چگونه مهریه عندالاستطاعه را بگیریم؟

دادگاه و نحوه گرفتن مهریه

مطالقه قانونی مهریه عندالستطاعه با افزایش روزافزون آمار طلاق و جدایی در ایران مسئله طلب و پرداختن مهریه یکی از موضوعات مهمی است که بین زوج‌های جوان باب شده است و همچنین روز به روز بیشار شاهد چنین اتفاقات حقوقی در همه جا هستیم و می‌توان گفت به نوعی از موضوعات مهم در رابطه با خود ازدواج به شمار می‌رود.

کاهش آمار ازدواج به خصوص در سال‌های اخیر و افزایش بی سابقه آمار طلاق در بین زوج‌ها و عروس و داماد‌های به ویژه جوان‌تر باعث شده است که وکلا و در کل حقوقدانان کشور اصلاحیه‌های زیاد و همچنین برگشت‌های قانونی زیادی به مسئله مهریه داشته باشند.

در ادامه این مقاله به یکی از انواع مهریه یعنی مهریه عندلاستطاعه خواهیم پرداخت و همچنین چگونگی‌های پرداخت و طلب کردن آن را نیز از نظر خواهیم گذراند. در واقع پرداختن به مسائل حقوقی را می‌توان در لیست موضوعات و مسائل کاملا تخصصی قرار داد اما با توجه به شرایط فعلی جامعه ایران و نکاتی که به آن ها اشاره شد باید گفت که موضوع مهریه عندلاستطاعه و در کل مهریه یکی از مسائلی است که هر زوج و عروس و دامادی باید پیش از ازدواج تا حد ممکن از آن با خبر باشد.

فواید مهریه عندلاستطاعه برای زوجین

حلقه اردواج و مهریه

مهریه عندلاستطاعه همانطور که از نامش پیداست بر اساس توانایی مرد در پرداخت مهریه پایه‌گذاری شده است و اگر مرد توانایی در قبال پرداخت آن داشته باشد یعنی درآمد و یا هر مالی که بتواند توسط آن مهریه را پرداخت کند، باید تمام مبلغ مهریه را پس از طلب و درخواست زوجه و همسرش پرداخت کرده و به دادن تمام و کمال آن اقدام کند.

اما اگر مرد توانایی پرداخت مهریه را به طور کامل نداشته باشد باید طبق قوانین محکومیت‌های مالی مطابق خواستی که دادگاه متناسب با اموال او و درآمدش تنظیم می‌کند در قبال پرداخت مهریه عندلاستطاعه همسر و زوجه خویش مسولیت پذیرفته و در زمان‌های مشخص اقدام به پرداخت قسط بندی مربوطه به خواست و نظر دادگاه کند.

همچنین ببینید : تفاوت مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه

در حقیقت مهریه عندلاستطاعه بیشترین فواید ممکن را از هر نظر برای مرد دارد و می‌توان گفت که زن باید در ابتدا ثابت کند که مرد توانایی پرداخت مهریه او را دارد و طبق همین موضوع مرد کار راحت‌تری در پرداخت این نوع از مهریه دارد.

شرایط وصول مهریه عندلاستطاعه

مهریه عندلاستطاعه و گرفتن آن

همانطور که گفته شد و در ابتدای مقاله به آن پرداختیم، وصول مهریه عندالاستطاعه توسط زن صورت می‌گیرد و در ابتدا باید زوجه به دادگاه اثبات کند که همسر خویش توانایی پرداخت تمام و کمال و یا بخشی از مهریه را دارد و متناسب با همین موضوع باید مهریه را از زوج خود طلب کند.

پس از طلب و درخواست مهریه از سوی زوجه مبنی به توانایی مرد در قبال پرداخت آن، حال مرد باید متناسب با توانایی‌های مالی که همسرش در دادگاه به اثبات رسانده به پرداخت تمام و کمال مهریه عندلاستطاعه بپردازد و در اسرع وقت اقدام به پرداخت و زن آن را وصول کند.

نحوه اثبات توانایی مالی مرد و فرار از دین

در حقیقت این که زن چگونه باید توانایی مالی مرد را مبنی بر پرداخت مهریه توسط مرد به او را به دادگاه ثابت کند بحثی تخصصی و خارج از حوصله این مقاله خواهد بود اما باید گفت بهترین راهی که پیش روی زوجه است برای اثبات توانایی مالی مرد برای پرداخت مهریه عندالاستطاعه، این است که با مراجعه به یک وکیل ماهر نحوه و مراحل انجام امور را تا حد زیادی به وی واگذارد.

در حقیقت بهترین شیوه درخواست مهریه برای زنان به همین شکل است و راه‌هایی که خود اگر بخواهند برای درخواست و طلب مهریه از شوهر پیش بگیرند پر پیچ و خم و همچنین پر از مشکلات حقوقی و مدنی است که بهتر است برای انجام صحیح آن به یک وکیل متخصص مراجعه کرد.

تبدیل مهریه عندلاستطاعه به مهریه عندلامطالبه

سکه و مقدار مهریه

بر طبق قانون در تمامی مراحل زندگی زوجین می‌توانند با توجه به مشکلات و یا نیازی که در بین خود حس می‌کنند مهریه عندالاستطاعه را به مهریه عندلامطالبه تبدیل کنند  و برای انجام این کار می‌توانند به دفترخانه‌ای که در ابتدا در آن ازدواج کرده‌اند اقدام به انجام این کار بکنند.

همچنین می‌توان اگر دسترسی به دفترخانه نخستین نبود، با مراجعه به یکی دفترخانه‌های شهر تهران مراحل قانونی این کار را طی کرد و آن را به خوبی انجام داد.

اقساط مهریه عندالاستطاعه

پس از اثبات زن مبنی بر این که مرد توانایی پرداخت مهریه عندالاستطاعه را تا حد ممکن و مورد نظر دارد،  دادگاه طبق توانایی مرد و ملاحظه درآمد و خرجی او تصمیم بر قسط بندی برای پرداخت مهریه توسط مرد می‌گیرد و مطابق با خواست و نظر دادگاه مرد موظف به پرداخت آن می‌شود.

البته باید در نظر داشت که این موضوع زمانی صورت می‌گیرد که مرد توانایی پرداخت تمام و کمال مهریه را نداشته باشد و در آن صورت دادگاه در نظر می‌گیرد که اگر مرد مال و اموالی که مساوی مبلغ مهریه باشد داشته باشد باید مصادره و تحویل زن بشود.

فواید مهریه عندالاستطاعه

مهریه عندالاستطاعه در هنگام عقد فقط در صورتی که هر دو طرف موافقت کرده باشند به شروط عقد اضافه می شود و در صورتی که چه هردو و چه هر کدام از آن ها این شرط را نپذیرد در هنگام ثبت ازدواج نوع مهریه را عندالمطالبه ثبت کنند. البته باید گفت که پس از ازدواج هم می توان مهریه عندالاستطاعه را به عندالمطالبه تبدیل کرد. این نوع مهریه به میزان دارایی و سرمایه ای که مرد دارد؛ بستگی دارد و بر اساس قانون طرف خانم هنگامی که تمکن مالی مرد دارد می تواند درخواست مهریه خود را به پیش ببرد

سخن پایانی

همانطور که گفته شد با افزایش روزافزون آمار طلاق در ایران باید با توجه به این موضوع مهم عروس و داماد و همچنین زوج‌های جوان، تمامی نکات مهم در رابطه با انواع مهریه نظیر مهریه عندالاستطاعه و مهریه عندالامطالبه را به خوبی بدانند و بر همین اساس بتوانند در ادامه زندگی مشترک تا حد ممکن به دور از مشکلات باشند و در ادامه به چنین مسائلی برخورد نکنند.

در واقع با دانستن این موضوعات حقوقی می‌توان تا حد زیادی از مشکلات و سوئ‌تفاهماتی که در ادامه زندگی مشترک ممکن است که در بین زوج‌های جوان به خصوص و در کل همه عروس و دامادها پیش بیاید و اتفاق بیفتد جلوگیری کرد و از خطرات احتمالی و دردسرهای آن مصون ماند.

شاید برای شما هم سوال باشد ...

چگونه می توان دارایی مرد را اثبات نمود ؟

اثبات دارایی مرد جهت دریافت مهریه عندالاستطاعه امری دقیق و تخصصی است. ابتدا باید شما مشخص نمایید که مرد استطاعت مالی دارد و یا فرار از دین انجام داده است.

چگونه میتوانم مهریه عندالاستطاعه را به عندالمطالبه تبدیل نمود ؟

در این مقاله به شما آموزش تغییر مهریه را میگوییم و روش ها و راهکاریی جهت دریافت مهریه از نظر قانون.

آیا مهریه عندالاستطاعه قسطی می شود ؟

بله. بعد از اثباط توانایی مرد، قاضی بر اساس توانایی مرد مهریه را می تواند قسطی نماید که بر اساس سطح درآمد مرد متفاوت است.


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 
 

محصولات تالارکده


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
باغ تالار آنیت

باغ تالار آنیت

جاده قدیم دماوند، نرسیده به بومهن ،بعد از پارک فناوری پردیس،محله کرشت ، خیابان دیانت پور ،باغ تالار آنیت
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار کشتی ارم
10% تخفیف

تالار پذیرایی کشتی ارم

ابتدای اتوبان باکری - پارک ارم - مجموعه تالارهای کشتی ارم
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-طرح‌ازدواج‌آسان-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار پذیرایی و تشریفاتی باغ بهشت
10% تخفیف

تالار پذیرایی باغ بهشت

اتوبان بابایی شرق، خیابان هنگام جنوب، نبش میدان هنگام، خیابان یا مهدی
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-طرح‌ازدواج‌آسان-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار پذیرایی عمارت شمس
پکیج ویژه

تالار پذیرایی عمارت شمس

همت شرق به غرب، بعد از پل اشرفی اصفهانی، ابتدای خروجی بلوار عدل
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :