جشنواره رمضان

باید و نبایدهای دوران عقد

دوران عقد دوران بسیار خوش و خرم و جذاب و قطعا برای زوجین به یاد ماندنی و تاثیرگذار است، از خاطرات جالب و اتفاقات هیجان انگیز که در این دوران برای هر فردی که این روزها تجربه کرده به همراه دارد. چه بسا که خیلی از زوجین حتی دوران عقد را بهترین دوران زندگی مشترک خود می دانند.

دوران عقد برای بعضی افراد طولانی و برای بعضی زوجین کوتاه می باشد و یا حتی دیده شده که با توافق طرفین مراسم عقد و عروسی در یک روز برگزار می کنند.

در دوران عقد به بیان ساده دورانی ما بین نامزدی و شروع زندگی مشترک می باشد که همانطور که در بالا بیان شد می تواند یکی از دوران های خاطره انگیز در طول عمر زندگی مشترک زوجین باشد.

مراسم عقد

درهمین رابطه ببینید : سالن عقد تهران

اما دوران عقد متاسفانه برای بعضی از زوجین به دلیل اینکه از ماهیت کلی این دوران آگاه نیستند و واقعا اطلاع ندارند که باید در این دوران طلایی زندگی مشترک دقیقا باید چه رفتارهای مناسبی در روابط بین خانواده ها و همسر خود داشته باشند و چه کارهایی را بایستی انجام دهند بر همین اساس با مسائل و مشکلات و سوتفاهم های زیادی دست و پنجه نرم می کنند.

در این مطلب به بررسی باید و نباید های دوران عقد می پردازیم که برای زوجین بسیار بسیار حائز اهمیت است.

دوران نامزدی دوران قبل عقد رسمی

دوران نامزدی در سنت ایران دوره ای بین خواستگاری تا عقد رسمی است که در این دوران دختران و پسران با آگاهی کامل از طرف خود و خانواده های یکدیگر برای شناخت هم از لحاظ مختلف بنا بر سلیقه و انتخاب زوجین و از همه مهمتر تصمیم نهایی برای ادامه زندگی کسب می کنند و در صورت رضایت و تفاهم از نظر موقعیت اجتماعی، رفتاری، فرهنگی، عقیدتی و… با یک دیگر ازدواج کنند.

معمولا در خانواده های ایرانی ها طوری در فامیل رفتار می کنند و کاری می کنند که از این نوع ارتباط بین خانواده ها به خصوص دختر و پسر آگاهی نداشته باشند آن هم به این علت است که اگر متاسفانه زوجین تصمیم جدایی گرفتند راحتر و بهتر از هم جدا شوند.

دوران عقد رسمی

در دوران عقد افراد زیادی هستند که اطلاعات کافی برای طی کردن این دوران طلایی زندگی مشترک را ندارد و نمی دانند چه مزیت ها و معایبی دارند. برخی این دوران را برای شناخت طرفین قلمداد می کنند که این کاملا اشتباه است چون در این دوران زن و مرد دیگر به صورت رسمی عقد جاری می شود و رسما ازدواج آنها ثبت می شود و از این دوران تمام بستگان طرفین از این موضوع با خبر هستند و اطلاع دارند.

مراسم عقد

همچنین ببینید : متن عقد به فارسی و عربی

بنابراین در صورت عدم توافق طرفین با این وجود که مشکلات و مسائل مربوط به خود را دارد باز هم در این دوران، زمان بهتری نسبت به زمان بعد از ازدواج، برای جدایی و امتناع از ازدواج طرفین است، بهتر از زوجین شناخت و مسائل مربوط به تفاهم و عدم تفاهم را در دوران نامزدی و قبل از جاری شدن عقد رسمی انجام دهند.

مزیت دوران عقد

مزیت های دوران عقد بیشتر نسبت به دوران بعد آن یعنی شروع زندگی مشترک سنجیده می شود و معیار و ملاک های خوبی این دوران را قبل از مراسم عروسی مورد بررسی قرار می گیرد.

آمادگی برای زندگی مشترک زوجین

آمادگی لازم بین دختر و پسر برای شروع زندگی مشترک است.

به طور کلی دختران و پسران هر یک در دوران قبل ازدواج رسمی خود مجرد بودند و در کنار خانواده خود زندگی می کردند و قاعدتا وابستگی بیشتری به خانواده خود دارند و ترک آنها به مدت یک هفته یا چند ماه واقعا سخت و طاقت فرسا به خصوص این مسئله در مورد دختر بیشتر دشوارتر خواهد بود. باز به نوعی پسران در دوران سربازی و… تجربه طولانی مدت دوری از خانواده را داشتند. ولی در کل دوران عقد بسیار زمان مناسب برای زوجین می باشد تا بتوانند برای مستقل شدن و دوری از خانواده و به نوعی برای شروع زندگیشان آماده شوند.

زوجین با خانواده و اقوام نزدیک و دور همسر خود بیشتر آشنا و ارتباط می گیرند.

فرصت عالی برای سور و سات عروسی

از طرفی خانواده دختر برای تهیه جهیزیه تحت فشار روانی و مالی و… قرار نمی گیرد و فرصت عالی برای فراهم کردند دارند و همچنین خانواده پسر فرصت بیشتری برای مهیا کردن مراسم عروسی را دارند.

آمادگی برای مسائل جنسی

این دوران هر یک از طرفین آمادگی لازم را برای نزدیکی بیشتر در مسائل مربوط به رابطه جنسی نسبت به دوران نامزدی دارند.

شناخت بیشتر زوجین در دوران عقد

پیش تر در بالا بیان شد که دوران نامزدی، دوران بسیار مناسبی برای شناخت طرفین می باشد ولی در دوران عقد با توجه به در میان گذاشتن این موضوع و ارتباط در بین اقوام خانواده ها، باعث شناخت هر چه بیشتر زوجین خواهد شد.

همچنین این دوران باعث افزایش عشق و علاقه بیشتر بین یک دیگر می باشد و این مسئله باعث می شود که برای زندگی مشترک آمادگی لازم را کسب کنند.

مراسم عقد

مهم ترین کارهایی که باید در دوران عقد انجام داد:

 • شور و اشتیاق بیشتری برای دیدن همسرتان داشته باشید
 • یکدیگر را سورپرایز کنید و از دادن هدیه های دریغ نکنید
 • به خانواده یکدیگر به خصوص، احترام پدر و مادر همسرتان را حتی بیشتر از خود همسرتون بگذارید.
 • از همسرتان در هنگام دیدار و در جمع تعریف و تمجید کنید
 • کاری کنید به همسرتان خوش بگذرد و لبخند از روی لبانشان نیافتد.
 • با همسرتان تا می توانید شوخی کنید البته احترام گذاشتن را فراموش نکنید.
 • عطر و بوی و رایحه ای که همسرتان دوست دارد را به خود بزنید.
 • آراستگی ظاهری، پوشیدن لباس های شاد و تمیز توجه ویژه ای کنید.
 • به بهداشت دهان و سلامتی و اندام خود بیشتر از همیشه اهمیت بدهید.
 • هر از گاهی در لابه لای شلوغی های روزمره خود با همسرتان تماس تلفنی یا در صورت امکان به صورت تصویری صحبت کنید و قربان صدقه اش بروید.
 • صادق باشید، صداقت مهمترین عامل برای ثبات و حفظ رابطه عاطفی و زناشویی می باشد.
 • حتما با اطلاع قبلی به خانواده همسرتان بروید زیرا باعث آمادگی و پذیرایی بهتر از شما خواهد شد.
 • به حریم خصوصی خانواده همسرتان احترام بگذارید.
 • مطالعه کنید، مسائل مربوط به ازدواج سعی کنید اطلاعات کاملی را در این خصوص بدست بیاورید
 • اگر قولی و قرار یا تعهدی را به همسر و خانواده همسرتان می دهید حتما عملی کنید
 • از کلمات محبت آمیز برای برقراری ارتباط با همسرتان استفاده کنید.

مهم ترین کارهایی که نباید در دوران عقد انجام داد:

 • ارتباط بیشتر از حد افراط و تفریط نکنید متعادل باشید، نه خیلی با همسرتان هر چند دقیقه یکبار تماس بگیرید و مزاحم شوید و نه انقدر دیر به دیر سر نزید که یادشان برود شما همسرشان هستید.
 • رفت و آمد بیش از اندازه به خانه پدرس همسر باعث بروز مشکلاتی خواهد شد و روابطتان با اعضای خانواده همسر کمی سرد خواهد شد. بهترین گزینه این است که برای رفتن به منزل همسرتان از قبل حتما اطلاع دهید و آخر هفته ها را برای این کار در نظر بگیرید.
 • شوخی ها و حریم های خصوصی را در نظر بگیرید
 • توقع خارج از توانایی همسر را نداشته باشید
 • از او ایراد نگیرید به جای آن می توانید از تکنیک انتقاد سازنده استفاده کنید که حتما باید شناخت کافی روی همسرتان داشته باشید.
 • دوران عقد را بیش از اندازه مرسوم طولانی نکنید
 • رابطه جنسی خود را کاملا مدیریت شده انجام دهید.
 • همسرتان را مدام چک نکنید و طوری باعث نشود که شما آدم شکاکی هستید و لحظات برای یکدیگر تلخ و شور نکنید.
 • ولخرجی نکنید، پول خود را به قدر کافی پس انداز کنید، البته بدون خساست ولی به مخارج دوران بعد از ازدواج هم فکر کنید.

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

آخرین دیدگاه‌ها

ملکی
باغ تالار پرنیان

قیمت ورودی باغ تالار پرنیان رو میخواستم و همچین منوهای تالار . برای ۲۵۰ نفر اسفند ماه. تشکر از شما.\

بدون نام
متن عقد آریایی به نام نامی یزدان

حرف مجانی میزنید.. کدوم مردم؟ مردم ما مسلمان، عاقل و مهربان اند که سنت رسول خدا را از هرچیز بیشتر می‌ستایند..

خرسندي
تالار پذیرایی قصر فراز

سلام و خسته نباشید امشب عروسی داشتیم و واقعا از تالار راضی بودیم دکوراسیون زیبایی داره و بسیار غذای با کیفیت و خیلی راضی بودیم

مجیدمهدیون
باغ تالار قصر ملک

ازنظر غذا واقعا عالی و درمورد عذا هیچگونه دزدی نداره این تالار

بینام
باغ تالار vip شهریار

ما مراسم یکی از فامیلامون اینجا بود خیلی وضع پذیراییشون افتضاح هست خصوصا پرسنل خیلی بی ادبانه پذیرایی میکنند و هی میوه و شیرینی از سر میز ما برمی‌داشتند میزاشتن یجا دیگ و خیلی بد رفتار کردن و اینکه باید قبل از ورود مهمان میوه و شیرینی باشه نه بعد از اینکه مهمون میاد میشینه

بدون نام
تصاویر ازدواج حسن یزدانی و همسرش

ان شاءالله خوشبخت بشه و درکنار هسرش سلامت باشن با آرزوی سلامتی 🧡🐣

آرام
تالار پذیرایی ارغوان طلایی

مدیریت بسیار دلسوز و توانا. پرسنل خوش برخورد و مجرب. غذای فوق العاده و با کیفیت. ممنون از جناب آقای خاکباز

بدون نام
10 آهنگ تانگو خارجی

بسیار ممنون از نویسنده و سایت خوب تالارکده. واقعا کار ماها رو راحت میکنید با یک کلیک به کل نیازمون میرسیم. آهنگ ها رو خیلی دوست داشتم خدا به شما برکت بده ... من ۳ آهنگ برای رقص تانگو انتخاب کردم قبلش باید با همسرم تمرین کنم جالب اینکه قبلا هم ویدیوی آموزش رقص تانگو هم تو سایت خودتون دیدم.

نظرات کاربران