آشنایی با 15 برش و تراش برلیان

انواع تراش برلیان

برلیان از ارزشمندترین و گرانبها ترین جواهرات می‌باشد. این کانی در دسته سنگ‌های قیمتی قرار دارد.‌ بهتر است بدانید که سنگی به نام برلیان در طبیعت وجود ندارد و در واقع برلیان یک قطعه تراش خورده از الماس است.

در ادامه مقاله به انواع تراش و برش و شکل‌های الماس برلیان می‌پردازیم که منظورمان همان الماس است. بنابراین اگر با دو واژه الماس و برلیان مواجه شدید دچار اشتباه نشوید که منظور دو سنگ گران‌بهای مختلف باشد!

برش و تراش برلیان یکی از مهمترین فاکتورهای کیفیت سنگ محسوب می‌شود

به طور کلی سه تراش اصلی برای سنگ الماس در نظر گرفته می‌شود که  Brilliant Cut یا برش برلیان  از محبوبیت بالایی برخوردار است و با توجه به تقاضای زیاد، قیمت بالایی نیز دارد. اغلب این نوع برش برلیان در حلقه‌های نامزدی و گوشواره‌های میخی و آویزها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت شکل برلیان با برش آن در چیست؟

شیوه تراش سنگ الماس یا برلیان اول از همه به شکل اولیه و تراش نخورده، گنجایش سنگ و حذف عیوب آن بستگی دارد. در تراش سنگ‌های قیمتی، حفظ کردن وزن اولیه سنگ و محبوبیت شکل الماس از اهمیت بسزایی برخوردار است.

شکل های مختلف برلیان

به یاد داشته باشید که شکل سنگ و برش آن را نباید با هم اشتباه گرفت؛ زیرا شکل و استایل الماس به ظاهر بیرونی آن مربوط می‌شود و برش الماس مربوط به چگونگی تراش سطح می‌باشد.

 • شکل برش (Cutting Shape) به شکل هندسی سنگ‌ها اشاره دارد مثل گرد (Round)، بیضی (Oval)، مربع (Square)، مستطیل (Rectangular) و غیره
 • سبک و استایل برش (Cutting Style) نیز تعداد و نحوه قرار گرفتن صفحه‌های تراش را توصیف می‌کند. بنابراین نتیجه تناسب بین صفحات و کیفیت تراش آنها باعث ایجاد بیشترین انعکاس نور و درخشندگی الماس می‌شود.
 • همه برش‌های سنگ‌های قیمتی منجمله برلیان سه قسمت اصلی دارند که شامل تاج ( Crown) خیمه ( Pavilion) و کمربند ( Girdle) هستند که هر کدام نیز دارای بخشهای متعددی هستند.

اشکال الماس برلیان

وقتی به برلیان فکر می‌کنید، احتمالا شکل کلاسیک گرد آن را متصور می‌شوید، که محبوب‌ترین شکل الماس است.

اما اگر به دنبال قطعه‌ای متفاوت هستید، اشکال دیگری موجود است که متناسب با سبک و سلیقه شما متمایز است. از آنجا که هر شکل از الماس به مشخصات مختلفی برش داده می‌شود، نور را متفاوت منعکس می‌کنند و درخشندگی خاص خود را دارند.

برلیان تراش اشک, برش اشکی برلیان

محبوب ترین تراش های برلیان

انتخاب یک الماس مناسب برای بسیاری از افراد دشوار می‌باشد.‌ ما امیدوار هستیم با اطلاعاتی که پیرامون نوع و‌ تراش و برش برلیان برایتان تهیه کرده‌ایم، بتوانید با اطمینان روند پیش روی خود را در جهت انتخاب و خرید طی کنید. در ادامه مطلب می توانید لیست جامعی از محبوب ترین اشکال الماس و ویژگی های آنها را از نظر خود بگذرانید.

انواع تراش برلیان, شکل الماس برلیان

15 برش و تراش برلیان

 1. تراش امرالد (Emerald cut) یا زمرد

الماس های تراش خورده امرالد به شکل زمرد یکی از قدیمی‌ترین اشکال الماس هستند که ریشه آن به ۱۵۰۰ سال می‌رسد. سنگ‌های تراش خورده امرالد زمرد دارای شکل مستطیل، صفحه‌ای پهن و مسطح با گوشه‌های بریده شده است. برش امرالد مورد علاقه خریدارانی است که خواهان برش مستطیلی هستند. این برش در مقایسه با سایر برش‌ها، از درخشندگی کمتری برخوردار است، اما رشد و وضوح مستطیل بلوری طبیعی آن توسط صفحه تخت گسترده برجسته می‌شود.

 1. برش و تراش برلیان به شکل قلب (Heart)

تراشهای قلب بسیار عاشقانه و ظریف هستند.

هنگام خرید برلیان با تراش قلب، مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید کیفیت برش منحنی است. کیفیت برش منحنی درخشش و شفافیت سنگ را تعیین می‌کند. فقط جواهر سازهای حرفه‌ای و با استعداد از مهارت‌های لازم برای ایجاد انحنای قلبی شکل در سنگهای قیمتی برخوردارند، که باعث چنین زیبایی ظاهری در تراش‌ها می‌شود.

 1. تراش مارکیز (Marquise) یکی از محبوب ترین برش های سنگ برلیان

برلیان تراش خورده مارکیز با تأکید بر اندازه الماس، دارای شکل عالی برای به حداکثر رساندن وزن و قیراط هستند. شکل منحصر به فرد آن باعث می شود دست و انگشتان صاحب آن بلندتر و باریک تر به نظر برسد.

برلیان مارکیز تراش مارکیز سنگ الماس

طرح کلی الماس با توجه به نسبت طول به عرض آن تعیین می شود.  به برش مارکیز Navette یا “قایق کوچک” نیز گفته می‌شود. این الماس‌ها اغلب برش داده می‌شوند تا دارای نوک “فرانسوی” باشند. که در آن صورت ستاره و کمربند فوقانی جایگزین وجوه های بزرگ می شود. برلیان مارکیز می‌تواند انگشت را کشیده و بزرگتر از الماس‌های دیگر با وزن عیار بزرگتر به نظر برساند.

 1. تراش برلیان به شکل کوسن (Cushion)

برش کوسن که گاهی اوقات الماس برش بالش نامیده می شود، برشی بی انتها است که نام خود را به خاطر شکل بالش مانند خود کسب کرده است. الماس‌های برش خورده به لطف گوشه‌های گرد و وجه های بزرگتر، درخشش و وضوح بی‌عیب و نقصی دارند. الماس و برلیان با تراش کوسن با اشکال مربع و مستطیل در دسترس هستند.

 1. (Diamond cut) الماس‌های برش خورده دیاموند

الماس های تراش خورده دارای گوشه‌های اصلاح شده منحصر به فرد هستند که خطوط یک تراش زمرد را با درخشش یک الماس گرد ترکیب می‌کنند. درخشش این برش الماس در صورت ترکیب با انواع دیگر برش‌های الماس بسیار زیبا به نظر می‌رسد.

 1. برلیان به شکل بیضی یا اووال (Oval)

تراش های بیضی شکل ظاهری کلاسیک با پیچ و تاب مدرن دارند. این برش محبوب در انواع جواهرات به ویژه در حلقه‌های نامزدی یافت می‌شود که مطابقت آن را با سایر جواهرات آسان می کند. برش اووال با درخشندگی باورنکردنی، به برش گرد و درخشان شباهت دارد، همچنین از مزیت باریک و بلند خطوط برخوردار است.

 1. جواهر برلیان به شکل اشک (Pear)

با ترکیب برش‌های گرد و مارکی، سبک قطره اشک الماس‌ها  نیز استثنایی است. شکل اشک باریک در عین ایجاد ظاهری نرم و لطیف، ظرافت خاصی به انگشتان و دستان می‌بخشد. الماس‌های برش اشک برای حداکثر درخشش تراش داده می‌شوند. بنابراین مهم است که به دنبال تقارن عالی باشید. به این تراش، برش گلابی نیز گفته می‌شود. به دلیل انواع عرض سنگ‌های موجود، الماس‌های گلابی در گروه قابل تنظیم ترین سنگ‌ها قرار دارند. برلیان ایده آل برش گلابی دارای یک پایه گرد و کمربند صیقلی است.

 1. Asscher-Cut

الماس های تراش خورده Asscher به دلیل سبک برش مشابهشان اغلب با امرالد یا زمرد اشتباه گرفته می‌شوند. با این حال، یک جمع کننده در مقابل مستطیل شکل مربع است. Asscher-cut که در اوایل سال ۱۹۰۲ توسط برادران آچر از هلند ایجاد شده است، اخیراً محبوبیت ویژه‌ای در میان افراد مشهور پیدا کرده است. آنچه برش این برلیان را منحصر به فرد می‌کند، توانایی آنها در ایجاد جلوه “تالار آینه” به لطف غرفه عمیق، تاج بلند، کفپوش وجهی و یک میز کوچک است که باعث درخشش برجسته و ایجاد توهم نوری می‌شود.

 1. برش برلیان پرنسس (Princess)

شکل برلیان تراش الماس

الماس‌های تراش خورده پرنسس به دو شکل مربع و مستطیل در دسترس هستند و به دلیل نحوه برش آن، فوق العاده درخشان هستند. رنگ ساطع شده از الماس‌های برش خورده پرنسس بسیار منحصر به فرد است. در حالی که رنگ الماس‌های دیگر عمدتا در مرکز نمایش داده می شود، الماس‌های تراش خورده شاهزاده خانم نیز در هر یک از گوشه ها رنگ مشخصی دارند.

 1. برش گرد (Round) یا تک تخمک

برش براق گرد که به آن تک تخمک نیز می گویند محبوب ترین شکل الماس است. صدها سال، برش‌های الماس با این تراش کار می‌کردند تا درخشندگی  آن را به حداکثر برسانند. در حالی که این برش انعطاف پذیری بالایی را در چهار درجه سانتی گراد ایجاد می‌کند، شما می‌توانید درجه ای با کیفیت بالاتر را انتخاب کنید تا بیشترین درخشش را در داخل یک الماس گرد داشته باشید.

 1. تراش تریلیون (Trillion) یا مثلثی الماس

تراش تریلیون در اصل، شکل اصلی الماس برش مثلث است. وقتی سنگهای مثلثی برای اولین بار ظاهر شدند، دارای لبه های مستقیم بودند. به دلیل عمق تا حدودی کم ، برش مستقیم تریلیون روی انگشت خیلی بلند نمی‌ماند و برای عروسهایی که جواهرات ساده را ترجیح می‌دهند مناسب است. یک مزیت شگفت انگیز برش تریلیون این است که بزرگتر از اندازه معمول خود به نظر می‌رسد. به همین دلیل، این مزیت می‌تواند یک انتخاب عالی برای کسانی با بودجه  کم باشد که می‌خواهند نامزد یا همسرش یک برلیان درشت در انگشت داشته باشد.

 1. رادیانت (Radiant)

برش رادیانت یا تابشی یکی از زیباترین برش‌های برلیان است که می‌توان پیدا کرد. قبل از ایجاد این شکل الماس، تمام الماس‌ها با درخشش کمتری برش داده می‌شدند. برلیانهای تراش خورده به لطف درخشش واقعی که دارند حق مطلب را به تمامی ادا کرده‌اند.

تراش الماس برلیان

این برش ها می توانند به صورت مستطیل یا لبه‌های مربعی شکل باشند. برش تابشی با توجه به شکل منحصر به فرد خود، عمق و درخشندگی قابل مقایسه با برش‌های پرنسس و زمرد را ارائه می دهد. به همین دلیل این سنگ برای انواع مختلف جواهرات، یک انتخاب محبوب است.

 1. نیمه ماه‌‌ ( Half moon)

برش نیم ماه یا هلال، برش برلیانی به شکل نیمه بیضی و نیم گرد با لبه مستقیم است. این الماس معمولاً به عنوان سنگ جانبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل به صورت جفت به فروش می‌رسد. برش نیمه ماه به عنوان مکمل برش‌های دیگر سنگ‌های برش خورده به شکل مستطیل، بیضی و کوسن را کامل می کند. همچنین وقتی که به عنوان سنگ جانبی در اطراف الماس تراشیده شده پرنسس استفاده می‌شوند، بسیار زیبا و شیک به نظر می‌رسند.

 1. برلیان با تراش باگت ( bagutte)

یکی از پرکاربردترین برش های برلیان شکل باگت است . برلیان به شکل باگت، معمولا در حاشی های سنگ های دیگر در حلقه استفاده میشود و شکل مستطیل کشیده دارد. چیدن این سنگ ها در کنار هم درخشش زیبایی دارد.

 1. برلیان خورد

یکی از ارزان ترین تراش های برلیان است . سنگ های باقی مانده از دیگر تراش ها را جواهرات و برلیان خودر می گویند. جواهرات خورد در برلیان عموما در کنار سنگ های دیگر در حلقه استفاده می شوند. یا ترکیبی از آنها در کنار هم شکل خاصی را ایجاد میکنند که در بسیاری از حلقه ها و سرویس های جواهر مورد استفاده قرار میگیرد.

مشهورترین برش برلیان کدامند؟

مشهورترین تراش‌های برلیان شامل برش مارکیز، پرنسس، قلب، اشک و باگت می‌باشد.

البته با توجه به ظرافت و درخشندگی سنگ الماس، همه برش‌های تمیز و زیبای آن از زیبایی خاصی برخوردار هستند که به دست جواهر سازان حرفه‌ای طراحی شده‌اند.

تراش برلیان

در گذشته تراش‌های متفاوتی در مقایسه با امروز بر روی سنگ‌های گران قیمت صورت می‌گرفته است. از معروف‌ترین این تراش‌ها که تراش برلیان در مقایسه با آن همانند فرزندی است که خیلی از نشانه‌های پدر را داراست اما با تفاوت اسمی به نام تراش برلیان و کمی به روزتر شد در موضوعات مختلف، جایگاه  تراش برلیان را کسب کرده و وجه تمایز خود را به دیده ظهور گذاشته اشت؛ می‌توان به تراش سویئسی اشاره کرد.

با گذشت زمان و به روزتر شدن تکنولوژی و توانمندی دانشمندان در حوزه‌های مختلف، علم سنگ تراشی نیز رو به تحول گذاشت. این علم همانطور که گفته شد شاخه‌ای از خود را به نام تراش برلیان معرفی می‌کند و در واقع جدیدترین نسخه همان سنگ تراشی به شیوه سنتی و قدیمی در گذشته است.

تراش برلیان با تلاش روزافزون دانشمندان برترین موسسات نحقیق و توسعه علم سنگ تراشی و به ویژه تراش برلیان در کشوهایی نظیر آمریکا و بلژیک به عنوان یکی از گران‌ترین علم‌های امروزه‌ جهان مبدل شده است. ارزش این علم(تراش برلیان) در آنجا مشخص می‌شود که با به کارگیری عملی سنگ تراش برلیان و ایجاد زاویه‌های کاملا تخصصی به نحوی که روی یکی از گران قیمت‌ترین سنگ‌های جهان یعنی الماس که در واقع نتیجه این نوع سنگ تراشی ها نظیر تراش برلیان است انجام می‌شود، اختلاف قیمت‌هایی بسیاز زیاد و هنگفت را سبب می‌شود.

علم تراش برلیان در اویل قرن نوزدهم میلادی شکل گرفت و کم کم تا اوسط این قرن ادامه یافت که دانشمندان بیشتری با این نوع تراش برلبان آشنا شدند و توسط توسعه آن ها تراش برلیان به یکی از سودآورترین علم های امروزه بدل شد.

تراش برلیان ابتدا در کارگاه‌هایی سنتی و قدیمی به همان شیوه گذشته انجام می‌شد اما با گذشت زمان تراش برلیان در بهترین موسسات و بروزترین کارگاه‌های تخصصی تراش برلیان انجام می‌گیرد. توضیح بیشتر در رابطه با  تفاوت اصلی تراش برلیان با انواع تراش سنگ‌های دیگر از حوصله این مقاله خارج است اما مطالعه دقیق انواع برلیان ها می‌تواند کمک خوبی برای خرید این سنگ گران‌بها بکند و البته باید در خرید این نوع سنگ‌های حساس و ظریف از نظر کارشناسان بهره برد.

 

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

فرق انگشتر نشون و حلقه
حلقه ازدواج

آخرین دیدگاه‌ها

مرادخانی
باغ تالار باشگاه سپهر پلاس

میشه قیمت سلف برای۱۳۰نفر را برام ارسال کنید

سید
جدایی مهدی قایدی از همسرش

از همون اولش معلوم بود که زن قایدی،،یه حول درجه یک هست و از اون تازه به دوران رسیده ها که از هر کاری ،یا هر غذایکه میخورد،،و خلاصه از همه کارهای روزانه فیلم میزاشت،،،حالا زنش چرا قبل از ازدواج این کارت رو نمیکرد،،،،چون پول هنگفتی مثل الان در اختیارش نبود،،،،من به جرات قسم میخورم که سر سوزنی زن مهدی قایدی هیچ حسی عشق و عاشقی به مهدی نداشت و فقط و فقط بخاطر معروفیت و پولدار بودنش بود،،وکرنه مهدی با توجه به سنش،قیافه ای هم اصلا نداره،،،ولی زنش ازش می‌باره که یه خوش گذران همه جوره هست و اصلا به خونه و زندگی اهمیت نمیده ،،و فقط کارش خوشگذارانی خیلی بیش از حد هست ،،،واقعا موندم مهدی چطور تحملش کرد،،،یه مرد تا میاد خونه دلش میخواد حداقل بوی غذا تو خونه پیچیده باشه و خانمش یه سفره دو نفره خوشگل چیده باشه،،،اما زن مهدی فقط در حال خیابان گردی،،خرید لباس،،،ارایشگاه رفتن اونم هر روز،،،صبح تا شب سرش تو اینستا،،،و خلاصه مهدی بنده خدا اسی شده بود و اصلا زندگی نداشت

صفدری
تالار عمارت بهشت

متاسفانه مسئولین تالار در آستانه ی برگزاری مراسم ختم، تماس گرفتند و گفتند که تالار را به کس دیگری اجاره داده اند! این در حالی بود که به ما تضمین داده بودند و این بدقولی دور از انسانیت بود.

امیرحسین نوری
باغ تالار عمارت ریورساید

ما ۲۲ فروردین در مجموعه ریورساید مراسممون رو برگزار کردیم با خوش قولی بی‌نظیر آقا طوفان و مدیریت مهمانی با برادرشون آقا بهنام بود که همه چیز عالی و بی‌نظیر بود. نه تنها چیزی از قول و قرارمون کم نذاشتن حتی یه سورپرایز هم برامون اضافه کردن. ممنون از این مجموعه عالی با مهمان‌نوازی خوب و سرویس‌دهی منظم و دقیقشون. حتما حتما حتما توصیه میکنم توی این تالار مراسمتون رو برگزار کنید تا لذت ببرید از بهترین شب زندگیتون.

حسن جسمی
باغ تالار شهرزاد ( مایا سابق )

مدیریت عالی و پرسنل دوست داشتنی. تمام تعهدات اجرا شد. هر آنچه درخواست کرده بودیم با روی گشاده پذیرفتند و انجام دادند. گروه عکاسی خیلی خوب. تالار شیک و ساده و قشنگ. محوطه بیرون خیلی قشنگ و دوست داشتنی. با حدود صد نفر مهمان همه چیز خیلی خوب بود و خوب پیشرفت و تمام شد. میهمانان همه راضی بودند. قیمت خوب و منطقی. از تمام پرسنل تشکر ویژه میکنم. به دیگران هم توصیه میکنم این باغ تالار زیبا را با تیم مدیریتی آقای جناقچی انتخاب کنند و خیالشان راحت باشد.

حسین بزدانی
تالار پذیرایی سیاره

سلام لطفا قیمت را بفرمایید در تلگرام ارسال بکنید لطفا متشکرم

فلاح زاده
باغ تالار و تشریفات فرست کلس

با سلام خدمت دوستان عزیزم مراسم ما ۶ فروردین ۱۴۰۳ با تشریفات فرست کلس برگزار شد توسط آقای اسدی و رحمتی واقعا از همه نظر بی نظیر هستن پذیرایی و پرسنل عالی بود تمام مهمانانم راظی بودن واقعا از همه نظر میتونید بهشون اعتماد کنید بهتون پیشنهاد میکنم ممنونم ازتون

اصلانی
باغ تالار و تشریفات فرست کلس

سلام و خسته نباشید جا داره تشکر کنم از دو بزرگوار آقای رحمتی و اسدی واقعا مراسممون رو بی نظیر اجرا کردن بیشتر از اون تعهدات که گفته بودن برامون انجام دادن همه چی عالی بود ممنونم ازتون یه شب به یاد ماندنی رو برامون درست کردید

نظرات کاربران

 • فرهاد

  سپاس بسیار خلاقه و مفید

  پاسخ
 • ح

  خیلی کامل و جامع. سپاس

  پاسخ