موقع قند ساییدن چی باید گفت

مراسم عقد یکی از مراسم های باستانی و قدیمی برای ایرانیان است که از آداب و رسوم خاصی برخوردار است. یکی از این رسومات قند سابیدن روی سر عروس است که یکی از رسوم زیبا و پر معنای مراسم عقد است و بیشتر افراد آن را رعایت کرده و‌ آن را قبول دارند.

قند ساییدن روی سر عروس و داماد به طور کلی نشان‌گر باریدن شیرنی و خوشبختی روی سر آنها در طول زندگی است که وجود این رسم در مراسم های عقد را مهم و حائز اهمیت قرار داده به طوری که تمام خانواده های ایرانی از قبل برای این لحظه برنامه ریزی کرده و برای آن آماده می‌شوند. برای این کار از دو کله قند هم اندازه استفاده می‌شود که به معنی آن است که عروس و داماد باید به مقدار یکسان در شیرینی و شادکامی در زندگی‌شان نقش داشته و برای آن کوشا باشند.

موقع قند سابیدن چی باید گفت

این رسم نیز مانند تمام رسم و رسومات روز عقد آداب و رسوم خاص و نکات مهمی دارد که باید به آن توجه کنید تا شیرینی این لحظه به یاد ماندنی را برای خود و همراهان عزیزتان دوچندان کرده و از آن لذت ببرید.

درهمین رابطه مطلب برگزاری مراسم عقد محضر در روف گاردن را ببینید.

در ادامه به برخی از نکات و مواردی که هنگام قند ساییدن سر عروس در روز عقد باید در مورد آن بدانید اشاره کرده و به آن‌ها می‌پردازیم تا شما با اطلاعات و دانش کافی برای این لحظه آماده شده و وسایل لازم برای این لحظه را تهیه کنید. با ما همراه باشید.

نکات و رسومات مهم قند ساییدن سر عروس

برای انجام این کار به صورت اصولی از سه زن که نزدیک به عروس هستند استفاده می‌شوند که این رسم از ایرانیان باستان تا به امروز زنده نگه داشته شده و همچنان آن را رعایت می‌کنند.

همچنین مطلب آداب و رسوم عروسی ایرانی را مشاهده نمایید تا با جزئیات بیشتری آشنا شوید.

اینکه این کار توسط سه زن انجام می‌شود ریشه در باور های ایرانیان باستان و زرتشتیان دارد که بر این موضوع باور داشتند که در هنگام جاری شدن عقد بین عروس و داماد، سه الهه‌ی بزرگ کائنات که عبارتند از الهه‌ی مادر زمین، الهه‌ی آب و نعمت و الهه‌ی عشق،مهر و دوستی حضور دارند و به همین دلیل از سه خانم برای این کار به نیابت از این سه الهه برای این رسم استفاده می‌شود.

شعر قند سابیدن سر عروس

در کنار این رسوم به برخی دیگر از نکات مهم برای سابیدن قند روی سر عروس و داماد و اینکه در هنگام ساییدن عقد چی باید گفت اشاره می‌کنیم تا بتوانید در انجام بدون مشکل و بی‌نقص این رسم شیرین موفق باشید.

  1. وسایل مورد نیاز را تهیه کنید

جدا از دو کله قند هم اندازه و تزئین شده که برای ساییدن سر عروس باید آن را فراهم کنید وسایل دیگری برای انجام این رسم مورد نیاز است. یکی از مهم‌ترین این وسایل پارچه‌ای است که هنگام ساییدن قند باید روی سر عروس و داماد قرار بگیرد.

برای این پارچه عموما از حریر طوری سفید رنگی که غالباً به صورت مربع یا مستطیل است استفاده می‌شود که هنگام ساییدن کله قند ها به هم، ذرات قند به آرامی روی سر عروس و داماد ریخته و این رسم زیبا اجرا شود. برای این پارچه می‌توانید از پارچه‌ای با جنس ساتن نازک نیز استفاده کنید و همچنین اگر رنگ سفید را نیز مد نظر ندارید از رنگ های نباتی یا سبز، بسته به سلیقه و حتی دکوراسیون سفره عقد خود استفاده کنید.

این پارچه توسط دو خانم که یکی از سمت خانواده عروس و دیگری از طرف خانواده داماد می‌باشد روی سر زوجین گرفته شده که تا شرایط برای ساییدن عقد روی سر عروس و داماد فراهم شود.

  1. شعر قند سابیدن سر عروس

یکی دیگر از رسومات این کار خواندن شعر در هنگام ساییدن قند است که توسط کسی که قند را میسابد خوانده می‌شود. برای این کار شعر های مختلف و گوناگونی وجود دارد که هر کسی می‌تواند طبق سلیقه‌ی خود آن را انتخاب کرده و بخواند اما این شعر باید در باب عروسی بوده و طنزی کنایه آمیز داشته باشد تا فضای شادی و شوخی این لحظه مهم را فراهم کند.

معروف ترین شعر هنگام سابیدن عقد نیز متعلق به شیرازی ها است که شعری زیبا و جالب را برای این کار دارند که عموماً از آن در هنگام ساییدن قند استفاده می‌کنند و نه تنها در شیراز بلکه در اکثر شهر ها و در بین مردم شهرت بالایی دارد که به صورت زیر است:

جینگ و جینگه ساز میاد از بالای شیراز میاد
شازده دوماد غم نخور نومزدت با ناز میاد
یار مبارک بادا ایشالله مبارک بادا
یار مبارک بادا ایشالله مبارک بادا
کی به حجله؟ کی به حجله؟ شازده دوماد با زنش
کی بگرده دور حجله؟ خواهره کوچیکترش
یار مبارک بادا ، ایشالله مبارک بادا
یار مبارک بادا ، ایشالله مبارک باد
سر کوچه ی عروس خانوم شاخه گل کردند سوار
سر کوچه ی شازده دوماد صد شتر کردند قظار
یار مبارک بادا ، ایشالله مبارک بادا
یار مبارک بادا ، ایشالله مبارک بادا
من منم و من منم و کاکوی دوماد منم
دست بدید دستبند ببندم کاکوی دوماد منم
یار مبارک بادا ، ایشالله مبارک بادا
یار مبارک بادا ، ایشالله مبارک بادا

این اثر زیبا متعلق به استاد محمد نوری است که از موسیقی دانان به نام ایرانی است و این اثر زیبای ایشان برای همیشه در یاد ها مانده و در مصارف این چنینی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما به جز این شعر شیرازی، شعر قند ساییدن سر عروس ترکی نیز از جمله شعر های زیبا و پر مفهوم است که می‌توانید برای این امر از آن نیز استفاده کنید.

مراسم عقد

علاوه بر شعر گرفتن زیر لفظی و دوبار پاسخ به سوال عاقد نیز توسط یکی از بانوان خانواده عروس انجام می‌شود که در پاسخ به سؤال عاقد برای گرفتن جواب بله از عروس خانم می‌گوید عروس رفته گل بچینه و یا عروس رفته گلاب بیاره تا عروس در دفعه سوم جواب خود را به عاقد و حضار و بزرگان جمع اعلام کند که این مورد نیز از رسوم جالب توجه در لحظه خواندن خطبه عقد به حساب می‌آید.

آقا دامادهایی که فکر زیبا شدن در مراسم عقد و عروسی خود هستند مطلب گریم داماد را ببینند.

سخن آخر

در این مقاله سعی داشتیم تا درباره نکات مهم در هنگام سابیدن قند در لحظه خواندن عقد روی سر عروس و داماد و مواردی که برای این کار باید رعایت کنید صحبت کرده و اطاعات کافی در مورد این رسم زیبا و باستانی را در اختیار شما قرار دهیم تا در انجام آن موفق بوده و بتوانید به بهترین شکل ممکن لحظه عقد خود را برگزار کرده تا یاد و خاطره این لحظه به‌یادماندنی را برای همیشه در ذهن خود نگه دارید و از تجربه‌ی آن لذت ببرید.

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

چقدر قبل عروسی باید کارت دعوت پخش کرد?
تالار بزرگ پامچال (جاده اصفهان - شیراز)
قصر امپراطور یکی از بزرگ‌ترین تالارهای عروسی در هرات
نقد و بررسی تالار کاخ سفید کابل

آخرین دیدگاه‌ها

رحمتی
تالار پذیرایی ساصد

سلام. ما خانواده ارتشی هستی آیا میتونیم این تالار رو رزرو کنیم یا فقط تالار برای خانواده سپاهی هست ؟ اگه ممکنه شرایط رزرو و قیمت های تالار رو هم بفرمایید.

بدون نام
بهترین مدل حلقه نامزدی و حلقه ازدواج

الان دیگه همه دنبال مدل هایی هستند که روی اونها سنگ برلیان یا حتی سنگ سوارسکی سوار شده. اینجا هم چند مدل حلقه نامزدی جواهر دیدم ولی به نظرم میشه تعداد و تنوعش رو بیشتر کرد. در کل مطلب خوبی بود. آیا شریک و محبوب شما قدر اشیا مدرن و مدل‌های به روز و مد را می‌داند؟ به حلقه‌های تندیسی و مجسمه‌ای فکر کنید، حلقه‌هایی که که با اشکال غیر سنتی تجربه متفاوتی را به او می‌دهند. حلقه‌های گود را انتخاب کنید که الماس آن توسط یک نوار باریک فلزی نازک نگه داشته شده است. این سبک حلقه های ازدواج هم جذاب هستند حلقه های مدرن . حتی میشه بعنوان حلقه موقت در امروز روزمرگی هم ازشون ایده گرفت و استفاده کرد.

امید
تالار تشریفاتی تی آمو

عالی عالی جشن عقد داشتیم با حدود ۱۲۰ مهمان کیفیت خدمات و پذیرایی و شام خیلی خوب بود.

مهتا
گواهی بکارت در زمان ثبت عقد الزامی است؟/ شرایط صدور گواهی سلامت بکارت

دختر اگه خودش سالم باشه هیچ کاری نمیکنه وفتی یکی میاد برا دختر خواستگاری وقتی بفهمه انتخابش درست بوده نباید به خودش اجازه بده حرف از سالم بودن بکارد بزنه اگه بهش شک داری اصن نیا خواستگاری چرا باید ارزش یه دختر رو سره یه پرده ببرین زیر سوال این اصن عدالت نیس

بدون نام
باغ تالار عمارت دانیال

رزرو باغ تالاردانیال به چه صورت انجام میشه؟ من با شماره های تالار ک اینجا گذاشته زنگ زدم کسی جواب نداد آیا هر موقع ک بخوایم میتونید بریم مستقیم لوکیشن باغ یا باید قبلش هماهنگی قبلی انجام بشه؟

محمد بردبار
باغ تالار تشریفاتی اریکه تات

سلام یه خسته نباشید بگم به مدیریت و تیم مجرب تات که بهترین شب رو برای من و میهمانانم به یاد گذاشتن با اختلاف بهترین و جوون ترین تیم تشریفات با بیشترین تجربه و بهترین سبیقه هستین

اسماعیلی
باغ تالار باشگاه دارایی

سلام برای مراسم بله برون تعداد۲۵۰نفر فقط شربت ومیوه وشیرینی از خودمون هزینه سالن چقدرمیشه

آرزو
تالار پذیرایی قصر فراز

سلام مراسم عقدکنان دخترم ۵شنبه در تالار قصر فراز بود همه چیز عالی و زیبا بود واقعا تشکر میکنم از تمام پرسنل تالار فراز از سایت تالارکده هم تشکر میکنم ما رو با این تالار آشنا کرد تشکر ویژه از خانم یحیایی که در کل مراسم مثل یک خواهر خوب همراهم بود

بدون نام
باغ تالار گل یاس

با سلام برای مراسم سالگرد مادرممیخواستم قیمت میفرمایید