یلدا از دیرباز همراه ایرانیان بوده؛ واژه «یلدا» به معنای زایش و تولد است. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند. شب یلدا یکی از پرخاطره ترین و زیباترین شب‌ها برای عروس‌ و دامادهایی است که در دوران نامزدی خود به سر می برند.

پیشنهاد تالارکده
طراحی هندوانه شب یلدا

طراحی هندوانه شب یلدا

شماره ثبت سفارش: 02191025330
پکیج شب یلدا

پکیج شب یلدا

شماره ثبت سفارش: 02191025330 *باکس کامل میوه حکاکی و گل ارایی با بیش ۱۵ مدل میوه گلدان حکاکی کدو و گل های لبو و شلغم باکس اسلیمی آجیل با انواع مغزها*

بنا بر رسوم ما ایرانی ها خانواده داماد در شب چله یا شب یلدا به منزل خانواده تازه عروس می روند و برای عروس کادویی به نام شب چله ای می برند. خانواده عروس نیز خودشان را برای پذیرایی از خانواده تازه داماد آماده می‌کنند. گاهی اوقات خانواده های نزدیک نیز آنها را همراهی کرده و همگی با هم طولانی ترین شب سال را جشن می گیرند.شب یلدا برای تازه عروس

یلدایی عروسی و هدایای داماد برای عروس

یلدایی عروس و بردن هدایا برای عروس در شب یلدا یک سنتی که در برخی از اقوام و خانواده های ایرانی در بعضی از شهرها باب شده اشت. این رسم و آیین که در قدیم در ایران وجود داشته این است که خانواده داماد در این شب همراه با طبق ها یا خوانچه های پیش کشی از خوراکی های تزئین شده مخصوص این شب راهی خانه عروس می شدند. میوه‌هایی مانند انار، خرمالو و هندوانه به همراه انواع تنقلات و آجیل و شیرینی که به زیبایی تزئین شده است روی طبق ها قرار گرفته و روی آنها با پارچه ها و روبان های رنگارنگ تزئین می شدند و هدیه های عروس نیز بر رویشان قرار می گرفت. البته خوراکی هایی که در این شب مصرف می شد، ارتباط مستقیمی با جغرافیای محلی که آئین شب یلدا در آن برگزار می شد، داشت و هر شهر و منطقه بنا بر میوه های که در آن فصل در آن منطقه موجود بود، جشن می گرفت.

این رسم هنوز هم تا حدودی در ایران اجرا می شود و طرفداران خاص خود را دارد البته بسیاری از خانواده ها هم به جای طبق یا خوانچه از سبدهای حصیری، سینی های کار شده یا جعبه های کادویی استفاده می کنند.

بردن کادو، میوه و شیرینی توسط خانواده داماد باعث نمی شود که خانواده عروس از خرید میوه های مرسوم این شب و نیز آجیل، شیرینی و تنقلات و گاهی تهیه شام غافل شوند.

شب یلدا برای تازه عروس

معمولا سفره شب یلدا را مادر و دختر تازه عروس آماده و تزئین کرده و علاوه بر قرار دادن خوراکی های مختلف در آن، با تزئینات زیبا و قراردادن گل و دستمال و اشیا تزئینی زیبا جلوه خاصی به آن می بخشند. زیبایی سفره شب یلدا و تزئینات آن نشان دهنده ذوق و سلیقه عروس خانم است بنابراین عروس خانم برای هر چه بهتر جلوه کردن آن نباید از هیچ کاری مذایقه کند.

یکی از سنت ‌های باستانی ما ایرانیان شب یلدا یا همان شب چله است که همگی با آداب و رسوم آن به خوبی آشنایی داریم. اما این شب برای تازه عروس دامادها کمی ویژه ‌تر و متفاوت ‌تر است. در گذشته رسم بر این بود که در شب یلدا خانواده ‌ی داماد به منزل خانواده ‌ی تازه عروس می ‌رفتند و طبق‌ هایی از هدیه را برای عروس به عنوان پیش‌کش می ‌بردند. خانواده‌ ی عروس نیز خود را برای پذیرایی از خانواده ‌ی داماد آماده می ‌کردند. اصطلاحا به هدایایی که در این شب داماد برای نو عروس می‌ برد “چله ‌ای” می‌گویند. کماکان هم اکثر خانواده‌‌ ها به این رسم پایبند هستند. البته امروزه این رسم کمی متفاوت‌ با گذشته اجرا می‌ شود.

هدایای یلدایی عروس/ شب چله عروس

در بسیاری از شهرها رسم است که در شب چله برای تازه عروس هدایایی از طرف خانواده داماد برده می شود و به این شبک شب چله عروس یا شب یلدا می‌گویند.

کلیه این مواردی که در ادامه اشاره می شود بصورت تشریفاتی برای هدایای شب یلدای عروس است و لزومی بر اجرای آن توسط خانواده ها نیست و عدم رعایت هر یک از آنها نباید باعث دلخوری و یا توقع از سوی طرفی شود.

 • انواع آجیل
 • کله قند تزیین شده
 • سبد میوه همراه با تزئینات مانند هندوانه تزیین شده، انار، لبو، آناناس، کدوتنبل، موز و …
 • پالتو یا لباس زمتسانی و یا پارچه
 • طلا یا هدیه نقدی
 • انواع نقل و پشمک و شیرینی جات
 • دیوان حافظ

نکته: برای خانواده هایی که فرصت خرید کادو ندارند، یا مطمئن نیستند هدیه مورد پسند عروس خانم باشد هدیه ی نقدی می تواند گزینه ی مناسبی باشد.

توجه کنید هدایای یلدایی عروس جنبه ی تشریفاتی دارد و اگر خانواده ای شرایط انجام این تشریفات را ندارد نباید موجب دلخوری خانواده ی عروس شود. اخیرا این سنت پسندیده که به هدف باهم بودن پدیده آمده حالت تجملاتی به خود گرفته و با چشم و هم چشمی آمیخته شده است، که موجب می شود داماد هزینه ی هنگفتی را متحمل شود. در حالیکه نباید هدف اصلی این سنت که شادی و کنارهم بودن است را فراموش کرد.

اما آنچه که در سفره آرائی شب یلدا از اهمیت برخوردار است، تزئین هنداونه و انار در این سفره است. معمولا در همه خانواده ها رسم است که علاوه بر گذاشتن یک ظرف پر و تزئین شده انار، انارها را نیز دانه کرده و در ظرف های زیبا در اطراف سفره قرار می دهند تا مهمانان با افزودن نمک و گلپر به آن، به راحتی از آن تناول کنند.

حکاکی هندوانه، لبو و میوه های رایج فصل پاییز مانند پرتقال، کیوی، سیب و… نیز یکی از مواردی است که به هر چه زیباتر شدن سفره شب یلدا کمک می کند و امروزه بسیار متداول شده است.

شب یلدا برای تازه عروس

شب چله یا شب یلدا چی هدیه بدیم ؟ وسایل شب یلدای عروس

امروزه برای تزئین سفره شب یلدا المان های زیبای زیادی مانند انارها و هندوانه های گوناگون، مرغ‌های آمین و چیزهای دیگر در بازار می توان یافت که برای تزیین سفره و دیگر نقاط خانه می توان از آن‌ها استفاده کرد. شمع‌ها هم گزینه‌ی بسیار مناسبی برای تزیین سفره شب یلدا هستند. میتوان شمع‌هایی را به شکل شاخه‌های گل، هندوانه، انار و چیزهای دیگر تهیه کرد و در گوشه و کنار سفره جای داد. تزئین سفره شب یلدا تا حدی شبیه سفره عقد عروس و سفره هفت سین است. در رابطه با این موضوع بخوانید: هرآنچه که باید در مورد سفره عقد و چیدمان آن بدانید

معمولا غذای اصلی شب یلدا، خورشت فسنجان است. اما در این شب، سفره شام همراه با غذایی سنتی یا ماهی پلو یا کوکو سبزی نیز مرسوم است. البته هر منطقه بنا به فرهنگ خود، خوراکی هایی را به آن می افزاید.

آجیل و تنقلات شب یلدا شامل دانه هایی چون گندم و نخود برشته، تخمه هندوانه و کدو، بادام، پسته، فندق، کشمش، انجیر و توت خشک است که در شب یلدا می بایست و می باید بر سر سفره باشد.

