دادگاه و نحوه گرفتن مهریه

مطالقه قانونی مهریه عندالستطاعه با افزایش روزافزون آمار طلاق و جدایی در ایران مسئله طلب و پرداختن مهریه یکی از موضوعات مهمی است که بین زوج‌های جوان باب شده است و همچنین روز به روز بیشار شاهد چنین اتفاقات حقوقی در همه جا هستیم و می‌توان گفت به نوعی از موضوعات مهم در رابطه با خود ازدواج به شمار می‌رود.

کاهش آمار ازدواج به خصوص در سال‌های اخیر و افزایش بی سابقه آمار طلاق در بین زوج‌ها و عروس و داماد‌های به ویژه جوان‌تر باعث شده است که وکلا و در کل حقوقدانان کشور اصلاحیه‌های زیاد و همچنین برگشت‌های قانونی زیادی به مسئله مهریه داشته باشند.

در ادامه این مقاله به یکی از انواع مهریه یعنی مهریه عندلاستطاعه خواهیم پرداخت و همچنین چگونگی‌های پرداخت و طلب کردن آن را نیز از نظر خواهیم گذراند. در واقع پرداختن به مسائل حقوقی را می‌توان در لیست موضوعات و مسائل کاملا تخصصی قرار داد اما با توجه به شرایط فعلی جامعه ایران و نکاتی که به آن ها اشاره شد باید گفت که موضوع مهریه عندلاستطاعه و در کل مهریه یکی از مسائلی است که هر زوج و عروس و دامادی باید پیش از ازدواج تا حد ممکن از آن با خبر باشد.

فواید مهریه عندلاستطاعه برای زوجین

حلقه اردواج و مهریه

مهریه عندلاستطاعه همانطور که از نامش پیداست بر اساس توانایی مرد در پرداخت مهریه پایه‌گذاری شده است و اگر مرد توانایی در قبال پرداخت آن داشته باشد یعنی درآمد و یا هر مالی که بتواند توسط آن مهریه را پرداخت کند، باید تمام مبلغ مهریه را پس از طلب و درخواست زوجه و همسرش پرداخت کرده و به دادن تمام و کمال آن اقدام کند.

اما اگر مرد توانایی پرداخت مهریه را به طور کامل نداشته باشد باید طبق قوانین محکومیت‌های مالی مطابق خواستی که دادگاه متناسب با اموال او و درآمدش تنظیم می‌کند در قبال پرداخت مهریه عندلاستطاعه همسر و زوجه خویش مسولیت پذیرفته و در زمان‌های مشخص اقدام به پرداخت قسط بندی مربوطه به خواست و نظر دادگاه کند.

همچنین ببینید : تفاوت مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه

در حقیقت مهریه عندلاستطاعه بیشترین فواید ممکن را از هر نظر برای مرد دارد و می‌توان گفت که زن باید در ابتدا ثابت کند که مرد توانایی پرداخت مهریه او را دارد و طبق همین موضوع مرد کار راحت‌تری در پرداخت این نوع از مهریه دارد.

شرایط وصول مهریه عندلاستطاعه

مهریه عندلاستطاعه و گرفتن آن

همانطور که گفته شد و در ابتدای مقاله به آن پرداختیم، وصول مهریه عندلاستطاعه توسط زن صورت می‌گیرد و در ابتدا باید زوجه به دادگاه اثبات کند که همسر خویش توانایی پرداخت تمام و کمال و یا بخشی از مهریه را دارد و متناسب با همین موضوع باید مهریه را از زوج خود طلب کند.

پس از طلب و درخواست مهریه از سوی زوجه مبنی به توانایی مرد در قبال پرداخت آن، حال مرد باید متناسب با توانایی‌های مالی که همسرش در دادگاه به اثبات رسانده به پرداخت تمام و کمال مهریه عندلاستطاعه بپردازد و در اسرع وقت اقدام به پرداخت و زن آن را وصول کند.

نحوه اثبات توانایی مالی مرد و فرار از دین

در حقیقت این که زن چگونه باید توانایی مالی مرد را مبنی بر پرداخت مهریه توسط مرد به او را به دادگاه ثابت کند بحثی تخصصی و خارج از حوصله این مقاله خواهد بود اما باید گفت بهترین راهی که پیش روی زوجه است برای اثبات توانایی مالی مرد برای پرداخت مهریه عندلاستطاعه، این است که با مراجعه به یک وکیل ماهر نحوه و مراحل انجام امور را تا حد زیادی به وی واگذارد.

