برگزاری مراسم نامزدی بر عهده کیست؟

مراسم نامزدی یکی از مهم‌ترین و به‌ یادماندنی‌ترین روز های زندگی هر زوجی است که قبل از مراسم باشکوه عروسی آن را تجربه می‌کنند. بی‌شک هر عروس و دامادی برای این روز برنامه‌ریزی خاصی کرده و برای آن از قبل آماده می‌شوند تا این مراسم را به بهترین نحو ممکن پشت سر بگذارند اما در این راه سوالات متعددی برای مخصوصا تازه عروس و داماد ها به وجود می‌آید که برگزاری مراسم نامزدی بر عهده کیست؟

برگزاری مراسم نامزدی بر عهده کیست؟

پاسخ این سوال می‌تواند تکلیف نحوه‌ی برگزاری مراسم نامزدی شما را روشن کرده تا بتوانید به نحو احسنت این مراسم را برگزار کرده و روزی خاطره‌انگیز و شیرین را برای خود و نزدیکان خود بسازید.

در این مقاله قصد داریم تا در مورد عهده دار برگزاری مراسم نامزدی و ریز و درشت نحوه‌ی برگزاری این مراسم صحبت کرده تا اطلاعات کافی را در مورد برگزاری این روز در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

مراسم نامزدی، مسئولیتی مهم برای خانواده عروس

مراسم نامزدی برای افراد مختلف با عقاید و مذهب های مختلف متفاوت است و آداب و رسوم این مراسم می‌تواند برای هر کسی متفاوت باشد. البته بحث بودجه و سلیقه شما نیز در میان است که چه نوع مراسمی را برای برگزاری جشن نامزدی خود در نظر دارید.

همچنین ببينيد: چک لیست هزینه‌های عروسی در سال 1401/ به تفکیک خانواده ها

بی‌شک نیز همه‌ی ما میدانیم که جشن نامزدی هزینه ها و وسایل اولیه را نیاز دارد که شامل وسایل پذیرایی  مراسم نامزدی، خرید های جشن نامزدی، هزینه آٰرایشگاه و…. را می‌شود که عموما این هزینه ها به طور مشترک توسط خانواده عروس و داماد تقبل می‌شود ولی هر کدام از خانواده ها مسئولیت های جداگانه‌ای دارند که باید آن‌ها را فراهم کرده و هزینه آن را بر عهده بگیرند.

سالن نامزدی

به طور کلی برای اینکه برگزاری این جشن به سهولت و به نحو احسنت انجام شده و برای عروس و داماد و نزدیکانشان خاطره‌ای شیرین و به‌یادماندنی برجای بماند لازم است که خانواده های زوجین دست به دست هم داده و با همکاری یکدیگر در تهیه‌ی وسایل و موارد لازم برای این جشن این امر را ممکن کنند اما به طور معقول بیشتر این هزینه ها بر پای خانواده‌ی عروس است.

در ادامه به صورت موشکافانه تر و دقیق تر به هزینه هایی که بر عهده‌ی خانواده عروس و خانواده داماد می‌باشد صحبت کرده و در باره برخی استثنائات و حالت های مختلف برگزاری مراسم نامزدی و مهیا کردن لزومات این جشن به شما اطلاعات دقیق تری می‌دهیم تا در برگزاری این مراسم موٌثر و مهم از سردرگمی و بروز مشکل جلوگیری کنید.

 

هزینه های خانواده عروس

در تمام فرهنگ ها و آداب و رسومات برگزاری جشن نامزدی خانواده عروس نقش بسیار پر رنگ و تاٌثیرگذاری دارد به طوری که تمام هزینه های این جشن خاطره‌انگیز بر عهده‌ی خانواده عروس است.

همانطور که گفته شد خانواده عروس بیشتر هزینه های این جشن از جمله پذیرایی، عصرانه، میوه و شیرینی، هزینه لباس عروس و به طور کلی بیشتر هزینه ها را بر گردن دارند. حتی اگر زوجین تصمیم داشته باشند که جشن نامزدی خود را در تالار یا باغ تالار برگزار کنند همچنان این هزینه بر عهده‌ی خانواده عروس است.

در برخی موارد در روز جشن نامزدی خطبه محرمیت یا عقد محضری انجام شود یا در روز جشن نامزدی این کار انجام شود هزینه ها به صورتی که گفته شد بر پای خانواده عروس است که تزئین و زیباسازی فضای سالن مورد نظر شما را نیز شامل می‌شود ولی اگر در غیر این صورت باشد و جشن نامزدی برای آشنایی عروس و داماد و خانواده هایشان برگزار شود تمام هزینه های برگزاری برپای داماد و خانواده‌ی اوست.

عکس نامزدی

البته این موضوع باز هم مربوط به فرهنگ و عقاید فردی شما می‌باشد و تصمیم نهایی با خود شماست.

لازم به ذکر است که اگر شما قصد این را دارید که جشن نامزدی خود را در تالار یا باغ تالار و یا سالن های جشن برگزار کنید به این نکته توجه داشته باشید که نیازی به تجمل آنچنانی مانند جشن عروسی برای این مراسم نیست؛ پس چشم و هم‌چشمی را کنار بگذارید و با توجه به سلیقه، بودجه و منطق خود دست به انتخاب مکان مورد نظر برای برپایی جشن نامزدی خود کنید.

هزینه های خانواده داماد

شاید با توجه به توضیحات داده شده به این فکر کنید که با این همه وظیفه‌ای که بر عهده‌ی خانواده عروس است پس خانواده داماد چه چیزی را بر عهده دارد؟

در پاسخ این سوال می‌بایست بدانید که بی‌شک در روند برگزاری جشن نامزدی، وظایف هر دو خانواده از ارزش یکسانی برخوردار است و باید هر دو خانواده با یکدیگر در جهت برگزاری این جشن هماهنگی لازم را انجام دهند.

خانواده داماد نیز علاوه بر حضور خود در این جشن مسئولیت هزینه‌ی مواردی همچون:

 1. شاخه نبات عروس و قرآن
 2. هزینه آرایشگاه عروس
 3. تهیه لباس نامزدی عروس
 4. لوازم آرایش
 5. نیم ست یا ست طلا
 6. کیک جشن نامزدی
 7. ست کیف و کفش عروس

را بر عهده دارند که دست کمی از وظایف و هزینه های خانواده عروس در جهت برگزاری این مراسم ندارد.

حلقه نامزدی یا انگشتر نشان، یک حلقه ارزشمندی میباشد که از طرف داماد به عروس هدیه داده می شود برای مشاهده شیک ترین حلقه نامزی اینجا کلیک کنید

البته خانواده داماد طبق رسم و رسومات نامزدی که از گذشته به جای مانده در این روز برای عروس هدیه هایی تهیه کرده و به عروس در روز نامزدی اهدا می‌کنند. این هدایا طبق عقاید و فرهنگ های مختلف اقوام ایرانی متفاوت است اما مرسوم‌ترین آنها چادر یا پارچه‌ی چادر است که به عنوان هدیه به عروس داده می‌شود. این هدیه ها می‌توانند متغیر باشند و خانواده داماد با توجه به سلیقه و مقدار بودجه‌ی خود می‌توانند در این هدیه تغییر ایجاد کنند.

سخن پایانی

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که این آداب و رسوم و قواعد جشن نامزدی به طور کلی بوده و الزامی در رعایت برخی از این رسومات و حتی بر عهده گیری هزینه های این مراسم وجود ندارد و بیشتر خانواده ها امروزه با توافقی که در روز بله برون و از قبل انجام می‌دهند جلو می‌روند.

زیرا با توجه به فشار اقتصادی که امروزه بر زندگی افراد حاکم شده این عقیده در مردم به وجود آمده که نباید تمام هزینه های برپایی مراسم نامزدی بر عهده یکی از خانواده ها باشد و توافق می‌کنند که برخی از این هزینه ها را خانواده عروس و برخی دیگر را خانواده داماد بر عهده بگیرند.

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

آخرین دیدگاه‌ها

محمد رضا منتظری
باغ تالار گلستان

لیست قیمتهای غذا را می خواستم ۰

بدون نام
باغ تالار تاج

آتلیه راضی نبودم پول کیفیت چاپ بهتر گرفت عادی چاپ کرد

ناشناس
کارت عروسی جدید و لاکچری

من میخوام یکی برام کارت عروسی دیجیتال بسازه و نمیدونم کجا و چطوری قبلا یه دونه دیده بودم میشه شما راهنمایی کنید

بدون نام
جدیدترین لیست دفتر ازدواج و طلاق تهران سال ۱۴۰۲

با سلام دفتر ازدواج 244 مشخص نیست به کجا منتقل شده لطفا راهنمایی بفرمایید چکونه بیابم ممنون

محمودی
روف گاردن چوبی

جهت ولیمه غذا جوجه ۱۵۰ حدودا

جواد‌
ساخت کارت عروسی آنلاین (دیجیتال) لاکچری

سلام چرا درگاه پرداخت باز نمیشه

بدون نام
آهنگ برای محضر عقد و نامزدی

خیلی سایت خوبی دارید🙏🏻

امیرحسین
تالار مجلل آینه

سلام آیا مدیریت تالار تغییر کرده نسبت به قبل از کرونا؟

محمد کریمی
باغ تالار محرابی

تک پرس میکس صد در صد با ژله و سالاد

نظرات کاربران

 • المیرا

  سلام من به تازگی قرار انشاا.. نامزد کنم و یک سوالی از شما داشتم خواستم بدونم خرید لباس نامزدی به عهده کیه ؟ با خانواده عروس یا داماد ؟

  پاسخ
  • پشتیبان سایت

   سلام . با آرزوی خوشبختی برای شما.. هیچ قانون خاصی دراین زمینه وجود نداره بسته به درک متقابل عروس و داماد از هم این هزینه و سایر هزینه های جانبی بصورت توافقی صورت میگیره یا برعهده خانواده داماد می باشد یا خانواده عروس

   پاسخ