مبلغ وام و اقساط وام ازدواج دانشجویی در سال 1400

محیط دانشجویی و دانشگاه یکی از مکان‌هایی است که افراد در آن با یکدیگر آشنا می‌شوند و اگر همه‌چیز به خوبی پیش برود تصمیم خواستگاری و ازدواج نیز گرفته می‌شود. البته این ازدواج‌های دانشجویی تنش‌های خیلی زیادی بین خانواده‌ها ایجاد می‌کند به‌هرحال هر خانواده قصد دارد که فرزندش زندگی فوق‌العاده‌ای را باکسی که واقعاً عاشق او است شکل دهد اما یکی از مهم‌ترین بحث‌ها در این نوع ازدواج بحث مالی است.

در این مقاله نحوه دریافت و مدارک لازم برای آن و مبلغ وام و اقساط وام ازدواج دانشجویی در سال ۱۴۰۰ برای شما شرح داده‌شده است. خوب خیلی از دانشجویان برای امر ازدواج در آن زمان با دو مشکل سربازی و کار مواجه‌اند که درنتیجه آن مشکل مالی نیز مطرح می‌شود. البته بعضی از جوانان که توقعات کمتری دارند و خانواده با آنان همراه هستند می‌خواهند با گرفتن وامی زندگی خود را آغاز کنند.

مبلغ وام و اقساط وام ازدواج دانشجویی در سال 1400

ازدواج در دوران دانشجویی اگر با فرد مناسبی همراه باشد به شما کمک می‌کند که زودتر به هدف خود برسید و زندگی خود را هرچه سریع‌تر بسازید البته باید به این اشاره کرد که هم دختر و هم پسر باید آمادگی روحی و همین‌طور عقلی مواجه‌شدن با بحران‌های مختلف را در زندگی داشته باشد.

وام ازدواج یکی از انواع وام‌هایی است که دانشگاه‌ها برای تسهیل شدن روند درس خواندن دانشجویان خود اهدا می‌کنند تا خانواده‌ها و خود دانشجو از هر نظر راحت‌تر باشند. دانشجویانی که متقاضی دریافت وام هستند باید شرط لازم را داشته باشند و از طریق سایت صندوق رفاه دانشجویان ثبت‌نام کنند.

فقط افرادی که در طول تحصیل در دانشگاه قصد ازدواج دارند و می‌خواهند متأهل شوند می‌توانند خواستار وام ازدواج دانشجویی شوند.

برای دریافت وام ازدواج از دانشگاه راه‌ها و روش‌های متفاوتی وجود دارد و باید جزئیات آن را از سایت صندوق دانشگاه خود بپرسند. هر دانشگاه و وام‌دهنده زمان‌بندی خاص خود را دارد و طبق زمان‌بندی انواع وام خود را به دانشجویان متقاضی خود اهدا می‌کنند. لازم به یادآوری است که این وام به دانشجویان ترم آخر تعلق نمی‌گیرد.

انواع وام‌های دانشجویی با نظارت صندوق رفاه دانشجویان ارائه می‌شود و تمامی دانشجویان دانشگاه‌های سراسری، آزاد اسلامی، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس و.. می‌توانند از خدمات این مرکز استفاده نمایند.

مراحل دریافت وام ازدواج دانشجویی:

اولین مرحله برای دریافت وام دانشجویی، ثبت درخواست آن در سامانه صندوق رفاه دانشجویان که است به نشانی swf.ir و میز خدمات را انتخاب و به پورتال دانشجویی خود وارد شوید.

مراحل دریافت وام ازدواج دانشجویی

پس از کلیک بر روی پورتال دانشجویی صفحه‌ای برای شما باز می‌شود و درخواست واردکردن کد ملی و تاریخ تولد را دارد، آن قسمت را پرکنید و بر روی دکمه جستجو بزنید.

در مرحله بعدی یک فرم برای ثبت‌نام نشان داده خواهد شد پس از تکمیل آن روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

پس از ثبت فرم حالا شما وارد پورتال دانشجویی خود می‌توانید وارد پورتال خود شوید.

مراحل دریافت وام ازدواج دانشجویی

پس از کلیک بر روی ورود پورتال یک‌بار دیگر نیاز به واردکردن کد ملی خوددارید و پس از در قسمت بالای سایت گزینه درخواست وام را انتخاب کنید.

مراحل دریافت وام ازدواج دانشجویی

در مرحله پایانی شما باید از بین انواع وام‌ها، وام ازدواج را انتخاب کرده و ثبت درخواست را بزنید.

مبلغ وام و اقساط وام ازدواج دانشجویی:

وام ازدواج که توسط صندوق قرض‌الحسنه دانشجویان داده می‌شود هر ساله رقمی متفاوت دارد اما به‌ طور میانگین به ارزش 3,000,000 تومان تا 10,000,000 تومان است البته به اینکه دانشجوی چه مرکزی و در چه مقطعی باشید تفاوت ایجاد می‌کند و هر دانشجو با گذر کردن انتظار و ارائه مدارک می‌تواند یک‌بار آن را دریافت کند. ناگفته نماند که این وام به افرادی که برای ازدواج اول خود درخواست کرده باشند تعلق می‌گیرد این وام تا حداقل پانزده ماه پس از تاریخ عقد می‌تواند درخواست شود.

و در صورتی که هم دختر و هم پسر دانشجو باشد مبلغ وام دو برابر شده و بافاصله چهار ماه از هم پرداخت می‌شود اما لازم به ذکر است که در صورتی وام دوم پرداخت می‌شود که بازپرداخت قسط‌های وام اول بیشتر از پانزده روز دیرکرد نداشته باشد.

شرایط دانشجو برای دریافت وام ازدواج دانشجویی:

 • اعتقاد به دین اسلام
 • دانشجو باید در یکی از دانشگاه‌هایی که شعبه صندوقی که رفته است معرفی کرده مشغول به تحصیل باشد.
 • عدم استفاده از کمک برای بورس تحصیلی
 • در شعب موسسه‌ای که دانشجو درخواست داده نیاز به افتتاح حساب به ارزش 30,000 تومان است
 • داشتن صلاحیت اخلاقی
 • دانشجو اگر در سوابق خود وامی گرفته نباید در آن بدحسابی و دیرکرد داشته باشد
 • نداشتن مشروطی درترم هایی که گذراندید؛ اگر دانشجویی دو ترم پشت سر هم مشروط شود، به‌کل هیچ‌گونه وام و تسهیلاتی را نمی‌تواند دریافت کند
 • در سنوات مجاز مشغول به تحصیل باشد؛ برای مقطع کاردانی، کارشناسی و ارشد ناپیوسته در دو سال و برای کارشناسی پیوسته چهار سال به‌عنوان سنوات مجاز تعیین‌شده است.
 • داشتن اولویت برای نیاز مالی
 • دانشجوی تمام‌ وقت باشد؛ دانشجوی تمام‌ وقت به دانشجویی می‌گویند که حداقل تعداد واحد ها را کسب کرده و حقوق‌ بگیر ثابت جایی نباشد

مدارک لازم برای ارائه به موسسه جهت دریافت وام:

 1. ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه
 2. ارائه اصل و کپی کارت دانشجویی
 3. تکمیل فرم درخواست وام
 4. ارائه اصل سند ازدواج و کپی صفحات دوم و سوم و چهارم.
 5. ارائه اصل شناسنامه زوجین و کپی صفحات اول و دوم و سوم.
 6. ارائه چک برابر مبلغ وام جهت ضمانت
 7. داشتن دو نفر ضامن با شرایط و مدارک زیر:
 • ضامن‌ ها بایستی دانشجو یا کارمند جهاد دانشگاهی و یا کارمند رسمی یا پیمانی دولت باشند.
 • دارا بودن حساب سپرده قرض‌الحسنه
 • اصل و کپی کارت دانشجویی (ضامن دانشجو).
 • ارائه اصل و کپی کارت پرسنلی، حکم کارگزینی یا اصل و کپی آخرین فیش حقوقی (ضامن کارمند).

نکته مهم در خصوص قسط های وام دانشجویی:

باز پرداخت وام طی بیست ماه با قسط‌ های ماهانه 150,000 تومان است که یک ماه پس از دریافت وام آغاز می‌شود. البته باید در نظر داشت که پرداخت افساط وام را موسسه تا قبل از فارغ‌التحصیلی محاسبه می‌ کند و ۴% از مبلغ را بانک مرکزی به‌عنوان کارمزد از وام کسر می‌کند.

دانشجویان دانشگاه های آزاد اسلامی:

این دانشجویان به‌جز وامی که می‌توانند از صندوق رفاه دریافت کنند امکان استفاده از سامانه تسهیلات از سایت vameezdevaj.sandoghrefah.iau.ir را دارند که در سال‌ های گذشته مبلغ 1,500,000 تومان را پرداخت کرده است. دانشجویان دانشگاه‌های آزاد اسلامی همچنین از سامانه‌های پست‌ بانک و بانک آفرینی هم می‌ توانند برای دریافت وام اقدام کنند.

از دیگر تسهیلاتی که به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تعلق می گیرد این است که دانشجویان در تمام مقاطع کاردانی و کارشناسی اعم از پیوسته و ناپیوسته به‌طور کامل از پرداخت شهریه ترمی که در آن ازدواج‌کرده اند، معاف می‌شوند. همچنین به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری حرفه‌ای و تخصصی پنجاه درصد تخفیف برای شهریه ترمی که در آن ازدواج‌ کرده‌اند داده می‌شود همچنین باوجود اینکه به دانشجویان ترم آخر وامی‌داده نمی‌شود اما تخفیفی هفتاد و پنج درصدی برای شهریه ترم آخرشان محاسبه خواهد شد.

دانشگاه آزاد وامی ۲۰ میلیونی برای ازدواج نیز دارد که تحت شرایطی می‌توانید آن را دریافت کنید که در پایین ذکرشده است:

 • دانشجو باید درترم جاری ثبت‌نام به عمل‌آورده باشد
 • وام با سود ۱۴ درصد است و دانشجو ملزم به بازپرداخت آن در طول پنج سال می‌باشد
 • وام به زوج‌هایی تعلق می‌گیرد که هر دو نفر آن‌ها دانشجو باشند

تمامی مراحل آن نیز اینترنتی و در سامانه ساجد است.

دانشجویان دانشگاه های پیام نور:

سهیلاتی که دانشگاه‌ های پیام نور به دانشجویان خود می‌  دهد هم در نوع خود جالب توجه است. این دانشگاه برای دانشجویانی که ازدواج می‌کنند هزینه شهریه یک سال آن‌ها را پرداخت می‌کند اما درصورتی‌که هم پسر و هم دختر از این دانشگاه باشد فقط یکی از آن‌ها  می‌ تواند از این مورد استفاده کند ضمناً طبق رسمی که دانشگاه‌های پیام نور دارد به دانشجویان در حال ازدواج هدیه نقدی هدیه می‌کند که نرخ آن هرساله متفاوت است.

دانشجویان دانشگاه های علوم‌پزشکی ایران:

به دانشجویان این دانشگاه ها که در سامانه ازدواج دانشجویی نهاد رهبری ثبت نام کرده‌اند، وامی به مبلغ ۲۰ میلیون تومان اعطا می‌کند.

دانشجویان پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران:

تمامی دانشجویانی که  در این دانشگاه تحصیل می‌کنند بدون در نظر گرفتن اینکه در کدام مقطع هستند وامی به ارزش 60 میلیون تومان اهدا می‌شود و درصورتی‌که هر دو نفر از یک زوج دانشجوی پردیس باشند؛ وام به هردو ولی بافاصله یک سال تعلق می‌گیرد.

مهلت بازپرداخت اقساط وام دانشجویی:

برای بازپرداخت هم به‌صورت یکجا نقد و هم به‌صورت اقساط می‌توانید اقدام کنید که با توجه به زمان‌بندی انجام‌شده به شما اعلام می‌شود درصورتی‌که دانشجویی در بازپرداخت دچار مشکل و دیرکرد شود، حداکثر تا دو سال علاوه بر زمان تعیین‌شده مهلت دارد. البته برای دانشجویانی که ازنظر مالی کم‌توان هستند زمانی دو برابر دیگر دانشجویان برای بازپرداخت داده‌شده است اما اگر دانشجویی بخواهد ترک تحصیل کند ملزم است بازپرداخت را به‌صورت یکجا پرداخت کند.

و در پایان:

در این مقاله ما سعی بر مطرح کردن دغدغه‌های ازدواج جوانان دانشجو و چگونگی دریافت وام ازدواج دانشجویی با توجه به شرایط موجود و آموزش نحوه ثبت‌نام را داشتیم. همین طور ذکر شد که میزان هر وام ازدواج دانشجویی به چه میزان است و نحوه بازپرداخت آن نیز به چه نحوی است. البته ناگفتنی‌های بسیاری مانده که قبل از تصمیم‌گیری بهتر است با مشاوران صحبت داشته باشید.

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

اطلاعیه لغو کلیه مراسمات عروسی
ازدواج کیوان ساکت اف و شیدا خلیق
ازدواج حسین سلیمانی
ازدواج مونا کرمی و سپند امیرسلیمانی

آخرین دیدگاه‌ها

رحمتی
تالار پذیرایی ساصد

سلام. ما خانواده ارتشی هستی آیا میتونیم این تالار رو رزرو کنیم یا فقط تالار برای خانواده سپاهی هست ؟ اگه ممکنه شرایط رزرو و قیمت های تالار رو هم بفرمایید.

بدون نام
بهترین مدل حلقه نامزدی و حلقه ازدواج

الان دیگه همه دنبال مدل هایی هستند که روی اونها سنگ برلیان یا حتی سنگ سوارسکی سوار شده. اینجا هم چند مدل حلقه نامزدی جواهر دیدم ولی به نظرم میشه تعداد و تنوعش رو بیشتر کرد. در کل مطلب خوبی بود. آیا شریک و محبوب شما قدر اشیا مدرن و مدل‌های به روز و مد را می‌داند؟ به حلقه‌های تندیسی و مجسمه‌ای فکر کنید، حلقه‌هایی که که با اشکال غیر سنتی تجربه متفاوتی را به او می‌دهند. حلقه‌های گود را انتخاب کنید که الماس آن توسط یک نوار باریک فلزی نازک نگه داشته شده است. این سبک حلقه های ازدواج هم جذاب هستند حلقه های مدرن . حتی میشه بعنوان حلقه موقت در امروز روزمرگی هم ازشون ایده گرفت و استفاده کرد.

امید
تالار تشریفاتی تی آمو

عالی عالی جشن عقد داشتیم با حدود ۱۲۰ مهمان کیفیت خدمات و پذیرایی و شام خیلی خوب بود.

مهتا
گواهی بکارت در زمان ثبت عقد الزامی است؟/ شرایط صدور گواهی سلامت بکارت

دختر اگه خودش سالم باشه هیچ کاری نمیکنه وفتی یکی میاد برا دختر خواستگاری وقتی بفهمه انتخابش درست بوده نباید به خودش اجازه بده حرف از سالم بودن بکارد بزنه اگه بهش شک داری اصن نیا خواستگاری چرا باید ارزش یه دختر رو سره یه پرده ببرین زیر سوال این اصن عدالت نیس

بدون نام
باغ تالار عمارت دانیال

رزرو باغ تالاردانیال به چه صورت انجام میشه؟ من با شماره های تالار ک اینجا گذاشته زنگ زدم کسی جواب نداد آیا هر موقع ک بخوایم میتونید بریم مستقیم لوکیشن باغ یا باید قبلش هماهنگی قبلی انجام بشه؟

محمد بردبار
باغ تالار تشریفاتی اریکه تات

سلام یه خسته نباشید بگم به مدیریت و تیم مجرب تات که بهترین شب رو برای من و میهمانانم به یاد گذاشتن با اختلاف بهترین و جوون ترین تیم تشریفات با بیشترین تجربه و بهترین سبیقه هستین

اسماعیلی
باغ تالار باشگاه دارایی

سلام برای مراسم بله برون تعداد۲۵۰نفر فقط شربت ومیوه وشیرینی از خودمون هزینه سالن چقدرمیشه

آرزو
تالار پذیرایی قصر فراز

سلام مراسم عقدکنان دخترم ۵شنبه در تالار قصر فراز بود همه چیز عالی و زیبا بود واقعا تشکر میکنم از تمام پرسنل تالار فراز از سایت تالارکده هم تشکر میکنم ما رو با این تالار آشنا کرد تشکر ویژه از خانم یحیایی که در کل مراسم مثل یک خواهر خوب همراهم بود

بدون نام
باغ تالار گل یاس

با سلام برای مراسم سالگرد مادرممیخواستم قیمت میفرمایید