چند روز گذشته و هنوز خبر زوجی جوان در شبکه‌های اجتماعی گاهی مسخره و گاهی به باد انتقاد گرفته میشود. این زوج طبق خبرهای اخیر و بازگو شده هنگام نوشتن عقدنامه دست به کار عجیبی زدند؛ سکه های بیت کوین به جای سکه های مهریه!

مهریه بیت کوین

همین امر برای رسانه ها موضوعی داغ و جدید شد که آیا اصلا چنین کاری قانونی و شرعی است یا این زوج فقط قصد مشهوریت و افتادن سر زبان‌ها را داشتند؟

بیت کونی در مهریه شرعی و قانونی است ؟

این سوال باعث شد با دو وکیل پایه یک دادگستری گفت و گویی داشته باشیم تا بفهمیم ارزهای دیجیتال میتوانند در ازای مهریه مطالبه شوند یا این کار غیر شرعی و عرفی است؟

طبق گفته‌های آقای عزیز زاده قصاب وکیل با تجربه دادگستری، بر اساس قانون هر چیزی را که بتوان آن را به مثابه مالی در نظر گرفت میتواند تحت عنوان مهریه تعیین و مطالبه شود.

در واقع به زبان ساده هر چیزی را که بتوان مالک شد و به آن تملک داشت میشود در ازای مهریه درخواست کرد؛ از یک شاخه گل تا سکه‌ها و ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین.

همینطور در ادامه گفت و گو با آقای عزیز زاده و آقای حکیمی شرعی بودن این موضوع را جویا شدیم که طبق گفته‌های ایشان هیچ مشکل شرعی برای این موضوع وجود نداشته و تعیین بیت کوین در قبال مهریه کاملا شرعی و قانونی است.

 زندگی مشترک یا مهریه؟

مثل اینکه این روزها هر چه مبالغ مهریه سنگین تر یا عجیب تر باشد جذاب تر یا بر سروصدا تر خواهد بود. فارغ از اینکه این گونه مطالبه ها نه تنها قوای زندگی مشترک را تحکیم نمیکند بلکه بیشتر موجب دامن زدن به حواشی میشود که زوجین را درگیر مشکلات متعدد میکند.

در خارج از این حواشی و مهریه های عجیب و غریب زندگی های مشترک بسیاری هستند که کاملا بدون این زرق و برق های بیهوده و جنجالی در آرامش به سر میبرند.

در شرع اسلام مهریه بیشتر به عنوان نماد تضمینی برای دوام زندگی مشترک در نظر گرفته شده اما متاسفانه در شرایط فعلی جامعه ایران فرهنگهای بی پایه و اساس زیادی بین زوجین جوان در حال رواج است که بیشتر باعث صدمه دیدن روابط و نتیجه زندگی مشترک میشود.

مهریه عاشقانه به جای مهریه های عجیب

یک دوره مهریه های عاشقانه زیادی در حال ثبت بود که معلوم نشد چرا ادامه پیدا نکرد. از جمله سرآمدهای آن ها مهریه زوج جوانی به عنوان هزار بوسه عاشقانه بود که سر آخر هم قبل از اینکه اتفاقی بیفتد داماد مهریه را پرداخت کرد.

مهریه در فرهنگ و رسوم ایران باستان

بر خلاف آنچه عموم در نظر دارند مهریه صرفا از زمان حکومت اسلامی وارد ایران نشده و سبقه این امر به ایران باستان برمیگردد.

طبق آخرین مدارک به جا مانده از عهد زرتشت زنان ایرانی هنگام ازدواج حتی میتوانستند مهریه را عندالمطالبه درخواست کنند. نکته عجیبی که از این مدارک قابل استناد است وجود مهریه هایی سنگین و گزاف در بین آنهاست! که میتوان تعیین مهریه های عجیب و غریب را در ریشه های هزاران ساله تاریخ ایران دید.

همچنین نکته قابل توجه در رابطه با ازدواج های پیشرفته آن زمان است که قوانین دقیق و زیاد بین زوجها و همینطور روابط میان زن و مرد باعث تحکیم و دوام زندگیهای مشترک آن دوره میشد.

در مقالات گذشته در رابطه با اینکه مراحل ثبت عقد به چه صورتی انجام میشود توضیحات مفصلی دادیم اما متناسب با این اخبار و حواشی در مقالات آینده بیشتر به موضوعات قانونی و شرعی عقد و همینطور انواع مهریه خواهیم برداخت.

بروزرسانی ویژه تاریخ 6 فروردین 1400:

مهریه بیت کوینی قانونی نیست

به گزارش خبرگذاری ایسنا: آقای دکتر کمال رئوف دادستان مرکز وکلای قوه قضاییه اظهار کردند که تعیین سکه بیت کوین برای مهریه شرعا و عرفا باطل است!

چندی پیش که خبر تعیین ارزهای دیجیتال و به خصوص بیت کوین برای مهریه خبر ترند شبکه‌های اجتماعی کشور شده بود، بسیاری از وکلای قوه قضاییه به صراحت اعلام کردند که تعیین این نوع ارزهای دیجیتالی و در کل هر چیزی که قابل مبادله باشد برای مهریه قانونی است و هیچ گونه مشکل شرعی و قانونی در پی نخواهد داشت.

اما چند روز پیش دکتر کمال رئوف دادستان مرکز وکلای قوه قضاییه در تریبون خبرگذاری ها دقیقا اعلام کرد که تعیین این ارزهای دیجیتالی برای موضوع مهریه باطل است و کسانی که این عمل را مرتکب شده‌اند در آینده دچار مشکلاتی خواهند شد.

ایشان در ادامه اظهار داشتند که ارزهای دیجیتالی و مبادله آنها در سراسر کشور جنبه قانونی ندارد و حتی درآمد از آن ها را نیز هم به مانند قمارهای شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های گوناگون دانستند و تاکید داشتند که این نوع ارزها و به خصوص بیت کوین نمی‌تواند در حکم مهریه قرار بگیرد و به هیچ عنوان قانونی و شرعی نیست.


 
 

ساخت کارت دعوت عروسی دیجیتال

کارت عروسی آنلاین رایگان


 

 
 

پیشنهادات تالارکده

$$$$
باشگاه نیاوران برگزار کننده جشن عروسی
تخفیف ویژه

باشگاه تشریفاتی نیاوران

میدان تجریش، خیابان دربند(فناخسرو)،خیابان اسداللهی،خیابان حسینی، باشگاه تشریفاتی نیاوران
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-محل‌بازی‌کودک-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
سالن پذیرایی قصر آیلین
15% تخفیف

تالار پذیرایی قصر آیلین

تهران-خیابان ستارخان،روبروی آتش نشانی، خیابان صحرایی، خیابان دستبند غربی
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-سفره‌عقد-استیج‌رقص-طرح‌ازدواج‌آسان-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی
$$$$
سفره عقد سالن عقد مجلل هورام غرب تهران

سالن عقد مجلل هورام غرب

بزرگراه نواب جنوب به شمال،خیابان محبوب مجاز شرقی(سینا)،خیابان خوشیاران جنوبی، روبروی بانک پاسارگاد
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-طرح‌ازدواج‌آسان-سفره‌خانه‌سنتی-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
سفره عقد باغ تالار کلاسیک
10% تخفیف

باغ تالار کلاسیک

انتهای اتوبان زین الدین شرق،خ بیمارستان لواسانی،خ رشیدی،پ ۲۶
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محل‌بازی‌کودک-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :