تغییرات در شروط ضمن عقد در سند الکترونیک ازدواج

بیانیه جدید از سازمان ثبت اسناد و املاک: راه اندازی سند الکترونیک ازدواج با پیشرفت‌های جذاب و قابل توجهی همراه بوده است. سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرد: از ابتدای آبان‌ماه، تعداد ۵۷ هزار و ۶۱۶ سند الکترونیکی ازدواج به ثبت رسیده است.

صفدر کشاورز، در گزارشی اظهار داشت: از زمان راه‌اندازی سند الکترونیکی ازدواج از دوم آبان ماه، تاکنون ۵۷ هزار و ۶۱۶ سند الکترونیکی ازدواج صادر شده است.

وی به مشکلات فنی سند الکترونیک ازدواج اشاره کرد و اعلام کرد: مشکل شروط ضمن عقد در این زمینه حل شده و از اولین روز هفته جاری، سامانه ثبت الکترونیکی ازدواج با نسخه گذاری جدید اجرا می‌شود.

کشاورز بیان کرد: در زمان راه‌اندازی این سامانه، ابتدا تصمیم گرفته شد که شروط ضمن عقد در اسناد الکترونیکی لحاظ نشود. اما با توجه به مشکلاتی که پیش آمد، تصمیم به اضافه کردن این شروط به سند الکترونیکی ازدواج گرفته شد.

تحول در شروط ضمن عقد در سند الکترونیک ازدواج

وی افزود: یک بخش در سند الکترونیکی ازدواج به شروط ضمن عقد اختصاص دارد. در نسخه قبلی، این شروط در سند الکترونیکی درج نمی‌شد و تنها در نسخه چاپی و دفترچه‌ای موجود بود.

کشاورز در خصوص اختلالات اینترنتی نیز توضیح داد: تاکنون گزارشی از مشکلات در این زمینه دریافت نشده است.

از مرداد ۱۴۰۰، با تصویب شیوه‌نامه استفاده از دفتر الکترونیک ازدواج، دفاتر سنتی حذف و دفاتر الکترونیک به جای آنها وارد شدند. اما تا تاریخ ۲ آبان ۱۴۰۲، سند ازدواج به صورت دفترچه‌ای صادر می‌شد. از این تاریخ، دفترچه‌ای حذف شده و سند تک برگ به همراه یک کد یکتا جایگزین آن شد.

بنابراین، بعد از ثبت ازدواج در دفاتر الکترونیک ازدواج، سند ازدواج به صورت تک برگ و با کد شناسه یکتا به زوجین تحویل داده می‌شود. هر یک از زوجین می‌توانند با استفاده از کد ملی و شناسه یکتای سند، به سامانه ثبت من مراجعه کنند و به اطلاعات و جزئیات سند الکترونیکی ازدواج خود دسترسی پیدا کنند.

شروط ضمن عقد به سند تک‌برگ ازدواج اضافه شد

با اعلام الکترونیکی شدن سند ازدواج و صدور آن به صورت تک برگ، اظهارات مبنی بر عدم امکان ثبت شروط ضمن عقد در سندهای الکترونیک در فضای مجازی منتشر شد. در پاسخ به این ادعاها، سید صادق سعادتیان، معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، توضیحاتی ارائه داد.

سعادتیان اظهار کرد: در سند ازدواج الکترونیک هیچ محدودیتی برای ثبت شروط ضمن عقد وجود ندارد. شروط ضمن عقدی که قبلاً در نکاحیه‌های سنتی ثبت می‌شدند، همچنین شروطی که زوجین در سند الکترونیک خود تعیین می‌کنند، قابل ثبت است. محدودیتی برای ثبت آن‌ها وجود ندارد و فضای مناسبی برای ثبت شروط در سامانه «ثبت من» وجود دارد که در ستون ملاحظات پیش بینی شده و در این سامانه قابل مشاهده است.

وی افزود: در سند ازدواج الکترونیک، برخی از شروط که مورد تصویب شورای عالی قضایی قوه قضاییه قرار گرفته‌اند، به صورت پیش فرض قید شده است. زوجین می‌توانند تمام شروط یا بعضی از آن‌ها را بپذیرند. در این صورت، بندهای پذیرفته نشده در ذیل سند الکترونیک ثبت و به زوجین تفهیم می‌شود.

شروط ضمن عقد

سعادتیان گفت: در قوانین جدید شروط ۱۲ گانه و دیگر شروط ضمن عقد در پرینت تک برگی سند درج نمی‌شود، اما در سامانه ثبت من قابل رؤیت خواهد بود و در خصوص شروط توافقی نیز موارد در ستون ملاحظات قید می‌شود و در سامانه قابل مشاهده است.

در خصوص اخبار مرتبط با دریافت تعداد محدودی از دفاتر رسمی ازدواج، وی اظهار کرد: دفاتر رسمی ثبت ازدواج مطابق تعرفه قانونی حق التحریر دریافت می‌کنند و اخذ مازاد بر تعرفه، بدون اغماض در دادگاه انتظامی سردفتران رسیدگی و با متخلفان برخورد می‌شود. هزینه‌های دریافتی خارج از وظیفه ذاتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

وی با تاکید بر تفکیک بین سالن‌ عقد و دفاتر ازدواج اظهار کرد: دفاتر رسمی ازدواج با تابلوهای متحد الشکل مشخص هستند و سالن‌های عقدی که ممکن است در برخی مکان‌ها دایر شده باشد، هیچ ارتباطی با سازمان ثبت اسناد ندارند.

سعادتیان ادامه داد: در برخی از موارد مطرح شده که سازمان ثبت اسناد باید بر دریافت هزینه‌های نامتعارف ثبت عقد مانند تالارهای عروسی نیز نظارت داشته باشد، نظارت بر این مکان‌ها و هزینه‌های دریافتی خارج از وظیفه ذاتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

عروسی آنانت آمبانی و رادیکا مرچنت پسر ثروتمندترین مرد آسیا
اطلاعیه لغو کلیه مراسمات عروسی
ازدواج کیوان ساکت اف و شیدا خلیق

آخرین دیدگاه‌ها

رسول والیان نژاد
جدیدترین لیست دفتر ازدواج و طلاق تهران سال ۱۴۰۳

من سال ۱۳۷۱ازواج کردم ادرس دفترازواج شماره۳۰۸در محله فلاح میخوستم

میترا احمدی
دانلود آهنگ رقص چاقو خواهر عروس

کلی باید التماس دی جی کنی تا آهنگی که میخوای رو بگذاره. واقعا چرا دی جی ها اینجوری هستن ؟ نه خوب میخونن نه اخلاق دارن. پول میگیرن که خدمات بدن دیگه

مرجان
تالار پذیرایی هتل پرشیا

سلام ۲۲ تیر ۱۴۰۳ مراسم ولیمه بنده در این مکان برگزار شد از نحوه برخورد و پذیرایی خصوصا طعم غذا خیلی راضی بودیم آرزوی توفیق روز افزون برای آقای طلایی و کارکنان این مجموعه دارم

بدون نام
تالار پذیرایی باشگاه فرهنگیان | میدان حر

سلام من میخواستم از قیمت منو غذا برای پذیرایی عقد برای هفتاد نفر رو بدونم

اشرفیه نوری
تالار پذیرایی قائم

لطفا ارزان ترین تالار بدای ۲۵۰ مهمان اعلام کنید

بدون نام
تالار پذیرایی باشگاه نیاوران

سلام ما اخیرا مراسم عروسی داشتیم ، مدیریت خوب و متشخص اتاق عقد و فضای سالن زیبا و چشمگیر ، پرسنل مودب پذیرایی خوب و در مجموع رضایت بخش بود

مهرداد رستمی
تالار پذیرایی ارغوان طلایی

غذای عالی پذیرایی منظم مهمترین موضوع از میوه و شیرینی هاتون کم نمیشه

بدون نام
باغ تالار گردو

غذا بد فوق العاده کثیف .ضرف های غذا کثیف بود ، در سالاد یک مورچه زنده بود

نظرات کاربران

  • ابراهیم زاده

    باآرزوی خوشبختی وعاقبت بخیری تمام عروس ودامادهای عزیز

    پاسخ