جشنواره رمضان

مهمترین نکات پذیرایی خواستگاری

مراسم خواستگاری، یکی از مهم‌ترین مراحل قبل از ازدواج است که در آن خانواده‌ها به یکدیگر نزدیک‌تر می‌شوند. یک چالش مهم که برای بسیاری از خانواده‌ها پیش می‌آید، تدارک یک لیست پذیرایی برای خواستگاری است تا بتوانند مهمان‌نوازی خود را در برابر مهمانان به بهترین شکل ممکن اجرا کنند.

برای برگزاری یک مراسم خواستگاری فوق‌العاده، لازم است از لوازم  پذیرایی استفاده شود که در این مقاله به طور جامع به آنها اشاره می‌شود. لذا، اگر شما نیز قصد برگزاری یک مراسم خواستگاری دارید، حتماً تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا نحوه پذیرایی از خواستگار را یاد بگیرید.

قبل از ارائه لیست پذیرایی، مهم است که بدانید برخی خانواده‌ها ممکن است رسم‌ و رسوم‌های مختلفی درباره مراسم خواستگاری داشته باشند. بنابراین، قبل از هرچیز، شما باید شرایط فرهنگی خود و خانواده مخاطب را در نظر بگیرید و سپس برای برگزاری مراسم آماده شوید.

نحوه پذیرایی در مراسم خواستگاری

در دوران گذشته، مراسم خواستگاری عمدتاً در شب انجام می‌شد و خواستگاران اغلب در همان لحظه با دختر خانم یا عروس خانم روبرو می‌شدند. در این مواقع، معمولاً از دختر خواسته می‌شد که چای را بیاورد تا خانواده پسر با توجه به نحوه پذیرایی، قد و قامت، رفتار، چهره و موارد دیگری که برای آنها مهم بود، با دقت بازیابی شوند..

استرس برای دختران در این شب وهنگام پذیرایی تا حدودی طبیعی است؛ زیرا تمام نظرات به سمت آنها خواهد بود و این ممکن است باعث شود تا دست و پای خود را گم کنند. یکی از مهمترین اقلام پذیرایی که بطور سنتی در تمام مراسم های خواستگاری ایرانی دیده می شود پذیرایی با چایی می باشد.

شما باید بعنوان میزبان و عروس آینده این مورد مهم را به یاد داشته باشید که چای شب خواستگاری با سایر شب های دیگر متفاوت می باشد. هرچه این چای خوش رنگتر، خوش طعم ترباشد به نفع شماست در آینده😊 همچنین سعی کنید سینی چای را اندکی تزئین کنید تا متفاوت تر و خاص تر باشید

نکته مهم دیگری که شما بعنوان عروس باید رعایت کنید این است که بعد از آماده شدن چای، ابتدا بعنوان احترام به بزرگترین فرد خانواده مهمان ( داماد ) تعارف کنید دراین امر اصلا عجله نکنید و آرام باشید زیرا همانطور که در ابتدا عنوان شد هدف از پذیرایی چای در مراسم خواستگاری بهانه است برای دیدن عروس از طرف خانواده داماد.

نحوه پذیرایی در مراسم خواستگاری

نکات طلایی برای پذیرایی شب خواستگاری

 • برای شب خواستگاری چای مرغوب تهیه کنید که عطر و رنگ زیبایی داشته باشد
 • چای باید تازه دم باشد از پذیرایی با چای دم نکشیده و یا کهنه جوش خوداری کنید
 • قوری چینی های قدیمی را حتما به یاد دارید! پیشنهاد می شود چای خواستگاری را در این قوری ها دم کنید زیرا چای در این قوری ها بهتر دم می کشد
 • چای را طوری بریزید که کف نکند! سعی کنید به آرامی و با فاصه کم داخل استکان یا فنجان ها بریزید
 • بهتر است در ابتدا چای را روی سینی اصلی نگذارید زیرا ممکن است چای در سینی بریزد
 • استکان ها را تا لبه پر نکنید و بهتر است برای اینکه چای شما ظاهر بهتری داشته باشد استکان ها لب خالی باشند
 • با توجه به اینکه طرف مقابل به رنگ چای اهمیت می دهد می دهد بهتر است از استکان های غیرشفاف استفاده کنید
 • در صورت نیاز برای پذیرایی با چای در دور دوم، بهتر است دوباره چای دم کنید
 • می توانید در هنگام پذیرایی از یک شاخه گل کنار سینی استفاده کنید
 • اگر خواستگاری در فصل تابستان برگزار می شود و یا گرما زیاد است می توانید شربت را در لیست پذیرایی قرار بدید و یا جایگزین چایی کنید
 • شیرینی انتخاب کنید که مناسب مجلس رسمی باشد. از انتخاب شیرینی خامه ای و ناپلئونی خوداری کنید
 • از میوه‌های آبدار در تزئینات میوه پذیرایی خواستگاری خود استفاده نکنید.
 • دستمال کاغذی به تعداد مناسب در کنار ظرف میوه قرار دهید
 • نحوه پذیرایی را از روزهای قبل یاداشت کنید تا در روز مراسم چیزی از قلم نیفتد
 • با گشاده رویی از مهمانان بخواهید از خودشان پذیرایی کنند ( پدر یا مادر خانواده )
 • میز پذیرایی را جایی قرار دهید تا همگان به راحتی بتوانند از خود پذیرایی کنند

نکات طلایی برای پذیرایی شب خواستگاری

انتخاب میوه و شیرینی برای پذیرایی

همانطور که می‌دانید، به جز شربت، شما باید میوه نیز در لیست پذیرایی خواستگاری خود قرار دهید. برای انتخاب میوه، حتماً باید به این نکته توجه داشته باشید که میوه‌ها نباید اندازه خیلی بزرگ یا خیلی کوچکی داشته باشند، و تا حد امکان میوه‌های متوسط و کاملاً تازه و سالم را انتخاب کنید. میوه‌هایی که برای این مراسم خریداری می‌کنید، باید بدون لک و خوردگی باشند.

برای خرید میوه‌های فصلی در فصول مختلف، حتماً این نکته را مد نظر قرار دهید که میوه‌هایی انتخاب کنید که خوردن آنها راحت باشد و مهمان برای استفاده این میوه با مشکل روبه رو نشود.

نحوه چینش میوه‌ها نیز برای مراسم خواستگاری باید به گونه‌ای باشد که مهمانان به راحتی هرکدام از میوه‌ها را بردارند و مصرف کنند. به عنوان مثال، اجتناب کنید که همه سیب‌ها را زیر ظرف میوه قرار داده و بقیه میوه‌ها را روی آن قرار دهید.

شیرینی نیز یکی دیگر از آیتم‌های مهم در پذیرایی خواستگاری است که باید حتماً اهمیت خاصی به خرید آن بدهید. پیشنهاد می‌شود که از شیرینی‌های خشک تر برای تزئین و پذیرایی از مهمانان خواستگاری استفاده کنید، زیرا طراحی و چینش شیرینی‌های خشک راحت‌تر است و همچنین خانواده داماد ممکن است زمانی که به خانه عروس می‌آیند، شیرینی تر با خود بیاورند. برای چینش میوه و شیرینی در جشن خواستگاری هم می‌توانید از خلاقیت خود استفاده کنید.

همچنین بخوانید : انواع شیرینی برای خواستگاری 

ظروف پذیرایی خواستگاری چگونه باید باشد

قطعا انتخاب ظروف پذیرایی شیک برای پذیرایی امری مهم می باشد البته این بدان معنا نیست که هزینه های سنگینی برای خرید این ظروف متقبل شوید. شما می توانید برای جذابتر شدن میز پذیرایی تمامی ظروف شربت، شیرینی و میوه را شکل هم و یک دست باشند

در نهایت

در این مطلب سعی کردیم تا در مورد آداب پذیرایی مراسم خواستگاری با شما صحبت کنیم . با توجه به اینکه جلسه خواستگاری یک جلسه رسمی بین خانواده داماد و عروس می باشد از این رو بهتر است در هنگام پذیرایی مواردی را رعایت کنید این مراسم به بهترین شکل ممکن انجام شود.

اگرشما هم از روز/شب خواستگاری خود در گذشته نکته ای دارید که به ما و سایر خوانندگان این مطلب کمک می کند آنرا با ما به اشتراک بگذارید

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

بهترین ایده های خرید کادو سالگرد ازدواج برای همسر
تفریحات عاشقانه زمستانی
هدیه روز زن برای تازه عروسان

آخرین دیدگاه‌ها

آرام
تالار پذیرایی ارغوان طلایی

مدیریت بسیار دلسوز و توانا. پرسنل خوش برخورد و مجرب. غذای فوق العاده و با کیفیت. ممنون از جناب آقای خاکباز

بدون نام
10 آهنگ تانگو خارجی

بسیار ممنون از نویسنده و سایت خوب تالارکده. واقعا کار ماها رو راحت میکنید با یک کلیک به کل نیازمون میرسیم. آهنگ ها رو خیلی دوست داشتم خدا به شما برکت بده ... من ۳ آهنگ برای رقص تانگو انتخاب کردم قبلش باید با همسرم تمرین کنم جالب اینکه قبلا هم ویدیوی آموزش رقص تانگو هم تو سایت خودتون دیدم.

علیرضا
جدیدترین لیست دفتر ازدواج و طلاق تهران سال ۱۴۰۲

میخواستم بدونم که ساعات کار دفاتر ازدواچ تا ساعت چند هست ؟ اگه توضیح بدیدن ممنون میشم.

فیوجی
تالار باغ بهشت

با سلام و تشکر فراوان از مجموع تالار های باغ بهشت و مدیریت عزیز که برای مراسم ما سنگ تمام گزاشتن غذای بسیار با کیفیت و عالی 💖👍

صادقی
تالار پذیرایی فرهنگیان (گوته)

سلام استعلام قیمت منو وتخفیف برای فرهنگیان برای ۱۵۰نفرمهمان لطف کنیدبفرمایید

مفهومی
تالار های ختم و ترحیم تهران

واقعاً آدم توی این شرایط حال و حوصله سر و کله زدن با تالار و این چیزا رو نداره، ولی خب چاره‌ای نیست. یک تالار خوب از اینجا رزرو کردیم کارمون رو راه انداخت. فضاش تمیز و مرتب بود و پرسنل هم باهامون خوب برخورد کردن. غذاها هم بد نبود، ولی خب آدم توی این شرایط زیاد به غذا فکر نمی‌کنه. ممنون از سایت خوب شما

بدون نام
باغ تالار عمارت کاشانک

سلام مراسم من برج ۱۰ توباغ تالار کاشانک بود همه چیز عالی غذا پذیرایی مننونم ازشون

بهنام محمدی
مجموعه باغ عمارت تشریفات آریا

تشریفات آریا با مدیریت جناب آقای بابک برجی بهترین گزینه ای بودن که ما انتخاب کردیم و این لطف شامل حال ما شد که با ایشون همکاری داشته باشیم و یک شب رویایی رو برامون ساختن که تا آخر عمرمون دعاگوی خودشون و خانوادشون هستیم . خدا خیلی دوستمون داشت که با مجموعه تشریفات آریا آشنا شدیم . دمتون گرم همه چی عالی و بی نظیر بود

نظرات کاربران