نحوه انجام عقد آریایی با متن و توضیحات کامل

عقد آریایی نوعی عقد صوری و تشریفاتی است که چند سال اخیر در بین ایرانیان و زوج های جوان رواج پیدا کرده است. این عقد جنبه غیر رسمی دارد و در دین اسلام قبل از آن باید عقد رسمی و شرعی که به زبان عربی خوانده می شود را انجام داد تا عروس و داماد به همدیگر محرم شوند. پس از آنکه اسامی عروس و داماد به صورت رسمی در شناسنامه ثبت شد، می توان عقد آریایی را برگزار کرد.

نحوه انجام عقد آریایی

خلاصه آنچه که در این مطلب می‌خوانید:

عقد آریایی

در واقع عقد آریایی در سالن عقد باعث حلال شدن زن و شوهر نمی شود و کار کاملا تشریفاتی است و تا قبل از انجام صیغه عقد رسمی زن و شوهر به یکدیگر محرم نبوده و صرفا جنبه تشریفاتی دارد و البته که جنبه قانونی نیز در جامعه ندارد.

نحوه انجام عقد آریایی

متن عقد ایرانی/ آشنایی با متن خطبه ایرانی

علت اینکه چرا عقد و ازدواج آریایی در بین ایرانیان اینقدر رواج پیدا کرده و روزبروز طرفداران آن زیادتر می شود را جدای از مسأله چشم و هم چشمی و مد شاید بتوان به فضای ضد اسلامی و ضد عربی حاکم بر این روزهای جامعه ایران دانست. البته تعداد کسانی که به دلایل ناسیونالیستی و ضد اسلامی اقدام به عقد آریایی می کنند اندک است. بیشتر افراد دلیل تمایلشان به اجرای عقد آریایی را فارسی بودن آن می دانند و اینکه متوجه معنی کلماتی که بر زبان می آورند می شوند. بسیاری افراد نیز به دلیل اینکه می خواهند در فیلم عروسی آنها مراسم عقد آریایی که یک مراسم زیبا و خاطره انگیز است وجود داشته باشد اقدام به برگزاری عقد آریایی می نمایند.

البته تمایل خانواده‌های ایرانی به بزرگ نمایی و فربه کردن مناسک های بی‌شمار ازدواج و سایر جشن‌ها هم یکی از عوامل دیگر مد شدن چنین مراسماتی است. چراکه جامعه ایرانی به جشن‌ها و مراسمات و گردهمایی ها علاقه ویژه و توجهی وافر دارند و نسبت به فربه کردن و تنوع بخشیدن به آن از هیچ امری فروگذار نخواهند کرد.

طبق بررسی‌های روان‌شناختی و جامعه‌شناسی؛ تب چنین مراسمات و عادت‌هایی که یکباره همه گیر می‌شوند و اساس تاریخی و سنتی ندارند زود می‌خوابد و بعد از مدتی فروکش می‌کند، مگر اینکه با واکنش تند مواجه شوند و در قبال آن از خود مقاومت نشان دهند و در اجرای چنین مراسماتی مصمم باشند. ازدواج آریایی از لحاظ قانونی نیز هیچ مشروعیتی ندارد و نمیتوان به آن استناد کرد و قطعا برای رسمیت پیدا کردن ازدواج و احقاق حقوق باید صیغه به زبان عربی جاری شود و در یک دفتر ازدواج ثبت شود.

پیشنهاد تالارکده
خانه عقد لکسون

خانه عقد لکسون

تهران، زعفرانیه
سالن عقدی شیک و بی نظیر در زعفرانیه تهران در فضای دنج و زیبا
سالن عقد و عروسی عمارت ایرانی

سالن عقد و عروسی عمارت ایرانی

تهران، الهیه، فرشته
یک عمارت با شکوه با چندین سالن عقد با امکان برگزاری در فضای باز
عمارت عقد سور

عمارت عقد سور

تهران - کاشانک
با داشتن فضایی دل‌باز و حیاطی سرسبز و زیبا
روف گاردن و سالن عقد حیدر بابا

روف گاردن و سالن عقد حیدر بابا

تهران - پونک
با چیدمان روستیک دارای سفره عقد بسیار زیبا

طریقه برگزاری مراسم عقد و ازدواج آریایی به این صورت است که عروس و داماد روبروی یکدیگر ایستاده و دستان همدیگر را می گیرند. سپس عاقد یا پیمان بان شروع به خواندن خطبه عقد آریایی می کند. معمولاً جملاتی مانند دادن تعهد و وفاداری به همسر، مکرراً در متون عقد تکرار می‌شود.

ابتدا سوگندهایی از عروس و داماد مبنی بر وفادار بودن آنها به زندگی مشترکشان از عروس و داماد گرفته می شود. متنی که به صورت صوتی بایند خوانده شود و سوگندها به صورت زیر است:

همچنین بخوانید : شعر فریدون مشیری عقد اریایی

سوگند پیمان داماد

در نزد انجمن (نام داماد برده می‌شود) آیا به طراوت بهاران سوگند یاد میکنی تا هماره آنچه بر خود روا می داری بر همسر خویش روا داری و آنچه بر خود نمی پسندی بر او نیز نپسندی ؟! برای او شوئی وفادار و برای فرزندانت پدری خردمند و راهگشا باشی ؟!

داماد می‌گوید : سوگند یاد می‌کنم.

سوگند پیمان عروس

در نزد انجمن (نام عروس برده می‌شود) آیا به سرسبزی و باروری تابستان سوگند یاد میکنی تا با همسر خویش مهربان و همدل باشی و غرور و احترام او را همواره به جای آوری ؟! نیاز او را نیاز خود و در بی نیازی و بی آزی همسازو همگام وی باشی ؟!

عروس می‌گوید : سوگند یاد می‌کنم.

سوگند دوباره داماد

در نزد انجمن (نام داماد برده می‌شود) آیا به رنگارنگی پائیز سوگند یاد می‌کنی تا هماره پشتیبان و یاور وی باشی در شادی‌ها، غم‌ها، دارا و ناداری‌ها، تندرستی و بیماری، منزلت بانوی خویش را در تنهائی و در میان انجمن چون گوهری یگانه پاس داری ؟!

داماد می گوید : سوگند یاد می‌کنم.

سوگند دوباره عروس

در نزد انجمن (نام عروس برده می‌شود) آیا به سپیدی وپاکی زمستان سوگند یاد می‌کنی که همواره اجاق گرمی بخش، بختتان را روشن و پر فروغ نگه داری و برای او همسری وفادار و برای فرزندانت مادری دلسوز و مهربان باشی؟! به خانه ات شادی و گرمی بخشیده و هر آنچه در توان داری را در آذین بندی و پاکی آن به کار گیری ؟!

عروس می‌گوید: سوگند یاد می‌کنم.

عقد آریایی

سپس پیمان بان متن پیمان را که به صورت شعری زیبا است خوانده و داماد پس از او تکرار می کند:

به نام نامی یزدان

تو را من برگزیدم از میان این همه خوبان

برای زیستن با تو، میان این همه گواهان

بر لب آرم این سخن با تو، وفادار خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا، پذیرا می‌شوی آیا ؟

تو با من این چنین هستی که من با تو؟

پس از آن عروس متن پیمان را به صورت زیر پس از پیمان بان تکرار می کند:

به نام نامی یزدان

پذیرا می‌شوم، مهر تو را از جان، هم اکنون

باز می گویم میان انجمن با تو، وفادار تو خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا برای زیستن با تو

تو هم با من چنان با مهر پیمان کن، که من با تو

عروس و داماد جملات زیر را پس از پیمان بان همزمان با هم تکرار می کنند:

تو چون هم آشیان خواهی شد با من

تمام عمر خواهم بود یک جان در دو بدن با تو

بهشت عشق سازم خانه را

سرشار از مهرو نور و عطر و یاسمن با تو

گواهان این پیوند: همایون باد این پیمان

همایون باد این پیوند

گرامی باد این سوگند

همایون باد، همایون باد، همایون باد

پس از آن پیمان بان جمله زیر را بیان می کند:

شادباش ما و انجمن را پذیرا باشید

نحوه انجام عقد آریایی

پس از بسته شدن پیمان، پیمان بان نیایش زیر را می خواند:

به نام دادار نیک اندیش

پروردگار دانا و توانا، ای یزدان پاک، ای دگرگون ساز دلها و روشنی بخش چشم‌ها، ای به آئین گرداننده‌ی شبان و روزان، ای سامان بخش نابسامانی‌ها و ای زداینده‌ی پریشانی‌ها، ای هستی ده و هستی بخش

تو را سپاس می‌گوئیم که به این دو یار مهربان‌، مهر خویش ارزانی داشتی تا زندگی‌شان را با پیوند دست‌ها و دلهای‌شان آغاز نمایند.

ای آگاه‌ترین آگاهان

سختی‌ها، ناپاکی‌ها، ستیزها، رنج‌ها و شکنج‌های زمانه را از ایشان دور ساز و دروازه‌های نیکی، خوشبختی و به زیستی را به رویشان بگشای.

هر روزشان را چون امروز گرم و درخشان و شادمان ساز.

سفره‌ی زندگی‌شان را همواره گسترده و پر برکت بدار.

به آنان فرزندانی ببخش تا با نیکی در پندار، کردار و گفتار در بهبود خانواده و جهان خویش کوشا باشند. عشق و مهر این خانواده را به استواری دماوند، به لطافت گل‌ها و روشنائی خورشید، به زلالی دریاها، به طراوت باران، به نسیم بهاری، به سرسبزی جهان همواره استوار و پایدار بدار.

پروردگارا

جام عشق، احترام، دوستی، گذشت، پیروی، همدردی، همراهی، همسازی و مهرورزی را میان این دو یار نشکن و آن را همواره لبریز و جاوید نگه دار

پروردگارا

هر روزشان را روزی نو و شب‌هایشان را پر ستاره و چون مهتاب پائیزی درخشان ساز. طلوع هر بامداد زرین‌ت را به نگاه پر مهرشان ببخش تا با عشق خویش، گرما‌بخش وجود یکدیگر باشند. سال‌های زیستن‌شان را پایدار و وفاداری به همسر را در نهادشان جاوید و ابدی بدار.

پروردگارا

بخت‌شان را بلندای آبی رنگ آسمان، غرورشان را شکوه ستیغ‌های بی‌راه البرز، آرامش‌شان را به نرمی گندم‌زارهای دشت مغان و مهرشان به یکدیگر را به ژرفای دریای پارس همانند گردان تا در پرواز زندگی هم‌بال یکدیگر چون عقابان تیز پرواز زاگرس، پشتیبان و یکدل باشند و آشیان خویش را از دسترس بدخواهان دور نگه دارند.

پروردگارا

چونان فرمای تا شقایق‌های خود رویِ دشت‌های دور در هنگامه‌ی رقص با نسیم بهاران قصه‌گوی مهرشان باشند و گل‌های کوهی روئیده در کنار سنگ‌های تفته از آفتاب در چشم‌انداز جویبارهای زلال و لغزنده یاد آور پیمان و وفاداری‌شان به یکدیگر گردند.

پروردگارا

کین، ناسازگاری، دروغ و کج اندیشی و اهریمنی را از نهادشان دور ساز و مشعل مهر و راستی، همدلی و خرمی اهورائی را در دل‌هایشان بیفروز. باشد که چون نیاکام مهر آئین خویش ستایشگر تو باشند و نیکی‌ها، سپیدی‌ها، پاکی‌هاو زیبائی‌هایت را هماره به خاطر سپارند.

بهتر است سه بانوی حاضر در مراسم به عنوان نمادی از سپندارمذ (الهه مادر زمین)، آناهیتا (الهه آب و نعمت) و میترا (الهه پیمان دوستی و مهر) برای سابیدن قند و بر زبان راندن پیمان، در حالی که یکی کاسه عسل در دست، یکی حلقه‌ی داماد در دست و سومی حلقه عروس در دست دارد، در کنار عروس و داماد حضور داشته باشند و با پیمان‌بان (عاقد) همراهی کنند. پس از سوگند یاد کردن عروس و داماد جمله زیر را تک تک بر زبان می آورند.

گواهی می‌دهم پیمان بستن شما را

برخی از دفاتر ازدواج، سالن عقد ها و محضر ازدواج آریایی در سطح شهر تهران، برای برگزاری مراسم عقد آریایی هزینه ای نمی گیرند و به خواست عروس و داماد پس از خوانده شدن خطبه عقد رسمی و شرعی، مراسم عقد آریایی را نیز برگزار می کنند. البته دفترخانه هایی هم هستند که بابت این مراسم هزینه دریافت می کنند. باید خاطر نشان کرد که اجرای عقد آریایی نیاز به مجوز خاص یا عاقد رسمی ندارد و هر کس که به آئین و نحوه برگزاری عقد آریایی آشنا باشد می تواند این عقد را انجام دهد.

بیشتر عروس و دامادها پس از انجام دادن عقد محضری در یک محضر ازدواج و سالن عقد و ثبت اسامی در شناسنامه‌ها، در منزل یا تالار عروسی سفره عقد پهن کرده و اقدام به جاری کردن عقد آریایی می‌کنند. اغلب اوقات نیز خطبه یا متن عقد آریایی توسط یکی از بزرگان فامیل خواه زن یا مرد خوانده می‌شود. زیرا در انجام آن توسط عاقد اجباری وجود ندارد.

طبق شواهد و تجربه خودمان از شرکت در مراسمات عقد و عروسی؛ بیشتر خانواده‌ها و زوجین جوان در کنار عقد شرعی در محضر ازدواج آریایی و یا سالن عقد آریایی، عقد فرمالیته آریایی را نیز انجام می‌دهند. بنا بر گفته بعضی از زوجین جوان که پیشتر این آیین را انجام داده‌اند؛ اجرای عقد آریایی حس خوبی در آنها ایجاد کرده است. که هم‌چنان پس از گذشتن چند سال از برگزاری آن، به نیکی و خوبی از آن یاد می‌کنند.

در برخی از دفترخانه ها، محضر عقد آریایی و بعضی از سالن عقد ازدواج آریایی بعد از جاری کردن عقد شرعی، ترجمه آن به صورت فارسی همراه با اشعاری از مولانا و حافظ خوانده می‌شود تا حضار متوجه معنی و مفهوم متنی که در عقد خوانده شده است، شوند.

محیط برگزاری عقد آریایی و ازدواج آریایی نیز اندکی با عقد شرعی متفاوت است. عقد آریایی و ازدواج آریایی باید در محیطی آرام با نور کم، شمع آرایی شده و مه اندود برگزار شود. برخلاف عقد شرعی که عروس و داماد در کنار یکدیگر می نشینند، در عقد آریایی و ازدواج آریایی عروس و داماد روبروی یکدیگر ایستاده و دستان یکدیگر را می گیرند و جملات جاری شده از زبان پیمان بان را تکرار می‌کنند. پس از آن عاقد یا پیمان بان شروع به خواندن خطبه عقد آریایی می کند. بهتر است عاقد این مراسم دارای صدایی زیبا و آهنگین باشد زیرا باید یک متن طولانی را با صدایی رسا و بلند بخواند.

در این متن دعایی به زبان فارسی برای عروس و داماد خوانده خواهد شد. جملات عروس و داماد نیز که شعرهایی زیبا هستند به صورت پرسشی خوانده می‌شود.

البته در برخی موارد نیز در همان جایگاه عقد شرعی، سوگندنامه آریایی قرائت می‌شود. به طوری که بعد از جاری شدن صیغه عقد و محرم شدن دختر و پسر به هم، متن عقد آریایی خوانده شده و اروس با همان شیوه گل چیدن و گلاب آوردن بله را برای نوشاد به ارمغان می‌آورد!

نحوه انجام عقد آریایی

 • عدم پذیرش قانونی ازدواج
 • عدم تعهد طرفین از نظر قانونی
 • کم شدن عزت و وقار زنان در جامعه و نزد همسر
 • جملاتی بدون ریشه تاریخی در ایران

هرچند خواندن عقد و صیغه آریایی از نظر اسلام باعث محرمیت زوجین نمی شود، ولی خواندن این عبارات زیبا، مثبت و با مفهوم و تلاش برای تعهد به آنها می تواند خالی از لطف نباشد.

در همین رابطه ببینید :

ممنوعیت انجام عقد آریایی در محضر دفاتر ازدواج

آپدیت 18 آبان 98: به گزارش تالارکده به نقل از تابناک با توجه به اعلام معاونت محترم رئیس قوه قضائیه و رئیس محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور عقد آریایی جنبه شرعی و قانونی اصلا ندارد؛ از این رو، هر دفترخانه ای که این اقدام صورت گیرد بسته می‌شود. تا کنون برخی از دفاتر ازدواج که عقد آریایی انجام می داده اند شناسایی شده و با آنها برخورد شده است.

جهت شناسایی این دفاتری که عقد آریایی انجام می دهند بازرسان بصورت نامحسوس مراجعه کرده و در صورت مشاهده برخود صورت میگیرد و دفتر مورد نظر بسته می شود.

البته دین زرتشتی در قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شده است، و آنها آزاد هستند تا بر اساس سنت هایشان خطبه عقد آریایی را اجرا کنند.

بسیاری از جامعه شناسان بر این باورند که بسیاری از جوانان ایرانی به ازدواج آریایی به عنوان ابزاری برای حفظ هویت ملی خود روی آورده اند.

آیا انجام عقد آریایی باعث حلال شدن زن و شوهر می شود؟

عقد آریایی به زبان فارسی خوانده می شود. اگر بخواهید به ریشه مراسم عقد آریایی و جملاتی که در این عقد خوانده می شود پی ببرید باید گفت که عقد آریایی ریشه تاریخی ندارد و زبان و محتوای آن نشان دهنده مفاهیم امروزی و مدرن است.

کلماتی که در عقد آریایی خوانده می شود از نظر ساختار جملات و زبان کاملاً امروزی است و با جابجا کردن کلمات مانند به کار بردن آیا در انتهای جمله سعی شده است تا ظاهر و حس یک متن قدیمی به گوینده و شنونده القا شود. حتی عقد زرتشتیان که آیین ایرانیان باستان بوده است با عقد آریایی به صورتی که امروزه رواج پیدا کرده است متفاوت می باشد.

عقد آریایی فریدون مشیری

در پایان مقاله لازم به توضیح است که عقد آریایی فریدون مشیری و متن مذکور به شاعر فقید کشورمان زنده‌یاد فریدون مشیری اختصاص دارد. عقد آریایی فریدون مشیری

یادآوری می‌کنیم اگر قرار است مد و تشریفاتی باب شود که قداست و الوهیت رسالت ازدواج را تضعیف کند بهتر است که انجام نگیرد تا موجبات تضعیف کانون خانواده ایجاد نشود. چون که ضامن اجرای عقد نکاح و ازدواج، خداوند متعال است و هر رسومی که موجب تضعیف و به حاشیه راندن آن شود اشتباه می‌باشد. البته در حقیقت باید گفت که این گفته مذکور مربوط به دین اسلام است و در طی این مقاله هیچ حرفی در جهت تایید و یا رد این موضوع به میان نیامده است.

شاید برای شما هم سوال باشد ...

عقد آریایی چیست؟

عقد آریایی نوعی عقد صوری و تشریفاتی است که چند سال اخیر در بین ایرانیان و زوج های جوان رواج پیدا کرده است. این عقد جنبه غیر رسمی دارد و در دین اسلام قبل از آن باید عقد رسمی و شرعی که به زبان عربی خوانده می شود را انجام داد تا عروس و داماد به همدیگر محرم شوند.

آیا عقد آریایی حلال است؟

رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق در رابطه با رواج مراسم عقد ایرانی در بین زوج های جوان تاکید کرد: ما در قانون و شرع چیزی به نام عقد آریایی نداریم و دفاتری که این مراسم را اجرا می‌کنند، غیر مجاز هستند.

آیا در عقد آریایی می توان مهریه مشخص نمود؟

نیاکان و پیشینیان ما که برای اولین بار مراسم عقد آریایی را برگزار می‌کردند مهریه خود را عشق و محبت در نظر می‌گرفتند و عقیده داشتند که همین هدیه برای پیمان زناشویی کافی است. البته که این روزها در این مراسم آریایی تعداد سکه‌ها به اندازه سال میلادی به‌عنوان مهریه تعیین می‌شود!

متن عقد آریایی توسط چه کسی خوانده می شود؟

نحوه برگزاری مراسم عقد آریایی به این صورت است که نخست با جملات عاقد آغاز و بعد متن عقد آریایی و سوگندها به ترتیب توسط داماد و عروس خوانده می‌شود و پس از سوگندها متنی را عروس و داماد با هم می‌خوانند که پس از آن حضار با گفتن همایون باد این پیوند این مراسم زیبا را جشن می‌گیرند عاقد نیز در آخر جمله‌هایی را از متن عقد آریایی تکرار و پس از آن این مراسم به پایان می‌رسد

شادکام و خوشبخت باشید


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 
 

محصولات تالارکده


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
باغ تالار ماهرو کاشانک جاده قم
پکیج ویژه

باغ تالار ماهرو

بزرگراه خلیج فارس، بعد از نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب، خروجی سوم سمت راست، کاشانک، جنب خیابان کاج، پلاک ۳۰
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار باغ دارایی
30% تخفیف

باغ تالار دارایی

اتوبان بابایی شرق، بعد از اتوبان باقری، خروجی استخر تهرانپارس، باغ تالار دارایی
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
رزرو آنلاین تالار عروسی سمرقند
پکیج ویژه

تالار پذیرایی سمرقند

جنت آباد جنوبی - مجتمع سمرقند - طبقه سوم - تالار پذیرایی سمرقند
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-طرح‌ازدواج‌آسان-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار پذیرایی رویال آنتیک
10% تخفیف

تالار پذیرایی رویال آنتیک

خانی آباد نو، خیابان لطیفی، کوچه شهامت
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :

۱۵۷ دیدگاه

قبلی

 • ناشناس:

  باسلام
  دوستان محترم چقدر خوبه هر کدوم از ما قبل از اینکه درباره تاریخ حرف بزنیم دربارش مطالعه کنیم
  بعضیا گفتین که بله چه عقد پر معنا و مفهومی چه خوبه چیه عقد عربی هیچی نمی فهمیم. دوست عزیز اولا که به نظر من هم متن زیبایی داشت ولی فقط به ادبیات و نگارشش نگاه کنید. به نظرتون در ایران باستان اینطوری و با این ادبیات عقد رو جاری می کردن‌؟ شما فقط یک کتاب ایرانی قدیمی رو مطالعه کنید در حد چند صفحه متوجه حرف من میشید. اصلا نمی تونستید معنی کلمات رو به راحتی درک کنید.
  دوم که در تمام مراسمات عقدهایی که من حضور داشتم غیر از چند کلمه عربی ای در کار نبوده. همونم میتونید بدید ترجمه کنند.
  سوما اگر یک فردی مسلمان نیست و میخواد این عقد رو اجرا کنه به نظرم عاقلانه تره که عقد رو از منبعی آگاه تر و کامل تر دریافت کنه.


   

 • سوگند:

  ببخشید من دلیل این مورد رو که نوشتید نفهمیدم ؟؟
  کم شدن عزت و وقار زنان در جامعه و نزد همسر!!!!!!!!
  دقیقا کجاش باعث این برداشت شما شده؟
  تک تک کلمات ادا شده احترام به هردوجنس زن و مرد هست


   

 • ناشناس:

  باسلام،خداوند تعالی با زبان عربی باپیامبر صحبت کرده،وحجت رابرای همه تمام کرده،برا قبول کردن دین اسلام براما انسانها،پس شما با اریایی های جدید تو جهنم مشهور شوید.


   

 • ناشناس:

  متن عقد آریایی به نام نامی یزدان شما شروع عقد رو ببینید با چه کلمه ای شروع میشه . خود گویای خیلی از مشکلات هست …


   

 • ناشناس:

  من میخواستم متن عقد آریایی کوتاه داشته باشم. کل متن رو حوصله خودم و جمع نمیکشه بخونیم.
  بجای اینکه عاقد بگه و تکرار کنیم به نظرم اگه متن عقد آریایی کوتاه رو خودمون بگیم هم قشنگ تره هم راحت تر.


   

 • ناشناس:

  اصلا سندیت نداره 😅 همچین عقدی وقتی تاریخ بلد نباشی همین میشه


   

 • یه بنده خدا:

  دوستان عزیزی که گفتید ما قبل از ایرانی بودن مسلمونیم … لطفا خودتون رو با بقیه یکی نکنید … من به شخصه مسلمون نیستم ولی دین مزدیسنا (شما به اسم زرتشت میشناسید) رو هم قبول ندارم چون مال بیش از ۵ هزار سال قبله و به طور کامل در دسترس نیست اما ما ایرانی ها همگی قبل از هرچیزی نکته مشترکی داریم و اون هم اریایی بودنه…چه بخوای چه نخوای تو از نسل اریایی ها هستی . اگر ترجیح میدی به خاطر مسلمون بودنت خطبه عربی بخونی خب حرفی نیست ولی من به شخصه اگر روزی تصمیم بر ازدواج گرفتم چه این خطبه قبول بشه چه نه من همین خطبه عقد رو میپذیرم….مرسی که وقت گذاشتی و مطالعه کردی


   

  • ایراندخت :

   من شخصه کاری با ادیان مختلف ندارم اما چرا باید ما ایرانیان با وجود تاریخ پربار و مناسک و مراسم بسیار زیبایی که داریم همچون جشن سده و مهرگان و گاهنبارها و…..
   که اگر قرار بر اجرای اداب و رسوم باشه باید این جشن ها رو جشن بگیریم
   نه اینکه به عقدی رجوع کنیم که هیچ ربطی با تمدن اریاییان نداره
   اصلا خود واژه آریای به معنای مردم شریف و آزاده است و مایی که با افتخار از نسل اریایی هستیم با پذیرش یک سند جعلی شرافت اجدادمون رو زیر سوال ببریم


    

 • میلاد:

  درود بر ایران و ایرانی.
  واقعا چرا وقتی ایرانی هستیم و زبان فارسی داریم باید عربی ازدواج کنیم؟؟
  چقدر عقد آریایی قشنگه میفهمی چی میگی به دلت میشینه ن عربی که اصلا معنیش نمیدونی چیه داره میخونه برات


   
 • اصلاً بحث دین و تاریخ نیست، یه عده با این عقدآریایی و چیزای اینطوری دکون بساط واسه خودشون درست کردن و بابت همین متن کلی پول از عروس و داماد بیچاره میگیرن… امان از عقده و چشم و هم چشمی :///


   

 • مهدی:

  باسلام،
  رواج چنین عقدهایی باعث حذف تدریجی عقدهای شرعی خواهد شد.
  هر دین و آیینی مراسمی بر پایه مضامین شرعی برای شروع حلال زندگی پیروان خود تدوین کرده است. (حال شاید انحرافاتی هم از اصل خویش به مرور پیدا کرده باشد، اما پایه ای شرعی دارد)
  اما با تعریف عقدهای جدید (که زیبا هم به نظر میرسند) دو نفر به هم محرم نخواهند شد و نسلی مجهول خواهند داشت.
  بنابراین دقت کافی در امری با این اهمیت، خیلی مهم است. شاد و تندرست باشید


   

  • فولادوند:

   در متن عقد اسلامی عروس میگه: در مقابل مهریه ای که از تو گرفتم خودم را در اختیار تو می‌گذارم و این اصلا جالب نیست با متن آریایی هم موافق نیستم چون آریایی ها معلوم نیست کی و کجایی بودند و زبانشان چی بوده و چنین چیزی به عنوان عقد آریایی در تاریخ ثبت نشده ولی زیباست که عروس و داماد بگن: من تو را به عنوان همسر قانونی خود از این روز، هنگام بالا و پایین زندگی، فقر و ثروتمندی، بیماری و سلامتی، دوست و گرامی میدارم تا زمانیکه مرگ ما را از هم جدا کند.


    
 • لطفا ادرس این متن عقدمن دراوردی ایرانی رابگذارید مثلا در شاهنامه ص… یا اوستا….


   

  • رویا:

   البته اساس شاهنامه هم بر اساس تخیل نوشته شده
   و کتاب اصلی اوستا هم زمانی که اسکندر در سال ۳۲۳_۳۳۴ق.م به تخت جمشید حمله و اونجا رو اتیش میزنه اوستا اصلی که در زمان هخامنشیان بر پوست گاو نوشته شده بود هم از بین میره و بعدها که در زمان ساسانیان به همراه افسانه های کهن کتابت میشه که غالبا جنبه افسانه ای داره


    
 • با سلام و احترام. من ایرانی هستم با تمام افتار (در واقع بخوام به تنها چیزی که دارم افتخار کنم به این که در کشور ایران متولد شدم و ایرانی هستم ، در کشوری که خاکش بیننده روزگار تلخ شیرین با قدمتی تاریخی کهن).
  و مذهبم شیعه 12 امامه هست. خیلی متعجب شدم از بعضی دیدگاه های عزیزان. نمیشه مذهب شیعه رو برگزید ولی خواستار ایجاب یک ایین دیگه بود.به قول بزرگان باید یک مسیر بود. (باید پذیرفت که عقد اریای مال مذهب زرتشت هست) تا بحال دیدیت یک مسیح و یا یهودی که متولدین ایران هستن هم خودش هم خانوادش پیمان عقد اریای بخونن؟ خوب معلوم جواب خیر.
  حالا در کل در تمامی ایین ها و کشورها میخواد جایگاه ویژه پیوند را اعلام کنه و همچنین یک متنی هست برای پیمان زندگی که به تمامی افراد دور و نزدیک و اشنایان و همچنین قریبه ها اعلام شود در بین زنان که این مرد زن گرفت و متاهل شد، و در تمامی مردان اعلام شود که این زن شوهر کرد و به گوش خانواده ها برسه. حالا دور از تعصب (خیلی بهتر است که هر کسی طبق ایین مذهبی خود عمل کند)چرا اینو میگم چون تمامی کشور ها طبق ایین مذهبی خود و قانون کشور خود عمل میکنند. ولی به عینه خودم از متن که برگزیدن برای پیمان عقد اریای خیلی خوشم امد همش نیایش و دعاست برای زوج و زوجه و همچنین حضار محترم در مجلس.


   

 • روژان:

  طبق گفته هایی که خواندم در مورد بی ارزش نشان دادن عقد آرایایی باید خاطر نشان کنم اتفاقا عقد آریایی فقط صحبت از وفاداری محبت و خوشبختیست ما آریایی هستیم و فارسی زبان پس دلیلی برای خطبه عقد عربی واقعا نیست بنظرم هرکشوری باید با رسم و رسوم دیرینه خودش زوجین ازدواج کنن ما ایرانی هستیم آریایی هستیم پس باید عقد خودمان همین عقد آریایی انجام دهیم به قول معروف شهری و رسمی
  در ضمن من قصد بی احترامی به عرب و عقد عربی ندارم فقط هر کشوری باید با رسم و رسوم اجدادی و دیرینه خود زندگی کند
  عقد عربی برای کشور عربی ها قابل احترام و عقد آریایی ها هم برای ما بسیار قابل احترام هست
  فرجامتان نیییک 🙏🏻🌹✌🏻


   

  • ناشناس:

   سلام بسیار با سخنان شما موافقم


    

  • کمال:

   درود بر شما. به نگرش من پیمانه ی پارسی بسیار زیباست و همه ی کسانی که در این جشن هستند چَم (= معنی و مفهوم) واژه را درمی یابند و مانند واژگان تازی نیست که هیچکس چَم آنرا نمی داند و می پذیرند. مانا باشید


    

  • امید:

   این متن ها ربطی به تاریخ و ریشه ایران ندارن خواهشا یکم تاریخ مطالعه کنید ، همه چیز را با چشم بسته قبول نکنید. بهتر هم هست اینقدر عرب و فارس و… نکنیم سعی کنیم انسان باشیم.نه نژاد پرست


    
   • تو نژاد پرست نباش کیی نمیاد به تو بگه اینجوری باش اونجوری باش پس به اعتقاد دیگران هم کار نداشته باش هرکس بخواد هرجور بخواد هست تو اسلام خودت و قبول داشته باش


     

   • ناشناس:

    پس میفرمایید عقد عربی ریشه ایرانی دارد که کمتر کسی معنی آنرا میفهمد ولی متن عقد آریایی که متن آن بسیار زیباتر از متن عربی است ریشه ایرانی ندار ….
    اگر این متن همین امسال هم ساخته شده باشد زیباست


     

  • خسروی:

   قبل از اینکه ما ایرانی باشیم ، مسلمان هستیم و فرقی نمیکند مسلمان کجایی باشد حتی یک آمریکایی هم که مسلمان شده باید به دین اسلام عمل کند و عقد رسمی که به زبان عربی هست برایش خوانده شود.
   نمیدانم چرا ما ایرانیها خیلی در همه چیز افراط میکنیم پا روی دینمون میگذاریم و ایرانی بودن را به رخ میکشیم
   در قیامت به ایرانی و اروپایی و …بها نمیدهند به انسان بودن و اسلام داشتن بها میدهند
   اللهم الرزقنا عواقب امرنا خیرا


    

   • زرشید:

    همه قرار نیست مسلمون باشن جناب عالی ولی اسلام در ایران چیز مهمی نیست و خیلیا فاصله گرفتن و مسلمون نیستن و کاش خودتو با بقیه یکی ندونی بنظرم عقد عربی از ما جداست ما به عنوان انسان میمیریم نه به عنوان یه مذهبی بهشت هم مال مسلمونا نیست اهمیت شخصیت آدمیه🙂👌🏻


     

   • ناشناس:

    احسنت به شما. منهم با شما موافقم ما مسلمانیم باید طبق قانون شریعت اسلامی عمل کنیم . متاسفانه مدتی است که یه تعداد افراد چه زن وچه مرد که تحت تاثیر تبلیغات سوء دشمنان اسلام قرار گرفته اتد و تحقیق نکرده و چشم و گوش بسته فقط گوش به اخبار وصحبتهای خود فروخته های آنطرف آبی دوخته وهر آنچه که آنها بگویند عمل میکنن ویادشون رفته که که بابا تو مسلمانی چرا اجازه میدید زن ودخترت بدون پوشش و روسری با وضعیت خیلی بد از خانه خارج شوند . آخه شما چیو میخواهید ثابت کنید . بغیر اینکه برای خودتون وپدرو مادرتون گناه جمع کنید . بخدا آدم دلش میگیره از این وضعیت که دامن‌گیر کشور شده ممکن بغیر از ناراحتی وحرص خوردن کاری از دستم بر نمیاد فقط دعا میکنم که خداوند خودش هدایتشون کنه وهمه ما را براه راست هدایت کند ان‌شاءالله . ببخشید که متنم طولانی شد . از خدا میخواهم که حتی یه لحظه هم مارا به خودمون وا نگذارد.


     

  • هستی:

   عزیزم ما ایرانیا دینمون اسلامه اونم به زبان عربی ربطی به ریشه ونژاد نداره مگه خدا این دین فقط برای عرب ها داده این دین برای همه برای همه نژادها و همه رنگ ها و زبانها اگه هرکی دین اسلام انتخاب کرد باید پایبندش باشه هم به زبانش هم به عقایدش
   و حدود اون دین که خیلی کامل هست بدون نقص لازم بهاضافه کردن نیست نه هرکی از راه برسه وجوگیره می خواد قوانین خودش بزاره یکی می خواد به زبان خودش باشه یکی می خواد به عرف جامعه خودش باشه این طوره نشده که دین اسلام بالای یک ملیاردوچند ملیون نفر این دین رو انتخاب کردش اون مردم ازیه فرهنگ نیستن که از تمام جهانه اونم از تمام فرهنگ ها اگه هرکی اومد اسلام رو به فرهنگ خودش آمیخت انگار هرکی دین خودش رو داره اسلام اسلام نمیمونه مگه تقصیر عربا ها که دین بخداوند به زبان آنها فرموده بین مردم


    

  • ناشناس:

   باسلام
   اول اینکه بگم من خودم به شخصه کشورم و دینم رو در کنار هم میخوام‌(مسلمانم) و واقعا درک نمیکنم چرا هیچ کس نمیتونه این دو رو با هم بخواد
   دوم اینکه اگه این عقد آریایی از یه منبع قابل اعتماد بود من حرفی نداشتم ولی اینی که معلوم نیست کی از خودش در آورده به نظرم کسر شأن یک ایرانیه که ازش استفاده کنه.
   دوم که دین اسلام عرب و غیر عرب نداره.
   با تشکر


    

 • مجید:

  چ زیباست این عقد وبایستی درایران رواج داشته باشه چون ب زبان پارسی خوانده میشه وبا روحیات ملت ایران سازگاره. جاوید ایران اریایی


   
 • اگه با عقد آریایی محرمیتی صورت نمی‌گیره پس اجداد ما قبل از اسلام چطوری محرم میشدن و اما نکته بعدی اینکه اشاره کردین تب اینجور مراسم بعد از مدتی می‌خوابه چون ریشه تاریخی و سنتی نداره خب عزیز من اسمش ریشه ش رو داد میزنه چطوری ریشه تاریخی نداره وقتی قدمت چند هزار ساله داره
  لطفاً با دقت بیشتری بنویسید و به شعور مخاطب هم احترام بذارید
  با تشکر


   

  • ناشناس:

   سلام
   اینکه گفتید چطور اجداد ما قبل اسلام محرم می‌شدند؟ به هر صورتی که بود با این عقد نبود چون اصلا جنبه تاریخی نداره و شما حتی اگه یه نگاه به شاهنامه با کتاب های مثل اون بندازید به خوبی متوجه این موضوع میشید. ادبیاتش کاملا امروزیه


    
 • سلام
  من صوت عقد آریایی با صدای فریدون مشیری رو میخواستم.
  صدای فریدون مشیری که عقد آریایی رو خونده.