برگزاری مراسم عقد و عروسی در روزهای خاص و اعیاد ایرانی باستانی

تعیین تاریخ برگزاری مراسم عقد و عروسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های پروسه برنامه‌ریزی این مراسم می‌باشد که به عناصر متعددی وابسته است.

تعدادی از افراد که عقاید مذهبی‌تری دارند ترجیح می‌دهند مراسم خود را در روزهای مذهبی خاص برگزار کنند که زندگی مشترک خود را با برکت و شگون بیشتری آغاز کنند.

برگزاری مراسم عقد و عروسی در روزهای خاص ایرانی باستانی

اما افراد دیگری هم هستند که اعتقادات مذهبی قوی ندارند یا به دلایلی نتوانستند در روزهای اعیاد مذهبی تالار یا باغ‌تالاری را رزرو کنند. برای این افراد پیشنهاد ویژه‌ای داریم که در این مقاله به تفصیل به بررسی آن خواهیم پرداخت.

روزهای خاص باستانی

پیشنهادی که برای تعیین روز برگزاری مراسم عقد و عروسی برای شما داریم، استفاده از روزهای اعیاد تاریخی ایرانی و باستانی می‌باشد که عموما معناهای عمیقی پشت آن‌ها نهفته است.

برگزاری مراسم عروسی در روزهای خاص ایرانی باستانی

اعیاد زرتشتیان

از مهم‌ترین مفاهیم دین زرتشتی نکوهش بدی و پاسداشت نیکی می‌باشد که بر همین اساس، مردم ایران باستان، جشن‌های بسیار بزرگی داشتند و تقریبا هرماه حداقل یک روز خاص را به برگزاری جشن اختصاص می‌دادند.

همچنین ببینید : عقد و ازدواج در چه ایامی خوبه؟ برگزاری عقد و عروسی در اعیاد مذهبی

1-جشن فرورگان

نوزدهمین روز فروردین ماه، این جشن برای بزرگداشت درگذشتگان برگزار می‌شد .

2-جشن اردیبهشتگان

روز اردیبهشت (سوم) از ماه اردیبهشت، این جشن برگزار می‌شود. این جشن به نام گلستان جشن هم شناخته می‌شد. و از جشن‌های باستانی آتش هم محسوب می‌شد. در این مراسم، افراد لباس سفید می‌پوشیدند، آتش روشن می‌کردند و رقص و پایکوبی می‌کردند.

3-جشن خردادگان

ششمین روز خرداد ماه به این جشن اختصاص داشته. این جشن در نکوداشت اهورامزدا برگزار می‌شده و برمبنای قدیس آب نیز بوده.

4-جشن تیرگان

از مهم‌ترین جشن‌های ایران باستان محسوب می‌شده که در تاریخ سیزدهم تیرماه برگزار می‌شده. در روایات مختلف، داستان متفاوتی از منشا این جشن وجود دارد ولی روایت محبوب‌تر مربوط به روزی است که آرش کمانگیر برای مشخص کردن مرز ایران تیری را رها می‌کند و به جنگ پایان می‌دهد.

مراسم عقد و عروسی در روزهای خاص ایرانی باستانی

5-جشن امردادگان

در روز هفتم ماه مرداد و برای بزرگداشت فرشته نگهبان جهان برگزار می‌شده. در زبان اوستایی، امرداد معنای زنده و مخالف مرگ و نیستی است.

6-جشن شهریورگان

این جشن در روز چهارم شهریور برپا می‌شده و با نام آذرجشن نیز شناخته می‌شده. از آداب اصلی این مراسم، روشن کردن آتش و جمع شدن دورهم و تقسیم مواد خوراکی با افراد نیازمند بوده‌است.

7-جشن مهرگان

در روز شانزدهم مهرماه این جشن را برگزار می‌کردند. از معروف‌ترین جشن‌های ایران باستان به شمار می‌آمده. ایرانیان باستان، این روز به خصوص را تاریخ قیام کاوه آهنگر و پیروزی او بر ضحاک ماردوش هم می‌دانستند.

برگزاری مراسم عقد و عروسی در روزهای خاص باستانی

8-جشن آبانگان

روز دهم از آبان ماه را به برگزاری این جشن برای بزرگداشت ایزدبانوی آب، آناهید اختصاص می‌دادند. در این جشن نیز مردم لباس‌های سفید تن می‌کردند کنار رودها و چشمه‌ها می‌رفتند و خوراکی و نوشیدنی می‌خوردند و پایکوبی می‌کردند.

برگزاری مراسم عقد و عروسی در روزهای خاص ایرانی

9-جشن آذرگان

در نهم آذرماه این جشن را برگزار می‌کردند. در این روز به آتشگاه‌ها می‌رفتند و آتش روشن میکردند.

10-جشن دیگان(خرم‌روز)

روز اول از دی ماه را به این جشن اختصاص داده بودند. دی یکی از صفات ایزد یکتا در میان زرتشتیان بوده است. آن‌ها روز اول این ماه را روز تولد خورشید می‌دانستند.

11-جشن بهمنگان

این جشن را در دومین روز از بهمن ماه برپا می‌کردند و با نام بهمنجه نیز می‌شناختند. این جشن در ستایش وهومن برگزار می‌شد که الهه‌ای با اندیشه نیک، منش پسندیده و خرد بود.

12-جشن سپندارمذگان

در پنجمین روز از اسفند ماه این جشن تاریخی را برگزار می‌کردند.در این جشن الهه نگهبان بانوان را می‌ستاییدند. این جشن به ولنتاین ایرانی نیز معروف است.

برگزاری مراسم عقد در روزهای خاص ایرانی باستانی

جشن‌های ایران‌باستان

1-جشن نوروز

عید نوروز

2-جشن شب یلدا

شب یلدا

3-جشن سده (دهم بهمن)

شب سده

4-جشن چهارشنبه‌سوری

شب چهارشنبه سوری

5-جشن نوسره (پنجم بهمن)

جشن نوسره

سخن آخر!

البته که همواره مدنظر داشته‌باشید برگزاری جشن در ایان نوروز، بسیار ریسکی است چون افراد ترجیحا درحال مسافرت یا گذران تعطیلات با خانواده خود هستند.

شب یلدا هم از آن زمان‌های محبوب است و احتمال آنکه از چند ماه قبل پر شود، زیاد است. لذا حتما برای رزرو تالار یا باغ‌تالار خود زودتر اقدام کنید!

همچنین ببینید : عقد آریایی

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

وسایل بله برون از کجا بخرم
چقدر قبل عروسی باید کارت دعوت پخش کرد?
تالار بزرگ پامچال (جاده اصفهان - شیراز)
قصر امپراطور یکی از بزرگ‌ترین تالارهای عروسی در هرات

آخرین دیدگاه‌ها

شمشیری
باغ تالار تک درخت

منو سیلور برای ۲۵۰ نفر چقد میشود

شمشیری
باغ تالار مجنون

هزیمت برای ۲۵۰ نفر مهمان برای مهرماه چقد میشه

بدون نام
خرید بازار و چمدان عروس و داماد

به نظر من اشتباهه که خانواده عروس یا داماد این موارد رو تهیه کنن. عروس و دامادی که نتونن روی پای خودشون وایسن بعدا دچار مشکلات زیادی میشن. بهتره عروس و داماد با درآمد شخص خودشون این وسایل رو به تدریج تهیه کنن.

نقدیان
تالار پذیرایی میثاق ارتش

ماتالارمیثاق 1مراسم داشتیم،همه چیزعالی بود،حتی به کارکنان انعام دادیم،نگرفتن،کلیه ی غذاهاومیوه و شیرینی ماروکامل بعدازمراسم تحویل شد.

بدون نام
تالار پذیرایی باشگاه نیاوران

سلام ایشالله همیشه مراسم عروسی باشه و خوشی ما چند وقت پیش مهمان این تالار بودیم،برخورد پرسنل مجموعه خوب بود تنها عیب اون شب سردی غذا بود واقعا با وجود کلی منو و سلف سرویس همه ی غذا ها سرد سرد بودن

نوشین
باغ تالار عمارت فاخر

سلام هزینه ها برای حدود ۱۵۰ نفر شهریور ماه رو میخواستم بدونم

آرمان
کلاس های رقص عروس و داماد برای جشن عروسی

سلام رقص‌دو نفره برای عروس و داماد لطفا مسیر ارتباطی را اعلام‌بفرمایید

سارا
عروسی های مختلط در باغ تالارهای تهران

سلام چند کمله حرف منطقی یک مقدار به نظر کلمه مختلط غلطه. ممکنه هر خانواده ای با تعداد زیاد در یک مهمانی دور هم جمع باشند آیا بگیم مختلط درسته ؟ استخر مختلط قطعا بد و با فرهنگ ما سازگار نیست. این یک باغ تالار رو که ممکنه بخشی از مراسم مهمانان و محارم دور هم باشند انقدر ازش بد گفته بشه هم صحیح نیست. اینکه پوشش ها نامناسب و زننده باشه و آقایان مشروبات الکلی مصرف کنند و جو ناسالم برای خانواده باشه اصلا مطلوب خانواده ها نیست و قطعا هیچکس این شرایط رو نمیپسنده. من این بخش رو جدا میکنم ولی اینکه بعضی ها با رعایت اصول و عقاید و احترام بخواهند یک مراسم مهمانی داشته باشند آیا باید مواضع تند گرفت ؟ آیا نباید به دیدگاه و تفکر مردم احترام گذاشت ؟ ممنو از اینکه دیدگاه من رو منتشر میکنید و ممنون از اینکه وقت گذاشتید و مطالعه کردید.