آداب و رسوم ازدواج و عروسی در ترکیه+قوانین ثبت رسمی ازدواج

کشور ترکیه به پایبندی به آداب‌ورسوم و سنت‌های عروسی شهرت دارد و مردم این کشور به‌هیچ‌وجه حاضر به زیرپاگذاشتن و چشم‌پوشی کردن از این سنت‌ها نیستند. شب عروسی برای همه جالب و جذاب است و خانواده، اقوام و دوستان از مدت‌ها قبل مراحل آماده‌شدن برای این شب را طی می‌کنند.

آداب و رسوم عروسی در ترکیه

در ادامه با انواع روش‌های برگزاری مراسم عروسی در ترکیه و آداب‌ورسوم ازدواج ترکی آشنا خواهید شد.

در ترکیه مراسم عروسی40 روز طول می‌کشد. آداب‌ورسوم و سنت ازدواج در ترکیه متفاوت از سایر کشورها است. حتی در داخل ترکیه هم از استان و شهری به استان و شهر دیگر، این سنت‌ها متفاوت است و مناطق مختلف ترکیه مراسم عروسی را به‌شیوه متفاوتی جشن می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال، در آناتولی برگزاری مراسم عروسی 3 روز طول می‌کشد.

سنت های ازدواج در ترکیه

انواع ازدواج در ترکیه:

 1. ازدواج سنتی در ترکیه:

ازدواج در ترکیه انواع مختلفی دارد. انواع ازدواج بستگی به منطقه زندگی زوجین، فرهنگ خانوادگیشان و میزان تحصیلات آنها دارد. به‌عنوان‌مثال هرچه سطح تحصیلات زوجین یا خانواده‌شان پایین‌تر باشد، ازدواج در این خانواده‌ها بیشتر به‌شکل سنتی انجام می‌شود. یعنی و دختر و پسر توسط یک آشنا، معرف یا دوست مشترک به‌یکدیگر معرفی ‌می‌شوند و سپس مراحل خواستگاری و نامزدی و ازدواج طی می‌شود. در ازدواج به‌سبک سنتی، مادر پسر نقش بزرگی ایفا می‌کند و سعی می‌کند بهترین دخترهای اطراف را برای پسرش درنظر بگیرد.

در همین رابطبه ببینید : برگزاری مراسم عروسی در ترکیه

 1. ازدواج مدرن در ترکیه:

بااین‌وجود، آداب‎‌ورسوم و سنت‌های عروسی در شمال کشور ترکیه با جنوب آن متفاوت است. در شمال ترکیه، مراسم عروسی معمولاً در طول روز برگزار می‌شود و به آن ازدواج مدرن می‌گویند. ممکن است مراسم عروسی در شب نیز برگزار شود.

در خانواده‌ها و مناطقی از ترکیه که سطح تحصیلات بالاتر است، ازدواج کمتر به‌شیوه سنتی انجام می‌شود و نقش معرف نیز کم‌رنگ‌تر می‌شود. در ترکیه و ازدواج به‌سبک مدرن، تصمیم‌گیرنده اصلی و حتی تعیین‌کننده تاریخ برگزاری مراسم، خود عروس است و معمولاً والدین در ازدواج و انتخاب همسر برای دختر یا پسرشان دخالت نمی‌کنند.

 1. ازدواج فامیلی در ترکیه:

ازدواج فامیلی یکی از معروف‌ترین انواع ازدواج در ترکیه است. در این سبک ازدواج، دختر از بدو تولد با پسرعمویش نامزد می‌شود و مانند ازدواج سنتی، در این نوع ازدواج نیز، خانواه‌ها تصمیم‌گیرنده اصلی هستند و وقتی دختر و پسر به سن بلوغ و قانونی رسیدند، حق اعتراض به این تصمیم را ندارند. معمولاً وقتی دختر به سن 18 سالگی می‌رسد، ازدواج رسمی شده و مراسم عروسی برگزار می‌شود.

برخی از معروف‌ترین رسومات مراسم عروسی در ترکیه:

 1. مراسم خواستگاری در ترکیه:

عروسی ترکیه‌ای مراحل مختلفی دارد که جزء مهم‌ترین رسوم و سنت‌های ازدواج در ترکیه هستند و حتماً باید به آنها پایبند بود. یکی از رسومات و درواقع مراحل ازدواج در عروسی، برگزاری مراسم خواستگاری است. مراسم خواستگاری در ترکیه مشابه ایران است یعنی داماد باید برای درخواست از والدین دختر با خانواده خود به خانه عروس برود. در خواستگاری به سبک مردم ترکیه، بزرگترهای فامیل نیز به‌همراه داماد به منزل عروس می‌آیند. مردم ترکیه معتقدند رفتن به خواستگاری عروس در روزهای پنج‌شنبه و یکشنبه خوش‌یمن است و برای زوج خوشبختی به‌همراه دارد.

