نحوه انجام عقد آریایی با متن و توضیحات کامل

عقد آریایی نوعی عقد صوری و تشریفاتی است که چند سال اخیر در بین ایرانیان و زوج های جوان رواج پیدا کرده است. این عقد جنبه غیر رسمی دارد و در دین اسلام قبل از آن باید عقد رسمی و شرعی که به زبان عربی خوانده می شود را انجام داد تا عروس و داماد به همدیگر محرم شوند. پس از آنکه اسامی عروس و داماد به صورت رسمی در شناسنامه ثبت شد، می توان عقد آریایی را برگزار کرد.

نحوه انجام عقد آریایی

خلاصه آنچه که در این مطلب می‌خوانید:

عقد آریایی

در واقع عقد آریایی در سالن عقد باعث حلال شدن زن و شوهر نمی شود و کار کاملا تشریفاتی است و تا قبل از انجام صیغه عقد رسمی زن و شوهر به یکدیگر محرم نبوده و صرفا جنبه تشریفاتی دارد و البته که جنبه قانونی نیز در جامعه ندارد.

نحوه انجام عقد آریایی

متن عقد ایرانی/ آشنایی با متن خطبه ایرانی

علت اینکه چرا عقد و ازدواج آریایی در بین ایرانیان اینقدر رواج پیدا کرده و روزبروز طرفداران آن زیادتر می شود را جدای از مسأله چشم و هم چشمی و مد شاید بتوان به فضای ضد اسلامی و ضد عربی حاکم بر این روزهای جامعه ایران دانست. البته تعداد کسانی که به دلایل ناسیونالیستی و ضد اسلامی اقدام به عقد آریایی می کنند اندک است. بیشتر افراد دلیل تمایلشان به اجرای عقد آریایی را فارسی بودن آن می دانند و اینکه متوجه معنی کلماتی که بر زبان می آورند می شوند. بسیاری افراد نیز به دلیل اینکه می خواهند در فیلم عروسی آنها مراسم عقد آریایی که یک مراسم زیبا و خاطره انگیز است وجود داشته باشد اقدام به برگزاری عقد آریایی می نمایند.

البته تمایل خانواده‌های ایرانی به بزرگ نمایی و فربه کردن مناسک های بی‌شمار ازدواج و سایر جشن‌ها هم یکی از عوامل دیگر مد شدن چنین مراسماتی است. چراکه جامعه ایرانی به جشن‌ها و مراسمات و گردهمایی ها علاقه ویژه و توجهی وافر دارند و نسبت به فربه کردن و تنوع بخشیدن به آن از هیچ امری فروگذار نخواهند کرد.

طبق بررسی‌های روان‌شناختی و جامعه‌شناسی؛ تب چنین مراسمات و عادت‌هایی که یکباره همه گیر می‌شوند و اساس تاریخی و سنتی ندارند زود می‌خوابد و بعد از مدتی فروکش می‌کند، مگر اینکه با واکنش تند مواجه شوند و در قبال آن از خود مقاومت نشان دهند و در اجرای چنین مراسماتی مصمم باشند. ازدواج آریایی از لحاظ قانونی نیز هیچ مشروعیتی ندارد و نمیتوان به آن استناد کرد و قطعا برای رسمیت پیدا کردن ازدواج و احقاق حقوق باید صیغه به زبان عربی جاری شود و در یک دفتر ازدواج ثبت شود.

پیشنهاد تالارکده
خانه عقد لکسون

خانه عقد لکسون

تهران، زعفرانیه
سالن عقدی شیک و بی نظیر در زعفرانیه تهران در فضای دنج و زیبا
سالن عقد و عروسی عمارت ایرانی

سالن عقد و عروسی عمارت ایرانی

تهران، الهیه، فرشته
یک عمارت با شکوه با چندین سالن عقد با امکان برگزاری در فضای باز
عمارت عقد سور

عمارت عقد سور

تهران - کاشانک
با داشتن فضایی دل‌باز و حیاطی سرسبز و زیبا
روف گاردن و سالن عقد حیدر بابا

روف گاردن و سالن عقد حیدر بابا

تهران - پونک
با چیدمان روستیک دارای سفره عقد بسیار زیبا

طریقه برگزاری مراسم عقد و ازدواج آریایی به این صورت است که عروس و داماد روبروی یکدیگر ایستاده و دستان همدیگر را می گیرند. سپس عاقد یا پیمان بان شروع به خواندن خطبه عقد آریایی می کند. معمولاً جملاتی مانند دادن تعهد و وفاداری به همسر، مکرراً در متون عقد تکرار می‌شود.

ابتدا سوگندهایی از عروس و داماد مبنی بر وفادار بودن آنها به زندگی مشترکشان از عروس و داماد گرفته می شود. متنی که به صورت صوتی بایند خوانده شود و سوگندها به صورت زیر است:

همچنین بخوانید : شعر فریدون مشیری عقد اریایی

سوگند پیمان داماد

در نزد انجمن (نام داماد برده می‌شود) آیا به طراوت بهاران سوگند یاد میکنی تا هماره آنچه بر خود روا می داری بر همسر خویش روا داری و آنچه بر خود نمی پسندی بر او نیز نپسندی ؟! برای او شوئی وفادار و برای فرزندانت پدری خردمند و راهگشا باشی ؟!

داماد می‌گوید : سوگند یاد می‌کنم.

سوگند پیمان عروس

در نزد انجمن (نام عروس برده می‌شود) آیا به سرسبزی و باروری تابستان سوگند یاد میکنی تا با همسر خویش مهربان و همدل باشی و غرور و احترام او را همواره به جای آوری ؟! نیاز او را نیاز خود و در بی نیازی و بی آزی همسازو همگام وی باشی ؟!

عروس می‌گوید : سوگند یاد می‌کنم.

سوگند دوباره داماد

در نزد انجمن (نام داماد برده می‌شود) آیا به رنگارنگی پائیز سوگند یاد می‌کنی تا هماره پشتیبان و یاور وی باشی در شادی‌ها، غم‌ها، دارا و ناداری‌ها، تندرستی و بیماری، منزلت بانوی خویش را در تنهائی و در میان انجمن چون گوهری یگانه پاس داری ؟!

داماد می گوید : سوگند یاد می‌کنم.

سوگند دوباره عروس

در نزد انجمن (نام عروس برده می‌شود) آیا به سپیدی وپاکی زمستان سوگند یاد می‌کنی که همواره اجاق گرمی بخش، بختتان را روشن و پر فروغ نگه داری و برای او همسری وفادار و برای فرزندانت مادری دلسوز و مهربان باشی؟! به خانه ات شادی و گرمی بخشیده و هر آنچه در توان داری را در آذین بندی و پاکی آن به کار گیری ؟!

عروس می‌گوید: سوگند یاد می‌کنم.

عقد آریایی

سپس پیمان بان متن پیمان را که به صورت شعری زیبا است خوانده و داماد پس از او تکرار می کند:

به نام نامی یزدان

تو را من برگزیدم از میان این همه خوبان

برای زیستن با تو، میان این همه گواهان

بر لب آرم این سخن با تو، وفادار خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا، پذیرا می‌شوی آیا ؟

تو با من این چنین هستی که من با تو؟

پس از آن عروس متن پیمان را به صورت زیر پس از پیمان بان تکرار می کند:

به نام نامی یزدان

پذیرا می‌شوم، مهر تو را از جان، هم اکنون

باز می گویم میان انجمن با تو، وفادار تو خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا برای زیستن با تو

تو هم با من چنان با مهر پیمان کن، که من با تو

عروس و داماد جملات زیر را پس از پیمان بان همزمان با هم تکرار می کنند:

تو چون هم آشیان خواهی شد با من

تمام عمر خواهم بود یک جان در دو بدن با تو

بهشت عشق سازم خانه را

سرشار از مهرو نور و عطر و یاسمن با تو

گواهان این پیوند: همایون باد این پیمان

همایون باد این پیوند

گرامی باد این سوگند

همایون باد، همایون باد، همایون باد

پس از آن پیمان بان جمله زیر را بیان می کند:

شادباش ما و انجمن را پذیرا باشید

نحوه انجام عقد آریایی

پس از بسته شدن پیمان، پیمان بان نیایش زیر را می خواند:

به نام دادار نیک اندیش

پروردگار دانا و توانا، ای یزدان پاک، ای دگرگون ساز دلها و روشنی بخش چشم‌ها، ای به آئین گرداننده‌ی شبان و روزان، ای سامان بخش نابسامانی‌ها و ای زداینده‌ی پریشانی‌ها، ای هستی ده و هستی بخش

تو را سپاس می‌گوئیم که به این دو یار مهربان‌، مهر خویش ارزانی داشتی تا زندگی‌شان را با پیوند دست‌ها و دلهای‌شان آغاز نمایند.

ای آگاه‌ترین آگاهان

سختی‌ها، ناپاکی‌ها، ستیزها، رنج‌ها و شکنج‌های زمانه را از ایشان دور ساز و دروازه‌های نیکی، خوشبختی و به زیستی را به رویشان بگشای.

هر روزشان را چون امروز گرم و درخشان و شادمان ساز.

سفره‌ی زندگی‌شان را همواره گسترده و پر برکت بدار.

به آنان فرزندانی ببخش تا با نیکی در پندار، کردار و گفتار در بهبود خانواده و جهان خویش کوشا باشند. عشق و مهر این خانواده را به استواری دماوند، به لطافت گل‌ها و روشنائی خورشید، به زلالی دریاها، به طراوت باران، به نسیم بهاری، به سرسبزی جهان همواره استوار و پایدار بدار.

پروردگارا

جام عشق، احترام، دوستی، گذشت، پیروی، همدردی، همراهی، همسازی و مهرورزی را میان این دو یار نشکن و آن را همواره لبریز و جاوید نگه دار

پروردگارا

هر روزشان را روزی نو و شب‌هایشان را پر ستاره و چون مهتاب پائیزی درخشان ساز. طلوع هر بامداد زرین‌ت را به نگاه پر مهرشان ببخش تا با عشق خویش، گرما‌بخش وجود یکدیگر باشند. سال‌های زیستن‌شان را پایدار و وفاداری به همسر را در نهادشان جاوید و ابدی بدار.

پروردگارا

بخت‌شان را بلندای آبی رنگ آسمان، غرورشان را شکوه ستیغ‌های بی‌راه البرز، آرامش‌شان را به نرمی گندم‌زارهای دشت مغان و مهرشان به یکدیگر را به ژرفای دریای پارس همانند گردان تا در پرواز زندگی هم‌بال یکدیگر چون عقابان تیز پرواز زاگرس، پشتیبان و یکدل باشند و آشیان خویش را از دسترس بدخواهان دور نگه دارند.

پروردگارا

چونان فرمای تا شقایق‌های خود رویِ دشت‌های دور در هنگامه‌ی رقص با نسیم بهاران قصه‌گوی مهرشان باشند و گل‌های کوهی روئیده در کنار سنگ‌های تفته از آفتاب در چشم‌انداز جویبارهای زلال و لغزنده یاد آور پیمان و وفاداری‌شان به یکدیگر گردند.

پروردگارا

کین، ناسازگاری، دروغ و کج اندیشی و اهریمنی را از نهادشان دور ساز و مشعل مهر و راستی، همدلی و خرمی اهورائی را در دل‌هایشان بیفروز. باشد که چون نیاکام مهر آئین خویش ستایشگر تو باشند و نیکی‌ها، سپیدی‌ها، پاکی‌هاو زیبائی‌هایت را هماره به خاطر سپارند.

بهتر است سه بانوی حاضر در مراسم به عنوان نمادی از سپندارمذ (الهه مادر زمین)، آناهیتا (الهه آب و نعمت) و میترا (الهه پیمان دوستی و مهر) برای سابیدن قند و بر زبان راندن پیمان، در حالی که یکی کاسه عسل در دست، یکی حلقه‌ی داماد در دست و سومی حلقه عروس در دست دارد، در کنار عروس و داماد حضور داشته باشند و با پیمان‌بان (عاقد) همراهی کنند. پس از سوگند یاد کردن عروس و داماد جمله زیر را تک تک بر زبان می آورند.

گواهی می‌دهم پیمان بستن شما را

برخی از دفاتر ازدواج، سالن عقد ها و محضر ازدواج آریایی در سطح شهر تهران، برای برگزاری مراسم عقد آریایی هزینه ای نمی گیرند و به خواست عروس و داماد پس از خوانده شدن خطبه عقد رسمی و شرعی، مراسم عقد آریایی را نیز برگزار می کنند. البته دفترخانه هایی هم هستند که بابت این مراسم هزینه دریافت می کنند. باید خاطر نشان کرد که اجرای عقد آریایی نیاز به مجوز خاص یا عاقد رسمی ندارد و هر کس که به آئین و نحوه برگزاری عقد آریایی آشنا باشد می تواند این عقد را انجام دهد.

بیشتر عروس و دامادها پس از انجام دادن عقد محضری در یک محضر ازدواج و سالن عقد و ثبت اسامی در شناسنامه‌ها، در منزل یا تالار عروسی سفره عقد پهن کرده و اقدام به جاری کردن عقد آریایی می‌کنند. اغلب اوقات نیز خطبه یا متن عقد آریایی توسط یکی از بزرگان فامیل خواه زن یا مرد خوانده می‌شود. زیرا در انجام آن توسط عاقد اجباری وجود ندارد.

طبق شواهد و تجربه خودمان از شرکت در مراسمات عقد و عروسی؛ بیشتر خانواده‌ها و زوجین جوان در کنار عقد شرعی در محضر ازدواج آریایی و یا سالن عقد آریایی، عقد فرمالیته آریایی را نیز انجام می‌دهند. بنا بر گفته بعضی از زوجین جوان که پیشتر این آیین را انجام داده‌اند؛ اجرای عقد آریایی حس خوبی در آنها ایجاد کرده است. که هم‌چنان پس از گذشتن چند سال از برگزاری آن، به نیکی و خوبی از آن یاد می‌کنند.

در برخی از دفترخانه ها، محضر عقد آریایی و بعضی از سالن عقد ازدواج آریایی بعد از جاری کردن عقد شرعی، ترجمه آن به صورت فارسی همراه با اشعاری از مولانا و حافظ خوانده می‌شود تا حضار متوجه معنی و مفهوم متنی که در عقد خوانده شده است، شوند.

محیط برگزاری عقد آریایی و ازدواج آریایی نیز اندکی با عقد شرعی متفاوت است. عقد آریایی و ازدواج آریایی باید در محیطی آرام با نور کم، شمع آرایی شده و مه اندود برگزار شود. برخلاف عقد شرعی که عروس و داماد در کنار یکدیگر می نشینند، در عقد آریایی و ازدواج آریایی عروس و داماد روبروی یکدیگر ایستاده و دستان یکدیگر را می گیرند و جملات جاری شده از زبان پیمان بان را تکرار می‌کنند. پس از آن عاقد یا پیمان بان شروع به خواندن خطبه عقد آریایی می کند. بهتر است عاقد این مراسم دارای صدایی زیبا و آهنگین باشد زیرا باید یک متن طولانی را با صدایی رسا و بلند بخواند.

در این متن دعایی به زبان فارسی برای عروس و داماد خوانده خواهد شد. جملات عروس و داماد نیز که شعرهایی زیبا هستند به صورت پرسشی خوانده می‌شود.

البته در برخی موارد نیز در همان جایگاه عقد شرعی، سوگندنامه آریایی قرائت می‌شود. به طوری که بعد از جاری شدن صیغه عقد و محرم شدن دختر و پسر به هم، متن عقد آریایی خوانده شده و اروس با همان شیوه گل چیدن و گلاب آوردن بله را برای نوشاد به ارمغان می‌آورد!

نحوه انجام عقد آریایی

 • عدم پذیرش قانونی ازدواج
 • عدم تعهد طرفین از نظر قانونی
 • کم شدن عزت و وقار زنان در جامعه و نزد همسر
 • جملاتی بدون ریشه تاریخی در ایران

هرچند خواندن عقد و صیغه آریایی از نظر اسلام باعث محرمیت زوجین نمی شود، ولی خواندن این عبارات زیبا، مثبت و با مفهوم و تلاش برای تعهد به آنها می تواند خالی از لطف نباشد.

در همین رابطه ببینید :

ممنوعیت انجام عقد آریایی در محضر دفاتر ازدواج

آپدیت 18 آبان 98: به گزارش تالارکده به نقل از تابناک با توجه به اعلام معاونت محترم رئیس قوه قضائیه و رئیس محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور عقد آریایی جنبه شرعی و قانونی اصلا ندارد؛ از این رو، هر دفترخانه ای که این اقدام صورت گیرد بسته می‌شود. تا کنون برخی از دفاتر ازدواج که عقد آریایی انجام می داده اند شناسایی شده و با آنها برخورد شده است.

جهت شناسایی این دفاتری که عقد آریایی انجام می دهند بازرسان بصورت نامحسوس مراجعه کرده و در صورت مشاهده برخود صورت میگیرد و دفتر مورد نظر بسته می شود.

البته دین زرتشتی در قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شده است، و آنها آزاد هستند تا بر اساس سنت هایشان خطبه عقد آریایی را اجرا کنند.

بسیاری از جامعه شناسان بر این باورند که بسیاری از جوانان ایرانی به ازدواج آریایی به عنوان ابزاری برای حفظ هویت ملی خود روی آورده اند.

آیا انجام عقد آریایی باعث حلال شدن زن و شوهر می شود؟

عقد آریایی به زبان فارسی خوانده می شود. اگر بخواهید به ریشه مراسم عقد آریایی و جملاتی که در این عقد خوانده می شود پی ببرید باید گفت که عقد آریایی ریشه تاریخی ندارد و زبان و محتوای آن نشان دهنده مفاهیم امروزی و مدرن است.

کلماتی که در عقد آریایی خوانده می شود از نظر ساختار جملات و زبان کاملاً امروزی است و با جابجا کردن کلمات مانند به کار بردن آیا در انتهای جمله سعی شده است تا ظاهر و حس یک متن قدیمی به گوینده و شنونده القا شود. حتی عقد زرتشتیان که آیین ایرانیان باستان بوده است با عقد آریایی به صورتی که امروزه رواج پیدا کرده است متفاوت می باشد.

عقد آریایی فریدون مشیری

در پایان مقاله لازم به توضیح است که عقد آریایی فریدون مشیری و متن مذکور به شاعر فقید کشورمان زنده‌یاد فریدون مشیری اختصاص دارد. عقد آریایی فریدون مشیری

یادآوری می‌کنیم اگر قرار است مد و تشریفاتی باب شود که قداست و الوهیت رسالت ازدواج را تضعیف کند بهتر است که انجام نگیرد تا موجبات تضعیف کانون خانواده ایجاد نشود. چون که ضامن اجرای عقد نکاح و ازدواج، خداوند متعال است و هر رسومی که موجب تضعیف و به حاشیه راندن آن شود اشتباه می‌باشد. البته در حقیقت باید گفت که این گفته مذکور مربوط به دین اسلام است و در طی این مقاله هیچ حرفی در جهت تایید و یا رد این موضوع به میان نیامده است.

شاید برای شما هم سوال باشد ...

عقد آریایی چیست؟

عقد آریایی نوعی عقد صوری و تشریفاتی است که چند سال اخیر در بین ایرانیان و زوج های جوان رواج پیدا کرده است. این عقد جنبه غیر رسمی دارد و در دین اسلام قبل از آن باید عقد رسمی و شرعی که به زبان عربی خوانده می شود را انجام داد تا عروس و داماد به همدیگر محرم شوند.

آیا عقد آریایی حلال است؟

رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق در رابطه با رواج مراسم عقد ایرانی در بین زوج های جوان تاکید کرد: ما در قانون و شرع چیزی به نام عقد آریایی نداریم و دفاتری که این مراسم را اجرا می‌کنند، غیر مجاز هستند.

آیا در عقد آریایی می توان مهریه مشخص نمود؟

نیاکان و پیشینیان ما که برای اولین بار مراسم عقد آریایی را برگزار می‌کردند مهریه خود را عشق و محبت در نظر می‌گرفتند و عقیده داشتند که همین هدیه برای پیمان زناشویی کافی است. البته که این روزها در این مراسم آریایی تعداد سکه‌ها به اندازه سال میلادی به‌عنوان مهریه تعیین می‌شود!

متن عقد آریایی توسط چه کسی خوانده می شود؟

نحوه برگزاری مراسم عقد آریایی به این صورت است که نخست با جملات عاقد آغاز و بعد متن عقد آریایی و سوگندها به ترتیب توسط داماد و عروس خوانده می‌شود و پس از سوگندها متنی را عروس و داماد با هم می‌خوانند که پس از آن حضار با گفتن همایون باد این پیوند این مراسم زیبا را جشن می‌گیرند عاقد نیز در آخر جمله‌هایی را از متن عقد آریایی تکرار و پس از آن این مراسم به پایان می‌رسد

شادکام و خوشبخت باشید


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 
 

محصولات تالارکده


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
باغ تالار ماهرو کاشانک جاده قم
پکیج ویژه

باغ تالار ماهرو

بزرگراه خلیج فارس، بعد از نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب، خروجی سوم سمت راست، کاشانک، جنب خیابان کاج، پلاک ۳۰
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار باغ دارایی
30% تخفیف

باغ تالار دارایی

اتوبان بابایی شرق، بعد از اتوبان باقری، خروجی استخر تهرانپارس، باغ تالار دارایی
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
رزرو آنلاین تالار عروسی سمرقند
پکیج ویژه

تالار پذیرایی سمرقند

جنت آباد جنوبی - مجتمع سمرقند - طبقه سوم - تالار پذیرایی سمرقند
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-طرح‌ازدواج‌آسان-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار پذیرایی رویال آنتیک
10% تخفیف

تالار پذیرایی رویال آنتیک

خانی آباد نو، خیابان لطیفی، کوچه شهامت
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :

۱۵۷ دیدگاه

بعدی

 • آرمان:

  روی چه حسابی میگی با عقد آریایی زن و شوهر به هم محرم نمی‌شوند در حالی که عقد عربی 500 سال بیشتر نیست رواج پیدا کرده یعنی قبل از این تمام عقدها باطله؟


   

  • تالارکده:

   بر اساس دین و اعتقاد مسلمانان


    

  • ناشناس:

   عقد اسلامی همیشه بوده ۵۰۰ سال چیه؟ اتفاقاً این عقد آریایی هست که جعلی و سرکاریه در واقع فقط یه دیالوگه که حتی ۵۰ سال هم قدمت نداره. ضمن اینکه ایران پر از اقوام غیرآریایی هستش و جمع کل آریایی ها شاید هزار نفر هم نباشد(از ۸۰ میلیون). آدمهایی با موهای فرفری و دماغ بزرگ و صورت دراز و…( مثل نقوش تخت جمشید) نه با گونه پروتز و دماغ عملی و مو دکلره و…
   خدا کنه آدم ها حتی اگه از اسب می‌افتن از اصل نیوفتن!


    

  • بتوچه:

   همینو بگو یعنی خارجی هایی که عقد میکنن حرام هستن بهم پس تو اون دنیا خدا آتیششون میزنه پوف مسخرس اول اینکه هیچکی از دنیای مردگان برنگشته اونایی هم که میگن یه تجربه نزدیک به مرگ داشتن و یا از مرگ برگشتن خود دنیای مردگانو ندیدن ای کاش اونقدر آتش داشتم که بهشتو آتش بزنم و دریایی آب داشتم تا آتش جهنم رو خاموش کنم تا مردم بخاطر بهشت و جهنم کار خوب یا بد نکنن و نماز و روزه نخونن
   تمام زندگی ما تو دست خودمونه هرچقدر رفتار و پندار و گفتارمون نیک باشه زندگیمون به اندازه فکر ها رفتار ها و حرف هامون نیکه و قشنگه یعنی سرنوشتمون دست خودمونه


    

 • ناشناس:

  سلام ودرود
  با تشکر وقدر دانی
  می شود خواهش کنم ترجمه متن عربی عقد شرعی را هم بگذارید تا ببینیم کدام یک ازمتن ها احساس واقعی وبهتر ایجاد می کند.
  با تشکر وقدر دانی


   
 • خیلی عقد خوب و زیباییه منکه عاشقشم حس خوبی میده به آدم بنظر من اشکالی نداره از روسومات نیاکانمون دوباره استفاده کنیم خیلی هم عالیه خودم دوس دارم موقع ازدواج بعد از عقد شرعی عقد زرتشتی هم بخونن برامون 😍


   

  • بالسیتیک:

   این یعنی اینکه عقد اسلامی رو به رسمیت نشناختی و کافی نمی دونی! ضمنا با وجاهت دادن به همچبن مراسمات خود خواسته و پوچی بیشتر به اضمحلال و از هم گسیختگی اجتماع رای دادید.مراقب وسوسه های شیطان باشید.


    

 • ناشناس:

  دوست عزیز مطالب مفید بود ولی در دین اسلام نکات و اصولی داره که باید رعایت بشه و اگر دستور خداوند هستش پس صلاح در این هست که به صورت عربی خوانده شود این چه رسوماتیه واقعا بعضی از مردم در کشور رواج دادن


   
 • واای چقدر عقد آریایی پراز عشقه😍پراز احساس کجا رفت این همه زیباییه😍


   

 • نینا:

  بنظرم این مراسم های آریایی خیلی قشنگه
  عقد عربی هم خوبه ولی ترجیح میدم از نژاد خودم پیروی کنم نه اعراب
  کاش عقد آریایی هم در کشور قانونی و رایج بشه


   

  • ناشناس:

   با سلام در متن عربی وفارسی وترکی وژاپنی ومسیحی وهر دیدگاهی وهر زبانی ،،،در مراسم ازدواج همش تعهد و وفاداری هستش فرقی نمیکنه عربی باشه یا فارسی هیچ کدومش شرعی نیست جنبه ی قانونی داره،،،اگه فرق میکرد زرتشت یکی از کهن ترین دین در دنیای عهد قدیم هستش ،حتی اگه دقت کنین دین اسلام ومسیحیت خیلی از فرهنگاشون رو از ایرانی های زرتشتی اقتباس کردن ولی هر دیدگاهی محترمه وشایسته احترام


    

  • ناشناس:

   مگر ما نژادپرستیم
   در این عباراتی که بالا به عنوان عقد آریایی مطرح بود کلی کلمات عربی از جمله «برکت» وجود داشت مسئله دین مسئله نژادی نیست ایرانیان قدیم بهتر فهمیدن زرتشتی گری دینی است که دچار تحریفات متعدد شده در همان زمان ساسانیان در دل زرتشتی گری دین هایی تحت عنوان مزدا میثم و مانوی و بعد آتش پرستی شکل گرفت بنا بر نوشته مورخان قدیم ایرانیان تمایل به مسیحیت پیدا کرده بودند اگر اسلام وارد ایران نمی شد جذب مسیحیت می شدند چون زرتشتی گری و دینداری در آن شده بود طبقاتی فقط اشراف و بزرگان لیاقت داشتنند به معابد بروند برای عبادت.


    

 • فرشاد:

  امیدوارم یاد بگیریم به اعتقادات، تفکرات همدیگه احترام بگذاریم.
  یکی اینو میپسنده چه درست چه غلط باید بهش احترام بگذارن دیگران.
  نمیدونم این اخلاق ایرانی ها که فضولی تو کار و دین و اخلاق و سیاست و فکر و دانشگاه و زندگی و … است کی میخواد تموم بشه آخه ؟
  یه مقدار کشورهای دیگه رو نگاه کنید. زن محجبه و زن با لباس برهنه کنار هم تو دریا هستن حرف میزنن و زندگی و گاهی رفاقت دارند.
  این چه وضعیه آخه ما داریم ؟؟؟


   

 • حسین دوستی:

  کم شدن عزت و وقار زنان!!!!!اراجیف میبافی مرتیکه.تو دین اسلام به زن میگن ضعیفه،بعد تو داری ارییایی رو میبری زیر سوال ،جمع


   

  • ناشناس:

   اولاً در دین اسلام به زن ضعیفه نمیگن
   افراد بی ادبی مثل تو کلمه مرتیکه رو استفاده می کنند به موقعش به زن هم میگن ضعیفه.
   امام علی علیه السلام به زن می گوید ریحانه یعنی گل زیبا و خوشبو.
   بهترین زنان در اسلام حضرت فاطمه حضرت خدیجه حضرت زینب حضرت معصومه حضرت مریم حضرت آسیه حضرت هاجر و….
   در کدام قوم و نژادی زنانی برتر از اینه سراغ داری اینها زنان متدین دیندار و مورد تعریف خدا بودند.
   اینها زنانی هستند که در قران برخی از آنها نام برده شدند و خدا از آنها به عظمت یاد کرده و نژادی را نام ببر که از زن با این عظمت یاد کرده باشد اسلام هم گرفتار افراد نادانی مثل تو شده که فقط دهانشان را باز میکنند و حرف میزنن فکری پشت سر حرف زدن شان نیست.


    

   • روژان:

    اولا پاسخی میخوایید بدید با توهین ندید لطفا
    دوما خب درست گفتن شما نباید عقد آریایی رو زیر سوال ببرید چرا که عقد آریایی از زمان نیاکان ما ایرانی هاست
    حالا شما اگر عرب هستید خب قابل احترامید ولی حق بی احترامی به عقد و رسم و رسوم آریایی ها ندارید
    گفتم عرب هستید چون به شدت جبهه گرفتید در مورد ایرانی و رسم و رسومات ما ایرانی ها، من به هیچ وجه به عرب بی احترامی نمی کنم
    بخاطر اینکه کلام خداوند بزرگ که قرآن هست عربی نوشته شده و پیغمبران و امامان عرب بودند اما اینکه عقد آریایی ها رو زیر سوال ببرید واقعا رفتار زشتیه
    کشور ایران همیشه یکتا پرست بوده همیشه آیین و رسومات زیبایی داشتیم و هیچ کسی حق بی احترامی و بی حرمتی به ایران و ایرانی و رسم رسوماتمان نداره در موقع توضیحات
    لطفا احترام گذاشتن فراموش نشه
    با تشکر


     

    • ناشناس:

     دین محدود به قومیت نیست،
     قومیت دلیل بر رد و تعیین دینی نیست،
     آریایی و غرب و هندی و چینی بودن فضیلت نیست،
     اگر به وحدانیت خالق باور دارید، خدای این ملت وملت همسایه اش دو تا نیییست…

     چرا مباحثو با هم قاطی کردید؟


      

   • یاسر:

    قصد توهین به اسلام و اینا نیست ولی چون اشاره کردی تو کدوم قوم و نژاد خواستم بگم
    کاساندان همسر کوروش کبیر ملکه ایران در زمان حکومت هخامنشی درست وقتی اعراب دختر و زنده به گور میکردن
    زیاد تند نرو اخوی


     
  • تو دین اسلام به زن نمی گن ضعیفه..بلکه اصطلاح رایج اتفاقا همین مردم اریایی خودمونه…پامبر اسلام گفتن زن ریحانه است مثل گل است…پس تو اراجیف نباف مردک


    

 • Mr. Editor:

  ب شخصه خودم عقدی رو ترجیح میدم ک معنیشو اقلا بفهمم. ب ریشه و تاریخش کاری نداریم، تعهد با چارتا کلمه ی عربی یا فارسی حاصل نمیشه،


   

 • روژان:

  اگه اگه عقد اسلامی به خاطر عربی بودنش بده پس این عقد جعلی آریایی که به زبان دری نوشتن هم برای من کورد بده. عقد ما باید کوردی باشه.


   

  • ناشناس:

   عقد به هر زبانی دوس داری بخون اما متنش توهین نباشه


    

  • ناشناس:

   منم کوردم اما مگه نمیدونی آریایی ها شامل سه قوم بودن (ماد،پارس،پارت)وکوردها ازقوم ماد هستند پس فرقی نداره.
   درکل خیلی لذت بردم وخیلی خوبه که هرچیزی منشأش به فرهنگ و تاریخ کشورخودانسان برگرده ماعرب نیستیم


    

   • فولادی:

    در قدیم به افغانستان آریانا میگفتن و آریا یا اریه نام افغانستان بوده حتی نامش تو کتیبه بیستون هست و آریایی ها از افغانستان به هند و ایران آمدند


     

   • محمد:

    من واقعاً نمی دونم شماها واقعاً کی هستید ولی فقط متنو نگاه کنید ببینید چند کلمه اش ریشه انگلیسی داره؟ فقط مسائل را کورکورانه و با تعصب قبول می کنید.زبان عربی زبان اسلامه نه چند تا کشور عربی که الآن هست. البته اینایی هم که الکی میگن آریایی رو لجبازیه و تعصب و الا اگر به عنوان مثال خدای نخواسته مثل زمان جنگ با یک کشور عربی جنگ بشه حاضرید روی تعصب خشک آریایی (به ظاهر و زبان) برید جبهه؟ نه به خدا فقط حرف می زنید چون می شناسم این جور افرادی را از نزدیک . فقط مغلطه و سفسطه و حرف پای عمل که برسه پوچ


     

    • ناشناس:

     درود بر همه عزیزانی که در مباحث مشارکت کردند.
     نکته ای که مهم است استحکام پیمان ازدواج است . با هیچ مذهبی و عقیده‌ای نمی توان به بهشت رفت مگر اینکه قبلش اتسان نباشیم . داشتن مذهب خاص حکم ورود ما به بهشت را صادر نمی کند .یعنی نمی توانیم مسلمان بودن ویا مسیحی بودن و نبودن را تضمین کافی بدانیم .چه بسا مسلمانانی که ممکن است در قعر جهنم باشند.
     دین و مذهب فقط یک شیوه رابطه با خداوند است . و برای هر شخص محترم .


      

  • ناشناس:

   توکوردنیستی دروغ میگی کوردها ایرانی های اصیل هستندوهرگزبا اصالت خودشان درتضادنیستنددرضمن ایران ازاقوام مختلف تشکیل شده وزبان رسمی آنها فارسی است.


    

 • امیر کلامی:

  بنظر من عقد آریایی خیلی از لحاظ قانونی و شرعی معتبرترو و زیباتر از خطبه ی عقد عربی هستش .چونکه در عقد آریایی عروس و داماد در نزد گواهان دست همدیگر رو گرفته وسوگند یاد میکنند که در تمام مراحل زندگی سختیها مشکلات شادی داریی نداری بچه داری همه و همه چیزهایی که مربوط به یک زندگی مشترک هستش رو به همدیگر وفادار بمانند و هر چیزی که هر کدام برای خود میپسندند برای همسر خود پسندیده و هر چه را که نپسندیده برای همسر خود نپسندند .چنین پیمانی که در حضور جمع یک زوج با یکدیگر میبندند و در حضور همه سوگند یاد میکنند خیلی بهترو معتبرتر از خطبه ی عقدی هستش که با مقداری پول یا سکه عروس رو خریداری کنی ،


   

 • الینا:

  عقد اریایی فقط تشریفاتی هست و به خاسته زوج انجام میگیرع
  عقد اریایی فقط باعث میشه ک احساساتمون رو بیان کنیم و میان حضار انجام میگیره و قول میدن
  همین


   

 • اردلان:

  اعتبار عقد اریایی به هزاران هزار سال پیش برمیگرده اعتبار و جملاتی که در این عقد نامه پاک اریایی گفته میشه در عقد عربی گفته نمیشه و عزت زن در این عقد نامه اریایی بسیار بالاست.


   

 • رامین:

  با سلام به دوستان
  چون عقد اریایی برخواسته از عقده ی نژادپرستی و ناسیونالیستی هست هرگز اعتقادی به این موضوع جدید ندارم
  بابد ذهنمون بین المللی باشه
  باید مخالف افکار فاشیستی و نژادپرستانه باشیم
  این عقد اریایی برخواسته از ذهن مسموم و منسوخ نژادپرستانه و ضد عربی هست.
  وگرنه به نظر چیز بدی نیست حتی خطبه های بدی هم نداره
  ولی ما عقد اسلامی داریم که فرمان خدا هست عربی هم زبان دینمانه
  ۹۰ درصد افراد به خاطر ضدیت با دیگر نژاد این عقد رو انجام میدن و از همون ابتدا بر نژادپرست بودنشون‌صحه میذارن و این افکازشون برای زندگیشون مسموم تلقی میشه
  امیدوارم یه روزی کلمات اریایی و کوروش و.. از جامعه ی بزرگ ایرلن که پر از اقوام مختلف هست برداشته بشه
  امیدوارم زبان رسمی از ایران برداشته بشه و همه در عدالت زبانشون رو فرا بگیرن و به نسلهای بعدی انتقال بدن
  امیدوارم همه متوجه بشن همه انسانهای جهان مخلوق خدا و از به ریشه ان


   

  • مانا:

   در جامعه ای که اقوام مختلف داره چیزی به جز تاریخ و ملیت نمیتونه متحد کننده ی این اقوام مختلف باشه. این آرزو که مفاخر تاریخی مثل کورش و زبان رسمی ایران از میان برن محقق نخواهد شد.


    

  • ناهید :

   نام کوروش همیشه هست و خواهد بود همانطور که هزاران سال نامش آوازه مردم پاراسیا بوده و سایر مردم جهان. اگر آریایی باشی هیچ وقت این حرفو نمیزنی چون کوروش شرف و اعتبار ما آریاییاس ♡
   هزاران سال قبل وقتی سرزمین های دیگه داشتن خون خونریزی میکردن و قبیله ای بودن کوروش تمام مردم سرزمینش رو یکپارچه کرد و زیر یک پرچم قرار داد با آزادی بیان کامل.


    

   • ناشناس:

    شرف و اعتبار ما ایرانی ها انسانیت ماست
    نه پادشاهی به نام کوروش
    کوروش هرچه بود که انسان والا چه غیر او او هم باید بر مدار انسانیت مورد سنجش قرار بگیرد هرکس در انسانیتش کامل باشد در هر کجای عالم که زندگی بکند متعلق به هر نژاد و قومی که باشد سربلند و موفق و برای دیگران سرمشق است مهم این است که انسانیت در مدار خودش قرار بگیرد همه ادیان بزرگ الهی هم همین را می گویند انسانیت رنگ پوست و نژاد و عرب و عجم آریایی و اروپایی و آسیایی و آمریکایی و ندارد انسانیت مهم است همان چیزی که کتاب های آسمانی مثل قرآن عزیز فرموده است:
    بهترین شما پرهیزکار ترین شماست.


     

 • میترا:

  همین کارا رو میکنین گه آلمانی های نژادپرست تحقیرمون میکنن که آریایی کجا شما ایرانی ها کجا! یه بار دانشگاه من از همه جا بی خبر گفتم ما هم آریایی هستیم همه شون یجوری بهم نگاه کردن و بعضی هاشون پوزخند میزدن که…
  لازم نیست برای بیشتر کردن اعتماد به نفس خودمون رو به آریایی ها بچسبونیم. چند درصد ایرانیا مو بلوند چشم آبین؟ این همه خودتون رو تحقیر نکنید. مگه آریایی بودن مزیته؟ خود ما قبل ورود آریایی ها بدوی چند هزار سال تمدن داشتیم.


   

 • آیلار:

  محرمیت ریشه در دین داره، کسی که دینی نداره چه نیازی به عقد داره؟ مسلمان ها قرن‌هاست به شیوه اسلامی محرم میشن. مسیحی ها همینطور، یهودی ها همین طور. حتی عقد زرتشتی ها اینجوری نیست. دین چه ربطی به قومیت و ملیت داره؟ اسلام مگه برای عربهاست؟ پس چرا در تاریخ به ترک ها مشهور به سیف الاسلام بودن هستن؟ حتما مسیحیت هم مخصوص فلسطینی هاست! چون عیسی فلسطینی هاست! همه هم میدونن این مراسم جعلی هست و ریشه تاریخی نداره. ضمنا در ایران همه دری زبان نیستن که اگر بخوایم جای عقد اسلامی یه چیز دیگه درست کنیم، به زبان دری باشه.


   

 • اردوان:

  ضمن عرض ادب واحترام کجای کار ایراد دارد از انجایی که ما ادعای اریایی بودن میکنیم با توجه به احترام وانجام عقد اسلامی وقانونی به پاس بزرگداشت اجدادمان این کار هم انجام داده شود حداقل اینه که عروس وداماد میدانند چه تعهدی درقبال یکدیگر داده اند


   

 • فاطمه:

  مطلب خوب و جالبی در این سایت گذاشتید، ولی بعضیا که میگن درسته با عقد آریایی شان زن پایین میاد آیا صیفه موقت شان و ارزش زن رو پایین نمیاره؟ چون عربیه؟
  خود عربا با خوندن همین نکاح اسلامی بازم به زن ارزش نمیدن . مام چون ملزم به انجام دستورات اسلامیم اول عقد اسلامی میشه خوند بعد اریایی، اینجوری حس قشنگ تری نسبت به هم ، در دو طرف ایجاد میشه.


   

 • خاطره شکوهی:

  چرا عقد آریایی را مجاز نمیدونید مگر ما خرید و فروش می کنیم که به صیغه عربی خوانده شود در قبال مهریه دخترانمان را می فروشیم متاسفم ما ایرانی هستیم و عرب نیستیم. عرب شیعه و سنی دارد نه ایرانی.


   

  • اردوان:

   کاش معنی جملات به فارسی ترجمه میشد انوقت بود هیچکس حاضر به انجام ان نمیشد


    

  • رامین:

   افکار نژادپرستانه رو از ذهن بیمارت بشور دنیا بین المللی شده همه ما امیخته ای از اقوام مختلف تو رگهامون داریم عقد اریایی تز جدید نژادپرستای فارسه برای عقده گشایی در مقابل عقد الهی


    
   • حداقل معنی عقد اریایی رو میدونیم بعدم چرا ما که تمام عمرمون فارسی حرب نیزنیم باید برای ازدواج که یه مراسم مهم به یه زبون دیگه باشه


     

   • ژاروگ:

    پس لطفاً برای بین المللی تر شدن بهتر کلیسا بریم و. مثل بیشتر جمعیت جهان ازدواج رسمی جهانی انجام بدیم…یکم سواد. و بینش به. خدا چیز بدی نیست..تو اگه پدر مادرت یهودی بودند الان از جهانی بودن زبان و فرهنگ عبری دفاع میکردی نه عربی


     
  • هر چیزی یک قاعده و قانونی دارد در اسلام هم برای ازدواج باید این عقد خاص به همان زبان عربی خوانده شود
   در ضمن در اسلام خیلی به زن ارج داده شده
   مرد وقتی ازدواج میکند باید مهریه به زن بدهد ، هزینه زندگی زن را هم بدهد تازه زن هیچ وظیفه ای غیر از اعمال زناشویی ندارد مثلاً زن وظیفه ندارد حتی غذا بپزد البته متأسفانه به این قوانین اسلام توجه نمی‌شود که اگر میشد شما زنان هیچ وقت لب به اعتراض نمی‌گشودید


    

   • ناشناس:

    دقیقا ولی متاسفانه بعضی ها فکر می‌کنند دخترانشان رو می‌فروشند متاسفم به این مردم به این ملت که تو این افکار ها به سر میبرن بنظرم جایگاه رن در اسلام خیلی بالاتر از جایگاه زن های کشورهای دیگس


     

  • ناشناس:

   درعقد ازدواج کجا خرید و فروش صورت می گیره؟


    

 • ناشناس:

  والا بیشتر شبیه ازدواج مسیحی هاست


   

 • سارا:

  ما هممون ایرانی هستیم
  اینکه میگین عقد ارایایی باعث کم شدن وقار زن میشه کاملا اشتباه هست جملاتی که در عقد اریایی خونده میشه پر از معنا پر از مفهوم هست
  ]متاسفم براتون


   

 • رویا:

  بیایید فرهنگ مونو بیشتر کنیم من اریایی نیستم ولی چرا باید تویه نظرسنجی به اریایی ها تهین بشه؟! به هم احترام بزارید لطفا 🙏🏻


   

 • مهنا:

  خیلی خیلی ببخشید ولی شما مگه مسلمان نیستی که عقد آریایی باشه هر کی مسلمان هست شیعه هست باید خطبه عقد خونده بشه و به قوانین اسلام احترام بزاره در اصل این عقد با خطبه عربی قشنگ تره که عاقد وقتی داره میخونه عروس قرآن میخونه نه که آریایی تو این عقد محرم نمیشن عروس و داماد فقط سوگند یاد میکنن اما تو خطبه اگه دقت کنین میگه ونکاح سنتی يعني که محرم بشن آریایی در اصل باستانی هست نه دینی و اسلامی


   

  • تالارکده:

   درست میفرمایید ولی بعد از محرم شدن هم میشه این جملات و قسم ها (عقد آریایی) را عروس داماد قرائت کنند و البته به اونها پایبند هم باشند.


    

  • رویا:

   باسلام. عریزم حتمابایدکلمه هاعربی گفته شه تادونفر به هم محرم بشن؟ فقط به خاطر عقاید انسان هایی گذشته این رسم مونده میدونین این عقد که میگیم مثل اینکه نماز بخونی ولی معنی کلماتی رو که یه زیون میاری رو نفهمی پس درکل از نظر من باعقد اریایی هم دونفر محرم هم میتونن بشن


    

  • ناشناس:

   ببخشید مهنا شما اگه این صیغه ی عربی رو ترجمه کنی برای خودت میفهمی اصلا خوب نیست در صیغه ی عربی این طور میگه زن به مرد من یعنی زن جسم خودرا به بهای معلوم به مدت معلوم در اختیار تو یعنی مرد می‌گذارم خوب اینجوری معنی خوبی نداره بد میگم قانعم کن باسپاس


    
   • الکی نمیدونی حرف نزن ترجمه عقد دائم اینه
    زن میگه من خودم را به ازدواج با تو درآوردم در مقابل مهر معلوم و مرد میگوید قبول کردم
    دقت کنید در عقد اسلامی زن ، شروع می‌کند که این یعنی حق انتخاب با زن هست و همچنین مرد وظیفه دارد در قبال این ازدواج یک هدیه ای به زن بدهد که هر دو این مطلب دلالت بر دست بالاتر داشتن زن در ازدواج هست


     

    • روژان:

     😅😅😅😅چطور واقعا با این معنی کردن خودتون رو قانع میکنین متاسفم که حتی خودتون هم گول میزنین،
     در عقد آریایی فقط صحبت از وفا و وفاداریست در زمان کوروش بزرگ دختران و زنان همیشه الهه روی زمین میدونستن و اونقدر دختران رو با ارزش میدونسن که با مال بی ارزش دنیا خرید و فروش نمی کردن
     آره خداوند و پیغمبران در مورد زن احترام خیلی خاصی واسه دختر زن قائل شدن خیلی خیلی خاص
     اما ای کاش واقعا در کشور اسلامی امروزمان به دختر و زن ایرانی احترام میزاشتن چرا که واقعا دختر و زنان الهه های روی زمین هستن اونقدر بی احترامی میبینیم که بعضی خانمها باورشان شده ارزش ندارند که ارزش خودشون رو پایین اووردن
     اینقدر صحبت از ارزش دادن زن در دین اسلام میکنید آیا در ایران که کشور اسلامی هست شماها احترامی میبیند که بزارن؟
     حداقل شبیه حرفاتون و دینتون باشید
     با تشکر


      

  • ناشناس:

   سلام ربطی نداره این یه چیز فرمالیته است اون که بله اول باید به طور رسمی عقد قرآنی و عربی خونده بشه بعد این ولی عقد آریایی ربطی به شیعه و سنی نداره


    

  • اردوان:

   میشه محبت بفرمایید کل متنو ترجمه کنید


    
  • معنی متن عربی میدونی چیه؟اسلام این نیست که گفته شده


    

  • ناشناس:

   خیلی از زوجین معنی عقد عربی رو نمیدونن ولی عقد آریایی به زبون خودمون هست ودرکش میکنیم
   درکجای دنیا گفته شده که زن به مردش خیانت کنه مرد هیچ حق دفاعی ازخود وآبروی خود نداره وباید مهریه زن رو پرداخت کنه که بتونه زن خاعن را از خونش بیرون کنه؟
   اما در قوانین ما داره چنین کاری رو بامردم میکنه مرد باید فقط وفقط کارکنه تا زنش دررفاه باشه ولی زن اگه خیانت کنه مرد نباید حتی حق خاعن بزاره کف دستش بلکه باید یه پولی به اسم مهریه برای دستخوشی خیانتش بهش بده بعد بگه ازخونم برو بیرون


    
 • احساساتی نباشید وقتی یه لحظه تق و لق باشی چه آریایی چه عربی همش فراموش میشه .کدوم قسمها و کدوم تعدها. اینه همه پز دادنه و…..


   
 • برو یکم تحقیق کن چطور میتونی بگی ریشه تاریخی نداره ما آریایی هستیم نه عرب عقد اریایی برای زمان زرتشته که فقط و فقط پروردگار یکتا رو ستایش میکردند برای زمان پدر ایران کوروش هستش تو تمدن ۲۵۰۰ ساله رو که بزرگترین تمدنه تاریخه نسله بشره قبول نداری همون نسلی که پدرا پدرش و پدرش هستن قبول نداری دوتا کتاب بخونی بد نیست زیر سوال بردن حقوق زنه این کار اگه توجه کنی تو متن زن و مرد کاملا تعهدات یکسان بهمدیگه میدن و برای هم تعهد دارن نه بیشتر نه کمتر


   
  • دقیقا گلم.میگن این عقد و الان دوسالی میشه ک اگه عقد اریایی رو ی محضری انجام بده برخورد میکنن و فلان. ببین چجوری دارن اداب رسوم سرزمین پدران نازو ریشه کن میکنن .
   تمدن ما و رسوم ما هرگز از بین نمیرن🥰🤍


    

 • امیر کلامی:

  بنظرم این متن عقد اریایی که بین زوجین در میان میهمانان محترم خوانده میشه خیلی هم متن فوق لعاده زیبایی هستش هم بنظرم خیلی خیلی از عقد اسلامی بهترو قانونی تر هستش .سوگند یاد میکنن که پدر و مادر خوبی برای فرزندان خود باشند .یعنی تمام اصول مهمی که در یک زندگی مشترک بین مرد و زن وجود داره در میان گواهان سوگند میخورن که یارو یاور همدیگر تا لحظه ی مرگ باشند .یعنی تمام اصول اخلاقی که در یک زندگی وجود داره تو این متن نوشته شده و روز عقد زوجین در حضور همگی این متن زیبا رو خوانده و سوگند یاد میکنن .به امید روزی که عقد اسلامی کاملا حذف شده باشه از زندگی ایرانیان و این عقد زیبای اریایی جایگذین خطبه ی عقد اسلامی بشه .با ارزوی خوشبختی تمام پسران و دختران سرزمینم.


   

 • معصومه:

  متناش زیبا بود ولی تهی…
  پر از کلمات قلمبه سلمبه چرا با کلمات عجیب غریب سعی در خاص و تاریخی جلوه دادن داریم اگه تاریخی چرا چار تا کلمه مهجور نداره؟!همونایی ک تو شعرای فردوسی یا بقیه شعرای سبک خراسانی، چرا اونا رو نداره؟!واقعا عجیبه زبان فارسی هزاران سال قدمت داره چطور چیزی ک ماله بیشتر از هزار سال پیشه کلماتش مث زمانیه ک ما داریم توش زندگی میکنیم؟!
  بعضی از دوستان میگن خب ما ایرانی ایم عقد مون هم باید ایرانی باشه
  منم بهتون میگم پس حق نداری فارسی هم بنویسی چن خط فارسی ی چیزیه ک بعد از اسلام وارد ایران شده برو میخی اوستایی پهلوی ایلامی بنویس
  اونا ایرانیِ ایرانین
  درضمن کتاب های تاریخی زیادی مطالعه کردم ولی چنین چیزی رو ندیدم
  ب طور قطع میگم این متن ارزش تاریخی نداره


   
  • شما کتاب هایی رو مطالعه کردید که به دست سازمان نگارشه ایران نوشته و طراحی شدن همون کتابی که میگه خسروپرویز ایران رو به تاراج برد و نیمی بیشتر از اون رو به یونان تسلیم کرد در صورتی که کاملا برعکس بود یا کتابی که از بیکفایتیه کوروشه کبیر میگه در صورتی که همه میدونن کوروش پدر ایرانه همون کتابی که بیکفایتیه اعلاحضرت همایونی میگه در صورتی که به خاطر ابوهت و قدرتی که شاهنشاه داشت ملکه انگلستان و پادشاهان و رئسای کشور‌های دیگه براش از بدو خروج از هواپیما فرش قرمز مینداختن و به احترامش می‌ایستادن


    

  • فاطمه:

   فارسی ننویسیم ینی چی؟ خودت میگی خط فارسی ینی چیزی که متعلق به ایرانی هاست، پس عربی بنویسیم؟ عربا هم همون خط میخی هم نداشتن


    

  • مانا:

   الفبای فارسی بعد از حمله ی اعراب به ایران و تحت ی سیطره ی اونا تغییر کرد. اگر جناب فردوسی پارسی نبود الان شما داشتی اینجا به عربی نظر مینوشتی. تقصیر ما نیست که هزار سال پیش از ما، حالا شما میخوای حق فارسی نوشتنو از کسی بگیری.


    

 • لیلا:

  واقعا متاسفم برای نویسنده ما از نژاد آریایی هستیم و از نظرمن عقدمون هم باید آریایی باشه یعنی چی که مینویسید ضد اسلامن متاسفمم


   

  • تالارکده:

   از نگاه سایت تالارکده :
   (به اعتقادات یکدیگر توهین نکنید و احترام بگذارید)
   خواندن چنین متنی چه جنبه تاریخ داشته باشه و چه نداشته باشه کار مناسبی است
   متونی زیبا که زوج ها در کنار یکدیگر عنوان میکنن و هم‌قسم می شوند که به آنها پایبند باشند کار زیبا و پسندیده ای است.
   مسلمانان (و بسیاری از ادیان دیگر) هنگام ازدواج نیاز است که متن و صیغه ای که در آیین دین‌شان مشخص شده به شیوه هایی که آورده شده قرائت کنند تا زوجین به محرمیت یکدیگر در آیند.
   فکر نکنم کسی مخالف اصل جملات به معنای مفهومی آنها باشه .
   با آرزوی خوشبختی برای همه زوج ها


    
   • اگه همه یاد بگیرند که به اعتقادات و تفکرات یکدیگر احترام بگذراند و همه با هر طرز فکری کنار هم زندگی کنند بحث یا مشکلی پیش نمیاد !
    کسی که مسلمان هست به گفته شما بره و صیغه ای که تو اسلام گفته شده بخوانه.
    کسی که مسلمان نیست (یا هر دینی که داره) با توجه به اعتقاد خودش ازدواج کنه.
    ثبت ازدواج در ایران صرفا در دفتر ازدواج انجام میشه و خواندن صیغه عربی الزامی نیست.
    پس هر کس میتونه با توجه به طرز فکر خودش انتخاب کنه که آیا صیغه خوانده بشه یا عقد آریایی …


     

 • داوُوود کُباری:

  بانام و یاد پروردگار یگانه : آنچه را که من ، در نوشتار پیوند نامه ی همسر گزینی نیاکانی آیین پیوند آریایی ( گواه گیری در آیین زرتشتیان ) از نِگر گذراندم . ناهمسانی های فراوانی را یافتم. واژگان اَرَبی ونیز فرانسوی را یافتم. همه ی کُهن نگاران براین باوَرَند که در آیین گواه گیری زرتشتیان باز مانده از رووزگار اشکانیان و ساسانیان که رووی همرفته بیش از یک هزاره می باشد.آیین همسرگزینی این چنین که شما شناسانده وباز گوویی نمووده اید نبووده است. اگرچه رووی آوری ایرانیان در این رووزگار آیینمند [ رسمی ] نیست .و در هیچ ارگان کشوری استوانده نمی شود[ ثبت نمی شود ] چه ایرادی دارد؟ هرگز چنین که شما بازنوشت نمووده اید وبدین سان بلند نبووده است و پیش از تازش تازیآن به ایران هیچ واژه ی اَربی همچون طراوت ، برکت و….. درزبان پر تووش و توانِ پارسی ونه فارسی نبووده و بُوَندگی نداشته است.دیگر اینکه چرا برخی می گوویند که آیین همسر گزینی نزد ایرانیان باستان (بی محتوی ) بووده ؟ این سخن درستی نیست زیرا ایرانیان همواره پیش از آیین اسلام نیز ، یکتآ پرست بووده اند. و همه ی آیین های یکتا پرستانه ی ایرانیان را پروردگار یکتا داوری خواهد نموود. نه من ونه شما و نه هیچکس این هووده [ این حق ] را ندارد بجای خداوند داوری کند. از شما خواهش می کنم نوشتار آیین پیوند آریایی را دوباره ویرایش کنید. خداوند همه ی ما را با راه راست به رستگاری رساند. ایدوون باد[ آمین]


   

  • یاسمین:

   با نام ایزد یکتا ، درود بر شما🌹 که سخن شما حرف دل من بود که به زیبایی بیان کردید . کاش نویسنده این متن کمی درنگ میکردند کمی فکر میکردند که نیاکان ما چگونه ازدواج کردند و پاک زندگی کردند و یکتا پرست بودند ، زمانی که اَعراب دخترانشان را زنده بگور میکردند و گوسفند و سنگ و ماه و خورشید میپرستیدند .


    
   • عرب ها دخترانشون رو زنده به گور میکردند و در اون زمان که اوج جاهلیت اعراب بود، پیامبر اسلام جلوشون ایستاد و خدا با عزت به پیامبرش فرزند دختر داد و اونم کلی بهش افتخار میکرد تا ثابت کنه دختر بودن عار نیست. عقدی که به زبان عربی خونده میشه در واقع مال عرب نیست مال اسلامه.
    کاش قبل نظر دادن در مورد قوانین اسلام، کمی فکر کنیم.


     

    • رویا:

     کاش یاد بگیریم اسلام فقط عقدو حجاب و نمازوز… ـ. نیست. وقتی یکی ازادی میخواد وچون تو یه کشور اسلامی زندگی میکنه ونمیتونه به خواسته هاش برسه ظلم نیست؟!

     ایا اسلام اجباری است؟

     ویه سوال که امدوارم جواب بدید عوض کردن دین گناه محسوب میشه.؟


      

  • ناشناس:

   خدا شما رو حفظ کنه که عاااالی گفتین.
   🙏🏻🙏🏻🙏🏻


    

 • ناشناس:

  راستش متن عالی بود من خوشم آمد ولی اگه به قسم هایشان عمل کنند


   

 • ناشناس:

  اراصل که بخواهی حساب کنی تمدن چندین هزارساله ایرانی وفرهنگ ایرانیمان راازمان گرفتن هیچی ما دیگه ایرانی نیست


   
 • که عقد آریایی باعث کم شدن عزت و وقار زنان در جامعه و نزد همسر میشه؟!!!!!!!!!!


   

 • یه نفر:

  متن قشنگ و زیبایی بود صیغه آریایی…


   

 • ناشناس:

  مثل اینکه آریائی هستیم
  گفتارنیک..پندارنیک و رفتارنیک
  روح کورش بزرگ شادباد


   

 • آریایی:

  شرعی نیست؟چطور دختر بچه رو با مرد هم سن باباش می تونن به عقد هم در بیارن و کاملا شرعی یا با یه صیغه هر کاری می کنن! …دلار۳۰ تومن شده …


   

 • مهدی:

  کجای این عقد حرامه ک شما میگین زن و شوهر محرم نیستن بهم دیگ
  تو این عقد همش نام پاک خداونده و دعای خیر برای همه
  حتما باید بگه خریدم تورو با این مبلغ ک حلال باشه مگ زن کالاه


   

 • ایمان:

  با سلام.ما ایرانی هستیم و فارسی زبان. عقدمان باید به زبان فارسی باشد ولی اگر این رواج پیدا کنه


   

 • یوسف:

  بهترین و سالم ترین نوع عقدی که من تاکنون خواندم ، عقد آریایی است که متعلق به اقوام پارسی زبان هست.
  کسانی که دوست دارند با مفهوم عقد آریایی آشنایی شوند کافی است در گوگل سرچ کنند بعد با مفهوم و معنی عقد اسلامی مقایسه کنند.
  هر آدم عاقلی فورا متوجه موضوع می شود.
  متاسفانه برخی از افراد ناآگاه و ضعیف و نان به نرخ روز خور نظر درستی ندارند.
  آرزوی خوشبختی برای همه عروس و دامادهای گل ایرانی


   
 • خسته نباشید.. عقد رو خودتون انجام هم میدین؟ من تو اینستا دیدم افرادی مثل … رو ولی دو دل هستیم … البته کارشونم خوبه انگار و میگن که سایت هم دارن استاد … .. شما میشناسیدشون؟


   

 • دختر آریایی:


  شما به کجا وابسته اید و چقدر بهتون پول میدن که تبلیغ دین اسلام رو بکنید ؟