چک لیست هزینه‌های عروسی در سال 1401/ به تفکیک خانواده ها

درصورتی‌که در آستانه برگزاری مراسم عروسی خود هستید، حتماً این مقاله را بخوانید زیرا در این مقاله کامل‌ترین و جامع‌ترین چک‌لیست هزینه‌های برگزاری مراسم عروسی در شهرهای بزرگ مانند تهران در سال 1401 ارائه شده ‌است. بدیهی است که ممکن است این هزینه‌ها در شهرهای کوچک‌تر کمتر باشد.

توجه : جهت دریافت قیمت تالارها روی لینک زیر کلیک نمایید

تالارکده / مرجع تالار عروسی و باغ تالار

این روزها وقتی صحبت از عروسی به میان می‌آید، مواردی که چه کسی هزینه برای چه چیزی می‌پردازد، قطعاً مبهم است. اول از همه، ما باید این سلب مسئولیت را کنار بگذاریم که هیچ حکم رسمی برای تنظیم مسئولیت مالی وجود ندارد. به طور سنتی، احتمالاً همه ما می دانیم که خانواده داماد هزینه عروسی را بر عهده دارند، اما این مانع زوج های مدرن نمی شود که پس انداز خود را برای برگزاری عروسی مورد نظر خود خرج کنند.

توجه : نرم افزاری جهت بررسی و مدیریت هزینه های عروسی با امکان ساخت کارت عروسی آنلاین توسط تیم تالارکده ساخته شده است. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید :

بررسی و مدیریت هزینه های عروسی

همانطور که می‌دانید یکی از مشکلات و موانع جوانان در امر ازدواج، هزینه‌های هنگفت برگزاری مراسم عروسی است که به عروس و داماد و خانواده‌‍‌هایشان تحمیل می‌شود. با خواندن این مقاله می‌توانید برآورد کلی از هزینه‌های برگزاری مراسم عروسی داشته باشید و این هزینه‌ها را مطابق بودجه خود مدیریت کنید تا بتوانید با کمترین هزینه به‌یادماندنی‌ترین شب زندگیتان را به بهترین نحو جشن بگیرید.

مدیریت هزینه های عروسی

هزینه‌های برگزاری مراسم عروسی در سال 1401 که بر عهده خانواده داماد است:

 1. هزینه رزرو تالار عروسی و باغ تالار:

هزینه رزرو تالار عروسی در سال 1400

معمولاً اولین گزینه‌ای که در چک‌لیست برنامه‌‌ریزی برای برگزاری مراسم عروسی به‌چشم می‌خورد، رزرو سالن عروسی است که بخش چشمگیری از هزینه‌های مربوط به برگزاری مراسم به آن اختصاص می‌یابد؛ رزرو تالار عروسی به مراتب دشوارترین بخش برنامه ریزی جشن عروسی می‌باشد، هزینه رزرو تالار یا باغ تالار بسته به شهر و منطقه محل زندگی، تعداد مهمانان دعوت‌شده به مراسم و … متغیر است.

معمولاً سالن‌های برگزاری مراسم عروسی جدای از هزینه‌های ذکرشده، ورودی نیز دریافت می‌کنند. به‌طورتقریبی بودجه‌ای که باید برای رزرو باغ تالار یا تالار با خدماتی مانند منوی پذیرایی، گل‌آرایی و دکوراسیون به همراه ورودی در نظر بگیرید، بین 150 تا 500 میلیون تومان است. معمولاً هزینه رزرو تالار و پذیرایی از مهمان‌ها بر عهده خانواده داماد یا داماد می‌باشد.

 1. هزینه کارت دعوت عروسی:

کارت دعوت عروسی نیز بخشی از هزینه‌های برگزاری مراسم عروسی را به‌خود اختصاص می‌دهد. بهتر است برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها از کارت دعوت آنلاین استفاده کنید؛ اما اگر شیوه سنتی را برای دعوت کردن از مهمانانتان ترجیح می‌دهید، لازم است بدانید که هزینه تهیه کارت دعوت عروسی به طرح انتخابی و تعداد مهمانانتان بستگی دارد. به‌طور کلی هزینه یک کارت دعوت از 20 هزار تومان شروع می‌شود و در برخی موارد حتی به 200 هزار تومان نیز می‌رسد. هزینه تهیه کارت دعوت برای مهمانان عروس بر عهده خانواده عروس و برای مهمانان داماد برعهده خانواده داماد می‌باشد.

توجه : سایت تالارکده جهت تسهیل در امور ازدواج زوج های جوان بخش اختصاصی را ارائه نموده تا زوج های جواب کارت دعوت عروسی خود را بصورت آنلاین و رایگان سفارش دهند و دیگر نگران هزینه ها، چاپ کارت و ارسال نباشند. بدین منظور به صفحه ” کارت دعوت عروسی آنلاین ” مراجعه نمایید.

 1. هزینه کیک عروسی:

هزینه های خانواده داماد برای برگزاری مراسم عروسی

کیک عروسی یک از اقلامی است که خرید آن برای برگزاری مراسم عروسی ضروری نیست. اما اگر می‌خواهید مراسم عروسی باشکوه‌تری داشته باشید، سفارش کیک عروسی می‌تواند رضایتمندی بیشتری برایتان به‌همراه داشته باشد. تعداد طبقات کیک، طراحی آن و شیرینی‌سرایی که کیک را به آن سفارش می‌دهید، تعیین‌کننده مبلغ کیک عروسیتان هستند. کیک عروسی حداقل از کیلویی 200 تا 400 هزار تومان آغاز شده و حداکثر به کیلویی 600 هزار تومان نیز می‌رسد.

 1. هزینه میوه و شیرینی عروسی:

میوه و شیرینی از الزامات پذیرایی مراسم عروسی به‌حساب می‌آیند. هزینه‌ای که باید بابت خرید میوه و شیرینی پرداخت می‌کنید به تعداد مهمانان، انواع شیرینی و میوه سفارشی و کیفیت آنها بستگی دارد. با توجه به قیمت‌های سرسام‌آور سال 1401 باید حداقل 20 میلیون تومان برای پذیرایی از تقریباً 200 نفر مهمان در نظر داشته باشید.

 1. هزینه کرایه یا خرید لباس عروس:

هزینه خرید لباس عروس در سال 1400

کرایه و یا خرید لباس عروس نیز یکی از مواردی است که هزینه زیادی را در برگزاری مراسم به خانواده داماد تحمیل می‌کند. وظیفه تهیه لباس عروس و پرداخت هزینه مربوط به آن برعهده خانواده داماد است. درصورتی‌که بخواهید در سال 1401  لباس عروس خود را بخرید، باید بودجه‌ای بین 20 میلیون تا 40 میلیون تومان و در صورت کرایه آن باید مبلغی بین 5 میلیون تومان تا 10 میلیون تومان در نظر بگیرید.

 1. هزینه کرایه و تزئین ماشین عروس:

هزینه تزئین ماشین عروس

اگر ماشین خودتان برای گل‌آرایی مراسم عروسیتان مناسب است، نیازی به کرایه ماشین عروس ندارید و به‌این‌ترتیب می‌توانید نقریبا 1.5 میلیون تومان در هزینه‌های مراسمتان صرفه‌جویی کنید. گاهاً برای کرایه ماشین‌های لوکس خارجی هزینه‌های هنگفت و شاید بیش از 10 میلیون تومان دریافت می‌شود.

هزینه تزئین ماشین عروس به نوع و مقدار گل و طرح و دیزاین انتخابی و حتی فصل برگزاری مراسم عروسی بستگی دارد. اگر از گل‌های ساده و معمولی برای تزئین ماشین عروس استفاده کنید، هزینه تقریبی 1.5 میلیون تومان و اگر از گل‌های زیبا و گران‌قیمت‌تری استفاده کنید، هزینه‌ تقریبی 3 تا 4.5 میلیون تومان باید بپردازید. لازم به‌ذکر است درصورت استفاده از گل‌های مصنوعی به جای گل طبیعی، هزینه کمتری برای تزئین ماشین عروس متقبل خواهید شد.

 1. هزینه دسته گل عروس:

هزینه خرید دسته گل عروس در سال 1400

هزینه دسته گل عروس در سال 1401 نیز بر اساس نوع گل و طرح انتخابی متغیر است. اگر از گل‌های ساده‌تری استفاده شود، مبلغی بین 900 هزار تومان تا 2 میلیون تومان و اگر از گل‌های زیباتری استفاده شود، مبلغی بین 3 تا 4 میلیون تومان باید برای آن اختصاص دهید. در اینجا نیز می‌توانید با انتخاب گل مصنوعی به‌جای طبیعی در هزینه‌های برگزاری مراسمتان صرفه‌جویی کنید.

 1. هزینه فیلم‌برداری از مراسم و آتلیه عکاسی:

هزینه آتلیه عکاسی عروسی در سال 1401 نسبت به سال‌های گذشته افزایش قابل‌توجهی داشته است. به‌طورکلی هزینه آتلیه براساس تجهیزات عکاسی و فیلم‌برداری، تهیه کلیپ مراسم فرمالیته و مراسم اصلی، تهیه آلبوم عکس دیجیتال یا چاپی تعیین می‌شود. این هزینه‌ها به‌طور میانگین بین 4 تا 12 میلیون تومان متغیر است. درصورتیکه می‌خواهید از هزینه‌های مراسمتان بکاهید بهتر است از تهیه کلیپ اسپرت و فرمالیته صرف‌نظر کنید یا تجهیزاتی مانند هلی‌شات را از پکیج پیشنهادی آتلیه حزف نمائید.

 1. هزینه دی جی یا گروه موسیقی:

یکی از ضروریات برگزاری مراسم عروسی، انتخاب یک دی جی یا گروه موسیقی خوب است. بدون وجود موسیقی، جشن و پایکوبی در مراسم عروسی امکان‌پذیر نخواهد بود. انتخاب دی جی یا گروه موسیقی بسیار حائز اهمیت است و علاوه بر شهرت آنها، تحقیق و جستجو و مشاهده نمونه کارها می‌تواند در انتخابتان تأثیر چشمگیری داشته باشد. هزینه استخدام یک دی جی یا گروه موسیقی هم به شهرت و امکاناتشان بستگی دارد. معمولاً یک گروه کوچک موسیقی حداقل 3 میلیون تومان برای اجرا در مراسمتان دریافت خواهد کرد.

 1. هزینه آرایشگاه عروس:

هزینه آرایشگاه عروس در سال 1401 نیز ثابت نبوده و بسته به آرایشگاه انتخابی و شهرت میکاپ آرتیست و منطقه‌ای که آرایشگاه در آن واقع شده است، متغیر خواهد بود. درصورتیکه بخواهید یکی از آرایشگران معروف، میکاپ روز عروسیتان را انجام دهد باید حداقل 2 میلیون تومان و حداکثر 8 میلیون تومان یا بیشتر برای آن اختصاص دهید. این هزینه‌ها تنها به میکاپ و شینیون عروس اختصاص دارد و برای سایر خدمات زیبایی مانند رنگ یا هایلایت موها، تاج سر، اپیلاسیون و … هزینه مجزایی بپردازید.

 1. هزینه خرید حلقه عروس و داماد:

خرید حلقه عروس و داماد

پرداخت هزینه حلقه عروس بر عهده خانواده داماد و حلقه داماد بر عهده خانواده عروس می‌باشد. این هزینه نیز بر اساس نرخ روز طلا، پلاتین یا نقره، سنگ یا کریستال به‌کاررفته و وجود و عدم وجود جواهر در طراحی حلقه‌ها بستگی دارد. برای خرید هر یک از حلقه‌های عروس و داماد، در صورت ساده بودن حلقه، حداقل 6 میلیون تومان در نظر داشته باشید.

 1. هزینه خرید سرویس عروس:

مواردی مانند وزن طلای به‌کاررفته، وجود یا عدم وجود جواهر، طراحی و کارمزد، سنگ یا کریستال، در تعیین قیمت سرویس طلا موثر هستند. هزینه خرید سرویس طلای عروس بر عهده خانواده داماد است. حداقل باید 15 میلیون تومان بودجه برای خرید یک سرویس طلای ظریف در نظر بگیرید.

 1. هزینه‌های جانبی دیگر در برگزاری مراسم عروسی:

خانواده داماد باید بودجه تقریبی حداقل 10 میلیون تومان برای خرید لوازم شخصی عروس مانند کیف و کفش عروس، لوازم آرایشی و بهداشتی، سشوآر، لباس، ست حمام و … کنار بگذارند. بدیهی است که این مبلغ بر اساس جنس، کیفیت و برند کالای موردنظر متغیر بوده و می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد.

هزینه‌هایی که بر عهده خانواده عروس است:

 1. هزینه چیدمان سفره عقد:

هزینه چیدمان سفره عقد

اگر می‌خواهید در هزینه‌ برگزاری مراسم عروسیتان صرفه‌جویی کنید، بهتر است از سفره عقد آماده محضرخانه یا تالار استفاده کنید. اما اگر طراحی و سبک خاصی را برای چیدمان سفره عقدتان در نظر دارید، می‌توانید تزئین آن را به یک طراح سفره‌آرایی بسپارید که در این صورت باید مبلغ بیشتری پرداخت کنید. هزینه یک سفره عقد ساده از 5 میلیون تومان آغاز شده و بسته به اقلام به‌کاررفته در طراحی سفره، این مبلغ افزایش می‌یابد.

 1. هزینه خرید لباس داماد:

هزینه کت و شلوار داماد در سال 1400

رنج قیمت خرید کت‌وشلوار دامادی متغیر است که بر اساس جنس، کیفیت و برند آن از حداقل 2 میلیون تومان آغاز می‌شود. برای تکمیل استایل داماد معمولاً از دستمال جیبی، پیراهن، کراوات و کمربند نیز استفاده می‌شود که باید حداقل 1 میلیون تومان نیز برای خرید آنها در نظر داشت.

 1. هزینه آرایشگاه داماد:

در سال‌های اخیر به‌ویژه سال 1401 هزینه آرایشگاه داماد افزایش چشمگیری داشته است. برای آرایش و آماده‌سازی داماد معمولاً ابتدا سر و صورت داماد را اصلاح کرده سپس به کارهای مراقبت پوستی مانند استفاده از انواع ماسک‌های آبرسان و احیاکننده پوست، گریم صورت و … می‌پردازند که در مجموع هزینه تقریبی بین 300 تا 700 هزار تومان را در پی دارد.

 1. سایر هزینه‌های داماد:

برای خرید لوازم شخصی داماد مانند کفش داماد، ست حاوی کیف پول، جاکلیدی و دکمه سرآستین، لوازم بهداشتی مانند ست ناخن‌گیر، ست حمام و حوله، ست اصلاح و دستگاه ریش‌تراش برقی، لباس منزلی، ست آرایش مو و … باید حداقل مبلغی معادل 10 میلیون تومان در نظر گرفت. بدیهی است که این مبلغ بر اساس جنس و برند کالای موردنظر متغیر بوده و می‌تواند افزایش یا کاهش داشته باشد.

قیمت تالار عروسی برای 200 نفر در سال 1401

همانطور که گفته شد قیمت ها بر اساس معیارهای مختلفی قابل تغییر هستند. مثلا نوع تالار و امکاناتی که یک مجموعه ارائه می دهد در قیمت تمام شده یک مراسم عروسی تاثیر گذار باشد. برخی از تالارها به خاطر نوع ساختمان و اکسسوری های مختلف و سبک پذیرایی شروع قیمتی بالایی برای منوهای خود قرار داده اند. از طرفی مبلغی را به عنوان ورودی از عروس دامادها دریافت می نمایند. جهت دریافت قیمت تالار برای 200 یا 300 نفر روی گزینه دریافت قیمت منو کلیک نمایید.

سخن آخر:

به‌طورکلی با توجه به نوسان قیمت ارز و در نتیجه تأثیرات آن روی بازار، قیمت اجناس و کالاهای مختلف با نوسانات روزانه زیادی همراه است و پیش‌بینی دقیق هزینه‌های برگزاری مراسم عقد و عروسی تاحدودی غیرممکن است. اما به‌طور تقریبی می‌توان گفت برای برگزاری یک مراسم ساده با حضور تعداد کمی از مهمانان باید حداقل و تقریباً 100 تا 150 میلیون و با حضور تعداد بیشتری از مهمانان مثلاً مهمانان 150 تا 200 نفر، تقریباً 200 تا 300 میلیون بودجه در نظر گرفت.

اگرچه شب عروسیتان، بهترین و خاطره‌انگیزترین شب زندگیتان است، اما با توجه به مشکلات اقتصادی و هزینه‌های سرسام‌آور بهتر است مراسم عروسیتان را ساده‌تر برگزار کنید تا مجبور نشوید در آغاز زندگی مشترکتان با مشکلات مالی ناشی از برگزاری مراسم عروسی بزرگ و مجلل مواجه شوید. فراموش نکنید که آرامش و آسایش شما در زندگی مشترک بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت دارد.

شاید برای شما هم سوال باشد ...

هزینه مراسم عروسی با کیست؟

به طور سنتی، احتمالاً همه ما می دانیم که خانواده داماد هزینه عروسی را بر عهده دارند، اما این مانع زوج های مدرن نمی شود که پس انداز خود را برای برگزاری عروسی مورد نظر خود خرج کنند.

هزینه تالار عروسی در سال 1401 به چه صورت است؟

از آنجا که با توجه به محل برگزاری عروسی شما قیمت ها می تواند متفاوت باشد. در ادامه سایت تالارکده می توانید به راحتی قیمت تالارها را دریافت نمایید.

هزینه اجاره یا خرید لباس عروس در سال 1401 به چه صورت است؟

درصورتی‌که بخواهید در سال 1401  لباس عروس خود را بخرید، باید بودجه‌ای بین 3 میلیون تا 7 میلیون تومان و در صورت کرایه آن باید مبلغی بین 500 هزار تومان تا 1.5 ملیون تومان در نظر بگیرید.


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
باغ تالار عروسی نیکان
10% تخفیف

باغ تالار نیکان

تهران، اتوبان آزادگان، خروجی فیروزبهرام، بعد از زیرگذر سمت چپ، انتهای بن بست نسیم
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار پذیرایی رویای پارس
10% تخفیف

مجموعه تشریفاتی رویای پارس

فلکه دوم تهرانپارس - خیابان جشنواره - ابتدای خیابان ذهدی - تالار پذیرایی رویای پارس
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ عروسی ترانه
10% تخفیف

مجموعه باغ تالارهای ترانه

احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا ،خیابان انقلاب، انتهاي كوچه درختي، باغ تالار ترانه
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :

۲۸ دیدگاه