آداب و رسوم مراسم عروسی در کره

مراسم عروسی در کره، جشنی سرشار از رنگ در کنار سنت های جالب توجه می باشد. در دهه های اخیر، مراسم عروسی کره ای تا حد زیادی از آداب مراسم ازدواج غربی تاثیر گرفته و تغییرات زیادی را به خود دیده است. با این وجود، بسیاری از سنت های مراسم ازدواج کره ای هنوز هم در جشن ها رعایت می شود. در یک مراسم ازدواج کره ای، شما با سنت هایی نظیر هدیه دادن، آوازخوانی، تعظیم و ادای جملات خاص برای اعلام پیوند ازدواج مواجه خواهید شد.

البته این آداب مراسم عروسی در میان زوج های کرده ای با اندیشه ی مدرن و امروزی نیزطرفداران زیادی دارد. شاید سی سال پیش کره ای ها فکر می کردند جشن عروسی سنتی دیگر منسوخ شده است. اما امروزه عروس و داماد ها علاقه دارند سنت های مراسم ازدواج کره ای تا حد ممکن در نظر بگیرند.

حتی زوج های کره ای با تفکرات غربی هم از سمبل های قدیمی در مراسم عروسی استفاده می کنند تا پیوند خود را با اجداد و رسوم کهن این کشور حفظ نمایند. عروس و داماد کره ای که در کشورهای مختلف، خصوصا امریکا، زندگی می کنند نیز نسبت به پیشینه ی هر یک از آداب و رسوم مراسم عروسی و حتی نوع غذایی که به صورت سنتی در جشن سرو می شود کنجکاو بوده و درباره ی آن تحقیق می کنند.

مهمترین آداب مراسم عروسی در کره

هانبوک، لباس سنتی کره ای

لباس عروس سنتی

عروس در مراسم عروسی هانبوک، یا همان لباس سنتی و رسمی کره ای را به تن می کند. این لباس معمولا از جنس ابریشم است. داماد نیز می تواند هانبوک را برای پوشیدن در مراسم ازدواج انتخاب کند و یا کت و شلوار دامادی بپوشد. در طول مراسم ازدواج رسمی کره ای، عروسف لباسی به اسم وونسام، یک کت زنان ی جلیقه مانند، همراه با دامن بلد و کامل به نام چیما را روی هانبوک می پوشد. لباس عروس با نخ ابریشم سوزن دوزی و تزیین می شود.

استفاده از رنگ های خاص

رنگ لباس عروس و داماد در مراسم ازدواج کره ای با توجه به “تیگاک” ( همان علامتی که در مرکز پرچم کره ی جنوبی وجود دارد) انتخاب می شود. این یعنی هانبوک عروس معمولا به رنگ قرمز و لباس داماد به رنگ آبی است. تیگاک در واقع نمادی است از دو مخلوق خداوند که مکمل یکدیگر هستند.

به طور سنتی مراسم عروسی کره ای هنگام غروب و زمانی که هوا گرگ و میش است برگزار می شود، زیرا در این وقت از شبانه روز بین تاریکی و روشنایی تعادل برقرار است. مادر عروس معمولا لباسی با رنگ های گرم تر مثل صورتی، بنفش و یا نارنجی می پوشد. این در حالی است که مادر داماد رنگ های سرد مانند آبی، خاکستری و یا سبز را برای لباس خود در جشن عروسی انتخاب می کند.

پاکت های پول

پول نقد برای هدیه ی مراسم عروسی در کره بسیار مرسوم است. معمولا مهمانان هدایای نقدی خود را در پاکت های سفید می گذارند. آداب و رسوم مراسم عروسی در کره به این شکل است که مهمانان پاک های پول را در طول مراسم ازدواج و همراه با ادایی جملاتی مبنی بر آرزوی خوشبختی به عروس و داماد تقدیم می کنند. همچنین در برخی از جشن های ازدواج کره ای، کیسه ای ابریشمی وجود دارد و مهمانان می توانند پاکت های هدیه را در آن قرار دهند.

مراسم عقد و جشن ازدواج در کره

رژه ی هماهنگ و منظم

در مراسم ازدواج کره ای، موزیک سنتی کره ای نیز پخش خواهد شد. در گذشته داماد با اسب تا خانه ی عروس رژه می رفت. اما امروزه مسئول اجرای مراسم عقد، جملاتی را پیش از شروع جشن می گوید و مهمانان را دعوت می کند تا در صفوف منظم وارد سالن عروسی و یا محل برگزاری مراسم شوند. همچنین ببینید : آداب و رسوم مراسم ازدواج مسیحیت و کاتولیک

مادر عروس یک شمع قرمز و مادر داماد یک شمع آبی رنگ در دست خواهند داشت. این شمع ها با رنگ های متضاد نیز نشان دهنده ی وجود تعادل در میان نیروهای کیهانی می باشند. مادر داماد و مادر عروس هر کدام یک شمع دیگر را به وسیله ی شعله ی شمعی که در دست دارند روشن می کنند و بدینوسیله شروع مراسم ازدواج کره ای را اعلام می نمایند.

وسایل روی میز عروس و داماد

وسایل روی میز عروس و داماد معمولا شامل اردک های چوبی ماندارین، مخروط کاج، چوب بامبو، خرما، خرمالو، شاه بلوط، لوبیای قرمز و کاسه ی مسی است. کاسه ی مسی را برای شست و شوی دست های عروس و داماد روی میز قرار می دهند. این کار در واقع سمبلی از پاکی و صداقت است. خرمالو و چوب درخت بامبو نیز نماد وفاداری عروس و داماد به یکدیگر می باشد. شاه بلوط و خرما نیز در مراسم عروسی کره ای به عنوان نشانه ی باروری و تداوم نسل در نظر گرفته می شود.

غاز وحشی

به طورسنتی در مراسم عروسی کره ای، داماد به مادرزن خود یک غاز وحشی هدیه می دهد تا تعهد و وفاداری خود به عروس را ثابت کند. زیرا غاز در طبیعت همیشه به همسر خود متعهد بوده و به همین دلیل در فرهنگ کره ای به عنوان نمادی از وفاداری زن و شوهر به یکدیگر شناخته می شود. امروزه اما خانواده ی داماد به جای غاز زنده، یک غاز ساخته شده از چوب را به خانواده ی عروس هدیه می دهند.

مراسم ازدواج در کره

آشنایی عروس و داماد با یکدیگر

در گذشته ازدواج های کره ای به صورت سنتی برگزار می شدند. یعنی عروس و داماد پیش از مراسم ازدواج یکدیگر را نمی شناخته و در روز جشن عروسی برای اولین بار با هم ملاقات می کردند. عروس با دو همراه در یک سمت سالن عروسی و داماد با دو همراه در سمت دیگر می ایستند.

همراهان عروس و داماد هر دو فرشی را جلوی پای آنها پهن می کنند و سپس دست عروس و داماد را به عنوان نمادی از پاکی با آب می شویند. وقتی عروس و داماد برای اولین بار با یکدیگر مواجه می شوند به هم تعظیم می کنند. سپس زانو می زنند و رو به روی یکدیگر می نشینند.

اعلام پیوند ازدواج میان عروس و داماد

در این زمان عروس و داماد هر دو از یک فنجان و یا دو فنجان جداگانه که با نخ به هم وصل شده چای می نوشند. نوشیدن چای از یک فنجان در واقع نشان دهنده ی پیوند و یکی شدن عروس و داماد است. نوشیدن اولین جرعه یعنی رابطه ی میان زوج کره ای. برای جرعه ی دوم، عروس و داماد فنجان ها را با هم عوض می کنند. پس از نوشیدن چای، عروس و داماد به نشانه ی احترام به یکدیگر، به پدر و مادر های خود و به مهمانان جشن عروسی تعظیم می کنند.

مراسم عروسی کره ای

مراسم رسمی و سنتی ازدواج در کره

این قسمت در واقع مهمترین و جالب ترین بخش تشکیل دهنده ی مراسم عروسی کره ای است که اهمیت خانواده در فرهنگ کره را به نمایش می گذارد. در گذشته، هنگام گفتن جملات پیوند ازدواج ( چیزی شبیه به مراسم عقد در فرهنگ ما)، تنها مادر و پدر داماد همراه عروس و داماد بودند. همچنین ببیند: بهترین محضر ازدواج

اما امروزه تمامی مهمانان اجازه دارند مراسم را تماشا کنند. مادر و پدر عروس و داماد پشت میز کوتاه چوبی می نشینند. مواد غذایی مختلف نظیر گوشت گاو، خرما و شاه بلوط روی میز چیده می شود. البته این مواد غذایی معمولا واقعی نیستند و از پلاستیک ساخته شده اند.

عروس و داماد وارد سالن پذیرایی می شوند، به هم تعظیم می کنند و برای یکدیگر چای میریزند. از مادر و پدرهای خود هدیه دریافت می کنند. عروس و داماد اول به صورت نشسته و سپس ایستاده به یکدیگر تعظیم می کنند. آنها پارچه ی سفید گلدوزی شده ای را در دست دارند که به وسیله ی آن خرما و شاه بلوط هایی که پدر و مادر به سمتشان پرتاب می کنند را می گیرند. تعداد خرماها و شاه بلوط هایی که عروس و داماد جمع می کنند در واقع نشان دهنده ی تعداد فرزندان آنها در آینده است.


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
باغ تالار عروسی نیکان
10% تخفیف

باغ تالار نیکان

تهران، اتوبان آزادگان، خروجی فیروزبهرام، بعد از زیرگذر سمت چپ، انتهای بن بست نسیم
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار پذیرایی رویای پارس
10% تخفیف

مجموعه تشریفاتی رویای پارس

فلکه دوم تهرانپارس - خیابان جشنواره - ابتدای خیابان ذهدی - تالار پذیرایی رویای پارس
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ عروسی ترانه
10% تخفیف

مجموعه باغ تالارهای ترانه

احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا ،خیابان انقلاب، انتهاي كوچه درختي، باغ تالار ترانه
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :

۳ دیدگاه