7 نشانه زندگی و ازدواج ناموفق

ازدواج همواره با خوبی و بدی های بیشماری، هم برای مرد و هم برای زن، همراه است. اما گاهی تحمل زندگی مشترک چنان سخت می شود که سلامت روح و جسم هر دونفر و گاها فرزندان را تهدید می کند. به همین دلیل نیز همه ی افراد باید نشانه های یک ازدواج نا موفق و مشکل دار را بشناسند و در صورت لزوم از یک روانشناس خانواده کمک بگیرند.

حتی ممکن است طرفین یک ازدواج ناموفق مجبور به اتمام زندگی مشترک باشند تا به آسیب های روحی خود خاتمه دهند. اگر شخصی اصرار به ادامه ی زندگی با همسر خود دارد، آن هم در حالی که تمام نیازهای بنیادین او نادیده گرفته می شود، به احتمال زیاد به صورت مکرر علایم اضطراب و افسردگی را تجربه می کند.

ازدواج ناموفق

مشاوران و روانشناسان خانواده معتقدند نشانه های ازدواج ناموفق ممکن است در افراد مختلف به طرق متفاوت ظهور کند. برای مثال استرس و اضطراب ناشی از زندگی مشترک سرشار از تنش ها ی روحی ممکن است اختلالات دستگاه گوارش را همراه داشته باشد و یا حتی تپش قلب را تحت تاثیر قرار دهد. اما افسردگی ناشی از یک ازدواج سرشار از مشکل خود را با اضافه وزن و بی انگیزگی نشان می دهد.

در حالی که ازدواج های همراه با درگیری و مشکل باعث می شود یکی از طرفین و یا هر دو طرف چنین احساسات و اختلالاتی را تجربه کنند، ادامه دار شدن چنین مشکلاتی حتما نیازمند مشاوره های تخصصی برای یافتن راه حل مناسب هستند. در غیر این صورت ازدواج های ناموفق آثار مخرب جبران ناپذیری خواهند داشت. برای رهایی از یک زندگی مشترک اشتباه، مطالعه و کسب آگاهی تا حد زیادی به شما کمک می کند. پس با ادامه ی این مطلب همراه باشید.

نشانه های یک ازدواج ناموفق چیست؟

وقتی احساس می کنید در زندگی نادیده گرفته شدید

ممکن است رفتار فرد مقابل خود را آزاردهنده بدانید، تا حدی که در برخی مواقع این رفتارها شما را عصبی کند. برای مثال وقتی در حال صحبت هستید همسرتان از نگاه کردن به شما می پرهیزد و یا واکنش های ناخوشایندی همراه با پرخاشگری از خود نشان می دهد. یا گاهی هرآنچه که می گویید از نظر همسر شما بی معنی است و نتیجه ای جز وقت تلف کردن ندارد.

احساس نادیده گرفته شدن ممکن است تا حدی شدید شود که یکی از طرفین ازدواج و یا هر دو علی رغم اینکه همیشه در حال فرار از یکدیگر هستند، خود را مجبور به ادامه ی زندگی مشترک نمایند. گاهی حتی ممکن است هیچ نکته ی مثبتی را در رفتار همسر خود نبینید و در چنین شرایطی کلا وجود او را نادیده می گیرید.

شاید با خود فکر کنید همسر شما لایق توجه و محبت نیست. خصوصا اگر نشانه هایی از خیانت در رفتار او پیدا کنید. چنین مشکلی اگر تحت درمان قرار نگیرد، سرانجام آن یک ازدواج ناموفق و شکست خواهد بود. اگر دیگر نمی توانید نقاط قوت پارتنر خود را در زندگی مشترک ببینید، باید به فکر راه چاره باشید. همسرتان شاید از نظر شما ایرادات متعددی داشته باشد، اما ممکن است بتوانید با یافتن نکات مثبت در زندگی مشترک خود دست از تحقیر ناخودآگاه او بردارید.

جدایی

وقتی همسرتان باعث شده احساس بدی نسبت به خود پیدا کنید

محققان معتقدند در یک زندگی مشترک سالم و موفق، به ازای هر نکته ی منفی باید پنج نکته ی مثت وجود داشته باشد تا تحمل مشکلات برای هر دو طرف امکان پذیر شود. اگر در نتیجه ی محدودیت هایی که در زندگی مشترک دارید احساس بدی نسبت به خود پیدا کرده اید، بهتر است در درجه ی اول به صورت انفرادی به دنبال مشاوره های تخصصی روانشناسی باشید تا عوامل انتشار دهنده ی استرس را بیابید. ممکن است علت این احساس شما چیزی غیر از همسرتان باشد. برای مثال ممکن است یک رابطه ی اشتباه در گذشته موجب ایجاد آسیب روحی در شما شده باشد.

اما اگر رفتار پارتنر شما دلیل این احساس بد نسبت به خودتان است، مثلا اگر از شما انتقادهای تند و نابجا می کند، احساسات و توانایی های شما را زیر سوال می برد و یا القاب ناپسند به شما نسبت می دهد، باید از او بخواهید تا هرچه سریعتر در رفتار خود تجدید نظر کند. اگر همسر شما با صحبت و یا مشاوره از رفتار ناپسند خود دست برنداشت، رابطه ی شما دیگر یک ازدواج موفق و سالم محسوب نمی شود.

وقتی همسرتان شما را کنترل می کند

در یک زندگی مشترک سالم و موفق، هر دو طرف باید بتوانند روی نگرش دیگری تاثیر بگذارند و درباره ی احساسات خود با یکدیگر صحبت کنند. درک متقابل مهمترین عامل موفقیت یک ازدواج محسوب می شود. شما باید گاهی از دیدگاه همسرتان به زندگی بنگرید و متقابلا او نیز باید به دیدگاه شما از زندگی احترام بگذارد. اگر همسرتان بخواهد همیشه نظرات خود را به زندگی مشترکتان تحمیل کند و عقاید شما را محدود و کنترل نماید، ازدواج تعادل خود را از دست داده و در صورت عدم تغییر به شکست خواهد انجامید.

کنترلگری یکی از طرفین در ازدواج ممکن است به شکل ایجاد محدودیت های اقتصادی، چک کردن گوشی تلفن همراه همسر و محدود کردن روابط اجتماعی همسر با دوستان نمود پیدا کند. همسرتان ممکن است از شما بخواهد با برخی از دوستان و آشنایان و یا حتی همه ی آنها صحبت نکنید، اما این شما هستید که باید درباره ی روابط اجتماعی، با وجود احترام به پارتنرخود، تصمیم بگیرید.

برخی مواقع حتی ممکن است همسرتان با لجبازی شما را وادار به انجام رفتار خاصی در زندگی مشترک نماید. مثلا شاید وقتی برای یک مصاحبه ی کاری حاضر می شوید و او مخالف اشتغال شماست از نگهداری فرزندتان در طول مصاحبه خودداری نماید. در چنین شرایطی بهتر است برای سلامت ازدواج خود به دنبال راه درمان باشید.

ازدواج ناموفق

وقتی بیش از حد نگران دیگران هستید

اگر کمی نگران نظر دیگران درباره ی انتخاب های خود در زندگی مشترک و ازدواج هستید، این واکنش طبیعی است. اما نباید نظر دیگران اولویت زندگی شما باشد. وقتی زندگی مشترک ناموفق خود را پذیرفته اید تنها برای آنکه از استرس خانواده ی خود بکاهید و یا تنها به این دلیل که فرزندانتان مجبور به تحمل آسیب های ناشی از جدایی شما نباشند، یعنی بیش از خودتان به بقیه فکر می کنید. این کار ممکن است به روح و جسم شما صدمات جدی وارد کند. بهتر است قبل از آنکه دیر شود به فکر راه چاره ای برای ازدواج خود و رهایی از این وضع باشید.

وقتی روابط احساسی خارج از ازدواج دارید

شاید صحبت با افراد مختلف در محیط کار و یا حتی خارج از منزل تهدیدی برای ازدواج شما نباشد، اما فراموش نکنید شما باید همیشه به تعهدات خود در زندگی مشترک عمل کنید. اگر با فردی صحبت می کنید و مجبور هستید به صورت مداوم روابط دوستانه ی خود را از همسرتان مخفی کنید، اگر وقتی که با این شخص سپری می کنید به شما آرامشی بیش از صرف وقت با همسرتان می بخشد، و اگر ازدواج شما اولویت خود را در زندگی شخصیتان از دست داده و جای آن را دوست جدیدتان پر کرده است، زمان آن رسیده که فکری به حال زندگی مشترک خود کنید.

وقتی دیگر هیچ تمایلی به بحث و جدل ندارید

تعارضات و درگیری ها در ازدواج می توانند روح و روان شما را آزار دهند. اما ممکن است همین بحث و جدل های آزار دهنده یاس و ناامیدی مطلق را از زندگی شما دور کنند. این یعنی ازدواج و زندگی مشترک هنوز هم برای شما مهم است و برای تغییر شرایط تلاش می کنید. اگر همه ی مسائل ازدواج اهمیت خود را برای شما از دست داده، احتمالا یک ازدواج ناموفق و ناسالم دارید. احتمالا فکر می کنید زندگی مشترک شما دیگر ارزش صرف وقت و انرژی را ندارد و در همین زمان باید از یک مشاور کمک بگیرید.

طلاق

وقتی زبان بدن گویای عدم رضایت شما است

گاهی برای صحبت کردن نیازی به کلمات ندارید، زبان بدن شما خود گویای همه چیز است. اگر زن و مرد هنوز هم به نجات زندگی مشترک خود امیدوار باشند در کنار یکدیگر می نشینند تا با هم صحبت کنند، حتی اگر نگاهی بین آنها رد و بدل نشود. در مقابل اما، در یک ازدواج ناموفق دو طرف یا یکی از طرفین سعی می کنند هنگام صحبت از هم فاصله بگیرند و یا به راحتی و آسایش یکدیگر فکر نمی کنند.

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

اطلاعیه لغو کلیه مراسمات عروسی
ازدواج کیوان ساکت اف و شیدا خلیق
هتل اسپیناس میزبان مراسم عروسی دختر شمخانی

آخرین دیدگاه‌ها

بدون نام
باغ تالار تاج

هفته پیش عروسی در عمارت تاج داشتیم واقعا تالار زیبایی هست رفتار پرسنل خوب بود وپذیرایی عالی اماااااا کارکنان آتلیه برای عکس از مدعوین فوق العاده مزاحمت ایجاد کرده بودند اول دعوت میکردن برای عکس بعد از ۳۰۰ تا عکس دائما مزاحم میشدند بیا عکسو انتخاب کن بعد اول قیمت پایین میگفتند بعد یه عکس به یه میلیونم با تبصره های مختلف میرسید بازم اینا مهم نبود دیگه کارشون به آزار رسیده بود دائما مردمو از سالن میکشیدند بیرون برای عکس اصلا درکی از موضوع نداشتند که فامیل نزدیک باید در صحنه حضور داشته باشن یا تبلیغات این چنینی جواب نمیده آخرم تهدید میکردند اگر عکس نمیخواهین باید تعهد بدید من مقاومت کردم اما خبر داشتم که اینقدر مزاحم اقوام شده بودند همه کلافه شده بودن وداشت تبدیل به تنش میشد بعضی ها را هم ۸ یا ۹ میلیون پیاده کرده بودن

موسی صادق تبار
باغ تالار پرنیا

فضای تالار بسیار دل نشین پذیرایی عالی غذا با کیفیت عالی با پرسنل مجرب با لباس فرم

بدون نام
باغ تالار vip شرق

بسیار پذیرایی بد ما که راضی نبودیم اصلااا اخلاق صفر

بدون نام
در دفتر بله برون چه چیز هایی نوشته می شود/ متن زیبا و توضیحات کامل

خیلی از مشکلات زوجین و بهم ریخته شدن زندگی ها سخت گیری های خانواده ها قبل از ازدواجه. مگه معامله است که همه چیز رو تو دفتر بله برون ثبت میکنید ؟ زن و شوهر باید توافق و تفاهم داشته باشن و برن سر خونه زندگیشون و یک زندگی رو بسازن مراسم بله برون به خودی خود بسیار زیباست. شما با گذاشتن قوانین سختگیرانه مشکل دارشن نکنید برای زوجین. بررسی کنید کشورهای دیگه که چنین رسومی ندارن راحت تر زندگی میکنن یا ما ؟ مدام گرو کشی و مال من و مال تو دارن ...

شاهقلی
باغ تالار قصر ملک

سلام برای مهر ماه منوی شماره یک با ششصد تا مهمون میفرمایید چقدر میشه

زهرا
آهنگ رقص عروس و خواهرش

وای چقدر این آهنگ ها زیبا هستند ۲ تاش فقط قشنگ بود ولی من بازم داخل سالن با آبجی بزرگم که عروس بود درخشیدیم با هم دیگه

تو آهنگ
آهنگ مناسب برای رقص تکی عروس

آهنگ های جالبی بود

بدون نام
باغ تالار عمارت سام

بهترین عمارت بهترین مدیریت کیفیت کار عالی واقعا از انتخابمون راضی بودیم ممنون از آقای مولایی عزیز بابت بهترین شب که برای ما رقم زدن

بهنام توکلی فر
تالار پذیرایی میثاق ارتش

سلام

نظرات کاربران

  • مرتضی نرگسی

    چقدر خوبه قبلش همه جوانب رو ببینی ، ولی نمیشه وقتی تو یک مسیر حرکت میکنی ، برگشتش سخته ، یا نمیشه

    پاسخ