مراسم شب یلدا برای تازه عروس و هدایای مناسب عروس برای این شب خاطره انگیز

یلدا از دیرباز همراه ایرانیان بوده؛ واژه «یلدا» به معنای زایش و تولد است. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند. شب یلدا یکی از پرخاطره ترین و زیباترین شب‌ها برای عروس‌ و دامادهایی است که در دوران نامزدی خود به سر می برند.

بنا بر رسوم ما ایرانی ها خانواده داماد در شب چله یا شب یلدا به منزل خانواده تازه عروس می روند و برای عروس کادویی به نام شب چله ای می برند. خانواده عروس نیز خودشان را برای پذیرایی از خانواده تازه داماد آماده می‌کنند. گاهی اوقات خانواده های نزدیک نیز آنها را همراهی کرده و همگی با هم طولانی ترین شب سال را جشن می گیرند.شب یلدا برای تازه عروس

یلدایی عروسی و هدایای داماد برای عروس

یلدایی عروس و بردن هدایا برای عروس در شب یلدا یک سنتی که در برخی از اقوام و خانواده های ایرانی در بعضی از شهرها باب شده اشت. این رسم و آیین که در قدیم در ایران وجود داشته این است که خانواده داماد در این شب همراه با طبق ها یا خوانچه های پیش کشی از خوراکی های تزئین شده مخصوص این شب راهی خانه عروس می شدند. میوه‌هایی مانند انار، خرمالو و هندوانه به همراه انواع تنقلات و آجیل و شیرینی که به زیبایی تزئین شده است روی طبق ها قرار گرفته و روی آنها با پارچه ها و روبان های رنگارنگ تزئین می شدند و هدیه های عروس نیز بر رویشان قرار می گرفت. البته خوراکی هایی که در این شب مصرف می شد، ارتباط مستقیمی با جغرافیای محلی که آئین شب یلدا در آن برگزار می شد، داشت و هر شهر و منطقه بنا بر میوه های که در آن فصل در آن منطقه موجود بود، جشن می گرفت.

این رسم هنوز هم تا حدودی در ایران اجرا می شود و طرفداران خاص خود را دارد البته بسیاری از خانواده ها هم به جای طبق یا خوانچه از سبدهای حصیری، سینی های کار شده یا جعبه های کادویی استفاده می کنند.

بردن کادو، میوه و شیرینی توسط خانواده داماد باعث نمی شود که خانواده عروس از خرید میوه های مرسوم این شب و نیز آجیل، شیرینی و تنقلات و گاهی تهیه شام غافل شوند.

شب یلدا برای تازه عروس

معمولا سفره شب یلدا را مادر و دختر تازه عروس آماده و تزئین کرده و علاوه بر قرار دادن خوراکی های مختلف در آن، با تزئینات زیبا و قراردادن گل و دستمال و اشیا تزئینی زیبا جلوه خاصی به آن می بخشند. زیبایی سفره شب یلدا و تزئینات آن نشان دهنده ذوق و سلیقه عروس خانم است بنابراین عروس خانم برای هر چه بهتر جلوه کردن آن نباید از هیچ کاری مذایقه کند.

یکی از سنت ‌های باستانی ما ایرانیان شب یلدا یا همان شب چله است که همگی با آداب و رسوم آن به خوبی آشنایی داریم. اما این شب برای تازه عروس دامادها کمی ویژه ‌تر و متفاوت ‌تر است. در گذشته رسم بر این بود که در شب یلدا خانواده ‌ی داماد به منزل خانواده ‌ی تازه عروس می ‌رفتند و طبق‌ هایی از هدیه را برای عروس به عنوان پیش‌کش می ‌بردند. خانواده‌ ی عروس نیز خود را برای پذیرایی از خانواده ‌ی داماد آماده می ‌کردند. اصطلاحا به هدایایی که در این شب داماد برای نو عروس می‌ برد “چله ‌ای” می‌گویند. کماکان هم اکثر خانواده‌‌ ها به این رسم پایبند هستند. البته امروزه این رسم کمی متفاوت‌ با گذشته اجرا می‌ شود.

هدایای یلدایی عروس/ شب چله عروس

در بسیاری از شهرها رسم است که در شب چله برای تازه عروس هدایایی از طرف خانواده داماد برده می شود و به این شبک شب چله عروس یا شب یلدا می‌گویند.

 

کلیه این مواردی که در ادامه اشاره می شود بصورت تشریفاتی برای هدایای شب یلدای عروس است و لزومی بر اجرای آن توسط خانواده ها نیست و عدم رعایت هر یک از آنها نباید باعث دلخوری و یا توقع از سوی طرفی شود.

 • انواع آجیل
 • کله قند تزیین شده
 • سبد میوه همراه با تزئینات مانند هندوانه تزیین شده، انار، لبو، آناناس، کدوتنبل، موز و …
 • پالتو یا لباس زمتسانی و یا پارچه
 • طلا یا هدیه نقدی
 • انواع نقل و پشمک و شیرینی جات
 • دیوان حافظ

نکته: برای خانواده هایی که فرصت خرید کادو ندارند، یا مطمئن نیستند هدیه مورد پسند عروس خانم باشد هدیه ی نقدی می تواند گزینه ی مناسبی باشد.

اما مهم‌ترین نکته در هدیه شب یلدا تازه عروس این می‌باشد که غول بی‌شاخ و دم تجمل گرایی را کنار بگذارید و از چشم و هم چشمی دوری کنید، این مراسم یک جشن شاد با هدف استحکام بیشتر رابطه بین زوجین می‌باشد از این رو فشار زیاد برای برگزاری این مراسم می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را به شما وارد کند،‌ از این رو بهتر است که شما عزیزان به جای چشم و هم چشمی تمامی معیارها را به دقیق ترین شکل ممکن زیر ذره‌بین سلیقه‌ و شرایط خود ببرید تا در نهایت بتوانید با بهترین انتخاب‌ها شبی رؤیایی را برای خود و عزیزانتان بسازید.

 مراسم شب یلدا برای عروس

توجه کنید هدایای یلدایی عروس جنبه ی تشریفاتی دارد و اگر خانواده ای شرایط انجام این تشریفات را ندارد نباید موجب دلخوری خانواده ی عروس شود. اخیرا این سنت پسندیده که به هدف باهم بودن پدیده آمده حالت تجملاتی به خود گرفته و با چشم و هم چشمی آمیخته شده است، که موجب می شود داماد هزینه ی هنگفتی را متحمل شود. در حالیکه نباید هدف اصلی این سنت که شادی و کنارهم بودن است را فراموش کرد.

اما آنچه که در سفره آرائی شب یلدا از اهمیت برخوردار است، تزئین هنداونه و انار در این سفره است. معمولا در همه خانواده ها رسم است که علاوه بر گذاشتن یک ظرف پر و تزئین شده انار، انارها را نیز دانه کرده و در ظرف های زیبا در اطراف سفره قرار می دهند تا مهمانان با افزودن نمک و گلپر به آن، به راحتی از آن تناول کنند.

حکاکی هندوانه، لبو و میوه های رایج فصل پاییز مانند پرتقال، کیوی، سیب و… نیز یکی از مواردی است که به هر چه زیباتر شدن سفره شب یلدا کمک می کند و امروزه بسیار متداول شده است.

شب یلدا برای تازه عروس

شب چله یا شب یلدا چی هدیه بدیم ؟ وسایل شب یلدای عروس

امروزه برای تزئین سفره شب یلدا المان های زیبای زیادی مانند انارها و هندوانه های گوناگون، مرغ‌های آمین و چیزهای دیگر در بازار می توان یافت که برای تزیین سفره و دیگر نقاط خانه می توان از آن‌ها استفاده کرد. شمع‌ها هم گزینه‌ی بسیار مناسبی برای تزیین سفره شب یلدا هستند. میتوان شمع‌هایی را به شکل شاخه‌های گل، هندوانه، انار و چیزهای دیگر تهیه کرد و در گوشه و کنار سفره جای داد. تزئین سفره شب یلدا تا حدی شبیه سفره عقد عروس و سفره هفت سین است.

در رابطه با این موضوع بخوانید: هرآنچه که باید در مورد سفره عقد و چیدمان آن بدانید

معمولا غذای اصلی شب یلدا، خورشت فسنجان است. اما در این شب، سفره شام همراه با غذایی سنتی یا ماهی پلو یا کوکو سبزی نیز مرسوم است. البته هر منطقه بنا به فرهنگ خود، خوراکی هایی را به آن می افزاید.

آجیل و تنقلات شب یلدا شامل دانه هایی چون گندم و نخود برشته، تخمه هندوانه و کدو، بادام، پسته، فندق، کشمش، انجیر و توت خشک است که در شب یلدا می بایست و می باید بر سر سفره باشد.

شب یلدا برای تازه عروس

هدایای شب یلدا برای عروس خانم می تواند شامل تکه ای طلا مثل دستبند یا النگو، دسته گل، لباس زمستانی، پالتو یا کفش زمستانی، پارچه، دیوان حافظ، کله قند تزئین شده، نقل و شیرینی و پشمک تزیین شده و یا گاهی هدیه نقدی به همراه شیرینی  و هندوانه تزیین شده و سبدی از میوه های رنگارنگ و تزیین شده و مقداری آجیل و شکلات باشد. اما مهم‌ترین نکته در رابطه با هدیه شب یلدا عروس چله عروسی صرف نظر از نوع هدیه یا هدایا، تزیین زیبا و چشم نواز آن‌ها است.

میوه‌آرایی یکی از المان‌های تزیین هدیه و وسایل شب یلدای عروس است که جلوه‌ای باشکوه و زیبا به این مراسم می‌بخشد. حکاکی هندوانه، کدو حلوایی، لبو و تزئینات انار و… امروزه بسیار متداول است که آنها را یا خود خانواده های خوش ذوق و هنرمند انجام می دهند و یا تزیین هدایای عروس را با پرداخت مبلغ نسبتاً زیادی و دادن ایده مورد نظر، به افراد باتجربه ای مانند افرادی که کار طراحی و تزیین سفره عقد در تالارهای عروسی و گل آرایی مجالس و باغ تالارها را انجام می‌دهند، می‌سپارند.

شب یلدا برای تازه عروس

تزئینات یلدایی عروس و نکات کلیدی

یکی از نکات اصلی این مراسم تزئین هدایا و وسایل پذیرایی در منزل عروس است.

 • میوه آرایی: میوه‌آرایی یکی از المان‌های تزیین هدیه و وسایل شب یلدای عروس است که جلوه‌ای باشکوه و زیبا به این مراسم می‌بخشد. مهم ترین نکته در سفره آرایی این شب، تزئینات انار و هندوانه است. معمولا در همه خانواده ها رسم است که علاوه بر گذاشتن یک ظرف پر و تزئین شده انار، انارها را نیز دانه کرده و در ظرف های زیبا در اطراف سفره قرار می دهند تا مهمانان با افزودن نمک و گلپر به آن، به راحتی از آن تناول کنند. حکاکی هندوانه، کدو حلوایی، لبو و تزئینات انار و… امروزه بسیار متداول است که آنها را یا خود خانواده های خوش ذوق و هنرمند انجام می دهند و یا تزیین هدایای عروس را با پرداخت مبلغ نسبتاً زیادی و دادن ایده مورد نظر، به افراد باتجربه ای مانند افرادی که کار طراحی و تزیین سفره عقد در تالارهای عروسی و گل آرایی مجالس و باغ تالارها را انجام می‌دهند، می‌سپارند.
 • سایر تزئینات: می توان از روبان ها، تورهای رنگی و سایر ابزارهای تزئینی برای زیبا و چشم نواز کردن هدایا استفاده کرد. در دیزاین هدایا معمولا وسایل تزئینی به رنگ های قرمز، سبز و سفید به کار می رود که در کنار قرمزی انار و هندوانه هارمونی چشگیری را پدید می آورد.

 برگزاری مراسم شب یلدا در تهران

پذیرایی در منزل عروس:

 • سفره آرایی: معمولا سفره شب یلدا را مادر و دختر تازه عروس آماده و تزئین کرده و علاوه بر قرار دادن خوراکی های مختلف در آن، با تزئینات زیبا و قراردادن گل و دستمال و اشیا تزئینی زیبا جلوه خاصی به آن می بخشند. زیبایی سفره شب یلدا و تزئینات آن نشان دهنده ذوق و سلیقه عروس خانم است بنابراین عروس خانم برای هر چه بهتر جلوه کردن آن نباید از هیچ کاری مضایقه کند. امروزه برای تزئین سفره شب یلدا المان های زیبای زیادی مانند انارها و هندوانه های گوناگون، مرغ‌های آمین و چیزهای دیگر در بازار می توان یافت که برای تزیین سفره و دیگر نقاط خانه می توان از آن‌ها استفاده کرد. شمع‌ها هم گزینه‌ی بسیار مناسبی برای تزیین سفره شب یلدا هستند.
  میتوان شمع‌هایی را به شکل شاخه‌های گل، هندوانه، انار و چیزهای دیگر تهیه کرد و در گوشه و کنار سفره جای داد. تزئین سفره شب یلدا تا حدی شبیه سفره عقد عروس و سفره هفت سین است.

آجیل و تنقلات شب یلدا شامل دانه هایی چون گندم و نخود برشته، تخمه هندوانه و کدو، بادام، پسته، فندق، کشمش، انجیر و توت خشک است که در شب یلدا می بایست و می باید بر سر سفره باشد.

هدف از شب یلدا چیست

معمولا غذای اصلی شب یلدا، خورشت فسنجان است. اما در این شب، سفره شام همراه با غذایی سنتی یا ماهی پلو یا کوکو سبزی نیز مرسوم است. البته هر منطقه بنا به فرهنگ خود، خوراکی هایی را به آن می افزاید.

خانواده ی عروس می‌توانند با تهیه کردن گیفت ها یا هدیه های کوچک و تقدیم آنها به مهمانان دیگر، این شب را به یاد ماندنی تر کنند. اگر هدیه ها کار دست عروس باشد که بسیار ماندنی تر خواهد شد و ذوق و سلیقه عروس خانم را نشان خواهد داد. به عنوان مثال می توان از هدیه های کوچک نمدی یا اوریگامی بعنوان یادبود شب یلدا استفاده کرد و یا اینکه از کاغذهای رنگی کارت پستال هایی به یاد ماندنی ساخت.

در رابطه با این موضوع بخوانید:انواع مدل های گیفت عروسی و نکات مهم در مورد آنها

در آخر اینکه این شب یکی از به یادماندنی ترین شب های زندگی یک زوج است پس چه بهتر که با تجمل گرایی و چشم و هم چشمی به یکدیگر فشار نیاوریم و این شب را با شادی در کنار یکدیگر سپری کنیم.

چند مدل جدید تزیینات شب یلدا سفره و میزه یلدایی عروس

 یلدایی عروس

آجیل آرایی شب یلدایی عروس/ لیست وسایل شب یلدا برای عروس

تزیین میز شب یلدا عروس, سفره شب چله عروس

تزیین میز شب یلد یا شبه چله معروف به یلدایی عروس

یلدایی عروس

ایده برای تزیین میز شب یلدا/ لیست هدایا و وسایل شب یلدا برای عروس

تزیین میز یلدا عروستزیین میز یلدای عروس و هدایا به شکل ساده و بدور از تجملات

نکته مهم و اساسی خطاب به عروس و داماد عزیز:

اینها همه تجملات هستند و در واقع جزو رسوم اصلی ازدواج و نامزدی به حساب نمی آیند. اگه کسی تمایل داشت میتونه چنین مراسمی رو برگزار کنه و اگه کسی به هر دلیل بخصوص مشکلات مالی نتونست برگزار کنه خانواده ها نباید فشار بیاورند و خدای ناکرده کدورت بین دو خانواده و در نهایت دلخوری بین عروس داماد اول زندگی پیش بیاد.

اگه خواستید تالار عروسی یا باغ تالار رزرو کنید از سایت تالارکده اقدام کنید و از تخفیفات همه مجموعه ها با خبر بشید.

*** لیست تالارهای عروسی تهران ***

*** لیست باغ تالارهای تهران ***

شاید برای شما هم سوال باشد ...

وظیفه خانواده عروس در شب یلدا چیست؟

بنا بر رسوم ما ایرانی ها خانواده داماد در شب یلدا به منزل خانواده تازه عروس می روند و برای عروس کادویی به نام شب چله ای می برند. خانواده عروس نیز خودشان را برای پذیرایی از خانواده تازه داماد آماده می‌کنند. گاهی اوقات خانواده های نزدیک نیز آنها را همراهی کرده و همگی با هم طولانی ترین شب سال را جشن می گیرن

خانواده داماد شب یلدا برای عروس چی میبرند؟

کلیه این مواردی که در ادامه اشاره می شود بصورت تشریفاتی برای هدایای شب یلدای عروس است و لزومی بر اجرای آن توسط خانواده ها نیست و عدم رعایت هر یک از آنها نباید باعث دلخوری و یا توقع از سوی طرفی شود.انواع آجیل کله قند تزیین شده سبد میوه همراه با تزئینات مانند هندوانه تزیین شده، انار، لبو، آناناس، کدوتنبل، موز و ... پالتو یا لباس زمتسانی و یا پارچه طلا یا هدیه نقدی انواع نقل و پشمک و شیرینی جات دیوان حافظ


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
باغ تالار عروسی نیکان
10% تخفیف

باغ تالار نیکان

تهران، اتوبان آزادگان، خروجی فیروزبهرام، بعد از زیرگذر سمت چپ، انتهای بن بست نسیم
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار پذیرایی رویای پارس
10% تخفیف

مجموعه تشریفاتی رویای پارس

فلکه دوم تهرانپارس - خیابان جشنواره - ابتدای خیابان ذهدی - تالار پذیرایی رویای پارس
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ عروسی ترانه
10% تخفیف

مجموعه باغ تالارهای ترانه

احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا ،خیابان انقلاب، انتهاي كوچه درختي، باغ تالار ترانه
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :

۹۱ دیدگاه