همه چیز درباره آپدیت جدید اتریوم

اتریوم

مرج یک به روزرسانی است که مکانیسم امنیتی اتریوم را از مدل اثبات کار (POW) به اثبات سهام (PoS) تغییر میدهد. تحت مکانیسم جدید PoS، شبکه اتریوم به جای ماینرها توسط اعتبارسنج‌ها ایمن می‌شود. هنگامی که یک بلاک جدید به شبکه اضافه می‌شود، پاداش‌ها به نسبت سهم هر اعتبارسنج بین آن‌ها توزیع می‌شود.

آپیدت مرج در واقع بزرگترین رویداد تاریخ ارزهای دیجیتال و در اصل نقطه عطفی در فعالیت بلاکچین اتریوم محسوب میشد که در اواسط ماه سپتامبر اجرا شود.

اتریوم توسط اعتبارسنج‌هایی که توکن‌های اتر خود را سپرده‌گذاری یا استیک می‌کنند ایمن می‌شود. هرچند برای اعتبارسنجی شبکه فقط به سپرده‌گذاری 32 ETH نیاز است، اما هر چه ETH بیشتری استیک شود، شانس اعتبارسنجی و انتخاب شدن توسط شبکه بیشتر می‌شود. این اترهای سپرده گذاری به عنوان وثیقه عمل می کند و در صورت تقلب اعتبارسنج، از بین میرود.

در این مقاله میخواهیم به آپدیت مرج، تاثیرات آن بر شبکه اتریوم و آینده این به روزرسانی بپردازیم، پس با ماه همراه باشید.

الگوریتم اجماع اثبات سهام چیست؟

بلاکچین یک شبکه غیرمتمرکز است و این یعنی تحت کنترل هیچ قدرت مرکزی قرار ندارد. بلکه به‌صورت خودکار توسط خود گره‌ها که همان کاربران سراسر جهان هستند اداره می‌شود. کاربران شبکه زمانی می‌توانند روی تأیید تراکنش‌ها توافق کنند که به اجماع برسند.

این فرآیند به کمک الگوریتم‌های اجماع در شبکه‌ بلاک ‌چین انجام می‌شود که انواع مختلفی دارند. در واقع هر شبکه بلاک‌چین از الگوریتم اجماع متفاوتی استفاده می‌کند. برای مثال شبکه بیت‌کوین  از الگوریتم اجماع اثبات کار «Proof of Work» استفاده می‌کند. این الگوریتم برای اضافه کردن بلاک‌ های جدید (شامل تراکنش‌ها) به بلاکچین به حل مسائل پیچیده ریاضی توسط تجهیرات ماینر متکی است.

به دلیل مصرف برق بالای الگوریتم اجماع اثبات کار، نوع جدیدی از ممانیزم اجماع به نام اثبات سهام ابداع شد که در آن دیگر نیازی به استخراج به کمک دستگاه‌های ماینر نیست. بلکه کاربران با سپرده گذاری یا استیک کردن «Staking»  رمزارزهای خود می‌توانند به تایید تراکنش‌ها و تامین امنیت شبکه کمک کنند!

آپدیت جدید اتریوم

آپدیت جدید اتریوم،

آپدیت مرج چیست؟

همانطور که گفتیم، آپدیت مرج (Merge)به مرحله ای گفته میشه که در آن الگوریتم اجماع اثبات کار (POW) بلاک چین اتریوم به الگوریتم اثبات سهام (POS) تغییر پیدا میکند.

مرج یا ادغام به معنای ادغام لایه اجماع اثبات کار اتریوم با لایه اجماع اثبات سهام (بیکن چین) است. بعد از ادغام، گره‌ها یا نودهای اتریوم از یک لایه اجرا (Eth1) و یک لایه اجماع (Eth2) تشکیل می‌شوند که هر دو برای اجرای یک گره کامل (فول نود) اتریوم مورد نیاز است.

لایه اجرا مسئول ذخیره سازی و مدیریت صورت وضعیت بلاکچین (State)، همگام سازی صورت وضعیت، اجرای ماشین مجازی (EVM)، پردازش تراکنش ها، ممپول ها (Memepool)و غیره است. لایه اجماع شامل به روز رسانی هایی است که زنجیره بیکن (Beacon Chain) به بلاک چین اتریوم اضافه کرده است، ازجمله انتقال از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS).

چرا آپدیت مرج مهم است؟

پس از بیت کوین، اتریوم بزرگترین بلاکچین دنیا محسوب میشود. به طوری که اکثر اپلیکیشن های غیرمتمرکز، پروژه‌های دیفای، NFT‌ها و قراردادهای هوشمند بر بستر اتریوم ساخته شده اند. نیاز به تجهیزات گران‌قیمت برای شروع استخراج، آسیب‌های زیست‌محیطی و مقیاس‌پذیری پایین، مهم‌ترین مشکلات فعلی این شبکه هستند که پس از آپدیت مرج اتریوم بخش قابل‌توجهی از این موارد رفع خواهد شد.

دلایل انتقال از اثبات کار به اثبات سهام

سه دلیل عمده برای انتقال اتریوم به مدل اثبات سهام وجود دارد:

 1. اثبات سهام منجر به یک شبکه امن تر و غیرمتمرکز می شود

 2. اثبات سهام مقیاس پذیری شبکه را از طریق فناوری شاردینگ (Sharding) افزایش میدهد

 3. اثبات سهام کارآمدتر است و 99٪ انرژی کمتری نسبت به اثبات کار مصرف می کند

بعد از مرج چه چیزهایی تغییر کرد؟

مرج به چندین تغییر کلیدی در شبکه اتریوم منجر شد که عبارت اند از:

 • اعتبار سنج‌ها جایگزین ماینرها شدند

 • افزایش سرعت تولید بلاک

 • اضافه شدن جریمه های جدید به استیکینگ و افزایش امنیت شبکه

 • اعتبار سنج ها از طریق مزایده به MEV دسترسی پیدا کردند

 • بازیگران اقتصادی جدید (اعتبارسنج‌هابه شبکه اضافه میشوند

 • سوبسید پاداش بلاک تا 90 درصد کاهش یافت

 • زمان تولید بلاک ثابت میشود

بعد از مرچ چه چیزهایی ثابت باقی می ماند؟

در حالی که مرج تغییرات قابل‌توجهی در نحوه عملکرد اتریوم ایجاد کرد، در ظاهر کاربران هیچ تغییر قابل‌توجهی در مورد کارمزد گس یا توان پردازش تراکنش مشاهده نکردند.

 • مرج مدل فعلی قیمت گذاری گس را تحت تأثیر قرار نمیدهد – اتریوم همچنان از EIP-1559 استفاده می کند.

 • مرج کارمزدهای گس را کاهش نمیدهد

 • مرج باعث افزایش توان پردازش تراکنش اتریوم نشده استتا زمان معرفی شاردینگ در سال 2023 انتظار نمی رود این تغییر اتفاق بیفتد.

ارز دیجیتال آپدیت جدید

افزایش مقیاس پذیری شبکه از طریق فناوری شاردینگ

انتقال شبکه اتریوم به اثبات سهام اولین گام برای فعال کردن شاردینگ است. در شاردینگ تلاشی شبکه به «زنجیره‌های خرد‌ی» تقسیم میشود که بار شبکه را به دوش میکشند، از لحاظ تئوری ازدحام شبکه را کاهش می‌دهند و توان پردازش تراکنش را افزایش می‌دهند. به جای پردازش همه تراکنش‌ها بر روی یک بلاک چین، این زنجیره های خرد عملیات پردازش را بین 64 زنجیره کوچکتر پخش می کنند. شاردینگ قرار است در سال 2023 اجرا شود و انتظار میرود تغییرات عظیمی را در مقیاس پذیری شبکه رقم بزند.

افزایش زمان نهایی شدن بلاک

امروزه، بلاک‌های زنجیره بیکن (Beacon Chain) به 64 تا 95 اسلات (~ 15 دقیقه زمان) نیاز دارند تا نهایی شوند – افزایشی قابل توجه نسبت به کمتر از 5 دقیقه زمانی که برای دریافت 35 تأیید بلاک (Block Confirmation) در مدل اثبات کار لازم بود.

تحت PoS، بلوک ها در هر اسلات (12 ثانیه) ایجاد می شوند، حتی اگر خالی باشند. شبکه به طور تصادفی یک اعتبار سنج را به عنوان پیشنهاد دهنده بلاک برای هر اسلات انتخاب می کند. اگر اعتبار سنج فرصت پیشنهاد بلاک را در طول اسلات اختصاص داده شده خود از دست بدهد، شبکه بلاکی در آن اسلات نخواهد داشت و به سادگی به اسلات بعدی می رود.

اگر یک بلوک ایجاد شود، اعتبار سنج‌های دیگر در شبکه این بلاک جدید را دریافت می کنند، معتبر بودن آن را تأیید می کنند و یک گواهی (رای) به نفع بلاک در سراسر شبکه ارسال می کنند. این فرآیند در نهایت باعث میشود بلاک زودتر نهایی شده و تراکنش‌ها در شبکه زودتر پردازش شوند.

جمع بندی

شبکه اتریوم به عنوان بزرگترین بلاک‌چین قرارداد هوشمند با مشکل مصرف انرژی بالا و مقیاس‌پذیری روبه‌رو استاین شبکه در حال حاضر روی تغییر الگوریتم اجماع اثبات کار به اثبات سهام تمرکز دارد تا مصرف انرژی خود را به حداقل برساند. آپدیت مرج یکی از گام‌های مهم در این انتقال بود که با موفقیت انجام شد، ضمن آنکه در آینده انتظار میرود اتریوم با به روزرسانی های جدید، مشکل مقیاس پذیری شبکه را حل کند و بیش از پیش به یک رقیب بزرگ و جدی در فضای ارزهای دیجیتال تبدیل شود.

در این مقاله به بررسی به آپیدت مرج، تغییراتی که این آپدیت به همراه داشت، و دلایل اجرای آن پرداختیمدر آخر شما می‌توانید برای خرید ارز دیجیتال اینجا کلیک کنید .

تالارهای پیشنهادی

مقالات مشابه

آخرین دیدگاه‌ها

بدون نام
باغ تالار تاج

هفته پیش عروسی در عمارت تاج داشتیم واقعا تالار زیبایی هست رفتار پرسنل خوب بود وپذیرایی عالی اماااااا کارکنان آتلیه برای عکس از مدعوین فوق العاده مزاحمت ایجاد کرده بودند اول دعوت میکردن برای عکس بعد از ۳۰۰ تا عکس دائما مزاحم میشدند بیا عکسو انتخاب کن بعد اول قیمت پایین میگفتند بعد یه عکس به یه میلیونم با تبصره های مختلف میرسید بازم اینا مهم نبود دیگه کارشون به آزار رسیده بود دائما مردمو از سالن میکشیدند بیرون برای عکس اصلا درکی از موضوع نداشتند که فامیل نزدیک باید در صحنه حضور داشته باشن یا تبلیغات این چنینی جواب نمیده آخرم تهدید میکردند اگر عکس نمیخواهین باید تعهد بدید من مقاومت کردم اما خبر داشتم که اینقدر مزاحم اقوام شده بودند همه کلافه شده بودن وداشت تبدیل به تنش میشد بعضی ها را هم ۸ یا ۹ میلیون پیاده کرده بودن

موسی صادق تبار
باغ تالار پرنیا

فضای تالار بسیار دل نشین پذیرایی عالی غذا با کیفیت عالی با پرسنل مجرب با لباس فرم

بدون نام
باغ تالار vip شرق

بسیار پذیرایی بد ما که راضی نبودیم اصلااا اخلاق صفر

بدون نام
در دفتر بله برون چه چیز هایی نوشته می شود/ متن زیبا و توضیحات کامل

خیلی از مشکلات زوجین و بهم ریخته شدن زندگی ها سخت گیری های خانواده ها قبل از ازدواجه. مگه معامله است که همه چیز رو تو دفتر بله برون ثبت میکنید ؟ زن و شوهر باید توافق و تفاهم داشته باشن و برن سر خونه زندگیشون و یک زندگی رو بسازن مراسم بله برون به خودی خود بسیار زیباست. شما با گذاشتن قوانین سختگیرانه مشکل دارشن نکنید برای زوجین. بررسی کنید کشورهای دیگه که چنین رسومی ندارن راحت تر زندگی میکنن یا ما ؟ مدام گرو کشی و مال من و مال تو دارن ...

شاهقلی
باغ تالار قصر ملک

سلام برای مهر ماه منوی شماره یک با ششصد تا مهمون میفرمایید چقدر میشه

زهرا
آهنگ رقص عروس و خواهرش

وای چقدر این آهنگ ها زیبا هستند ۲ تاش فقط قشنگ بود ولی من بازم داخل سالن با آبجی بزرگم که عروس بود درخشیدیم با هم دیگه

تو آهنگ
آهنگ مناسب برای رقص تکی عروس

آهنگ های جالبی بود

بدون نام
باغ تالار عمارت سام

بهترین عمارت بهترین مدیریت کیفیت کار عالی واقعا از انتخابمون راضی بودیم ممنون از آقای مولایی عزیز بابت بهترین شب که برای ما رقم زدن

بهنام توکلی فر
تالار پذیرایی میثاق ارتش

سلام