جشنواره رمضان

7 نشانه زندگی و ازدواج ناموفق

ازدواج همواره با خوبی و بدی های بیشماری، هم برای مرد و هم برای زن، همراه است. اما گاهی تحمل زندگی مشترک چنان سخت می شود که سلامت روح و جسم هر دونفر و گاها فرزندان را تهدید می کند. به همین دلیل نیز همه ی افراد باید نشانه های یک ازدواج نا موفق و مشکل دار را بشناسند و در صورت لزوم از یک روانشناس خانواده کمک بگیرند.

حتی ممکن است طرفین یک ازدواج ناموفق مجبور به اتمام زندگی مشترک باشند تا به آسیب های روحی خود خاتمه دهند. اگر شخصی اصرار به ادامه ی زندگی با همسر خود دارد، آن هم در حالی که تمام نیازهای بنیادین او نادیده گرفته می شود، به احتمال زیاد به صورت مکرر علایم اضطراب و افسردگی را تجربه می کند.

ازدواج ناموفق

مشاوران و روانشناسان خانواده معتقدند نشانه های ازدواج ناموفق ممکن است در افراد مختلف به طرق متفاوت ظهور کند. برای مثال استرس و اضطراب ناشی از زندگی مشترک سرشار از تنش ها ی روحی ممکن است اختلالات دستگاه گوارش را همراه داشته باشد و یا حتی تپش قلب را تحت تاثیر قرار دهد. اما افسردگی ناشی از یک ازدواج سرشار از مشکل خود را با اضافه وزن و بی انگیزگی نشان می دهد.

در حالی که ازدواج های همراه با درگیری و مشکل باعث می شود یکی از طرفین و یا هر دو طرف چنین احساسات و اختلالاتی را تجربه کنند، ادامه دار شدن چنین مشکلاتی حتما نیازمند مشاوره های تخصصی برای یافتن راه حل مناسب هستند. در غیر این صورت ازدواج های ناموفق آثار مخرب جبران ناپذیری خواهند داشت. برای رهایی از یک زندگی مشترک اشتباه، مطالعه و کسب آگاهی تا حد زیادی به شما کمک می کند. پس با ادامه ی این مطلب همراه باشید.

نشانه های یک ازدواج ناموفق چیست؟

وقتی احساس می کنید در زندگی نادیده گرفته شدید

ممکن است رفتار فرد مقابل خود را آزاردهنده بدانید، تا حدی که در برخی مواقع این رفتارها شما را عصبی کند. برای مثال وقتی در حال صحبت هستید همسرتان از نگاه کردن به شما می پرهیزد و یا واکنش های ناخوشایندی همراه با پرخاشگری از خود نشان می دهد. یا گاهی هرآنچه که می گویید از نظر همسر شما بی معنی است و نتیجه ای جز وقت تلف کردن ندارد.

احساس نادیده گرفته شدن ممکن است تا حدی شدید شود که یکی از طرفین ازدواج و یا هر دو علی رغم اینکه همیشه در حال فرار از یکدیگر هستند، خود را مجبور به ادامه ی زندگی مشترک نمایند. گاهی حتی ممکن است هیچ نکته ی مثبتی را در رفتار همسر خود نبینید و در چنین شرایطی کلا وجود او را نادیده می گیرید.

شاید با خود فکر کنید همسر شما لایق توجه و محبت نیست. خصوصا اگر نشانه هایی از خیانت در رفتار او پیدا کنید. چنین مشکلی اگر تحت درمان قرار نگیرد، سرانجام آن یک ازدواج ناموفق و شکست خواهد بود. اگر دیگر نمی توانید نقاط قوت پارتنر خود را در زندگی مشترک ببینید، باید به فکر راه چاره باشید. همسرتان شاید از نظر شما ایرادات متعددی داشته باشد، اما ممکن است بتوانید با یافتن نکات مثبت در زندگی مشترک خود دست از تحقیر ناخودآگاه او بردارید.

جدایی

وقتی همسرتان باعث شده احساس بدی نسبت به خود پیدا کنید

محققان معتقدند در یک زندگی مشترک سالم و موفق، به ازای هر نکته ی منفی باید پنج نکته ی مثت وجود داشته باشد تا تحمل مشکلات برای هر دو طرف امکان پذیر شود. اگر در نتیجه ی محدودیت هایی که در زندگی مشترک دارید احساس بدی نسبت به خود پیدا کرده اید، بهتر است در درجه ی اول به صورت انفرادی به دنبال مشاوره های تخصصی روانشناسی باشید تا عوامل انتشار دهنده ی استرس را بیابید. ممکن است علت این احساس شما چیزی غیر از همسرتان باشد. برای مثال ممکن است یک رابطه ی اشتباه در گذشته موجب ایجاد آسیب روحی در شما شده باشد.

اما اگر رفتار پارتنر شما دلیل این احساس بد نسبت به خودتان است، مثلا اگر از شما انتقادهای تند و نابجا می کند، احساسات و توانایی های شما را زیر سوال می برد و یا القاب ناپسند به شما نسبت می دهد، باید از او بخواهید تا هرچه سریعتر در رفتار خود تجدید نظر کند. اگر همسر شما با صحبت و یا مشاوره از رفتار ناپسند خود دست برنداشت، رابطه ی شما دیگر یک ازدواج موفق و سالم محسوب نمی شود.

وقتی همسرتان شما را کنترل می کند

در یک زندگی مشترک سالم و موفق، هر دو طرف باید بتوانند روی نگرش دیگری تاثیر بگذارند و درباره ی احساسات خود با یکدیگر صحبت کنند. درک متقابل مهمترین عامل موفقیت یک ازدواج محسوب می شود. شما باید گاهی از دیدگاه همسرتان به زندگی بنگرید و متقابلا او نیز باید به دیدگاه شما از زندگی احترام بگذارد. اگر همسرتان بخواهد همیشه نظرات خود را به زندگی مشترکتان تحمیل کند و عقاید شما را محدود و کنترل نماید، ازدواج تعادل خود را از دست داده و در صورت عدم تغییر به شکست خواهد انجامید.

کنترلگری یکی از طرفین در ازدواج ممکن است به شکل ایجاد محدودیت های اقتصادی، چک کردن گوشی تلفن همراه همسر و محدود کردن روابط اجتماعی همسر با دوستان نمود پیدا کند. همسرتان ممکن است از شما بخواهد با برخی از دوستان و آشنایان و یا حتی همه ی آنها صحبت نکنید، اما این شما هستید که باید درباره ی روابط اجتماعی، با وجود احترام به پارتنرخود، تصمیم بگیرید.

برخی مواقع حتی ممکن است همسرتان با لجبازی شما را وادار به انجام رفتار خاصی در زندگی مشترک نماید. مثلا شاید وقتی برای یک مصاحبه ی کاری حاضر می شوید و او مخالف اشتغال شماست از نگهداری فرزندتان در طول مصاحبه خودداری نماید. در چنین شرایطی بهتر است برای سلامت ازدواج خود به دنبال راه درمان باشید.

ازدواج ناموفق

وقتی بیش از حد نگران دیگران هستید

اگر کمی نگران نظر دیگران درباره ی انتخاب های خود در زندگی مشترک و ازدواج هستید، این واکنش طبیعی است. اما نباید نظر دیگران اولویت زندگی شما باشد. وقتی زندگی مشترک ناموفق خود را پذیرفته اید تنها برای آنکه از استرس خانواده ی خود بکاهید و یا تنها به این دلیل که فرزندانتان مجبور به تحمل آسیب های ناشی از جدایی شما نباشند، یعنی بیش از خودتان به بقیه فکر می کنید. این کار ممکن است به روح و جسم شما صدمات جدی وارد کند. بهتر است قبل از آنکه دیر شود به فکر راه چاره ای برای ازدواج خود و رهایی از این وضع باشید.

وقتی روابط احساسی خارج از ازدواج دارید

شاید صحبت با افراد مختلف در محیط کار و یا حتی خارج از منزل تهدیدی برای ازدواج شما نباشد، اما فراموش نکنید شما باید همیشه به تعهدات خود در زندگی مشترک عمل کنید. اگر با فردی صحبت می کنید و مجبور هستید به صورت مداوم روابط دوستانه ی خود را از همسرتان مخفی کنید، اگر وقتی که با این شخص سپری می کنید به شما آرامشی بیش از صرف وقت با همسرتان می بخشد، و اگر ازدواج شما اولویت خود را در زندگی شخصیتان از دست داده و جای آن را دوست جدیدتان پر کرده است، زمان آن رسیده که فکری به حال زندگی مشترک خود کنید.

وقتی دیگر هیچ تمایلی به بحث و جدل ندارید

تعارضات و درگیری ها در ازدواج می توانند روح و روان شما را آزار دهند. اما ممکن است همین بحث و جدل های آزار دهنده یاس و ناامیدی مطلق را از زندگی شما دور کنند. این یعنی ازدواج و زندگی مشترک هنوز هم برای شما مهم است و برای تغییر شرایط تلاش می کنید. اگر همه ی مسائل ازدواج اهمیت خود را برای شما از دست داده، احتمالا یک ازدواج ناموفق و ناسالم دارید. احتمالا فکر می کنید زندگی مشترک شما دیگر ارزش صرف وقت و انرژی را ندارد و در همین زمان باید از یک مشاور کمک بگیرید.

طلاق

وقتی زبان بدن گویای عدم رضایت شما است

گاهی برای صحبت کردن نیازی به کلمات ندارید، زبان بدن شما خود گویای همه چیز است. اگر زن و مرد هنوز هم به نجات زندگی مشترک خود امیدوار باشند در کنار یکدیگر می نشینند تا با هم صحبت کنند، حتی اگر نگاهی بین آنها رد و بدل نشود. در مقابل اما، در یک ازدواج ناموفق دو طرف یا یکی از طرفین سعی می کنند هنگام صحبت از هم فاصله بگیرند و یا به راحتی و آسایش یکدیگر فکر نمی کنند.

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

طراحی سایت تالار پذیرایی
وام ازدواج 300 میلیونی در سال 1403
احمدآباد مستوفی کجاست و چه دیدنی های دارد
لوکیشن فیلم سینمایی عروسی مردم

آخرین دیدگاه‌ها

بدون نام
باغ تالار عمارت هیلان

سلام. من هرچی شماره های تالار رو میگیرم کسی پاسخگو نیست. ممکنه راهنمایی بفرمایید /.

بدون نام
جدیدترین لیست دفتر ازدواج و طلاق تهران سال ۱۴۰۲

سلام میخواستم صیغه محرمیت برام خونده شه

علی احمدی
تالار پذیرایی هتل پرشیا

یکی از بهترین تالار های تهران با خدمات عالی

محمود
چک لیست هزینه‌های عروسی ۱۴۰۲/ به تفکیک خانواده ها

واقعا‌ هزینه‌‌ ازدواج‌ بالاست‌ و روز‌بهروز‌ بالاتر‌ میرود‌ آنوقت‌ حکومت‌‌ هیچ‌ کاری‌ نمی‌کنه‌‌‌ فقط‌ مگه‌ ازداج‌ کنین‌‌ اگه‌ ازدواج‌ کنن‌ و ب مشکلی‌ برخورن‌ حکومت‌ چکار میکنه

جعفری
تالار پذیرایی میثاق ارتش

سلام پذیرایی صفر غذا باقالی پلو با گوشت خوب بود .فقط خیلی چرب بود کباب که لاستیکی بود .جوجه هم سفت بود ۱۴۰۲.۱۲.۴

حمید
تالار پذیرایی مینورام

سلام یکی از بهترین تالارهایی که دیدم همین تالار مینمورام بود. هم از نظر زیبایی و هم از نظر کیفیت از شرایط خیلی خوبی برخوردار بود.

عبدالله
مدارک و مراحل ثبت عقد محضری در دفاتر ازدواج

ایا حضور پدر داماد در سالن هنگام ثبت عقد محضری در دفتر الزامی است

ملکی
باغ تالار پرنیان

قیمت ورودی باغ تالار پرنیان رو میخواستم و همچین منوهای تالار . برای ۲۵۰ نفر اسفند ماه. تشکر از شما.\

نظرات کاربران

  • مرتضی نرگسی

    چقدر خوبه قبلش همه جوانب رو ببینی ، ولی نمیشه وقتی تو یک مسیر حرکت میکنی ، برگشتش سخته ، یا نمیشه

    پاسخ