برگزاری مراسم عقد و عروسی در روزهای خاص و اعیاد ایرانی باستانی

تعیین تاریخ برگزاری مراسم عقد و عروسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های پروسه برنامه‌ریزی این مراسم می‌باشد که به عناصر متعددی وابسته است.

تعدادی از افراد که عقاید مذهبی‌تری دارند ترجیح می‌دهند مراسم خود را در روزهای مذهبی خاص برگزار کنند که زندگی مشترک خود را با برکت و شگون بیشتری آغاز کنند.

برگزاری مراسم عقد و عروسی در روزهای خاص ایرانی باستانی

اما افراد دیگری هم هستند که اعتقادات مذهبی قوی ندارند یا به دلایلی نتوانستند در روزهای اعیاد مذهبی تالار یا باغ‌تالاری را رزرو کنند. برای این افراد پیشنهاد ویژه‌ای داریم که در این مقاله به تفصیل به بررسی آن خواهیم پرداخت.

روزهای خاص باستانی

پیشنهادی که برای تعیین روز برگزاری مراسم عقد و عروسی برای شما داریم، استفاده از روزهای اعیاد تاریخی ایرانی و باستانی می‌باشد که عموما معناهای عمیقی پشت آن‌ها نهفته است.

برگزاری مراسم عروسی در روزهای خاص ایرانی باستانی

اعیاد زرتشتیان

از مهم‌ترین مفاهیم دین زرتشتی نکوهش بدی و پاسداشت نیکی می‌باشد که بر همین اساس، مردم ایران باستان، جشن‌های بسیار بزرگی داشتند و تقریبا هرماه حداقل یک روز خاص را به برگزاری جشن اختصاص می‌دادند.

همچنین ببینید : عقد و ازدواج در چه ایامی خوبه؟ برگزاری عقد و عروسی در اعیاد مذهبی

1-جشن فرورگان

نوزدهمین روز فروردین ماه، این جشن برای بزرگداشت درگذشتگان برگزار می‌شد .

2-جشن اردیبهشتگان

روز اردیبهشت (سوم) از ماه اردیبهشت، این جشن برگزار می‌شود. این جشن به نام گلستان جشن هم شناخته می‌شد. و از جشن‌های باستانی آتش هم محسوب می‌شد. در این مراسم، افراد لباس سفید می‌پوشیدند، آتش روشن می‌کردند و رقص و پایکوبی می‌کردند.

3-جشن خردادگان

ششمین روز خرداد ماه به این جشن اختصاص داشته. این جشن در نکوداشت اهورامزدا برگزار می‌شده و برمبنای قدیس آب نیز بوده.

4-جشن تیرگان

از مهم‌ترین جشن‌های ایران باستان محسوب می‌شده که در تاریخ سیزدهم تیرماه برگزار می‌شده. در روایات مختلف، داستان متفاوتی از منشا این جشن وجود دارد ولی روایت محبوب‌تر مربوط به روزی است که آرش کمانگیر برای مشخص کردن مرز ایران تیری را رها می‌کند و به جنگ پایان می‌دهد.

مراسم عقد و عروسی در روزهای خاص ایرانی باستانی

5-جشن امردادگان

در روز هفتم ماه مرداد و برای بزرگداشت فرشته نگهبان جهان برگزار می‌شده. در زبان اوستایی، امرداد معنای زنده و مخالف مرگ و نیستی است.

6-جشن شهریورگان

این جشن در روز چهارم شهریور برپا می‌شده و با نام آذرجشن نیز شناخته می‌شده. از آداب اصلی این مراسم، روشن کردن آتش و جمع شدن دورهم و تقسیم مواد خوراکی با افراد نیازمند بوده‌است.

7-جشن مهرگان

در روز شانزدهم مهرماه این جشن را برگزار می‌کردند. از معروف‌ترین جشن‌های ایران باستان به شمار می‌آمده. ایرانیان باستان، این روز به خصوص را تاریخ قیام کاوه آهنگر و پیروزی او بر ضحاک ماردوش هم می‌دانستند.

برگزاری مراسم عقد و عروسی در روزهای خاص باستانی

8-جشن آبانگان

روز دهم از آبان ماه را به برگزاری این جشن برای بزرگداشت ایزدبانوی آب، آناهید اختصاص می‌دادند. در این جشن نیز مردم لباس‌های سفید تن می‌کردند کنار رودها و چشمه‌ها می‌رفتند و خوراکی و نوشیدنی می‌خوردند و پایکوبی می‌کردند.

برگزاری مراسم عقد و عروسی در روزهای خاص ایرانی

9-جشن آذرگان

در نهم آذرماه این جشن را برگزار می‌کردند. در این روز به آتشگاه‌ها می‌رفتند و آتش روشن میکردند.

10-جشن دیگان(خرم‌روز)

روز اول از دی ماه را به این جشن اختصاص داده بودند. دی یکی از صفات ایزد یکتا در میان زرتشتیان بوده است. آن‌ها روز اول این ماه را روز تولد خورشید می‌دانستند.

11-جشن بهمنگان

این جشن را در دومین روز از بهمن ماه برپا می‌کردند و با نام بهمنجه نیز می‌شناختند. این جشن در ستایش وهومن برگزار می‌شد که الهه‌ای با اندیشه نیک، منش پسندیده و خرد بود.

12-جشن سپندارمذگان

در پنجمین روز از اسفند ماه این جشن تاریخی را برگزار می‌کردند.در این جشن الهه نگهبان بانوان را می‌ستاییدند. این جشن به ولنتاین ایرانی نیز معروف است.

برگزاری مراسم عقد در روزهای خاص ایرانی باستانی

جشن‌های ایران‌باستان

1-جشن نوروز

عید نوروز

2-جشن شب یلدا

شب یلدا

3-جشن سده (دهم بهمن)

شب سده

4-جشن چهارشنبه‌سوری

شب چهارشنبه سوری

5-جشن نوسره (پنجم بهمن)

جشن نوسره

سخن آخر!

البته که همواره مدنظر داشته‌باشید برگزاری جشن در ایان نوروز، بسیار ریسکی است چون افراد ترجیحا درحال مسافرت یا گذران تعطیلات با خانواده خود هستند.

شب یلدا هم از آن زمان‌های محبوب است و احتمال آنکه از چند ماه قبل پر شود، زیاد است. لذا حتما برای رزرو تالار یا باغ‌تالار خود زودتر اقدام کنید!

همچنین ببینید : عقد آریایی


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 
 

محصولات تالارکده


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
باغ تالار آنیت

باغ تالار آنیت

جاده قدیم دماوند، نرسیده به بومهن ،بعد از پارک فناوری پردیس،محله کرشت ، خیابان دیانت پور ،باغ تالار آنیت
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار کشتی ارم
10% تخفیف

تالار پذیرایی کشتی ارم

ابتدای اتوبان باکری - پارک ارم - مجموعه تالارهای کشتی ارم
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-طرح‌ازدواج‌آسان-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار پذیرایی و تشریفاتی باغ بهشت
10% تخفیف

تالار پذیرایی باغ بهشت

اتوبان بابایی شرق، خیابان هنگام جنوب، نبش میدان هنگام، خیابان یا مهدی
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-طرح‌ازدواج‌آسان-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار پذیرایی عمارت شمس
پکیج ویژه

تالار پذیرایی عمارت شمس

همت شرق به غرب، بعد از پل اشرفی اصفهانی، ابتدای خروجی بلوار عدل
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :