انواع ولیمه و نحوه برگزاری آن

ولیمه دادن از دیر باز در بسیاری از اقوام ایرانی رسم بوده و بعضی از خانواده ها به مناسبت های مختف اقدام به برگزاری یک مراسمی که در آن از اقوام، دوستان و همسایگان دعوت شده می نمایند و در این ضیافت پذیرایی و ناهار یا شام ارائه می نمایند.

ولیمه عروسی, تالار عروسی
ولیمه بسیار کار پسندیده است ولی بهتر از اسراف کردن و تشریفات دوری شود

از دیدگاه مسلمانان ولیمه دادن باعث از بین رفتن دشمنی و کدورت می شود و انسان ها را به یکدیگر نزدیک کرده و از طرفی موجب افزایش برکت و رزق و روزی می گردد. ولیمه دادن از مستحبات است و امری واجب و ضروری نیست که خانواده ها می توانند آن را انجام دهند که موجب رضای خداوند نیز می باشد.

انواع ولیمه و نحوه برگزاری آن

ولیمه ازدواج یا ولیمه عروسی از معروف ترین ولیمه ها به شمار می آید که در این ضیافت عروس و داماد جشن حضور و شروع زندگی مشترک خود را برگزار میکنند که ممکن است در یک تالار پذیرایی، باغ تالار، هتل و حتی در منازل شخصی برگزار شود که از دیرباز رسمی دیرینه در میان مردم ایران زمین بوده است. در بین مسلمانان جشن گرفتن برای عقد و عروسی سفارش شده است و از آن به عنوان ولیمه عروسی یاد می شود که امروزه در تالارهای پذیرایی برگزار می شود.

از امام رضا علیه السلام روایت است که ” از سنت های پیامبران، غذا دادن در موقع عروسی است”

در حقیقت ولیمه عروسی نوعی مشارکت اقوام و آشنایان در شادی و سرورزوجین است و فوایدی دارد که برخی از آن عبارتند از:

  •  آگاهی و گواهی مردم به ازدواج زوجین که در شهرت نسل آنان به طهارت و پاکی مؤثر است.
  •  پذیرفتن زوجین در ورود به جامعه اسلامی و قبول آنها به عنوان اعضای فعّال و اساسی جامعه.
  •  شرکت دسته جمعی در مجلس شادی و سرور که بسیار نشاطانگیز است.
  •  حل و رفع بعضی ناراحتی ها و اختلافات و سهیم شدن آشنایان و نزدیکان در حل مشکلات خانواده جدید، در حال و آینده.
  •  تشویق جوانان دیگر به امر مقدّس ازدواج و تشکیل خانواده.
  •  بدرقه زوجین با دعای خیر و دور نمودن بلا و گرفتاری از زندگی نوپای آنان.

ولیمه حجاج: ولیمه ممکن است به اشکال مختلف و به عناوین و بهانه مختلف برگزار شود و یک ضیافت را برگزار می نمایند. از ولیمه های معروف ولیمه حجاج است که معمولا بعد از اولین حج تمتع مراسمی با حضور اقوام و دوستان برگزار می نمایند و در آن اقدام به پذیرایی و ظیفات میکنند.

ولیمه تولد فرزند و ختنه کردن فرزند پسر و به اصطلاح ختنه سورون یکی دیگر از مواردی که است که موجب برگزاری این دورهمی می شود که می تواند به شکل های کوچک و بزرگ انجام شود .

ولیمه خرید منزل یکی دیگر از مواردی که از در میان مردم رواج پیدا کرده و فردی که منزلی نو تهیه کرده در آن منزل با دعوت از دوستان و اقوام یک ولیمه و مهمانی برگزار می کند.

ولیمه پایان خدمت یا گرفتن مدرک تحصیلی : البته این ولیمه و ضیافت چندان مرسوم نیست ولی به هر حال ممکن است بعضی از خانواده ها به بهانه های مختلف دور هم جمع شوند که امری پسندیده است.

آداب و رسوم مختلف در ولیمه دادن

ولیمه با دعوت از دوستان و یا فامیل انجام می شود و معمولا متشکل از 10 نفر می باشد که در این مراسم با صرف میوه، شیرینی و ناهار و شام برگزار می شود. البته اجباری نسبت به دادن ناهار و شام نیست و می تواند بصورت عصرانه و میوه و شیرینی نیز برگزار گردد. بسیار شایسته و مناسب است که در ولیمه دادن از تجمل گرایی و چشم و هم چشمی دوری کرد و صرفا به برگزاری یک مراسم در حد عرف اکتفا کرد و اینگونه مخارج سنگین دوری کرد و به جای آن به خانواده های کم بضاعت که البته در فامیل اولویت بسیار بالاتری دارد رسیدگی کرد.

ولیمه به چه منظوری انجام می شود ؟

در واقع ولیمه دادن به معنی انجام یک وعده غذایی و سیرکردن افراد است که در این‌باره امام صادق (علیه السلام) می فرمایند :

در ولیمه دادن جایز است که افراد مسکین در اولویت باشند و بعد از آن باقی افراد

 


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
تالار عروسی باشگاه نیاوران تجریش دربند
10% تخفیف

باشگاه تشریفاتی نیاوران

تجريش- خيابان دربند - خيابان اسدالهى - خيابان حسينى- باشگاه تشریفاتی نیاوران
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-محل‌بازی‌کودک-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
عمارت هيلان
10% تخفیف

باغ تالار عمارت هیلان

تهران، باغستان،خروجي بلواركلهر پلاك ١٣٣
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی
$ $ $ $
تالار پذیرایی متین
30% تخفیف

تالار پذیرایی متین

تهران، خ شریعتی، بالاتر از خواجه عبدالله انصاری، نبش کوچه خوی، تالار پذیرایی متین
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :