متن خطبه و صیغه عقد به فارسی و عربی همراه با مستحبات

در دین اسلام خطبه و صیغه ای به زبان عربی جهت محرمیت خوانده می شود. شاید تمایل داشته باشید تا با متن صیغه و عقد به زبان عربی و ترجمه فارسی آن آشنا شوید. در این مقاله سعی کردیم تا علاوه بر متن عربی به متن فارسی خطبه عقد یا صیغه عقد فارسی نیز بپردازیم پس با تالارکده همراه باشید.

ازدواج در تمامی ادیان و فرهنگ‌ها، امری مقدس و آسمانی تلقی می‌شود و تکامل و تعالی انسان را در پی دارد. اما چیزی که ازدواج در ادیان و فرهنگ‌های مختلف را متمایز می‌کند، نحوه و آداب اجرای آن است. در ادامه با نحوه آغاز پیوند زناشویی در دین اسلام که با خواندن متن خطبه عقد صورت می‌گیرد، آشنا خواهیم شد و برای زیباتر و روحانی‌تر شدن این لحظه، اعمال و آداب مستحبی توصیه شده توسط معصومین (علیهم السلام) را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

معنی و متن خطبه عقد اسلامی به عربی و فارسی

متن خطبه عقد فارسی عربی

پیشنهاد تالارکده
تالار پذیرایی رسپینا

تالار پذیرایی رسپینا

تهران - گیشا
یکی از زیباترین و خاص‌ترین سالن‌های عقد و عروسی سراسر تهران
سالن عقد و عروسی عمارت ایرانی

سالن عقد و عروسی عمارت ایرانی

تهران - الهیه
یکی از زیباترین مجموعه ها در امر برگزاری مجالس عقد
خانه عقد لکسون

خانه عقد لکسون

تهران - زعفرانیه
یکی از بهترین انتخاب‌ها برای مراسم‌های با تعداد کم
سالن عقد سماع

سالن عقد سماع

تهران - ستاری
یکی از بهترین و مجلل‌ترین سالن‌های عقد در تهران

متن خطبه عقد دائم در اسلام:

در دین مبین اسلام برای ثبت ازدواج رسمی و محرمیت زن و مرد به یکدیگر ،لازم است که بین آنها خطبه عقد جاری شود. متن خطبه عقد دائم متنی به زبان عربی است که پیش از خواندن صیغه عقد توسط عاقد چه در سالن عقد یا هر مکان دیگر خوانده می‌شود. مضمون این خطبه بزرگداشت خدا و فلسفه ازدواج است.

متن خطبه عقد دائم به زبان عربی:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدُ ِلله الذی أحَلَّ النِکاحَ و حَرَّمَ السّفاحَ و الزِّنا، و اَلَّفَ بینَ القلوب بعدَ الفِراق و الشِقاق، و آنسَهُم بالرأفه و الصَلاحِ، ثم الصّلوهُ و السلام علی سیدنا محمدٍ و آله البَرَرهِ الکرام.

و قال اللهُ تبارک و تعالی: وَ اَنْکِحُوا آلْاَیامی مِنْکُمْ وَ الصّالِحینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ اِمائِکُمْ اِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللهُ مِنْ فَضْلِهِ وَاللهُ واسِعٌ عَلیمٌ (نور آیه 32) وَ مِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَ جَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ (21)

و قال رسول الله (صلی الله علیه و آله): النِّکَاحُ سُنَّتِی فَمَنْ رَغِبَ عَنْ سُنَّتِی فَلَیْسَ مِنِّی‏. و قال (ص): مَنْ تَزَوَّج فَقَدْ أَحرَزَ نِصفَ دینِهِ فلیَتّقِ اللهَ فی النِصفِ الباقی.

ترجمه و متن خطبه عقد به زبان فارسی:

ممکن است دوست داشته باشید معنی خطبه عقد به فارسی را بدانید. ترجمه و متن فارسی و معنی خطبه عقد دائم در ادامه آورده شده است:

به نام خداوند بخشنده و مهربان

ستایش خدایی را که نکاح را حلال و محارم و زنا را حرام کرد و دلها را پس از جدایی و اختلاف به یکدیگر پیوند داد و آنان را به مهربانی و نیکی واداشت، سپس درود و سلام بر سرورمان محمد و خاندان بزرگوارش باد.

و خداوند تبارک و تعالی فرمودند: و البته باید مردان و زنان بی‌همسر و کنیزان و بندگان شایسته خود را به نکاح یکدیگر درآورید، اگر آن مردان و زنان فقیرند خدا به لطف و فضل خود آنان را بی‌نیاز و مستغنی خواهد فرمود و خدا رحمتش وسیع و نامتناهی و (به احوال بندگان) آگاه است.

و حضرت محمد (ص) فرمودند: ازدواج، سنّت  من است. هر کس از سنّت من رویگرداند از من نیست.

و ایشان در جای دیگری می‌فرمایند: هر كه ازدواج كند، نصف دینش را حفظ می‌كند، نصف دیگرش را از راه تقوا و پرهیزگاری حفظ کند.

در این مرحله عاقد با ذکر شرایط و مهریه معین، از  عروس خانم میپرسد که آیا می‌خواهد به عقد دائم داماد درآید یا خیر؟ پس از گرفتن بله از زبان عروس، نوبت به پرسیدن این سوال از داماد و گرفتن پاسخ مثبت از او است.

هم چنین بخوانید:

بله گفتن عروس

سپس متن زیر توسط عاقد خوانده می‌شود:

 • أنکحتُ مُوکلتی مُوکِّلی علی المهرالمعلوم… قبلتُ النِّکاحَ لمُوکِّلی علی المهرالمعلوم
 • زوّجت مّوکلتی بمُوکِّلی علی الصداق المعیَّن… قبلتُ الترویج و الزواج لمُوکِّلی علی الصداق المعلوم
 • متعتُ مُوکلتی مُوکِّلی علی الصداق المعلوم… قبلتُ التمتیع لمُوکِّلی علی الصداق المعلوم
 • أنکحتُ و زوّجتُ مُوکلتی بمُوکِّلی علی المهرالمعلوم مع الشرائط المذکور… قبلتُ النِّکاحَ و الترویج و الزواج لمُوکِّلی علی المهرالمعلوم مع الشرائط المذکور
 • أنکحتُ و زوّجت مُوکلتی من مّوکِّلی علی المهرالمعلوم… قبلتُ النِّکاحَ و الترویج لمُوکِّلی علی المهرالمعلوم
 • بإذنها و إذن ابیها أنکحتُ و زوّجتُ و متّعتُ مُوکلتی مُوکِّلی علی المهرالمعلوم… قبلتُ النِّکاح و الترویج و لزواج و المتمتیع لمُوکِّلی علی المهرالمعلوم
 • زوّجتُها بإذنها و إذن أبیها مُوکلتی لمُوکِّلی علی الصداق… قبلتُ النِّکاح و الترویج و الزواج و التمتیع لمُوکِّلی علی المهرالمعلوم
 • الحمدالله ربِّ العالمین

دعای پایان عقد که توسط عاقد خوانده می شود:

اللهم انصُرِ الاسلامَ و اهلَه و اخذُلِ الکفرَ و اهلَه و شَتِّت شَملَهم و فَرِّق جمعَهم و قَلِّب تَدبیرَهم. اللهم ألِّف بینَهما کما ألَّفتَ بین آدمَ و حوا، اللهم ألِّف بینهما کما ألَّفتَ بین ابراهیمَ و سارا، اللهم ألِّف بینهما کما ألَّفتَ بین موسی و صَفورا، اللهم ألِّف بینهما کما ألَّفتَ بین محمد و خدیجهَ الکبری، اللهم ألِّف بینهما کما ألَّفتَ بین علی و فاطمهَ الزهرا علیهما السلام، اللهم طَیِّب نسلَهما واجعَلهما ملازمین لِمحمدٍ و آله الطیبینَ الطاهرینَ و اجعَلهُما ممَّن قُلتَ فیهم : اُدْخُلُوا الْجَنَّةَ أَنتُمْ وَأَزْوَاجُکُمْ تُحْبَرُونَ (زخرف ، 70)

اللهم اخلُف لهما ولداً صالحاً و أوسِع فی رزقهما إنک واسع علیم. اللهم انی اُعیذُهما بک و ذریتَهما من الشیطان الرجیم بحق محمدٍ و آله الطاهرین.

متن صیغه فارسی و عربی و انواع روش برای خواندن صیغه محرمیت:

به‌طورکلی به 4 صورت می‌توان صیغه محرمیت را خواند که با هم می‌خواهیم بررسی کنیم

در روش اول عاقد وجود دارد و به وکالت از خانم می‌گوید: «زَوَّجتُ مُوکِّلَتی (نام خانم) مُوَکَّلی (نام آقا) فِی المُدَّۀِ المَعلُومَۀِ (در مدت زمان مشخص) عَلَی المَهر المَعلُوم (و با مهریه مشخص)» سپس به وکالت از آقا جواب می‌دهد: «قَبِلتُ التَّزویجَ لِمُوَکِّلی (نام آقا)»

در روش دوم خانم و آقا با هم صیغه مربوط به محرمیت خود را می‌خوانند یعنی عاقدی وجود ندارد. پس خانم می‌گوید: «زَوَّجتُکَ نَفسِی فِی المُدَّۀِ المَعلُومَۀِ، عَلَی المَهرِالمَعلُوم» و آقا در جواب بلافاصله می‌گوید: «قَبِلتُ التَّزویجَ»

در روش سوم آقا داماد جای عاقد را می‌گیرد و صیغه عقد خودشان را می‌خواند: «زَوَّجتُ مُوَکِّلَتِی (نام خانم) نَفسِی، فِی المُدَّۀِ المَعلُومَۀِ، عَلَی المَهر المَعلُوم» سپس خودش بلافاصله می‌گوید: سپس بلافاصله از طرف خودش می‌گوید: «قَبِلتُ التَّزویج»

در روش چهارم خانم وکالت را می‌گیرد و نقش عاقد را ایفا می‌کند و صیغه عقد به این شکل اجرا می‌شود: «زَوَّجتُک نَفسِی، فِی المُدَّۀِ المَعلُومَۀِ، عَلَی المَهر المَعلُوم» سپس بلافاصله از طرف آقا می‌گوید: «قَبِلتُ التزویج لموکِّلی (علی)»

مستحباتی که می‌‌توانید در زمان جاری شدن خطبه و صیغه عقد انجام دهید:

اداب و مستحات در زمان جاری شدن خطبه عقد

دعای قبل و بعد از خواندن خطبه عقد یکی از مستحباتی است که می‌توانید برای احساس آرامش بیشتر در مراسم عقدتان به‌جا آورید. توصیه شده است که عروس و داماد با وضو در مراسم عقد حاضر شوند. در ادامه تعدادی از این دعاهای مستحب آورده شده است.

دعاهای مستحب قبل از جاری شدن خطبه عقد:

متن خطبه عقد

 1. دعای «الحمدلله و الصلاة و السلام على رسول الله» یکی از دعاهایی است که در عین کوتاهی و سادگی، بذر محبت را در دل زوجین می‌کارد.
 2. قرائت خطبه نماز یا همان تشهد:
  متن عربی این خطبه بدین شرح است: «التحيات لله و الصلوات و الطيبات. السلام عليك أيها النبي و رحمة الله و بركاته. السلام علينا و على عباد الله الصالحين. أشهد أن لا إله إلا الله و أشهد أن محمدا عبده و رسوله». ترجمه فارسی خطبه نماز بدین شرح است: “با سلام و درود بر خدا و دعا و کردار نیک. سلام بر تو ای پیامبر و رحمت و برکات خدا بر تو باد. درود برما و بندگان صالح خدا. شهادت می‌دهم که پروردگاری جز خدای یکتا وجود ندارد و شهادت می‌دهم که محمد بنده و فرستاده اوست”.
 1. خطبه نیاز:
  متن عربی این خطبه می‌فرماید: «إن الحمدلله نحمده و نستعینه و نستغفره و نعوذ به من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا. من يهده الله فلا مضل له و من يضلل الله فلا هادي له و أشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و أشهد أن محمدا عبده و رسوله».  در ترجمه فارسی این گونه آورده شده است:”ستایش خدایی را که او را می‌ستاییم، از او یاری می‌جوییم و طلب مغفرت می‌کنیم و از شر وسوسه‌های نفس خویش و بدی‌های اعمالمان به او پناه می‌بریم. هر کسی که خدا هدایتش کند، کسی نمی‌تواند گمراهش کند و هر کسی را که خدا گمراه کند، هیچ هدایتگری نخواهد داشت و شهادت می‌دهم که جز خداوند یکتا، خدای دیگری نیست و شهادت می‌دهم که محمد بنده و فرستاده اوست”

می‌توانید پس از خواندن این دو خطبه، آیات زیر را نیز تلاوت کنید.

 • آیه 120 سوره آل عمران
 • آیه اول سوره نسا
 • آیه 71 سوره احزاب

درصورتیکه استرس و هیجان زیاد لحظه عقد مانع تلاوت صحیح آیات می‌شود، می‌توانید به جای خواندن آیات تنها به آن نگاه کنید.

اعمال مستحب قبل از جاری شدن خطبه عقد:

آشنایی با مستحبات هنگام عقد

به فرموده  امام صادق(ع) می‌توانید دو رکعت نماز مستحبی قبل از خطبه عقد بخوانید. در انتها نیز خواندن دعای زیر توسط دختر و پسر توصیه شده است.

«اللَّهُمَّ إِنِّي أُرِيدُ أَنْ أَتَزَوَّجَ اللَّهُمَّ فَقَدِّرْ لِي مِنَ النِّسَاءِ أَحْسَنَهُنَّ خُلْقاً وَ خَلْقاً وَ أَعَفَّهُنَّ فَرْجاً وَ أَحْفَظَهُنَّ لِي فِي نَفْسِهَا وَ مَالِي وَ أَوْسَعَهُنَّ رِزْقاً وَ أَعْظَمَهُنَّ بَرَكَةً وَ قَيِّضْ لِي مِنْهَا وَلَداً طَيِّباً تَجْعَلُهُ لِي خَلَفاً صَالِحاً فِي حَيَاتِي وَ بَعْدَ مَوْتِي».

در این دعا از خدا درخواست می‌شود که پیوندشان پر از خیر و برکت و همسرشان پاک و دارای اخلاقی پسندیده باشد. در ادامه نیز حفظ اموال و افزوده شدن رزق و روزی و داشتن فرزندان و نسلی خوب و پاک از خداوند طلب می‌شود.

امام علی (ع) نیز خواندن دو رکعت نماز را توصیه فرموده اند که که در رکعت اول این نماز بعد از سوره حمد سوره توحید و در رکعت دوم بعد از سوره حمد سوره یاسین خوانده می‌شود.

سپس دعای زیر را زمزمه کنید:

«اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي زَوْجَةً صَالِحَةً وَدُوداً وَلُوداً شَكُوراً قَنُوعاً غَيُوراً إِنْ أَحْسَنْتُ شَكَرَتْ وَ إِنْ أَسَأْتُ غَفَرَتْ وَ إِنْ ذَكَرْتُ اللَّهَ تَعَالَى أَعَانَتْ وَ إِنْ نَسِيتُ ذَكَّرَتْ وَ إِنْ خَرَجْتُ مِنْ عِنْدِهَا حَفِظَتْ وَ إِنْ دَخَلْتُ عَلَيْهَا سُرَّتْ وَ إِنْ أَمَرْتُهَا أَطَاعَتْنِي وَ إِنْ أَقْسَمْتُ عَلَيْهَا أَبَرَّتْ قَسَمِي وَ إِنْ غَضِبْتُ عَلَيْهَا أَرْضَتْنِي يَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِكْرَامِ هَبْ لِي ذَلِكَ فَإِنَّمَا أَسْأَلُكَ وَ لَا أَجِدُ إِلَّا مَا قَسَمْتَ لِي فَمَنْ فَعَلَ ذَلِكَ أَعْطَاهُ اللَّهُ مَا سَأَلَ»

هدف از خواندن این دعا تشکرو قدردانی از خدا و طلب خیر و برکت است.

مستحباتی که می‌‌توانید بعد از جاری شدن خطبه عقد انجام دهید:

متن خطبه عقد

فراموش نکنید که خودتان هم می‌توانید در زمان خوانده شدن خطبه عقد برای خود و خوشبختیتان دعا کنید و این کار تنها مختص اطرافیان و یا خانواده تان نیست.

خواندن دعاهای زیر بعد از قرائت خطبه عقد از جانب پیامبر اسلام (ص) توصیه شده است:

 • «بارك الله لك و بارك عليك و جمع بينكما في خير»
 • «بارك الله فيكم، و بارك عليكم»
 • عروس خانم یا سایر خانم‌های حاضر در مراسم نیز می‌توانند دعای زیر را بخوانند: «على الخير، و البركة على خير طائر»
شاید برای شما هم سوال باشد ...

بهترین روز برای عقد از لحاظ شرعی کی هست؟

اعیاد مذهبی مانند نیمه شعبان، ولادت امام علی علیه السلام و امام حسین علیه السلام، تاریخ ازدواج حضرت فاطمه و امام علی روزهای بسیار مبارکی برای عقد هستند. به علاوه ائمه علیهم السلام بین روزهای هفته روزهای پنج شنبه، جمعه و یکشنبه را برای جاری شدن خطبه، خوش یمن و مبارک دانسته اند.

چه روزهایی از لحاظ شرعی برای جاری شدن خطبه عقد نحس هستند؟

از لحاظ شرعی توصیه شده است که در روزهای نحس ماه قمری مانند ایام قمر در عقرب، ایام محاق و برخی از روزهای ماه مانند سوم، پنجم، شانزدهم، بیست و چهارم و بیست و پنجم ماه قمری، خطبه عقد جاری نشود. منظور از ایام محاق، بیست و هشتم هر ماه قمری تا آخر آن ماه است که در این بازه ماه پنهان است و در صبح و در عصر قابل مشاهده نیست.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید/ تالارکده


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
باغ تالار نیان برای عروسی
15% تخفیف

مجموعه باغ تالارهای نیان

گرمدره - خیابان سعادتیه - خیابان واعظی
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ عروسی ترانه
10% تخفیف

مجموعه باغ تالارهای ترانه

احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا ،خیابان انقلاب، انتهاي كوچه درختي، باغ تالار ترانه
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ عمارت رویال
پکیج ویژه

باغ تالار عمارت رویال

شعبه اول: گرمدره | شعبه دوم: سعید آباد شهریار
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :

۲۹ دیدگاه