شب یلدا برای تازه عروس

 

هدایای شب یلدا برای عروس خانم می تواند شامل تکه ای طلا مثل دستبند یا النگو، دسته گل، لباس زمستانی، پالتو یا کفش زمستانی، پارچه، دیوان حافظ، کله قند تزئین شده، نقل و شیرینی و پشمک تزیین شده و یا گاهی هدیه نقدی به همراه شیرینی  و هندوانه تزیین شده و سبدی از میوه های رنگارنگ و تزیین شده و مقداری آجیل و شکلات باشد. اما مهم‌ترین نکته در رابطه با هدیه شب یلدا عروس چله عروسی صرف نظر از نوع هدیه یا هدایا، تزیین زیبا و چشم نواز آن‌ها است.

میوه‌آرایی یکی از المان‌های تزیین هدیه و وسایل شب یلدای عروس است که جلوه‌ای باشکوه و زیبا به این مراسم می‌بخشد. حکاکی هندوانه، کدو حلوایی، لبو و تزئینات انار و… امروزه بسیار متداول است که آنها را یا خود خانواده های خوش ذوق و هنرمند انجام می دهند و یا تزیین هدایای عروس را با پرداخت مبلغ نسبتاً زیادی و دادن ایده مورد نظر، به افراد باتجربه ای مانند افرادی که کار طراحی و تزیین سفره عقد در تالارهای عروسی و گل آرایی مجالس و باغ تالارها را انجام می‌دهند، می‌سپارند.

شب یلدا برای تازه عروس

تزئینات یلدایی عروس و نکات کلیدی

یکی از نکات اصلی این مراسم تزئین هدایا و وسایل پذیرایی در منزل عروس است.

 • میوه آرایی: میوه‌آرایی یکی از المان‌های تزیین هدیه و وسایل شب یلدای عروس است که جلوه‌ای باشکوه و زیبا به این مراسم می‌بخشد. مهم ترین نکته در سفره آرایی این شب، تزئینات انار و هندوانه است. معمولا در همه خانواده ها رسم است که علاوه بر گذاشتن یک ظرف پر و تزئین شده انار، انارها را نیز دانه کرده و در ظرف های زیبا در اطراف سفره قرار می دهند تا مهمانان با افزودن نمک و گلپر به آن، به راحتی از آن تناول کنند. حکاکی هندوانه، کدو حلوایی، لبو و تزئینات انار و… امروزه بسیار متداول است که آنها را یا خود خانواده های خوش ذوق و هنرمند انجام می دهند و یا تزیین هدایای عروس را با پرداخت مبلغ نسبتاً زیادی و دادن ایده مورد نظر، به افراد باتجربه ای مانند افرادی که کار طراحی و تزیین سفره عقد در تالارهای عروسی و گل آرایی مجالس و باغ تالارها را انجام می‌دهند، می‌سپارند.
 • سایر تزئینات: می توان از روبان ها، تورهای رنگی و سایر ابزارهای تزئینی برای زیبا و چشم نواز کردن هدایا استفاده کرد. در دیزاین هدایا معمولا وسایل تزئینی به رنگ های قرمز، سبز و سفید به کار می رود که در کنار قرمزی انار و هندوانه هارمونی چشگیری را پدید می آورد.

پذیرایی در منزل عروس:

 • سفره آرایی: معمولا سفره شب یلدا را مادر و دختر تازه عروس آماده و تزئین کرده و علاوه بر قرار دادن خوراکی های مختلف در آن، با تزئینات زیبا و قراردادن گل و دستمال و اشیا تزئینی زیبا جلوه خاصی به آن می بخشند. زیبایی سفره شب یلدا و تزئینات آن نشان دهنده ذوق و سلیقه عروس خانم است بنابراین عروس خانم برای هر چه بهتر جلوه کردن آن نباید از هیچ کاری مضایقه کند. امروزه برای تزئین سفره شب یلدا المان های زیبای زیادی مانند انارها و هندوانه های گوناگون، مرغ‌های آمین و چیزهای دیگر در بازار می توان یافت که برای تزیین سفره و دیگر نقاط خانه می توان از آن‌ها استفاده کرد. شمع‌ها هم گزینه‌ی بسیار مناسبی برای تزیین سفره شب یلدا هستند.
  میتوان شمع‌هایی را به شکل شاخه‌های گل، هندوانه، انار و چیزهای دیگر تهیه کرد و در گوشه و کنار سفره جای داد. تزئین سفره شب یلدا تا حدی شبیه سفره عقد عروس و سفره هفت سین است.

آجیل و تنقلات شب یلدا شامل دانه هایی چون گندم و نخود برشته، تخمه هندوانه و کدو، بادام، پسته، فندق، کشمش، انجیر و توت خشک است که در شب یلدا می بایست و می باید بر سر سفره باشد.

معمولا غذای اصلی شب یلدا، خورشت فسنجان است. اما در این شب، سفره شام همراه با غذایی سنتی یا ماهی پلو یا کوکو سبزی نیز مرسوم است. البته هر منطقه بنا به فرهنگ خود، خوراکی هایی را به آن می افزاید.

خانواده ی عروس می‌توانند با تهیه کردن گیفت ها یا هدیه های کوچک و تقدیم آنها به مهمانان دیگر، این شب را به یاد ماندنی تر کنند. اگر هدیه ها کار دست عروس باشد که بسیار ماندنی تر خواهد شد و ذوق و سلیقه عروس خانم را نشان خواهد داد. به عنوان مثال می توان از هدیه های کوچک نمدی یا اوریگامی بعنوان یادبود شب یلدا استفاده کرد و یا اینکه از کاغذهای رنگی کارت پستال هایی به یاد ماندنی ساخت.

در رابطه با این موضوع بخوانید:انواع مدل های گیفت عروسی و نکات مهم در مورد آنها

در آخر اینکه این شب یکی از به یادماندنی ترین شب های زندگی یک زوج است پس چه بهتر که با تجمل گرایی و چشم و هم چشمی به یکدیگر فشار نیاوریم و این شب را با شادی در کنار یکدیگر سپری کنیم.

چند مدل جدید تزیینات شب یلدا سفره و میزه یلدایی عروس

تزیین آجیل شب یلدا عروس, یلدایی عروس

آجیل آرایی شب یلدایی عروس/ لیست وسایل شب یلدا برای عروس

تزیین میز شب یلدا عروس, سفره شب چله عروس

تزیین میز شب یلد یا شبه چله معروف به یلدایی عروس

یلدایی عروس
ایده برای تزیین میز شب یلدا/ لیست هدایا و وسایل شب یلدا برای عروس
تزیین میز یلدا عروس
تزیین میز یلدای عروس و هدایا به شکل ساده و بدور از تجملات
پیشنهاد تالارکده
طراحی هندوانه شب یلدا

طراحی هندوانه شب یلدا

شماره ثبت سفارش: 02191025330
پکیج شب یلدا

پکیج شب یلدا

شماره ثبت سفارش: 02191025330 *باکس کامل میوه حکاکی و گل ارایی با بیش ۱۵ مدل میوه گلدان حکاکی کدو و گل های لبو و شلغم باکس اسلیمی آجیل با انواع مغزها*

نکته مهم و اساسی خطاب به عروس و داماد عزیز:

اینها همه تجملات هستند و در واقع جزو رسوم اصلی ازدواج و نامزدی به حساب نمی آیند. اگه کسی تمایل داشت میتونه چنین مراسمی رو برگزار کنه و اگه کسی به هر دلیل بخصوص مشکلات مالی نتونست برگزار کنه خانواده ها نباید فشار بیاورند و خدای ناکرده کدورت بین دو خانواده و در نهایت دلخوری بین عروس داماد اول زندگی پیش بیاد.

اگه خواستید تالار عروسی یا باغ تالار رزرو کنید از سایت تالارکده اقدام کنید و از تخفیفات همه مجموعه ها با خبر بشید.

*** لیست تالارهای عروسی تهران ***

*** لیست باغ تالارهای تهران ***

شاید برای شما هم سوال باشد ...

وظیفه خانواده عروس در شب یلدا چیست؟

بنا بر رسوم ما ایرانی ها خانواده داماد در شب یلدا به منزل خانواده تازه عروس می روند و برای عروس کادویی به نام شب چله ای می برند. خانواده عروس نیز خودشان را برای پذیرایی از خانواده تازه داماد آماده می‌کنند. گاهی اوقات خانواده های نزدیک نیز آنها را همراهی کرده و همگی با هم طولانی ترین شب سال را جشن می گیرن

خانواده داماد شب یلدا برای عروس چی میبرند؟

کلیه این مواردی که در ادامه اشاره می شود بصورت تشریفاتی برای هدایای شب یلدای عروس است و لزومی بر اجرای آن توسط خانواده ها نیست و عدم رعایت هر یک از آنها نباید باعث دلخوری و یا توقع از سوی طرفی شود. انواع آجیل کله قند تزیین شده سبد میوه همراه با تزئینات مانند هندوانه تزیین شده، انار، لبو، آناناس، کدوتنبل، موز و ... پالتو یا لباس زمتسانی و یا پارچه طلا یا هدیه نقدی انواع نقل و پشمک و شیرینی جات دیوان حافظ


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 
 

محصولات تالارکده


 
 

پیشنهادات تالارکده

$$$$
تالار امرالد هفت حوض

تالار تشریفاتی امرالد

نارمک، بالاتر از میدان نبوت، مجتمع تجاری امرالد استار، طبقه چهارم و پنجم
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
باغ تالار تهران / چیتگر

باغ تالار تهران | چیتگر

اتوبان تهران-کرج، خروجی پارک چیتگر (بلوار علیمردانی)، خیابان کوهک، نسیم سوم، باغ تالار تهران
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
باغ تالار فلامینگو
پکیج ویژه

باغ تالار پذیرایی فلامینگو

آزادگان - اتوبان تهران ساوه - نرسیده به اولین عوارضی - کنار اتوبان جنب فیروز بهرام
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
تالار پذیرایی باشگاه صاحبقرانیه
10% تخفیف

تالار پذیرایی باشگاه صاحبقرانیه

تهران، خیابان اقدسیه (موحد دانش)، نرسیده به سه راهی اقدسیه، مقابل پاساژ صدف
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :


 

۴۸ دیدگاه


 • فرزانه:

  از دست این رسم و رسومات مسخره خسته شدیم کاش یه قانونی بزارن همشو جم کنن ببرن والا،حالا خود خریدن یه طرف دیزاین وتزیینم یه طرف ،خدا خودش کمکمون کنه فرصت نمی‌کنیم جهیزیه بگیریم خونواده پسر هر چی میخرن ماهم باید متقابلشوبگیریم تازه نه شیر بهایی نه کمک جهیزیه ای یه ذره اینور اونور شدنی هم دختر غمباد میگیره حالا چه ازطرف اونا چه از طرف ما،یه سال بگذره یکم راحت میشیم همه هم سخت پیگیر که چی کار کردین والا من خودم از کسی نمی پرسیدم مگه دعوت میکردن با یه کادو ریز میرفتم میدیدم


   

 • نازنین:

  برادر من هم چند ماهه عقد کرده ولی هزینه ها خیلی زیاده و خیلی ذهنش درگیره نمیتونه از پسش بر بیاد
  منم کمک زیادی نمیتونم بکنم
  خدا کمک کنه


   

 • ریحانه:

  سلام خداروشکرامسال زنداداش دارشدم..میخایم چله ببریم نمیدونم لیست کاملش چیه؟کسی هس کلشوبگه


   

 • ناشناس:

  سلام من یک سال هست که از شر این رسم و رسومات مسخره راحت شدم تو دوران عقد مادر خانمم از هرجایی که میتونست رسم و رسوم جمع میکرد به نفع خودش و همش اختلاف بین من و خانمم مینداخت تا جایی که تا طلاق پیش رفتیم مثلا یک نمونه کوچیکش که میگفت عید قربان باید برای دخترم گوسفند بیارید و … متاسفم برای این آدم ها که همچین طرز فکری دارن و زندگی جوونارو دارن از بین میبرن فقط بخاطر عقاید عقب افتاده خودشون .راستی یچیزی اینم بگم که خیلی شکه کرد منو این بود که نزدیک نصف جهیزیه رو گفتن داماد بخره منم قبول کردم ولی روز جهاز یک لیست تهیه کردن و تمام چیزایی که من خریده بودم رو امضا گرفتن که ما خریدیم این دیگه مصداق زورگیری بود البته اگر آدم بخواد زندگی کنه مهم نیست ولی یکی اینو به مادر خانم من کاش میتونست بفهمونه که مادیات مهمه ولی خودتو خفه نکن با این کارا ببخشید سرتون رو درد آوردم . حالا بازم وقت کردم از شاهکاراش براتون مینویسم .


   
  • این کامنت بیشتر میخوره از طرف یه خواهرشوهر حسود باشه. اگر هم نه، بیچاره اون زن که با کسی عروسی کرده که به خاطر گوسفند تا پای طلاق بردتش


    

  • ناشناس:

   چی کشیدی تو اون مدت خدا بهت صبربده بعدازاون


    

  • ناشناس:

   سلام
   اولا خیلی ها رسم ورسومات براشون مهمه وکسی که میره خواستگاری باید همون اول دقیق رسم ورسوم طرف مقابل رو بپرسه
   ضمنا وسایلی که شما قبول کردی بخری جزو شیربها حساب میشه پس هیچ اشکالی ندازه خانواده عروس جز جهزیه بنویسن
   باهمه این حرف ها به نظر بنده مشکل اصلی باز برمی گرده به اینکه اول آشناییتون باید همه این صحبت هاراشفاف می گفتید ومی پرسیدید


    

  • مستانه:

   خب شما که هنوز از رسم و رسومات خبر نداشتی نیاز نبود بری دختر اون خانواده رو بگیری
   اون وسایلی که شما وظیفت بوده شرعا و قانونا همش رو خودت بگیری و حالا یه قسمتیش رو گرفتی بهش میگن شیربها
   و توی سیاهه عروس در کنار وسایلی که اونا خریدن ، وسایلی که شما خریدین هم اضافه میشه که میشه کل جهاز عروس


    
  • بله متاسفانه اینطور افراد در تمام زندگی باعث اوقات تلخی میشن من هم نمونه ای در اقوام دور خودم دیدم که تماس میگرفت و مدام درخواستهای عجیب غریبی میکرد و میپرسید که چه چیزایی بره بله برون میارید خواهر زن عموم عروس شده بره اون این اقلام رو اوردن شما هم نباید کمتر از اونها بیارید و بسیار بسیار داستان های چشم و‌هم چشمی


    

  • یلدا:

   اصلا این مردا چه توقعی دارن
   قانونا تهیه جهیزیه با خانواده عروس نیست
   یه چیز اشتباهی هست ک جا افتاده ک جهیزیه با خانواده دختر هست!!!!
   پس اینک وسایل جهیزیه رو نصفشو شما خریدین لطف نکردین باکه وظیفه بوده و خانواده عروس هم ک تهیه کردن همینطور


    

   • تالارکده:

    پس خانواده عروس هم تقاضای مهریه و تهیه مسکن از سمت داماد را نباید داشته باشند !
    یکسری چیزها عرف هست و باید بر اساس آن عمل کرد مگر توافقی دو طرفه شکل گیرد خارج از عرف.
    یا باید بصورت عرف برخورد کنید یا مدرن.
    مدرن زن و شوهر با هم زندگی رو میسازن و هزینه ها و شرایط رو مدریت میکنند و در این صورت همه چیز در زندگی نصف خواهد بود حتی بعد از مرگ یکی از زوجین که این قانون بسیاری از کشورهاست.


     

 • ناشناس:

  خدایا همه رو خوشبخت کن بخاطر چیزای مالی بهم سخت نگیرن


   

 • ناشناس:

  سلام من ۹ماه نامزدم خانواده من وضع مالیه خوبی دارن ولی طرف شوهرم از نظرمالی ضعیف هستن
  ومن بارسم های مشهد برام بعد ۴ماه پاگشا گرفتن
  که دراصل باید بعد دوروز این اتفاق میفتاد
  که بخاطر وضع شوهرم نشد پدرشوهرم به پسرش کمکی نمیکنه
  وتا شب چله گی خیلی کم مونده
  ونامزدم از الان به این فک میکنه که چیکار کنه که من ناراحت نشم
  من ازشوهرم انتظاری ندارم ولی خانوادم بخاطر چشمو هم چشمی
  به شوهرم فشارمیارن
  من یه دختر۱۶ساله هستم دوس دارم که برام بهترین چیز هارو بخرن
  ولی اینقدر شوهرمو‌دوس دارم که بخاطرش هیچ چیزی ازش نمیخوام وفقط سلامتیشو میخوام


   

 • مبین:

  من عقد نکردم. اما می فهمم


   

 • ناشناس:

  بله من ۱۷سالمه وتقریبا ۲ساله که نامزدم ولی متاسفانه نامزدم پول عروسی رانداردومن ازاین موضوع خیلی ناراحتم ونامزدم میگویدباید۲یا۳ساله دیگه هم صبرکنی من تواین دوسال هیچی ازش نخواستم ولی الان دیگه بایدعروسی بگیری وازهمه مهم تراینکه پدرشوهرهم ندارم که کمکش کنه همش میسپارم به خدا


   

 • الناز:

  نخیر اصلا اینجوری نیست دخترخاله من نوعروس است و تازه میخوایم بریم واسه شب یلد اش تاز شم آقایون محترم زندگی تونم حساب کنید که عروس هم باید جهیزیه تهیه کنید


   

 • ناشناس:

  سلام ممنون از مطلب مفیدتون، لطفا راهنمایی کنید آیا به داماد از طرف خونواده عروس هدیه میدهند؟ و اینکه اگر قراره به داماد هدیه داده بشه، مناسب ترین هدیه ها کدام است ؟ ممنون میشم از راهنمایی تون


   

 • مینا:

  ما که هیچی ندیدیم اعتراضم کنم میگن وای چقدر خرج داری تو ?


   

 • شانا:

  والا از اول ک ما عقد شدیم چیزی ندیدیممممم ک ندیدیم عیدا کادو نمیارن فک کنم شب یلدایی هم در کار نباشه الکی دلمو صابون زدم


   

  • تالارکده:

   شب یلدایی یک رسم همه جایی نیست نگران نباشید… ?
   در واقع همان خریدی که داماد قراره برای عروسی انجام بده میتونه به عنوان یلدایی برای عروس خانم بیاره که خب دید و بازدید هم هست خانواده ها هم با هم آشنا میشن
   میتونیدشما پیشگام شید و خانواده داماد رو دعوت کنید ?
   آرزوی خوشخبتی براتون داریم
   تالارکده


    

  • ناشناس:

   پسرهارو حسابشونو از خانواده هاشون جدا کنید و الکی اوقات تلخی نکنید . سعی کنید کنار هم اوقات شادی داشته باشید مطمئن باشید در زندگی مشترک جونشم براتون میده ولی اگه بخاطر این چیرهای الکی اوقات تلخی کنید همیشه ازتون دلخورو سرد میمونه.


    

   • تالارکده:

    اینها همه تجملات هستند و در واقع جزو رسوم اصلی ازدواج و نامزدی به حساب نمی آیند.
    اگه کسی تمایل داشت میتونه چنین مراسمی رو برگزار کنه و اگه کسی به هر دلیل بخصوص مشکلات مالی نتونست برگزار کنه خانواده ها نباید فشار بیاورند و خدای ناکرده کدورت بین دو خانواده و در نهایت دلخوری بین عروس داماد اول زندگی پیش بیاد.


     

   • ناشناس:

    سلام قناعت تو زندگی خیلی عالیه ولی. از قدیم گفتن زنی که خرج داره اجر داره.


     

    • تالارکده:

     سعی کنید زندگی رو باهم بسازید. یک کاسه باشید. هزینه اضافه و الکی اجر و ارج نمیاره.
     از زیبایی های شب یلدا و کنار هم بودن و آشنایی بیشتر خانواده ها لذت ببرید و تبدیل نکنید به میدانی برای نمایش و چشم و هم چشمی
     این سنت ها بیشتر برای دورهمی و نزدیکی زوجین و خانواده ها بنیان گذاشته شده .
     با آرزوی خوشبختی برای همه زوج های عزیز
     تالارکده


      

  • خسته:

   سلام من ازشهریور تو تقدم همه خرج های سره عقد وحلقه رو شوهرم کرد،چون خمیره من پدرندارن و خودش ازکوچکی مستقل بار اومده و رو پای خودش بوده،طول دوران عقد خرجی واسم نکرده،اخه درست بعد عقد کرونا وحشتناک گرفت و بعد اون هم دیسکشو عمل کرد ومن کلا از دوران خوش عقد فقط سختیشو دیدم،بااین تفاسیر من چون درکش میکنم خواسته کوچکی حتی ازش ندارم اما اطرافیانم منو حرصی میکنن که وظیفه میخاس زن نگیره،باید یلدا بهونه ای بشه که واست سرتاپا خریدکنه وتو خیلی کم توقع هستی دو روز دیگه هم خرج نمیکنه واست،منو هی تو چالش قرارمیدن،من واقعا دل سرد میشم اینجوری


    

  • ناشناس:

   برای منم چیزی نیاوردن عیدها‌.عقدی هم نگرفتم حتی ارایشگاه هم نرفتم‌ تنها طلا همون حلقمه. شب یلدا هم همونقد خرجی ک همسرم کرده منم همونقد براش برای هدیه یلدا خرج کردم.


    

 • ناشناس:

  خانواده عروس هم باید به داماد چیزی بدن ؟ کسی میدونه آیا ؟