مهریه بیت کوینی قانونی است

چند روز گذشته و هنوز خبر زوجی جوان در شبکه‌های اجتماعی گاهی مسخره و گاهی به باد انتقاد گرفته میشود. این زوج طبق خبرهای اخیر و بازگو شده هنگام نوشتن عقدنامه دست به کار عجیبی زدند؛ سکه های بیت کوین به جای سکه های مهریه!

مهریه بیت کوین

همین امر برای رسانه ها موضوعی داغ و جدید شد که آیا اصلا چنین کاری قانونی و شرعی است یا این زوج فقط قصد مشهوریت و افتادن سر زبان‌ها را داشتند؟

بیت کونی در مهریه شرعی و قانونی است ؟

این سوال باعث شد با دو وکیل پایه یک دادگستری گفت و گویی داشته باشیم تا بفهمیم ارزهای دیجیتال میتوانند در ازای مهریه مطالبه شوند یا این کار غیر شرعی و عرفی است؟

طبق گفته‌های آقای عزیز زاده قصاب وکیل با تجربه دادگستری، بر اساس قانون هر چیزی را که بتوان آن را به مثابه مالی در نظر گرفت میتواند تحت عنوان مهریه تعیین و مطالبه شود.

در واقع به زبان ساده هر چیزی را که بتوان مالک شد و به آن تملک داشت میشود در ازای مهریه درخواست کرد؛ از یک شاخه گل تا سکه‌ها و ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین.

همینطور در ادامه گفت و گو با آقای عزیز زاده و آقای حکیمی شرعی بودن این موضوع را جویا شدیم که طبق گفته‌های ایشان هیچ مشکل شرعی برای این موضوع وجود نداشته و تعیین بیت کوین در قبال مهریه کاملا شرعی و قانونی است.

 زندگی مشترک یا مهریه؟

مثل اینکه این روزها هر چه مبالغ مهریه سنگین تر یا عجیب تر باشد جذاب تر یا بر سروصدا تر خواهد بود. فارغ از اینکه این گونه مطالبه ها نه تنها قوای زندگی مشترک را تحکیم نمیکند بلکه بیشتر موجب دامن زدن به حواشی میشود که زوجین را درگیر مشکلات متعدد میکند.

در خارج از این حواشی و مهریه های عجیب و غریب زندگی های مشترک بسیاری هستند که کاملا بدون این زرق و برق های بیهوده و جنجالی در آرامش به سر میبرند.

در شرع اسلام مهریه بیشتر به عنوان نماد تضمینی برای دوام زندگی مشترک در نظر گرفته شده اما متاسفانه در شرایط فعلی جامعه ایران فرهنگهای بی پایه و اساس زیادی بین زوجین جوان در حال رواج است که بیشتر باعث صدمه دیدن روابط و نتیجه زندگی مشترک میشود.

مهریه عاشقانه به جای مهریه های عجیب

یک دوره مهریه های عاشقانه زیادی در حال ثبت بود که معلوم نشد چرا ادامه پیدا نکرد. از جمله سرآمدهای آن ها مهریه زوج جوانی به عنوان هزار بوسه عاشقانه بود که سر آخر هم قبل از اینکه اتفاقی بیفتد داماد مهریه را پرداخت کرد.

مهریه در فرهنگ و رسوم ایران باستان

بر خلاف آنچه عموم در نظر دارند مهریه صرفا از زمان حکومت اسلامی وارد ایران نشده و سبقه این امر به ایران باستان برمیگردد.

طبق آخرین مدارک به جا مانده از عهد زرتشت زنان ایرانی هنگام ازدواج حتی میتوانستند مهریه را عندالمطالبه درخواست کنند. نکته عجیبی که از این مدارک قابل استناد است وجود مهریه هایی سنگین و گزاف در بین آنهاست! که میتوان تعیین مهریه های عجیب و غریب را در ریشه های هزاران ساله تاریخ ایران دید.

همچنین نکته قابل توجه در رابطه با ازدواج های پیشرفته آن زمان است که قوانین دقیق و زیاد بین زوجها و همینطور روابط میان زن و مرد باعث تحکیم و دوام زندگیهای مشترک آن دوره میشد.

در مقالات گذشته در رابطه با اینکه مراحل ثبت عقد به چه صورتی انجام میشود توضیحات مفصلی دادیم اما متناسب با این اخبار و حواشی در مقالات آینده بیشتر به موضوعات قانونی و شرعی عقد و همینطور انواع مهریه خواهیم برداخت.

بروزرسانی ویژه تاریخ 6 فروردین 1400:

مهریه بیت کوینی قانونی نیست

به گزارش خبرگذاری ایسنا: آقای دکتر کمال رئوف دادستان مرکز وکلای قوه قضاییه اظهار کردند که تعیین سکه بیت کوین برای مهریه شرعا و عرفا باطل است!

چندی پیش که خبر تعیین ارزهای دیجیتال و به خصوص بیت کوین برای مهریه خبر ترند شبکه‌های اجتماعی کشور شده بود، بسیاری از وکلای قوه قضاییه به صراحت اعلام کردند که تعیین این نوع ارزهای دیجیتالی و در کل هر چیزی که قابل مبادله باشد برای مهریه قانونی است و هیچ گونه مشکل شرعی و قانونی در پی نخواهد داشت.

اما چند روز پیش دکتر کمال رئوف دادستان مرکز وکلای قوه قضاییه در تریبون خبرگذاری ها دقیقا اعلام کرد که تعیین این ارزهای دیجیتالی برای موضوع مهریه باطل است و کسانی که این عمل را مرتکب شده‌اند در آینده دچار مشکلاتی خواهند شد.

ایشان در ادامه اظهار داشتند که ارزهای دیجیتالی و مبادله آنها در سراسر کشور جنبه قانونی ندارد و حتی درآمد از آن ها را نیز هم به مانند قمارهای شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های گوناگون دانستند و تاکید داشتند که این نوع ارزها و به خصوص بیت کوین نمی‌تواند در حکم مهریه قرار بگیرد و به هیچ عنوان قانونی و شرعی نیست.

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

اطلاعیه لغو کلیه مراسمات عروسی
ازدواج کیوان ساکت اف و شیدا خلیق
هتل اسپیناس میزبان مراسم عروسی دختر شمخانی

آخرین دیدگاه‌ها

بدون نام
باغ تالار تاج

هفته پیش عروسی در عمارت تاج داشتیم واقعا تالار زیبایی هست رفتار پرسنل خوب بود وپذیرایی عالی اماااااا کارکنان آتلیه برای عکس از مدعوین فوق العاده مزاحمت ایجاد کرده بودند اول دعوت میکردن برای عکس بعد از ۳۰۰ تا عکس دائما مزاحم میشدند بیا عکسو انتخاب کن بعد اول قیمت پایین میگفتند بعد یه عکس به یه میلیونم با تبصره های مختلف میرسید بازم اینا مهم نبود دیگه کارشون به آزار رسیده بود دائما مردمو از سالن میکشیدند بیرون برای عکس اصلا درکی از موضوع نداشتند که فامیل نزدیک باید در صحنه حضور داشته باشن یا تبلیغات این چنینی جواب نمیده آخرم تهدید میکردند اگر عکس نمیخواهین باید تعهد بدید من مقاومت کردم اما خبر داشتم که اینقدر مزاحم اقوام شده بودند همه کلافه شده بودن وداشت تبدیل به تنش میشد بعضی ها را هم ۸ یا ۹ میلیون پیاده کرده بودن

موسی صادق تبار
باغ تالار پرنیا

فضای تالار بسیار دل نشین پذیرایی عالی غذا با کیفیت عالی با پرسنل مجرب با لباس فرم

بدون نام
باغ تالار vip شرق

بسیار پذیرایی بد ما که راضی نبودیم اصلااا اخلاق صفر

بدون نام
در دفتر بله برون چه چیز هایی نوشته می شود/ متن زیبا و توضیحات کامل

خیلی از مشکلات زوجین و بهم ریخته شدن زندگی ها سخت گیری های خانواده ها قبل از ازدواجه. مگه معامله است که همه چیز رو تو دفتر بله برون ثبت میکنید ؟ زن و شوهر باید توافق و تفاهم داشته باشن و برن سر خونه زندگیشون و یک زندگی رو بسازن مراسم بله برون به خودی خود بسیار زیباست. شما با گذاشتن قوانین سختگیرانه مشکل دارشن نکنید برای زوجین. بررسی کنید کشورهای دیگه که چنین رسومی ندارن راحت تر زندگی میکنن یا ما ؟ مدام گرو کشی و مال من و مال تو دارن ...

شاهقلی
باغ تالار قصر ملک

سلام برای مهر ماه منوی شماره یک با ششصد تا مهمون میفرمایید چقدر میشه

زهرا
آهنگ رقص عروس و خواهرش

وای چقدر این آهنگ ها زیبا هستند ۲ تاش فقط قشنگ بود ولی من بازم داخل سالن با آبجی بزرگم که عروس بود درخشیدیم با هم دیگه

تو آهنگ
آهنگ مناسب برای رقص تکی عروس

آهنگ های جالبی بود

بدون نام
باغ تالار عمارت سام

بهترین عمارت بهترین مدیریت کیفیت کار عالی واقعا از انتخابمون راضی بودیم ممنون از آقای مولایی عزیز بابت بهترین شب که برای ما رقم زدن

بهنام توکلی فر
تالار پذیرایی میثاق ارتش

سلام