قانون مالیات بر مهریه 1401/ شرایط جدید مالیات سکه مهریه اعلام شد

ابوترابی نماینده مجلس اعلام کرد: در قانون جدید تا 14 سکه مهریه معاف از حق ثبت شده است و تا صد سکه از یک و یک دهم درصد و از 100 تا 200 سکه را دو درصد و از 200 سکه به بالا را 15 درصد مالیات در قانون دیده شده است.

طبق گفته‌های نمایندگان مجلس این تصمیم جهت جلوگیری از ثبت مهریه‌های سنگین گرفته شده است و برای مهریه‌های بالای ۱۴ سکه «حق ثبت»  یا مالیات بر مهریه 1401 در نظر گرفته‌اند.

مالیات بر مهریه

قوانین مالیات بر مهریه 1401 شرایط را برای ازدواج جوانان سخت‌تر کرد

با اعلام شرایط جدید مالیات مهریه 1401 شما اگر قصد تعیین مهریه بالای 14 سکه را داشته باشید می‌بایست به دولت هم مالیات سکه مهریه بدهید.

همچنین ابوترابی نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: افرادی که قصد دارند سند ازدواج خود را دریافت کنند هم می‌بایست مبلغی را به حساب دولت واریز کنند تا بتوانند سند ازدواج خود را دریافت کنند.

به این تفاسیر اگر شما قصد درج مهریه به مبلغ صد و ده میلیون داشته باشید می‌بایست بالای 30 میلیون حق ثبت به دولت بدهید.

به گفته ابولفظل ابوترابی زوجین موظف هستند حق ثبت مهریه را به صورت نصف نصف پرداخت کنند و در نهایت وجه حاصل از آن به صندوقی به نام «صندوق تهیه جهیزیه برای افراد نیازمند» که در بودجه سالانه برای آن ردیف اعتباری در نظر گرفته می‌شود، واریز خواهد شد.

این قانون مانع جدیدی برای جوانان در ابتدای زندگی در کنار دغدغه مسکن، مراسم عروسی، مراسم عقد  و جهیزیه و … می‌باشد.

درهمین رابطه ببینید : تفاوت مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه

تعیین حق ثبت تبعات دارد، هشدار عدم ثبت رسمی ازدواج توسط جوانان

علی مظفری رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق در پی قوانین مالیات بر مهریه آن را خلاف عرف، شرع و قانون خواند و درباره مصوبه اخیر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: دریافت حق ثبت برای ۱۴ سکه مهریه به بالا تبعات منفی برای زوج‌های در آستانه ازدواج خواهد داشت و اگر آگاه‌سازی نسبت به آن انجام نشود مشکلات بسیاری را به بار می‌آورد.

همچنین علی مظفری در پاسخ هدف قرار دادن این قانون جهت جلوگیری از مهریه سنگین این کار را اشتباه خواند و نسبت به تبعات آن هشدار داد و گفت:‌ راه‌های زیادی برای دور زدن و فرار کردن از حق ثبت مهریه وجود دارد، این اقدام می‌تواند موجب فرار جوان‌ها از ثبت رسمی ازدواج و گرایش به ثبت عادی ازدواج به ویژه در مناطق دور افتاده شود.

همچنین علی مظفری عنوان کرد این کار نتیجه‌ای جز از بین رفتن حقوق زنان ندارد.

رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق تعیین حق ثبت را “نقض غرض” دانست و گفت: در حال حاضر تعیین ۱۱۰ سکه مهریه در بسیاری از شهرهای بزرگ شایع است و تصور کنید اگر ۲ درصد حق ثبت برای ۱۱۰ سکه مهریه تعیین شود، با قیمت فعلی سکه زوجین چقدر باید حق ثبت پرداخت کنند؟ درواقع زوجین برای مهریه‌های بالای ۱۴ سکه باید حداقل ۵ و ۶ میلیون تومان و حتی بالغ بر ۵۰ میلیون تومان هزینه حق ثبت پرداخت کنند که مسلما برای عروس و دامادی که در ابتدای زندگی مشترک مخارج زیادی دارند، این حق ثبت بسیار زیاد است.

قوانین مالیات بر مهریهقانون مالیات بر مهریه

سیاست تسهیل و مانع زدایی ازدواج یا ایجاد مانع برای ازدواج جوانان؟

همچنین وی افزود: از سوی دیگر اگر حق ثبت برای مهریه‌ها در نظر گرفته شود، قطعا ارزش افزوده و ۹ درصد مالیات نیز به آن تعلق خواهد گرفت و تمام این هزینه‌های سنگین بر عهده زوج‌هایی می‌افتد که اول زندگی‌ مشترک خود هستند. سوال اصلی اینجاست که این تصمیم با سیاست‌های تسهیل و مانع زدایی از ازدواج هم جهت و یا مخالف است؟ راه‌های دور زدن حق الثبت برای نپرداختن آن بسیار است و نتیجه آن نیز این می شود که پرداخت مهریه به زنان با مشکل مواجه و حقوق زنان ضایع می‌شود.

همچنین ببینید : متن زیبا برای نوشتن صورت مهریه

تعیین “حق ثبت” یا جلوگیری از مهریه‌های “نسیه”؟

رئیس سر دفتران ازدواج و طلاق، با بیان اینکه «حق ثبت» برای مهریه شایسته نیست، ادامه داد: اگر واقعا نمایندگان مجلس در جهت  جلوگیری از تعیین مهریه‌های سنگین قانون حق ثبت را مطرح کردند، باید از مهریه‌های “نسیه” جلوگیری کنند. این طرح کارشناسی شده، پژوهش محور و بر اساس شرع و قانون و مطابق با اصول و سنت اسلام است. مهریه باید از حالت “نسیه” و دادن وعده برای پرداخت آن پس از ازدواج به صورت نقد در زمان عقد پرداخت شود و یا اینکه حداقل سقفی برای مهریه نسیه تعیین شود.

شاید برای شما هم سوال باشد ...

آیا قانون مالیات سکه مهریه تصویب شده است؟

تا کنون هیچ خبری مبنی بر تصویب شدن قانون مالیات سکه بر مهریه منتشر نشده است.

مهریه زیر 14 سکه هم ملزم به پرداخت مالیات بر مهریه می‌باشد؟

خیر، زوجین تا سقف 14 سکه مهریه، از مالیات مهریه سکه، معاف می‌باشند.


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
تالار عروسی باشگاه نیاوران تجریش دربند
10% تخفیف

باشگاه تشریفاتی نیاوران

تجريش- خيابان دربند - خيابان اسدالهى - خيابان حسينى- باشگاه تشریفاتی نیاوران
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-محل‌بازی‌کودک-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
عمارت هيلان
10% تخفیف

باغ تالار عمارت هیلان

تهران، باغستان،خروجي بلواركلهر پلاك ١٣٣
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی
$ $ $ $
تالار پذیرایی متین
30% تخفیف

تالار پذیرایی متین

تهران، خ شریعتی، بالاتر از خواجه عبدالله انصاری، نبش کوچه خوی، تالار پذیرایی متین
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :

۹ دیدگاه

 • من میخام ۱۴ تا سکه باشه خانواده عروس میخان ۱۰۰۰ تا سکه مهر کنن خودشون برن مالیات سکه شو بدن


   
  • به مبارکی پیشنهاد میکنم همون اول عروس و داماد اجازه دخالت و فضولی و پیشنهاد به کسان دیگه ندن البته مودبانه و رسمی معمولا هم فقط عورد میان و حاضر بپرداخت هیچ بهایی نیستن


    

   • ناشناس:

    متاسفانه برای کسری بودجه هر کاری دارن میکنن. دیگه از جوانهای در آستانه ازدواج هم مالیات میگیرید ؟
    واقعا هزینه های ازدواج خودش سنگینه و همه دارن فرار میکنن دیگه مالیات بر سکه چیه دیگه ؟
    یه رحمی بکنید به مردم آخه


     
 • کی گفته باید داماد مالیات بده اعداد سکه از طرف خانواده عروس تعین میشه پس مالیات باید عروس پرداخت کنه من میخام ۱۴سکه باشه بالاتر باید عروس بده


   

 • مالیات سکه مهریه:

  واقعا مالیات سکه مهریه انجام میشه ؟؟؟
  برای جوانان و ومشکلات ازدواج
  برای پول‌های زور به اسم مالیات …


   

 • ناشناس:

  سلام.اینه قانون حمایت از جوانان برای تشکیل خانواده .واقعا که…تازه آقا. داماد یه چیزی به اسم مالیات هم به دولت بدهکارشد..به نظر شما اگر از همان ابتدا قانونی وضع میشد که سقف مهریه بالاتر از چهارده سکه.هیچ خطبه عقد خوانده نمیشه وسند ووام به مهریه های آنچنان بالایی که از سوی بعضی از خانوادها تعیین میشه تعلق نمیگیره به مهریه به چشم تجارت نگاه نمی‌کردند وازدواجها آسان وحق طرفین ضایع نمیشد.


   

 • فاطمه:

  هیچ کاری رو درست نمیکنند فقط بلدن خراب کنند کار نکنند بهتره
  این فقط ازدواج رو بدتر میکنه


   

  • ذبیح الله:

   نخیر بازار کاسبان مهریه رو خراب میکنه،۱۴ تا در نظر بگیرن تمااام


    

   • دیبافرید :

    خب یه دفعه اعلام کنن همه ۱۴ تا سکه حق طلاق هم با هر دو طرف دیگه چرا مالیات میبندن😂 یا اگه راست میگن مهریه نسیه رو ممنوع کنن یا سقف براش بزارن ؟؟ درد مجلس پوله درآمدزایی از منابع غیرشرعی که شیطان هاج و واج داره نگاه می کنه و کف میزنه براشون.. با این پولهای حرام و غیر شرعی جیب یه عده پر میشه و مردم بدبخت تر از قبل ازدواج های غیر رسمی و حتی سفید خواهند داشت …