تشریفات مراحل ازدواج

تشریفات مراحل ازدواج از خواستگاری تا عروسی در ایران دارای برخی نکاتی است که می‌بایست با آن آشنا باشید که البته این آداب و رسوم می‌تواند بر اساس برخی از شهرهای ایران متفاوت باشد ولی آنچه که بیشتر در ایران مرسوم است را در ادامه بررسی می‌کنیم.

مراحل ازدواج در ایران

آنچه در این مقاله از وبسایت تالارکده شما می‌توانید اطلاعاتی از آن کسب کنید:

از زمانی که عروس و داماد تصمیم به ازدواج گرفته و این موضوع را با خانواده‌های خود مطرح می‌کنند و مراحل خواستگاری را انجام می‌دهند تا وقتی که مراسم عروسی و تشریفات نهایی ازدواج خود را برنامه ریزی کرده و به تهیه مقدمات آن می‌پردازند مراحل مختلفی را طی می‌کنند که آشنایی داشتن با این مراحل می‌تواند به آنها در مدیریت بهتر زمان و برنامه ریزی کامل‌تر کمک کند.

در این مقاله سعی داریم تشریفات مراحل ازدواج تا زمان عروسی را به صورت جزئی‌تر و کامل‌تری توضیح دهیم و به عروس و دامادها کمک کنیم این مسیر را راحت‌تر و با دید بهتری طی کنند.

تشریفات و مراحل ازدواج از خواستگاری تا ازدواج و عروسی را اگر بخواهیم به صورت خلاصه و طی یک لیست به شما بیان کنیم به شرح زیر است:

  • انجام مشاوره (اختیاری)
  • خواستگاری و آشنایی خانواده ها
  • بله برون و توافقات اولیه عقد و ازدواج
  • رفتن به دفتر ازدواج و دریافت برگه آزمایشگاه
  • مراجعه به آزمایشگاه، دریافت واکسن و آزمایش خون داماد
  • رفتن به دفتر ازدواج و ثبت رسمی
  • دریافت عقد نامه
  • انجام مراسم عقد، نامزدی و تشریفات
  • مراسم عروسی در یکی از تالارها یا باغ تالارها

تشریفات مراحل ازدواج

بهره گیری از خدمات تخصصی مشاوره برای ازدواج

اولین مرحله تشریفات مراحل ازدواج ارتباط با یک مشاور مجرب و بهره گیری از خدمات تخصصی مشاوره است. این مرحله جزء مراحل قانونی تشریفات ازدواج نیست اما انجام آن به شدت توصیه می‌شود. همه زوج‌ها برای آغاز زندگی مشترک نیاز به آموزش و کسب دانش دارند. متأسفانه آمار طلاق، خشونت خانوادگی، طلاق‌های عاطفی و بسیاری مسائل دیگر که ریشه در عدم آگاهی و عدم توانایی در برقراری ارتباط درست و در نهایت انتخاب غلط دارد روز به روز افزایش می‌یابد. انتخاب یک مشاور آگاه و دلسوز و بهره گیری از خدمات تخصصی می‌تواند کمک زیادی به زوج‌ها برای داشتن یک زندگی بهتر و عاشقانه‌تر کند.

موضوع مشاوره پیش از ازدواج مسئله مهمی است که شاید بسیاری از زوج‌ها به آن توجه نکنند. یک مشاور بی طرف و مورد اعتماد می‌تواند با بررسی خصوصیات اخلاقی طرفی و بررسی نکات به شما در هرچه بهتر شدن شرایط و اخلاقیات و نوع برخوردها کمک کند. دختر و پسر وارد دوران جدیدی از زندگی خود می‌شوند که نیاز است مهارت‌های زندگی را بیاموزند و نحوه برخورد با یکدیگر و همچنین جایگاه‌های خود را بشناسند.

در ایران انجام خواستگاری یک رسم دیرینه و سنتی است در مراسم خواستگاری معمولاً رسم است که خانواده پسر به منزل خانواده دختر رفته و باب آشنایی دو خانواده را باز می‌کنند. در گذشته و همچنین در ازدواج‌هایی که به صورت سنتی برگزار می‌شود دختر و پسر در این مراسم با یکدیگر آشنا می‌شدند. اما امروزه بیشتر برای آشنایی خانواده‌ها با یکدیگر این مراسم انجام می‌گیرد.

مراحل ازدواج در ایران

معمولاً بعد از مراسم خواستگاری و آشنایی طرفین ممکن است جلسه ای دیگر به عنوان انجام بله برون و حاشیه ها و جشن های پیرامون آن برگزار شود. در مراسم بله برون که یکی دیگر از تشریفات مراسم ازدواج به شمار می رود معمولا از بزرگ های فامیل مانند پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها و یا از فامیل های درجه یک مثل عمه و خاله و … نیز دعوت به عمل می آید تا در مراسم بله برون شرکت کرده و در مورد مسائلی مانند تاریخ عقد و عروسی، میزان مهریه و … با یکدیگر صحبت می کنند.

تشریفات مراحل ازدواج

توافقات اولیه بین خانواده ها در دفتر بله برون ثبت می شود و به امضای خانواده های عروس و داماد و دیگر بزرگان میرسد.

در ایران جهت ثبت ازداواج رسمی می بایست خطبه عقدی که در یکی از دفاتر ازدواج انجام می شود خوانده شده و ثبت رسمی شود. پس از انجام توافقات لازم عروس و داماد یک محضر ثبت ازدواج را انتخاب کرده و به آنجا مراجعه می کنند. قبل از آنکه بخواهید خطبه عقد را انجام دهید ابتدا باید آزمایشات لازم پیش از ازدواج را انجام دهید . بدین منظور لازم است که عروس و داماد یک قطعه عکس 3*4 و مدارک شناسایی خود و همچنین شناسنامه پدر عروس را همراه داشته باشند. این مدارک را باید به محضردار تحویل دهند. بعد از تحویل مدارک محضردار نامه ای به آنها می دهد که باید آن را با خود به آزمایشگاه برای انجام آزمایش های قبل از ازدواج ببرند. بدون داشتن نامه معرفی از سوی دفاتر ازدواج آزمایشگاه زوج ها را نمی پذیرد.

مراجعه به آزمایشگاه پیش از عقد

روزی که عروس و داماد قصد مراجعه به آزمایشگاه را دارند باید حتماً ناشتا باشند و همچنین نامه ای که از محضردار دریافت کرده اند را به همراه خود داشته باشند. بهتر است چند روز قبل از انجام آزمایش از خوردن داروهای کدئین دار خودداری کنند تا اختلالی در نتایج آزمایش اعتیاد پیش نیاید. این آزمایش از طریق ادرار صورت می گیرد. همچنین اگر داروی خاصی مصرف می کنند با پزشک خود در مورد این آزمایش صحبت کنند و دستورات لازم را دریافت کنند. معمولاً برای خانم ها در آزمایشگاه واکسن کزاز تزریق می شود.

مراحل ازدواج در سال 1400

آزمایش خون برای بررسی بیماری های هپاتیت و تالاسمی است. تالاسمی دو نوع ماژور و مینور دارد و تشخیص نوع آن در تعیین نتیجه آزمایش ازدواج تأثیر دارد. برای زوج هایی که نسبت فامیلی با یکدیگر دارند مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج بسیار مهم است. اگر میخواهید در خصوص این آزمایشات اطلاعت بیشتری به دست بیاورید صفحه ” آزمایشات قبل از ازدواج ” را ببینید.

همچنین در آزمایشگاه یک جلسه آموزشی به منظور آشنایی بیشتر زوجین با زندگی مشترک تشکیل می شود. این جلسه برای خانم ها و آقایان به صورت جداگانه برگزار می شود و مدت زمان آن یک ساعت است. در پایان جلسه کتابچه ای مربوط به آموزش های قبل از ازدواج به عروس و دامادها داده می شود. پس از آن نتیجه آزمایش ها به عروس و داماد داده می شود.

توجه داشته باشید که نتیجه آزمایش ها تنها یک ماه اعتبار دارد و اگر در این مدت عقد ثبت نشود آزمایش ها باید مجدداً تکرار شوند.

تشریفات مراحل ازدواج

دریافت واکسن‌های لازم پیش از ازدواج

توصیه شده است که تمام بانوان پیش از ازدواج واکسن کزاز را دریافت کنند البته کسانی که از آخرین باری که واکسن کزاز دریافت کرده‌اند کمتر از 10 سال گذشته است می‌توانند پیش از ازدواج این کار را نکنند اما به هر حال این مرحله از مراحل مهم پیش از ازدواج مخصوص خانم‌ها است

پس از دریافت نتیجه آزمایش ها باید عروس و داماد به محضر مراجعه کرده و ازدواج خود را ثبت کنند. برای ثبت ازدواج باید از محضر وقت قبلی گرفته شود. اگر عروس و داماد تاریخ خاصی که مصادف با روزهای جشن و تولد ائمه است را برای روز عقد خود در نظر گرفته اند باید چند ماه قبل از محضر وقت بگیرند زیرا در روزهای مناسبتی معمولاً محضرها شلوغ هستند. در روزی که به زوجین وقت داده شده است باید به محضر مراجعه کرده و شناسنامه ها، شناسنامه شهود، شناسنامه پدر عروس را همراه داشته باشند.

البته می توان مراسم عقد را در منزل (معمولاً منزل خانواده عروس) برگزار کرد. اگر خانواده ها مایل باشند که مراسم عقد در منزل برگزار شود باید از قبل به محضر اطلاع دهند. در صورت هماهنگی در روز عقد محضر دار به منزل مراجعه می کند. بعد از جاری شدن خطبه عقد و اعلام شرط و شروط ازدواج، امضاهایی از عروس و داماد گرفته می شود که هر کدام مربوط به موضوع خاصی است و بهتر است عروس و داماد قبل از خوانده شدن خطبه عقد از آنها آگاهی داشته باشند. به این منظور می توانند عقدنامه یکی از نزدیکان که به تازگی ازدواج کرده است را مطالعه کرده و در صورتی که مطلبی را نفهمیدند از یک کارشناس کمک بگیرند.

در رابطه با این موضوع بخوانید: تشریفات مراسم عقد

دریافت عقدنامه

بسته به شلوغی محضر چند روز بعد از خوانده شدن خطبه عقد عقدنامه رسمی زوجین آماده شده و اطلاعات درج شده در آن در اسناد رسمی ثبت می شود. سپس عقدنامه رسمی همراه با شناسنامه عروس و داماد که نام همسرشان در آن ثبت شده است به آنها تحویل داده می شود و ازدواج رسمیت پیدا می کند. از این زمان به بعد عروس و داماد می توانند برای دریافت وام ازدواج اقدام کنند.

در برخی از خانواده ها رسم است که بعد از ثبت رسمی ازدواج و عقد مراسمی تحت عنوان جشن عقد یا نامزدی برگزار شود. این مراسم که توسط خوانواده عروس انجام می شود عموما از بزرگترها و نزدیک تر ها دعوت می شود تا در مراسمی که تحت عنوان جشن نامزدی صورت میگیرد شرکت کنند. در این مراسم معمولا عروس لباس رنگی می پوشد و لباس سفید را برای مراسم عروسی خود می گذارد. این مراسم می تواند در یک تالار تخصصی مراسم عروسی برگزار شود یا در خانه های شخصی افراد.

مراسم حنابندان معمولاً یک روز قبل از عروسی توسط خانواده عروس برگزار می شود و در حالی که خانواده آماده می شوند دخترشان را برای شروع فصل جدیدی در زندگی خود بفرستند، روی دستان عروس و گاهی اوقات روی دست و پای داماد خمیر حنا می زنند.

انجام مراسم عروسی در ایران و بسیاری از کشورها مرسوم است . بعد از مدتی که از مراسم عقد و نامزدی گذشت اکنون وقت آن است که مراسم عروسی برگزار شود. این مراسم که در بیشتر خانواده های ایران مرسوم است از فامیل های عروس و داماد دعوت می شود تا در جشن عروسی و ازداج زوجین شرکت نمایند . این مراسم در یکی از تالارها یا باغ تالارهای تخصصی مراسم عروسی برگزا می شود که با تشریفات و حاشیه های خاص خود همراه است.

بسیاری از عروس و دامادها و زوج‌های جوان در ایران متاسفانه همچنان با برخی از مراحل مهم و مقدماتی در زمینه ازدواج و تشکیل خانواده آشنایی کامل و واضحی ندارند و به نوعی می‌توان گفت همین موضوع باعث شده است تا تعداد زیادی از ازدواج‌ها به خصوص در چند سال اخیر درگیر برخی از مشکلات سطحی شوند که اگر زوجین پیش از ازدواج با آن‌ها تا حدی آشنایی داشتند دچار آن‌ها نمی‌شدند.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید/ تالارکده


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 
 

محصولات تالارکده


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
تالار عروسی ایرانیان نیاوران جماران
15% تخفیف

باغ تالار پذیرایی ایرانیان

نیاوران، خیابان جماران، خیابان حسن پور، انتهای ششم، باغ تالار پذیرایی ایرانیان
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تشریفاتی ستاره طلایی
10%

باغ تالار تشریفاتی ستاره طلایی

کیلومتر ۱۶ جاده مخصوص
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
باغ تالار مهران غرب
پکیج ویژه

باغ تالار مهران

تهران، انتهای همت غرب، بعد از تقاطع جنت آباد، انتهای شهید باکری شمالی، تقاطع سیمون بولیوار، خیابان بام وسک
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
پردیس
10% تخفیف

تالار پذیرایی پردیس

شهر ری، میدان بسیج، خ ابن بابویه، نبش خ شهید نبی پور، تالار پردیس
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-نورپردازی-سیستم‌صوتی-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :