گواهی بکارت در زمان ثبت عقد الزامی است؟/ شرایط صدور گواهی سلامت بکارت

در خصوص ادعای برخی از رسانه‌ها در جهت الزامی شدن گواهی بکارت، این خبر در فضای مجازی بسیار گسترده شد و انتقادهای زیادی در این باره توسط مخاطبان صورت گرفت.

بعد از گسترش این خبر و تنش میان مخاطبان، رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق در خصوص ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر الزام ارائه گواهی بکارت در زمان ثبت عقد دائم از پزشکی قانونی گفت:

 “این خبر به هیچ وجه صحت ندارد.”

وی اضافه کرد: هیچ ابلاغیه‌ای در جهت اجباری شدن گواهی بکارت به دفاتر ثبت ازدواج ارسال نشده.

صدور گواهی سلامت بکارتگواهی بکارت چیست و شرایط صدور آن چگونه است؟

در بعضی از فرهنگ‌ها یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها هنگام ازدواج گواهی بکارت می‌باشد؛ گواهی پزشکی بکارت سند تایید داشتن و یا نداشتن پرده بکارت توسط دکتر متخصص می‌باشد، که در صورت آسیب دیدن پرده بکارت میزان آسیب دیدگی در گواهی ذکر خواهد شد.

درهمین رابطه ببینید : شب زفاف (شب اول عروسی)

هزینه معاینه بکارت در سالن 1401 چقدر است؟

هزینه معاینه سلامت بکارت در سالن 1401 بستگی به درخواستی که شما دارید متغیر می‌باشد، به عنوان مثال اگر شما فقط قصد معاینه شدن دارید هزینه‌ای کمتر از شما دریافت می‌شود نسبت به زمانی که شما قصد دریافت گواهی بکارت پیش از ازدواج و یا گواهی بکارت پزشکی قانونی را دارید.

در چه مواقعی گواهی سلامت بکارت لازم است؟

امروزه لزوم صدور گواهی سلامت آزمایش بکارت در مواقعی می‌باشد که توسط پزشکی قانونی و یا به درخواست مقام قضایی باشد، هدف از این کار هم مواردی مانند تجاوز جنسی و یا هنگام طلاق در جهت صادر کردن حکم صحیح می‌باشد.

همچنان ببینید: بهترین سالن‌‌های عقد تهران

شرایط صدور گواهی بکارت

شروط صدور گواهی بکارت به سه بخش تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

  1.  رضایت فرد مورد معاینه اجباری است

برای صدور گواهی بکارت و مورد معاینه گرفتن فرد، رضایت فرد مورد معاینه الزامی می‌باشد، این رضایت حتی در زمانی که تقاضای صدور گواهی از طرف مراجع قضایی هم باشد الزامی است و در صورت عدم رضایت فرد پزشک گواهی می‌کند که انجام معاینات تخصصی به دلیل عدم رضایت و همکاری فرد ممکن نبوده است.

  1.   احراز هویت الزامی می‌باشد

احراز هویت در مواقع صدور گواهی الزامی می‌باشد، به دلیل اینکه می‌بایست عکس فرد بر روی گواهی صادر شده درج و مهر زده شود.

  1. تقاضا می‌بایست از طرف فرد یا به دستور مقام قضایی باشد

زمانی حکم گواهی بکارت صادر می‌شود که این درخواست از طرف فرد و یا مقام قضایی باشد، از این رو در صورت تقاضای همسر و یا اقوام همسر برای انجام معاینات پزشکی مجوزی صادر نخواهد شد.

پرده بکارت

گواهی بکارت در قوانین جمهوری اسلامی ایران

از ادامه قصد داریم چند آثاری که از این گواهی در قوانین اساسی جمهوری اسلامی استفاده می‌شود را ذکر کنیم.

اثبات وقوع تجاوز: پزشکی قانونی پس از وقوع تجاوز در جهت جمع‌آوری مدارک علیه متجاوز، اقدام به صدور حکم برای صدور گواهی بکارت پزشکی قانونی می‌کند، گواهی سلامت بکارت علاوه بر اینکه می‌تواند به محکومیت کیفری متجاوز کمک کند، بلکه سبب می‌شود تا فرد توانایی گرفتن تمام و کمال دیه برداشته شدن پرده خود را از متجاوز بگیرد و به راحتی و قانونی اقدام به ترمیم پرده بکارت خود کند.

گرفتن مهریه توسط زن: در هنگام طلاق اگر زن و شوهر رابطه جنسی برقرار کرده باشند و زن دیگر باکره نباشد، زن مالک تمام مهریه است، و همین‌طور اگر مشخص شود رابطه جنسی برقرار نشده زن تنها نصف مهریه را می‌تواند بگیرد.

اذن پدر برای ازدواج : از آن جایی که دختران باکره نیاز به اذن پدر برای ازدواج دارند، و در صورت از بین رفتن پرده بکارت دختر برای ازدواج دیگر نیاز به اذن پدر ندارد، این گواهی بکارت این‌گونه موارد را روشن می‌کند که فرد نیازمند به اذن پدر است یا خیر.


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 
 

محصولات تالارکده


 

تبلیغات


 
 

پیشنهادات تالارکده

$ $ $ $
باغ تالار ماهرو کاشانک جاده قم
پکیج ویژه

باغ تالار ماهرو

بزرگراه خلیج فارس، بعد از نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب، خروجی سوم سمت راست، کاشانک، جنب خیابان کاج، پلاک ۳۰
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار باغ دارایی
30% تخفیف

باغ تالار دارایی

اتوبان بابایی شرق، بعد از اتوبان باقری، خروجی استخر تهرانپارس، باغ تالار دارایی
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
رزرو آنلاین تالار عروسی سمرقند
پکیج ویژه

تالار پذیرایی سمرقند

جنت آباد جنوبی - مجتمع سمرقند - طبقه سوم - تالار پذیرایی سمرقند
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-طرح‌ازدواج‌آسان-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$ $ $ $
تالار پذیرایی رویال آنتیک
10% تخفیف

تالار پذیرایی رویال آنتیک

خانی آباد نو، خیابان لطیفی، کوچه شهامت
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :

۶ دیدگاه