در حقیقت بهترین شیوه درخواست مهریه برای زنان به همین شکل است و راه‌هایی که خود اگر بخواهند برای درخواست و طلب مهریه از شوهر پیش بگیرند پر پیچ و خم و همچنین پر از مشکلات حقوقی و مدنی است که بهتر است برای انجام صحیح آن به یک وکیل متخصص مراجعه کرد.

تبدیل مهریه عندلاستطاعه به مهریه عندلامطالبه

سکه و مقدار مهریه

بر طبق قانون در تمامی مراحل زندگی زوجین می‌توانند با توجه به مشکلات و یا نیازی که در بین خود حس می‌کنند مهریه عندلاستطاعه را به مهریه عندلامطالبه تبدیل کنند  و برای انجام این کار می‌توانند به دفترخانه‌ای که در ابتدا در آن ازدواج کرده‌اند اقدام به انجام این کار بکنند.

همچنین می‌توان اگر دسترسی به دفترخانه نخستین نبود، با مراجعه به یکی دفترخانه‌های شهر تهران مراحل قانونی این کار را طی کرد و آن را به خوبی انجام داد.

اقساط مهریه عندلاستطاعه

پس از اثبات زن مبنی بر این که مرد توانایی پرداخت مهریه عندلاستطاعه را تا حد ممکن و مورد نظر دارد،  دادگاه طبق توانایی مرد و ملاحظه درآمد و خرجی او تصمیم بر قسط بندی برای پرداخت مهریه توسط مرد می‌گیرد و مطابق با خواست و نظر دادگاه مرد موظف به پرداخت آن می‌شود.

البته باید در نظر داشت که این موضوع زمانی صورت می‌گیرد که مرد توانایی پرداخت تمام و کمال مهریه را نداشته باشد و در آن صورت دادگاه در نظر می‌گیرد که اگر مرد مال و اموالی که مساوی مبلغ مهریه باشد داشته باشد باید مصادره و تحویل زن بشود.

فواید مهریه عندالاستطاعه

مهریه عندالاستطاعه در هنگام عقد فقط در صورتی که هر دو طرف موافقت کرده باشند به شروط عقد اضافه می شود و در صورتی که چه هردو و چه هر کدام از آن ها این شرط را نپذیرد در هنگام ثبت ازدواج نوع مهریه را عندالمطالبه ثبت کنند. البته باید گفت که پس از ازدواج هم می توان مهریه عندالاستطاعه را به عندالمطالبه تبدیل کرد. این نوع مهریه به میزان دارایی و سرمایه ای که مرد دارد؛ بستگی دارد و بر اساس قانون طرف خانم هنگامی که تمکن مالی مرد دارد می تواند درخواست مهریه خود را به پیش ببرد

سخن پایانی

همانطور که گفته شد با افزایش روزافزون آمار طلاق در ایران باید با توجه به این موضوع مهم عروس و داماد و همچنین زوج‌های جوان، تمامی نکات مهم در رابطه با انواع مهریه نظیر مهریه عندلاستطاعه و مهریه عندلامطالبه را به خوبی بدانند و بر همین اساس بتوانند در ادامه زندگی مشترک تا حد ممکن به دور از مشکلات باشند و در ادامه به چنین مسائلی برخورد نکنند.

در واقع با دانستن این موضوعات حقوقی می‌توان تا حد زیادی از مشکلات و سوئ‌تفاهماتی که در ادامه زندگی مشترک ممکن است که در بین زوج‌های جوان به خصوص و در کل همه عروس و دامادها پیش بیاید و اتفاق بیفتد جلوگیری کرد و از خطرات احتمالی و دردسرهای آن مصون ماند.


 
 

خدمات تالارکده

آتلیه عروس رایمون کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 

 
 

پیشنهادات تالارکده

$$$$
گل آرایی و چیدمان سالن عقد کویین لانژ

سالن عقد عمارت کویین لانژ

اتوبان نیایش غرب، ابتدای اتوبان آبشناسان، خیابان بهار ششم، عمارت کویین لانژ
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-کافی‌شاپ-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
سالن تالار پذیرایی سناتور
10% تخفیف

تالار پذیرایی سناتور

تهران- انتهای اتوبان حکیم غرب، اتوبان شهید باکری جنوب، فردوس غرب، جنب پارک الهام، تالار پذیرایی سناتور
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-سفره‌عقد-استیج‌رقص-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
باغ تالار لتیان
10% تخفیف

باغ تالار لتیان

تهران - جاجرود اولین دوربرگردان خیابان سد لتیان نرسیده به سد پلاک ۱۱۷ - عمارت لتیان
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محل‌بازی‌کودک-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
سالن عقد طلایی

سالن عقد طلایی

پاسداران، نبش بوستان دهم، سالن عقد طلایی
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :