راهکارهایی برای کاهش استرس قبل از عروسی

کاهش استرس قبل از عروسی

از آنجا که مراسم عروسی مسئله ای نیست که قبلا تجربه کرده باشیم اکثر افراد دچار از قبل از مراسم عروسی دچار استرس و اضطراب هستند ولی این مسئله تا روز عروسی ادامه دار خواهد بود که عدم مدریت لازم در این موضوع می‌تواند مهمترین شب زندگی شما را تحت شعاع قرار دهد.

اکثر ما جزو کسانی هستیم که با نزدیک شدن مراسمات یا اتفاقاتی که  قرار است زندگی ما را تحت شعاع خود قرار دهد، دچار استرس و اضطراب می‌شویم. از این رو آشنایی با علت رخداد استرس و نحوه درمان آن جهت گرفتن تصمیمات درست در زندگی برای ما ضروری است.در ادامه بعد از آشنایی مختصری با استرس، راه کارهایی نیز برای کاهش استرس پیش از عروسی و مقابله با آن ارائه داده می‌شود.

استرس چیست

برای مدیریت است خود در مراسم عروسی بهتر است با مفهموم اصلی استرس و اضطراب آشنا شوید . استرس یا فشار روانی واکنشی غریزی است که بدن ما برای بقا از خود نشان می دهد.

علائم استرس قبل عروسی

هر تنش یا فشار عصبی که در بدن ایجاد تنش کند و بیش از تحمل فرد باشد استرس محسوب می ‌شود. استرس در افراد می ‌تواند متفاوت باشد، مثلا عاملی تنش زا برای ما ایجاد استرس می کند ولی برای دیگری چنین نمی باشد.

علائم استرس کدامند

نشانه های استرس می ‌توانند شامل تفکرات نگران کننده ، عرق کردن، بی نظمی در خواب ، کاهش یا افزایش اشتها ،تهوع، اختلالات دفع، تحریک پذیری، زود رنجی، عصبانیت، افزایش تنفس و ضربان قلب، اضطراب و عدم تمرکز در کارها و غیره باشند که بر اساس فاکتورهای موقعیتی هر فرد متغیر خواهد بود.

شناخت عوامل و علائم استرس باعث می شود تا قبل از مراسم عروسی تان بتوایند بر آن غلبه کنید و بتوانید جشن عروسی‌تان را به بهترین شرایط مدریت نمایید.

عوامل بسیار زیادی همانند ازدواج، تحصیلات، شرایط مالی، کار، سلامتی، تغییر مکان و‌ غیره می توانند عامل ایجاد استرس در افراد باشند.

استرس قبل از عروسی و ازدواج

ازدواج نیز یکی از این موضوعاتی می ‌باشد که به دلیل بار روانی، اقتصادی، تغییر زندگی و کارهای زیاد همیشه با استرس همراه است. هر چند مراحل قبل از ازدواج یکی از شیرین ترین و خوشایند ترین لحظات زندگی هر جوانی است اما به طور معمول بعد از مدتی شور و شوق اولیه جای خود را به استرس و اضطراب می دهد.

به گفته روانشناسان، ازدواج جزو هفت یا هشتمین موضوعی است که  بیشترین استرس را به همراه دارد و تا حدی نیز طبیعی می باشد.

بعضی از استرس های قبل از ازدواج می ‌تواند ناشی از چگونگی برگزاری مراسم، خرید جهیزیه، ماه عسل، دلهره آرایش‌  یا رقص باشد که کاملاً طبیعی است و با چند راه کار ساده برطرف می‌شود.

این استرس ها باعث می شود تا فکر و مشغله ذهنی شما زیاد شده و در نهایت مراسم عروسی شما را تحت شعاع قرار می دهد.

چند راه کار ساده برای درمان استرس خفیف و معمولی

برای چنین استرس هایی که نسبتا ساده محسوب می‌ شوند دم کرده بابونه یا گل گاوزبان می ‌تواند مثمر ثمر واقع شود.

کاهش اضطراب قبل عروسی

همچنین ورزش کردن از نوع هوازی، به طور مثال آیروبیک و رفتن به استخر و پیاده روی می‌ تواند تا میزان زیادی از فشار استرس را کاهش دهد.

سینما رفتن و گذراندن وقت با دوستان و افراد مثبت اندیش، به دور از محیط فشار نیز، گزینه ای مناسب جهت کاهش اضطراب و استرس در عروسی و قبل از آن است.

کاهش استرس در عروسی

انجام پیش از موقع بعضی از کار ها از جمله خرید جهیزیه، انجام دادن برخی از خرید های شب عروسی، هماهنگی با آرایشگاه، آتلیه و مکان برگزاری مراسم و کارهایی دیگر از این قبیل نیز می تواند تا حد زیادی از بار استرس بکاهد.

دلایل دیگری نیز برای استرس قبل از ازدواج وجود دارد که در ادامه به چند نکته از آن اشاره می کنیم.

عدم شناخت کافی نامزد هم دلیل دیگری برای استرس قبل از عروسی است که بدون هیچ نگرانی و احساس خجالت، در مورد نگرانی ها و ترس ها و موضوعات مختلف، وقت گذاشته و  صحبت و تبادل نظر کنید که جدای از حل مشکلات و کاهش استرس، موجب صمیمیت و علاقه بیشتری نیز میان شما می شود.

شناخت همسر استرس

تصمیمات مهم زندگی ، انتظارات، هزینه‌های برگزاری مراسمات عروسی و نقش های جدید در زندگی، ترس از طلاق، خیانت و مشکلات زندگی مشترک والدین و غیره از دیگر دلایل استرس زای  قبل از عروسی می باشند که شادترین لحظات زندگی هر فرد را تحت تأثیر خود قرار می ‌دهند. همچنین ببینید : هرآنچه که در مورد شب زفاف یا شب اول عروسی باید بدانید

برای کنترل استرس در عروسی باید قبل از هر چیزی عوامل تنش زا و استرس زا را شناخته و برای کنترل آن برنامه ‌ریزی کنید.

کاهش استرس و اضطراب در عروسی

راهکارهایی برای کاهش استرس پیش از عروسی

با نامزد خودتان در مورد تمامی جزئیات مراسم عروسی پیش رو مشاوره و گفتگو کنید.

کاهش استرس پیش از عروسی

اگر شاغل هستید جهت کاهش استرس و اضطراب‌تان چند روز قبل از مراسم عروسی تان مرخصی بگیرید و از راهکارهای مدیریت زمان و تعیین اولویت کار ها استفاده لازم را ببرید.

بعضی وقتها دوستان و نزدیکان فرد دوست دارند در این زمان باقی مانده بیشتر با شما وقت بگذارنند که در این بازه زمانی برای شما ممکن نیست و با تذکر دادن اینکه درگیر کارهای عروسی تان هستید درک خواهند کرد و در انجام کارها چند قدم جلو خواهید افتاد.

کنترل استرس در عروسی

یک راه ساده برای کاهش استرس قبل از عروسی واگذاری بعضی از کارها به دوستان و نزدیکانتان است. فقط باید اطمینان داشته باشید که با نحو احسن برای تان انجام می دهند. از محول کردن کارهای عروسی خودتان به دوستان و افراد خانواده و نزدیکان خود خجالت زده نباشید چرا که همه دوست دارند در بهتر برگزار شدن بهترین اتفاق زندگی شما سهیم باشند.

محول کردن کل کارهای عروسی به موسسات برگزار کننده عروسی و خدمات مجالس که تبحر انجام این مراسمات را دارند یکی دیگر از گزینه های پیش روی شما می باشد که خیال شما را از بابت بهتر انجام شدن مراسم راحت می کند.

ممکن است بعد از انجام تمامی این مطالب که  در بالا ذکر شد هنوز کمی استرس داشته باشید با انجام دادن چند راه کار ساده که پیشنهاد می کنیم، خودتان را تقویت کرده و از استرس پیش از عروسی رها شوید.

خواب استرس عروسی

  • خواب مناسب استرس شما را پیش از عروسی کم می کند. به میزان کافی بخوابید، سعی کنید شب ها زودتر به رختخواب بروید و شبانه هشت ساعت بخوابید. خواب کافی علاوه بر کاهش استرس و تنش، موجب شادابی پوست شما نیز می گردد و نهایتاً شب عروسی زیر چشم های تان گود نخواهد افتاد.
  • کاهش استرس با تغیذیه مناسب : غذا خوردن و تقویت کردن متعادل خودتان گزینه دیگری برای کاهشصثی  استرس است، می توانید در برنامه غذایی خود سبزیجات، میوه، ماهی، جو و… گنجانده و از مصرف کافئین، نیکوتین، مخدرات، شکر و شیرینی جات پرهیز کنید.
    کاهش استرس ورزش عروسی
  • ورزش کردن اضطراب شما را کم می کند : ورزش کردن همان طور که همه ما از آن اطلاع داریم درمان تقریبی همه امراض و مشکلات روحی و روانی و حتی جسمی است که با روزی بیست دقیقه تا نیم ساعت وقت گذاشتن برای انجام آن، می توان از هر رو بدن رو فرم و روحیه ای شاد داشت.
  • استفاده از مشاوران جهت کاهش استرس قبل از عروسی : شرکت کردن در کلاس های مشاوره پیش از ازدواج هم بسیار مفید خواهد بود که معمولاً پنج تا هفت جلسه طول می کشد، که جدای از اینکه اطلاعات زیادی به شما ارائه می دهند تا حد زیادی بار استرس ناشی از ازدواج را نیز کاهش می دهند.
  • مشاوره از افراد توانمند : استفاده از تجربیات و راهنمایی افراد موفق و خوشبخت اطراف خود تان، گزینه بسیار مناسبی برای کسب راز موفقیت ازدواج آنان است.
    مشاوره کاهش استرس عروسی
  • کاهش استرس و فشار روانی پیش از عروسی: کمک گرفتن از روانشناسان بهترین انتخاب برای کاهش استرس و فشار روانی پیش از عروسی است، چرا که روانشناس کسی است که در این زمینه آموزش حرفه ای دیده است و با بررسی تنش های شما بهترین راهکارهای پیشنهادی را در جهت کاهش و درمان استرس به شما و نامزد شما ارائه می دهد.

استرس همیشه نگران کننده نیست گاهی اوقات می تواند موجب انگیزه گرفتن شما شود. با مدیریت دقیق استرس می توان  کارها را زودتر از موعد مقرر به اتمام رساند، مگر در موارد حاد که  تأثیرات منفی به جای بگذارد که باید حتماً به روانشناس و مشاور مراجعه شود.

استرس و اضطراب قبل از عروسی گاهی ممکن است تا بعد از ازدواج ادامه داشته باشد و زمینه ساز مشکلاتی دیگر همچون سوءظن شود که زندگی مشترک را درگیر خود می کند.

آرامش عروسی

پس با عشق، علاقه و صمیمیت به طرف مقابل خود و مدیریت صحیح زندگی مشترک، مشکلات پیش روی خودتان را به وسیله مثبت  اندیشی، درک متقابل و گفتگو ریشه کن کنید تا موجب سوء تفاهم و اختلافات و خدای ناکرده بر هم خوردن روابط نباشید.

سخن آخر

در آخر کلام مطمئن باشید استرس و هیجانات قبل از عروسی بسته به شرایط افراد امری کاملاً طبیعی بوده و برای اکثریت جوانان پیش خواهد آمد که بعد ها به خاطره ای شیرین و مسرت بخش تبدیل می ‌شود، پس تا می توانید در آرامش کامل از بهترین روز های زندگی مشترک خود لذت ببرید.


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
تالار پذیرایی عمارت یاکند در جاجرود
20% تخفیف

باغ تالار یاکند

جاجرود شهرک صنعتی خرمدشت نبش ۲۴ متری سینا
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار عروسی باشگاه نیاوران تجریش دربند
10% تخفیف

باشگاه تشریفاتی نیاوران

تجريش- خيابان دربند - خيابان اسدالهى - خيابان حسينى- باشگاه تشریفاتی نیاوران
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-محل‌بازی‌کودک-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ تالار کلاسیک
15% تخفیف

باغ تالار کلاسیک

انتهای اتوبان زین الدین شرق، خیابان بیمارستان لواسانی، خیابان رشیدی، پلاک ۲۶
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ تالار آسو جاجرود
پکیج ویژه

باغ تالار آسو

جاجرود - جاده سد لتیان - پلاک ۱۲۱
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :