مستحبات لحظه خواندن خطبه و صیغه عقد

مرسوم است که در زمان خوانده شدن خطبه عقد، عروس خانم صفحه ای قرآن را باز کند و بخواند. اما مستحبات هنگام خواندن خطبه و صیغه عقد نیز وجود دارند که انجام آنها در حین قرائت خطبه عقد، قبل و بعد آن توصیه شده است و آغاز زندگی مشترک را پر از خیر و برکت خواهد کرد.

مستحبات صیغه خطبه عقد

در ادامه برخی از دعاها، آیات و اعمالی که خواندن و انجام دادن آنها در لحظه خواندن خطبه عقد یا قبل و بعد از خواندن آن مستحب است، آورده شده است.

البته همانطور که ذکر شده است، انجام این اعمال جز مستحبات محسوب می‌شوند و عدم انجامشان خطبه عقد را باطل نمی‌کند. اما انجام آنها با ثواب زیادی همراه بوده و می‌تواند فضای مراسم را روحانی‌ و مقدس‌تر کند.

درهمین رابطه ببینید : ترجمه خطبه عقد به فارسی

مستحبات قبل از خواندن خطبه عقد:

  • دعای قبل از قرائت خطبه عقد:

یک دعای ساده و کوتاه، دعای «الحمدلله و الصلاة والسلام على رسول الله» است که مضمون آن سلام و ستایش خدا و درود فرستادن بر رسول اکرم است و مستحب است که قبل از قرائت خطبه عقد خوانده شود.

  • خواندن خطبه نماز (خطبه تشهد) قبل از خطبه عقد:

خطبه نماز یا خطبه تشهد یکی از دعاهای توصیه شده  قبل از جاری شدن صیغه عقد است که باید قبل از هر دعای دیگری خوانده شود. در ادامه متن عربی این خطبه و ترجمه فارسی آن آورده شده است:

“التحيات لله والصلوات و الطيبات. السلام عليك أيها النبي و رحمة الله و بركاته. السلام علينا و على عباد الله الصالحين. أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا عبده و رسوله”

ترجمه فارسی خطبه نماز: ” با سلام و درود بر خدا و دعا و کردار نیک. سلام بر تو ای پیامبر و رحمت و برکات خدا بر تو باد. درود برما و بندگان صالح خدا. شهادت می‌دهم که پروردگاری جز خدای یکتا وجود ندارد و شهادت می‌دهم که محمد بنده و فرستاده اوست”.

  • خواندن خطبه نیاز قبل از خواندن خطبه عقد:

یکی از اعمال مستحب سفارش شده قبل از جاری شدن خطبه عقد، قرائت خطبه نیاز است. متن این خطبه بدین شرح است: ” إن الحمدلله نحمده و نستعینه و نستغفره و نعوذ به من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا. من يهده الله فلا مضل له و من يضلل الله فلا هادي له و أشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و أشهد أن محمدا عبده و رسوله”

در این دعا عروس و داماد خدا را ستایش می‌کنند و از او طلب یاری می‌کنند تا از گناه و اعمال زشت مصون بمانند و از گمراهی رهانیده شوند. ترجمه دقیق و کامل  فارسی این خطبه در ادامه آورده شد است:

“ستایش خدایی را که او را می‌ستاییم، از او یاری می‌جوییم و طلب مغفرت می‌کنیم و از شر وسوسه‌های نفس خویش و بدی‌های اعمالمان به او پناه می‌بریم. هر کسی که خدا هدایتش کند، کسی نمی‌تواند گمراهش کند و هر کسی را که خدا گمراه کند، هیچ هدایتگری نخواهد داشت و شهادت می‌دهم که جز خداوند یکتا، خدای دیگری نیست و شهادت می‌دهم که محمد بنده و فرستاده اوست”

همچنین ببینید : متن صیغه عقد آریایی

  • نمازهای مستحبی قبل از خواندن خطبه عقد:

دو نماز دو رکعتی از سوی امام علی علیه السلام و امام صادق علیه السلام توصیه شده است که خواندن آنها قبل از جاری شدن خطبه عقد مستحب است.

در نماز اول که امیرالمومنین علی علیه السلام سفارش فرمودند:

بعد از خواندن سوره حمد در رکعت اول، سوره توحید و در رکعت دوم سوره یاسین تلاوت شود. پس از اتمام این نماز، خواندن دعای زیر بسیار سفارش شده است:

” اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي زَوْجَةً صَالِحَةً وَدُوداً وَلُوداً شَكُوراً قَنُوعاً غَيُوراً

إِنْ أَحْسَنْتُ شَكَرَتْ وَ إِنْ أَسَأْتُ غَفَرَتْ وَ إِنْ ذَكَرْتُ اللَّهَ تَعَالَى أَعَانَتْ

وَ إِنْ نَسِيتُ ذَكَّرَتْ وَ إِنْ خَرَجْتُ مِنْ عِنْدِهَا حَفِظَتْ وَ إِنْ دَخَلْتُ عَلَيْهَا سُرَّتْ

وَ إِنْ أَمَرْتُهَا أَطَاعَتْنِي وَ إِنْ أَقْسَمْتُ عَلَيْهَا أَبَرَّتْ قَسَمِي

وَ إِنْ غَضِبْتُ عَلَيْهَا أَرْضَتْنِي يَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِكْرَامِ

هَبْ لِي ذَلِكَ فَإِنَّمَا أَسْأَلُكَ وَ لَا أَجِدُ إِلَّا مَا قَسَمْتَ لِي فَمَنْ فَعَلَ ذَلِكَ أَعْطَاهُ اللَّهُ مَا سَأَلَ”

بعد از اقامه نماز مستحبی توصیه شده توسط امام صادق علیه السلام خواندن دعای زیر با خیر و برکت بسیار همراه خواهد بود.

” اللَّهُمَّ إِنِّي أُرِيدُ أَنْ أَتَزَوَّجَ اللَّهُمَّ فَقَدِّرْ لِي مِنَ النِّسَاءِ أَحْسَنَهُنَّ خُلْقاً وَ خَلْقاً وَ أَعَفَّهُنَّ فَرْجاً

وَ أَحْفَظَهُنَّ لِي فِي نَفْسِهَا وَ مَالِي وَ أَوْسَعَهُنَّ رِزْقاً وَ أَعْظَمَهُنَّ بَرَكَةً

وَ قَيِّضْ لِي مِنْهَا وَلَداً طَيِّباً تَجْعَلُهُ لِي خَلَفاً صَالِحاً فِي حَيَاتِي وَ بَعْدَ مَوْتِي”

اعمال مستحب در حین خوانده شدن خطبه عقد:

  • قرائت قرآن کریم در حین جاری شدن خطبه عقد:

یک از مستحبات خطبه عقد که تقریباً همه عروس خانم‌ها و آقا دامادها انجام می‌دهند، خواندن آیاتی از قرآن در حین قرائت خطبه عقد است. اگر تمرکز کافی برای خواندن صحیح آیات قرآن ندارید، کافی است تنها به آیات نگاه کنید. آیات توصیه شده برای این منظور آیه 120 سوره آل عمران، آیه 71 سوره احزاب و آیه اول سوره نسا است.

  • وضو داشتن در زمان قرائت خطبه عقد:

به منظور داشتن آرامش بیشتر و احساس معنوی‌تر، مستحب است که عروس و داماد هنگام قرائت خطبه و صیغه عقد، در محضر و سالن عقد با وضو حاضر شوند.

دعای مستحب بعد از خواندن خطبه عقد:

از جمله اعمال مستحبی که انجام آن بعد از اتمام خطبه عقد به عروس و داماد توصیه شده است، خواندن دعای زیر است:

“بارك الله لك و بارك عليك و جمع بينكما في خير”

“بارك الله فيكم، و بارك عليكم”

مضمون این دعا مبارک دانستن وصلت بین زوجین و اعطای برکت از سوی خدا به زندگی آنها است.

همانطور که پیشتر اشاره کرده‌ایم انجام اعمال فوق مستحب است و هیچ الزامی برای خواندن دعا به زبان عربی وجود ندارد. اگر قادر به خواندن دعا به زبان عربی نیستید می‌توانید به زبان مادری خودتان یا هر زبان دیگری آرزوی خوشبختی کنید و از خداوند بخواهید که به زندگیتان رزق و روزی و برکت بسیار ببخشد.

 

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

وسایل بله برون از کجا بخرم
چقدر قبل عروسی باید کارت دعوت پخش کرد?
تالار بزرگ پامچال (جاده اصفهان - شیراز)
قصر امپراطور یکی از بزرگ‌ترین تالارهای عروسی در هرات

آخرین دیدگاه‌ها

بدون نام
خرید بازار و چمدان عروس و داماد

به نظر من اشتباهه که خانواده عروس یا داماد این موارد رو تهیه کنن. عروس و دامادی که نتونن روی پای خودشون وایسن بعدا دچار مشکلات زیادی میشن. بهتره عروس و داماد با درآمد شخص خودشون این وسایل رو به تدریج تهیه کنن.

نقدیان
تالار پذیرایی میثاق ارتش

ماتالارمیثاق 1مراسم داشتیم،همه چیزعالی بود،حتی به کارکنان انعام دادیم،نگرفتن،کلیه ی غذاهاومیوه و شیرینی ماروکامل بعدازمراسم تحویل شد.

بدون نام
تالار پذیرایی باشگاه نیاوران

سلام ایشالله همیشه مراسم عروسی باشه و خوشی ما چند وقت پیش مهمان این تالار بودیم،برخورد پرسنل مجموعه خوب بود تنها عیب اون شب سردی غذا بود واقعا با وجود کلی منو و سلف سرویس همه ی غذا ها سرد سرد بودن

نوشین
باغ تالار عمارت فاخر

سلام هزینه ها برای حدود ۱۵۰ نفر شهریور ماه رو میخواستم بدونم

آرمان
کلاس های رقص عروس و داماد برای جشن عروسی

سلام رقص‌دو نفره برای عروس و داماد لطفا مسیر ارتباطی را اعلام‌بفرمایید

سارا
عروسی های مختلط در باغ تالارهای تهران

سلام چند کمله حرف منطقی یک مقدار به نظر کلمه مختلط غلطه. ممکنه هر خانواده ای با تعداد زیاد در یک مهمانی دور هم جمع باشند آیا بگیم مختلط درسته ؟ استخر مختلط قطعا بد و با فرهنگ ما سازگار نیست. این یک باغ تالار رو که ممکنه بخشی از مراسم مهمانان و محارم دور هم باشند انقدر ازش بد گفته بشه هم صحیح نیست. اینکه پوشش ها نامناسب و زننده باشه و آقایان مشروبات الکلی مصرف کنند و جو ناسالم برای خانواده باشه اصلا مطلوب خانواده ها نیست و قطعا هیچکس این شرایط رو نمیپسنده. من این بخش رو جدا میکنم ولی اینکه بعضی ها با رعایت اصول و عقاید و احترام بخواهند یک مراسم مهمانی داشته باشند آیا باید مواضع تند گرفت ؟ آیا نباید به دیدگاه و تفکر مردم احترام گذاشت ؟ ممنو از اینکه دیدگاه من رو منتشر میکنید و ممنون از اینکه وقت گذاشتید و مطالعه کردید.

البرز
تالار پذیرایی ارغوان طلایی

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت گروه محترم ارغوان طلایی خواستم تشکر مجدد داشته باشم بابت تمام زحماتی که برای مراسم ما کشیده شد ،همه چیز عالی و فوق العاده بود مثل همیشه این چندمین باری هست که ما از تالار ارغوان طلایی برای مراسم استفاده میکنیم و از کیفیت بالای غذا گرفته تا دیزاین و رسیدگی به مهمانها به نظرم عالی و کامل بود.

تقدسی
تالار پذیرایی هتل نهاجا

سلام سالن چه تخفیفی برای دارندگان کارت حکمت دارد مهمانان ما ۴۰۰ نفرند