جشنواره رمضان

تغییرات در شروط ضمن عقد در سند الکترونیک ازدواج

بیانیه جدید از سازمان ثبت اسناد و املاک: راه اندازی سند الکترونیک ازدواج با پیشرفت‌های جذاب و قابل توجهی همراه بوده است. سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرد: از ابتدای آبان‌ماه، تعداد ۵۷ هزار و ۶۱۶ سند الکترونیکی ازدواج به ثبت رسیده است.

صفدر کشاورز، در گزارشی اظهار داشت: از زمان راه‌اندازی سند الکترونیکی ازدواج از دوم آبان ماه، تاکنون ۵۷ هزار و ۶۱۶ سند الکترونیکی ازدواج صادر شده است.

وی به مشکلات فنی سند الکترونیک ازدواج اشاره کرد و اعلام کرد: مشکل شروط ضمن عقد در این زمینه حل شده و از اولین روز هفته جاری، سامانه ثبت الکترونیکی ازدواج با نسخه گذاری جدید اجرا می‌شود.

کشاورز بیان کرد: در زمان راه‌اندازی این سامانه، ابتدا تصمیم گرفته شد که شروط ضمن عقد در اسناد الکترونیکی لحاظ نشود. اما با توجه به مشکلاتی که پیش آمد، تصمیم به اضافه کردن این شروط به سند الکترونیکی ازدواج گرفته شد.

تحول در شروط ضمن عقد در سند الکترونیک ازدواج

وی افزود: یک بخش در سند الکترونیکی ازدواج به شروط ضمن عقد اختصاص دارد. در نسخه قبلی، این شروط در سند الکترونیکی درج نمی‌شد و تنها در نسخه چاپی و دفترچه‌ای موجود بود.

کشاورز در خصوص اختلالات اینترنتی نیز توضیح داد: تاکنون گزارشی از مشکلات در این زمینه دریافت نشده است.

از مرداد ۱۴۰۰، با تصویب شیوه‌نامه استفاده از دفتر الکترونیک ازدواج، دفاتر سنتی حذف و دفاتر الکترونیک به جای آنها وارد شدند. اما تا تاریخ ۲ آبان ۱۴۰۲، سند ازدواج به صورت دفترچه‌ای صادر می‌شد. از این تاریخ، دفترچه‌ای حذف شده و سند تک برگ به همراه یک کد یکتا جایگزین آن شد.

بنابراین، بعد از ثبت ازدواج در دفاتر الکترونیک ازدواج، سند ازدواج به صورت تک برگ و با کد شناسه یکتا به زوجین تحویل داده می‌شود. هر یک از زوجین می‌توانند با استفاده از کد ملی و شناسه یکتای سند، به سامانه ثبت من مراجعه کنند و به اطلاعات و جزئیات سند الکترونیکی ازدواج خود دسترسی پیدا کنند.

شروط ضمن عقد به سند تک‌برگ ازدواج اضافه شد

با اعلام الکترونیکی شدن سند ازدواج و صدور آن به صورت تک برگ، اظهارات مبنی بر عدم امکان ثبت شروط ضمن عقد در سندهای الکترونیک در فضای مجازی منتشر شد. در پاسخ به این ادعاها، سید صادق سعادتیان، معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، توضیحاتی ارائه داد.

سعادتیان اظهار کرد: در سند ازدواج الکترونیک هیچ محدودیتی برای ثبت شروط ضمن عقد وجود ندارد. شروط ضمن عقدی که قبلاً در نکاحیه‌های سنتی ثبت می‌شدند، همچنین شروطی که زوجین در سند الکترونیک خود تعیین می‌کنند، قابل ثبت است. محدودیتی برای ثبت آن‌ها وجود ندارد و فضای مناسبی برای ثبت شروط در سامانه «ثبت من» وجود دارد که در ستون ملاحظات پیش بینی شده و در این سامانه قابل مشاهده است.

وی افزود: در سند ازدواج الکترونیک، برخی از شروط که مورد تصویب شورای عالی قضایی قوه قضاییه قرار گرفته‌اند، به صورت پیش فرض قید شده است. زوجین می‌توانند تمام شروط یا بعضی از آن‌ها را بپذیرند. در این صورت، بندهای پذیرفته نشده در ذیل سند الکترونیک ثبت و به زوجین تفهیم می‌شود.

شروط ضمن عقد

سعادتیان گفت: در قوانین جدید شروط ۱۲ گانه و دیگر شروط ضمن عقد در پرینت تک برگی سند درج نمی‌شود، اما در سامانه ثبت من قابل رؤیت خواهد بود و در خصوص شروط توافقی نیز موارد در ستون ملاحظات قید می‌شود و در سامانه قابل مشاهده است.

در خصوص اخبار مرتبط با دریافت تعداد محدودی از دفاتر رسمی ازدواج، وی اظهار کرد: دفاتر رسمی ثبت ازدواج مطابق تعرفه قانونی حق التحریر دریافت می‌کنند و اخذ مازاد بر تعرفه، بدون اغماض در دادگاه انتظامی سردفتران رسیدگی و با متخلفان برخورد می‌شود. هزینه‌های دریافتی خارج از وظیفه ذاتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

وی با تاکید بر تفکیک بین سالن‌ عقد و دفاتر ازدواج اظهار کرد: دفاتر رسمی ازدواج با تابلوهای متحد الشکل مشخص هستند و سالن‌های عقدی که ممکن است در برخی مکان‌ها دایر شده باشد، هیچ ارتباطی با سازمان ثبت اسناد ندارند.

سعادتیان ادامه داد: در برخی از موارد مطرح شده که سازمان ثبت اسناد باید بر دریافت هزینه‌های نامتعارف ثبت عقد مانند تالارهای عروسی نیز نظارت داشته باشد، نظارت بر این مکان‌ها و هزینه‌های دریافتی خارج از وظیفه ذاتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

طراحی سایت تالار پذیرایی
وام ازدواج 300 میلیونی در سال 1403
احمدآباد مستوفی کجاست و چه دیدنی های دارد
لوکیشن فیلم سینمایی عروسی مردم

آخرین دیدگاه‌ها

بدون نام
متن عقد آریایی به نام نامی یزدان

حرف مجانی میزنید.. کدوم مردم؟ مردم ما مسلمان، عاقل و مهربان اند که سنت رسول خدا را از هرچیز بیشتر می‌ستایند..

خرسندي
تالار پذیرایی قصر فراز

سلام و خسته نباشید امشب عروسی داشتیم و واقعا از تالار راضی بودیم دکوراسیون زیبایی داره و بسیار غذای با کیفیت و خیلی راضی بودیم

مجیدمهدیون
باغ تالار قصر ملک

ازنظر غذا واقعا عالی و درمورد عذا هیچگونه دزدی نداره این تالار

بینام
باغ تالار vip شهریار

ما مراسم یکی از فامیلامون اینجا بود خیلی وضع پذیراییشون افتضاح هست خصوصا پرسنل خیلی بی ادبانه پذیرایی میکنند و هی میوه و شیرینی از سر میز ما برمی‌داشتند میزاشتن یجا دیگ و خیلی بد رفتار کردن و اینکه باید قبل از ورود مهمان میوه و شیرینی باشه نه بعد از اینکه مهمون میاد میشینه

آرام
تالار پذیرایی ارغوان طلایی

مدیریت بسیار دلسوز و توانا. پرسنل خوش برخورد و مجرب. غذای فوق العاده و با کیفیت. ممنون از جناب آقای خاکباز

بدون نام
10 آهنگ تانگو خارجی

بسیار ممنون از نویسنده و سایت خوب تالارکده. واقعا کار ماها رو راحت میکنید با یک کلیک به کل نیازمون میرسیم. آهنگ ها رو خیلی دوست داشتم خدا به شما برکت بده ... من ۳ آهنگ برای رقص تانگو انتخاب کردم قبلش باید با همسرم تمرین کنم جالب اینکه قبلا هم ویدیوی آموزش رقص تانگو هم تو سایت خودتون دیدم.

علیرضا
جدیدترین لیست دفتر ازدواج و طلاق تهران سال ۱۴۰۲

میخواستم بدونم که ساعات کار دفاتر ازدواچ تا ساعت چند هست ؟ اگه توضیح بدیدن ممنون میشم.

فیوجی
تالار باغ بهشت

با سلام و تشکر فراوان از مجموع تالار های باغ بهشت و مدیریت عزیز که برای مراسم ما سنگ تمام گزاشتن غذای بسیار با کیفیت و عالی 💖👍

نظرات کاربران

  • ابراهیم زاده

    باآرزوی خوشبختی وعاقبت بخیری تمام عروس ودامادهای عزیز

    پاسخ