و احوال پرسی ها معمولا زمان مراسم را به یک ساعت افزایش می دهند.

باید برای عروس و داماد هدیه بخرید؟

خریدن هدیه برای زوج کاتولیک در مراسم عروسی متدوال است. اما بهتر است هدیه را با خود به کلیسا نبرید. هدیه را در سالن پذیرایی و بعد از اجرای آیین مراسم ازدواج کاتولیک  به عروس و داماد و یا خانواده ی آنها تحویل دهید.

مهمترین آداب و رسوم مراسم ازدواج کاتولیک

کلیسا

آیین های مراسم ازدواج کاتولیک واقعی، باید در کلیسای مخصوص کاتولیک ها اجرا شود. در غیر اینصورت این مراسم رسمیت لازم را نخواهد داشت. کاتولیک ها معتقدند عیسی مسیح خود نظاره گر مراسم ازدواج آنها در کلیسا خواهد بود و برای خوشبختی آنها دعا خواهد کرد. تنها تعداد کمی از زوج های جوان تصمیم می گیرند مراسم عروسی خود را در فضایی غیر از کلیسا برگزار کنند، که در این صورت از اسقف یا کشیش خود درخواست می کنند تا آیین های مربوط به مراسم ازدواج کاتولیک را در محل مورد نظر بجا آورد.

ترتیب ورود افراد به مراسم ازدواج

ابتدا داماد به همراه شاهد وارد کلیسا می شوند. سپس ساقدوش های عروس و داماد یکدیگر را برای ورود از راهروی اصلی کلیسا همراهی می کنند. نفر سوم ساقدوش اصلی است که به تنهای وارد سالن خواهد شد. در آخر هم عروس به همراه پدر، و یا مرد دیگری از اعضای فامیل، قدم به سالن کلیسا خواهد گذاشت.  همچنین گاهی اوقات ممکن است طبق سنت های بسیار قدیمی عروس و داماد، در کنار یکدیگر و یا در کنار پدر و مادر، همراه با کشیش وارد کلیسا شوند.

مراسم عشای ربانی (دعای ازدواج در مسیحیت)

اگر هم عروس و هم داماد کاتولیک باشند، مراسم دعای عشای ربانی اجرا خواهد شد. پس از این مراسم، عروس و داماد و پدر روحانی جملات مربوط به آیین های ازدواج را به یکدیگر می گویند و حلقه های عروسی را رد و بدل می کنند.

ازدواج مسیحی ها

سرود خوانی گروهی

کشیش و یا اسقف مهمانان را برای همخوانی سرود های مذهبی دعوت می کند

قرائت عهد عتیق

عروس و یا داماد از یکی از دوستان و یا اعضای فامیل می خواهند که روایتی از عهد عتیق را برای مهمانان بخواند. زوج های کاتولیک معمولا بخشی از روایت آفرینش انسان در انجیل، یعنی داستان آفرینش آدم و حوا، را برای قرائت در مراسم عروسی خود انتخاب می کنند.

ازدواج مسیحی

مزامیر

مزامیر در مراسم ازدواج کاتولیک توسط آوازخوان مذهبی خوانده می شود. این اشعار را از کتاب ” مزامیر” انتخاب می کنند. مزامیر پاسخگو نیز به عباراتی گفته می شود که حضار در کلیسا بعد از شنیدن کلمه ی خداوند در اشعار ، به عنوان واکنشی به این کلمه، بیان می کنند. در واقع آوازخوان مذهبی اشعار را می خواند و حضار در کلیسا اشعار پاسخگو را با یکدیگر همخوانی می کنند.

روایت عهد جدید

برای این قسمت از رسوم و آیین های مراسم ازدواج کاتولیک، عروس و داماد از یکی از دوستان و یا اعضای خانواده می خواهند تا بخشی از روایت عهد جدید را برای حضار قرائت کند.

سرود مذهبی

در مراسم ازدواج کاتولیک، پدر روحانی قسمتی از سرود های مذهبی را می خواند. گاسپل ها و یا سرودهای مذهبی قسمتی از چهارکتاب عهد جدید است که زندگی حضرت عیسی را توضیح می دهد.

موعظه

بعد از قرائت انجیل، نوبت به موعظه می رسد. پدر روحانی در مورد ماهیت ازدواج و عشق در مراسم ازدواج کاتولیک سخن می گوید.

مراسم عروسی مسیحی

قرائت متن پیوند ازدواج

سرانجام نوبت به قرائت جملات مربوط به عهد و پیمان ازدواج میان زوج کاتولیک می رسد. عروس و داماد می توانند متن پیمان ازدواج را حفظ کنند و یا جملات را از روی کتاب بخوانند. همچنین ممکن است پدر روحانی جملات را برای زوج بخواند و عروس و داماد تنها با “بله” پاسخ دهند. شاید در فرهنگ ها و کلیساهای مختلف از کلمات متفاوتی برای متن عهد و پیمان  ازدواج استفاده کنند، اما این جملات در معنی متفاوت نیستند.

درهمین رابطه ببینید : عقد آریایی

مراسم تبادل حلقه ی عروسی میان عروس و داماد

بعد از جاری شدن عهد و پیمان ازدواج ، عروس و داماد در حضور کشیش و شاهدان حلقه های ازدواج را به دست یکدیگر می اندازند.

دعا و نیایش

تمام مهمانان مراسم عروسی به همراه پدر روحانی و عروس و داماد به خواندن دعا و نیایش های خاص کاتولیک ها می پردازند.

نشان صلح و دوستی

در رسوم و آداب مربوط به ازدواج کاتولیک ها، صلح و دوستی جایگاه ویژه ای دارد. عروس و داماد برای ابراز صمیمیت و صلح طلبی با پدر روحانی و دیگر مهمانان جشن عروسی دست می دهند و به یکدیگر درود می فرستند.

عروسی مسیحی

اعلام اتمام مراسم و آرزوی خوشبختی برای عروس و داماد

سرانجام، کشیش پایان مراسم ازدواج را اعلام و برای عروس و داماد زندگی سرشار از صلح و آرامش را آرزو می کند.

خروج عروس و داماد، ساقدوش ها و شاهدان از کلیسا

در انتهای مراسم ازدواج کاتولیک، خروج عروس و داماد، پدر روحانی، ساقدوش ها و شاهدان بر اساس نظمی خاص و برعکس ترتیب ورود افراد به مراسم صورت می پذیرد.

 

 

 

 

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

مراحل ساخت کارت عروسی با گوشی ایفون و ios
لیست بهترین دفاتر ازدواج و طلاق گوهردشت کرج
متن کارت عروسی دیجیتال
بهترین آتلیه عروس چیتگر

آخرین دیدگاه‌ها

ملکی
باغ تالار پرنیان

قیمت ورودی باغ تالار پرنیان رو میخواستم و همچین منوهای تالار . برای ۲۵۰ نفر اسفند ماه. تشکر از شما.\

بدون نام
متن عقد آریایی به نام نامی یزدان

حرف مجانی میزنید.. کدوم مردم؟ مردم ما مسلمان، عاقل و مهربان اند که سنت رسول خدا را از هرچیز بیشتر می‌ستایند..

خرسندي
تالار پذیرایی قصر فراز

سلام و خسته نباشید امشب عروسی داشتیم و واقعا از تالار راضی بودیم دکوراسیون زیبایی داره و بسیار غذای با کیفیت و خیلی راضی بودیم

مجیدمهدیون
باغ تالار قصر ملک

ازنظر غذا واقعا عالی و درمورد عذا هیچگونه دزدی نداره این تالار

بینام
باغ تالار vip شهریار

ما مراسم یکی از فامیلامون اینجا بود خیلی وضع پذیراییشون افتضاح هست خصوصا پرسنل خیلی بی ادبانه پذیرایی میکنند و هی میوه و شیرینی از سر میز ما برمی‌داشتند میزاشتن یجا دیگ و خیلی بد رفتار کردن و اینکه باید قبل از ورود مهمان میوه و شیرینی باشه نه بعد از اینکه مهمون میاد میشینه

بدون نام
تصاویر ازدواج حسن یزدانی و همسرش

ان شاءالله خوشبخت بشه و درکنار هسرش سلامت باشن با آرزوی سلامتی 🧡🐣

آرام
تالار پذیرایی ارغوان طلایی

مدیریت بسیار دلسوز و توانا. پرسنل خوش برخورد و مجرب. غذای فوق العاده و با کیفیت. ممنون از جناب آقای خاکباز

بدون نام
10 آهنگ تانگو خارجی

بسیار ممنون از نویسنده و سایت خوب تالارکده. واقعا کار ماها رو راحت میکنید با یک کلیک به کل نیازمون میرسیم. آهنگ ها رو خیلی دوست داشتم خدا به شما برکت بده ... من ۳ آهنگ برای رقص تانگو انتخاب کردم قبلش باید با همسرم تمرین کنم جالب اینکه قبلا هم ویدیوی آموزش رقص تانگو هم تو سایت خودتون دیدم.

نظرات کاربران