در ترکیه مانند کشورهای عربی، داماد تنها موظف به خرید یک ست یا سرویس طلا برای عروس است و هزینه دیگری پرداخت نمی‌کند. یکی از شروطی که عروس برای داماد قبل از عقد تعیین می‌کند، حفظ کردن یک سوره از قرآن است و این شرط به‌نوعی مهریه عروس به‌حساب می‌آید.

 1. نوشیدن قهوه با نمک معروف‌ترین آداب‌ورسوم عروسی و ازدواج در ترکیه:

یکی از سنت‌های مرسوم ازدواج ترکیه‌ای این است که عروس مقدار زیادی نمک در قهوه داماد می‌ریزد و داماد باید بدون چون‌وچرا قهوه را کامل و تا انتهای فنجان بنوشد. این رسم به‌نوعی بیانگر میزان عشق‌وعلاقه داماد به عروس است. به‌عبارت‌دیگر نوشیدن قهوه با نمک، اعلام آمادگی داماد برای تحمل همه سختی‌ها برای رسیدن و به‌دست‌آوردن عروس است. درادامه، داماد یک هدیه ساده مانند یک شاخه گل رز به عروس می‌دهد و برای نامزدی حلقه ساده‌ای نیز برای او می‌آورد.

 1. مراسم نامزدی در ترکیه:

مراسم نامزدی در ترکیه بسیار ساده و مختصر و بدون هزینه اضافی برگزار می‌شود. در این مراسم یک حلقه ساده برای عروس و یک حلقه دیگر برای داماد می‌آورند و با ربان قرمز به یکدیگر می‌بندند. سپس مادر عروس ربان قرمز را می‌برد که بیانگر جدایی عروس از پدر ومادرش و شروع یک زندگی جدید است.

 1. مراسم حنا در عروسی به سبک مردم ترکیه:

مراسم حنا در ترکیه روز قبل از مراسم اصلی عروسی برگزار می‌شود. این مراسم در فرهنگ مردم ترکیه از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در طول این مراسم آوازهایی در ارتباط با جدایی عروس از خانه پدری خوانده می‌شود و مقادیر زیادی حنا به مهمانان داده می‌شود. در این مراسم دوستان و خانواده عروس، دست‌های عروس را با حنا تزئین می‌کنند و عروس نیز باید لباس قرمز بپوشد. پوشیدن لباس قرمز در مراسم حنا، نشان‌دهنده شادی و نشاط است.

داماد نیز در در اواخر شب و در انتهای مراسم حنابندان ترکیه‌ای به مراسم می‌آید و این شب را در کنار عروس جشن می‌گیرد. در ادامه داماد روسری قرمز را از سر عروس برمی‌دارد. قرمز، رنگ رسمی مراسم حنابندان ترکیه است و این مراسم تا اواخر شب ادامه می‌یابد.

 1. کمربند دوشیزگی یکی از آداب‌ورسوم مردم ترکیه در شب عروسی:

در ترکیه معمولاً یکی از بستگان مرد عروس (معمولاً برادر عروس) یک ربان قرمز به نام “کمربند دوشیزگی” را سه دور به کمر عروس می‌پیچد و سپس می‌بندد.

 1. باز کردن در برای داماد:

جشن عروسی در ترکیه از صبح زود شروع می‌شود و داماد باید به خانه پدری عروس برود و او را به مراسم بیاورد. در ترکیه مرسوم است که عروس و داماد قبل از آماده شدن باید به حمام ترکی بروند. در ورودی خانه معمولاً توسط برادر عروس یا یکی از بستگان نزدیکش قفل می‌شود و تا زمانی‌که انعامی دریافت نکند به عروس اجازه ترک خانه را نمی‌دهد.

یکی از رایج‌ترین سنت‌های برگزاری مراسم عروسی در ترکیه این است که عروس قبل از ترک خانه پدری‌اش به آینه نگاه می‌کند و این بیانگر هموار بودن مسیر خوشبختی برای او و طولانی بودن زندگی مشترکش خواهد بود.

 1. ازدواج در ترکیه و کمربند طلا و بارش پول از آسمان:

یکی از رسومات عروسی ترکی، مراسم تزئین طلا است که دوستان و خانواده عروس و داماد، سکه‌های طلا یا پول را به یک کمربند آویزان می‌کنند و به کمر عروس و داماد می‌بندند. در مراسم‌های شلوغ‌تر، در حین رقص نیز روی سر عروس و داماد و حتی مهمان‌ها پول می‌ریزند.

 1. لگد کردن پای یکدیگر در عروسی ترکی:

در سال‌های اخیر برخی از رسومات از سایر فرهنگ‌ها به مراسم عروسی در ترکیه اضافه شده است. مثلاً داماد حق ندارد قبل از شروع مراسم عروسی، عروسش را ببیند زیرا معتقدند که این کار بدشانسی می‌آورد.

یکی از رسومات عجیب عروسی در ترکیه این است که بعد از جاری شدن خطبه عقد و بله گفتن عروس و داماد، آنها باید روی پای یکدیگر پا بگذارند و هرکسی زودتر پای دیگری را لگد کند، تصمیم نهایی را خواهد گرفت.

 1. نوشتن نام دختران مجرد در زیر کفش عروس:

در ازدواج به سبک مردم ترکیه، علاوه بر پرتاب دسته‌گل عروس، سنت‌های دیگری نیز وجود دارد. به‌عنوان‌مثال عروس نام تمام دختران مجرد حاضر در مراسم را زیر کفش خود می‌نویسد و طبق باور مردم ترکیه، اولین اسمی که از زیر کفش پاک شود، عروس بعدی خواهد بود و به‌زودی ازدواج خواهد کرد.

 1. پیدا کردن سنگ درخشان در ازدواج به سبک ترکی:

یکی دیگر آداب‌ورسوم مردم ترکیه در ازدواج، تزئین موهای عروس با “ژلین تلی” است. ژلین تلی ریسه‌ای از کریستال و مروارید و نگین است. سپس دوست‌های عروس باید بزرگترین و درخشان‌ترین سنگ ریسه را پیدا کنند و هر دختری که زودتر موفق به پیدا کردن آن شود، عروس بعدی است.

 1. مراسم عروسی در ترکیه و آشپزی داماد:

عروسی سنتی در ترکیه به‌ویژه در مناطق روستایی، مهمانی‌های جداگانه‌ای نیز توسط خانواده عروس و داماد برگزار می‌شود. در این مراسم‌ها، سنتی‌ترین غذای سروشده “keshek” است که نوعی خورشت حاوی جوی آسیاب‌شده و مرغ است و در مراسم‌های خاص ترکی سرو می‌شود. این سنت در ترکیه بسیار رایج است؛ به‌طوری‌که در سال 2011  به‌عوان یکی از  میراث‌های فرهنگی ترکیه در فهرست یونسکو به‌ثبت رسیده است.

نکته جالب‌توجه این است که این غذا توسط داماد و دوستانش آماده می‌شود. درواقع داماد و دوستانش باید جو را چند روز قبل از مراسم عروسی آسیاب کنند.

 1. برافراشتن پرچم توسط داماد در مراسم عروسی به‌شیوه ترکیه‌ای:

در ترکیه، داماد باید در مراسم برافراشتن پرچم شرکت کند که در سپیده‌دم آغاز شده و در طول مراسم عروسی ادامه دارد. طبق سنت، مهمانان مرد حاضر در مراسم عروسی در مراسم دعای سحر شرکت می‌کنند؛ سپس به‌همراه داماد به بلندترین نقطه در نزدیکی خانه جدید عروس وداماد رفته و پرچم را در آنجا نصب می‌کنند. تقریباً در تمام طول این مراسم سازهای سنتی ترکیه مانند “davul و zurna” نواخته می‌شود.

 1. اسب‌سواری یکی از رسومات مراسم عروسی در ترکیه:

شاید هیجان‌انگیزترین سنت عروسی در ترکیه رساندن عروس از خانه پدری به خانه جدیدش با اسب باشد. در این مراسم عروس سوار بر اسب به سمت خانه جدیدش می‌رود و همزمان مهمان‌ها نیز با در دست داشتن پرچم ترکیه او را تا رسیدن به مقصد همراهی می‌کنند و با رسیدن داماد، پرچم را به او هدیه می‌دهند.

قوانین ثبت رسمی ازدواج در ترکیه:

در ترکیه تنها ازدواج مدنی و مطابق قانون به رسمیت شناخته می‌شود. ممکن است مردم ترکیه در کنار مراسم ازدواج قانونی یا مدنی، مراسم عروسی مذهبی نیز برگزار کنند اما ازدواج مذهبی از لحاظ قانونی هیچ اعتباری در ترکیه ندارد.

به‌علاوه توجه داشته باشید که اگر قصد مهاجرت به ترکیه و سپس ازدواج در این کشور را دارید، ابتدا بررسی کنید که آیا قوانین ازدواج ترکیه با قوانین کشور خودتان مطابقت دارد یا خیر. زیرا در صورت مغایرت قوانین ازدواج کشور شما با ترکیه، مقامات قانونی ترکیه مراحل ثبت ازدواج را انجام نخواهند داد.

بنابراین برای ازدواج در ترکیه، باید از مقامات رسمی کشور خودتان مدرک یا سندی دریافت کنید که واجد شرایط بودن شما برای ازدواج را تائید کند. این سند را حتی می‌توانید از سفارت کشورتان در ترکیه دریافت کنید.

 

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

منو عروسی دیس پرس سلف رویس
انجام برنامه ریزی برای اجرای رقص عروسی خود
وسایل بله برون از کجا بخرم
چقدر قبل عروسی باید کارت دعوت پخش کرد?

آخرین دیدگاه‌ها

بدون نام
باغ تالار تاج

هفته پیش عروسی در عمارت تاج داشتیم واقعا تالار زیبایی هست رفتار پرسنل خوب بود وپذیرایی عالی اماااااا کارکنان آتلیه برای عکس از مدعوین فوق العاده مزاحمت ایجاد کرده بودند اول دعوت میکردن برای عکس بعد از ۳۰۰ تا عکس دائما مزاحم میشدند بیا عکسو انتخاب کن بعد اول قیمت پایین میگفتند بعد یه عکس به یه میلیونم با تبصره های مختلف میرسید بازم اینا مهم نبود دیگه کارشون به آزار رسیده بود دائما مردمو از سالن میکشیدند بیرون برای عکس اصلا درکی از موضوع نداشتند که فامیل نزدیک باید در صحنه حضور داشته باشن یا تبلیغات این چنینی جواب نمیده آخرم تهدید میکردند اگر عکس نمیخواهین باید تعهد بدید من مقاومت کردم اما خبر داشتم که اینقدر مزاحم اقوام شده بودند همه کلافه شده بودن وداشت تبدیل به تنش میشد بعضی ها را هم ۸ یا ۹ میلیون پیاده کرده بودن

موسی صادق تبار
باغ تالار پرنیا

فضای تالار بسیار دل نشین پذیرایی عالی غذا با کیفیت عالی با پرسنل مجرب با لباس فرم

بدون نام
باغ تالار vip شرق

بسیار پذیرایی بد ما که راضی نبودیم اصلااا اخلاق صفر

بدون نام
در دفتر بله برون چه چیز هایی نوشته می شود/ متن زیبا و توضیحات کامل

خیلی از مشکلات زوجین و بهم ریخته شدن زندگی ها سخت گیری های خانواده ها قبل از ازدواجه. مگه معامله است که همه چیز رو تو دفتر بله برون ثبت میکنید ؟ زن و شوهر باید توافق و تفاهم داشته باشن و برن سر خونه زندگیشون و یک زندگی رو بسازن مراسم بله برون به خودی خود بسیار زیباست. شما با گذاشتن قوانین سختگیرانه مشکل دارشن نکنید برای زوجین. بررسی کنید کشورهای دیگه که چنین رسومی ندارن راحت تر زندگی میکنن یا ما ؟ مدام گرو کشی و مال من و مال تو دارن ...

شاهقلی
باغ تالار قصر ملک

سلام برای مهر ماه منوی شماره یک با ششصد تا مهمون میفرمایید چقدر میشه

زهرا
آهنگ رقص عروس و خواهرش

وای چقدر این آهنگ ها زیبا هستند ۲ تاش فقط قشنگ بود ولی من بازم داخل سالن با آبجی بزرگم که عروس بود درخشیدیم با هم دیگه

تو آهنگ
آهنگ مناسب برای رقص تکی عروس

آهنگ های جالبی بود

بدون نام
باغ تالار عمارت سام

بهترین عمارت بهترین مدیریت کیفیت کار عالی واقعا از انتخابمون راضی بودیم ممنون از آقای مولایی عزیز بابت بهترین شب که برای ما رقم زدن

بهنام توکلی فر
تالار پذیرایی میثاق ارتش

سلام