مراسم بله‌برون یک دورهمی رسمی می‌باشد که بعد از مراسم خواستگاری و قبل از نامزدی در جهت آشنایی بیشتر اقوام درجه یک خوانواده عروس و داماد و همینطور صحبت در خصوص مسائل مهمی همانند صورت مهریه، شیربها، تاریخ عروسی و… برگزار می‌شود؛ در این مراسم، بزرگان مجلس در خصوص تعیین شروط ضمن عقد گفتگو می‌کنند و بعد از نهایی شدن تصمیمات در دفتر بله برون تمامی شروط را به صورت رسمی به ثبت می‌رسانند، نگارش متن زیبا برای نوشتن صورت مهریه در مراسم بله‌برون یکی از مهم‌ترین شاخصه‌ها در جهت برگزاری بی‌نقص این مراسم می‌باشد.

 

متن صورت مهریه در بله برون

مهریه یک دستور اسلامی است که به هنگام عقد نکاح شرعا و عرفا و قانونا، از طرف مرد به زن پرداخت می‌گردد. مهریه به دو دسته عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم می‌شود.

  • نکاتی مهم در مورد نوشتن متن صورت مهریه

برخی از موارد ممکن است با آن برخوردی نداشته باشید و اطلاعات کافی و لازم را نداشته باشید.

تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه چیست؟

مهریه عندالمطالبه به معنی هنگام مطالبه است، یعنی زن هر زمان که اقدام کند مرد مکلف به پرداخت مهریه می‌باشد؛ مهریه عندالاستطاعه مهریه‌ای است که مرد هر زمان که توان پرداخت مالی مهریه را داشته باشد ملزم به پرداخت مهریه می‌باشد.

در ادامه قصد داریم نمونه متن‌هایی در خصوص نوشتن صورت مهریه در اختیار شما بگذاریم تا با نحوه‌ی نوشتن صورت مهریه آشنا شوید.

نمونه متن اول برای صورت مهریه

با نام خداوند عزوجل و خداوندی که هر موجودی را بر روی این کره خاکی جفت آفرید تا هرگز کسی تنها نماند؛ اشرف مخلوقات انسان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و باید برای خود جفتی برگزیده و خود را به سمت تعالی سوق دهد.
از خداوند منان و مهربان این وصلت خجسته را خواستار بوده و می‌خواهیم که این زوج را خوشبخت گرداند.
در تاریخ………… بین خانواده محترم آقا داماد و عروس خانوم موارد زیر مطرح شد و توافقات زیر به ثبت رسید.

مهریه یک جلد کلام الله مجید و یک شاخه نبات وآینه شمعدان بانضمام تعداد …………سکه تمام بهار آزادی
مبلغ شیربها مقرر شد به میزان ………… تومان به همراه زیورآلات شامل …………

یک متن ادبی برای نوشتن متن مهریه در مراسم بله برون

بسم الله الرحمن الرحیم

ستایش پروردگاری را سزاست که قوام هستی را به اختلاط و بقای نوع بشر را به ازدواج محکم و استوار ساخته و درود نامحدود برحضرت ختی مرتبت محمد مصطفی (ص) که این سنت پسندیده و الهی را تشویق و تاکید فرموده و اکنون به پیروی از این سنت درتاریخ فوق مراسم خواستگاری از دوشیزه ………… فرزند ………… شماره شناسنامه ………… متولد ………… به طرفیت آقای ………… فرزند …………شماره شناسنامه ………… متولد سال ………… بعمل آمد و پس از بحث و تبادل نظر بحمدالله و به مبارک و میمنت گفتگو به نتیجه مثبت رسید و میزان مهریه و شیربها و سایر شرایط بشرح ذیل تعیین و مقبول طرفین واقع شد.

الف میزان مهریه : یک جلد کلام الله مجید و یک شاخه نبات و آینه شمعدان مهرالسنه حضرت فاطمه زهرا(س) بانضمام تعداد…………سکه بهار آزادی ومبلغ ………… تومان ………… و…………دانگ ازساختمان ابتیاعی داماد مبلغ شیربها ………… تومان بانضمام سایر زیورآلات و البسه و…

درهمین رابطه ببینید : متن  عقد عربی و فارسی

نمونه متن زیبا صورت مهریه

بسم الله الرحمن الرحیم

صورت مجلس قباله ازدواج

قال رسول الله صل الله علیه و آلهی و سلم: النکاح سنتی فمن رغب عن سنتی فلیس منی

همانا ازدواج سنت من است و کسی که از این سنت پیروی نکند از من نیست.

با عـنایت بـه الـطاف خـداوند مـتـعـال و بـه مـیمنت و خوشی قباله ازدواج.

زوجه : دوشیزه محترمه و باکره مکرمه سرکار خانم………… فرزند………… شماره شناسنامه………… کدملی…………صادره از………… ساکن………… و زوج : جناب آقای…………فرزند………… شماره شناسنامه………… کد ملی…………صادره از………… ساکن…………در لیله ماه سال هجری شمسی به شرح زیر و با حضور بزرگان فامیل طرفین قلمی گردید.

مـهـــریـه حــضـرت فـاطمـه زهـرا(ســلام الـله علـیه) و یک جـلـد کـلام اللـه مـجـید و یک شــاخـه نـبـات و یک شاخه گل رز و یک جام آئینه و شمعدان به انضمام عدد سکه طلای تمام بهار آزادی و مبلغ………… ریال معادل ………… تومان وجه رایج کشور جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهریه و مبلغ ………… ریال معادل ………… تومان وجه رایج کشور جمهوری اسلامی ایران به عنوان خرج مطبخ تعیین و مقرر گردید.

و موارد فوق الذکر تماماْ برذمه آقای (ذکر نام داماد و مشخصات او) میباشد.
والسلام

امضاء زوج امضاء زوجه امضاء شهود

متن کوتاه صورت مهریه

برای استعانت از درگاه خداوند باری تعالی و با آرزوی خوشبختی و عاقبت‌بخیری برای عزیزانمان مهر را ممهور می‌کنیم به یک جلد کلام حق
تجلی مهرشان در یک جام آینه و گواه روشن زندگیشان یک جفت شمعدان شیرینی زندگیشان مطعم به چند شاخه نبات و به رسم روزگار
………… سکه بهار آزادی با آرزوی آنکه عرششان عشق، فرششان خوشبختی و ذکر لبانشان یا علی مدد باشد.

برای رزرو سالن عقد، تالار عروسی یا باغ تالار مطابق با نیاز و خواسته های خود، می‌توانید از طریق سایت تالارکده مجموعه دلخواه خود را بیابید.


 
 

خدمات تالارکده

کارت عروسی آنلاین رایگان اینستاگرام تالار عروسی


 
 

محصولات تالارکده


 
 

پیشنهادات تالارکده

$$$$
باغ تالار دارایی
20% تخفیف

مجموعه تالارهای پذیرایی دارایی

اتوبان بابایی شرق، بعد از اتوبان باقری، خروجی استخر تهرانپارس، باغ تالار دارایی
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
تالار عروسی ایرانیان نیاوران جماران
15% تخفیف

باغ تالار پذیرایی ایرانیان

تهران, نیاوران، خ جماران، خ حسن پور، انتهای ششم، باغ تالار پذیرایی ایرانیان
پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-کافی‌شاپ-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
پارکینگ‌اختصاصی-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی
$$$$
باشگاه نیاوران برگزار کننده جشن عروسی
10% تخفیف

باشگاه تشریفاتی نیاوران

تجريش- خيابان دربند - خيابان اسدالهى - خيابان حسينى- باشگاه تشریفاتی نیاوران
تخفیفات لحظه آخری- پارکینگ‌اختصاصی-آسانسور-اتاق‌عقدمجزا-اتاق‌عقدداخل‌سالن-سفره‌عقد-استیج‌رقص-سفره‌خانه‌سنتی-محل‌بازی‌کودک-روف‌گاردن-محوطه‌و فضای‌سبز-عکاسی و فیلم‌برداری-نورپردازی-سیستم‌صوتی-نمایشگرتصویر-اینترنت‌بی‌سیم-آتش‌بازی-گل‌آرایی-شمع‌آرایی-میوه-کیک و شیرینی

 

 
 

 نظرات، نقد و بررسی

نام شما:
موبایل(اختیاری) :