آداب و رسوم مراسم عروسی هندی

بسیاری از ما تا حدی با فرهنگ و آداب و رسوم هند آشنایی داریم. کشوری که با ادویه های متنوع، لباس های رنگارنگ و جشن های سراسر رقص و شادی خود شناخته می شود. مراسم عروسی هندی نیز متاثر از همین فرهنگ شاد و سرشار از آداب و رسوم خاص و جذاب است. حتی اگر شانس این را داشته اید که در یک جشن عروسی هندی شرکت کنید، بهتر است بدانید هیچ دو مراسمی کاملا شبیه به هم نخواهند بود.

شاید با خود فکر کنید عروسی هندی همان چند تصویر کوتاهی است که در فیلم های اغراق آمیز هندی می بینید. اما عوامل زیادی، همچون منطقه ای که خانواده در آن زندگی می کنند، در چگونگی برگزاری یک مراسم عروسی هندی تاثیر گذار هستند. در هر حال جشن عروسی در کشور هند همیشه برای مهمانان جذاب بوده و مردم سراسر دنیا نیز از تماشای چنین مراسمی لذت می برند. با ادامه ی این مطلب همراه باشید تا برخی از مهمترین و زیباترین سنت های جشن عروسی در هند را برای شما توضیح دهیم:

تاریخ مراسم عروسی هندی را بر اساس طالع بینی هندی تعیین می کنند

مراسم عروسی هندی

پاندیت، یا همان روحانی هندی، اجرای آیین جشن عروسی را به عهده دارد و تاریخ مراسم را برای عروس و داماد بر اساس ستاره شناسی تعیین می کند. در واقع این طالع عروس و داماد در آسمان ها است که خوش یمن ترین تاریخ را برای جشن عروسی آنها بر می گزیند. همه ی عروس و دامادها در سراسر دنیا به فکر برگزاری مراسم در بهترین فصل سال و یا آخر هفته ها هستند. اما عروس و داماد هندی هر روز و فصلی را که ستاره ها بگویند را برای جشن خود انتخاب می کنند.

بارنی باندوا

آیین مراسم عروسی در هند

بارنی باندوا در واقع مراسمی مذهبی است که طی آن پاندیت از گانش، خدای هندو، می خواهد تا جشن عروسی بدون مشکل برگزار شود. این مراسم پانزده روز قبل از جشن انجام می شود.

مراسم تیلاک

جشن عروسی در هند

تیلاک را معمولا به عنوان اولین گام در جهت آشنایی خانواده ی عروس و داماد در نظر می گیرند و توسط مردان در هر دو خانواده اجرا می شود. خانواده ی عروس از خانه ی داماد بازدید می کنند و سپس تیلاک، یا همان پودر رنگی، را روی پیشانی داماد می زنند.

مراسم عروسی در هند به رنگ قرمز

جشن عروسی هندی

قرمز در مراسم عروسی هندی رنگ شادی است و به همین دلیل نیز عروس و داماد و بسیاری از مهمانان لباس های قرمز رنگ می پوشند. ساری یا همان لباس سنتی هندی، گل آرایی جشن عروسی، دکوراسیون تالار عروسی و کارت های دعوت عروسی همه و همه معمولا به رنگ قرمز هستند. آرایشگر عروس حتی گاهی کمی رنگ قرمز روی موهای عروس می پاشد تا شادی جشن تکمیل شود.

تمام اعضای فامیل به جشن عروسی هندی دعوت می شوند!

آداب و رسوم عروسی در هند

مراسم عروسی هندی همیشه یکی از شلوغ ترین و پرجمعیت ترین جشن ها است! خانواده های هندی همه ی دوستان و آشنایان و اعضای فامیل را به جشن عروسی خود دعوت می کنند. آنها با اینکار در واقع قصد دارند به تمام آشنایان خود ادای احترام کنند. در مقابل نیز تمام مهمانانی که به مراسم عروسی هندی دعوت می شوند به نشانه ی احترام حتما در جشن شرکت می کنند.

مراسم هالدی در جشن عروسی هندی

سنت های مراسم عروسی هندی

مراسم هالدی معمولا اولین مراسمی است که در جشن عروسی اجرا می شود. در باور هندیان خمیر زردچوبه، یا همان هالدی، خاصیت شفابخشی، پاک کنندگی و زیبایی بخشی دارد. به همین دلیل نیز در مراسم هالدی برای رهایی عروس و داماد از آلودگی ها از خمیر زردچوبه استفاده می کنند. اعضای خانواده به نوبت خمیر زردچوبه را روی سر و صورت عروس و داماد می زنند و برای آنها آرزوی خوشبختی می کنند و آواز می خوانند.

مراسم مهندی در جشن عروسی هندی

مراسم عروسی در هند

مهندی در واقع جشنی زنانه است که در آن عروس و دوستان او به جای لاک زدن به ناخن ها، روی دست های خود نقش های زیبا با حنا می کشند. از نظر هندیان نقش حنا هر چه پررنگتر باشد، دست ها زیباتر خواهند بود.

لباس تازه عروس و تازه داماد هندی

لباس عروس هندی

عروس و ساقدوش های او در جشن عروسی هندی ساری به تن دارند. داماد و ساقدوش های او نیز شروانی می پوشند. شروانی در واقع لباسی کت مانند و بلند است که با شلوار مناسب خود ست می شود. داماد معمولا کلاهی عمامه مانند به سر دارد.

آیین مراسم عروسی هندو

جشن عروسی در هند

مراسم عروسی واقعی در روز سوم آغاز می شود. اکثر خانواده های هندی ترجیح می دهند جشن عروسی خود را در فضای باز و یا ترجیحا در یک باغ تالار برگزار کنند. اما سالن های عروسی مناسب یک مراسم عروسی هندی نیز می توانند جزو گزینه ها باشند.

لباس جشن عروسی هندی

لباس عروس و داماد هندی

بی اغراق باید بگوییم مراسم عروسی هندی به طور کلی به یک فشن شو شباهت دارد! عروس، ساقدوش های عروس، بسیاری از مهمانان و حتی داماد هم ساعت به ساعت لباس های خود را عوض می کنند. البته لباس های مهمانان به تعداد لباس های عروس و داماد نیست. برای جشن عروسی اصلی نیز معمولا عروس لباس رنگ روشن تزیین شده می پوشد.

مراسم بهارات در جشن عروسی هندی

مراسم عروسی هندی

مراسمی که طی آن داماد به جشن عروسی قدم می گذارد. معمولا داماد با یک ماشین فانتزی، اسب و یا فیل وارد سالن می شود.

ورود عروس

جشن عروسی در هند

ساقدوش ها و فردی که مسئول حمل حلقه است همگی از راهروی ورودی و پیش از عروس وارد مراسم می شوند. سپس عروس، معمولا به همراه پدر و یا عموی خود، در سالن حاضر می شود.

مهمانی اصلی در جشن عروسی هندی

رقص هندی

پس از برگزاری آیین های ازدواج، جشن عروسی اصلی آغاز می شود. حتما در فیلم های بالیوودی نمونه ای از جشن عروسی هندی را دیده اید. یک مهمانی سرشار از رقص، آواز، رنگ و شادی! جشن عروسی معمولا از هفت بعد از ظهر آغاز و تا نیمه شب ادامه می یابد.


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
نظرات در مورد تالار مینورام

تالار پذیرایی مینورام

میدان هروی - خیابان استاد حسن بنا - بعد از میدان شریفی - نبش خیابان فرزاد
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار عروسی صاحبقرانیه
10% تخفیف

تالار صاحبقرانیه

تهران، خیابان اقدسیه (موحد دانش)، نرسیده به سه راهی اقدسیه، مقابل پاساژ صدف
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار پذیرایی پردیس کیان
15% تخفیف

تالار پذیرایی پردیس کیان

تهران -بزرگراه نواب – بزرگراه شهید چراغی – مجتمع پردیس کیان – طبقه ۶ و ۷
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-طرح‌ازدواج‌آسان-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ تالار دشت شقایق در چیتگر

باغ تالار دشت شقایق

تهران کرج - خروجی چیتگر - شهرک گلستان - بلوار کوهک - نسیم دهم - پلاک ۴۴
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :

۱ دیدگاه


  • وحیده قاسمی :

    واقعاً خیلی زیباست اگه هند رفتین و به طور اتفاقی به یه مراسم عروسی رسیدین اصلا اون عروسی رو از دست ندین حتماً براتون یه روز خاطره انگیز میشه تو مراسم عروسی ایرانی تالارها بین دویست نفر تا پانصد نفر ظرفیت دارن اما تو هند اگه دویست نفر مهمون عروسی داشته باشی یعنی یه عروسی ساده گرفتی توهند از شروع مراسم تا آخر غذا و خوراکی و دسر میخورن در حالیکه تو ایران با خوردن میوه و شیرینی شروع میشه و بعد بستنی و در نهایت میرسه به شام اینم بگم که اکثر عروسان هندی تو عروسی لهنگا میپوشن نه ساری لهنگا متشکل از یه نیم تنه آستین کوتاه و یه دامن کلوش میشه به اضافه یه شال زیبا که به شکل مورب پوشیده میشه بعضی ها هم ساری های مخصوص عروسی میپوشن ولی مسیحیان به شکل غربی عروسی میکنن و لباس سفید میپوشن مسلمانان هم به شکل خاورمیانه ای ازدواج میکنن مال اونا هم یه لهنگای رنگ شاد مخصوصا قرمزه ولی بلوزش نیم تنه نیس بلکه یه بلوز آستین دار روباسنیه با یه دامن کلوش و یه روسری چادرمانند ست با لباس که روی سر عروس میندازن