ازدواج بدون رابطه جنسی چیست؟ عوارض و راه های درمان

به طور کلی ازدواج بدون رابطه جنسی یعنی ادواجی که در آن زن و مرد کمتر از ده بار در سال سکس برقرار می کنند. البته برسی مشکلات جنسی در ازدواج به این سادگی ها هم نیست. کارشناسان مسائل خانواده معتقدند مسئله ی تعداد دفعات رابطه ی جنسی برای هر خانواده ای متفاوت است و در واقع هیچ چهار چوب و استاندارد مطلقی در این زمینه وجود ندارد.

ازدواج بدون رابطه جنسی یعنی چه؟

به ازدواجی که در آن تعداد روابط جنسی بین زن و مرد بسیار کم باشد، ازدواج بدون سکس می گویند. اما همانطور که پیشتر نیز گفتیم، رابطه جنسی ممکن است بری هر یک از طرفین مفهوم متفاوتی داشته باشد. برای مثال، شاید شما فکر کنید اگر در هفته حداقل یکبار با همسر خود رابطه جنسی نداشته باشید احتمالا روابط شما دچار مشکل شده است. این در حالی است که همسر شما حتی در هفته یکبار نیز به برقراری رابطه تمایلی ندارد.

ازدواج و رابطه جنسی

علایم کمرنگ شدن روابط جنسی در ازدواج

وقتی ازدواج می کنید، باید حد و حدود و تعداد رابطه جنسی خود و همسرتان را از پیش تعیین نمایید. به خاطر بسپارید برقراری رابطه جنسی شامل بخش احساسی و نوازش نیز می شود. با صحبت درباره ی تمایلات جنسی خود در ازدواج با مشکلات کمتری مواجه خواهید شد، چون از انتظارات همسرتان آگاهی لازم را کسب کرده اید. در نهایت این شما و همسرتان هستید که باید برای تعداد دفعات روابط جنسی در ازدواج خود تصمیم بگیرید. اگر زن مرد در ازدواج به یکدیگر متعهد و علاقه مند باشد، احتمال اینکه درگیر ازدواج بدون رابطه جنسی شوند بسیار کم است.

همچنین ببینید : اهمیت رابطه جنسی در ازدواج و زندگی

ازدواج بدون رابطه جنسی چقدر رایج است؟

اگر شما نیز اخیرا خود را در یک ازدواج بدون رابطه جنسی یافته اید، بهتر است بدانید که تنها نیستید. بسیاری از زوج ها ازدواج بدون روابط جنسی را تجربه می کنند. البته ممکن است کاهش تعداد روابط جنسی در ازدواج مقطعی باشد و پس از مدتی طرفین دوباره به برقراری رابطه علاقه مند شوند. کارشناسان روابط جنسی و خانواده تخمین زده اند که تقریبا بیست درصد ازدواج ها بدون رابطه جنسی پیش می روند.

البته باید بگوییم عدم وجود روابط جنسی در ازدواج می تواند هم برای زن و هم برای مرد بسیار ناراحت کننده باشد. وقتی زن و مرد برای برقراری رابطه ی جنسی مشکلی ندارند، تنها پانزده درصد از میزان رضایت آنها از ازدواج تامین می شود. اما اگر روابط جنسی آنها دچار مشکل شود، میزان رضایت طرفین از ازدواج حتی تا پنجاه درصد کاهش خواهد یافت.

شکی نیست که زن و شوهری که با برقراری رابطه جنسی مشکل دارند، ازین موضوع ناراحت و یا ناراضی هستند، تا حدی که ازدواج های بدون رابطه جنسی می توانند نهایتا به شکست منتهی شوند.

دلایل پزشکی نداشتن رابطه جنسی

  • بی‌جنس‌گرایی

  • بیماری مزمن

  • ناتوانی

  • سردمزاجی و سرکوب احساسات جنسی دوران بلوغ

  • اختلال نعوظ و ناتوانی‌های جنسی در مرد

  • باورهای فرهنگی غلط

  • تصورات غیر واقعی

  • عدم اطلاع و آگاهی زوج‌ها از اندام‌های جنسی و عمل جنسی

اگر شما هم درگیر یک ازدواج بدون رابطه جنسی شده اید، نباید اعتماد به نفس خود را از دست دهید. عدوم وجود رابطه جنسی بین زن و مرد لزوما بدان معنا نیست که یکی از طرفین و یا هر دو مشکل خاصی دارند. حتی ممکن است شما و همسرتان همچنان یکدیگر را دوست داشته باشید و به یکدیگر متعهد بمانید، اما روابط جنسی شما کاهش یابد. ایجاد رضایت جنسی در ازدواج و به طور کلی روابط میان زن و مرد کار پیچیده ای به نظر می رسد، اما غیر ممکن نیست.

ازدواج بدون رابطه ی جنسی

چه عواملی باعث کاهش تعداد روابط جنسی می شود؟

دلایل مختلفی موجب کاهش تعداد روابط جنسی در ازدواج می شوند که در این قسمت به برخی از آنها اشاره می کنیم.

درهمین رابطه ببینید : آموزش شب اول عروسی

افزایش تعداد افراد خانواده

وقتی فرزندتان قدم به این دنیا می گذارد، توجه شما نسبت به همسرتان تا حد زیادی کاهش می یابد. چرا که نمی توانید برای هر دوی آنها وقت کافی صرف کنید. کاهش توجه و محبت شما به همسرتان می تواند روابط جنسی را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد.

افسردگی و استرس

استرس عامل اصلی مشکلات و اختلالات جنسی است. وقتی تنش در ازدواج زیاد باشد، زن و مرد دیگر تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارند. اگر هم شما و هم همسرتان بدانید چگونه تنش های میان خود را کاهش دهید و یا با استرس و افسردگی شخصی کنار بیایید، مشکلات جنسی شما تا حد زیادی برطرف خواهد شد.

اخیرا روابط زوج های زیادی در سراسر دنیا تحت تاثیر بیماری کوید-19 و یا بیماری کرونا قرار گرفته است. در واقع این روزها کرونا عامل اصلی استرس و افسردگی در میان خانواده ها بشمار می رود. به طور کلی هر بیماری روحی مرتبط با استرس و افسردگی معمولا به ازدواج بدون رابطه جنسی منجر می شود. شما نمی توانید لذت جنسی را همزمان با استرس تجربه کنید.

افتادن در دور باطل ازدواج بدون رابطه جنسی

کاهش تعداد روابط جنسی خود موجب تداوم مشکلات در ازدواج خواهد شد. ازدواج بدون روابط جنسی، زوج ها را به آینده ی زندگی مشترک بدبین و ناامید می کند و همین موضوع هم باعث می شود برای از بین بردن ریشه مشکلات خود دنبال راه چاره نباشند.

عوارض نداشتن رابطه جنسی

چطور مشکلات جنسی در ازدواج را از بین ببریم

قطعا راهکارهایی برای از بین بردن مشکلات جنسی وجود دارد و هنوز هم می توانید ازدواج خود را نجات دهید.

انتظارات خود را تغییر دهید

ما معمولا در شبکه های اجتماعی و رسانه ها می بینیم که روابط جنسی زوجین باید جذاب، تحریک کننده و بسیار هیجان انگیز باشد. روابط جنسی کاملا مناسب همیشه هم ممکن نیست. برای داشتن رابطه جنسی با همسر خود منتظر شرایط ایده آل مطلق نباشید و انتظارات خود را کاهش دهید.

کمی به خود استراحت دهید

رابطه جنسی که همیشه با اجبار و بخاطر وظیفه باشد برای هم زن و هم مرد خسته کننده است. رابطه ی جنسی اجباری در ازدواج موجب سرخوردگی و انزوای طرفین خواهد شد. راهی غیر از نزدیکی برای ارتباط با همسر خود بیابید. دست های همسر خود را عاشقانه بگیرید، او را در آغوش بکشید و به او یادآوری کنید چقدر در زندگی شما مهم و تاثیرگذار است.

از یک مشاور خانواده کمک بگیرید

اگر متوجه شدید عدم وجود روابط جنسی و یا کاهش گرایش جنسی شما و همسرتان به یکدیگر ازدواجتان را به سمت نابودی کشانده، بهتر است بدنبال مشاوره ی تخصصی ازدواج باشید. مشاور خانواده ی مورد اعتماد برای شما فرصتی را فراهم می کند تا بدون ترس از قضاوت، از احساسات و تمایلات جنسی خود صحبت کنید. مشاور خانواده و روابط جنسی به صورت تخصصی شما را راهنمایی می کند تا ازدواج بدون سکس خود را بهبود ببخشید.

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

وسایل بله برون از کجا بخرم
چقدر قبل عروسی باید کارت دعوت پخش کرد?
تالار بزرگ پامچال (جاده اصفهان - شیراز)
قصر امپراطور یکی از بزرگ‌ترین تالارهای عروسی در هرات

آخرین دیدگاه‌ها

شمشیری
باغ تالار تک درخت

منو سیلور برای ۲۵۰ نفر چقد میشود

شمشیری
باغ تالار مجنون

هزیمت برای ۲۵۰ نفر مهمان برای مهرماه چقد میشه

بدون نام
خرید بازار و چمدان عروس و داماد

به نظر من اشتباهه که خانواده عروس یا داماد این موارد رو تهیه کنن. عروس و دامادی که نتونن روی پای خودشون وایسن بعدا دچار مشکلات زیادی میشن. بهتره عروس و داماد با درآمد شخص خودشون این وسایل رو به تدریج تهیه کنن.

نقدیان
تالار پذیرایی میثاق ارتش

ماتالارمیثاق 1مراسم داشتیم،همه چیزعالی بود،حتی به کارکنان انعام دادیم،نگرفتن،کلیه ی غذاهاومیوه و شیرینی ماروکامل بعدازمراسم تحویل شد.

بدون نام
تالار پذیرایی باشگاه نیاوران

سلام ایشالله همیشه مراسم عروسی باشه و خوشی ما چند وقت پیش مهمان این تالار بودیم،برخورد پرسنل مجموعه خوب بود تنها عیب اون شب سردی غذا بود واقعا با وجود کلی منو و سلف سرویس همه ی غذا ها سرد سرد بودن

نوشین
باغ تالار عمارت فاخر

سلام هزینه ها برای حدود ۱۵۰ نفر شهریور ماه رو میخواستم بدونم

آرمان
کلاس های رقص عروس و داماد برای جشن عروسی

سلام رقص‌دو نفره برای عروس و داماد لطفا مسیر ارتباطی را اعلام‌بفرمایید

سارا
عروسی های مختلط در باغ تالارهای تهران

سلام چند کمله حرف منطقی یک مقدار به نظر کلمه مختلط غلطه. ممکنه هر خانواده ای با تعداد زیاد در یک مهمانی دور هم جمع باشند آیا بگیم مختلط درسته ؟ استخر مختلط قطعا بد و با فرهنگ ما سازگار نیست. این یک باغ تالار رو که ممکنه بخشی از مراسم مهمانان و محارم دور هم باشند انقدر ازش بد گفته بشه هم صحیح نیست. اینکه پوشش ها نامناسب و زننده باشه و آقایان مشروبات الکلی مصرف کنند و جو ناسالم برای خانواده باشه اصلا مطلوب خانواده ها نیست و قطعا هیچکس این شرایط رو نمیپسنده. من این بخش رو جدا میکنم ولی اینکه بعضی ها با رعایت اصول و عقاید و احترام بخواهند یک مراسم مهمانی داشته باشند آیا باید مواضع تند گرفت ؟ آیا نباید به دیدگاه و تفکر مردم احترام گذاشت ؟ ممنو از اینکه دیدگاه من رو منتشر میکنید و ممنون از اینکه وقت گذاشتید و مطالعه کردید.