تشریفات مراحل ازدواج

تشریفات مراحل ازدواج در ایران مسیر سخت و پر پیچ و خمی نیست و حداکثر ظرف یک هفته می توان تمام مراحل آن را انجام داد. از زمانی که عروس و داماد تصمیم به ازدواج گرفته و این موضوع را با خانواده های خود مطرح می کنند تا وقتی که مراسم عروسی خود را برنامه ریزی کرده و به تهیه مقدمات آن می پردازند مراحل مختلفی را طی می کنند که آشنایی داشتن با این مراحل می تواند به آنها در مدیریت بهتر زمان و برنامه ریزی کامل تر کمک کند. در این مقاله سعی داریم تشریفات مراحل ازدواج را به صورت جزئی تر و کامل تری توضیح دهیم و به عروس و دامادها کمک کنیم این مسیر را راحت تر و با دید بهتری طی کنند.

تشریفات مراحل ازدواج

بهره گیری از خدمات تخصصی مشاوره

اولین مرحله تشریفات مراحل ازدواج ارتباط با یک مشاور مجرب و بهره گیری از خدمات تخصصی مشاوره است. این مرحله جزء مراحل قانونی تشریفات ازدواج نیست اما انجام آن به شدت توصیه می شود. همه زوج ها برای آغاز زندگی مشترک نیاز به آموزش و کسب دانش دارند. متأسفانه آمار طلاق، خشونت خانوادگی، طلاق های عاطفی و بسیاری مسائل دیگر که ریشه در عدم آگاهی و عدم توانایی در برقراری ارتباط درست و در نهایت انتخاب غلط دارد روز به روز افزایش می یابد. انتخاب یک مشاور آگاه و دلسوز و بهره گیری از خدمات تخصصی می تواند کمک زیادی به زوج ها برای داشتن یک زندگی بهتر و عاشقانه تر کند.

خواستگاری

در مراسم خواستگاری معمولاً رسم است که خانواده پسر به منزل خانواده دختر رفته و باب آشنایی دو خانواده را باز می کنند. در گذشته و همچنین در ازدواج هایی که به صورت سنتی برگزار می شود دختر و پسر در این مراسم با یکدیگر آشنا می شدند. اما امروزه بیشتر برای آشنایی خانواده ها با یکدیگر این مراسم انجام می گیرد.

معمولاً بعد از مراسم خواستگاری مراسم دیگری به نام بله برون برگزار می شود که در این مراسم بزرگ های فامیل مانند پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها نیز حضور دارند و در مورد مسائلی مانند تاریخ عقد و عروسی، میزان مهریه و … با یکدیگر صحبت می کنند.

تشریفات مراحل ازدواج

مراجعه به محضر و دریافت نامه

پس از انجام توافقات لازم عروس و داماد یک محضر ثبت ازدواج را انتخاب کرده و به آنجا مراجعه می کنند. لازم است که عروس و داماد یک قطعه عکس 3*4 و مدارک شناسایی خود و همچنین شناسنامه پدر عروس را همراه داشته باشند. این مدارک را باید به محضردار تحویل دهند. بعد از تحویل مدارک محضردار نامه ای به آنها می دهد که باید آن را با خود به آزمایشگاه برای انجام آزمایش های قبل از ازدواج ببرند. بدون داشتن این نامه آزمایشگاه زوج ها را نمی پذیرد.

مراجعه به آزمایشگاه

روزی که عروس و داماد قصد مراجعه به آزمایشگاه را دارند باید حتماً ناشتا باشند و همچنین نامه ای که از محضردار دریافت کرده اند را به همراه خود داشته باشند. بهتر است چند روز قبل از انجام آزمایش از خوردن داروهای کدئین دار خودداری کنند تا اختلالی در نتایج آزمایش اعتیاد پیش نیاید. این آزمایش از طریق ادرار صورت می گیرد. همچنین اگر داروی خاصی مصرف می کنند با پزشک خود در مورد این آزمایش صحبت کنند و دستورات لازم را دریافت کنند. معمولاً برای خانم ها در آزمایشگاه واکسن کزاز تزریق می شود.

آزمایش خون برای بررسی بیماری های هپاتیت و تالاسمی است. تالاسمی دو نوع ماژور و مینور دارد و تشخیص نوع آن در تعیین نتیجه آزمایش ازدواج تأثیر دارد. برای زوج هایی که نسبت فامیلی با یکدیگر دارند مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج بسیار مهم است.

همچنین در آزمایشگاه یک جلسه آموزشی به منظور آشنایی بیشتر زوجین با زندگی مشترک تشکیل می شود. این جلسه برای خانم ها و آقایان به صورت جداگانه برگزار می شود و مدت زمان آن یک ساعت است. در پایان جلسه کتابچه ای مربوط به آموزش های قبل از ازدواج به عروس و دامادها داده می شود. پس از آن نتیجه آزمایش ها به عروس و داماد داده می شود.

توجه داشته باشید که نتیجه آزمایش ها تنها یک ماه اعتبار دارد و اگر در این مدت عقد ثبت نشود آزمایش ها باید مجدداً تکرار شوند.

تشریفات مراحل ازدواج

جاری شدن خطبه عقد و ثبت ازدواج

پس از دریافت نتیجه آزمایش ها باید عروس و داماد به محضر مراجعه کرده و ازدواج خود را ثبت کنند. برای ثبت ازدواج باید از محضر وقت قبلی گرفته شود. اگر عروس و داماد تاریخ خاصی که مصادف با روزهای جشن و تولد ائمه است را برای روز عقد خود در نظر گرفته اند باید چند ماه قبل از محضر وقت بگیرند زیرا در روزهای مناسبتی معمولاً محضرها شلوغ هستند. در روزی که به زوجین وقت داده شده است باید به محضر مراجعه کرده و شناسنامه ها، شناسنامه شهود، شناسنامه پدر عروس را همراه داشته باشند.

البته می توان مراسم عقد را در منزل (معمولاً منزل خانواده عروس) برگزار کرد. اگر خانواده ها مایل باشند که مراسم عقد در منزل برگزار شود باید از قبل به محضر اطلاع دهند. در صورت هماهنگی در روز عقد محضر دار به منزل مراجعه می کند. بعد از جاری شدن خطبه عقد و اعلام شرط و شروط ازدواج، امضاهایی از عروس و داماد گرفته می شود که هر کدام مربوط به موضوع خاصی است و بهتر است عروس و داماد قبل از خوانده شدن خطبه عقد از آنها آگاهی داشته باشند. به این منظور می توانند عقدنامه یکی از نزدیکان که به تازگی ازدواج کرده است را مطالعه کرده و در صورتی که مطلبی را نفهمیدند از یک کارشناس کمک بگیرند.

در رابطه با این موضوع بخوانید:تشریفات مراسم عقد

دریافت عقدنامه

بسته به شلوغی محضر چند روز بعد از خوانده شدن خطبه عقد عقدنامه رسمی زوجین آماده شده و اطلاعات درج شده در آن در اسناد رسمی ثبت می شود. سپس عقدنامه رسمی همراه با شناسنامه عروس و داماد که نام همسرشان در آن ثبت شده است به آنها تحویل داده می شود و ازدواج رسمیت پیدا می کند. از این زمان به بعد عروس و داماد می توانند برای دریافت وام ازدواج اقدام کنند.


 

 
 

پیشنهادات تالارکده

$$$$
4.22 
 
 (9)
تالار پذیرایی پارسین

تالار پذیرایی پارسین

خ شریعتی،بین دوراهی یخچال و قلهک، پلاک ١٤٠٢؛ تالار پارسین
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
 
 (1)
تالار عروسی ایرانیان نیاوران جماران
۱۵%

تالار پذیرایی ایرانیان (جماران)

تهران,نیاوران،خ جماران،خ حسن پور،انتهای ششم، تالار ایرانیان
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
4.86 
 
 (7)
عمارت عصر نوین
۳۰٪ تخفیف ورودی

باغ تالار عمارت عصر نوین

اتوبان بابایی شرق یا همت شرق، جاجرود، پردیس
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
4.00 
 
 (6)
تالار عروسی رویای آبی پاسداران
15% تخفیف

تالار پذیرایی رویای آبی

تهران، خ پاسداران،- انتهای بوستان دوم (اخوان)، بلوار گیلان شرقی،- پلاک ۹، تالار پذیرایی رویای آبی
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-سفره‌عقد-استیج‌رقص-کافی‌شاپ-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی
امتیاز: ۰ از ۵
رای دهندگان: ۰
loading  
شما قبلا رای داده اید!

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :